wil in Ogaden Bestand Libanon wankelt brengen Ghanese regering in het nauw Libanees dagblad: Egypte zoekt oorlog met Libië Soeharto belooft vrijlating van 'B'-gevangenen Tito haalt band aan met Peking en Moskou hina kiest voor Somalië Joegoslavische leider op reis Bom in Israël /estafrikaanse land wacht op een „Nkroemah" H WOEvlSDAG 17 AUGUSTUS 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet 7 l1 vat ureiftAIROBI (DRA, Reuter, UPI) De voorzitter van de Organisa tie var, Afrikaanse Eenheid, de Gabonese president Omar Bon- o, heeft gezegd dat hij zal voorstellen een vredesmacht van de ereni'de Naties naar de „Hoorn van Afrika" te sturen, als er ien emd komt aan de gevechten tussen Somalië en Ethiopië, ongo wil daartoe een voorstel voorleggen aan de Veiligheids- ad vin de verenigde naties. Langs deze weg zouden Somalië en '"hiopië aan de onderhandelingstafel gedwongen moeten •rdei. m«j&frikamse diplomaten betwijfelen d0<jM Bonjo's voorstel kans van slagen STog afgezien dat de Veilig- leidsraad niet staat te popelen om 'on Ich in lit kruitvat te storten, zou de vai omst ran VN-blauwhelmen ook de ae%ienigteid in de Organisatie van Lfrikaaise eenheid verdiepen. De zcu daardoor toegeven dat ze t e^elf nie; in staat is een oplossing te rinden voor een zuiver Afrikaans lonflicf. Bemiddelingspogingen van de OAE tussen Somalië en Ethiopië lijn vcrige week in de Gabonese laaqioofdslad Libreville al mislukt, sers- dad hiopë meldde dinsdag dat zijn ichtrracht een driedaagse bombar- lementsacite heeft uitgevoerd tegen concentratie van Somalische ichtwagens en tanks in de Rift lei, ten oosten van Addis Abeba. ijk» tanks, 90 vrachtwagens en drevers, een bulldozer en een idsoofwagen zouden daarbij zijn letgd. Volgens het Ethiopische sbuieau is Somalië uit op een itale oorlog". Ethiopië meldt dat de aigelopen drie weken 16 Soma- ie Migs zijn neergeschoten. An- •rzijds gaf het maandag toe dat ite Terliezen zijn géleden. lomalë ontkent betrokken te zijn j de strijd in de streek Ogaden, en iegt dit de gevechten worden gele- rerd door guerrillastrijders van het pevrijdingsfront voor West-Somalië. persbureau Nieuw China heeft orpartij gekozen voor Somalië, terwijl geMoskou eerder voorkeur voor Ethio pië liet doorschemeren. Nieuw Chi- na riekt zich dan ook vooral tegen 1 Moskcu, „dat het conflict heeft ver- d( ergerd door via de Cubaanse pre- ceimier Castro een confederatie van be-statën rond de Rode Zee voor te tbe-stellen De Sowjet-Unie wil zo de pontrole krijgen over de cheep/aartroutes van de Indische )ceaar. langs het Midden-Oosten lar Europa," aldus Nieuw China. Peking zou Mogadisjoe voor het eerst in mei hebben benaderd. Het aanbod zou vorige maand zijn her haald toen de vijandelijkheden tus sen Somalië en Ethiopië in alle openlijkheid aan de dag traden. Chi na zou de Somaliërs voornamelijk ruilonderdelen hebben aangeboden voor de door Moskou geleverde T-45 tanks en de Mig-17 Jachtvliegtuigen. Tal van andere landen die de Russi sche invloed in de „hoorn" willen beknotten, hebben Somalië even eens „defensieve wapens" aangebo den Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten voorop. Wisselend De huidige invloedssferen in het ge bied zijn nog niet volledig bepaald. Somalië is militair op poten gehol pen door de Sowjet-Unie, die in ruil daarvoor „faciliteiten" aan de golf Van een onzer redacteuren De Joegoslavische president Josip Broz Tito (85) is voor een officieel bezoek in de Sowjet-Unie. Daarna vliegt hij naar China en naar Noord-Korea. Ethiopische kinderen spelen met wapens van Sowjetrussische makelij, die op de Somali's zijn buitgemaakt. van Aden kreeg. Ethiopië daarente gen stond in de eerste „revolutionai re" fase min of meer onder de in vloed van China, dat zocht naar een tegenwicht voor de Russische in vloed in Somalië. De Ethiopische militaire machthebbers richtten zich na een reeks bloedige „zuive ringen" echter steeds sterker op de Sowjet-Unie. Deze koersverande ring reduceerde niet alleen de Chi nese invloed tot nul, maar leidde ook tot een volledige breuk met de Tito werd verwelkomd door de Sow jetrussische president en partijleider Leonid Breznjew. die daarvoor zijn vakantie op de Krim had onderbro ken. Het werd gezien als een uiting van respect voor de Joegoslavische maarschalk; andere Oosteuropese leiders reizen altijd zelf naar de Krim. Gespreksonderwerpen zijn de toe stand in het Midden-Oosten en in de Hoorn van Afrika, en Tito's streven naar een harde verzekering van Mos kou dat het zijn handen van Joego slavië zal afhouden als hij komt te overlijden. Ook zal het „Eurocom- munisme" aan de orde komen, de eigen lijn van communistische par tijen in West-Europa die door Mos kou verketterd maar door Belgrado verwelkomd is. Andere ideologische verschillen tus sen de twee landen staan nog steeds BEIROET (Reuter, UPI) Het wankele bestand ln Libanon ls weer ernstig ln gevaar. De afgelopen dagen zijn er in het zuiden van Libanon voortdurend gevechten geweest tussen rechtse christenen en linkse groeperingen, die de steun hebben van de Palestijnen. Verenigde Staten die het Ethiopi sche leger tdt op dat momënt van wapens hadden voorzien. Op dit moment zou de derde fase van de Libanese bestandsovereen komst in uitvoering moeten zijn. Sadat weer boos op Moskou in de hoop dat de positie van Khad- daffi daardoor onhoudbaar zou worden. Vapenhulp fchina zou de Somalische regering wapenhulp hebben aangeboden, {waarschijnlijk minder bekommerd rechtstreeks eigenbelang dan de .Russische beer" nog eens c dwars te zitten. BEIROET (AP, UPI) Het onafhankelijke rechtse Libanese dagblad Al Anwar meldde gisteren dat president Sadat van Egypte op korte termijn een „volledige oorlog" tegen Libië wil ontketenen. Het blad zegt dit van „zeer goed ingelichte Arabi sche zijde" te hebben gehoord. Volgens het Libanese krantebericht zal Egypte bij een offensief tegen Libië steun krijgen van een ander Arabisch land. De naam van dit land wordt niet genoemd, maar het gaat vermoedelijk om Soedan. De Soeda- nese leider Noemeiry heeft zich bij herhaling zeer vijandig uitgelaten over het regime in Libië. Hij verwijt de Libische leider Khaddaffi de Libi sche belangen aan de Sowjet-Unie te hebben overgeleverd. Zowel Sadat als Noemeiry zouden in Libië graag een machtswisseling willen. Bij het uitbreken -van gevechten op grote schaal tussen Libië en Egypte vorige maand is wel gezegd dat deze van Egyptische zijde werden opgevoerd Geen katoen Inmiddels is aan het licht gekomen dat het conflict tussen Libië en Egypte de relaties tussen Egypte en de Sowjet-Unie weer hebben ver slechterd. In een redevoering begin deze week vertelde president Sadat dat de Egyptische uitvoer van ka toen naar de Sowjet-Unie is stopge zet. Sadat had daartoe bevolen na dat Moskou een „Oosteuropees land" had uitgenodigd de levering van tanks aan Egypte stop te zetten. Sadat noemde zelf het Oosteuropese land niet met name, maar in Cairo is inmiddels bekend geworden dat het om Tsjechoslowakije gaat. Meer dan een jaar geleden al hebben Egypte en Tsjechoslowakije een contract ge sloten over de levering van tanks. Van de toen bestelde hoeveelheid zou tot nu toe ongeveer een kwart zijn geleverd. Sinds de Egyptisch- Libische strijd heeft Tsjechoslowa kije de levering stop gezet, ondanks de bestaande afspraken. Sadat heeft zich daarover zeer verbolgen getoond. De relaties tussen Egypte en de Sow jet-Unie zijn sinds de oorlog in het Midden-Oosten van 1973 geleidelijk aan verslechterd. Deze zomer zijn er weer contacten geweest tussen beide landen die een periode van geleide lijke verbetering leken in te luiden, maar dat is op dit moment al weer erg onwaarschijnlijk. Volgens plan zouden de strijders van beide kanten zich nu moeten terug trekken op de afgesproken stellin gen. De plaatsen die zij leeg achter laten zouden dan moeten worden ingenomen door het hernieuwde ge regelde leger van Libanon. Maar de voortdurend oplaaiende gevechten hebben dit plan ernstig gestagneerd. Politieke kringen in Beiroet vertel den gisteren dat er achter de scher men druk wordt geprobeerd de vast gelopen uitvoering van het bestand op gang te brengen. De leider van de Palestijnse organi satie PLO, Jasser Arafat, heeft giste ren zijn gemoed over de situatie in Libanon gelucht in een brief aan de Arabische Liga. Hij geeft daarin Is raël de schuld voor het oplaaien van de strijd. Arafat noemde de toestand in het zuiden van Libanon zeer ern stig en vroeg de secretaris-generaal van de Liga de aangesloten Arabi sche landen op de hoogte te brengen van de ernst van de zaak. Reizigers uit het zuiden die de afge lopen dagen in Beiroet aankwamen, bevestigden dat er voortdurend schotenwisselingen zijn tussen TEL AVIV (Reuter) Bij een ont ploffing in een Israëlische bus zijn gistermorgen acht mensen gewond geraakt. De bom was geplaatst In een bus die vanuit het noorden van Israël op weg naar Tel Aviv was. De politie arresteerde kort na de explo sie elf mensen. rechtse militanten en Palestijnen. Volgens sommigen zou de Israëli sche artillerie zich ook enkele malen in de strijd hebben gemengd. Vast staat dat Israël de rechtse groeperin gen in Libanon materiële steun ver leent. De Israëlische premier Mena- chim Begin heeft dat begin deze week nog bevestigd. overeind, zoals het socialisme van het arbeiderszelfbestuur dat door Belgrado wordt geprezen, en het staatssocialisme dat Moskou aan hangt. Haat-liefdeverhouding Ondanks de verschillen en de haat liefde verhouding tussen de twee landen werd Tito de ketter die ln 1948 „nee" durfde zeggen tegen Sta lin in Moskou als staatshoofd en als partijleider ontvangen. De Chine zen daarentegen zullen hem slechts ontvangen als staatshoofd. Nog on langs haalde China hard uit naar het „moderne revisionisme" van de Joe- goslaven, dat niet past in de Chinese opvattingen over communisme. Pe king lijkt echter graag bereid de ver schillen opzij te zetten 'omdat de Joegoslaven een „dam" kunnen op werpen tegen Moskou en nieuwe bondgenoten zijn nu Albanië in de Balkan als de Chinese toeverlaat is weggevallen. Gisteren deed Albanië nog een felle aanval op het „titoïsti- sche revisionisme" en de „kapitalis tische hervormingen" in Joegoslavië. Bovendien is Belgrado de kampioen van de „nlet-gebonden landen". Chi na hoopt via Tito nieuwe wegen te openen naar de Derde Wereld. Noord-Korea bekeerde zich vorig jaar in Colombo (op Srilanka, vroe ger Ceylon) tot de ongebondenheid. Tijdens zijn bezoek aan dat land zal maarschalk vooral praten over de hereniging van de twee Korea's, een kwestie die Tito graag geregeld wil zien. JAKARTA (UPI) Tienduizend Indonesische politieke gevan genen uit de „B"-groep zullen volgend jaar worden vrijgelaten, een zelfde aantal in 1979 en de rest in 1980. Soeharto beloofde de guerrillastrij ders van het Fretilin amnestie als zij zich vrijwillig overgeven. De guerril- leros hebben zich teruggetrokken in de bergen van Oost-Tmor, nadat deze vroegere Portugese kolonie door Indonesië was ingelijfd. In de rede zei Soeharto dat de guerrilla strijders zijn „misleid" door een aan tal onverantwoordelijke personen. De Indonesische president Soeharto heeft dit toegezegd ln een rede aan de vooravond van de 32e verjaardag van de onafhankelijkheid. De „B"- groep bestaat uit leden van de com munistische partij in Indonesië, waarvan nooit is bewezen is dat zij rechtstreeks bij de mislukte staats greep betrokken zijn geweest. Overi gens heeft Soeharto al eerder derge lijke toezeggingen gedaan die nooit zijn nagekomen. Het totale aantal politieke gevangen in Indonesië wordt op het ogenblik geschat op honderdduizend. Soeharto zei dat de veiligheidspoli tie in Indonesië nog steeds actief is en dat waakzaamheid geboden blijft vanwege het „sluimerende gevaar van communisten en andere extre misten". „Ik hoop dat dit gebaar niet tever geefs zal zijn," zei de Indonesische president. Er is geen enkele reden voor de Fretilin-militairen zich te blijven verstoppen, verzekerde het staatshoofd, die verder zei dat het volk van Oost-Timor staat te pope len om het eiland in rust te ontwik kelen. door Nico Kussendrager 1 papperige maisballen (kenkey's), die de Ghanezen zo lekker vinden, zijp de laatste maanden in ijs verdubbeld. Ze worden verkocht door kleurrijk geklede marktvrouwen die er nu 40 pesewas iJor vragen; bijna een gulden en twee keer zoveel als de regering toestaat. li tekort aan mais en andere voed- ilgewassen heeft tot grote onrust in et Weslafrikaanse land geleid, niet de laatste plaats onder de machti- e marktvrouwen zelf, omdat ze wor- L en gedwongen tegen lage prijzen te erkopen. In Ghana gaat het gezeg- öe e dat als de marktvrouwen in verzet omen, de val van de regering nabij wat in het verleden al eens is ewezen. Volgens zegslieden zijn traaljagers in zeker één geval laag ver de markten gescheerd om de or aiummies" ontzag in te boezemen. liet militaire bewind van generaal Acheampong zit op het djgenblik zeer wankel in het zadel. In tife Ghanese hoofdstad Accra gonst ;eiet van de geruchten over een aatsgieep en gaan verhalen over irien neergeslagen coup, wat door de gfgering wordt ontkend. x 'rijsstijgingen 5 Acheampong die in 1972 zelf i een staatsgreep aan de macht augustus maar uitzingt, zo ^ordt in Accra gezegd. Veel hangt op et ogenblik af van de regens, die tot u toe meevallen, maar slecht ver- ïeld zijn. Grote droogte heeft in hana gezorgd voor de tekorten aan i de prijsstijgingen van voedsel, toalve mais zijn ook de yams (het "svoedsel, te vergelijken met i aardappel) in prijs verdubbeld. één yam kan een gezin twee ;en eten, maar zo'n grote knol ligt Jel op de markt voor zo'n vier cedis $en dagloon; voor wie werk hééft). Je regering poogt paal en perk te feilen aan de prijsstijgingen. Een baatverkoper die zijn stukjes zeep fie keer zo duur verkocht als toe gestaan kwam voor de rechter. Ver der is een bureau opgezet dat rechtr streeks verkoopt aan de marktvrou wen, waardoor de prijzen beter in de hand zouden kunnen worden gehou den. Er is een voedselprogramma in de maak, maar voldoende is dat waarschijnlijk niet. Volgens westerse hulpinstellingen wordt in delen van Ghana honger geleden, wat de regering probeert te verdoezelen. De zo hoopvol begon nen campagne „voedt-u-zelf" is mede door de droogte voor een groot deel vastgelopen. Voor zover de op brengsten stegen door de inzet van de bevolking, verdween het voedsel naar de zwarte markt, waar veel ho gere prijzen worden betaald. Ook lijdt Ghana aan de kwaal van vrijwel alle ontwikkelingslanden: een ge brek aan silo's en aan vrachtauto's, waardoor voedsel niet opgeslagen en vervoerd kan worden. Tenslotte is er een uitgebreide smokkel naar de buurlanden Togo en Ivoorkust, waar ln harde francs voor het voedsel wordt betaald in plaats van de zwak ke Ghanese cedi. Ook cacao gaat langs slinkse wegen over de grens, waardoor Togo dat zelfs nauwelijks cacao heeft een grote uitvoerder is geworden en Ivoorkust Ghana als grootste produ cent dreigt voorbij te streven. Ghana is voor meer dan 70 procent van zijn inkomsten van de cacao afhankelijk maar heeft door de uitgebreide smokkel van de gestegen wereld marktprijzen nauwelijks voordeel gehad. Omdat het staatshandelsbe- drijf de prijzen vaststelt, hebben de Ghanese boeren weinig lust tot plan ten en oogsten en wat er opgebracht wordt verdwijnt .zwart". Boeren worden ouder, net als hun bomen jongeren trekken naar de stad. Het afgelopen jaar was de ca- cao-opbrengst amper 300 duizend ton, tegen 500 duizend ton in de jaren daarvoor. En zelfs de winsten daarvan zijn niet volledig terug te vinden. Volgens sommigen omdat in het geheim geld wordt besteed aan wapenaankopen om het leger tevre den te stellen. Burgerbestuur Houdt het leger zich kalm, uit de straten en uit de velden is er druk voor terugkeer naar een burgerbe stuur in Ghana. De militairen heb ben het land eerder achteruit dan vooruit gebracht. Het inkomen per hoofd 350 tot 400 dollar, hoog voor Afrika is niet meer dan op de dag van de onafhankelijkheid. Onder druk van een massale staking waardoor elektriciteits- en water voorzieningen uitvielen en zieken huizen en gerechtshoven sloten Een markt in Ghana, waar het voedsel steeds schaarser wordt. zegde generaal Acheampong toe dat in 1979 burgers het bestuur weer kunnen overnemen. Volgend jaar juni zal er een volksstemming wor den gehouden, maar die is volgens de critici niet nodig. Zij eisen een burgerregering en wel zo spoedig mogelijk. De christelijke raad van Ghana heeft een plan opgesteld om de militairen aan de kant te schui ven en de katholieke bisschoppen drongen op hun jaarlijkse conferen tie aan op een grondwet die tie in vloed van het leger op het landsbe stuur uitsluit. De studenten van de drie universiteiten luidden met mas sale betogingen tegen de prijsstij gingen en de voedseltekorten half mei de grote staking in. Zij eisen de onmiddellijke instelling van een so cialistische volksregering. Op de universiteit van Accra verschenen spandoeken met leuzen als: „weg met Acheampong" en „de mensen verhongeren". De militairen zijn huiverig voor een burgerbestuur en zeker voor een meerpartijenstelsel. Ze wijzen op de gevolgen als het aanwakkeren van stammentegenstellingen en het her leven van oude vetes in andere Afri kaanse landen Intelectuelen en studenten van hun kant echter me nen dat een „westers" meerpartijen stelsel zeker niet wezensvreemder is voor Afrika dan bijvoorbeeld een modern leger. Eigen oplossing In het regeringsblad Ohanaian Times verschijnen lange verhalen over de meest gewenste regerings vorm. wat tenminste aangeeft dat de vrijheid ln Ghana groter is dan ln veel andere derde wereldlanden. Ge neraal Acheampong denkt zijn ei gen oplossing gevonden te hebben. Hij streeft naar een bestuur van het land naar oude gebruiken, met grote invloed van de lokale raden in de dorpen van stamhoofden (net als in de Britse tijd) en van alle groepen in de samenleving, ook politie en mili tairen. Wat de Ghanese leider echter precies voor ogen staat is niet duide lijk en dat is ook wat hem verweten wordt. Acheampong zal met andere maat regelen moeten komen wil de onvre de in zijn land luwen en de belabber de economische toestand verbete ren. Vol heimwee wordt terugge dacht aan de leider van het eerste uur, Kwame Nkroemah die Ghana als eerste Afrikaanse land naar de onafhankelijkheid leidde, en een in vloedrijke rol bezorgde op het zwar te werelddeel. Nkroemah wordt verheerlijkt en verguisd. Hem wordt aan de ene kant wanbeheer en leven in weelde verweten, aan de andere kant wordt gewezen op de belangrijke interna tionale rol die hij Ghana gaf en zijn plannen voor economische ontwik keling van het land. Zo wilde de voormalige president een grotere verscheidenheid, waardoor he: west-Afrikaanse land minder van de cacao afhankelijk zou zijn, en uit bouw van het bedrijfsleven. Nkroe mah zag toen al dat er voor derde landen alleen wat te verdienen valt als ze hun grondstoffen zelf verwer ken, in plaats van dat het in de westerse landen gebeurt. Om zelf sterker te staan grijpen de militairen terug naar Nkroemah Zijn weduwe mag weer ln Ghana wonen, zijn geboortedorp wordt een toeristenplaats en één van Nkroe- mahs meer pompeuze projecten een reusachtig conferentiegebouw draagt zijn naam. En in de lange rijen die in Accra voor de winkels wachten op wat voediel heet het: .hadden we maar weer een Nkroemah".

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7