Waar komt Almere-spoorlijn? B Commentaar .eserves jbieuze praktijken r Bezwaren tegen aantasten van polder bij Naardermeer Warmpjes Strandweer 11 iHnUffe VERDER zesde couplet was er wèl bij vogelvlucht narcose beroerd „moeder" BINNENLAND Trouw/Kwartet borziter Kok van de Federatie ederlandse Vakbeweging is lichte- k door zijn federatieraad op de ngers getikt. Vorige week, toen in Haag het formatie-akkoord in- ke het economisch beleid rond rim, zei Kok dat dit akkoord, jdanks pijnlijke punten, toch ,,de eun van de vakbeweging ver ent" Deze week had de FNV een •rgadering van de federatieraad, na afloop daarvan moest Kok elden dat de FNV toch „duidelij- reserve" heeft tegenover het ak- Dord. De FNV wil nu eerst zien het akkoord concreet wordt tgewerkt voor het eerstkomende ar. Pas daarna wil de FNV-leiding aar leden vragen voor één jaar al an niet in te stemmen met het :uwe beleid. )eze houding van eerst zien, dan :ioven" zal waarschijnlijk mede jn gevoed door de zuinige manier iarop CD A-fractieleider Van Agt :t formatie-akkoord van vorige /eek naar zich toe heeft geïnterpre- :erd. Maar dan nog is de gereser- erde houding van de FNV niet jzienbarend. Het is juist dat de Uiteindelijke beslissing wordt ge- :gd bij de leden van de aangesloten ikbonden. Een te vroeg juichende ikbondsleiding die achteraf niet lijkt te worden gevolgd door haar :den, zou meer kwaad dan goed oen. Formateur Den Uyl heeft ezegd dat hij voor de verwezenlij- J|ing van de inkomensmatiging geen bardere instrumenten dan de vertuiging" ter beschikking heeft. twee PvdA-Kamerleden waf in- mlhteliiker willen worden ingelicht et"Ier het gebruik van overheidsgel door het voormalige Heerlense Handels- en produktiebedrijf Hol- Hlnd United lag zeer voor de hand _Jk het openbaar worden van het opport van de accountants van het inisierie van Economische Zaken. J iet Tapport, in februari j.l. al ter Tvjand gesteld aan minister Lubbers, inbaar pas eind juli gepubliceerd, is vaag, dat Kamervragen moeilijk nden uitblijven. De Accountants- nst van het ministerie had tot tk na te gaan of er geknoeid is met tt overheidskrediet van 2'/i miljoen Iden, dat bijna drie jaar geleden het inmiddels failliete Holland nited (200 ontslagen) is gestoken, et vermoeden was gerezen, dat dit ld is besteed aan andere doelein- n (een recreatieoord in Californië jvoorbeeid) dan waarvoor het was stemd: het gezondmaken van de je iderneming zodat de werkgelegen- id kon worden behouden. ik ?e e accountants van Economische je|aken troffen in de boeken ,,bijzon- ïbtte uitgaven" voor ririm zes ton ?n|n. Een deel van die uitgaven kan jniet zonder meer worden aange- n*lerkt als onrechtmatig; een ander tel mogelijk wel. Zo is er een post ;n)n 175.000 gulden „verzorgings- ;n|>sten paarden." Een merkwaardi- je post voor een bedrijf dat vootna- j^Jelijk handelde in landbouwmachi- Hoe dan ook, onduidelijk is ir en wanneer de paarden, die trzorging behoeven, zijn gekocht I waar ze zich thans bevinden, logelijk inderdaad in het recreatie- Drd in Californië. De accountants zeggen niet te kun nen bepalen of, en zo ja welke, uitgaven met overheidsgelden zijn betaald, omdat de bankrekening waarop de overheid stortte ook voor andere ontvangsten is gebruikt. Ver der voert de accountantsdienst aan, dat voor het natrekken van de diver se twijfelachtige posten de directeu ren/eigenaren van Holland United niet meer aan de tand konden wor den gevoeld. Nu heeft bij ons weten een accountant ook niet de bevoegdheid iemand te verhoren over onrechtma tige praktijken. Daarom verbaast het al, dat de minister, na het ver schijnen van het rapport in februari, heeft nagelaten ambtenaren in te laten schakelen die deze bevoegd heid wel hebben. Er waren immers aanwijzingen voor mogelijke du bieuze praktijken. Te hopen valt, dat door de Kamer vragen meer licht komt in de kwes tie-Holland United. En dan niet zo zeer om een paar lieden de das om te doen, maar om tot het inzicht te geraken, dat het dringend tijd wordt dat de overheid probeert een sy steem te ontwerpen ter controle op het gebruik van het geld dat in het bedrijfsleven wordt gestoken om werkgelegenheid te behouden. Het minste dat de minister in dit geval had mogen, jé móeten eisen, was de benoeming van één of meer commissarissen bij Holland United en het (doen) inschakelen van de ondernemingsraad nadat de kredie ten waren versterkt. door Hans Schmlt Welnu, dan zal ook niet alleen FNV-voorzitter Kok, maar zullen juist de FNV-leden aan de basis overtuigd moeten worden van de juistheid van het nu aangegeven beleid, wil dit beleid voldoende kans van slagen hebben. Enig vertrouwen in de afloop van de oordeelsvorming binnen de FNV durven wij intussen wel te hebben, nu de top van de FNV al zo duide lijk heeft aangeduid met welke in tentie zij haar achterban zal bena deren. Dat vertrouwen geldt ook de oordeelsvorming binnen het CNV, waarvan het bestuur vorige week ai meteen gezegd heeft dat het in principe bereid is de medewerking van de leden te vragen voor uitvoe ring van het formatie-akkoord. Niet alleen de reactie van de FNV op het formatie-akkoord is gereser veerder geworden, maar ook die van de ondernemers. Toen forma teur Den Uyl zijn eerste plannen inzake het economisch beleid ont vouwde, kwamen de ondernemers met een nogal negatieve reactie. Van deze totale afwijzing is echter nu geen sprake meer, wel van grote teleurstelling en nog veel zakelijke kritiek. Ook de werkgevers behou den zich nu hun stem nog voor. Ook zij willen hun eindoordeel laten af hangen van de concrete invulling van het formatie-akkoord. En dat klinkt al heel wat hoopgevender dan hun aanvankelijke uitroep ,,daar bedanken wij feestelijk voor". WEESP Dat er een spoorlijn tussen Almere en Lelystad enerzijds en Amsterdam ander zijds moet komen (zoals het kabinet-Den Uyl in februari van dit jaar besloot), is nauwe lijks aan twijfel onderhevig. Over tien jaar wonen in Almere zo'n honderdduizend mensen, van wie er dagelijks duizenden naar hun werk, voornamelijk richting Amsterdam, zullen moeten reizen. De wegen zullen deze omvangrijke pendel tus sen werken en wonen niet kun nen verwerken en, ook al zou de auto de vrije hand worden gelaten, ruimte voor de dan noodzakelijke wegen is er op het „oude land" niet. Een spoorlijn, die immers weinig ruimte vraagt, met een betrekkelijk milieu-vriendelijk vervoermiddel als de trein, lijkt de meest voor de hand liggende oplossing. Maar ook die op lossing, hoezeer toegejuicht, roept een hele reeks bezwaren op wanneer de plaats moet worden vastgesteld waar de spoordijken komen te lig gen. Het traceren van de Almere-lijn is in de eerste plaats het werk ge weest van de spoorwegen en het mi nisterie van verkeer en waterstaat, die in een nota vier mogelijkheden hebben aangegeven. Maar nog voor de inspraak goed en wel op gang is gekomen, hebben de ontwerpers laten weten dat in feite maar één van de vier aangedragen mogelijkheden voor verwerkelijking in aanmerking komt: dat is de aftak king van de bestaande spoorlijn Am- sterdam-Amersfoort ten oosten van het station Weesp naar het noorden, richting Almere, langs de toekomsti ge rijksweg 6 (in de nota aangeduid als trace A). Die duidelijk uitgespro ken voorkeur heeft in het betrokken deel van het Gooi en bij natuurbe schermers een reeks van protesten opgeroepen, die reeds bij de begin juni gehouden voorlichtingsbijeen komsten te horen waren en die in september, wanneer in het kader van de inspraak de hoorzittingen worden gehouden, in de vorm van twee door particulieren opgestelde alternatie ven op tafel zullen liggen. Standpunten Voordat die hoorzittingen beginnen, zullen de komende weken de betrok ken gemeenten, gewest en provincie hun definitieve standpunten over het tracé bepalen. De provincie Noord-Holland en de gemeente Mui den staan achter tracé A, maar de gemeenteraad van Weesp heeft zich voorlopig tegen deze oplossing ge keerd en unaniem gekozen voor een variant die door de architect A. Stork (een bekend milieu-voorvech ter in de streek) is uitgewerkt en waar ook de Vereniging tot behoud van natuurmonumenten in Neder land achter staat. Tenslotte heeft de Werkgroep Leefmilieu het Gooi e.o. de Raad van de Waterstaat een nieu we variant voorgelegd (vanuit Weesp langs de Vecht en Rijksweg 1), waar in eerste instantie het dagelijks be stuur van het gewest Gooi en Vecht streek zich achter heeft geschaard. Overigens heeft de NS beide varian ten bezien en technisch uitvoerbaar bevonden. De bezwaren tegen de aftakking zo als Verkeer en Waterstaat en NS die wensen, richten zich vooral tegen de aantasting van de Nieuwe Kever- dijkse Polder tussen de Vecht en het natuurgebied Het Naardermeer. Deze polder, die deel uitmaakt van de groene bufferzone tussen het Gooi en Amsterdam, zou door de spoorlijn worden doorsneden. De polder is een onderdeel van het na tionaal landschapspark de Vecht streek, zoals dat onlangs in een uit voerig rapport van een particuliere commissie (de Commissie voor de Vecht en het oostelijk en westelijk plassengebled) is bepleit. Volgens de commissie zou in de Nieuwe Kever- dijkse Polder de inrichting en het beheer moeten worden aangepast aan de aanwezige waarden van na tuur en landschap. De waarde van de polder kan niet los worden gezien van het aangren zende Naardermeer het oudste en waarschijnlijk bekendste bezit van de Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten. De aanleg van de spoorlijn zou voor het op tal van punten bedreigde Naardermeer (dat al door de bestaande spoorlijn wordt doorsneden) een visuele aan tasting betekenen, terwijl de Nieu we Keverdijkse Polder als foura- geergebied ook van belang is voor de vogels van het Naardermeer. We gen tot aan de rand van het moeras gebied, spoorlijnen, hoogspannings masten, vervuiling, verlaging van het grondwaterpeil en de daarbij behorende uitdroging, al deze be dreigingen van het Naardermeer on derstrepen dat een beschermd na tuurgebied niet ophoudt bij zijn grenzen, maar dat rond een natuur gebied een zone hoort te liggen en dat ernstige verstoringen als de Al mere-spoorlijn er achterwege moe ten blijven omdat deze direct en indirect het natuurgebied zelf aan tasten. Het is voor de nieuwe minister van Verkeer en Waterstaat, die uiteinde lijk het tracé moet vaststellen, in dit verband interessant te weten dat de afgelopen winter de Natuurbescher- mlngsraad in een advies tot wijzi ging van de Natuurbeschermings wet duidelijk heeft gewezen op de noodzaak rond natuurgebieden overgangzones en randgebieden in te stellen waarin alle werken achter wege moeten blijven die het natuur gebied kunnen schaden, zoals het verlagen van het waterpeil En het is ook aardig te weten dat staatssecre taris Meijer (CRM) inmiddels heeft laten waten achter het advies van de Natuurbeschermlngsraad te staan. Maar het is niet alleen de spoorlijn die de polder bedreigt: tegenstan ders van tracé A vrezen dat de spoor lijn nog maar het begin van de aan tasting zal zijn. Mevrouw Loes van Marle, fractievoorzitter van de PvdA in de gemeenteraad van Weesp: „De spoorlijn roept de aanleg van rijks weg 6. de geprojecteerde verbinding tussen de rijkswegen 1 en 2 op omdat de spoorlijn naast die toekomstige weg is gesitueerd. Tegen deze rijks weg 6 bestaat veel weerstand en de aanleg is wat naar de toekomst ver schoven, omdat men eerst het effect van een nieuwe provinciale weg (de Gaas perdammerweg door de Bijl mermeer bij Amsterdam) wil af wachten. Die weg, die bijna gereed is. zou best rijksweg 6 overbodig kunnen maken. Als echter de spoor lijn wordt aangelegd door de polder, is deze al zó aangetast, dat de aan tasting van de polder géén argument meer is om rijksweg 6 tegen te hou den. Als tracé A wordt gekozen, is de weg vrij voor rijksweg 6". De drie andere voorstellen in de nota van Verkeer en Waterstaat en de NS doorsnijden weliswaar de Nieuwe Keverdijkse Polder niet, maar had den als nadeel Weesp niet aan te doen en vielen daarmee in feite af, gezien de te verwachten overloop uit Weesp naar Almere. Belde varianten die daarop vanuit de bevolking zijn ontwikkeld, doen daarom wel Weesp aan, maar doorsnijden de Nieuwe Keverdijkse Polder niet en roepen evenmin het dreigend perspectief van rijksweg 6 op. Volgens de vari- ant-Stork vertakt de lijn bij Weesp al naar het noorden, doorsnijdt dan de Bloemendalerpolder (die natuurwe tenschappelijk van geringere bete kenis is), passeert onder Muiden de Vecht en volgt dan rijksweg 1. Vol gens deze variant kunnen de treinen ook direct vanuit Almere door in de richting Hilversum/Utrecht. De Werkgroep Leefmilieu wil de spoor lijn direct boven Weesp al over de Vecht laten gaan, de Vecht volgen en vervolgens rijksweg 1. Dan wordt ook de Bloemendalerpolder niet doorsneden, maar is er geen aftak king vanuit Almere naar het Gooi. Dat zou volgens de werkgroep kun nen worden opgevangen door (op het nieuw te bouwen station Weesp) de treinen „om te koppen" (in dezelfde richting te laten vertrekken als ze zijn binnengelopen). Ruimere keus De komende weken zullen de stand punten definitief worden bepaald, waarbij de betrokkenen een ruimere keuze hebben dan enkele maanden geleden. Want dankzij de activiteit van betrokken burgers liggen nu twee varianten op tafel die zowel voldoen aan de vervoers-technlsche eis Weesp in de lijn op te nemen als aan de natuurwetenschappelijke eis de Nieuwe Keverdijkse Polder te sparen. Waarmee het ook de voor standers van rijksweg 6 duidelijk zal zijn dat de argumenten tégen deze weg niet op gemakkelijke wijze van tafel kunnen worden geveegd door middel van de aanleg van een spoor lijn. HET WEER door Hans de Jong Het weer blijft in vorm. Wel waait af en toe een stevige wind, zoals giste renmiddag in het noorden met vlaagjes van 6 Beaufort, wel drijft er van tijd tot tijd bewolking over, maar de temperatuur is op niveau, vandaag tot vijfentwintig of zesen twintig graden in het zuiden. Ook in: de tweede helft van deze week blijft het warm, maar het zal dan geleide lijk aan wel wat onweersachtiger worden. Voor het eerst sinds vrij lange tijd richtten wij onze blik dinsdag weer eens in zuidelijke richting, omdat daar de interessantste ontwikkelin gen plaats vonden. Op de weerkaart van 14 uur kon het centrum van lage druk worden ingetekend vlak ten zuiden van de Scilly-eilanden, te we ten 1.006 millibar. De barometer was daar in drie uur tijd ruim vijf milli bar gedaald en dat is niet niks. Ook in de hogere lagen tot op een niveau van op z'n minst twaalfduizend me ter was het minimum terug te vin den. De temperatuur op vijfduizend meter hoogte was boven de Scilly- eilanden -18, boven Brest -16 en bo ven Londen -14 graden. Over Frank rijk bevond zich een duidelijke trog via Bretagne naar Marseille en aan de grond een koufront, dat wat ach terbleef. Vooral onder die hoogte trog en aan de voorzijde ervan on weerde het vrij uitgebreid. Het on weer verplaatste zich met de heer sende hoogte wind in hoofdzaak ir oostelijke richting en kwam duf nauwelijks dichterbij. Warme lucht boven Oost-Frankrijk (26 tot 28 gra den daar) zette zijn beweging Ir. noordelijke richting voort en kar vandaag België en ook Zuidoost Nederland hebben bereikt. Verdei vielen op vrij belangrijke drukdalin gen in Noordwest-Frankrijk en Bel gië, in de omgeving van Brussel. Dit duidde op de ontwikkeling var een nieuwe lagedrukkera bover Noordwest-Frankrijk, die de alge mene zuidoostelijke circulatie lr ons gebied zou versterken. He1 hoofdbestanddeel van de Franse on stabiele activiteiten zullen zich den kelijk wel naar Zuid-Engeland ver plaatsen, waarbij „ons" zuidwester er van tijd tot tijd meer bewolking van krijgt met de mogelijkheid var een lokale regen- of onweersbui Ook elders in het zuiden is er latei op de dag kans op zo een warmtege- val. De regenval in West-Frankrijk was gisterenmiddag vrij klein: Brest 5 mm tegenover 23 mm op de Scilly- eilanden na onafgebroken zware re gen; deze hoeveelheid viel in zes uui tijd. Bijzonder warm was het giste ren op Mallorca, namelijk vijfender tig graden. Zo een tropische uit schieter komt daar niet elke dag voor. Zoals gisteren gemeld kreeg Goes maandag een zware bui van veertig millimeter regen in dertig k vijfen veertig minuten tijd. In Zeeland ge beurt nogal eens iets van die aard, trouwens ook in het aangrenzende deel van Brabant. Zo haalde een zware hagelbui in de middag van 16 juni 1966 te Kruisland destijds de kolommen van „Hemel en Damp kring" (vaktijdschrift). J. H. J. Si mons beschreef die bui, welke als centrum Kruisland had en hagelste nen als duiveëieren voortbracht, ge volgd door zware slagregens. Scha de; Circa één miljoen gulden. Poot- aardappelen, bieten en boomgaar den werden in Kruisland voor zeven tig tot honderd procent vernield. De grootste neerslaghoeveelheden vie len in een langgerekte strook tussen Kruisland en Steenbergen. Te weten zestig tot zesenzestig millimeter. Die zware bul ging niet gepaard met. krachtige hoogtewinden. Die waai den op zevenduizend meter hoogte op z'n hardst niet meer dan veertig kilometer per uur (in de meeste ge vallen bij zo een zware hagelbui is dat wel even anders). De Kruisland- se bui regende en hagelde dan ook over een betrekkelijk klein gebied vrijwel geheel uit. op de Waddeneilanden de sterkste oostelijke wind. Voornamelijk in het zuidwesten tijdelijk meer bewolking en een lokale regen- of onweersbui mogelijk. Luchttemperatuur van twintig tot vijfentwintig graden, zeebadwater achttien graden. Weerrapporten an gisteren 20 uur Weer Ma f. tem bcht bew 22 De Büt Deelen regenbui 22 .71 Eelde on bew 21 half bew. bcht bew. 23 Den Helder 20 Rotterdam 22 half bew. 20 Vlisslngen zwaar bew. 23 Zd Limburg onbew 19 on bew 32 half bew. 30 Berlijn 20 Z*h«i bew 23 zwaar bew 24 frankfort 23 zwaar bew 20 Helsinki bcht bew 21 22 Klagenfurt half bew 25 Kopenhagen bcht bew. 20 Lissabon 23 23 zwaar bew. 24 Luxemburg zwaar bew. 24 licht bew. 34 onbew 29 Mallorca onbew 30 bcht bew 24 Nice licht bew. 23 Oslo onbew 26 onweer 26 26 onbew 29 Stockholm licht bew 22 onbew 23 zwaar bew 24 Casablanca geheel bew 23 half bew. New York grheel bew 26 onbew Tunis onbew. 33 Hoofwiter donderdag IS auguatua VU», slngen 4 56-17 10 HtrtngvUeUIulzen 5 05- r.ji*.*?tter.(luD 7 M-19 07. Schevcnlngen 5.50-IS 34. IJmulden 6 35-19.01. Den Hel- L23-11.OS, Dell- »Jl 3 05-15 08 onder redactie van Loes Smit Nog even terug naar de bundel 1 „Het Nederlandse volkslied", waar- over we kort geleden konden mel den dat de negentiende druk uit was. Die nieuwste uitgave was ons toegestuurd en daar wisten we dus wel iets van, maar van de eerste druk, in 1941 al verschenen, niet ïttWèl de heer J. C. Hagen uit Zeist, die uit die eerste editie gezongen heeft, zelfs zonder het boekje er bij. Dat gebeurde in het gijzelaars kamp van Haaren in de eerste Jaren J^van de oorlog. Een paar honderd Nederlanders waren in 1942 opge- «pakt en in de seminaria van Haaren St. Michielsgestel als gijzelaars "(opgesloten. Maandagochtend nog (hebben enkele tientallen van hen op het landgoed De Rovert in het Noordbrabantse Goirle herdacht, ■^hoe daar in 1942 acht van hun me degevangen zijn gefusilleerd: eerst -5-vijf op 15 augustus, en later, op 16 oktober, nog eens drie. Onder de honderden gijzelaars in Haaren was een groepje van twintig, dertig man, dat er van hield samen liede ren te zingen. Een van hen was Jop Pollmann, een van de samenstel lers van Het Nederlandse volkslied dat toen overigens nog „Neder- land's Volkslied" heette. Aanvan kelijk hadden de zangers geen boekjes bij de hand (die werden zo snel mogelijk bij de boekhandel besteld), en dus deden ze het zon der, .zomaar ergens op het gras veld". Jop Pollmann, schrijft de heer Hagen, dirigeerde zelf: „Regel voor regel werd geleerd, terwwijl hij de hoogte van de noten met zijn vinger aanwees op een gefingeerde notenbalk in de lucht". Toen iedereen eenmaal een echt exemplaar in zijn bezit had, zongen de gijzelaars op een van de eerste avonden-mètrboekje het allereer ste lied uit de bundel: het Wilhel mus. Ze kozen het eerste, tweede, derde, zesde en veertiende couplet, vijf verzen in totaal dus. De land- wachters die langs het prikkel draad wacht liepen, telden er ook vijf en kwamen tot de conclusie dat de gijzelaars na het vijfde couplet ophielden, terwijl voor de NSB juist het eerste en zesde couplet hèt volkslied vormden. „Dat gaf tu mult", herinnert de heer Hagen zich. „De landwachters hebben de Duitse commandant toen verteld, dat we luidkeels het Wilhelmus zongen en met opzet stopten vóór het zesde couplet om de NSB-ers te prikkelen". Omdat er wellicht een strafmaatre gel genomen zou worden, moest prof. Goudriaan (de vroegere presi dent-directeur van de Spoorwegen) die toch altijd al optrad als woord voerder van het groepje dat het contact tussen gijzelaars en kamp leiding onderhield, naar de kamp commandant om de zaak uit te leggen. Aan de hand van het bun deltje van de heer Hagen kon hij de Duitser er van overtuigen, dat tus sen de vijf gezongen verzen echt ook het zesde couplet was. De heer Haag heeft dat oude exemplaar nog in zijn bezit, compleet met een extra nummering van de eerste vijf coupletten van het Wilhelmus: naast de gedrukte cijfers 1 tot en met 5 ook nog eens de met potlood geschreven cijfers 1. 2, 3, 6, 14, waaraan de Duitse kampcomman dant indertijd heeft kunnen zien hoe de gezongen volgorde in elkaar zat. Zestig mensen uit seven landen heb ben zich op eigen wieken in de inter nationale zeilvliegwedstrijden ge worpen in de Hongaarse stad Eger. Blijkbaar kan een mens echt op deze manier vliegen (al zou je er aan gaan twijfelen als je de pogingen in het tv- programma ..vlieg er eens uit" tel- kenjare ziet), want hier vliegt een van de deelnemers hoog boven het land. Hij was nog niet eens de win naar, want die een Hongaar heeft bet volgens ooggetuigen uren lang in de lucht kunnen uithouden Een oud-patient van het Leeuwar der Diakonessenhuis vertelt in het personeelsblad van dat ziekenhuis, Singel 88, hoe bang hij was toen hij hoorde dat hij geopereerd en dus onder narcose gebracht zou wor den. 8tel Je voor dat het niet goed zou aflopen. In zijn angst begon hij een „soort ongeregeld testament" te maken, want je wist maar nooit. Wel een beetje overdreven mis schien, besefte hij, en vertelde het dus aan niemand Alleen de hoofd zuster durfde hij zijn angsten toe te vertrouwen. „Rijdt u auto?" vroeg ze. „En als u naar huis rijdt, schrijft u dan ook eerst uw testament?" Nou, nee. „Wel," zei ze, „de statis tieken wijzen uit dat dat gevaarlij ker is dan de operatie die u moet ondergaan." De patient heeft rustig geslapen die nacht. En de volgende ochtend was de operatie Ineens zo erg niet meer. Energie Tot 17 september la ten vier Nederlandse energiebedrij ven in de Grote Kerk van het Zeeuwse Veere zien, hoe Je volgens hen verantwoord en dus voorzich tig met energie moet omgaan. En dat allemaal uitgerekend in Zee land, waar een van de twee Neder landse kerncentrales staat. Daar moet Je inderdaad héél voorzichtig mee omspringen. Veertig gulden beloning voor een kilometer kruipen, daar vind je misschien nog wel iemand voor, ook al is zo'n manier van voortbe wegen over harde straatstenen be paald geen lolletje. Maar zoek nu eens iemand die binnen twaalf uur vijftien kilometer wil kruipen, voor zeshonderd gulden dus. Dat zal niet eenvoudig zijn, al is er in het Friese Wljnjewoude wel iemand zo gek geweest wat hij zelf overi gens ook ongeveer zo heeft beti teld. Het was de achttienjarige Klaas Hlelkema, die een wedden schap had afgesloten: zou hij de vijftien kilometer tussen Drachten en Bakkevèen binnen twaalf uur kruipend halen, dan zou er in een café aan de finish zeshonderd gul den voor hem klaar liggen. Met zeemleer en een stuk autoband ais hand- en kniebeschermers vertrok hij om acht uur 's morgens uit Drachten om iets na achten 'g a- vonds hijgend en doodop bij het eindpunt te arriveren. „Ik ben er beroerd van. Dit doe ik nooit meer," sprak hij volgens de Leeu warder Courant „Moeder" noemen zijn collega's hem voor de grap, maar de 24- Jarige bouwvakker Oene Durham kan er intussen wel tegen. Weken lang heeft het geduurd voordat hij afdoende kon bewijzen dat hij een man was en heus niet in verwach ting. Hij moest het opnemen tegen een computer, die vastgesteld had dat Gene zich niet had laten onder zoeken op zwangerschapsver schijnselen. Vrouwen moeten dat in de Amerikaanse stad Chicago laten doen, willen ze een baan krij gen. Oene, die bij een bouwonder neming in Chicago gesolliciteerd had. kon hoog en laag springen en luidkeels roepen dat hij geen vrouw is, zolang de computer volhield dat hij eerst naar de gynaecoloog moest kreeg hij de baan niet Na veel getelefoneer en geschrijf kwam de waarheid aan het licht: een zekere Jean Durhan was onder zocht en in verwachting bevonden, en haar gegevens moeten in het verkeerde vakje terechtgekomen zijn. Eindelijk mocht dus de man Gene Durham aan de slag. maar niet nadat hij een arbeidscontract had gekregen met de bepaling „dat hij volgens de geldende voorschrif ten de eerste negen maanden niet in aanmerking komt voor een uit kering in verband met de beval- ling." Open huis Springende para chutisten, vliegende helikopters en tanks die bruggen leggen, dat is voor al wie wil zaterdag te bekijken in de legerplaats De Wittenberg in Stroe/Garderen op de Veluwe. En wie dat nog niet mooi genoeg vindt, kan er ook nog modern wapentuig bezichtigen. Alléén zaterdag, want daarna is alles weer geheim.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5