Misschien ook bij de girodienst 'baaldagen' 'Werkgevers traineren overleg' 'Er kan nog vuil bij in Eems-Dollard' niiiar Bon voor veel keus uit hoge, vaste rente Spaar deposito's tot Beleggings- bewijzentot ■ui postgiro en rijkspostspaarbank hamaak-spijkerbroeken in Amsterdam ontdekt Fracties Voor wie niet ziek is, maar toch thuis wil blijven SS Staking Spaanse Ün hotels nog niet helemaal voorbij 'I Vakbonden over omzetten van winst in werk: Twee weken cel voor Joop G. zalikbüj zijn als het zes uur is! Provincie Groningen over weigeren lozingen industrie: Organisaties komen met milieubezwaar 'JoENSDAG 17 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 3 luim 22.000 stuks in een loods gevonden 1MSTERDAM (ANP) - Niet alleen ankbiljetten maar ook spijkerbroe- en blijken nagemaakt en dan als eht en onvervalst te worden aange- K>den. Die conclusie kan getrokken lorden uit de ontdekking van 22.000 amaakjeans van het merk Levi's in en douaneloods in de hoofdstad. De rijkspolitie van Schiphol vond de Boeken na een tip van de Zwitserse echerche. Volgens Levi-Strauss is Nederland het derde land waar de laatste tijd vervalsingen onder schept zijn. Eerder was in Taiwan een fabriek van namaak-Levi's geslo ten en werden in Duitsland en Zwit serland grote partijen namaakbroe- ken in beslag genomen. De zaak ging in ons land aan het rollen, nadat in Basel (Zwitserland) een Nederlander was aangehouden, die een partij in Korea vervaardigde imltatie-Jeans trachtte te verkopen. De verdachte bekende ook in Am sterdam een partij te hebben opge slagen. Levi-Strauss vermoedt dat, hoewel de fabriek in Taiwan inmiddels is gesloten, er nog partijen bij de tus senhandel .zitten. De achterhaalde Jeans uit Taiwan werden alle verzon den via een Zwitserse vervoersmaat schappij. Een van de directeuren is gearresteerd. De rijkspolitie op Schiphol ver moedt dat de in Amsterdam opgesla gen broeken bestemd waren voor landen achter het IJzeren Gordijn. Onderzocht wordt of er meer van dergelijke zendingen via Schiphol zijn vervoerd en of er ooit imitaties in ons land te koop zijn aangeboden. Op de in Amsterdam aangetroffen spijkerbroeken is inmiddels beslag gelegd. r* i i t B°n-VOv°asweie»te jnlo ovei hoge.x»- -SpaaidePosl,0'S ml>denasW^en' pen envelop "k aid voort**1 »fc ROTTERDAM (ANP) Ook bij de Postcheque- en Girodienst, waarbij zesduizend mensen werken, wordt bestudeerd of het mogelijk is „baaldagen" voor het personeel in te stellen. Net als de Rotterdamse „wasauto- matenkoning" Gerard de Lange meent directeur Groen van de Postcheque en Girodienst dat werknemers enkele dagen per jaar thuis moeten kunnen blijven zon der zich ziek te melden. Op die manier zou het (onverantwoord) ziekteverzuim, uit de sfeer van de „zonde" gehaald kunnen worden, meent de heer Groen. Bij Gerard de Lange (160 werkne mers en dertig filialen) bestaan de „baaldagen" ook wel sociale verlof dagen genoemd, nu een jaar of drie. In het arbeidscontract van het be drijf is vastgelegd dat een werkne mer weg mag blijven, „indien (hij) op enige dag zich niet geroepen voelt om op de vastgestelde werk tijden bij de werkgever te verschij nen". Daarbij is het echter wel no dig dat de continuïteit van het werk niet in het gedrang komt. Het wordt-bijvoorbeeld niet zo op prijs gesteld,, als een verkoper op zater dag, wanneer het het drukst is in de iwmkeT, zomaar niet op komt da gen. Het aantal „baaldagen" dat iemand opneemt, wordt niet bijge houden en de niet gewerkte tijd behoeft ook niet te worden inge haald. Lager Gerard de Lange, de directeur van het gelijknamige bedrijf, zegt zeer goede ervaringen met deze regeling te hebben. Hij voert aan dat het ziekteverzuim in zijn bedrijf bedui dend lager is dan het landelijk ge middelde: 5,2 tegen 7.8 procent. Hij zegt dat de sociale verlofdagen te hebben ingevoerd, „omdat ik ervan uitga dat de meerderheid van de mensen, ondanks alle tegengestel de verhalen, graag wil werken." Uitgaande van die veronderstelling vond De Lange het verstandiger zijn mensen een legitieme moge lijkheid te bieden vrij te nemen, als ze daar behoefte aan hebben. „Ie dereen heeft weieens een kater of moet zijn vrouw naar het zieken huis brengen en ga zo maar door." De Lange wijst er op dat bij andere bedrijven de werknemers in zulke omstandigheden geen andere keu ze hebben dan zich ziek te melden. Naar zijn mening is dat niet alleen vervelend voor de mensen zelf, maar ook voor het bedrijf, omdat men vaak maar een paar uur vrij nodig heeft en toch gedwongen wordt tenminste een paar dagen weg te blijven. „Anders gelooft toch geen mens dat je echt ziek was". Volgens De Lange kan de mogelijkheid „baaldagen" op te ne men het arbeidsklimaat in een be drijf alleen maar ten goede komen. Bij zijn eigen firma zegt hij het nog nooit te hebben meegemaakt dat iemand misbruik probeerde te ma ken van de regfeling. Een paar cijfers: Volgens sommige onderzoekers is maar 25 procent van de mensen, die zich ziek mel den, echt ziek. Zeventig procent is niet ziek, maar voelt zich wel zo. Slechts vijf procent is „frauduleus" ziek. Voor die 75 procent zouden de „baaldagen" een uitkomst kunnen bieden. Vervolg van pagina 1 De suggesties van Den Uyl betreffen behalve abortus, buitenlands beleid, energiebeleid, veiligheidsbeleid, de mocratisering, onderwijs, volkshuis vesting, stakingsrecht voor ambte naren en tenslotte emancipatie, waarover hij vandaag een half uur praat met de voorzitter van de eman cipatiecommissie, mevrouw P. Was sen-van Schaveren. De PvdA-fractle heeft een van Den Uyls voorstel afwijkende formule ring voor het defensiebeleid opges teld waarin de noodzaak tot bezuini gingen op defensie sterk doorklinkt. De fractie meent dat uitvoering van de in 1974 opgestelde defensienota onmogelijk is gezien de extra defen sie uitgaven die dat zou vergen. De CDA-posltie op dit punt is nog niet helemaal uit gekristaliseerd. De CDA defensiedeskundigen willen in leder geval de vervanging van de verouderde Neptune, patrouille vliegtuigen zeker stellen en NAVO gevoalige taken onaangetast laten. Een andere CDA-gedachte is, dat defensie wel normaal in de afgespro ken bezuinigingsronde van vier mil jard zou moeten delen, maar niet in de extra nodige bezuinigingsronde van drie miljard, indien de loonmati ging onvoldoende slaagt. Wilt zeker zijn van hoge. vaste rente over spaargeld dat u langere tijd kunt missen? Bij ons hebt u keus uit 5 spaardeposito's en 3 beleggmgsbewijzea U kunt de bon insturen of bellen (020) 5 89 3137 of 0017 (gratis), als u meer wilt weten over deze aantrekkelijke spaarmogelijkhedea Of ga naar het postkantoor en vraag naar de folders Kernenergie »n i t - van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Hoewel de sta king van hotelpersoneel aan de n. Spaanse zonkusten nog steeds niet d. volledig is afgelopen, is toch een groot aantal werknemers gisteren jweer aan het werk gegaan. b. Volgens Nederlandse reisorganlsa- te toren zijn de problemen zo goed als opgelost, worden in de meeste ho tels weer normaal maaltijden ver strekt en hoeven de toeristen niet zelL meer hun bedden op te maken. t Wat betreft kernenergie, is de PvdA- fractle akkoord gegaan met Den Uyls indruk dat uitbreiding van het aantal kerncentrales de komende vier jaar niet nodig is, uitgaande van te bereiken energiebesparingen. De CDA-fractie vormde zich daar giste ren een genuanceerder oordeel over. De fractie meent dat, wil men van nieuwe kerncentrales afzien, er eerst meer zekerheid over de overbodig heid van die centrales moet zijn. Binnen de PvdA-fractie dreigen wel problemen over de uitbreiding van de ultra centrifugefabriek in Alme lo. Formateur Den Uyl en een deel van de fraetie vinden dat die uitbrei ding door moet gaan om internatio naal mee te kunnen blijven doen en invloed op het kernenergie beleid te kunnen blijven tiltoetenen. Minimum storting f 1.000,-. Bij elke storting keus uit looptijden van 2 tot 6 jaar met vaste rente van 796 tot 8'/2. Deposito's komen na de looptijd automatisch'Vrij. De rente is jaarlijks beschikbaar. Voor de aankoop van een eigen huis kunt u ook tussentijds zonder renteverlies geld opnemen 8% Verkrijgbaar m coupures van f 1.000,- en f 5.000,-. Vaste rente bij looptijd van 3 jaar 7'/2?o, 4 jaar V/*% en 5 jaar 8%. Bij een beleggingsbewijs knjgt u rente-op-rente: aan het einde van de loopbjd ontvangt u automatisch uw aankoopbedrag plus de totale rente. Tussentijds opnemen zonder renteverlies voor de aankoop van een eigen huis is toegestaan i Zij zeggen dan ook geen aanleiding TW66 JSrl^GH lil PVÖA te hebben om Spanje-relzen team-, nuleren en deze te vervangen door *wee »vdA-proininenten vierden gisteren hun verjaardag. Staats- bestemmingen in Griekenland, Ita- secretaris Wim Meijer werd 38 jaar (links), fractieleider Ed van Uë en Joegoslavië. Technisch zou Thijn 43. Partijvoorzitter Ien van den Heuvel wenst beiden geluk. dat trouwens een toch al vrijwel onmogelijke zaak zijn. Van ojize sociaal-economische redactie DEN HAAG De werkgevers proberen de vakbeweging aan het lijntje te houden in het overleg over omzetten van winsten in werkgelegenheid. Die indruk is althans in kringen van de vakbeweging ontstaan. De vakcentrales op hun beurt stellen zich sterk afwijzend op tegenover het verlangen van de werkgevers om niet alle vormen van prijsstijging te compenseren in de lonen. Wel enige zorg maken de touropera tors zich óver geruchten dat de bus- j-1chauffeurs in de streek rond Sitges komend weekeinde in staking willen gaan. Vooral voor het vervoer van de luchthaven naar de hotels en omge keerd zou dit problemen kunnen op leveren. ,e ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - Het gerechts hof in Den Haag heeft de 48-jarige boekhouder Joop G. wegens discri minatie veroordeeld tot twee weken ceL Geëist was vier weken. Drie hel pers werden veroordeeld tot boetes van 750 gulden en een voorwaarde lijke straf van twee weken. Tegen hen waren onvoorwaardelijke celr straffen van twee weken geëist. Naar aanleiding van de „Turkenrel- len", vorig jaar augustus in Schie dam, verspreidde de groep pamflet ten met discriminerende uitlatingen over „Surinamers, Turken en alle andere zogenaamde gastarbeiders". Op de zitting van het gerechtshof verklaarde G., die voor de „Neder landse Volksunie aan de verkiezin gen heëft deelgenomen, dat noch hij, noch zijn helpers celstraffen vre zen, omdat daardoor „een harde kern" in de partij ontstaat. De kwesties van de prijscompensa ties en de relatie winst-werk zijn in studie genomen door werkgroepen van de Stichting van de Arbeid, het overlegorgaan van werkgevers en vakcentrales. Deze studies zijn een onderdeel van het akkoord dat in februari werd gesloten nadat de sta kingen waren uitgebroken. Gisteren kwamen de voorzitters van de vak centrales en de organisaties van werkgevers samen met huh deskun digen bijeen om de stand van zaken met de studies le bespreken. De werkgevers willen de problema tiek van omzetting van winsten in werk breedvoerig bestuderen. In de werkgroep hebben zij allerlei gecom pliceerde problemen aangedragen. De vakcentrales willen daarentegen al dit najaar enkele afspraken ma ken. Desnoods zou het studeren In tussen kunnen doorgaan. Als maat regel die snel kan worden ingevoerd, noemt de vakbeweging de verplich ting voor de bedrijven om- een be paald percentage van hun personeel te doen bestaan uit mensen van kwetsbare groepen op de arbeids markt, zoals minder-vallden en werkloze schoolverlaters. Er ligt al een advies bij de regering van een meerderheid in de Sociaal- Economische Raad om bedrijven te verplichten hun personeel voor vijf procent te doen bestaan uit minder- vallden (mensen met een gedeeltelij ke WAO-uitkering). De huidige wet schrijft een percentage van twee voor, maar deze wet wordt thans onvoldoende nageleefd. De FNV heeft een notitie ingediend voor de werkgroep winstwerk, waar in wordt gepleit voor een aanpak per onderneming. De vakbonden zouden op de eerste plaats veel meer infor matie over de gang van zaken in de ondernemingen moeten krijgen. De ondernemers zijn echter vooral met financiële gegevens zeer huiverig. In de FNV-notitie wordt gesproken over „arbeidsplaatsen-overeenkom- .Dip benauwde lucht, die hitte binnen, dal houM tegenwoordig helemaal mei mcei Een taak die mei i n Iqd meegaat heelt airconditioning £n een /aak die bovendien waar Voor Z'n geld wil kiest Carrier Bei Nedairco de importeur van Carrier apparatuur Rqndiik ut - HarerswouOe. lel (01714)9010* de smeerpijp onmogelijk te maken en zodoende uitstel af te dwingen. Ie nr. 1 ter wereld in airconditioning. 4 Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De zeven Oostgroningse ondernemingen die wèl toestemming krijgen om via de smeerpijp in Oost-Gronlngen vuil te lozen, zullen samen dagelijks één ton afval in de Dollard storten. Dat blijft verre beneden de opnamecapacttiet die volgens een berekening van Rijkswaterstaat negentig ton zou bedragen. Gedeputeerde Staten van Groningen zullen op dit as pect zwaar de nadruk leggen in een gesprek dat ze maan dag hebben met de ministers Westerterp, Van der Stee en Lubbers. In Groningen wordt er rekening mee gehouden dat de ministers wellicht niet helemaal op één lijn zitten. Zoals gemeld wil minister Westerterp de Koninklijke Scholten Honig fabrieken in Foxhol niet toestaan te lozen op de Eems-Dollard. ik ben wel aan nieuwe remmen De berekende negentig ton is een voorzichtige raming die pas tot stand gekomen is na overleg met Duitsland. De berekening is echter zuiver Nederlands en het is nog niet duidelijk in hoeverre Duits land bezwaar zal maken. Overigens wordt er nogal eens een koppeling gemaakt met de Rijn. Duitse weer stand inzake de Dollard zou nog al eens leiden tot een Nederlandse reactie dat Duitsland eerst maar eens de hand in eigen boezem moet steken inzake de vervulling van de Rijn. Volgens de provincie Gronin gen berust een bericht dat een essentieel onderdeel (een gemaal) van de smeerpijp ei gendom is van het KSH-con- cern op onjuiste informatie. Er is dan ook geen sprake van dat KSH in de gelegen heid zou zijn medewerking te weigeren en daarmee ook voor de zeven wél geaccep teerde bedrijven de lozing via Afgebroken De berekening van water staat dat negentig ton vuil geen te zware belasting vor men, berust op onderzoekin gen die hebben aangetoond dat deze hoeveelheid vol doende wordt afgebroken in het Eems-Dollardbekken. Maandag zal Groningen er bij de ministers op aandrin gen deze gehele capaciteit te benutten. Dit zou ruimte bie den voor nog tachtig ton vuil in de Dollard Dit is overigens nog niet vol doende. K8H moet dagelijks honderdtien ton zien kwijt te raken en hier komen nog eens een aantal tonnen bij van drie andere bedrijven, die geen lozingsvergunning kregen. Pas tegen 1 oktober zal mi nister Westerterp een defini tieve beslissing nemen. Be halve bezwaren van KSH en wellicht andere afgewezen kandidaat-lozers zijn er ook bezwaren aangekondigd door milieuorganisaties. Die wij zen erop dat Delfzijl, de stad Groningen en Duitse fabrie ken en steden samen het Eemsbekken al overbelasten. Ook het vervuilde water van deOostgroningse kanalen komt uiteindelijk toch via de sluis bij Nieuw Statenzijl in de Dollard. Minister Wester terp kan alleen maar op zo'n korte termijn definitief be slissen door artikel 16 lid 2 van de Wet oppervlaktewate ren van toepassing te verkla ren (Een beschikking kan volgens die bepaling Ingaan voordat de termijn van be roep verstreken Is.) Geen sluiting Mr. Toxopeus. commissaris der koningin van Groningen, weigert te zeggen wat de pro vincie gaat doen als de minls- Zo lag de oost-Groningse smeerpijp er bij voordat hij de grond in ging ter zijn afwijzende houding handhaaft. In kringen van het provinciaal bestuur valt echter te beluisteren dat er geen sprake van zai zijn het op sluiting van de twaalfhon derd werknemers tellende KSH-fabriek te laten aanko men. Eerder nog zou toe stemming worden gegeven op de Oostgroningse binnen wateren te blijven lozen. Het ls dan ook onwaarschijnlijk dat Oost-Oroningen per 1 ok tober van de stank uit die kanalen verlost zal zijn. Het provinciaal bestuur had dit wel toegezegd, maar deze be lofte is in strijd met een ande re toezegging, namelijk dat de werkgelegenheid niet In gevaar zou komen. Het provinciaal bestuur heeft ai eerder de werkgelegenheid boven het milieu gesteld. Dit blijkt onder meer uit de giste ren verschenen begroting. Hier in staat dat de provincie verzoeken van rijkswege om te gelasten dat twee chemi sche fabrieken in Delfzijl (Upjohn en Dellma) sluiten, naast zich heeft neergelegd. Men achtte de sluiting met het oog op de werkgelegen heid ongewenst. Intussen zijn de problemen met beide fabrieken opgelost en is de aanvankelijk ontbrekende vergunning ingevolge de wet op de luchtverontreiniging van één van de fabneken thans verstrekt. sten", die de bedrijven met de vak bonden zouden moeten sluiten en waarin wordt vastgelegd hoeveel werkgelegenheid het bedrijf gedu rende een bepaalde af te spreken periode minstens zal bieden. CNV Een notitie van het CNV gaat meer in de richting van overlegorganen per bedrijfstak. Daarin zouden zo wel vakbonden als ondernemers in de betrokken bedrijfstak zitting moeten hebben, eventueel aange vuld met vertegenwoordigers of des kundigen van de overheid. Deze or ganen zouden toekomstplannen per bedrijfstak moeten opstellen. De on dernemers zouden vervolgens tot op bepaalde hoogte moeten worden verplicht zich aan deze gezamenlij ke plannen te houden. In vakbewegingskring worden de werkgevers nu verdacht van een ver tragende tactiek. De werkgevers hebben ook al enkele keren boos gereageerd op afspraken in de kabi netsformatie die het onderwerp winst-werk raken. De terughoudende houding van de werkgevers inzake winst-werk kan in verband worden gebracht met de afwijzende houding van de vakcen trales op het gebied van de prijs compensatie. Daar vormen de werk gevers de vragende partij. Zij heb ben in de studiewerkgroep voorstel len ingediend om een aantal vormen van prijsstijging niet meer te com penseren in de CAO-lonen. Ge noemd zijn prijsstijging van invoer- produkten, van energie, van aardgas en van huren. FNV-voorzitter Kok heeft deze week al afwijzend gereageerd op de ge dachte om deze onderdelen uit de prijscompensatie te elimineren. Ook bij het CNV voelt men hier heel weinig voor. Gezegd werd dat de voorstellen van de werkgevers ertoe zouden lelden dat alleen nog prijs stijgingen voor compensatie in aan merking komen, die het gevolg zijn van winstvergroting door de onder nemingen. De prijscompensatie zou dan zeer aanzienlijk worden vermin derd. Tussentijds rapport Oisteren hebben vakcentrales en werkgevers afgesproken dat zij 16 september opnieuw over deze onder werpen zullen beraadslagen. Dan zullen de werkgroepen een tussen-1 tijd8 rapport klaar moeten hebben J De vakcentrales hopen op grond daarvan al tot enkele afspraken op gebied van winst-werk te komen in de loop van het loonoverleg voor 1978

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3