rons voor Annelies Maas t Feyenoord nooddruftig Prijzenpot nog niet gevuld mm inith Brigitha stelt op 200 meter vrije slag enigszins teleur ver voor ederlandse -ünstzwemster Tegen Sparta: Mansveld geblesseerd, Best debuteert Peter Post over salariëring voor WK:Renners moeten begrip tonen" tletiekgeweld Nijmegen t Greenwood manager Engeland Ree komt half punt tekort JENSDAG 17 AUGUSTUS 1977 SPORT Trouw/Kwartet PS 11 RH 13 kKOPING Het is noch Enith Brigitha, noch Annelies Maas leren gelukt om tijdens de Europese kampioenschappen nmen te imponeren. Wel mocht Annelies Maas met haar Jde plaats een bronzen medaille tegemoet zien. Goud was er |ter niet voor haar weggelegd. Zeker ook gold dat voor Enith jitha die als vierde aantikte Maas liet een tijd afdrukken van 1,76 waarmee zij het Oostduitse geweld, bestaande uit winna- Petra Thümer (2.00,29) en Barbara Krause (2.01,40) voor ist laten. BSJOE Achter Engeland dat rlopig nog wel buiten Amerika in kunstzwemmen zal domineren, ft Marijke Engelen een zilveren laille voor Nederland bij de Euro s'e kampioenschappen in Zweden ^overd. Opvolgster van Jane Hal- 1 als titelhoudster werd haar 18- ge landgenote Jacky Cox. In het isse bad van Nüssjoe waardeerde jury haar uitvoering verreweg het gst. De drie jaar jongere frele nde Marijke Engelen had in de jd om het zilver heftige concurrn- te duchten van Renate Baur. ten dat Zwitserse meisje zoveel ilaus kreeg, dacht ik o, je daar ga bekende Marijke Engelen na af- 3. Maar hoewel Renate Baur in- bleef het meisje uit Nijmegen de tweede plaats. „Ik hield mijn s. 't vast," aldus haar trainster Mat- ^(Boverden. „Met zo'n jury weet je maar nooit." n alle onderdelen van de zwem- irt loopt het kunstzwemmen het st bij Amerika achter. Dezelfde rijke Engelen, die nu zilver vero de, werd onlangs in Zwitserland tiende achter twaalf Ameri- antjes. Op het gebied van de jure- g en de choreografie is die achter- nd al'even groot. zeven juryleden slaagden er niet enige eensgezindheid in hun be deling te betrachten en het was klein wonder dat de totaaluit- desondanks min of meer over- ikwam met het vertoonde in het x. „Als ik echt de wereldtop zou len bereiken, moet ik zes uur per trainen, in plaats van anderhalf ils nu," aldus Marijke Engelen, (aar dat is bij ons in Nijmegen nu timaal niet mogelijk." t L Incasseren en uitdelen, dat deed het Oostduitse team op de openingsdag van het zwemprogramma om de Eu ropese kampioenschappen in Jön- köping. De tranen van Carla Linke, die een Oostduitse debacle op de 200 meter schoolslag impliceerden, waren nau welijks opgedroogd, toen de DDR de Nederlandse damesformatie een fikse opdoffer bezorgde. Op de 200 meter vrije slag dames, nog wel de afstand waarop zowel Enith Brigi tha als Annelies Maas gouden illu sies koesterden: eerste worden en in ieder geval de twee minutengrens doorbréken. Noch van het een nog van het ander is iets terecht gekomen. De Oost duitsers speelden een spelletje. Zij maakten er een tactische race van, waarbij de als favoriete gedoodverf de Barbara Krause op de eerste twee banen inhield om daarna de Olymische 400 en 800 meter kampi oene Petra Thümer voorrang te ver lenen. Het was zo kanp gespeeld dat Enith Brigitha Thümer in het geheel niet had zien komen en zo achter de nieuwe Europese kampioene, Bar bara Krause en Annelies Maas bui ten de prijzen viel. Voor het eerst sinds Wenen 1974 (tweede), Cali 1975 (derde) en Montreal 1976 (derde). Op laconieke wijze incasseerde nei Amsterdamse meisje het verlies. Het leek alsof de nederlaag harder aankwam bij de ploegleiding dan bij haarzelf. Nu was er aan die zijde enige reden voor zelfverwijt. Van Brigitha is bekend dat zij tactisch gesproken gemakkelijk in de fout gaat. Het is de vraag of de opdrach ten die bondscoach Sitters zijn pu- pillen meegeeft wel voldoende bij haar aanslaan. Sitters vindt dat een zwemster de eerste 100 meter helemaal op zich zelf geconcentreerd moet zijn en als het dan nog kan moet kijken waar haar tegenstandsters liggen. In de praktijk blijkt Brigitha echter van het begin ai aan iemand als voor beeld te nemen. Dat gebeurde in Montreal, waar zij te langzaam af ging. Het was ook nu weer het geval. De Oostduitsers speculeerden erop. Ze hielden Krause enigszins terug en schoven daarna Thümer naar voren. Het succes was even eenvoudig ais verbluffend. Annelies Maas slaagde erin zich in de eindsprint aan Krau se vast te klampen en zo derde te worden. Enith eindigde als vierde. „Haar terugval op de laatste meters Brons voor Annelies Maas op de 200 meter vrije slag. is voor mij een raadsel", aldus haar clubtrainster Wil Storm. Voor Annelies Maas ziet de naaste toekomst er ook al niet bijzonder rooskleurig uit. De Wageningse heeft in Amerika haar vlekkeloze stijl leren combineren met een grote vechtlust. „Ze is meer volwassen ge worden", vindt Sitters ervan. „In het water merk je dat, al blijft ze aan de buitenkant verlegen". De 2.01.76 waarmee ze aantikte, was de beste tijd uit haar loopbaan. Maar veel zal ze daar waarschijnlijk niet mee op schieten. Psychologisch gezien staat de Oostduitse ploeg na de eerste dag een straatlengte voor. Winnen zonder tot het uiterste te moeten gaan, zal Petra Thumer naar alle waarschijnlijkheid zo'n kick geven dat ze op de 400 en 800 meter niet te houden zal zijn. Dat zijn toevallig ook de afstanden waarop de voornaamste aspiraties van Annelies Maas liggen. De com plete verrassing waaraan de Neder landse ploegleiding ten prooi viel had minder groot behoeven te zijn als zij de laatste uitgave van het Oostduitse blad „Sport Echo" had gelezen. Daarin verklaarde Petra Thumer, die met haar trage beens lag een uitzondering is onder de Oostduitse meisjes: „Ik zwem beter naarmate de tegenstand groter is". Ineke Ran heeft zich geplaatst voor de finale 100 meter vlinderslag da- Oostduitse Margit Schöpke (18) t Leipzig heeft haar land aan de :de gouden medaille geholpen >t schoonspringen. Nadat Falk rttmann bij de heren vanaf de ie-meterplank reeds Europees ïmpioen was geworden, behaalde argit Schöpke het goud op het renspringen achttien-meter- ink). Pas bij haar achtste en laat- sprong distantieerde de Oost- itse zich definitief van twee con- rrentes uit de Sovjet-Unie: Elena ijtsjesjovskaja (359,19 punten) en na Kalinina (347,46). irgit Schöpke was internationaal tien tot dit jaar op sportief gebied 3 nog haast onbeschreven blad. t seizoen echter boekte ze enkele merkelijke successen, werd Oost- Its kampioene en won in Jonkö- ig als hoogtepunt de Europese eL j egoslavië heeft zijn derde wed- ljd in het toernooi in groep A van t waterpolotoemooi om het Euro- es kampioenschap met 10-7 van Sovjet-Unie gewonnen. De perio- (standen waren: 4-2, 2-2, 4-2, 0-1. DEN HAAG Qua getalsterkte is Nederland op de wereldkam- t tweede wedstrijd die dinsdag in pioenschappen wielrennen in Venezuela met de sterkst mogelij- inköping is gespeeld in groep A ke ploeg vertegenwoordigd. Maar nog nooit heeft de KNWU zo in het waterpolotoemooi om het moeten schooien om voor iedere deelnemer een vliegticket te i s kunnen kopen als dit jaar. Renners (Martin Venix derde op de Nederlandse titelstrijd, bijvoorbeeld) moesten zelf met een spon sor komen opdraven om aldus de overtocht naar Zuid-Amerika te betalen. mes. Zij maakte in de derde serie een tijd van 1.03,47 waarmee zij zich als derde plaatste voor de finale. Slechts de Oostduitse meisjes Chris- tiane Knacke (1.00,67) en Andrea Pollack (1.01,00) waren sneller. Dia ne Edelijn (1.04.97) werd uitgescha keld. Bij de heren plaatste de Nederlan der Ronald Hond zich niet voor de eindstrijd 100 meter schoolslag he ren. In de eerste serie eindigde hij als vierde en voorlaatste in 1.08,80. Dat is 0,27 seconden boven zijn Ne derlands record. De Nederlandse estafetteploeg op de 4 x 100 meter vrije slag heren heeft de finale van de strijd om de Europe se titels gemist op zes-tiende van een seconde. Het Nederlandse kwartet, bestaande uit Réne van der Kuil (54,03), Fred Eefting (53,78), Henk Elzerman (53,84) en Albert Boonstra (52,99) ein digde in de nieuwe Nederlandse re cordtijd van 3 minuten 34,64 secon den. Het bracht de ploeg op de ne gende plaats in het veldje van tien deelnemende landen. Het oude Nederlandse record stond met 3.36,83 (15 augustus 1976, Boe karest) op naam van Andre in 't Veld, Réne van der Kuil, Karim Res- sang en Henk Elzerman. Van onze sportredactie ROTTERDAM Het betaalde voetbal is vanavond pas aan de tweede competitieronde toe, maar Feyenoord zit inmiddels al weer in de put. De Rotterdammers, die zaterdagavond kansloos ten onder gingen in het Haagse Zuiderpark, moeten stadgenoot Sparta in een fantasie-opstelling bestrijden. Naast de onlangs aan een knie geopereerde Nico Jansen, moet Feyenoord het vanavond zonder het centrale verdedigings-duo Aad Mansveld Wim Rijsbergen stellen. Beide spelers waren zaterdag fei telijk ook niet in staat om te spelen. Maar mede onder druk van trainer Vujadin Boskov maakten ze toch hun opwachting. Rijsbergen sukkelde tot de 67ste minuut, Mansveld de volle 90 ml- .nuten. Rijsbergen ging vanwege een blaasontsteking af tegen de Haagse spits Henk van Leeuwen en Mansveld ondervond veel last van een verwonding in de lies- streek. Rijsbergen heeft zich nog al boos gemaakt om de bijtende kritiek van Boskov in zijn rich ting en voelt er nu niets meer voor om zich opnieuw te forceren. Feyenoord zal in de eerste thuis wedstrijd van het nieuwe seizoen wel de aanwinst Clyde Best to nen. De kolos van de Bermuda's (95 kilo zwaar) neemt plaats in de spits. Feyenoords opstelling luidt: Treytel, Schneider, van de Korput, Wijnstekers, Snoeck, Vreijsen, Wim Jansen, Kreuz, van der Lem, Best, van Deinsen. Tegenstander Sparta kampt ook nog steeds met een probleem in de formatie. Er is nog altijd geen plaatsvervanger voor de naar NEC vertrokken voorstopper Dries Visser. Zoals de zaken er nu voorstaan, ziet het er ook niet naar uit, dat Sparta's voornaam ste kandidaat voor die vacature, Ton Marijt, daadwerkelijk naar Het Kasteel zal komen. „De be sprekingen zitten op een dood spoor", aldus Joop van der Klink, de directeur van Marijts laatste werkgever De Graafschap. Van der Klink gelooft amper in een transfer. Hij zegt: „Ik heb het idee dat Sparta definitief heeft afgehaakt. De zaak zit vast op het transfer-bedrag dat wij vragen. Wij hebben ingezet op 70.000 gul den terwijl we, gezien het con tract dat we Marijt hebben gebo den, zo'n 120.000 mochten vragen. Toen we Ton vrijgaven voor een oefenwedstrijd bij Sparta, heb- Sparia heelt filteravond laat toch de 21-jarige Ton Marijt kunnen contracteren. Zijn oude club De Graafschap meldde daar vrede mee te hebben. ben we ook meteen duidelijk ge steld dat het eerste bedrag niet met tienduizenden guldens ver laagt kon worden. Anders was een testwedstrijd, wat ons betreft, vergeefse moeite. Maar Sparta wil niet verder gaan dan 40.000 gril den. Nou, daar kan gewoon geen sprake van zijn. Ik weet het. we worden nu min of meer gechan teerd. Zo in de geest van: als jullie niet omlaag gaan met de prijs, dan krijg je uiteindelijk helemaal niets. De Graafschap krijgt de zwarte piet toegespeeld. Maar deze keer wil ik het wel eens prin cipieel spelen. We willen mis schien wat water bij de wijn doen, maar de prijs zal toch echt niet noemenswaardig zakken." Bij monde van penningmeester Floor Bouwer, wekt Sparta inder daad de indruk, dat het nu verder van Marijt zal afzien. Bouwer:„In het prof-voetbal weet je het na tuurlijk nooit, maar het lijkt me niet onwaarschijnlijk dat Marijt gewoon bij zijn amateurclub Noordwijk zal blijven spelen. Wij overwegen om een andere rich ting in te slaan. Daarbij denken we toch weer aan Theo Vonk van AZ'67. Dezer dagen zal wel con tact met hem worden opgeno men, vermoed ik." Vonk, die vorig jaar bij AZ'67 een goed seizoen had, is deze competi tie voorbestemd voor een rol op, de reservebank. De stoere verde diger voelt daar niet al te veel voor en ziet een vertrek naar Sparta best zitten. AZ'67 heeft zich al eerder op het standpunt gesteld, dat het Vonk niets in de weg zal leggen. Sparta-trainer Cor Brom zit intus sen nog wel met het probleem, wie er vanavond als voorstopper tegen Clyde Best moet spelen. Middenvelder Frank Weerden burg, die zaterdag tegen NAC als voorstopper optrad, was bepaald niet enthousiast over die positie wissel. Brom: „Ik denk aan dezelf de elf spelers. Maar dat hoeft niet te betekenen, dat iedereen op de zelfde plaats staat als zaterdag." Uitslagen Jönköping Finale 200 meter vrije slag dames: 1. Petra Thumer (DDR) 2.00.29; 2. Barbara Krau se (DDR) 2.01.40; 3. Annelies Mais (Ned) 2.01.76; 4. EnithBrlgltha (Ned) 2.02.02; 5. Larlssa Zarewa (Sov) 2.03.89; 6. Ourl Kogstad (Noo) 2.04.80; 7 Olga Klewaklna (Sov) 2.05.57; 8. Cheryl Brazendale (OB) 2.06.20. 200 meter schoolslag dames: 1. Joella Bogdanova (Sov) 2.35,04 (beste seizoen- prestatie), 2. Susanne Nlelsson (Den) 2.35,34, 3. Eva-Maria Hakansson (Zwe) 2.38,05, 4. Petra Oose (DDR) 2.38,79, 5. Ingela Havaas (Zwe) 2.38,87, 6 Deborah Rudd (GBr) 2.39,04, 7. Wlo- letta Penkaoeskajte (Sov) 2.39,05, 8. Wljda Ma- zereeuw (Ned) 2.40,07. Voor de finale 100 m vlinderslag hebben zich geplaatst: Christina Knacke (1.00.6), Andrea Pollack (1.01.00), Ineke Ran (21.03.47), Karin Selck (1.03.61), 8usan Jenner (1.03.76), Tamara Sjelofastova (1.04.01), Elizabeth Taylor (1.04.04) en Patgricla Clug (1 04.1). Finale 200 meter vlinderslag heren: 1. Michael Kraus (W-Dld) 2 00,40 (beste seizoen prestatie en Westduits record), 2. Roger Pyttel (DDR) 2.00.55, 3. Par Arvlddson (Zwe) 2.01,37, 4. Mtchail Gorellk (Sov) 202,61, 5. Aleksander Ma natsjlnski (8ov) 2.03,77. 6. Tamas Mlkola (Hon) 2.04,25, 7. Paul Sparkes (Gb) 2.05.42, 8 Alessan- dro Griffith (Ita) 2.06,32, Finale 4x100 meter vrije slag estafette heren: 1. West-Duitsland 3.26,57 (nieuw Europees record en beste seizoenprestatie) 2. Italië 3.28,58 3. Sowjet-Unle 3 28.91 4. Oost-Dultsland 3.30,62 5. Zweden 3.31,26 6. Oroot-Brittannlê 3 32.17 7. Noorwegen 3.33,57 Frankrijk gediskwalificeerd. Sehooospringen; 1. Margit Schöpke (DDR) 363,00 pnt, 2 Elena WaJUjesjovskaja (Sov.) 359,19, 3. Irtna Kalinina (Sov.) 347,46. 4. Susanne Wetteskog (Zwe) 332,10, 5. Renate Plotraschke (WDld.) 318,81, 6. Ildlko Kelemen (Hon.) 311,61. Verplichte figuren en vrije oefening bij het kunstzwemmen: I Jacky Cox (Obr.) 157.63 punten; 2. Marijke Engelen (Ned.) 143.32 p.; 3. Renate Baur (Zwi 140.42 p.; 4. Beate Maekle (WdL) 124.88 p.. 5. Kerstin Ekehof Zwe.) 118.35 p.; 6 Kristin Tre- land (Noo.) 105.75 p.; 7. Gritte Tolman (Den.) 103.14 p Mcdailleverdeling: Goud Zilver Brons 1. Oost-Duitsland 2. West-Duitsland 3. Sowjet-Unie 4. GR.-Brittannië 5. Italië 6. Nederland 71 Denemarken 8. Zweden 9. Zwitserland door Johan Woldendorp ■opees kampioenschap, tussen fest-Duitsland en Hongarije is tèndigd in een gelijk spel, 6-6, De jssenstanden waren: 0-0, 2-3, 2-2 en N HAAG De Nieuwzeelandse ;t Dick Quax, wereldrecordhou- op de vijf kilometer, komt van- ag uit tijdens internationale wed- ijden in Nijmegen, die ter gele- ïheid van de opening van de nieu- kunststofbaan zullen worden ge iden. Quax, die in juli in Stock- in het wereldrecord van Putte- ins scherper stelde tot 13.12,9 pt in Nijmegen de vijf kilometer en onder anderen Jos Hermens, rard Tebroke, Emiel Puttemans de Brit Dave Black. 1st zijn landgenoot John Walker, op de 1500 meter onder meer de stduitser Hudak en Evert Hoving tmoet, is Quax de tweede wereld- ordhouder die in Nijmegen aan start zal komen. bsterbosch vierde West-Henegouwen RWIJS Bert Oosterbosch was de vierde plaats de beste Neder- der in de Ronde van West-Hene- - uuuenu guiueii, wtuuiecr ecu ncuer- V 'wen in België, waar de nationale lander wereldkampioen wordt. Voor Ml' Een andere gulle gever moest er aan te pas komen om de reis voor vier van de twaalf prof-coureurs op de weg te bekostigen. Kortom, de sa menstelling van de toch nog omvangrijke équipe (40 renners en rensters, 16 officials) doet erg dilet tantisch aan. Daarmee zijn de pro blemen echter niet opgelost. De pre- miesport voor de beroepspedaleurs is namelijk voor slechts een vijfde gedeelte gevuld. Eddy Beugels, het lid van de sport- commissie dat met de profsport is belast, zegde de twaalfmanséquipe toe, dat er bij het behalen van een wereldtitel vijftigduizend gulden valt tejferdienen. De tweede prijs is goed voor twintig mille, de bronzen plak voor tien. Met in het achter hoofd de gedachte aan een goed sei zoen voor de Nederlandse broodren ners (verdienstelijke resultaten in de Tour de France en in de voorjaars klassiekers) speculeerde de Limbur ger op het niet te stuiten enthousias me van de kandidaat-sponsors. Een ernstige misrekening, naar nu blijkt. Het is zeker, dat de nationale ploeg met veel minder geld genoegen moet nemen, wanneer het één van de kopmannen (Hennie Kuiper, Gerrie Knetemann en Jan Raas) lukt om op het ereplatform te klauteren. Beu gels: „Er is een toezegging van tien duizend gulden, wanneer een Neder- ateurploeg de wereldkampioen appen in Venezuela voorbereid- Oosterbosch had na vijf etappes achterstand van 3 minuten en 49 onden op de Belgische winnaar de Wolf. ^>tons en laatste etappe 1 Criquelon (Bel) 117 2 uur 45 min. en 21 sec2 Weyenberghh op 1 min en 42 sec van Bever (Bel), 3. ^3 oen (Bel). 10. De Rooy (Ned) op 2 min. en 29 de tweede plaats ls momenteel vier duizend gulden beschikbaar, terwijl ik de man, die de derde plaats vero verd, tweeduizend gulden kan geven." De renners worden in feite blij ge maakt met een dode mus. Er wordt geld beloofd, dat niet eens beschik baar is. Het heeft er alle schijn van. dat de Wielerunie wel erg lichtzinnig VALKENSWAARD - Frisol, sponsor van een in België „gevestigde" ploeg beroepswlelrcnners, heeft besloten aan bet einde van dit seizoen mei sponsoring te stoppen. Het bealuit is ingegeven door twee beslissingen van de Koninklijke Nederlandse Wielren linie, die het bedrijf onwelgevallig waren. In de eerste plaats de toewijziging van de organisator voor dc wereldkampioenschappen van 1979 en daarnaast de gevolgde selectieprocedure voor de wegploeg van de profs in Venezuela. De Nederlandse renners uit de ploeg van ploeg leider Van Vaerenbergb zijn: Fedor den Hertog. Gerard Kamper, Cees Priem, Jan Raas, Fred Rompelberg en Theo Smit. Voor dit wielersei- zoen werd de „stal" naar België verplaatst en er werd tevens een groot aantal Belgische r aangetrokken. over de gulheid van het zakenleven heeft gedacht. „We waren erg opti mistisch," geeft Eddy Beugels toe. „Er was een aantal principiële toe zeggingen. Wij zaten dan ook op het moment te wachten, dat alles rond gemaakt kon worden. We meenden de sponsors een aantrekkelijke ploeg te kunnen bieden, maar de kracht van de équipe is voor het bedrijfsleven kennelijk te groot om er in te stappen. Voor ons is dat een nieuwe invalshoek." Peter Post, de succesvolste ploeglei der in de Tour de France, is een geheel andere mening toegedaan. In zijn ogen is de plaats van handeling publicitair zo oninteressant, dat al leen „waaghalzen" brood in het geld verslindende object zien. „De UCI (de internationale wielerfe deratie -red.) ls de grote schuldige", zegt de sportieve „eigenaar" van veel relaties als Didl Thurau, Hennie Kuiper en Gerrie Knetemann. „Ik ben er van overtuigd, dat de prijzen pot wel gevuld raakt wanneer de wereldkampioenschappen in Duits land en Nederland worden gehou- PETER POST: leggen den. Venezuela levert weinig rende ment op. De sponsors zijn erg bang voor de negatieve publiciteit, die wellicht rond het gebeuren loskomt. Het ls hoogst onaantrekkelijk om de WK in een Zuidamerikaans land te organiseren. Ik blijf zelf ook lekker thuis." Aan de andere kant is het gerecht vaardigd om de KNWU gedeeltelijk met de kwalificatie .zondebok" op te zadelen. De wielerunle staat prin cipieel op het standpunt, dat een legertje sponsors de kosten van de WK ploeg moet dekken. Weliswaar heeft de bond een tekort van ruim honderd tachtigduizend gulden, maar daar staat tegenover, dat de renners nogal wat geld inbrengen. Denk alleen maar aan de afdracht van een gedeelte van het prijzengeld (dat nota bene verhoogd is om het financiële lijden van de KNWU wat draaglijker te maken. Denk ook aan de opbrengst van de Renners moeten Ivooraf bedrag licenties (totaalbedrag in 1976 drie honderdzevenenzeventig gulden). Daarnaast verkoopt zij leder Jaar de nationale wegkampioenschappen voor een bedrag dat ver boven de ton ligt en hoeft zij in Venezuela geen verblijfkosten te betalen. Wat dat betreft zou het normaal zijn, dat de KNWU ook over de brug komt. Directeur Harry Meuwese echter: „Het uitzenden van een WK- ploeg wordt ieder jaar gestoeld op de gedachte, dat er sponsors voor te vinden moeten zijn. Het verbaast mij dan ook dat er In een Jaar, waarin Nederlandse renners tal van successen hebben gehaald, niemand komt. Ik geef toe dat de verkoop van de Nederlandse titelstrijd geld ople vert (dit Jaar 115.000 gulden, ln 1977 126.500 gulden -red.) en dat wij een paar ton aan eigen middelen bezit ten, maar wij hebben te maken met een begroting. Wanneer wij een be roep op onze middelen zouden doen, moeten wij iets anders laten vallen." Het is niet denkbeeldig, een prak tisch lege prijzenpot vergaande sportieve consequenties voor het verloop van de koers op 4 september heeft. Het is sowieso al de vraag of de WK los gezien kunnen worden van de vele commerciële belangen waarmee de wielersport is door drenkt. Met andere woorden: het is best mogelijk dat Cees Bal er meer belang bij heeft, dat zijn merkge- noot Eddy Merckx wereldkampioen wordt dan bijvoorbeeld Hennie Kui per. Of dat Thurau's boezemvriend Bert Pronk het liefst voor hem knechtenwerk opknapt. Het is dui delijk dat Beugels de Nederlandse profelite met dat bedrag van een halve ton heeft willen „omkopen". Harry Meuwese:„Omdat er alle aan leiding is om de zaak pessimistisch in te zien, zullen we zeer snel overleg met de beroepsrenners moeten ple gen. We hebben er recht op om van te voren te weten, wat zij kunnen verwachten. Ik weet, dat het op die manier moeilijker voor de renners ls om massaal voor de Nederlandse kanshebbers te rijden. Het zou bete kenen, dat we weer ln de situatie van enkele jaren geleden verzeilt raken." Het formeren van een homogene landenploeg werpt een schat aan vruchten af. Nederland merkte dat ln 1975, toen Hennie Kuiper in het Belgische Yvoir ln de regenboogtrui werd gehezen. En de zuiderburen ervoeren het vorig jaar, nadat Fred dy Maertens tot 's werelds sterkste wegrenner was gekroond. Daarom verbindt Peter Post geen enkele sportieve consequentie aan een fik se „salarisverlaging". HIJ zegt zelfs: „Er moet in de bespre king vooraf ook door de renners een bedrag op tafel worden gelegd (dat ln geval van succes gemakkelijk te rug wordt verdiend - red.). Stel dat er twintigduizend gulden ln de pot zit, dan zou Je van de coureurs tien duizend gulden kunnen vragen. De renners moeten gewoon begrip to nen voor de huidige situatie en met minder genoegen nemen. Zij weten zelf, dat Je met het rijden in natio naal ploegverband het verste komt. Het wereldkampioenschap van Kui per is toch een geweldige opsteker geweest?" LONDEN Ron Greenwood, mana ger van de Londense voetbalclub West Ham, ls door de Football Asso ciation aangewezen als tijdelijke manager van de Engelse ploeg. De Londense sportjournalisten geloven evenwel dat Greenwoods aanstel ling wel permanent zal worden. Zijn voorganger Don Revie had zijn functie op 12 juli van dit jaar vaar wel gezegd nadat hij een contract had getekend om vier Jaar in de Verenigde Arabische vorstendom men voetballeider te worden. De eerste taak van de 54-jarige Greenwood is een ploeg samen te stellen die een vriendschappelijke wedstrijd moet spelen tegen Zwit- seriand, op 7 september. Dit vormt een inleiding tot wedstrijden in het kader van het wereldkampioen schap: eerst „uit" tegen Luxemburg en dan „thuis" tegen Italië, op 16 november. Die laatste wedstrijd moet Enge land winnen als het een kans wil maken de volgende zomer bij de finales ln Argentinië te zijn. BOEDAPEST Hans Ree is een half punt te kort gekomen om een eerste grootmeesterresultaat te be halen. In de zestiende en laatste ronde van het internationale toer nooi niet verder dan een remise te gen Gipslis uit de Sovjet-Unie. Aangezien ook zijn tweemaal afge broken partij tegen de Columbiaan Castro uit de dertiende ronde slechts een half punt opleverde, kwam Ree tot negen punten ln de eindstand. Hij had een half punt meer nodig. Bronsteln uit de Sovjet- Unie won het toernooi. 8tand: 1. cn winnaar Bronsteln 10.5 punten, 2. Gipslis 10, 3. Sax 9,6,4. Ree en Ftllp 9,6. Castro 8,5, 7. Schmidt 8 TENNIS Nederland speelt ln de tweede ronde van het toernooi om de Davls Cup tegen Oric- kenland in de periode van 12 tot 18 september Nederland speelt een thuiswedstrijd. In de eer ste ronde was Nederland vrij. ATLETIEK - Evert Hoving heeft bij een Inter nationale wedstrijd in het Zweedse Karlstad de 1.500 roeter gewonnen In 3.41.9. ATLETIEK - De 18-Jarlge Oostduitser Ronald 8teuk heeft ln Oost-Berlljn het wereldrecord kogelsllngercn (voor junioren) verbeterd en ge bracht op 76 meter en 4 centimeter Steuk was een week ln het bezit van het wereldrecord met een afstand van 75 meter 62 Het wereldrecord bij de senioren staat met 79 meter 30 op naam van de WestdutUer Walter Schmidt. ATLETIEK Op dc eerste dag van de Inter- Amerlkaanse kwalificatiewedstrijden voor het wereldbekertoernooi in Dusscldorp hebben Cu baanse atleten vier van de tien nummers ge wonnen De twee voudige Olympische kampi oen Alberto Juantorena won de 800 meter nipt HIJ bleef de Braziliaan Alberto Gulmares 0.4 seconde voor BIJ de dames vestigde de Cu baanse Silvia Chlvas een nieuw Fan-Ameri kaans record op de 200 meter ln 22.86. ATLETIEK Hans van der Knaap heeft ln Schoonhoven zijn eigen Nederlands Jeugd record 1 uur snelwandelen verbeterd- Van der Knaap was houder van het record met 11 444 meter HIJ bracht het nu op 11.474 meter. Paardrtpori De Noorse Ranghlld Sveen ls ln het Westduitsc Mönchengladbach Euro pees kampioen bij de amateurrijdsters ge worden. De Nederlandse deelneemster Jan na Dragt-Feenstra eindigde op de vijfde plaats. Waterski - De 15-jarlRe Magda Slot heeft tijdens de Europese jeugdkampioenschap pen ln Londen een zilveren en een bronzen medaille behaald. Op het onderdeel figuren won zij zilver In het algemeen klassement werd sl) derde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13