Afrika: wij willen geen atoombom Begin verdedigt steun Australië hervat uitvoer uranium Cyprus schuift de problemen voor zich uit Somalië waarschuwt Ethiopië Kleine boeren in Nicaragua vermoord' Young in Suriname 'Christenen in Libanon bedreigd' Protest studenten tegen Berufsverbot Weer zelfmoord in politiecel ,Onaanraakbaren' zouden het beter krijgen in India Na verbod van vier jaar Toekomst blijft in handen van Athene en Ankara DINSDAG 16 AUGUSTUS 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet Van een onzer redacteuren Moord op grote schaal en het laten verdwijnen van kleine boeren zijn in Middenamerikaanse staat Nicaragua aan de orde van de dag. Amnesty International, dat een onderzoek heeft ingesteld, schrijft dit in een gisteren in Londen verschenen rap port. Hele dorpsbevolkingen worden volgens de organisatie voor mensen rechten gevankelijk weggevoerd. De paar kleine boeren die worden vrijge laten verhalen van de fschuwelijkste ^e' BONN (AP, Reuter) Zuid-Afrika heeft de Westduitse regering martelingen. Van dorpelingen die niet J ervan verzekerd dat het niet van plan is atoomwapens te we"keren' moet volgens Amnesty s pntwikkelen. Volgens zegslieden in Bonn heeft de Zuidafrikaan- worden ®«neenomen d®* xiln iIs se minister van buitenlandse zaken „Pik" Botha dit nadrukke- i i lijk toegezegd aan zijn Westduitse ambtgenoot Hans-Dietrich Het rapport haait 303 gevallen aan van w'Genscher. Berichten over een Zuidafrikaanse kernbom en voor de deur staande lat kernproeven komen uit verschillen- eV de bron. Vorige week berichtte het ^Sowjet-russische persbureau Tass 'ar dat Zuid-Afrika al bijna een kemmo- daJ)gendheid is. Eerder liet het Zweedse n Instituut voor vredesonderzoek (SI- PRI) weten dat dat land in staat is le s een atoombom te maken. De Boston Globe haalde Amerikaanse zegslie- den aan. die zeiden binnen een jaar lkl een Zuidafrikaanse atoomproef te K' verwachten. Ten slotte kwam zon- ols dag de Londense Observer met ont hullingen over militaire samenwer- iing tussen West-Duitsland en Zuid- Afrika. óók op nucleair gebied. De stukken waaruit dit blijkt zouden aifeijn ontvreemd uit de Zuidafrikaan se ambassade in Bonn en nu in han- °P den zijn van het Afrikaanse nationa- e congres (ANO, dat kantoor houdt n Loesaka. boten delegatie van het ANC heeft in lus 3onn het memorandum overhan- alkfiigd, dat als bewijs moet dienen, dat zi le regering van West-Duitsland, on- danks talloze tegenspraken, met iuid-Afrika actief militair samen- 3:! nerkt. Het stuk beslaat 90 bladzij- is ien en is getiteld: Voortzetting van de samenzwering tot bewapening na fan het apartheidsbewind", p Itolgens het memorandum van 't ANC, waaraan afschriften van brie- a.N ven en documenten zijn toegevoegd, heeft West-Duitsland Zuidafrikaan- se wapenfabrikantren „de nodige in- fonnatie en hulp" verstrekt. De w' Westduitse strijdkrachten zouden nt echtstreeks strategische en techni- sc'ne informatie verstrekken aan de ïttidafrikaanse strijdkrachten „en ■zélis hun geheimste installaties" open stellen voor Zuidafrikaanse be- npeningsdeskundigen. Volgens 't ANC heeft West-Duits- land, afgezien van de samenwerking et op het terrein van ontwikkeling en ^^apenproduktie, „altijd doelbewust ieegewerkt aan versterking van iet militaire potentieel van Zuid- wa e^|ïet memorandum noemt drie voor- ilden: „de installatie door West- Ltse ondernemingen van het ra- a-controlesysteem Advokaat, de [ewing van materieel uit West- iland voor de raket-lanceerba sis St. Lucia aan de Indische Oceaan en het overbrengen van Westduitse .«nucleaire technologie naar Pre- a>iia'. C-delegatie eist stopzetting elke economische hulp aan Zuid-Afrika, „die uiteindelijk toch altijd benut wordt voor de kernin- ïustrie en voor de bewapening". „campesinos" uit het noordoosten van het land die tussen mei 1975 en janua ri 1977 werden gearresteerd. Sinds dien is niets meer van hen vernomen. Ook werden vijftig gevallen van „offi ciële" gevangenen onderzocht; vol gens de Amnesty-vertegenwoordigers zijn zij allen gemarteld, op de in Mid den- en Zuid-Amerika gebruikelijke manieren: het toediénen van elektri sche schokken, ophangen aan armen en voeten, het dreigen met verdrin king en castratie. De autoriteiten stonden niet toe dot Amnesty in Nica ragua praatte met gevangenen of hen onderzocht. Evenmin heeft de Lon dense organisatie enige aanwijzing dat aan het martelen een einde wordt gemaakt. Eén van de aanbevelingen uit het rapport is de opschorting van de grondwet in Nicaragua ongedaan te maken. De grondwet werd in 1974 in 'n bureaulade geschoven nadat guer rillastrijders een vroegere minister hadden gedood. Zegslieden van Amnesty geven ech ter zelf toe dat op herstel van de grondwettelijke rechten weinig kans is. Nicaragua twee keer zo groot als Oostenrijk, twee miljoen straat arme Inwoners wordt als een fami liebedrijf gedreven door de Somo- za's, die de hele economie in handen hebben. Sinds 1933 ging de Somoza- dynastie over van vader op zoon. Van de rampzalige aardbeving van 1972 trokken de Somoza's voordeel: hün aannemingsbedrijven werden betrokken bij de wederopbouw waarvoor bij hün banken geld moest worden geleend. Overigens ligt de hoofdstad Managua er nog groten deels bij als vijf jaar geleden. Ook de landbouwgrond is grotendeels fami liebezit. Behalve uit het rapport van Amnes ty was eerder al uit de schaarse be richten van geestelijken gebleken dat de kleine boeren worden gedood als zij zich tegen de autoriteiten ver zetten of als dat zelfs alleen maar vermoed wordt. Hun schamele lap jes grond vallen in handen van de Somoza's en de hunnen. Ook Suriname deed de Amerikaanse ambassadeur Andrew Young aan bij zijn rondreis door het Caraïbisch gebied. Een bezoek aan eerste minister Henck Arron kon niet uitblijven. Op het ogenblik is Young op het eiland Haïti dat op het westelijk halfrond „een naam heeft op te houden" wat betreft schending van mensenrechten. Voor een toast inet president-voor-het-Ieven Jean-Claude Duvalier zei Young dat de Amerikaanse regering zich erg bezorgd maakt over het met voeten treden van de mensenrechten op Haïti. TEL AVIV (UPI, Reuter) Premier Menachim Begin van Israël heeft gisteren geweigerd te zeggen hoeveel militaire hulp zijn land verleent aan de christenen in Libanon. Wel wilde hij zeggen dat deze hulp zal voortduren. n Beschuldiging Het ANC beschuldigt West-Duits- and ervan dat het in het openbaar lelijdt de gelijkheid van de rassen ba te streven, maar in het geheim ingjielpt bij het versterken van de mili- J aire machine van de apartheid". edlBonn uit loze afkeuringen, maar 'erl schaart zich door haar daden onder digi le bondgenoten van het apartheids om lewind, aldus ANfc-woordvoerder ho 'allo Jordan. )e Westduitse minister Genscher leeft vorige maand gezegd dat zijn ag egering de banden met zwarte Afri- taanse landen en verzetsbewegin gen wil aanhalen. Begin ontweek de vraag of het juist is dat Israël tijdens de Libanese bur geroorlog 35 miljoen dollar had be steed aan rechtstreekse militaire hulp voor de christenen in Libanon. Dit bedrag werd genoemd door het Amerikaanse tijdschrift Time. Vol gens Time van deze week omvatte de Israëlische steun 110 pantservoertui gen, 5000 machinegeweren en 12.000 gewone geweren. Tegenover journa listen reageerde Begin hier gisteren op met: „Wij hebben hen geholpen, wij zullen hen helpen. De christelijke minderheid in Libanon ziet zich ge plaatst voor een toestand van vernie ling. Zij wordt in feite belegerd." De premier voegde daaraan toe dat Is raël niet wil dat de christenen in Libanon „worden weggevaagd". Annexatie Bij dezelfde gelegenheid verdedigde Begin gisteren met kracht het rege ringsbesluit om de legale status van de Arabische bevolking in de bezette gebieden (de westelijke Jordaan-oe- ver en de Gaza-strook) te verande ren. De premier keerde zich fel tegen de beschuldiging dat het besluit een stap op weg naar algehele annexatie is. „Alles wat we willen is goed doen voor de mensen. Wat is daar ver keerd aan? Wat is er verkeerd aan het lot te verbeteren van de bevol king van Samaria (westelijke Jor- daan-oever) en Gaza?" aldus een ver ongelijkte Begin. Het besluit van zijn regering betekent dat de Arabie ren in de bezette gebieden voortaan aanspraak kunnen maken op dezelf de behandeling door overheidsdien sten dan de Israëli's. Begin zegt dat hieraan alleen menselijke en geen politieke overwegingen ten grond slag liggen, maar dat wordt door de oppositie in Israël in twijfel ge trokken. De vroegere minister van gezond heid, Victor Shemtov, wees er giste ren op dat Begin en de zijnen altijd hebben gezegd dat de behandeling van de Arabieren in de bezette ge bieden niets te wensen overlaat. Verwijten van Palestijnse zijde dat de gezondheidszorg en andere socia le voorzieningen voor Arabieren slechter zijn dan voor Israëli's zijn door de Israëlische regering steeds van de hand gewezen. Daarom zit er volgens Shemtov een luchtje aan de onverwachte stap van de regering- Begin. „Dit besluit lijkt een stap te zijn naar feitelijke annexatie, die dan gevolgd kan worden door for mele annexatie," aldus oud-minister Shemtov. Zoals was te verwachten is het Israë lische besluit van Arabische zijde in alle beschikbare termen afgewezen. De Palestijnse bevrijdingsorganisa tie PLO zei dat Israël nu weer heeft bewezen aan te sturen op een nieu we Israëlisch-Arabische oorlog. De Arabische Liga, de organisatie van Arabische landen, liet weten een for meel protest te hebben ingediend tegen de „twijfelachtige maatrege len" van Israël. Een woordvoerder van de Jordaanse regering hield het op „een ernstige nieuwe stap op weg naar annexatie" en een „openlijke schending van het internationale recht." GRONINGEN De Nederlandse studentenvakbonden, verenigd in het Landelijk Overleg Grondraden, hebben gisteren in een brief aan de Westduitse bondspresident Walter Scheel, bondskanselier Helmut Schmidt en SPD-vooizitter Willy Brandt geprotesteerd tegen het be rufsverbot, dat de rechtbank heeft uitgesproken tegen de onderwijze res Sylvia Gingold. MOGADISJOE (UPI, AP) Soma lië heeft een ernstige waarschuwing aan het adres van buurland Ethio pië laten horen, nadat dat land luch taanvallen had uitgevoerd op het noorden van Ethiopië. De twee sta ten in de hoorn van Afrika zitten elkaar in de haren over het bezit van de Ogaden-woestijn. Het gebied be hoort bij Ethiopië maar de nomaden die er rondtrekken hebben meer banden met de Somali's. Ethiopië zou met de luchtaanval zijn militaire activiteiten hebben uitgebreid tot buiten de Ogaden. President Siad Barre zegt een Ethio pische invasie te vrezen en waar schuwde dat land dat Somalië DURBAN (Reuter, AFP, UPD In een Zuidafrikaanse politiecel heeft alweer een gevangene zelfmoord ge pleegd. Volgens het instituut voor de betrekkingen tussen de rassen is het de achtiende die om het leven komt in gevangenschap wegens overtreding van de wet op het terro risme. Volgens de politie was er in vier gevalleen een natuurlijke doodsoorzaak; de veertien anderen pleegden zelfmoord. Het slachtoffer was nu Bayempin Mzizi, die zich aan een tralie zou hebben opgehangen met een uit zijn jas gescheurde reep. In het zwarte stadsdeel heeft de politie gisteren 66 jongeren gearres teerd die de begrafenis van één van hun vrienden bijwoonden. De politie viel de kerk binnen toen daar de rouwdienst voor Regina Nhlapo werd gehouden. Deze kwam om het leven tijdens betogingen voor gelijk onderwijs voor blank en zwart in Zuid-Afrika. De aangehouden jon geren zullen zich moeten verant woorden voor het „aanzetten tot ge weld". NEW DELHI (Reuter) De tachtig miljoen „onaanraakbaren" in Indi- ka zullen het beter krijgen. Dat ten minste heeft eerste minister Morarji Desai toegezegd in een verjaardags rede. (Dertig jaar geleden kreeg In dia onafhankelijkheid). Desai herin nerende eraan dat de „vader des vaderlands" Mahatma Gandhi de „onaanraakbaren" „kinderen van God" noemde. Volgens Desai moe ten ze als gelijken kunnen leven en niet langer met de nek worden aan gekeken. Zijn Janata-regering waarin een aantal overwegend behoudende par tijen samen gingen is de afgelo pen weken beschuldigd van geweld tegen de „onaanraakbaren", die al leen de slechts betaalde en smerig ste banen kunnen krijgen in India. rechtstreeks zal ingrijpen als de Ethiopische troepen buitenlandse steun krijgen. Die zou dan kunnen komen van de Sowjet-Unie dat dit weekeinde openlijk partij heeft ge kozen en van Cuba. Hoeveel mensen bij de aanvallen op het noorden van Somalië zijn omge komen en hoeveel schade is aange richt is niet bekend. Wel zouden twee Ethiopische F-5 straaljagers door Somalisch luchtafweergeschut zijn neergehaald. Van Ethiopische kant werd aan wes terse journalisten een Mig-21 jager getoond die boven de Ogaden zou zijn neergeschoten. Dat sterkt Ethi opië in de overtuiging dat het West- somalische bevrijdingsfront steun krijgt van het geregelde Somalische leger; iets wat door dat land zelf Wordt ontkend. Om die bewering te logenstraffen kwam het Ethiopische militaire be wind verder met twee Somalische soldaten, die in de Ogaden krijgsge vangen zouden zijn gemaakt. De hardste strijd wordt op het ogen blik gestreden om de historische stad Harar in de Ogaden; drie ande re belangrijke steden heeft het Westsomalische bevrijdingsfront al veroverd. De guerrillastrijders zeg gen dat rond Harrar twaalfhonderd Ethiopische militairen zijn gedood. Zij lieten bovendien weten 97 pro cent van de woestijn en grote stuk ken van de aangrenzende provincie Bale en Sidamo in handen te heb ben. Als dat waar is zou het bevttj- dingsfront heersen in vrijwel heel zuid en zuidoost Ethiopië. Keizer Haile Selassie Door de Ethiopische radio ls onder tussen voor het eerst toegegeven dat het niet alleen daar slecht gaat. maar ook in het noorden van het land. Daar is de Ethiopische demo cratische unie actief, die de tijden van keizer Haile Selassie niet kan vergeten. Volgens de radio pleegt de unie sabotage en houdt zij delen van het noorden van Ethiopië bezet. Maar het militaire bewind versaagt niet. Afscheldingsgroepen in het noorden en in de Ogaden „slijpen de mensen omdat zij denken dat de tijd rijp is de volksrevolutie ongedaan te maken" maar dat is volgens de Ethi opische radio één grote vergissing. CANBERRA (Reuter) De Australische regering heeft besloten om het verbod op de winning en de uitvoer van uranium op te heffen. Dit is gisteren door regeringsfunctionarissen in Canberra verteld. Een woordvoerder van premier Malcolm Fraser wilde het bericht bevestigen noch ontkennen. Verwacht wordt dat Fraser deze week zelf het besluit in het parlement wil bekend maken. Australië heeft in het dunbevolkte noorden een rijke voorraad uranium. De daar aangetroffen hoeveelheden maken ongeveer twintig procent uit van de op dit moment bekende we reldvoorraad aan uranium. De huidi ge marktwaarde van het Australi sche uranium is meer dan tachtig miljard gulden, de waarde aan ener gie is te vergelijken met die van de totale olie-voorraad van Saoedi-Ara- bië. In Australië ls vier jaar lang een verbod van kracht geweest op de exploitatie van deze uranium-reser ves. Slechts één mijn (in Queens land) produceerde kleine hoeveelhe den om aan bestaande verplichtin gen te kunnen voldoen. Opheffing van het exploitatie-verbod zal zon der twijfel sterk verzet oproepen van milieu-groepen en andere tegenstan ders van kernenergie, die in het par lement kunnen rekenen op de steun van de Labour-partij. De huidige regering van Australië had vorig jaar al gezegd de winning van de uranium-voorraden in over weging te willen nemen. Daartoe was onder meer een commissie gevormd die de gevolgen voor het milieu moest bestuderen. Deze commissie heeft totnutoe twee rapporten uitge bracht waarin de winning zeer voor zichtig wordt goedgekeurd. Een bijkomende moeilijkheid ls dat de uranium-mijnen zich bevinden in het gebied waarop de laatst overge blevenen van de oorspronkelijke Australische bevolking aanspraken maken. De regeringscommissie heeft daarom geadviseerd de autochtonen zeggenschap te geven In de ontwik keling van de mijnen. Het bericht over een mogelijke her vatting van de Australische ura- nium-uitvoer werd met instemming ontvangen in Japan en op de Austra lische beurs in Sidney. Op de beurs stegen de aandelen van de onderne ming die de exploitatie-rechten heeft voor de grootste uranium-laag in het noorden met ongeveer 600 procent. Japan, dat voor zijn ener gievoorziening zeer sterk afhankelijk is van buitenlandse bronnen, rekent er op in de jaren tachtig met behulp van Australische uranium de zaak draaiende te houden. loor James Dorsey ui ;el )e aanwijzing van Spiros Kiprianoe vrijwel vaststaande opvolger ran aartsbisschop Makarios tot al- hans de presidentsverkiezingen in ebruari volgend jaar, laat de moei- ijkheden zien bij de overgang van en systeem. Waren onder Makarios le religieuze en de nationale leiding n één persoon verenigd, nu gaat lyprus naar een systeem waarbij tee functies gescheiden zijn. In meverre het uit de weg gaan van ichte verkiezingen tot februari een lolitieke oplossing van de proble- »en op het eiland zal bevorderen Boet worden afgewacht. ,n(j Juideïijk is in ieder geval dat de Grieks- TPrioten tot volgend jaar met een zwak- :e president zijn opgescheept. In de eerste ,n bats heeft de nieuwe president slechts m ambtstermijn van een half jaar. Want l februari vinden de normale periodieke residentsverkiezingen op het eiland I laats. Ten tweede is de 46-jarige Kipria- ®e geen man met een grote uitstralings- iracht. Bovendien heeft hij te kampen net een gebrekkige gezondheid. 'erkiezingsstrijd Achter dit argument schuilt echter de vrees van Klerides dat de huidige opvolger van Makarios een grote voorsprong zal hebben bij de presidenteverkiezingen vol gend jaar. Op een punt heeft de als vrij rechts te boek staande Klerides gelijk. Hoe eerder de Grieks-Cyprioten een poging wa gen om met hun verleden te breken hoe dichterbij komt de oplossing van hun pro blemen. En een ding is duidelijk: de Turks- Cypriotische leider Raoef Denktasj heeft zijn antipatlüe jegens Kiprianoe nooit on der stoelen of banken gestoken. Turkije en de Turks-Cyprioten hebben zich na de dood van Makarios aanvanke lijk afwachtend opgesteld. Niettemin ge loofden vele Turken dat met de dood van de aartsbisschop „God eindelijk onze ge beden gehoord heeft". Deze Turkse hou ding manifesteerde zich ook toen Maka rios dit voorjaar zijn eerste hartaanval kreeg. Toen werden de besprekingen tus sen Grieks- en Turks-Cyprioten in Wenen vertraagd in de hoop dat de Grieks-Cyprio ten in afwezigheid van Makarios elkaar in de haren zouden vliegen. Een wens, die toen en ook nu niet in vervulling is gegaan. 'et uitzondering van de Verenigde Demo- fatische Partij van Glafkos Klerides wa- ïn vrijwel alle Grieks-Cypriotische poli- «ke partijen het eens met het uitstellen an de werkelijke verkiezingsstrijd tot be- jn volgend jaar. Slechts Klerides leek zich JJ een dergelijk besluit niet te willen neer pen. Hij hanteerde het argument dat yprus juist nu een sterke leider nodig eeft. en vanzelfsprekend zou hij dan, naar ird Jn mening, de aangewezen man zijn. Bezorgdheid Inmiddels is de bezorgdheid in de Turkse hoofdstad Ankara en bij de Turks-Cyprio ten sterk toegenomen. Met herhaalde ver klaringen dat men de opvolger van Maka rios niet als nationaal Cypriotische leider maar slechts als hoofd van de Grieks- Cypriotische gemeenschap zal erkennen SDOOkstdd heeft men aan deze bezorgdheid uiting willen geven. Gezien de penibele situatie in Turkije zelf dienen deze verklaringen tevens om onderhandelingen, waar daad werkelijk zaken en dus ook daadwerkelij ke concessies gedaan zouden móeten wor den, opnieuw op de lange baan te schui ven. Hierbij komt dat men in Ankara vreest dat óf een ultra rechtse pro-Enosis- groep (eenheid met Griekenland) of de zeer sterke communistische partij de leiding van de Grieks-Cyprioten in handen zou kunnen krijgen. Tussen de regels door hebben de Turken echter het volgende voorstel gelanceerd: in ruil voor uitbrei ding van de besprekingen tussen de beide Cypriotische gemeenschappen met verte genwoordigers van Athene en Ankara zal men geen grote ophef maken van de status van de opvolger van Makarios. Een dergelijke uitbreiding ls voor de Tur ken van groot belang. Op de eerste plaats vrezen zij dat bij een hernieuwd uitbreken van de conflicten op het eiland Griekse troepen gedwongen zouden worden om in te grijpen waardoor Griekenland en Tur kije het gevaar van een militaire botsing zouden lopen. Op de tweede plaats redene ren de Turken dat de opvolger van Makari os nooit de macht noch de internationale bekendheid van de voormalige president zal hebben. Hij zal daarom veel meer van Athene afhankelijk zijn en gedwongen zijn om een in de Griekse hoofdstad uitgestip peld beleid te volgen. Rechtstreekse be trokkenheid van Athene en Ankara bij de onderhandelingen zou het opleggen van een oplossing van de problemen op het eiland vergemakkelijken. leger de toegang tot Famagusta aan vrij wel iedereen ontzegd. Teruggave van Famagusta werd door Athene en Nicosia verwacht als een teken van goede wil. Deze week liet Denktasj aan buitenlandse journalisten duidelijk weten dat Varosja, het hotel- en uitgaanswijk van Famagusta opnieuw bevolkt zou wor den. Naar zijn mening kon het nooit de bedoeling zijn geweest dat Varosja terug gegeven zou worden. Immers, Varosja ligt veel te dicht bij de strategische haven van Famagusta. Gelijktijdig moest Denktasj wel toegeven dat hij nog geen bevestiging gekregen heeft van het besluit van de nieuwe rege- ring-Demlrel. Demirel is zich degelijk van het feit bewust dat een dergelijke bevesti ging zijn al niet te goede betrekkingen met de Verenigde Staten niet zal verbeteren. Gevraagd over de kwestie-Varosja ver klaarde Clark Clifford, die zich in opdracht van president Carter met de kwestie-Cy- prus bezighoudt: „Het laatste wat ons in deze fase nog ontbreekt is de toevoeging van nieuwe problemen." De boodschap aan Demirel lijkt duidelijk. Uit deze redenering mag men echter niet de conclusie trekken dat Athene en Anka- Spiros Kiprianoe wordt tot februari volgend jaar president van Cyprus. ra het gemakkelijk over een oplossing van de kwestie-Cyprus eens zullen worden. De laatste beslissing van de regering-Eceviet om de Turks-Cyprioten toestemming te geven om de spookstad Famagusta tot nieuw leven te roepen heeft veel kwaad bloed gezet. Tot nu toe had het Turkse Compromis In zekere zin heeft Makarios de zaken voor zijn opvolger wat vergemakkelijkt. Tij dens een ontmoeting eerder dit jaar met Denktasj aanvaardde hij in principe een beperking van het gebied van de Turks- Cyprioten tot twintig procent van het ei land. Oorspronkelijk had Makarios een volledige hereniging geëist. Op deze ma nier zou de opvolger van Makarios een compromis aan de Grieks-Cyprioten kun nen verkopen waarbij de Turken zelfs 27 procent van het eiland zouden controleren. Dit beleid kon rekenen op instemming van Athene. Want zowel in Athene als In Nico sia meent men dat de oplossing van de kwestie-Cyprus slechts met behulp van de Verenigde Staten mogelijk is. Athene heeft zich echter buiten het politieke spel ln Nicosia gehouden nu Makarios dood is. Met tevredenheid constateerde men dat de Cypriotische leiders zich ten behoeve van de eenheid onder de Grieks-Cyprioten ge matigd hebben opgesteld. Niettemin had men er ln Athene de voor keur aan gegeven om nü ln plaats van ln februari de verkiezingsstrijd uit te vech ten. Griekenland meende namelijk dat verkiezingen vlak na de dood van Makari os veel minder fel zouden zijn dan ruim een half Jaar later. Maar nu de zaken althans voorlopig duidelijk zijn geworden stelt men in Athene dat het nu de beurt ls aan Turkije. Immers, het was Ankara en de Turks- Cyprioten die telkens weer beweerden dat Makarios een oplossing via onderhandelin gen in de weg stond. „Nu hij er niet meer is, moeten zij maar met serieuze voorstellen komen," aldus een Griekse functionaris. Een dergelijke zet zou Turkije immers ook van pas kunnen komen. Het zou de Turken namelijk ln staat stellen een stap te doen zonder er van te worden beschuldigd voor het Amerikaanse wapenembargo te zijn gezwicht. Terecht vrezen vele Grieken en Grieks- Cyprioten echter dat de nieuwe regering van Soeleiman Demirel weinig hoop doet rijzen voor een spoedige oplossing van de problemen. Immers, zijn nieuwe regering komt overeen met de regering die hij van april 1975 tot Juni 1977 leidde en die nau welijks tot concessies bereid was. Demirel, zo vreest men in Athene, zal erop gokken dat de tijd het verzet tegen voldongen feiten zal ondermijnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7