AZ nog niet aan Mruk gewend' Portisch op achterstand Veer inspireert waterpoloploeg I yim van Hanegem bang voor Ajax sr"- Tsjechen verliezen in finale Spasski leidt na knappe zege met 7-6 Gelijk spel tegen Rusland: 6-6 Vilas blijft maar winnen Jos Hermens in Europese ploeg jmirals Cup jor Britten «e* IDAG 16 AUGUSTUS 1977 SPORT Trouw/Kwartet 11 or Peter Onvlee CMAAR De kans bestaat, dat de vooraf zo torenhoge titelfavoriet AZ:67 na de woensdag- nd af te werken tweede competitieronde in het betaalde voetbal op een achterstand van drie ten staat. AZ'67 treedt morgenavond in de Amsterdamse Meer tegen Ajax aan. „Ik ben er bang r", zegt 33-jarige Willem van Hanegem, aanvoerder van de Alkmaarse formatie. „Ik was het week al, vóór die 1-1 tegen Volendam". van Hanegem. Hij is in de mil- (ormatie van de Molenaars ik de enige speler, die het we- onder de druk van het favo- Jn te moeten spelen, lijfelijk Feyenoord) heeft ervaren. „De ijd tegen Volendam was wat itreft geen incident. Er zullen ie competitie nog heel wat meei in. Wedstrijden, waarin AZ het moet maken. Als je dan niet op 'telt alleen kunt winnen, dan zal iknokt moeten worden. Bij loord gebeurde dat vroeger Dan ging de beuk erin; dan imen de punten toch nog A instelling miste AZ'67 zaterdag Wde competitie-ouverture tegen k^ndam. Im slaap gesust wellicht y r de serie ogenschijnlijk fraaie inresultaten. Wim van Hanegem: I was er bang voor dat dat zou furen. Het was bijna te voorspel- De hele week heb je het aan nen zien komen. Er was geen igheid meer op de training. Het in de oefenpartijtjes gewoon te en te gemakkelijk gegaan. Ik de met iedereen te wedden, dat egen Volendam één of zelfs twee ;n zou verspelen. Ik heb het ook n Truus en andere -spelers ge- weg van AZ'67 naar de top van nationale voetbalgebeuren zal andere moeten zijn dan die van rdagavond. Van Hanegem: „Als t top wilt bereiken, moet je deze itrijden winnen. Vooral als je nog maar enkele minuten te voor staat. Ook al is het maar Dat geeft je niet meer af; je laat bal niet meer in de buurt van de komen. Dat zijn zaken, die AZ moet leren. Zo'n tegenslag als In Volendam moest dan ook een r komen. Alleen: het is op een reiend moment gebeurd. Ik had liever in een of ander toernooi ad". puntverlies in eigen hoogge- inen omgeving kan wellicht toch v^ief uitwerken. Wim van Hane- 7|m: „Het kan nuttig zijn, wanneer (en er de les uit trekt. Je bent >n met je neus op de feiten kt. Maar toch: ik blijf het ver- id vinden. Het kan zelfs ook :hts uitwerken. Als je je er niet overheen zet, sta je woensdag- I wellicht al drie punten achter, je bent dan nauwelijks aan de begonnen". i van Hanegem trachtte zater- avond op zijn manier „er wat aan loen". Hij wilde „jagen" op het denveld, liep veel, maar tilde de !g daarmee toch niet in het goede )r. „Alleen jagen helpt weinig. Je Tt dat met z'n allen doen. Maar er een bepaalde angst ook in de ig. Voor een speler als Fred An- bijvoorbeeld. Hij kon rustig t-AZ'67, het tweede duel, dat bei- ^Jloegen binnen enkele weken te- 1 elkaar uit moeten vechten, kan nt%en wellicht al veel duidelijk ma- jr"jAZ is ondanks de 3-0 finalewinst i. Amsterdam 702 niet langer meer pote favoriet. Was het volgens l van Hanegem trouwens toch al j „Ook na de finale in het Olym- h Stadion heb ik dat al gezegd, wonnen daar dan wel met 3-0, —x Ajax speelde er toch redelijk l. Die 3-0 zegt me dan niet zoveel. Wim van Hanegem tijdens het eerste competitieduel tegen Volen dam in duel met de sterke voorstopper Kees Guyt (3). spel bij de competitiepremière in de Alkmaarse Hout de grollen achter wege. Leek kwaad. „Normaal toch? Ik kan me niet voorstellen, dat er nu spelers zij die alleen maar zeggen: jammer, woensdag beter. Als je zoiets heb gepresteerd en een punt bent kwijtgeraakt, dan past slechts één ding: bij jezelf te rade gaan. Voor mij is die 1-1 tegen Volendam hard aangekomen ook al voelde ik het vooral. Tegen Ajax mag het nu niet fout meer gaan. Het verschil is dan drie punten". RABAT De Tsjechoslo- waakse nationale voetbal ploeg, in 1976 in Joegoslavië Europees kampioen geworden, heeft tijdens een toernooi in Rabat (Marokko) in de finale van Roemenië verloren: 1-3. Bij de rust leidden de Roeme nen reeds met 2-1. De Marok kaanse kampioen WAC eindig de het toernooi op de derde plaats en Everton werd vierde. Tsjechoslowakije en Roeme nië hervatten in september respectievelijk oktober, hun wedstrijdenreeks, die naar kwalificatie voor het toernooi om het wereldkampioenschap (Argentinië '78) moet leiden. Tsjechoslowakije speelt op 21 september in en tegen Schot land, Roemenië, dat in de groep met Joegoslavië en Spanje reeds twee wedstrijden heeft gewonnen, komt op 26 oktober in en tegen Spanje uit. China NEW YORK New York Cos- mos gaat met Pele en Becken- bauer ontwikkelingshulp ge ven. De Cosmos hebben een uitnodiging ontvangen in sep tember twee wedstrijden in de Volksrepubliek China te spe len, één in Peking, de ander in Sjang Hai. In diezelfde maand toeren de Cosmos reeds door het verre oosten. Beste (1) BERLIJN Hans-Jilrgen Doi- ner, de aanvoerder van de Oostdultse kampioen Dynamo Dresden, is tot voetballer van het Jaar uitgeroepen. Tweede op de door een voetbalblad sa mengestelde ranglijst is de na tionale doelman Jürgen Croy. Beste (2) NEURENBERG Sepp Maler, de doelman van Bayern München en het Westduitse elftal, is in Neurenberg voor de tweede keer in zlin loopbaan gekozen tot Westduitse voet baller van het Jaar. Maler, die deze onderscheiding eerder in 1975 kreeg, werd uitverkoren in een verkiezing, die door het sportblad „Der Kicker" werd georganiseerd. Klaus Fischer (Schalke '04) eindigde op de tweede plaats. Maler kreeg vier stemmen meer (122 tegen 118) dan Fischer. Dynamo MOSKOU Dynamo Moskou heeft de voetbalbeker van de Sovjet-Unie gewonnen. In de finale werd stadgenoot Torpe do met 1-0 verslagen. Het enige doelpunt werd in de 17e mi nuut van de eerste helft ge scoord door Kazatsjenov. door Max Pam AMSTERDAM/GENÊVE - Na in twee achtereenvolgende partijen verzuimd te hebben zijn tegenstan der Boris Spasski een beslissende klap toe te dienen, is de Hongaar Lajos Portisch in het dertiende duel zelf op een achterstand gezet. In deze partij toonde Spasski eindelijk weer eens zijn ware kracht, die zoals Kortsnoj wel eens heeft opgemerkt vooral in het middenspel ligt. Voor het eerst in de kandidaten- match koos Portisch, die zich steeds met het Spaans had verdedigd, voor het Siciliaans. Op het bord kwam het gesloten systeem, een methode die als tamelijk pretentieloos te boek staat, maar waarmee Spasski in het verleden o.a. tegen Geiler uitstekende resultaten heeft be haald. Na wijfelend spel kwam de stelling van Portisch inderdaad on der grote druk te staan en toen Spasski op de 34e zet een paardoffer bracht, stortte de zwarte positie snel ineen. De stand is nu 7-6 en het voordeel van Spasski. Portisch heeft nog drie partijen te goed om zijn achterstand ongedaan te maken. Wit: Spasski Zwart: Portisch 1. e« c5 2. Pc3 Pc6 3. f3 g6 4. Lg2 Lf7 S. d3 d6 6. f4 e5 (6. e6 is een veiliger systeem) 7. Ph3 f4x 8. Lf4x Pgc7 9. 0 0 h6 (er dreigde zeer sterk Lg5 en Lf6) 10. Tbl 0-0 11. a3! (een sleutelzet, een vondst die Spasski al eerder in een andere vorm heeft geprobeerd. De bedoeling is de zwarte acties op de damevleugel te vertragen). 11. Lc6 12. Le3 PceS 13. Pf4 Ld7 14. Khl Tc8 (zal een doelloze zet blijken; beter lijkt Tb8) 15. Dd2 Kh7 16. h3 Lc6 (16. 15 verhinderd 17. g4, maar ls misschien verplichtend) 17. g4 Dd7 18. Tf2 b6 (Waarom niet direct 18. b5?) 19. Tbfl Lb7 (weer passief) 20. De2 Tce8 21. Lel Kg8 (Terwijl wit duidelijk vorderingen heeft ge maakt, moet zwart nog aan een tege nactie beginnen) 22. De3 b5 (einde lijk) 23. Dg3 b4 24. b4x b4x 25. Pdl d5?! (Welhaast suïcide) 26. d4! Pe6 (taaier lijkt Pc4) 27. d5x Pd4x 28. c4! be3x ep 29. bc3x Pb3 30. La3 (niet alleen ls het zwarte paard geheel verdwaald, maar ook is zwart in een lelijke pen ning terecht gekomen) 30. Tec8 31. e4 PaS 32. Te2 Tfe8 33. Tlel Lf8 34. Ph5! Pd5x (de zwarte stelling is hope loos. Er dreigde eenvoudig Pf6t. ter wijl 34. gh5x 35. gh5xt Kh7 36. Te7x Te7x 37. Te7x Le7x 38. Le4t eveneens catastrofaal is. Op 38. Kh8 volgt 39. Lb2t f6 40. Dg6 en na 38. f5 volgt 39. Dg6 Kh8 40. Lb2t) 35. cd5x gh5x 36. f h5xt Lg7 37. Lb2 f6 38. Lf6x Te2x 39. Te2x Df7 40. Tr6 en zwart gaf op. (Er dreigde 41. Lg7x Dg7x 42. Tg6. Zwart moet dus 40 Kh8 spelen, waarna wit het uit maakt met 4Lg7xt Dg7x 42. Tg6 Dh7 43. Df4.( BOEDAPEST (MTI) - Hans Ree heeft In de vijftiende ronde van het schaaktoernooi In Boe dapest remise gespeeld tegen de Hongaarse Jeugdspeler Pinter Ree. die zijn partij uit de dertiende ronde tegen Castro, weer afbrak, heeft nu acht punten en een afgebroken partij. Er moet nog é<n ronde gespeeld worden, zodat Ree voor een eerste grootmeesterresultaat In leder geval 1.5 punt uit Mjn nog twee te spelen partijen dient te halen. Davld Bronsteln uit de Sovjet-Unie leidt het toernooi. HIJ heeft 9.5 punt en een afgebroken partij. Zijn landgenoot Gipslts ls tweede met 9.5 punt. JÖNKÖPING (ANP) De „Jonkies" van coach Ivo Trumbic kunnen nog niet buiten de steun van een routinier als Jan Evert Veer. Aan diens inzet en doorzettingsvermogen was het te danken dat het Nederlands waterpoloteam de tweede wedstrijd van het Europees kampioenschap in Jönköping tegen de Sowjet- Unie afsloot met een bevredigend gelijk spel: 6-6. De besnorde Hagenaar nam in de derde en vierde periode, toen dezelf de calamiteiten dreigden te gebeu ren als in de openingswedstrijd te gen Roemenië (6-8), het hele team op zijn schouders. Hij was voor en ach ter, dekte links en rechts de openval lende gaten en scoorde drie treffers, waardoor hij een achterstand van 3-5 omboog naar remise. In de radio uitzending na afloop liet hij de direc teur van de school waaraan hij als gymnastiekleraar is verbonden we ten het enorm op prijs te zullen stel len als er van die kant zou worden gezegd: „Blijf jij maar". Zoals het er nu uitziet gaat de 26- Jarige Hagenaar naar Nederland te rug, geeft dan wat lessen en komt vrijdag weer bij de ploeg in Jönkö ping terug. Ivo Trumbic moet in de tussentijd maar zien hoe hij de wed strijden van dinsdag tegen Spanje en woensdag tegen Italië doorkomt. De lange Joegoslavische bondscoach heeft dan nog slechts negen veldspe- lers over, van wie de Jonge getalen teerde Hans Blikslager na een aan val van bronchitis nauwelijks inzet baar is en Tonny Buunk nog steeds geblesseerd is aan zijn werparm. Na de verovering van het brons in Montreal moet de bondscoach zich de mogelijkheden van het Neder lands waterpoloteam heel wat rui mer hebben voorgesteld. Die mogelijkheden zijn In de Sowjet- Unie ruimschoots aanwezig. Toch is het resultaat van de verjonging die daar na het debacle van Montreal ls doorgevoerd, niet indrukwekkend. De wijze waarop de bal van hand naar hand gaat, doet mechanisch aan. Alleen bij situaties met een man meer, wordt er plotseling haast ge maakt. Dit in tegenstelling tot het jonge Nederlands team, dat de hele wedstrijd lang zo hard mogelijk zwom om uit de omarming van de veel sterkere Russen te blijven, maar Juist bij zeven tegen zes stoom af blies. Met als gevolg dat van de zes keer dat er een numerieke meerder heid ontstond er slechts twee treffers werden gemaakt. Trumblic vond Van Zeeland en Smits maandag geen plaats waard in de basisopstelling. Hij koos voor Dick Nieuwenhuizen en Wim Kee- man, harde werkers, van wie laatst genoemde na een pass van Veer de openingstreffer op zijn naam bracht. Roedakov had voordien een straf- worp gestopt gezien door Alex Boeg- schoten; de Robben-doelman, die zich gaandeweg ontwikkelt tot een bruikbare opvolger van Evert Kroon. De 6-6 eindstand kwam verder door treffen van Andy Hoepelman, Van Est en drie keer Veer tot stand. DUBLIN (ANP) - De Argentijn Guillermo Vilas blijft op verharde banen winnen. Vilas versloeg in de halve finales van het tennistoernooi ln de Amerikaanse plaats Dublin (Ohio) de Amerikaan Billy Martin met 6-0, 6-2 en behaalde daarmee zijn 34e achtereenvolgende overwin ning op verharde banen. Juist tegen Billy Martin leed de Argentijn zijn laatste nederlaag, en wel op het gras van Wimbledon. De Spanjaard Manuel Orantes heeft in Indianapolis de open Amerikaan se tennistltel op verharde banen ver overd. In de finale had hij opvallend weinig moeite met de als eerste ge plaatste Amerikaan Jimmy Con nors: 6-1 6-3 Orantes was als tweede gerangschikt. De Spanjaard, die op weg naar het kampioenschap slechts twee sets behoefde af te staan, verdiende met zijn overwin ning 20.000 dollar, Connors moest met de helft tevreden zijn. HELSINKI (Reuter) Jos Her mens, nationaal recordhouder op de vijf en tien kilometer, ls in Helsinki geselecteerd voor de Europese rest- ploeg, die van 2 tot 4 september in Dusseldorp deelneemt aan de wed strijden om de wereldbeker. Her mens komt uit op de tien kilometer. Hij liep op 4 juli, bij wedstrijden in Stockholm, achter wereldrecord houder Samson Kimombwa een nieuw nationaal record (27.41,3), het geen hem aan de top van de Europe se seizoenranglijst bracht. Tot op heden ls nog geen Europese atleet op de tien kilometer dit seizoen snel ler geweest. GUITEN Bij gebrek aan echte grappenma kers, komieken of humoristen toont de Nederlandse televisie met een onwaarschijnlijk hoge frequen tie zogenaamde bekende Nederlan ders die geacht worden uit zichzelf guitig te zijn. Het is veelal een ontgoochelende bezigheid om hen aan het werk te zien. Bekende Ne derlandse guiten lachen voorname lijk om zichzelf. Pas als de presen tator het teken geeft mag de zaal ook losbarsten. Daardoor is dat la chen ook net zoiets geworden als het meeklappen bij de TROS, of ze nu Vader Abraham, Oscar Peter son of The Academy of St.Martin ln the fields op het podium hebben geplant. B«en; 4' noe ufal omdat een ploeg als Ajax, net 25oeen Feyenoord en ook als een I gewend is om te knokken. Dat et grote verschil. Je kunt nog ïl talent in je ploeg hebben, als ït gewend bent om onder druk elen dan ga je er toch onder- Noem dat een vorm van onvol- Iïnheid nog. Ook op dat punt AZ zich waar maken. Tegen oegen, maar ook tegen clubs als _Jidam". I van Hanegem liet na het gelijke «xlMOUTH (ANP) Met een VOOr- Méjg van 46 punten heeft Groot- NTjannië de strijd om de Admirals mb gewonnen. De Britse zeilsche- Yerzamelden 1130 punten tegen herenigde Staten 1084 punten. Itrijd zou zelfs met veel nipter hil door Groot Brittannië zijn nnen als de Amerikaanse Tam- ay na de derde race niet was kwalificeerd. In dat geval was H Verschil twee punten geweest. J5. [kong, de grote verrassing van zeilwedstrijden, eindigde als e met 209 punten verschil. Ne- werd elfde. Australia" heeft de derde uit rijd uit de halve finales van de lrJ om de America's Cup gewon- cei Iet Australische jacht was 8 ten en 54 seconden sneller dan ranee I" van Baron Bich. In de -7e wedstrijd won het tweede alische jacht, de Gretel II. at de Zweedse boot Sverige de staakte na mastbreuk. De bekende Nederlandse guiten komen voornamelijk uit in spelle tjes. De KRO heeft ze, de NCRV heeft ze en de AVRO stikt er werke lijk van. Of ze zijn uit zichzelf gui tig, of ze bereiken hun pret via een eenvoudige quizdeelnemer of ze worden, zoals Fercy Hogendijk bij Televizier, via vragen op weg gehol pen. Zelfs pater Leopold Verhagen, de Ed Pereboom van het katholie ke geloof met een verleden vol koe ken, taarten en cavia's, wordt voor een guit versleten. Guitigheid waar Je tenen van samentrekken om nog maar te zwijgen van de rampen die zich voltrekken als Kees Schilper- oort het woord neemt. Volgende week vrijdag is er op het gebied van de guitigheid weer iets nieuws te beleven: de bekende om roepmedewerkers gaan dan optre den in een sportwedstrijd. Dat moet echt iets ontzettend leuks worden. Vorige week dinsdag wa ren enkele coryfeëen al te horen tijdens het koffieuurtje van Elles Berger. Alsof ze eindelijk op schoolreisje mochten; ze hadden nu al meer pret dan een hele cam ping vóór de bonte avond. Dat wordt lachen om al die beken de Nederlanders die zo leuk onbe holpen, te dik, te stijf en overmatig transpirerend spelletjes doen. Nog even en het toppunt van pret is gewoon weer een afzakkende broek. De vrijdagavond met z'n sportieve guiten is overigens aangericht voor een goed doel: de jubilerende AVRO wil gelden inzamelen voor het bouwen van een recreatiepark waar gehandicapten en niet gehan dicapten samen hun vakantie kun nen doorbrengen. Zo'n doel had een beter programma-idee ver diend. MOLENAAR (1) AZ'67, de club die een gelijkspel tegen Volendam ook heeft onderge bracht in het gegarandeerde top voetbal, geeft aan het begin van het seizoen speciale parkeerkaar- ten uit. Directie, bestuur, medewer kers en spelers van AZ'67 kunnen zo met hun auto tot zeer dicht bij het stadion komen. Ook onder de pers zijn dit soort parkeerkaarten verdeeld. Die kaarten blijken echter toegang te verlenen tot een parkeerterrein dat door enkele particulieren is ge pacht. Dus dient men na het tonen van de kaart de parkeerwacht drie kwartjes in de hand te stoppen, want dat is het geldende tarief. Niet vanwege die drie kwartjes na tuurlijk, maar gewoon vanwege het gebaar, zei zaterdag een journalist tegen de parkeerwacht: „Maar ik ben hier toch op uitnodiging van de heer Molenaar." Parkeerwacht: „Ja, daar heb ik niks mee te maken. Dan gaat u die drie kwartjes ook maar bij de Mole naars terug halen, die hebben ge noeg geld." Maar dat valt blijkbaar toch tegen. MOLENAAR (2) De Molenaars mogen dan hun aan gevatte bouwwerken in het stadion van AZ'67 doorzetten dankzij een genereus gebaar van de Alkmaarse gemeenteraad, in zijn woonplaats Castricum lijkt Klaas Molenaar door de gemeenteraad toch ge dwongen te worden tot afbraak van enige bouwsels. Onze tipgever J. Quick aldaar meldt tenminste: „In Castricum is enige beroering ontstaan rond de buitenmanege en enige in een oude bloembollenschuur aangebrachte paardestallen toebehorende aan de heer K. Molenaar. Burgemeester en wethouders hebben de heer Mole naar te verstaan gegeven dat de manege en de veranderingen ln de schuur weer verwijderd dienen te worden omdat het geheel niet in overeenstemming is met het aldaar vigerende bestemmingsplan. De heer Molenaar die een bekend za kenman is en tevens mede-finan cier van de voetbalclub AZ'67, is tegen deze aanschrijving ln beroep gegaan bij de gemeenteraad. Op 25 augustus komt de zaak daarin aan de orde. In een pré-advies aan de taad hebben b en w al laten weten hun eerder ingenomen standpunt niet te wijzigen. De opstallen van de heer Molenaar bevinden zich in het bestemmingsplan „De Zande rij", waar de grond bestemd ls voor tuinbouwbedrijven. Nu weten b en w ook wel dat aan de Kramersweg paarden worden gehouden door een particulier, maar dat sluit daar dan ook beter aan bij de bebou wing dan op het open terrein aan de Pompstationsweg in het gebied De Zanderij. Hoe de gemeenteraad zich zal opstellen tegenover de heer Molenaar is nog niet bekend. „Ik krijg hier koffie uit een automaat, dus ik kan niet in het koffiedik kijken," zegt gemeentesecretaris Middelhof desgevraagd. De alge mene verwachting is echter dat de heer Molenaar makkelijker een paar lichtmasten door de gemeen teraad van Alkmaar kan jagen dan zijn eigen paarden door de gemeen teraad van Castricum". ZONDAG „NCRV doet ook mee op zondag", meldde het Algemeen Dagblad gis termorgen. Volgens het AD heeft de NCRV geen bezwaar meer tegen het op zondag medewerking verle nen aan het sportprogramma „Langs de Lijn" van de NOS. Be wijs: NCRV-verslaggever Heinze Bakker gaf zondag een ooggetuige- verslag van de voetbalwedstrijd SC Cambuur-Eindhoven voor de eer ste divisie. Klopt dat, meneer Troost, chef ac tualiteiten van de NCRV? „Nee, dat klopt niet. De afspraak is dat de NCRV meedoet op zondag als het meerdaagse evenementen be treft, zoals bijvoorbeeld bij de Tour de France. Op zondag werd er ech ter een uitzondering gemaakt om dat een van de medewerkers van Langs de Lijn plotseling verstek liet gaan. Toen ls Heinze Bakker bijgesprongen. Maar het algemeen uitgangspunt blijft dat wij alleen aan meerdaagse evenementen deelnemen." Is dat niet wat vreemd dan, want de voetbalcompetitie is toch ook een evenment dat zich over de za terdag en de zondag uitstrekt. „Nee. wij bepalen ons gewoon tot de zaterdag met een middaguitzen ding van vier tot zes en een avond uitzending van tien tot elf. Nieuw is wel dat we met ingang van afgelo pen zaterdag tijdens het avondmu ziekprogramma op Hilversum III zelfstandig flitsen verzorgen van de belangrijke wedstrijden die op de zaterdagavond worden gespeeld." Presentator van de NCRV-8port- show is Klaas Samplonlus gewor den. Hij is via Trouw. Algemeen Dagblad, de AVRO, het nooit van de grond gekomen gesproken dag blad voor blinden van De Tele graaf, weer de AVRO en thans het weekblad Accent als los medewer ker bij de NCRV gekomen. Heeft hij ook eens een zondag vrij. BADPAKKEN Zwemliefhebbers zullen zich onge twijfeld nog kunnen herinneren hoe Enith Brigitha enkele maan den geleden het middelpunt was van een badpakkenrel. ZIJ weiger de het van bondswege voorgeschre ven pak te dragen omdat zij vond dat het niet goed zat. De leveran cier van dat badpak is de sponsor van de KNZB, Speedo. Na zwaar onder druk te zijn gezet besloot Enith tenslotte het verplichte bad pak toch maar aan te trekken maar niet nadat het pak na drie verstel lingen eindelijk een beetje behoor lijk zat. Enith Brigitha ls niet de enige die probelemen met de voorgeschre ven kledij heeft. Schoonspringster José' de Frel heeft zelfs naald en draad meegenomen naar de Euro pese kampioenschappen die op het ogenblik in Zweden worden gehou den. In haar hotelkamer in Span- hult probeerde ze de afgelopen da gen naarstig om haar Speedo-pak ln de juiste pasvorm te krijgen. Dat is niet gelukt. Hoewel het toch badpakken zijn uit de derde zen ding aan de Haagse schoonspring ster. Maar bij ieder zending was er wel iets mis met het aangeboden goed. Uiteindelijk heeft zij nu toe stemming gekregen om tijdens de Europese kampioenschappen uit te komen ln een zwempak van de con current van KNZB-sponsor Speedo. Na de kampioenschappen mag zij op uitnodiging van de laatste firma naar Engeland komen om ln de fabriek zelf iets uit te zoeken of de aanwijzingen te geven die moeten leiden tot de samenstelling van het Juiste pak. RECLAME De Internationale Zwem Federatie (FINA), heeft de aanval ingezet te gen al te opzichtige reclame tijdens de wedstrijden, De FINA heeft be sloten vanaf eind november dezelf de regels toe te passen als nu gel den bij de Olypische Spelen en de wereldkamioenschappen. Dat be tekent dat er op zwempakken, bad handdoeken. trainingspakken en tassen vanaf die dag geen reclame teksten meer mogen staan. Een nogal harde slag voor de KNZB die zoveel beloftes heeft ge daan aan haar sponsor. Teleurges teld of beter gezegd, verbolgen ls men in KNZB-kringen over het FINA-besluit. Men meent dat de FINA dit besluit helemaal niet kan nemen, maar dat zoiets werk is voor de algemene vergadering die pas voor 1980 op het programma staat. In afwachting van die verga dering is men van plan aktle te ondernemen tegen het nu uitge vaardigde besluit. Hoe ver men daar op dit moment al mee is, liet KNZB-directeur De Boer weten. Hij zag nog wel ruimte voor ver schillende interpretaties van het nu uitgevaardigde bevel. De ramp zou anders ook nauwe lijks te overzien zijn voor de KNZB die een heel beleid heeft opgehan gen aan een sponsor. HOOFD Hockey gaat altijd nog door voor de sport waar een fraaie clubdas belangrijker ls dan een stick terwijl spelers elkaar ook regelmatig toe roepen „voorzichtig Jan-Jaap er zit poep aan de bal". Volgens de Ne derlandse Hockeybond is er al lang geen sprake meer van een elite- sport maar is hockey een echte volkssport geworden. Wie de lijsten van geschorste spelers en de rede nen daarvan ziet, zou inderdaad soms denken dat het gemene volk massaal naar de stick heeft ge grepen. Maar dan krijg Je de competitie- Informatie van de vereniging HOC uit de hoofdklasse toegestuurd. Daarbij de omschrijving van wat de selectie voor het eerste team in het dagelijkse leven uitvoert. Dat is nogal wat. Er is een student fysio therapie, drie studenten rechten, een student rechten plus filosofie, een student medicijnen, een stu dent tandheelkunde, een student diergeneeskunde, twee studenten economie, een student zonder ver dere vermelding (een eeuwige stu dent?), een HAVO-scholier en twee afgestudeerde juristen. En dan ls er nog één die gewoon verkoper is. Zijn functie in het elf tal? Hij staat op doel. Schoppen tegen een bal ls nu eenmaal ver maak voor arbeiders. FISCUS Vorige week vertelde Johan Cruijff al dat hij het Nederlandse belas tingstelsel maar onbillijk vond om dat men zelfs naar hèm aanslagen verzond. In 8panje was dat klimaat heel wat beter. Daar is nu dan toch wel een wijziging ln gekomen want de Spaanse fiscus heeft Johan Cruijff, zo weet het sportblad Zara- goza Deportlva, aangeslagen voor een bedrag van 45 miljoen peseta's, zo'n 1,4 miljoen gulden. Johan Cruijff ls het „slachtoffer" geworden van de nieuwe Spaanse overheid die vindt dat de belasting wetten er niet alleen zijn voor de sappelaars maar ook voor de rij ken. Zaragoza Deportlva meldt dat Johan Cruijff Inmiddels geweigerd heeft de belastingschuld te vol doen. HIJ heeft zijn club Barcelona gevraagd de betaling te verrichten. Daar bestaat echter weinig kans op, want Barcelona beschikt reeds over een miljoenentekort dat door de leden aangezuiverd moet worden. In een wat beschouwende bul heeft Zaragoza Deportiva eraan toege voegd dat Barcelona door deze aanslag wel eens verplicht zou kun nen zijn z'n dure buitenlandse voet ballers en trainer te verkopen. En wij maar denken dat er geen verschil was tussen „Leven als Ood ln Frankrijk" en „Leven als Cruijff in Spanje".

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11