Deining over aanleg Rijksweg 15 door Twente Weerprofeet heeft iet in acht van de ien gevallen goed De Europese veiligheid en de militaire verhoudingen geenR.w.15! w- spaartwente's natuur+milieu $ritici overdrijven vaak Beslissing van minister Westerterp wordt aangevochten Tien deelnemers toegelaten NOS- dirigentencursus Dóór Oldenzaal of ten zuiden ervan? Studenten willen praten over inning schuld •p»* ,NDAG 15 AUGUSTUS 1977 7-£andag RH 9 m1 oor Hans de Jong iei Dlang Nederland een Instituut heeft dat pretendeert het i Uvjten te kondigen dat komen gaat, wordt er gemopperd. I weer Door len, die doornat regenen op het moment, dat het volgens 'De lt' droog had moeten zijn of door zonaanbidders, die het «rwachte zonnetje zien wegkruipen achter een grauwsluier om ts aar niet te spreken van de zeiler, die ondanks het in uitzicht !etfestelde briesje slachtoffer wordt van een drijfpartij. Vooral in Jjj t zomermaanden klinken er zeer kritische geluiden op. i*; ït is maar goed, dat de muren van t KNMI „geluid-dicht" zijn, anders p., aden de oren van de weerkundigen iten en het beroep van weerkundi- eP een hondebaan zijn. Dat is het fa. slist niet. Elke weerman weet, dat zich bij tijd en wijle situaties nen voordoen, die het hem on- jelijk maken de roos te raken, t het atmosferisch gebeuren on- orgrondelijk is of op een vier- rong is aangeland, waarin in feite het enige logische zou n, net wat een dokter overblijft te ioe en bij een patiënt, die zweeft tus- CU UIJ CC1I JJUUCI n dood en leven, rge lar de weerman kan zijn verwach- ig niet een dag uitstellen. Van hem irdt gevraagd te zeggen hoe het irdt en liefst ook nog in duidelijke men. Het kan niet anders of daar- IN, worden wel eens brokken maakt. '"Haar dit risico heeft hij ingecalcu- rrd. Wanneer het op een dag regent 'n er was mooi weer voorspeld, heeft le®' voor zichzelf de zekerheid, dat B ch naar beste weten een uitspraak ^6® gedaan op grond van alle hem op 1 211 moment ter beschikking staande toe gevens. De lijfspreuk van alle e Dl lerkundigen ter wereld blijft onder Ie omstandigheden „to make the atst of it", er ecompliceerd e zijn er veel mensen, wie het (n 8 eemd voorkomt, dat in deze tijd» 1 ej ft zijn tot een hoge graad van er" fcisie opgevoerde computers-met- 'aaJ iot-vermogen, de weerberichten it voor honderd procent uitkomen. Z% weerkundigen hebben daarop n laar één antwoord: de atmosferi- ihe processen, die aanleiding geven t bepaalde weersituaties zijn soms ieel gecompliceerd en zo „in elkaar ijpend", dat in de eerste plaats eteiet volkomen kan worden overzien •Ipfit begrepen vooral op het actuele \ed<%nent niét „hoe alles in elkaar ien T «n „hoe alles op elkaar inwerkt" (dus) ten tweede: ook lang niet flati ie elementen, die een bepaald tot ertype tot stand brengen „in de imputer kunnen worden gestopt" Dijk D er een produkt van te maken, dat Jor honderd procent overeenkomt ^let de atmosferische werkelijkheid. TJ dit alles heb ik hier steeds de „voor morgen" voor ggjjien, die „vandaag" wordt gemaakt, oomfn prognose tot 36 uur vooruit. lelangrijk mag de betekenis van de compu- ook weer niet verkleind worden. blijft een Zeer belangrijk hulp- ddel, in de eerste plaats voor het stellen van verwachtingen op lan- re termijn, van twee tot drie dagen oruit (in Euro-verband wordt er .arstig aan gewerkt deze termijn te 'e Btgroten), maar zeker ook bij het stellen van de 36-uurs-verwach- g- augi "Itachtig procent zend meter, stoorden langer achte reen dan sedert het begin van deze eeuw voorgekomen was in deze peri ode van de zomer: juni/juli. Geen wonder, dat zelfs ervaren weerkundigen steken lieten vallen. In de meeste gevallen pleegt uitbrei ding van een atlantisch hogedrukge- bied over de Noordzee naar Skandi- navië na wat aarzelingen uit te lo pen op een drogere noordoostelijke stroming met de zonneschijn; nü behield de wind als maar een noord elijke component: gevolg van een noord-zuid verloop van de isobaren in plaats van noordoost-zuidwest. Nu zou men kunnen tegenwerpen: maar was dat afwijkende gedrag van de isobaren dan niet te voorzien door meer gewicht toe te kennen aan depressies in Oost-Europa, die in deze niet brandschoon waren? Antwoord: op dat actuele moment niet, achteraf natuurlijk wel. Als een bepaalde ontwikkeling in negen van de tien gevallen een droog en zonnig weertype inleidt en in één geval niet, kiest geen zinnig mens voor die uit zondering. Die mooie zomer Het is niet alleen de bewolking ge weest, die de kritiek heeft doen aan zwellen. Toen een bepaalde zondag sterke gietbuien in plaats van zon neschijn opleverde, was de boot he lemaal aan. Dat felle reageren zal ongetwijfeld ook een psychologi sche oorzaak gehad hebben! We wa ren verwend. Vergeet niet, dat we twee mooie, warme zomers gehad hebben. In zul ke seizoenen is iedereen in een kos telijke vakantiestemming en tellen een paar missers veel minder zwaar dan in een seizoen als het huidige, dat in veel opzichten „normaler Ne derlands" is. Verder weegt ook het tijdstip van de onverwachte regens zwaar: in het weekeind zakt het hu meur veel minder dan midden in de week. Extra hard voelt men de te genslag als iemands vakantie juist begint. en rjver de vraag wat het beste is: een mputerprognose voor „morgen" n één „uit de hand", wordt niet heel gelijk gedacht. De computer ift nogal eens moeite met sterke trdelijke of zuidelijke stromin- i, maar in situaties met grote randeringen in korte tijd zal hij teer punten scoren dan „de mens", e meestal iets te conservatief en oizichtig blijft. Een combinatie jkt het meest nuttig. Sinds de tweede wereldoorlog ver keert West-Europa in een nogal af hankelijke positie binnen de militai re Oost-West verhouding. In de eer ste plaats berust het militaire zwaar tepunt bij de twee groten: Amerika en Rusland en is West-Europa's ver dediging in belangrijke mate in han den van zijn bondgenoot. Ten twee de: zou er een conflict ontstaan, dan zou dat wellicht op Europese bodem beginnen en pas daarna waarschijn lijk zich meedelen aan het grondge bied van de supermachten. De Westeuropese situatie werd er niet beter op toen Ruslands militaire macht groeide en de twee super machten steeds duidelijker een ge meenschappelijk belang kregen in het voorkomen van een directe con frontatie. De toestand van even wicht op (ongeveer) gelijke militaire sterkte droeg er sterk toe bij dat de zeventiger jaren zouden worden ge kenmerkt door onderhandelingen en ontspanningspolitiek tussen Oost en West. Hierdoor zou de veiligheid in Europa en die tussen de VS en Rus land rechtstreeks worden vergroot. Vanzelfsprekend dienen de Westeu ropese landen, waaronder Neder land, gedurende dat proces er op toe te zien dat het doel van een grotere veiligheid dichterbij werd gebracht, ook al spelen zij daarin slechts de tweede viool. Niet alles echter wijst op een actieve rol van Europa en evenmin lijken enkele ontwikkelingen de Europese veiligheid zonder meer, te dienen. Ten eerste rijzen er vragen omtrent de belangrijke Russisch-Amerikaan- se besprekingen over de beperking van strategische wapens (SALT). Zolang SALT gaat over wapens die centraal staan in de verdediging te genover elkaar, kunnen overeen komsten zoals die van 1972 weinig anders dan de Oost-West vei ligheid bestendigen en wellicht ver beteren. Maar het wordt anders wanneer er ook wapens ter sprake komen die direct deel uitmaken van Europa's verdediging. Een aantal Amerikaan se kernwapens, die Rusland kunnen bereiken en dat zijn dan in Russi sche ogen strategische wapens door P. M. E. Volten bevindt zich in Europa en draagt bij tot de afschrikking. Het bespreken in SALT van die wapens zou natuur lijk ook de bondgenoten aangaan. Amerika heeft dan ook geweigerd deze zgn. „vooruitgeschoven kern wapens" op te nemen in zowel SALT-I als in het huidige SALT-II overleg. De Russen hebben echter al laten weten dat in het vervolg deze concessie niet meer gedaan zal wor den en dat de vooruitgeschoven kernwapens in SALT-III aan de orde moeten komen. Het lijkt verstandig dat de Europese partners zich op tijd buigen over dit probleem, dat, zoniet direct, dan toch eens aan de orde zal komen. De Russen zullen aanhouden en zij staan niet met lege handen wat argu menten betreft. Het is bijvoorbeeld merkwaardig dat de Amerikanen wel de Russische bommenwerper „Backfire" in SALT wil betrekken, ofschoon deze alleen de Verenigde Staten kan bereiken met extra hulp middelen, dat wil zeggen: van voor uitgeschoven bases. Op welke ma nier de Sowjet-Unie dat toestel ook gaat gebruiken tegenover Amerika; voor Europa is de „Backfire" wel degelijk een strategische bommen werper. Hij valt echter binnen geen enkel overleg waar Europa direct bij betrokken is. Met andere woorden: de Verenigde Staten spreken over een wapen dat Europa's veiligheid -raakt (en niet of nauwelijks het Amerikaanse continent kan berei ken) terwijl Europa toekijkt. Ook het wapen waartegen de „Back fire" geruild zou'moeten worden in SALT de kruisraket is voor Europa van grote betekenis. Wat de SALT-afspraak hierover ook moge worden, een afspraak over de kruis raket houdt het gevaar in van een beperking van zijn toepassingsmo gelijkheden in de Europese verdedi ging. Het gaat er hier niet om de Amerika nen te wantrouwen, het gaat veeleer om te waarschuwen tegen het ge brek aan betrokkenheid van Europa bij de bepaling van zijn eigen veilig heid. Waar het de supermachten te doen is om maximale militaire flexi biliteit, dienen de geallieerden zorg te hebben over beperkingen voor henzelf welke kunnen voortspruiten uit dat doel van de supermachten. Dit geldt ook zeker voor het overleg tussen de NAVO en het Warschau Pact over militaire reducties in Eu ropa (MBFR-overleg). De huidige opzet van MB FR doet niet veel meer dan het bevestigen van de status- quo, ja, de besprekingen zullen er niets tegen doen dat het relatieve gewicht van de grote twee geleidelijk aan zal toenemen. Veel kan verklaard worden uit de situatie waarin de NAVO zich be vond toen het westerse standpunt bepaald moest worden. Zoveel jaren later kan dat geen verklaring blijven in een veranderde en inmiddels mis schien duidelijker situatie. De MBFR-benadering van het Westen concentreert zich op een uiterst be perkt gedeelte van het militair arse naal, op een klein gebied (Centraal- Europa), op interne overeenstem ming vooraf binnen de NAVO met weinig aandacht voor het onderhan delingsproces in Wenen en richt zich bijna uitsluitend op militaire ver houdingen. Zo moesten de Ameri kaanse troepen eerst worden gere duceerd volgens het NAVO-plan, moesten kernwapens en luchtmacht buiten beschouwing blijven, zouden slechts enkele Europese landen aan afspraken worden gebonden ofwel een aparte status krijgen naarma te de tijd verstreek werden de mili taire aspecten van MBFR groten deels ontkoppeld van andere facto ren (economische, culturele, diplo matieke) zoals die bijv. in de Euro pese Veiligheidsconferentie aan de orde komen. Kortom, de NAVO-benadering in Wenen is weinig dynamisch, zelfs bepaald rigide en is als gevolg o.m. daarvan van steeds minder belang geworden voor het veiligheidsvraag stuk in Europa. Belangrijke ontwikkelingen voltrok ken zich voornamelijk buiten de sfeer van de MBFR. De bewape ningswedloop was voor alles kwalita tief in de jaren zeventig en had geenszins alleen maar betrekking op de aantallen grondtroepen waar het MBFR-overleg zich nu mee bezig houdt. Die wedloop zette zich in tal van sectoren voort en bovendien op een groter gebied dan Centraal-Eu- ropa alleen. De ontwikkeling van de kruisraket en neutronenbom hoort er bij en aan de andere kant de Russische SS-20 raket, die wel in de Sowjet-Unie staat, maar op Europa is gericht. Evenmin kan onvermeld blijven dat een eventueel succes van MBFR voornamelijk zou afhangen van de supermachten en h u n poli- tiek-militaire betrekkingen. In de loop van dc tijd is MBFR steeds meer de „gegijzelde" van de Russisch-Amerikaanse ontspanning geworden. Natuurlijk blijven deze betrekkingen onder alle omstandig heden en in elke vorm van overleg van het allergrootste belang. Maar in het huidige proces van de Europese veiligheid dreigen de Europese lan den weinig invloed te kunnen uitoe fenen op een mogelijke verbetering van hun eigen veiligheid. Het Euro pese veiligheidsoverleg bijv. MBFR kan en mag zich niet aan de dynamiek van de bewapenings wedloop, van de militaire strategie of van de politieke ontwikkelingen ont trekken. Zo gaat de discussie over de „revolu tionaire" kruisraket in SALT ook zeker Europa aan en de mogelijke invoering van de nieuwe neutronen bom heeft belangrijke gevolgen voor de NAVO-strategic in Europa. Een grotere Europese betrokkenheid bij SALT, zoals onlangs door het Twee de Kamerlid De Koster is voorge steld in de Assemblee van de Raad van Europa, behoort urgente Euro pese gesprekstof te zijn aangezien de toch al kunstmatige scheidslijn tussen Europese en Atlantische mi litaire vraagstukken steeds minder zichtbaar is geworden door tal van ontwikkelingen, met name de tech nologische. Dc Nederlandse regering heeft met Amerikaanse steun bereikt dat takti- sche kernwapens in MBFR worden besproken, zij het in beperkte mate. Zij heeft ook met succes aangedron gen op een „tweerichtingsverkeer" tussen de V.S. en Europa op het punt van de militaire productie en het standaardisatie proces binnen de NAVO. In het licht van de beschre ven ontwikkelingen lijkt een meer actieve „Eurostrategic" (die zeker niet in plaats van de NAVO zou moeten komen maar wel een duide lijker „tweerichtingsverkeer op het gebied van de Westerse veiligheid zou nastreven) een nuttige en nodi ge doelstelling. door Hans Schmit Verbetering? weersverwachtingen komen voor tot 85 procent uit. Bij de huidige and van de wetenschap is het niet ogelijk dit cijfer in belangrijke ate op te trekken. Van de tien rwachtingen zijn er dus gemid- ld acht wel en twee niet geslaagd. doen er zich bijvoorbeeld bij rioden met vast hogedrukweer ïl wat hogere scores voor. Daar aat tegenover dat het percentage O wisselvallige en vaak grillige si- laties lager ligt. k ga nu maar voorbij aan de moei- Jke opgave een allesomvattende Titerium te maken, waarmee de wachtingen zo eerlijk mogelijk >ordeeld worden. Zoals bekend fuden de amateurs zich al een half bezig de Biltse weersverwach- ngen regionaal op hun betrouw- irheid te testen. Jammer genoeg i er nog geen resultaten van). Irauwsluiers de afgelopen zomerweken heeft ch enkele malen een moeilijke pe- Pde voorgedaan. Wellicht herin- ofd%t u zich nog wel hoe er dagen 2io. htereen zonneschijn werd aange- ndigd, terwijl in de plaats daar- h"sl n met een irriterende herdnekkig- "in id en sleur grauwsluiers van de m vordzee ons het zicht op de zon tnamen. Dat was ook voor de 16 ai erlieden om tureluurs van te wor- 6raafn en de natuur ging in dit geval igenjht buiten zijn boekje. De lage stra- is- en stratocumulusbewolking* ïskliÉPectievelijk beneden duizend eter en tussen duizend en tweedui Is er wat aan te doen? Kan de kwali teit van de verwachting verbeterd worden? De kans daarop lijkt niet groot wat het weer van morgen be treft. De resultaten van de afgelo pen jaren geven geen bemoedigende opgaande lijn te zien. In feite is het percentage treffers de laatste vijf tien jaar niet hoger geworden, aldus KNMI-hoofddirecteur H. Bijvoet Het zijn vaak kleine storingen, die de meteorologen van De Bilt en die uit Engeland, Frankrijk, Duitsland en noem maar op dwars zitten. Ze kunnen overdag „nergens" zijn en toch in één nacht bijvoorbeeld een omvangrijke regengebied produce ren. Verder heeft ons landje de han dicap, dat het zo'n beetje op de wip ligt tussen de Oceaan en het conti nent, wat de wisselvalligheid Juist wat groter doet zijn dan elders. Voorlopig zullen de weerkundigen dus wel moeten blijven leven met het vertrouwde boegeroep als er weer eens Iets mis gaat en een deel van het publiek met de traditionele zucht tot overdrijving vaststelt dat ze er niks van kunnen". Maar verreweg het grootste aantal verwachtingen komt vrij goed tot goed uit. Als er rechtvaardigheid in deze wereld was, zou de KNMI-tuin dus eigenlijk doorlopend het podi um moeten zijn voor blijde zangers, die jubelzangen aanhieven, als ui ting van hun grote tevredenheid. HILVERSUM - Van de 85 kandida ten die zich uit twaalf landen had den aangemeld voor de jaarlijkse Internationale Dirigentencursus van de NOS, zijn er na voorselectie en een examen, tien toegelaten. Het zijn de Britten Malcolm Hicks, Andrew Penny en Richard Vardi- gans, de Hongaarse Katalln Varadi, de Oostenrijkse G. Schmldt-Ha- nusch, de Westduitser Jan Lang, de Rus Alexander Vakoulsky, de Ame rikaan Hugh Kronroth, de Canadees Geoffrey Moull en de Nederlander Bastiaan Blomhert. Onder leiding van de Engelse diri gent Edward Downs zullen zij tot 3 september de cursus volgen. Daar bij hebben zij de beschikking over twee orkesten van de NOS: het Om roeporkest en het Promenadeor kest, het Omroepkoor en instrumen tale solisten. Het te bestuderen re pertoire is samengesteld uit werken van onder meer Grieg, Mozart, Mah ler, Strawinsky, De Leeuw en Walton. ENSCHEDE Minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) heeft bij herhaling benadrukt dat bij de aanleg van nieuwe autosnelwegen terughoudendheid past en dat het kabinet-Den Uyl ook natuur, milieu en landbouw bij dergelijke ingrijpende beslissingen aan bod wil laten komen. Enkele dagen voor de verkiezingen echter heeft de demissionaire minister Westerterp een beslissing genomen, die volgens velen in en buiten Twente in strijd is met het beleid zoals dat de afgelopen jaren is geformuleerd. Op 23 mei stelde drs Westerterp het tracé vast van de A 15 vanaf de grens tussen Gelderland en Overijssel naar de grens met West-Duitsland ter hooge evan Oldenzaal (grensover gang De Poppe). Hij heeft daarmee een twintig jaar oude knoop doorge hakt op een wijze die de gemoederen in Twente (blijkens de ingezonden brieven in de regionale pers) geens zins tot rust heeft gebracht. De ANWB (met onder meer de Open werkgroep wegen Twente, landbou wers en natuurbeschermers tégen de gekozen oplossing) vroeg zich eind vorige maand in Autokampioen zelfs af of deze demissionaire minister wel een zo belangrijke beslissing heeft mogen nemen. De beslissing van Westerterp betekent dat een tweede autosnelweg Twente zal doorkrui sen, naast de in aanleg zijnde A 35 die ten zuiden van Enschede komt te lopen en bij Gronau de grens over gaat. Die weg is, zo vinden naast de genoemde groeperingen onder meer ook de ministeries van CRM en Volksgezondheid en milieuhygiëne, meer dan voldoende. De bijzonder ingewikkelde proble matiek van de Twentse autosnelwe gen dateert al uit de jaren vijftig, toen de Europese ministers afspra ken maakten over de E-wegen. Eén ervan, de E-8 zou in de buurt van Oldenzaal de grens overgaan. In het Rijkswegenplan van 1968 kwamen vervolgens drie autosnelwegen voor die in Twente de Westduitse grens zouden passeren. Dat waren: Rijksweg 15 van Roermond via Gorinchem en de Achterhoek langs Oldenzaal ten noorden van deze plaats (bij Nordhorn) de grens over; Rijksweg 1 van Amsterdam via Amersfoort, Apeldoorn en Oldenzaal bij De Poppe de grens over; Rijksweg 35 van Zwolle via Hen gelo ten zuiden van Enschede bij Gronau de grens over. Geen behoefte De verkeersintensiteit bij de grens overgangen is echter zo gering dat aan drie van deze autosnelwegen geen behoefte is bovendien zou het probleem van het regionale ver keer in Twente (de wegen lopen van kerktoren naar kerktoren en doors nijden de dorpen en steden) weinig baat vinden bij drie van deze wegen. In het begin van de jaren zeventig werd ook dat voorstel Rijkswater staat te gortig en werd de noordelij kste grensovergang, bij Nordhom, uit de plannen geschrapt. Rijksweg zouden daar van het land worden afgesneden en ten zuiden van Olden zaal zou het landgoed De Boerskot- ten worden aangetast Voorrang TSulfcilonJ y HAAKS BERGEN 15 (de huidige aanduiding van A- wegen bestaat pas kort) zou tussen Hengelo en Enschede doorlopen en ten zuiden van Oldenzaal naar de grensovergang De Poppe buigen. Rijksweg 35 zou ten zuiden van En schede bij Gronau de grens over gaan. Werkgroep Inmiddels gingen er in Twente steeds meer stemmen op om slechts één autosnelweg de grens te laten passeren. De Open werkgroep wegen Twente werd in het leven geroepen, die zich sterk maakte voor de weg ten zuiden van Enschede als enige grensoverschrijdende auto(snel)weg. Tijdens de hoorzittingen in Twente bleken de bezwaren tegen Rijksweg 15 tussen Enschede en Hengelo zo groot (het Lonnekermeer dreigde voor een groot deel te verdwijnen; enkele landgoederen zouden worden doorsneden), dat Rijkswaterstaat een variant uitwerkte: de weg zou niet ten oosten van Hengelo komen, maar tussen Bome en Hengelo van de samengekomen rijkswegen 1 en 35 worden afgetakt en rond Hengelo komen, als een soort rondweg. Een tweede inspraakronde leverde nog meer bezwaren op: de rondweg zou dicht langs de huizen van Hengelo komen te lopen, het landschap bij Buren (de piaats van de aftakking) zou worden aangetast, boerderijen Sal Schuyer, voorzitter van de Open werkgroep: „We hebben ons ook te gen de variant rond Hengelo uitge sproken. Hengelo heeft wel behoefte aan een rondweg, maar dan op stede lijk niveau en niet als onderdeel van een autosnelweg. Wij vinden dat voorrang moet worden gegeven aan de A 35„ ten zuiden van Enschede. Die wordt nu aangelegd tot aan de westelijke invalsweg van Enschede. Westerterp heeft aangekondigd de rest van het tracé, tot aan de grens, ook snel te willen vaststellen. Even tueel zou die weg eerst als enkel- baansweg kunnen komen." De argumenten om voorrang te ge ven aan de A 35 ten zuiden van Enschede en de rest nog te laten rusten, vinden ook gehoor in de Commissie Overleg Wegen, een on dercommissie van de Raad van de Waterstaat waarin naast overheids diensten ook particuliere organisa ties zijn vertegenwoordigd. Het Landbouwschap, Natuur en Milieu, de Spoorwegen, CRM en Volksge zondheid en Milieuhygiëne en de ANWB spraken zich in die commis sie tégen De Poppe en vóór Gronau uit. De Raad van de Waterstaat zelf echter adviseerde minister Wester terp met grote meerderheid De Pop pe aan te houden. Waarbij de Raad ineens met een nieuw argument kwam: de E-8 ten zuiden van En schede gaat honderd miljoen gulden extra kosten. De ANWB schrijft hierover dat de Raad achterwege liet extra voorzieningen bij de ande re oplossing (bij Bome en Hengelo) op te voeren en noemde het advies daardoor „ernstig verzwakt". Eerder besluit? De minister volgde, gezien zijn be slissing van 23 mei. de Raad van de Waterstaat en het is de vraag of die beslissing eigenlijk al niet lange tijd vastlag, gezien het feit dat minister Westerterp al eind 1975 had laten weten met de Westduitsers te heb ben afgesproken dat de grensover gang bij De Poppe zou liggen. Sal Schuyer, werkzaam op de TH Twente en afhankelijk van de kabi netsformatie mogelijk binnenkort Tweede-Kamerlid voor D'66: „De Westduitse minister Kurt Gscheidle heeft zijn argumenten uiteengezet in een persoonlijk, niet gedateerd briefje. Hij spreekt over moeilijkhe den als de overgang bij Gronau komt, maar deze zijn van Westduit se bestuurlijke aard, niet van ver keerstechnische aard. Hij spreekt over extra geld als niet voor De Poppe wordt gekozen, maar ver meldt niet dat als de keus op Gro nau valt een ander stuk weg achter wege kan blijven. Bovendien zwijgt hij over een op het Westduitse we genplan voorkomende Bundesstras- se die een goede verbinding vormt tussen Gronau en Rheine, de plaats waar ook de weg vanuit de Poppe uitkomt. Het zijn argumenten waar Westerterp niet voor door de knieën had mogen gaan." Bij De Poppe Het gebeurde toch: de E-8 gaat bij De Poppe de grens over. Maar dat wil nog niet zeggen dat de proble men zijn opgelost. Want minister Westerterp heeft niet het gehele tra cé vastgesteld: hij heeft aan de Rijks Planologische Commissie (RPC, hoge ambtelijke adviseurs) gevraagd te bezien hoe de weg bij Oldenzaal moet komen te lopen, ter wijl (hetgeen eveneens al in de twee de Inspraakronde naar voren was gekomen) zich ook moeilijkheden voordoen met de aftakking bij Bu ren, waar een landschappelijk aan trekkelijk gebied wordt doorsneden en boerderijen van het land worden geïsoleerd. Enkele landbouwers, een actiegroep en een particulier hebben zich tot de Raad van State gewend met het verzoek te bepalen dat de lus zo wordt aangelegd dat de schade aan zienlijk geringer is. Staatsbosbeheer had hiertoe al een voorste! gedaan, maar de Raad van de Waterstaat Zei vertraging te vrezen. Er valt nu wei nig meer te redden, want dezer da gen bepaalde de Raad van State zich niet ontvankelijk, zodat bij de aanbesteding van het wegvak (waar schijnlijk in september) de doorsnij ding onherroepelijk is. Landgoed aangetast? Bij Oldenzaal is het de vrhag of de weg dóór de stad of ten zuiden van de stad moet. In het laatste geval wordt het landgoed De Boerskotten ernstig aangetast. Sal Schuyer: „De weg door de stad kan langs de spoor lijn lopen, zodat van een nieuwe doorsnijding geen sprake is. De weg kan worden ingegraven, zodat de bestaande verbindingen gelijk vloers kunnen worden gehandhaafd en de geluidshinder binnen de ge stelde grenzen blijft Het gebied waar de weg doorloopt, bestaat uit een voormalig industrieterrein." Dc Commissie Overleg Wegen heeft zich met de kleinst mogelijke meer derheid voor het tracé langs Olden zaal uitgesproken, maar de Raad van de Waterstaat toonde een lichte, voorkeur voor de weg door Olden zaal. Minister Westerterp heeft in de opdracht aan de RPC laten weten een voorkeur te hebben voor de weg óm Oldenzaal, in afwijking van het advies van de Raad van de Water staat. Verwacht wordt dat de RPC volgende maand advies zal uit brengen. Wat uiteindelijk wordt besloten (door of langs Oldenzaal), maakt voor waar de acties zich de afgelo pen jaren tegen richtten, weinig meer uit: Twente krijgt twee auto snelwegen in de richting van de grens. Dat is er één minder dan volgens de eerste plannen, maar ook één méér dan velen nodig achten. nisaties streven ernaar dat die be kentenissen pas ni de studie wor den ingelost Dat is besloten in een vergadering van het Landelijk Overleg Grondra- den (LOG), in de technische hoge school Twente in Enschede. Het LOG is bezorgd onder meer over de financiële situatie van de studenten, en de bezuinigingen in het onder wijs, waardoor de kwaliteit zou wor den aangetast. EN8CHEDE (ANP) - Als staatsse cretaris Klein deze week van vakan tie thuis komt krijgt hij zo spoedig mogelijk bezoek van de Nederland se studentenvakbonden. Die willen praten over zijn plan deurwaarders in te schakelen tegen studenten die hun collegegeld-schuldbekentenis sen nog niet hebben ingelost. Mocht het gesprek geen resultaat opleve ren dan willen de studentenorgani saties met acties beginnen. De orga-

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9