en Engeland lebben nieuw hodesië-plan Kritiek op politie-chef na veldslag in Londen Moskou wil beëindiging oorlog in Hoorn van Afrika iOver oorlog en wapens Kiprianoe nu zeker president van Cyprus Minister in Zaïre opgepakt Publiciteit loont niet meer voor misdadigers Rechtse demonstratie leidde tot geweld Frankrijk werkt op voor Japan Koffieroof in Kenia Hongerstakende anarchisten met geweld gevoed eerst m'n §oudtiHuü$e opeten..! lNDAG 15 AUGUSTUS 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet SHINGTON (AP, Reuter) De Verenigde Staten en Enge- i lanceren voor het eind van deze maand een nieuw diploma- offensief om de kwestie-Rhodesië op hun manier uit de reld te helpen. Beide landen zijn het zaterdag eens geworden r een plan voor Rhodesië. De Amerikaanse VN-ambassadeur ew Young en de Britse minister van buitenlandse zaken d Owen zullen nu binnenkort naar zuidelijk Afrika gaan om t plan ter plaatse aan de man te brengen. I het nieuwe Amerikaans-Britse n behelst is niet bekendgemaakt. [Britse minister Owen en diens jierikaanse collega Cyrus Vance >en er eind vorige week in Lon- uren lang over gepraat. De Brit- remier Callaghan en de Zuidafri- minister van buitenlandse £en Rik Botha hebben ieder een van die besprekingen bij ge- In Londen is niets gezegd de concrete inhoud van het )desië-plan. Minister Vance zei zijn vliegreis naar Washing- tegen journalisten dat er een grondwet voor een onaf- jkelijk Rhodesië was opgesteld, r was ook het plan rond voor ontwikkelingsfonds waaruit idesië zal kunnen putten tijdens [overgang van een (blank) minder- naar een (zwart) meerder- ■egime. „Wij geloven dat het eerlijk en redelijk plan is en dat de steun van de internationale Meke opinie zal krijgen," aldus [nee. uid-Afrika ice en Owen zijn er niet in ge- agd om de volledige steun van 4id-Afrika te krijgen voor hun Rho- |sië-plan. Minister Botha hield zich teren erg op de vlakte. Hij zei dat t plan „serieuze voorstellen" be vatte en „serieuze aandacht van alle Rhodesische partijen" verdiende. Over het standpunt van Zuid-Afrika zei Botha: „Zuid-Afrika steunt iede re redelijke oplossing die vrede brengt in het gebied, die de steun krijgt van de meerderheid van het Rhodesische volk, die de economi sche stabiliteit garandeert voor alle mensen, blank en zwart, die rust en orde garandeert en die het land in een nieuwe periode van vooruitgang en ontwikkeling kan leiden." Daar mee heeft Botha zich geenszins ver wijderd van de blanke Rhodesische leider Ian Smith die probeert met gematigde zwarte leiders de machts overdracht op zijn eigen manier te regelen. NICOSIA CUPI, Reuter) De Cypriotische leider Splros Kipria noe, die sinds het overlijden van president Makarios diens functie waarneemt, wordt tijdelijk met het presidentschap be kleed tot volgend jaar februari. Dit Is ln Nicosia duidelijk geworden nadat de vier belangrijkste Grieks-Cypriotische partij en zijn overeengekomen geen andere kandidaten te stellen. Ontploffing De Rhodesische hoofdstad Salisbury beleefde zaterdag weer een zware bom-explosie. Net als de vorige za terdag ontplofte er nu weer een bom in een drukke winkel- en zakenwijk. Alleen waren de gevolgen nu veel minder erg. Waren er vorige keer elf doden te betreuren, nu liepen alleen twee ouden van dagen een shock op. De bom was geplaatst in een toilet voor zwarten vlakbij een winkelgale rij en op nog geen 200 meter van het kantoor van premier Smith. Een gewonde agent wordt afgevoerd na de veldslag in Londen. dubden nadat de Britse hoofdstad zaterdag één van de hevigste politieke rellen sinds jaren had beleefd. Salisbury r zaterdag c Meer dan honderd mensen, onder wie ruim vijftig politie-agenten, wer den zaterdagmiddag gewond bij een veldslag in de Londense wijk Lewis- ham. Gisteren werden nog elf gewon den verpleegd in zikenhuizen. Van de 214 mensen die werden gearres teerd zijn gisteren 112 in staat van beschuldiging gesteld. Zij zullen waarschijnlijk terecht moeten staan voor openbare geweldpleging. In sommige gevallen kon ook verboden wapenbezit ten laste worden gelegd. De gevechten begonnen tijdens een mars van het ultra-rechtse Nationale Front door Lewisham, een wijk waar veel zwarten en kleurlingen wonen. Het Nationale Front wilde proteste ren tegen de groeiende misdadig heid, waarvoor zij zwarten verant woordelijk stelt. „Tachtig procent van de rovers is zwart, 85 procent van de slachtoffers is blank" zo stond op het spandoek. Het Nationa le Front heeft zijn racisme nooit ver borgen trachten te houden. Tegen-demonstratie Al van tevoren hadden verschillende groeperingen een tegen-demonstra tie aangekondigd. Van demonstre ren kwam echter weinig. Onmiddel lijk nadat beide groepen elkaar in het oog hadden gekregen ontston den er gevechten. De politie die met 4000 man ter plaatse was, kwam PARIJS (AFP) Frankrijk zal voor Japan verbruikte atoombrandstof gaan opwerken in de opwerkingsin- stallatie van La Hague bij Cher bourg. Daarbij zal het voor zowel vreedzaam als militair gebruik ge schikte plutonium onstaan. Zondag is een verdrag dienaangaande in To kio geparafeerd dat over enkele we ken definitief zal worden onderte kend. Het heeft een looptijd van tien jaren. daarbij tussen de partijen in te staan. De politie moet zich vooral bezig houden met het afslaan van de aanvallen die op de betogers van het Nationale Front werden onderno men. Na een minuut of veertig waren de Nationale Fronters van de straat verdwenen en keerde de rust weer. Burgemeester Roger Godsiff van Le wisham schoof een groot deel van de verantwoordelijkheid voor de onge regeldheden zonder aarzeling naar de politie. Hij had de politie-chef David McNee gevraagd belde de monstraties te verbieden in verband met de te verwachten moeilijkhe den. McNee had echter de suggestie van de burgemeester afgewezen. „Ik ben erg boos over zijn houding", al dus burgemeester Godsiff. McNee verdedigde zich gisteren door er op te wijzen dat belde betogingen wet tig waren. Sommige politici en kranten vroe gen gisteren al om een algeheel ver bod op demonstraties van extreme groepen. Minister van binnenlandse zaken Merlyn Rees, de eerst verant woordelijke, wilde gisteren nog niet diep op de zaak ingaan. Wel stelde hij zich achter het beleid van politie chef McNee. NAIROBI (AP) Koffiedieven heb ben in de afgelopen week in Kenia voor bijna één miljoen dollar aan koffie buitgemaakt, aldus werd zon dag door de politie meegedeeld. Ruim 3000, door goederenwagons vervoerde zakken met koffiebonen, werden tijderts hun transport door Kenia achterovergedrukt. Na een drie uur durende bijeen komst maakte de Democratische Bijeenkomst-partij van Glafkos Kle- rides zaterdag bekend dat ze geen tegenkandidaat zal stellen voor de KINSJASA (AP) - President Mo- boetoe van Zaïre heeft agelopen weekeinde zijn minister van buiten landse zaken Ngoeza Karl-I-Bond laten arresteren. De minister is be schuldigd van hoogverraad. De ar restatie kwam in de diplomatieke kringen in Zaïre als een verrassing. Minister Karl-I-Bond werd be schouwd als Moboetoes vertrouwe ling en naaste medewerker. Hij is dikwijls genoemd als mogelijke op volger van de president, mocht die ooit van het toneel verdwijnen. In een vraaggesprek met het officië le persbureau van Zaïre onthulde Moboetoe gisteren dat de gearres teerde minister hem niet tijdig op de hoogte had gebracht van de dreigen de Invasie in de provincie SJaba. Dit gebied, het vroegere Katanga, werd eerder dit Jaar overspoeld door een leger van politieke tegenstanders van Moboetoe. Alleen met buiten landse hulp slaagde de Zaïrese lei der er in de Indringers te verslaan. Volgens de lezing die Moboetoe nu gaf was minister Karl-I-Bond van deze invasie van tevoren op de hoog te gebracht door een politiek tegen stander. Dat was gebeurd tijdens het officiële bezoek dat Moboetoe en zijn minister in Januari aan Brussel brachten. De minister had echter verzuimd de president in kennis te stellen van de komende invasie. Hij liet "om persoonlijke redenen de in vasie door gaan" zo verklaarde het persbureau van Zaïre gisteren. In kringen van de Zaïrese ballingen in Brussel baarde het nieuws over de Val van Karl-I-Bond niet zoveel op zien. Zij beschouwen Moboetoe als een dictator die naar believen mede werkers uit de weg laat ruimen als hem dat zo uitkomt. NAIROBI, MOSKOU, MOGADISCOE (DPA, UPI, Reuter) Terwijl de Sowjet-Unie het algelo pen weekeinde een dringend beroep op Ethiopië en Somalië heeft gedaan om de vijandelijkheden te staken en onderhandelingen te beginnen, heeft de Ethiopische minister van buitenlandse zaken kolonel Feleke Gedle-Ghiorgis verklaard geen concrete Sowjet-voorstellen ter beëindiging van de oorlog in Ogaden te hebben ontvangen. In een speciaal goedgekeurde ver klaring van het officiële Russische persbureau Tass werd gemeld dat men zich in Moskou ernstig zorgen maakt over de ontwikkelingen in de Hoorn van Afrika. Volgens Tass hoopt men dat de oorlog onmiddel lijk zal worden beëindigd en dat „men aan de onderhandelingstafel zal gaan zitten". Volgens politieke waarnemers wordt in de verklaring niet expliciet partij gekozen noch voor Somalië noch voor Ethiopië. Desniettemin menen politieke waarnemers uit de verkla ring een pro-Ethiopische houding van Moskou te kunnen bespeuren. Zo worden de ontwikkelingen ge- Nporatipf schilderd vanuit Ethloplsch stand- punt en wordt de omstreden Ogaden omschreven als „gebied van Ethio pië". Alhoewel Somalië ontkent dat Somalische militairen bij de strijd in Ogaden betrokken zijn spreekt de verklaring van Tass over botsingen tussen „gewone eenheden van het Somalische leger en Ethiopische troepen". Het Westsomalische Be vrijdingsfront wordt met geen woord genoemd. 0m het verschijnsel oorlog uit te bannen is beïnvloe ding van de mentaliteit niet voldoende. De verschrik kingen van het krijgsbedrijf zijn genoegzaam bekend. Toch gaat de opbouw van het wapenarsenaal in de hele wereld gewoon door. En wat erger is, van tijd tot tijd wordt ook naar wapens gegrepen om een conflict op te lossen. Oorlog, of wat al gemener gezegd, gebruik van geweld, is en blijft een normaal verschijnsel in de internationale samenle ving, ondanks alle gepraat over hoe erg het wel is. Er moeten dus voor de mensen moeilijk te beheersen me chanismen en oorzaken zijn die tot oorlog leiden. Wil je de oorlog werkelijk uitban nen dan zul je die oorzaken cn mechanismen moeten kennen. Dat is heel simpel gezegd de zin van polemolo gie, de wetenschap van oor log en vrede. Wie eens glo baal kennis wil nemen van zo'n wetenschappelijke aanpak van het oorlogspro bleem heeft een aardig boekje aan 'Over oorlog' van drs J. G. Siccama, staf medewerkers van het Ne derlands Instituut voor Vre desvraagstukken. Siccama geeft een overzicht van en kele opvattingen over de F oorzaken van oorlog. Daar is ten eerste de opvatting dat oorlog een soort natuur ramp is die niet is te vermij den. De diepe oorzaak ligt in de agressiviteit van de mens zelf en is dus prak tisch onuitroeibaar. Een an dere opvatting is dat oorlog welbewust door staten wordt gebruikt als instru ment van machtspolitiek. Volgens deze gedachten ontstaan oorlogen dus niet vanzelf maar door weiover wegen beslissingen van mensen. Bij die beslissin gen kunnen overigens wel weer allerlei invloeden van buitenaf meespelen, zoals de wapenindustrie, de strijdkrachten zelf, de bu reaucratieën en de publieke opinie. Een derde opvatting is dat oorlog zal bestaan zo lang er grote onrechtvaar digheden in de wereld be staan. Met deze gedachte is geweld zelfs te rechtvaardi gen: als het maar dient om een rechtvaardiger wereld te scheppen. Siccama geeft vervolgens aan op welke aspecten het wetenschappelijk onder zoek zich kan richten en plaatst daarbij meteen wat verhelderende kanttekenin gen. Erg nuttig is dat hij ook wat resultaten van dat onderzoek in zijn boekje heeft opgenomen. Zo heeft hij achterin een overzicht opgenomen van vijftig oor logen tussen staten die sinds 1820 zijn gevoerd. Om het beeld van deze kant van de menselijke beschaving completer te maken had hij ook nog soortgelijke lijsten kunnen opmaken van alle koloniale oorlogen, burger oorlogen en militaire inter venties. Of al dat statistisch materiaal voor iedereen even gemakkelijk toegan kelijk is, is overigens nog maar de vraag. Die cijfers kunnen soms ook een verte kend beeld geven. Zo staat er bijvoorbeeld onder het kopje 'aantal militairen' steeds de omvang van de strijdkrachten bij het uit breken van de oorlog. Voor de Verenigde Staten krijg je dan bij het begin van de Tweede Wereldoorlog het getal 300.000. Om een idee te hebben van de werkelijke Amerikaanse oorlogsin spanning is het misschien toch aardiger te weten dat er tussen 1941 en 1945 in totaal 16,5 miljoen Ameri kanen onder de wapenen zijn geweest. 'Over oorlog' is als nummer .10 verschenen in de NIW- reeks. Het NIVV is geves tigd aan de Alexander- straat 7 in Den Haag. Wapenfeiten Evenals vorige jaren heeft het NIVV onder de titel Wa penfeiten weer een samen vatting gemaakt en uitge geven van het jaaroverzicht van het SIPRI, het beroem de Zweedse instituut voor vredesonderzoek. Het SI- PRI-verslag heeft bij het verschijnen al veel publici teit gehad. Daarom hier al leen nog maar even het be langrijkste cijfer: in 1976 bedroegen de militaire uit gaven over de gehele wereld 330 miljard dollar, dat is 25 maal zo hoog als het bedrag dat in totaal werd besteed aan ontwikkelingshulp. Maar er staat nog veel meer in het boekje van 90 bladzij den: het is een zeer hand zaam overzicht van de be langrijke internationale ontwikkelingen van vorig jaar. Wapenfeiten verscheen als nummer 11 in de NIVV- reeks. Mensenrechten Tenslotte nog een derde uit gave van het NIW: „De Sowjet-Unie en de mensen rechten' door Huib Hen- drikse. Naar aanleiding van conferentie over Europese samenwerking en veiligheid heeft deze kenner van het oostblok eens opgeschreven wat de houding van de Sow jet-Unie tegenover de veel besproken mensenrechten eigenlijk is. Die houding noemt Hendrikse dubbel zinnig, waarmee de Sowjet- Unie zich overigens niet on derscheidt van de meeste andere landen. Ze belijden de strikte naleving van de mensenrechten maar ma ken voor eigen belang wel eens uitzonderingen. Vol gens Hendrikse blijft dat wat de Sowjet-Unie betreft voorlopig ook wel zo. Een botte afwijzing van de men senrechten kunnen de lei ders in het Kremlin zich niet veroorloven. Ze zouden daarmee zichzelf verder in het isolement helpen, een definitieve breuk in de com munistische wereld veroor zaken en de mogelijkheid om in te spelen op allerlei bewegingen binnen de wes terse publieke opinie (bij voorbeeld tegen verhoging van de defensie-uitgaven) verhezen. Overigens is de positie van de SowJetrUnie op het stuk van mensen rechten de laatste Jaren ver zwakt, zo oordeelt Hendrik se. Belangrijkste oorzaak: diepgaande veranderingen in het westen zoals de ver dwijning van de Zuideuro- pese dictaturen, de beëindi ging van de Amerikaanse interventie in Amerika en, meer in het algemeen, een groei van het democratisch bewustzijn. „In deze neteli ge kwestie is de hoop van de Russische leiders in de eer ste plaats gevestigd op hun bekwame en meedogenloze staatsveiligheidsdienst en op al die mensen in het wes ten, die niet graag uitge maakt worden voor interna tionale onruststokers en daarom geschrokken zwij gen als Moskou schreeuwt dat al dat gepraat over het schenden van mensenrech ten in de Sowjet-Unie niet anders dan een reactionaire poging is om de koude oor log te doen herleven,' aldus Hendrikse in dez NIVV-pa- per. In Somalische regeringskringen is de verklaring van Tass zeer negatief ontvangen. Men ziet erin een eendui dig bewijs dat de Sowjet-Unie de kant van Ethiopië gekozen heeft. Tijdens een korte persconferentie in Nairobi ontkende de Ethiopische mi nister van buitenlandse zaken de be wering van het Westsomalische Be vrijdingsfront dat het grote delen van Ogaden in handen heeft. De guerillastrijders hadden gisteren op nieuw terreinwinst aan het front in het zuidoosten van Ethiopië gemeld. Het bevrijdingsfront beweert dat het nu bijna het gehele gebied van Sida- no en Bale in handen heeft, terwijl het al langer de Ogaden in het oos ten van het land voor meer dan 95 procent zou hebben veroverd. Radio Somalië zei in een communi qué dat in het Balegebied de stad Goba en omliggende dorpen zijn ver overd. Als dat waar is staan de guer rillastrijders nog slechts 250 km van de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba. Over de toestand in Sidamo meld den de guerrillastrijders dat alleen nog de stad Irgalem hardnekkig door de Ethiopiërs wordt verdedigd. Er zou ook heftig gevochten worden bij Mojale aan de grens met Kenia. Ongeveer honderd Ethiopische mili tairen zouden over de grens naar Kenia zijn gevlucht. tussentijdse verkiezingen van 10 september. Op deze dag wordt na melijk een opvolger voor Makarios gekozen totdat in februari volgend Jaar de normale periodieke presi dentsverkiezingen plaatsvinden. Enkele uren eerder had de socialisti sche Edek-partij, onder leiding van de vroegere lijfarts vn Makarios, Vlassos Lissarides, laten weten, dat ze „als een tijdelijke maatregel" steun zou verlenen aan Kiprianoe om in het resterende deel van het mandaat van Makarios als president op te treden. Weliswaar is op grond van de wet het stellen van kandida ten nog open, maar politieke waar nemers in Nicosia zeggen dat de ver kiezing van Kiprianoe zeker is nu alle politieke partijen hun stand punt hebben bekendgemaakt. De machtige communistische partij van het eiland, Akel, die gesteund wordt door dertig procent van de bevol- .king, had al in een eerder stadium haar onvoorwaardelijke steun aan de kandidatuur van Kiprianoe uitge sproken. De 45-Jarige Kiprianoe was twintig jaar lang een naaste medewerker van Makarios en fungeerde twaalf Jaar lang als minister van buiten landse zaken. Hij is een centrum rechts politicus die in grote lijnen het politieke beleid van de overleden president aanhangt. Even als Maka rios is Kiprianoe niet bereid om de vorming van twee afzonderlijke sta ten op het eiland te aanvaarden als een gevolg van de Turkse invasie in 1974. Het is daarom ook niet verba zingwekkend dat de Turken Kipria noe als hard en weinig flexibel be schouwen. In overeenstemming met de uit 1960 daterende grondwet van Cyprus wordt de president gekozen door de meerderheid van de Grieks-Cyprio ten, terwijl de minderheid van Turks-Cyprioten een vice-president kiest. Maar de Turks-Cypriotische leider Raoef Denktasj heeft al ge dreigd de onderhandelingen tussen de twee gemeenschappen te zullen boycotten als de toekomstige presi dent beschouwd wordt als president van geheel Cyprus. BONN (UPI, Reuter) Gevangenis opzichters zijn gisteren in de Bonds republiek begonnen zes van de veer tig gevangen anarchisten, die al een week in hongerstaking zijn, met ge weld voedsel toe te dienen. De anar chisten zijn in hongerstaking ge gaan nadat het ruim een week gele den tot een schermutseling in de gevangenis kwam tussen Andreas Baader en een aantal opzichters in de gevangenis van Stuttgart. De anarchisten houden de hongersta king uit protest tegen het feit dat zij sindsdien niet in een gemeenschap pelijke kamer bijeen mogen komen. Amnesty International, de in Lon den gevestigde organisatie ter be scherming van de rechten van poli tieke gevangenen, maakt zich be zorgd over mogelijk gevaar voor het leven van de bijna dertig anarchis ten, die in een hongerstaking zijn. Amnesty maakte gisteren bekend dat zij de Westduitse minister van justitie dringend heeft gevraagd om inlichtingen over de toestand van de gevangenen en hoelang hij de ge vangenen nog geïsoleerd wil hou den. Volgens de organisatie is haar bezorgdheid gebaseerd op menselij ke gronden. lAOVERTENTlEt het vers gebraden '10 minuten haantje van Herman Kramer NEW YORK (Reuter) De staat New York heeft een wet uitgevaardigd waardoor voorkomen wordt dat misdadigers zoals „de zoon van Sam" profite ren van de verhalen over hun levenswandel zolang hun slachtoffers niet schadeloos zijn gesteld. De indiener, staatssenator Emanuel Gold, zei dat hij „door de grond zakte" toen hij las dat de man die bekend heeft zes mensen te hebben vermoord en zeven anderen te hebben verminkt, op het punt stond rijk te worden door de verkoop van publiciteits- en filmrechten over zijn leven. De wet eist dat iedere cent die een schuldige misdadiger ontvangt gebruikt moet worden ter voldoening van de wettige aanspraken van diens slachtoffers. David Berkowitz, die bekend heeft als „zoon van Sam" de moorden te hebben gepleegd, verblijft in een groot ziekenhuiscomplex in Brooklyn, onder strenge bewaking, vooral ook om te voorkomen dat woedende Newyorkers hem van kant maken. De 24-jarige moordenaar wordt daar onderzocht om vast te stellen of hij goed genoeg bij zijn verstand is om een proces te kunnen bijwonen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5