en krijgen -«lijke rechten Nieuwe stakingen op Aruba verwacht Misdadig Verkeer eist weer veel slachtoffers Verrassend en onrustig begin Marine 'niet daadwerkelijk ingezet' Ramadan is niet gemakkelijk Pagina 3 Trouw hoort bij u. En bij355.000 andere Trouw-lezers. Elke ochtend. iet Nieuwe Haagse Courant en met Nieuwe Leidse Courant In deze krant Chr. Geref. Syno de begint morgen ir fruit Hotelstaking in Spanje treft toerisme Wonen in een kasteel Betty Carter op jazzfestival Speedboot tegen veerpont: vader en kind gedood Ex-gegijzelden en Molukkers bijeen Trouw Een fatsoenlijke krant Welkomstvoordeel rOl4VV hoort bij u. 35STE JAARGANG NR10217 - MAANDAG 15 AUGUSTUS 1977 3AVE TROUW/KWARTET B V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBU8 859 AMSTERDAM ABONNEMENT 14,82 (MAAND)— 44,45 (KWARTAAL) 175.60 (JAAR) TOIRO 660Ü00 BANK NED.CRED.BANK REK.NO. 23.00.12.574 GEMEENTEGIRO X11000 LOSSE VERKOOPPRIJS 0.60; FRANKRIJK FR8 3.50. DUITSLAND DM 1,80, LUXEMBURG FR8 13. IUZALEM (DPA, UPI, Reuter) De Israëlische regering !t gisteren besloten de bevolking van de bezette westelijke laanoever en de Gazastrook dezelfde rechten te geven als de £lische bevolking. Een regeringswoordvoerder in Jeruzalem lende echter dat de gebieden door Israël nu waren gean- on>rd' n luij is geen annexatie want het is r. Ongelijk om het land van Israël PAGINA 2: het volk van Israël te annexe- aidus kabinetssecretaris Arie Volgens Naor is door de nieuwe J4/jregel ook de juridische status Tie bevolking van de bezette ge in onveranderd gebleven. Met maatregel zou de Israëlische de lier Begin, volgens Naor, de „dis- 1. Glnatie van de bewoners van de (den" willen opheffen, leze stelling uit te leggen gaf hij "^voorbeelden. In de eerste plaats —en de arbeidsomstandigheden bezette gebieden in overeen- (ning worden gebracht met het lische beleid. Zo zou de kin- beid moeten worden afge- t In de tweede plaats moet de gezondheid, met inbegrip van buw van nieuwe ziekenhuizen, iet Israëlische niveau worden logd. Volgens Naor zal een co- van ministers de bijzonderhe- ran de nieuwe maatregel nauw- g uitwerken. Wanneer de maat- ran kracht zal worden kon hij iggen. Wel benadrukte hij dat laanse wet op de Jordaanoe- im kracht blijft. en roordvoerder van de Arbeiders- meende na het bekendworden e maatregel „De beslissing van gering riekt sterk na annexa- Het besluit van het kabinet- ,e i breekt met het beleid van vo- 'egeringen die zich onthouden ïn van het wijzigen van de sta- en uo in de bezette gebieden. Eer- eze maand had Begin drie ille- gestichte Joodse nederzettin- >p de westelijke Jordaanoever »el goedgekeurd. lentfcrenigde Staten hebben Israël [tussen met klem verzekerd dat |h zullen houden aan de beken- N-resolutle 242 als basis voor lig tgeling van het conflict in het in-Oosten. De Israëlische am- m deur in Washington, Simha Di- lie vorige week het overleg met tnerikaanse minister van bui- idse zaken Cyrus Vance bij- ie, verklaarde dit gisteren in .de viv tegenover journalisten. 1967 door de volkerenorganisa- ngenomen resolutie roept op lugtrekking van de Israëlische trachten uit bezet gebied, liging van de staat van oorlog, ^ing van de territoriale on- en een rechtvaardi- ossing van het vluchtelingen- em. leidene Arabische en Pales- l leiders hebben de laatste tijd k Irongen op een nieuwe resolu- tarin ae in resolutie 242 ge le vluchtelingen als Palestij- orden geïdentificeerd, erken- oorben de rechten van de Palestij- de noodzaak van de stichting opl rdt tinige perioden dilDAAG Zonnige perio- en op de meeste plaatsen g bij een zwakke tot matige I in hoofdzaak tussen noord loost. Maximumtemperatu- 11 kan tot 23 graden. IGEN EN OVERMOR- I: Flinke zonnige perioden Herwegend droog, ten: zon op 6.24, onder I, maan op 8.10, onder 21.16. van een eigen land voor de Pales- tijnen. MADRID (UPI) De Spaanse toe ristenindustrie is gisteren getroffen door een staking onder horeca-per- soneel. Naar schatting zijn ongeveer 200.000 toeristen in het noorden van Spanje en langs de zeer volle Costa del Sol de dupe geworden. Zij moes ten gisteren zelf hun hotelkamers doen en vonden verreweg de meeste restaurants en bars gesloten. Vol gens de politie zijn er verscheidene stakers gearresteerd omdat ze werk willigen tegenhielden. Er was ook een incident bij een bar waarvan de Hollandse eigenaar de stakers met een geweer bedreigde. Er ontstond daarop een vechtpartij waarbij vijf gewonden vielen. De inzet van de staking is een forse loonsverhoging. Het doorgaans niet al te best betaalde bedienend perso neel in Spanje eist loonsverhogin gen die tot vele tientallen guldens per maand gaan. De overheid heeft de staking al illegaal genoemd en verwacht nu dat het werk wel snel zal worden hervat. PAGINA 3: Eensgezindheid op Moluks congres Katoenspinnerij: 'ontslag voor 470 man' PAGINA 4: PAGINA 5: Nieuw Rhodesiëplan Veldslag in Londen PAGINA 7: Uitverkoop in reizen PAGINA 8: Brieven van lezers ORANJESTAD/DEN HAAG Op het Antilleneiland Aruba leken gisteravond nieuwe stakingen voor de deur te staan. Vakbonden riepen het personeel van de olieraffinaderij Exxon/Lago op de zaak vandaag helemaal 'plat' te leggen (tot nog toe staakte slechts de helft van het personeel) en aan de kruideniers was gevraagd hun winkels vandaag dicht te houden. Van Arubaanse zijde is tel geprotesteerd tegen wat genoemd werd het gebruik van Nederlandse marine-manschappen en - personeel voor het vervoer van de polltieversterkingen van Willemstad op Curacao naar Aruba, maar een woordvoerder van de Koninklijke Marine in Den Haag zei gisteren dat van een daadwerkelijk inzet van mensen of materieel niets is gebleken. AMSTERDAM (ANP) Ook dit weekeinde heeft het verkeer weer veel slachtoffers gemaakt. In Putten kwam de 45-jarige mevrouw B. Meijer-Van Wijngaarden uit Ermelo om het leven toen zij met haar auto op een rijdende laadschop botste. In Amsterdam kwam de negentien jarige A. P. Bodde om het leven toen hij met zijn motor tegen een auto botste. De 74-jarige E. J. Harmsel uit Enter kwam zaterdag in Markelo om toen hij op zijn fiets linksaf sloeg en door een auto gegrepen werd. De negen tienjarige H. J. Legters uit Halle goudrenet en een schijf- n Markerwaard-paling voor Van Huiten Staatssecretaris Van Hulten kreeg zaterdagmiddag in Volendam een enorme paling aangeboden. Dat ge beurde na afloop van een vloot- schouw en een bijeenkomst, waar mee massaal betoogd werd tegen inpoldering van de Markerwaard. Op de bijeenkomst laakte voorzitter T. van der Linden van de vereniging van Rand- en IJsselmeervissers de 'lichtvaardige' manier waarop de overheid met de belangen van de IJsselmeervissers is omgesprongen. Als de inpoldering doorgaat zou vol gens hem de werkgelegenheid van 450 vissers en velen in andere bedrij ven op het spel staan. De heer Van Hulten liet er na afloop van de vloot- schouw (waaraan behalve veel vis sersschepen ook pleziervaartuigen deelnamen) geen twijfel over be staan dat ook hij inpoldering van de Markerwaard verwerpt; als hij straks Kamerlid is zal hij niet nala ten voor een ópen Markerwaard te pleiten, liet hij weten. De reuze-pa ling werd hem aangeboden door De Volendammer 'palingkoningin' die hier naast Van Hulten op de foto staat. Ook over de zeevisserij is dit wee keinde gesproken. Nieuws daarover staat op pagina 3. (gem. Zelhem) overleed toen hij in Varsseveld met zijn brommer tegen een boom botste. De 21-jarige G. van der Wurff uit Utrecht overleed gister middag in Linschoten toen hij met zijn motor tegen een auto botste. In Amsterdam kwam gistermiddag een zestienjarige jongen om het le ven toen hij uit een auto geslingerd was, die na een slippartij via de berm op het andere weggedeelte was ge kanteld. Een zeventienjarige jongen raakt-» gewond. De slachtof fers maakten deel uit van de groep Joegoslavische zigeuners die zich se dert tien maanden op een industrie terrein bij de Basisweg hebben ge vestigd. De 86-jarige mevrouw J. Bakker-Van der Ploeg is in het Groningse Ras- quert omgekomen toen de auto waarin zij meereed op een afrem mende auto botste. De negentienjarige G. W. Kempen uit het Brabantse Ledeakker bij Boxmeer kwam om het leven toen hij met zijn brómfiets op een andere bromfiets botste. Het meisje dat bij hem achterop zat en de andere bromfietser werden zwaar gewond. De negenjarige W. Kollen uit Om men is in het tot Ommen behorende Witharen op zijn fiets door een ach teropkomende auto aangereden en gedood. De automobilist zei door een tegenligger verblind te zijn. Een twintigjarige Duitse motorrijder is in Alkmaar omgekomen toen hij frontaal tegen een bestelwagen bot ste die waarschijnlijk links van de weg reed. In Mijhsherenland is de 45-jarige G. Luik uit Nieuwegein omgekomen, buiten de bebouwde kom wandelde hij aan de linkerkant van de weg, toen hij werd geschept door een tegemoetkomende auto. ALKMAAR De Alkmaarse pyro maan, naar wie al maanden lang gezocht wordt, heeft het afgelopen weekeinde weer tweemaal toegesla gen. Zaterdagmorgen vroeg brand de een school voor lager beroepson derwijs binnen een half uur geheel uit. Zaterdagavond brak brand uit in een voormalige noodkerk, die te genwoordig als Jeugdgebouw wordt gebruikt. De nieuwe stakingsoproepen gingen gisteren uit protest tegen de gevan genhouding van de vakbondsman Hyacintho Geerman. Hij was giste ren niet vrijgelaten, in tegenstelling tot de andere vorige week gearres teerde vakbondsfunctionaris, die wel naar huis mocht. Zoals gemeld werden beiden in hechtenis geno men nadat zij pamfletten hadden verspreid tegen de Arubaanse rege ringspartij PPA. Patrouilles Op het eiland was het gisteren be trekkelijk rustig. Wel patrouilleerde de politie er zwaar; in Santa Cruz werd een groep van ongeveer vijftig betogers door de politie uiteengedre ven. De grootste vakbond op Aruba, de FTA, die niet met de acties mee doet. heeft bij de Antilliaanse autori teiten geprotesteerd tegen het feit dat er donderdag met scherp op de monstranten geschoten zou zijn. Ook beschuldigde de bond de politie van machtsvertoon. Gisteren kwa men vakbondsmensen en politici op het eiland bijeen om de toestand te bespreken, in het bijzonder de ge vangenhouding van Geerman. Vol gens een mededeling in het NOS- Van een onzer verslaggevers KERKDRIEL Een vader en zijn zesjarig zoontje zijn in de nacht van zaterdag op zondag op slag gedood toen zij op hoge snelheid met een speedboot onder de klep van een afgemeerde veerpont bij Alen te rechtkwamen. De echtgenote van het slachtoffer raakte gewond. De vierde inzittende, een elfjarig doch tertje, bleef ongedeerd. Het viertal, afkomstig uit Wijk bij Duurstede, was op weg naar de cam ping in Kerkdriel na een feestje te hebben bijgewoond op een naburig kampeerterrein. HAVELTE (ANP) Dit weekeinde hebben Molukkers en ex-gegijzel den van Wijster en De Punt in Ha- velte vergaderd over mogelijkheden tot nieuwe samenwerking tussen Nederlanders en Zuldmolukkers. Aan het gesprek namen ook twee leden van de groep plaatsvervan gers gijzelaars deel, alsmede cursis ten van een cursus geweldloze weer baarheid en leden van een Molukse Jongerenorganisatie. Ook dr. Tan, een van de bemiddelaars bij de laat ste treinkaping was aanwezig. Na afloop werd verklaard dat het plan is ontmoetingen te organiseren tus sen Molukkers en Nederlanders. De bijeenkomst, op de volkshogeschool in Havelte, verliep,, in harmonieuze en hartelijke sfeer" zo werd meege deeld. Zie ook pagina 3. AM8TERDAM - Mét enkele verras sende resultaten en in Den Haag een dertiental arrestaties is het voetbal seizoen 1977-1978 dit weekeinde van start gegaan. De sportieve verrassin gen kwamen vooral van FC Den Haag en Volendam. Den Haag hield Feyenoord er met 2-1 onder en nieuwkomer Volendam trok zich niets aan van de reputatie van titel kandidaat AZ'67. Het werd in Alk maar 1-1. Op de tribunes van het Haagse Zui derpark werd tijdens en na de wed strijd gevochten tussen Haagse en Rotterdamse supporters. Er werd met stenen en andere voorwerpen gegooid en ook kettingen (zie foto) behoorden tot de wapenuitrusting. De politie verrichtte een dertiental arrestaties. Acht arrestanten kon den. na het opmaken van proces verbaal, naar huis terugkeren. Bij het beteugelen van de onrust op de tribunes maakte de politie gebruik van paarden. Onrustig was het voorts ook in Am sterdam, waar ln het Olympisch Sta- se regering is een dialoog met de Nederlands-Antilliaanse regering onmogelijk geworden," aldus de Ge deputeerden, die de oplossing zien in direct overleg tussen Aruba en de Nederlandse regering. In bet telegram van de vakbonden wordt geprotesteerd tegen het inzet ten van marinemensen en -materieel bij „de onderdrukking van het Aru baanse volk dat strijdt voor onaf hankelijkheid, recht en democra tie". In dat telegram wordt ook ge vraagd bepaalde Antllliaane politi ci, die handelen op instructie van gouverneur Leito, tot de orde te roe pen. Volgens de bonden zouden er een Nederlandse marine helikopter, vrachtauto's en ook geschut bij het inzetten van de extra-politiemensen betrokken geweest zijn. Beperkte hulp Betico Croes journaal van gisteravond zou er bij de leider van de afscheidingspartij MEP Betico Croes, huiszoeking ver richt zijn. De beschuldigingen over het ge bruik van mensen en materieel van de Koninklijke Marine werden giste ren in telegrammen aan Nederland se autoriteiten geuit door zes Aru baanse gedeputeerdenen en door Arubaanse vakbonden. Zes gedepu teerden van het Arubaanse be stuurscollege zeggen ln een protest telegram aan premier Den Uyl en minister De Gaay Fortman dat ver scheidene gedeputeerden getuige geweest zijn van het gebruik van marine-manschappen en materieel bij het overbrengen van oproerpoli tie naar Oranjestad. Ook zeggen zij dat de vrijheid van meningsuiting „vertrapt" is door de arrestatie van de twee vakbondsleiders. Censuur De gedeputeerden zeggen ook dat culturele tv-programma's stopgezet zijn en dat het nieuws door de poli tie wordt gecensureerd. De gedepu teerden vragen de „fundamentele mensenrechten en vrijheden te waarborgen. Door het niet opnemen van de MEP ln de nieuwe Antilliaan- Een woordvoerder van de Koninklij ke Marine in Den Haag zei het niet onmogelijk te achten dat op verzoek van de Antilliaanse premier Everts faculteiten, die de Koninklijke Mari ne op Aruba heeft, ter beschikking zijn gesteld. In dat geval zou de „hulp" beperkt gebleven zijn tot het gebruik van marine-accommodaties en het vervoer van de politie vanaf het vliegveld. Zeker is dat er geen operationele steun verleend is, aldus de marinewoordvoerder. Op de vraag of er ook manschappen beschikbaar gesteld zijn zei de woordvoerder dat hooguit sprake geweest kan zijn van het „gebruik" van chauffeurs van de Koninklijke marine. Gisteravond meldde het ANP uit Oranjestad dat de poUtiemannen in derdaad van de luchthaven zijn ver voerd met trucks van de mariniers kazerne „Savaneta". Een groep poli tiemannen is daar ondergebracht. Gisteren werd bekendgemaakt dat de scholen op Aruba die deze week weer beginnen zouden, tot nader or der gesloten zullen blijven. Op ver scheidene plaatsen op het eUand heeft de politie barricades opge richt De meeste toeristen, die op Aruba verbUjven. wagen zich niet ver uit de buurt van hun hotels. I! In een land met een commerciële pers kan mis daad zeer lonend zijn: Bekende Amerikaanse moordenaars krijgen vaak dik geld geboden van pers en televisie. In New York steken ze daar nu een stokje voor. Het kan ook eenvoudiger: gewoon Trouw lezen. Nieuwe abonnee: Straat: Plaats:Oiro Betaalt per kwartaal. Opgegeven door: Adres: Plaats: Ik ontvang (raag naar keuze: [3 Een degelijke mini-indexklapper voor telefoonnummers en adresgegevens. Handzaam formaat. Geschikt om mee te nemen in elke jas of tas. Drie kleine gekleurde klosjes garen en naalden in een fraaie balpen. Een handig hulpmiddel voor de vakantie. O Twee verschillende Ot en Sien afbeeldingen. Te gebruiken als sierplaat of place-mat. In de originele kleuren en afwas- baar. De nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel HIJ betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben •ontvangen) 6,55 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de open envelop; Trouw-Kwartet, antwoordnum mer 2792, Amsterdam. Een postzegel ia niet nodig, die betalen wij. Bellen kan ook: 020-913456, afdeling service. dlon een toeschouwer door een bier flesje werd geraakt en ln Zwolle, waar scheidsrechter Jan Beek het duel tussen PEC en FC Groningen tijdelijk moest onderbreken omdat er met eieren werd gegooid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 1