Ir. Manusama krijgt Jhet hard te verduren d?r i -È 32e Herenmodebeurs: aandacht voor de basis Arm en rijk kleedt zich gelijk I Meeste Zuidmolukkers zijn lid Weehendpnzzel "Baden Persatuan bijeen in Assen Positie niet in gevaar Verschillen meer afhankelijk van leeftijd ATERDAG 13 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Jan een onzer verslaggevers CAPELLE AAN DEN IJSSEL Er kan geen twijfel over bestaan: Manusama, de president van de iepubliek der Zuid-Molukken krijgt het dit weekeinde hard te verduren op het congres van de laden Persatuan, de Zuidmolukse eenheidsorganisatie in Nederland. Maar even zeker is, dat ianusama's positie dit weekeinde geen ogenblik in gevaar zal zijn. .Ongetwijfeld zullen er vandaag en niorgen in Assen Zuidmolukkers laar voren komen, die er op uit zijn lanusama een beentje te lichten, aaar formeel en materieel zullen zij een enkele kans maken. Als hun Etreden enig effect heeft, dan is dat s op lange termijn (zeg: over een aaand of zes, negen) merkbaar. lat ligt voor een deel besloten in het tarakter van Manusama zelf (hij is et de man die omwille van per- jnlijke tegenkanting het bijltje er neer zal gooien) en voor een ander tgjeel in de aard van zijn functie, lanusama immers heeft zijn benoe- iing beter gezegd: zijn opdracht t- persoonlijk gekregen van Soumo- il tijdens de strijd op Ceram en aarom is hij niet afzetbaar of aan en ambtstermijn gebonden. Seen bevoegdheden |at geeft Manusama niet alleen wat lythisch allure het onderstreept on-bk iets wat de meeste RMS-ers in lederland diep in hun hart wel we- namelijk dat Manusama veel jeer een „echte RMS-er" is dan zij- flf. Manusama heeft immers mee- eholpen de RMS op te richten, ter- nj. (ijl het grootste deel van de RMS- 'rs, die nu in Nederland zijn pas chteraf partij hebben kunnen kie- 'in, toen de oprichting van de repu- iek een feit was. Dat geldt bijvoor- :ld ook voor een zo fanatiek-strijd- ■e man als ds. S. Metiary, die als jerpredikant bij de troepen op reacjava was en dus evenmirt een RMS- van het eerste uur kon worden. :n subtiel onderscheid, maar nog ieds uiterst belangrijk in de bele- igswereld van de generatie Zuid- molukkers, die het hier nog steeds voor het zeggen heeft. Bovendien gaat het dit weekeinde in Assen strikt genomen om het con gres van de Baden Persatuan een organisatie die geen enkele functie heeft in het Zuidmolukse staats recht en die dus ook niet de presi dent, wie dat is en hoe hij of zij ook heet, tot aftreden kan dwingen. Het is een typisch Nederlandse visie op de Zuidmolukse samenleving om het negentien leden tellende hoofdbe stuur van de Baden Persatuan te beschouwem als een parlement, waaraan een regering verantwoor ding moet afleggen en dat bevoegd heden heeft om één of meer minis ters naar huis te sturen. Er is in de staatsrechtelijke noodtoe stand, waarin de Zuidmolukkers zich door het ontbreken van een ei gen grondgebied hier voelen, alleen maar sprake van een vaag samen werkingsverband tussen Manusama (en zijn ministers) met de Baden Persatuan. Voor die samenwerking bestaan geen spelregels. Er heeft zich over en weer een traditie, een soort gewoonterecht gevormd, dat echter nergens omschreven is en keer-op-keer weer moet worden be vestigd. „Wij zijn tot elkaar veroor deeld", citeert de secretaris van het hoofdbestuur van de B.P., de heer M. E. A. Poetiray de koele omschrijving die Van Thijn onlangs gaf van de verhouding PvdA-CDA om op zijn beurt de verhouding tussen de B.P. en de Zuidmolukse regering aan te geven. Meestal legt de Zuidmolukse rege ring haar plannen voor aan het hoofdbestuur van de Baden Persa tuan, maar meer dan een adviseren de stem heeft dat hoofdbestuur dan niet. Het hoofdbestuur vari de B.P. heeft ook het (gewoonte) recht om in voorkomende gevallen kandidaten voor te dragen voor ministerspos ten, maar het hoofdbestuur van de B.P. lijkt niet vreemd op, mèg zelfs niet vreemd opkijken, als Manusa ma zich van die adviezen niets aan trekt en zijn eigen kandidaten be noemt (over wier kandidatuur hij op zijn beurt dan wel weer het hoofdbe stuur van de B.P. heeft ingelicht). Geen pais en vree Dat het op het ogenblik allerminst pais en vree is tussen Manusama en het hoofdbestuur van de B.P. blijkt duidelijk uit het feit dat de B.P. o.a. de Enschedese arts Hassan Tan heeft voorgesteld als kandidaat in de nieuwe regering, die Manusama heeft aangekondigd te zullen vor men en waarin overigens naast de nieuwe gezichten ook heel wat oude vertrouwde gezichtefi te zien zullert zijn. Tan is bekend geworden als één van de bemiddelaars bij de treinkaping bij De Punt en tegelijk ook als één van de meest fervente tegenstan ders van Manusama. Tans ideaal is: vervanging van Manusama als (Van een onzer verslaggevers) •s. CAPELLE AAN DEN IJSSEL De Badan Persatuan is een met veel energie door ds. Metiary opge- bouwde organisatie, die het soci- aal-maatschappelijke welzijn van de Zuidmolukkers in Nederland na- streeft en waarin de overgrote meerderheid van de 40.000 Zuidmo lukkers in Nederland zijn georgani- V3 seerd. en siteii Vooral het negentien leden tellende hoofdbestuur van de BP is een machtig en invloedrijk lichaam binnen de Zuidmolukse gemeen schap en als president Manusama het in één van zijn vele verklarin gen heeft over: „Ik moet eerst mijn achterban raadplegen," doelt hij op het BP-hoofdbestuur. Bij dat overleg blijft hij als het er op aan komt, wèl op zijn strepen staan. Hij duldt niet meer inmenging in rege ringszaken dan hem goed lijkt. igi uktii j De belangrijkste taak van het van- 31 n° daag en morgen in Assen te houden congres van de BP is het kiezen van m j tien nieuwe leden van het hoofdbe- - I\ stuur, die aan de beurt zijn om af te m 1 treden (maar direct herkiesbaar zijn). Orn de twee jaar treedt de I i helft van het bestuur af, zodat de zittingsperiode van een bestuurslid "tenminste vier jaar is. Het hoofdbestuur wordt gekozen door kiesmannen die zijn aangewe zen in de door de wijkraden beleg de wijkvergaderingen. Alle BP-te- den (mannen en vrouwen) boven de achttien jaar hebben kiesrecht om uit hun midden de kiesmannen of kiesvrouwen voor het congres aan te wijzen. Elke wijk is verplicht kiesmannen te sturen. Het aantal varieert naar de grootte van de wijk. Assen bijvoorbeeld heeft tien kiesmannen, Venlo daarentegen maar twee. Bovendien hebben de wijken het recht (niet de plicht) om kandida ten voor het hoofdbestuur aan te wijzen, maar het hoofdbestuur op zijn beurt heeft weer het recht een voorgestelde kandidaat niet op de kieslijst te zetten als illustratie van de macht die het BP-bestuur heeft. Er komen vandaag nu in het kerk gebouw van de Molukse gemeente in Assen op deze manier 146 kies mannen bijeen, die uit een lijst van 21 kandidaten tien nieuwe be stuursleden moeten kiezen, waar onder een eerste vice-voorzitter (de voorzitter en de vice-vooizitters worden in functie gekozen). Verder zijn er ook nog afgevaardigden, die het woord mogen voeren, maar geen stemrecht hebben. Met elkaar zijn er in die kerk zo'n 500 tot 600 man; echter geen journalisten. Het bestuur van de BP legt in de vergadering verantwoording af van zijn beleid in de afgelopen jaren en ook de regering, bij monde van president Manusama zal iets over het gevoerde en nog te voeren be leid zeggen. Over die regeringsver klaring mag gediscussieerd wor den, maar de regering binende be sluiten mogen niet worden genomen. Het ziet er overigens naar uit dat het congres van dit weekeinde het laatste BP-congres zal zijn dat zich politieke uitstapjes mag veroorlo ven, want president Manusama zal waarschijnlijk op dit congres zijn plan ontvouwen om een centraal politiek forum te vormen, dat enke le bevoegdheden zal krijgen, zodat het enigszins op een parlement lijkt. Voor de BP blijft dan alleen over de behartiging van de sociaal maatschappelijke belangen van de Zuidmolukkers. le lorizontaal. 1. vlinder, 5. opstande- ig, 9. gebak, 13. water in N.Br., 15. verstandig (barg.), 16. verharde uid, 17. landbouwwerktuig, 19. •aaiende trommel, 21. zangstuk, 22. imelijk (afk.), 23. tijdperk, 25. la- iraai, 28. buitenhaven, 29. kraam, 31. laats in Gelderland, 33. tooi, 34. onde, 36. hoekbalkon, 38. insekt, hoekpijler, 42. knopje op een riktol, 43. rand, 45. spil van een viel, 47. hetzelfde, 49. stand, 50. ondhout, 51. toespraak, 52. schedel- oor, 53. plaats in N.Br., 54. voeg woord, 55. klinknageltje, 57. plaats in Gelderland, 59. muzieknoot, 60. gast, 61. duikereend, 63. teken, 65. steltloper, 66. plant, 68. rood in de wapenkunde, 70. kaasworm, 71. wa tering, 72, waterkering, 74. hoepel, 76. vreemde munt, 77. neerslachtig, 80. wortel (gew.), 81. oud-Egyptische Zonnegod, 82. zoutziederij, 83. ver harde huid, 85. Eerwaarde Heer (afk. Lat.), 86. kleverige stof, 87. vertra gingstoestel, 89. vreemde, 91. oog ziekte, 92 Spaans paard, 93. zuid vrucht. Verticaal. 1. gil, 2. familielid, 3. bad plaats in Duitsland, 4. deel van het oog, 6. landbouwwerktuig, 7. hap, 8. boom, 9. keukengerei, 10. op de wijze van, 11. atmosfeer (afk.), 12. kweker, 14. snuiftabak, 16. achten, 18. kiezel zandsteen, 20. toespraak, 21. putem- mertje, 22. water in Limburg, 24. meisjesnaam, 26. pit, 27. palmboom, 28. oevergewas, 30. neiging, 33. vreemd, 35. elektrotechnisch inge nieur, 37. samenspanning, 38. echt genoot, 39. schildpad, 41. wond- vocht, 43. viskorf, 44. dwaze gewoon te, 46. vreemde munt, 48. onder rab binaal toezicht, 49. knaagdier, 50. zaak, 56. boom, 58. eikeschors, 60. einde, 61. grondsoort, 62. honing drank, 64. plooi, 65. meisjesnaam, 66. vogelverblijf, 67. bergplaats, 69. ladder, 70. zeden, 71. muziekinstru ment, 73. insekt, 75. bode, 77. na tuurlijk waterbekken, 78. voorteken, 79. effen, 82. een der Cycladen, 84. brandgang, 86. scheik. element, 87. muzieknoot, 88. pers. voomaamw., 90. editie (afk.) Oplossing t/m woensdag a.s. per briefkaart zenden aan: Trouw/Kwar tet, Postbus 859, Amsterdam. Links boven vermelden: weekendpuzzel. Oplossing vorige puzzel. Hor. 1. ruiker, 4. slalom, 7. eigen, 9. leed, 10. elan, 12. moot, 13. error, 14. maat, 15. ramen, 18. mep, 20. radar, 23. reden, 25. tralie, 26. paniek, 27. snoer, 29. aster, 31. ter, 32. alert, 37. maté, 39. ester, 40. teen, 41. sein, 42. aver, 43. terra, 44. erosie, 45. intens. Vert. 1. roemer, 2. keet, 3. reden, 4. snert, 5. Adam, 6. monter, 8. gereed, 9. loom, 11. naad, 16. Artis, 17. Enare. 18. meent, 19. peper, 21. Ariel, 22. anker, 23. ris, 24. nar, 28. oester, 29. Almere, 30. tets, 33. ever, 34. tennis, 35. lente, 36. kraai, 38. eens, 40. tent De prijswinnaars zijn: de heer S. J. Cornet, Molenwal 1, Zaltbommel; mejuffrouw N. van de Griend, Kas tanjelaan 10, Lexmond; mevrouw G. J. Vorstheuvel-Labrand, Poststraat 58, Zierikzee. ds. S. Metiary staatshoofd door mevrouw Soumo- kil, de weduwe van de door het Soe- harto-regiem gefusilleerde RMS- president mr. dr. Chris Soumokil. Dat presidentschap van mevrouw Soumokil zou dan vooral een sym bolische en eenheid herstellende functie moeten hebben. Het eigenlij ke beslissingsorgaan wordt in die visie dan (sterk geradicaliseerd) raad van ministers. Een dergelijke opzet met een on schendbaar en niet met uitvoerende macht belaste president zou meer in overeenstemming zijn met de geest en letter van de grondwet van de RMS! Deze spreekt immers van een onschendbare en boven het strijdge woel staande president als staats hoofd en een premier, die de raad van ministers voorcit! Manusama verenigt echter, met een beroep op het noodrecht, beide functies! Is het overigens toeval, dat juist deze week de laatste hand is gelegd aan een herdruk van die RMS- grondwet, zodat iedereen dit week einde in Assen op het B.P.-congres een exemplaar kan kopen? Geen overbodige luxe, want er lopen heel wat Zuidmolukkers in Nederland rond, die nog nooit de tekst van die grondweg onder ogen hebben gehad en daar zijn mensen bij van wie je toch anders zou verwachten. Geen revolutie Het klink allemaal erg dreigend voor Manusama, maar ondanks dat is het onjuist te denken dat er van daag en morgen in Assen revolutie zal worden gemaakt. Nogmaal: daarvoor is de overgrote meerder heid van de Zuidmolukkers in Ne derland te zeer onder de indruk van de bijna tot mystieke hoogte verhe ven opdracht die Manusama ooit van Soumokil kreeg. Zijn fouten zijn in veler ogen zeer groot (bijvoorbeeld dat hij zich voor de televisiecamera's distantieerde van de kapers in De Punt en Bo- vensmilde en zich steeds op een principieel geweldloos standpunt stelt), maar toch wordt de vernieu wing en actualisering van het Zuid molukse streven door diezelfde meerderheid toch van Manusama en zijn verjongde regering verwacht. Zoals B.P.-secretaris Poentiray het formuleert: „hij moet goeie minis ters krijgen, die er tegen aan gaan ook tegen hem." Wanneer de 32e Herenmodebeurs van 5 tot en met 7 september haar poorten opent in de RAI in Amsterdam, zal vedette voetballer Ruud Krol de eerste aftrap verrichten. De Herenmodebeurs. de grootste in de Benelux, mocht zich vorig jaar verheugen in tegen de acht duizend bezoekers, waarbij aangetekend dient te worden dat veel detaillisten hun goederen via inkoop-combinaties betrekken en ook veel detaillisten tegeljk orders plaatsen voor hun verschillende filialen. De Herenmodebeurs groeit en ook dit jaar is de deelnemersaanvrage (waaronder veel uit het buitenland) evenals de oppervlakte in vierkante meters met 20 procent gestegen. De buitenlandse belangstelling is niet zo groot, wat niet verwonderlijk is als men weet dat er binnen enkele weken drie grote beurzen worden gehouden: de Herren Mode Woche in Keulen (21 tot 23 augustus), onze Herenmodebeurs en de Salon Européen de l'Habillement Masculin in Parijs (van 10 tot 13 september). Aan deze buitenlandse beurzen zullen totaal 27 Nederlandse confectionairs collectief inzenden, welk collectief is georganiseerd door de Nevec (Nederlandse Economische Vereniging voor de Confectie-Industrie). De Nederlandse inkoper is reislustig, terwijl zijn buitenlandse collega het liever wat dichter bij huis zoekt. De Nederlandse man besteedde in 1976 bijna 3 miljard aan kleding tegen 2,7 miljard in 1975. De omzetvergroting van detaillisten bedroeg 6 7 procent. Goedkope import, veroorzaakt door regeringssteun en goedkope arbeidskrachten elders, bedreigt de Nederlandse confectieindustrie ernstig. In 197.6 bestond 60 procent van de binnenlandse markt herenkleding uit importartikelen. Het is daarom erg belangrijk dat de prognose van het Nederlands instituut voor herenmode niet alleen door de confectionair ter harte wordt genomen, maar dat ook de detaillist én het publiek die voorlichting krijgt. Het publiek weet vaak niet welke lijn te volgen uit de wirwar van gegevens die van alle kanten op hem afkomen. De detaillist koopt graag „veilig" en wacht af naar wat de grote vraag is, waardoor de trend vaak allang achterhaald is. Zo'n trend betekent echt niet dat de Nederlandse man er voor zijn gevoel als clown moet bijlopen om mode te dragen. Volgens Günther Frank, stylist en coördinator van het Nederlands instituut voor herenmode, „hunkert het publiek naar voorlichting." Hij zegt: „Mode is dat wat gedragen wordt, hopelijk pas je er in. Kijk om Je heen, kies je markt." Zijn prognose voor voorjaar/zomer 1978, zoals die iedere beursdag enkele malen in audio-visuele vorm vertoond wordt, valt uiteen in vier grote lijnen. Stoffen én kleuren gaan de mode maken. De basisgarderobe kenmerkt zich door een broek van mooie stof en goede snit, een klassiek trui in een rustige tint en een prettig wijd hemd, geruit of gestreept, met een kleine (button-down) kraag en dubbele manchetten of korte mouw. Kwalitatief goede kleren die te combineren zijn met andere kledingstukken en die best in verschillende nuances van één tint mogen zijn. In de „tailor made" zijn de pakken double-breasted, met een rechte broek metsteekzak, waaraan verder de schouderbreedte, de revers en de lengte normaal zijn, maar die uitmunten in prachtige klassieke stoffen in een rustige kleur (bruinen, blauwen en grijzen) en dessinering. Daarnaast komt het vijftiger-jaren pak sterk opzetten, nonchalant, met smalle revers, een bredere schouderlijn, een korter jasje en een rechte broek met steekzak én achterzak. De semi-sportieve stijl van de twee-knoops-pakken met vest in grover geweven stoffen zoals ruiten en visgraat. Het kolbert is ook al in de vijftigerjaren-stijl, met een knoop, smalle revers, opgestikte zakken en een verbrede schouderlijn. De zogenaamde vrijetijdskleding onderscheidt zich wat gedetailleerder. Ten eerste is er de invloed van de vergane-glorie-vakantieoorden zoals Nice, Cannes en Deauville, met wittige kleren: losse jasjes en linnen broeken, vergezeld van wijde hemden en linnen-met-leer schoenen. Daarnaast blijft de werkmanskleding in stoere stoffen met jeans (rechte pijp), overalls en de koloniale stijl. Hierbij worden poloshirts en sweat-shirts gedragen. Tot slot de Heli's Angels en de James Dean-sfeer uit de jaren vijftig, in jeans, blousons en alternatief materiaal. Naast de klassieke Engelse clubdas, in strepen of met kleine toepasselijke decoraties, is er in de sportieve sector een tendens naar smalle gebreide en geruite dassen. Modebewuste vrouwen zullen het komende seizoen met belangstelling de mannenkleren in de gaten houden, want vooral de klassieke sportieve stijl van de tweed kolberts en de wijde overhemden, liefst iets te groot, is volgens Parijs en Londen de nieuwste vrouwelijke dracht. Van onze redactie economie AMSTERDAM Wat een man voor kleding draagt, hangt nauwelijks van zijn mate van welstand af, des te meer echter van zijn leeftijd. Waar het kos tuum voor de man boven de 45 Jaar nog een onmisbaar onder deel van zijn garderobe is, gaat bij jongeren veel van het kie- dlngbudget naar denim of cor duroy pantalons. nieuwe man moeten we in de gaten houden Tot deze (niet to heel verrassende) conclusie komt de Nederlandse Stichting voor Statistiek die een on derzoek heeft ingesteld naar de gar derobe van de Nederlandse man. Daarvoor zijn steekproeven geno men bij 700 huishoudingen, meldt het weekblad Textiel-Visie. Behalve bij de kostuums en de spij- kerkleding is er tussen de diverse leeftijdsgroepen ook een enorm ver schil bij colberts of blazers. Mannen boven de 55 geven van iedere 100 gulden die zij aan kleding uitgeven nog 8 gulden uit aan deze artikelen terwijl de Jongeren beneden 24 jaar voor het colbertje maar 2 over heb ben van iedere 100 gulden kleedgeld. Regenjassen zijn meer geliefd naar mate de man ouder is maar pullovers en vesten doen het weer goed bij mannen beneden de 35. Het enige weinig leeftijdsgevoelige artikel is in feite het overhemd. Jong en oud heeft daar in doorsnee 15 tot 17 pro- dent van zijn kledingbudget voor over. De Stichting voor statistiek onder- scheldt vier welstandklassen, zoda nig dat klasse A bijna twee maal zo veel verdient als klasse D. Voor het uitgavenpatroon maakt dat allemaal niet zoveel uit. Wel opmerkelijk is dat de hoogste welstandsklasse veel meer voor kostuums over heeft dan de drie andere groepen. Ook blazers en colberts doen het bij de goed gesitueerden beter dan bij de ande ren. Daar staat weer tegenover dat de wat minder bedeelden naar ver houding iets meer aan losse panta lons uitgeven. Percentage van het kledingbudget dat de man over heeft voor verschil lende soorten kleding. Alleen kle ding met opmerkelijke leeftijdsver schillen is genoemd. Leeftijdsklassen 15-24 23-34 35-44 45-54 55-54 jaar jaar jaar jaar jaar artikel kostuums blazer'., 14 2 Zt 5 38 s 44 t 42 colberts jassen, 5 5 7 9 11 regenjassen denim/co rduroy 22 5 pantalons 2 I jacks, 4 3 5 jaans jacks 4 3 2 pulloverv vesten C T-, polo-shirts

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9