Assad gekant tegen overleg in New York KGB speurt nog steeds naar magische krachten Rhodesië beraad in Londen PLO: Israël valt Zuid-Libanon aan Britse economie lijkt door dieptepunt heen a Verdeelheid onder bevolking Jordaanoever Praag berooft Mlinar van zijn staatsburgerschap Democraten willen (.a steun Carter voor Noordieren SWAPO-overleg met Veiligheidsraad Leiders Libië en Tsjaad gaan praten Tel al Zaater herdacht Kerngeleerden feliciteren Sowjet dissident Oriow Doodstraf in Californië Kabinet India uitgebreid tot 44 ministers Trouw/Kwartet - >erei neet ipur itrui ;ls„2 gU lne^AMASCUS, TEL AVIV (AP, UPI, Reuter) President Hafez al Assad van Syrië heeft gisteren vo mtkend dat Arabische ministers volgende maand in New York in de vorm van een werkgroep met hul Israël zullen onderhandelen. Een dergelijke werkgroep werd voorgesteld door de Egyptische de resident Sadat en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance ;etxr ce zou veel belangstelling voor het voorstel hebben getoond. Het voor stel lijkt geboren om een stille dood te sterven, want Israël heeft herhaal delijk gezegd dat het geen Palestijn se staat naast de deur zal dulden en evenmin vreemde troepen op de wes telijke Jordaanoever zal toelaten. LONDEN (Reuter. UPI) Groot-Brittannië lijkt over het economisch dieptepunt heen te zijn. De Britse rege ring verklaarde gisteren te verwachten dat de grootste inflatie voorbij is en dat de situatie nu geleidelijk zal ver beteren als de looneisen van de vakbeweging beperkt blijven. Het optimisme dat de Britse rege ring gisteren ventileerde, is geba seerd op de laatste cijfers. In de maand juli stegen de prijzen in Groot-Brittannië slechts met 0,1 procent, de laagste stijging sedert augustus 1974. De Bank van Enge land verlaagde gisteren het discon to van 7,5 naar 7 procent om het krijgen van krediet te vergemakke lijken. Het tekort op de betalings balans bedroeg in de maand juli 36 miljoen pond sterling tegenover 81 miljoen in de maand daarvoor. Overigens hadden Britse zakenlie den gehoopt dat er in juli al een Ovffegenover verslaggevers verklaarde t mMssad na afloop van een gesprek met e brechtse Libanese leiders: „Er zullen ;een directe of indirecte bijeenkom- ji_ sten zijn tussen Arabische ministers 'ndivan buitenlandse zaken en Israëli- meftsche functi°barissen. Om precieser elcate Zdn er zJ*llen 6een contacten zijn .sen de Syrische minister van bui- k tenlandse zaken en Israëlische func- tionarissen." De Syrische minister _i? van buitenlandse zaken Khaddam M*voegde bieraan toe dat hij niet ge- dat de Geneefse vredesconfe rentie over het Midden-Oosten nog dit jaar zal worden hervat. 'nk^OP de bezette westelijke Jordaanoe- ver hebben leidende figuren Vance voorgesteld om in het omstreden ge- bied een vredesmacht van de Vere- v nigde Naties te legeren voorafgaan- hti»de aan de st,ichting van de staat Jfl Palestina. In het voorstel, dat in een artikel in de Jeruzalem Post bekend werd gemaakt, wordt niet gezegd of a de staat bestuurd zou moeten wor gden door de Palestijnse Bevrijdings beweging (PLO) of niet. Pro-Jordaans w".; Volgens de Jerusalem Post was het "Voorstel vervat in een gedetailleerd memorandum dat aan Vance werd overhandigd tijdens een ontvangst ten huize van minister van buiten landse zaken Mosje Dajan. Het me- morandum werd de Amerikaanse minister gegeven door de als pro- Jordaans te boek staande advocaat Aziz Schedadeh uit Ramallah. Van- dl ooi ara- alen leien) deze pen, |nen idea geza- n te- >entt r hei conn moe: Israël beschouwt de pro-Jordaanse notabelen op de westelijke Jordaan oever als de „zwijgende meerder heid" die gekant is tegen PLO-over- heersing en herstel wil van de band met Jordanië, waarvan Israël het gebied in 1967 afnam. Enkele burge meesters op de westelijke Jordaan oever hebben in een kort stuk voor Vance en diens Russische collega Gromiko gezien het voorzitter schap van de Geneefse conferentie door de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie verklaard dat alleen de PLO spreekt voor de Palestijnen. Niet alle burgemeesters waren het blijkbaar met dit stuk eens, want de eveneens pro-Jordanië bekend staande burgemeester Elia Freij van Bethlehem wilde er zijn handteke ning niet onder plaatsen. De Israëlische pers en de Israëlische radio hebben gisteren bericht dat Vance president Sadat van Egypte en koning Hoessein van Jordanië er deze week toe heeft overgehaald een dialoog aan te gaan met Israël met het oog op een volwaardig vredesge- drag. Dit was het resultaat waar naar op het einde van de reis van Vance naar Jeruzalem werd verwe zen door premier Begin van Israël, aldus de media. WENEN (UPI, DPA) - De voormali ge secretaris-generaal van de Tsje- ctoslowaakse communistische par ty',' Zdepek Mlinar is van zijn staats- 'a© burgerschap beroofd. Mlinar was tij- Begin verklaarde dinsdag dat Vance -VT '1 1 1 een „zeer diepgaand en groots resul- IN VCTere Wil niet lïieePFaten taat ten gunste van de vrede" had 47 1 dens het bewind van Alexander Doebcek secretaris-generaal van de partij en behoort ook tot de onderte kenaars van Handvest-77. Het be sluit van het ministerie van binnen landse zaken werd in Wenen door de Tsjechische ambassade bekendge maakt. Volgens 'de Oostenrijkse „Arbeiter T-eitung", het blad van de socialisti sche partij werd Mlinar van zijn staatsburgerschap beroofd omdat hij in het buitenland uitlatingen over Tsjechoslowakije heeft gedaan, die het belang van het land in het buitenland schade berokkenen." Mlinar is in juni, nadat hij in zijn eigen land geen baan kon vinden haar Wénen geëmigreerd. WASHINGTON (UPI) Het natio nale uitvoerend comité van de Ame rikaanse democratische partij heeft president Carter verzocht druk op Groot-Brittannië uit te oefenen om een einde te maken aan het bloed vergieten in Noord-Ierland. Het co mité sprak zich unaniem uit dat er een einde moet komen aan een peri ode van meer dan een halve eeuw van weloverwogen en door de Britse regering gesteunde discriminatie van de katholieken, die heeft geleid tot onnatuurlijke tegenstellingen tussen protestantse en katholieke arbeiders, vaklieden en middenklas se. Om hun teleurstelling af te rea geren over het feit dat ze er niet in slaagden het bezoek van de Britse koningin aan Noord-Ierland te ver storen hebben leden van het Ierse republikeinse leger gisteren aanval len uitgevoerd op Britse militaire eenheden. i gunste behaald, maar hij wilde niet in bij zonderheden treden. De Israëlische regering heeft op het bericht in de media, volgend op soortgelijk nieuws van de correspondenten van Israefjlische bladen in Washington, geen commentaar gegeven. Hoessein en Sadat zijn volgens de berichten bereid vrede met Israël te sluiten. President Assad vooralsnog niet, maar de diplomatieke corres pondent van de Israëlische radio berichtte dat er aanwijzingen waren dat ook hij zou kunnen bijdraaien. Buitengewoon debat Het Israëlische parlement wordt maandag tussentijds terugverwacht van zijn zomervakantie, voor een buitengewoon debat over de buiten landse politiek in het licht van de reis van Vance. Om het debat was gevraagd door de sociaal-democrati sche oppositie, oorspronkelijk onder het hoofd: „het falen van het on vruchtbare beleid van de regering". Maar met instemming van de partij veranderde de voorzitter van het parlement de titel van het debat in: „de buitenlandse politiek van de re gering volgende op het bezoek van de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Cyrus Vance". De agendacommissie van het parle ment had de eerste titel van het debat vooringenomen jegens de be trokken kwestie genoemd. Volgens een gisteren gepubliceerde opiniepeiling is zestig procent van de Israëli's van mening dat vrede in het Midden-Oosten alleen bereikt kan worden door teruggave van de len van de bezette Westelijke Jor daanoever. Uit de enquête van het invloedrijke dagblad Ha'aretz blijkt dat slechts 18,9 procent der onder vraagden vond dat die vrede haal baar was zonder dat men een centi meter bezet gebied zou afstaan en 7,4 procent meende dat er geen ver band was tussen vrede en teruggave van gebied. Van degenen die vinden dat bezet gebied moet worden prijs gegeven, is iets minder dan 46 pro cent van mening dat de concessies klein zouden moeten zijn, terwijl 38,4 procent voor forse concessies is. LONDEN (Reuter, UPI) De Amerikaanse en Britse ministers van buitenlandse zaken, Cyrus Vance en David Owen, zetten vandaag hun besprekingen voort over de Brits-Amerikaanse voorstellen voor een vreedzame overdracht van de macht in Rhodesië aan de zwarte meerderheid. Het was gisteren nog onduidelijk of de Tanzaniaanse president Nyerere aan het overleg vandaag zou deelnemen. Vance en Owen spraken eerst met elkaar en toen ze aan de lunch toe waren, voegde zich gisteren de Zuid- afrikaanse minister van buitenland se zaken Roelof Botha bij hen. Zuid- Afrika speelt een bemiddelende rol tussen Groot-Brittannië en de Vere nigde Staten enerzijds en Rhodesië anderzijds. De Rhodesische premier Ian Smith heeft echter al laten we ten dat hij niets voelt voor de Brits- Amerikaanse plannen. Zuid-Afrika heeft onlangs laten weten dat het land zich bedreigd voelt door de poli tiek van de Verenigde Staten tegen over Afrika. Ook een aantal zwarte bevrijdingsbewegingen ln Afrika, waaronder het patriottisch front van Joshua Nkomo en de SWAPO, de bevrijdingsbeweging van Zuidwest- Af rika (Namibië), hebben deze week gezegd dat er op basis van onderhan delingen geen akkoord meer te berei ken is in Rhodesië. Nyerere President Nyerere van Tanzania, de NEW YORK (AP) De door de Verenigde Naties erkende bevrij dingsbeweging van Zuid-West Afrika SWAPO wil dat alle Zuidafrikaanse troepen binnen drie en een halve maand na het begin van een over gangsperiode uit het gebied worden teruggetrokken. Dit is meegedeeld door Theo Ben Goerirab, waarnemer van de SWA PO bij de Verenigde Naties. De me dedeling kwam na overleg tussen de SWAPO en afgevaardigden van de Verenigde Staten, Canada, West- Duitsland, Engeland en Frankrijk bij de Verenigde Naties. Het overleg ging over het plan dat deze vijf lan den in overleg met Zuid-Afrika heb ben uitgewerkt voor de zelfstandig heid van Namibië tegen het einde van het volgend jaar. De woordvoer der van de SWAPO verklaarde te geloven dat er mogelijkheden be staan voor een vreedzame regeling van het Namibische vraagstuk. Goerirab zei: „Wij zijn overeengeko men dat het een gefaseerde terug trekking (van de Zuidafrikaanse troepen) wordt. Maar wij willen dat de troepen teruggetrokken zijn voor het politieke proces begint". Zuid- Afrika moet in drie maanden na het begin van de onafhankelijkheidspro cedure weg zijn, vóór het begin van de verkiezingscampagne voor een grondwetgevende vergadering. Goerirab verklaarde dat de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties een troepenmacht van 4000 tot 5000 militiaren voor Namibië moet sa menstellen. Daarop zou dan de on dertekening kunnen volgen van een bestand tussen de SWAPO en de Zuidafrikaanse troepen. LIBREVILLE (Reuter) De staats hoofden van Libië en Tsjaad zullen volgende week in de Nigeriaanse hoofdstad Lagos bijeenkomen om te pogen hun grensgeschillen op te los sen. Dit is gisteren meegedeeld door de bemiddelingscommissie van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE). overschot op de betalingsbalans zou verschijnen. Overigens is het nog niet alles bo tertje tot de boom. Volgens de laat ste statistische gegeven daalde de Britse produktie in het eerste half jaar van 1977 ten opzichte van het jaar daarvoor. Het vooruitzicht van de Britse economie wordt ook nog verduisterd door nogal forse loonei sen van de Britse vakbonden. Die eisen gaan aanzienlijk uit boven de streefcijfers van de Britse Labour- regering. EG Volgens een gisteren gepubliceerde opiniepeiling staat een derde van de Britse bevolking nu nog achter het lidmaatschap van Engeland van de Europese Gemeenschap. Bij het referendum van 1975 stemde nog tweederde deel van de Britten voor het lidmaatschap. Verzet te gen de EG vindt men vooral bij leden van de Labour Party, onder oudere mensen en bij handarbei ders. BEIROET (AP, UPI, Reuter) Terwijl de rechtse Libanese leider. Dori Chamoen, gisteren waarschuwde dat voortgezette Palestijnse aanwezigheid in het land tot een vijfde oorlog tussen Israël en de Arabische staten zou kunnen leiden, beschuldigden Palestijnen Israël er gisteren van met behulp van door tanks gesteunde troepen een aanval te hebben gelanceerd op een dorp in zuid-Libanon. Een Britse agent houdt.een groepje demonstranten in de gaten die bij het Londense ministerie van buitenlandse zaken protesteren tegen de aanwezigheid van de Zuidafrikaanse minister van buiten landse zaken Roelof Botha in verband met de besprekingen over Rhodesië. woordvoerder van de frontlijnsta- ten, de zwart-Afrikaanse landen die grenzen aan Rhodesië, heeft giste ren gezegd dat hij niet kan deelne men aan een door Callaghan georga niseerde lunch, waaraan ook Owen en Vance zullen aanzitten. Nyerere komt vanmorgen in Londen aan op doorreis uit de Verenigde Staten naar Tanzania. Het is niet ondenk baar dat de Britse en Amerikaanse minister zullen proberen op het vliegveld een gesprek met Nyerere te hebben. De Tanzaniaanse presi dent wil echter niet de indruk wek ken dat hij wel wat zou zien in de Brits-Amerikaanse voorstellen die door niemand aanvaard lijken te zijn. Nyerere heeft gezegd dat de Afrikanen bij de communisten mili taire steun zullen halen als ze die niet van de VS krijgen. De enige die zich gisteren wat posi tiever uitliet was de zwarte Rhodesi sche leider, bisschop Abel Moezore- wa. Hij sprak gisteren in Londen eerst met Dr. Owen. Na afloop vn dit gesprek verklaarde Moezorewa be moedigd te zijn door de steun die hij van de Britse minister had onder vonden. Gsiteren zou Moezorewa ook nog met Vance spreken. Het militaire opperbevel in Rhode sië meldde gisteren de dood van zeventien opstandelingen en twee leden van de veiligheidstroepen. Volgens een verklaring van een mili taire woordvoerder zouden zwarte opstandelingen steun hebben gekre gen de afgelopen drie dagen van Mozambikaanse eenheden. Rhode sië heeft dit jaar al 156 leden van de veiligheidstroepen verloren in con frontaties met nationalistische strij ders. Volgens de Palestijnse militaire woordvoerder hadden de Israeli's het dorp, Jarin, ruim twaalfhonderd meter van de Israëlische grens aan gevallen. Palestijnse eenheden zou den de Israeli's hebben teruggesla gen. De officiële legerwoordvoerder ln Israël weigerde commentaar te geven op de Palestijnse beschuldi ging maar ln Israëlische legerkrin- gen wordt het als onzin afgedaan. Gisteren werd op verschillende ma nieren de eenjarige verjaardag van de val van het Palestijnse vluchtelin genkamp Tal al Zaater tijdens de Libanese burgeroorlog herdacht. Dit kamp werd na een rechtse belege ring van 52 dagen met de grond gelijk gemaakt. Ter viering van dit feit, waarvoor de soldaten van de Nationale Liberale Partij een zware verantwoordelijk dragen, hield Cha moen. die de zoon van de leider van de partij is, zijn personferentie. Vol gens Chamoen was de slag om Tal al Zaater een „strijd voor bevrijding". Chamoen die voorstander is van een verspreiding van de in Libanon woonachtige Palestijnen over de ge hele Arabische wereld, vreest dat hun aanwezigheid tot een nieuwe oorlog in hel Midden-Oosten zal leiden. Ook de Palestijnen herdachten Tal al Zaater. Volgens een hoofdartikel in het blad Falastin al Tahura heb ben „de martelaren van Tal al Zaater de imperialistisch-zionistische- reactionaire samenzwering om het Palestijnse volk af te slachten ver nietigd Jasser Arafat, leider van de Palestijnse Bevrijdingsbeweging (PLO) vertelde Palestijnse comman do's in opleiding: „Helden hebben dn gehele wereld met hun bloed verteld dat dit Palestijnse volk mannen heeft die niet op hun knieën zullen gaan of afstand zuilen doen van hun geweren." Ontvoering Ondertussen heeft het in Libanon gevestigde Internationale Pers Insti tuut een beroep gedaan op de presi- GENEVE (Reuter) Honderddric kerngeleerden van de Europese Or ganisatie voor kernonderzoek in Ge- nève hebben hun Russische collega Joeri Oriow (53) een telegram gezon den ter gelegenheid van zijn ver jaardag Dr. Oriow is dooi de Russische auto riteiten beschuldigd van het belas teren van zijn land en opgesloten in de Moskouse Lefortowo-gevangenis. Hij is oprichter van een groep, die toeziet op de toepassing in de Sow- jet-Unie van de afspraken van de Europese veiligheidsconferentie, in het bijzonder die over de mensen rechten. „Wij, natuurkundigen uit Genève, denken aan u op uw verjaardag en hopen u spoedig weer te zien," aldus het telegram. denten van Libanon en Syrië, zich in te spannen voor de directeur van het bureau van het Franse persbureau AFP in Beiroet. Deze werd vorige week door onbekenden uit zijn wo ning ontvoerd en naar Damascus gebracht. Na eerst enkele uren te zijn vastgehouden op het kantoor van het Syrische persbureau in Bei roet, werd hij naar Syrië vervoerd. Het perslnstituut dringt bij Libanon en Syrië aan om de AFP-directeur onmiddellijk in vrijheid te stellen. SAN FRANCISCO (AP. UPI. Reu ter) Het huls van afgevaardigden van de Amerikaanse staat Califor nië heeft gisteren een wetsontwerp goedgekeurd waarbij de doodstraf in deze staat weer wordt ingevoerd De wet, die al op 23 juni door de Californische senaat is aanvaard, wordt onmiddellijk van kracht. Ver raad en vijftien verschillende soor ten moord kunnen nu met de dood straf worden bestraft. De wet is aan genomen ondanks het verzet hierte gen van de democratische gouver neur Edmund Brown. Eerdere wet ten over de doodstraf zijn nietig verklaard door Hooggerechtshof van Californië. De laatste terecht stelling vond in 1967 plaats NEW DELHI fDPA) - Premier Mo rardji Desai van India heeft giste ren, vijf maanden na dc vorming van dc Indiase coalitie van Janata- partij, het Congres voor Democratie en Alkali Dal, zijn ministersploeg met 24 man uitgebreid. Het kabinet van Desai bestaat thans uit 44 minister, van wie er 20 een kabinetsrang hebben Tegen dc gewoonte in zijn geen plaatsvervan gende ministers benoemd. Het kabi net van ex-premier Indira Gandhi telde in totaal 60 ministers in en buiten het kabinet Volgens Indiase persberichten heeft Desai het aantal ministers uitge breid om tegemoet te komen aan de wens van politieke proepen en min derheden om in het kabinet verte genwoordigd te zijn. Dat geldt riet alleen voor de vier partijen die sa men de Janata vormen, maar ook voor de twee coalitiepartners en et nische en godsdienstige minderhe den. In de regering zijn zodoende vertegenwoordigers van de lagere kasten en onaanraakbaren opgeno men. Ook zitten er twee vrouwen en vier moslims in De nieuwe ministers, wier taak nog niet is bekendgemaakt, worden morgen door president Sandiiva Reddy beëdigd. door Victor Zorza De KGB de Sowjetrussische in- üchtendienst heeft net zoveel be langstelling voor magie als de CIA (de Amerikaanse inlichtingen dienst). Maar het Kremlin zal er waarschijnlijk niet toe over gaan om net als vorige week de CIA deed belangrijke informatie te verstrek ken. En daarom zullen we die infor matie zelf moeten samenstellen uit een aantal aanwijzingen, die de af gelopen jaren bekend zijn ge worden. De CIA kreeg tijdens de koude oorlog belangstelling voor het onderwerp. Een studie over de Sowjet-techniek van het hersenspoelen bracht de dienst er toe on derzoeken naar telepathie en andere as pecten van de parapsychologie financieel te gaan steunen. Admiraal Stansfield Tur ner, het hoofd van de CIA, vertelde vorige week dat het geheime Amerikaanse pro ject, MK-Ultra genaamd, 12 jaar geleden werd afgesloten. Hoe staat het echter met de KGB? Toen de KGB in juni Robert Toth van de Los Angeles Times uit Moskou verwijder de, voerde zij als beschuldiging aan dat hij een wetenschappelijk document te pak ken had proberen te krijgen over Sowjet- experimenten met zogeheten Psi-deeltjes, Dit document zou een verklaring geven over verschijnselen als telepathie. „Dit "materiaal is geheim," aldus een KGB-ver- klaring, „en geeft een beeld van het soort werk dat in sommige wetenschappelijke instituten in ons land wordt verricht." Telekinese Deze verklaring is met enige argwaan in het Westen ontvangen, maar voor één keer sprak de KGB de waarheid. In de Sowjet- Unie wordt inderdaad geheim onderzoek verricht naar parapsychologie. Op een conferentie van de universiteit van Kazak stan bijvoorbeeld is de relatie besproken tussen lasers en telekinese. Dit laatste is het laten bewegen van een voorwerp zon der materieel contact tussen wat het voor werp in beweging brengt en het voorwerp zelf. Vijf van de stukken, die de conferentie over dit onderwerp heeft voortgebracht, zijn in de wetenschappelijke pers van de Sowjet-Unie onthuld als al in 1972 gepubli ceerd. Zij zijn echter niet voor buitenlan ders beschikbaar omdat ze nog als „staats geheimen" worden beschouwd. In 1973 publiceerde het Sowjetblad „Filo sofische problemen" een negen pagina's tellende beschouwing over de vooruitgang van de parapsychologie van de hand van vier wetenschappers uit de Sowjet-Unie. Zij kwamen tot de slotsom dat „klaarblij kelijk sommige zogenaamde parapsycho logische verschijnselen werkelijk be staan." Zij bevalen aan de studie over dit onderwerp in onderzoekcentra voort te zetten. In 1975 werd in de inleiding van het hoofdstuk „Parapsychologie" in de grote Sowjet Encyclopedie bevestigd dat derge lijke studies in feite op stapel stonden. Zij zouden plaatsvinden in „speciale" weten schappelijke instituten met inbegrip van die, welke zich bezig houden met psycholo gisch, fysiologisch en biofyslsch onder zoek. Katjes Eén reden waarom er in het Westen zo weinig bekend is over de werkzaamheden van de Sowjet-Unie op dit gebied is dat de KGB zelf de bescherming op zich heeft genomen. Een joodse emigrant uit de Sow jet-Unie, dr August Stern, heeft onlangs nog een beschrijving gegeven van het werk dat hij in een Siberisch laboratorium heeft verricht, een laboratorium dat zoch naar Psi-deeltjes. Zoals Flora Lewis in de New York Times berichtte, is één van de experi menten het toedienen van elektrische schokken aan net geboren katjes om te kijken of de moederkatten, die drie etages hoger lagen, door één of andere geestelijke verbondenheid reageerden. Hij heeft er twee jaar aan gewerkt en niets kunnen ontdekken. Toen hij in 1974 de Sowjet- Unie verliet werd hem meegedeeld dat het enige onderzoek over parapsychologie werd voortgezet onder toezicht van de KGB. Een andere reden waarom er zo weinig over bekend is, is dat er weinig is dat waard is om te weten. Jarenlang zijn tele pathie en parapsychologie in de Sowjet- Unie afgekeurd als „pseudo-wetenschap- pen". Pas aan het eind van de jaren vijftig kregen Sowjet onderzoekers officiële steun voor hun werk door te benadrukken dat de Amerikaanse marine de mogelijkheden van telepathie bekeek als communicatie middel voor nucleaire onderzeeërs. Leonid Wasiljew, die in Leningrad in de jaren dertig soortgelijke experimenten had ge leid, werd meteen „in ere hersteld" en kreeg toestemming om verschillende boe ken over telepathie te publiceren. Een aantal wetenschappelijke instituten en verenigingen werden aangemoedigd om hun eigen onderzoeksgroepen op te zetten. Deze groepen zijn zo nu en dan in de Sowjetpers genoemd. Eén van de belang rijkste magiërs van de Sowjet-Unie, de ex- rabbi Wolf Messing, mocht een boek publi ceren, waarin hij voorgaf bovennatuurlijke krachten te hebben. Charletans voerden, zo berichtte Komsomolskaja Prawda, met een stalen gezicht een telepathisch experi ment op, waarbij indrukken over eeri af stand van drieduizend kilometer, de af stand Moskou-Nowosibirsk. werden over geplant Toen de geloofwaardigheid van de betref fende man, Karl Nlkolajew, door sceptici in twijfel werd getrokken, sprong een an dere Moskouse krant meteen voor hem in de bres door te berichten dat zijn grootva der één van de eerste Russische marxisten was geweest. Hij was blijkbaar geloofwaar dig alleen al omdat zijn vader een lid van de communistische partij was. „In tegen stelling tot Wolf Messing", zo schreef Mos- kowskaja Prawda, „hoefde Karl niet naar een school op godsdienstige grondslag". Faam Dat was niet erg eerlijk tegenover Wolf Messing, zonder wiens hulp de parapsy chologie ln de Sowjet-Unie waarschijnlijk niet het niveau zou hebben bereikt dat het, heden ten dage heeft. Hij kreeg aan het begin van de tweede wereldoorlog werke lijke faam door zijn kunstjes met gedach- tenlezen, die een enorm succes oogsten bij het publiek. Zijn inkomen steeg evenredig aan zijn succes. Hij verdiende miljoenen roebels en was in staat uit eigen middelen twee vliegtuigen voor de luchtmacht te kopen. In zijn boek, dat in I960 in Moskou werd uitgebracht, maakt hij melding van een ontmoeting met Stalin, die zo onder de indruk was van zijn talenten dat hij een onderzoek liet instellen door de geheime politie. Daar Messing het nog na kan vertellen heeft hij de geheime politie er kennelijk van weten te overtuigen dat zij nog wat van hem konden leren. De meer recente belangstelling van de KGB voor weten schappelijke verschijnselen, die in het grensgebied met het occulte liggen, moet voor een deel te danken zijn aan deze magistrale magiër, die zeker in staat zou zijn geweest de Sowjet-Russische geheime politie sommige van de trucies te leren, die de New Yorkse magiër, John Muiholland de CIA leerde. Admiraal Turner zegt dat het project MK- Ultra ook een studie bevatte naar ..aspec ten van de magische kunst, die nuttig konden zijn bij geheime operaties". Vol gens één van zijn medewerkers is John Muiholland door de CIA gevraagd verslag uit te brengen over de beweringen van een vakbroeder, die zei dat hij telepathische boodschappen over lange afstanden kon overbrengen. Het enige verschil tussen de CIA en de KGB is dat de Amerikaanse dienst zijn pogingen allang heeft opgege ven en dat de Russische dienst het nog steeds aan het proberen is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7