Kort geding salaris leraren overwogen Reisbureaus als vrijetijdswinkels Nieuwe fabriek voor kartonnen woningen Vlotten Grootveld uitgebrand Kinderen 71 minuten per dag voor de tv Spanning op Aruba $ronk geeft -wereldraad iriemiljoen CPN-bestuur oneens met Paul de Groot Op binnenlandse markt actief Begin volgend jaar in Groningen: „Drie mensen edood bij rand in flat Aardappelen it protest eggegeven RlEiNZJS, STAAT Pc &3KMA VIM?? Sterilisatie vrouw eenvoudiger DE GRAAF NFO kritisch, NGL strijdbaar over plan tot verlaging WTERDAG 13 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Ook na tien uur kijken er nog heel wat HILVERSUM (ANP) Kleine kinderen kijken per dag gemiddeld 71 minuten naar de televisie. Dit heeft de dienst kijk- en luisteronderzoek van de NOS vastgesteld bij een onderzoek naar de kijkgewoonten van kinderen van drie tot en met elf jaar. Vóór kwart voor zeven kijken de kinderen gemiddeld 27 minuten, tussen kwart voor zeven en acht uur gemiddeld 28 minuten, tussen acht en tien uur gemiddeld twaalf minuten en na tien uur zijn ze ge middeld nog vier minuten present voor de buis. kijkgewoonten van ouders en hun kinderen: kijken de ouders veel dan is dat meestal met de kinderen ook het geval en omgekeerd gaat het ook op. Als er kleuren-tv is kijken de kinderen gemiddeld lan ger. Op vrijdag- en zaterdagavond wordt er méér gekeken. Er blijkt duidelijk verband tussen In de hele periode tussen kwart voor zeven en kwart voor elf kijken kinderen gemiddeld 41 minuten (voor de bevolking van twaalf jaar en ouder is dat 101 (minuten). Over dag keken meisjes meer dan jon gens. 's avonds is het omgekeerd. De drukst bekeken programma's zijn die van woensdag: in de leef tijdsgroep drie tot en met vijf jaar kijkt dan 38 procent van de kinde ren. van zes tot en met acht jaar 33 procent, van negen tot en met elf jaar 28 procent. Drie- tot en met vijfjarigen kijken het meest naar de „Berenboot". „KRO's Wereldcircus" en „Run Joe Run". Bij de zes- tot achtjarigen scoort „Wickie de Viking" hoog en wordt druk gekeken naar de „Flint- stones", „Pipo en de Piraten". „Run Joe Run", „KRO's Wereldcir cus". „De Roze Panter". „Walt Dis ney" en „Vrouw van zes miljoen". Die programma's komen ook voor op het lijstje van de groep van negen tot en met elf jaar. die ook grote aandacht heeft voor „Pa Pin kelman". „AVRO's Toppop", „Wie van de Drie". „Op Losse groeven". „Sandokan". „Cijfers en letters". „Een van de acht". „Hotel de Bo- tel". „De Willem Ruisshow" en „De Mounties". Van een onzer veslaggevers AMSTERDAM Het partijbestuur van de CPN heeft zich gisteren op een vergadering in Amsterdam ach ter het dagelijks bestuur geschaard. Het partijbestuur is het met het dagelijks bestuur eens, dat deze bei de organen nog steeds de bevoegd heid hebben „hun werk te verrich ten". Het kiest daarmee partij tegen ere-bestuurslid Paul de Groot, die in een artikel in De Waarheid schreef dat het partijbestuur niet meer be voegd is politieke beslissingen te nemen. door Dick Rlnglever HAARLEM De reisbureaus willen hun gezicht gaan veranderen en meer dan tot nu het geval was als vrijetijds winkels fungeren. Een eerste stap daartoe is het besluit van vijfhonderd bureaus, ongeveer de helft van het totaal aantal in ons land, met ingang van komende herfst ook korte binnenlande arrangementen te gaan verkopen. zelf zijn reservering moest regelen in het betreffende hotel. Dat de reisbureaus komende herfst vooralsnog alleen in zee gaan met de Gelderse en Overijs selse VW's komt doordat deze WV's de meeste ervaring hebben met het samenstellen van kant en klaar pakketten. Zelfs tot over de grens maken zij er propaganda voor. Dit overigens niet altijd tot genoegen van de reisorganisato ren die zich bezig houden met inkomend toerisme, maar die vooral de nationale trekkers als Amsterdam. Volendam, Delta werken en de bollenverknochten en de provincie lieten liggen. Voor Gelderse en Overijsselse VW's was dat aanleiding de zaken in eigen hand te nemen en ook zelf campagnes te organiseren. Bij de reisbureaus hoopt men. dat de eerste stap een sneeuwbal ef fect zal bewerksteligen en ook an dere WV's zal bewegen hun pak ketten bij de bureau's in de ver koop te brengen Tein procent Een vraag is echter of de beheer ders van bungalows en de ho teliers bereid zijn mee te werken. Die moeten namelijk zeker Uen procent van hun tarieven als com missie afschuiven aan de reisbu reaus. Volgens de reisagenten zal deze omzetderving echter meer dan goed gemaakt worden door het grotere aantal boekingen. De heer Mossel „Wat wij beogen, is een mentaliteitsverandering We willen beheerders en hoteliers ervan overtuigen, dat naast de klant ook zij zelf gebaat zijn bij deze nieuwe opzet. Wat dat be treft kan deze proef stimulerend werken en ook andere WV's aan zetten tot het samenstellen van vakantieplannen. Onze ervaring is, dat daar veel vraag naar is Vervolg van pagina 1 Croes zijn invloed aan te wenden dat de verbidlngen met het eiland hersteld worden. Op het eiland is inmiddels de verkoop van sterke drank verboden. Alle bars zijn er gesloten. Het is niet direct uitgesloten, zo verneemt een onzer verslaggevers, dat Betico Vroes de uitlatingen van Den Uyl na de vergadering van de Nederlandse ministerraad in Den Haag ('Wij kunnen niet direct met Arubaanse leiders onderhandelen, maar als zij hier in Den Haag zijn. zou het weigeren van een gesprek onhoffelijk zijn') zal interpreteren als een uitnodiging voor zo'n ge sprek. In Den Haag wordt nog wel het voorbehoud gemaakt dat in elk geval de Antilliaanse landsregering in Willemstad geen bezwaar zou hebben tegen een dergelijk gesprek, maar in dit geval zal Croes inder daad in Den Haag worden ont vangen. In de Nederlandse Antillen zijn (in clusief het burgerpersoneel) onge veer duizend man marinepersoneel aanwezig. Op Aruba zelf zijn twee honderd man. allemaal mariniers die in noodgevallen (naar het oor deel van de gouverneur van de Ne derlandse Antillen) kunnen worden opgeroepen om orde en veiligheid te garanderen. De binnenlandse orde is een interne aangelegenheid van de Antilliaanse regering, zo wordt in Den Haag met nadruk gezegd In het NOS-journaal zei minister De Gaay Fortman gisteravond dat in dien een kabinetformateur op de Nederlandse Antillen besluit een be paalde politieke partij niet in het kabinet op te nemen, dit een zaak is die uisluitend de landsregering aan gaat De Nederlandse regering heeft ddaar niets mee te maken. De minis ter zei ook dat de andsregering ver antwoordelijk is voor de interne vei ligheid op de Antillen. De Neder landse mariniers zijn er voor de ex terne veiligheid, met deze aanteke ning dat de goevemeur kan vragen om bijstand om orde en rust te handhaven. „Ik kijk hoeveel meter inkt er in mijn balpen sit w fan een onzer verslaggevers n 1RONINGEN Begin volgend jaar begint in Groningen een aeuwe fabriek voor het fabriceren van kartonnen woningen. ,s legonnen wordt met zes werknemers; verwacht wordt dat dit s ital in de toekomst fors kan oplopen. kartonnen huizen moeten dienen or huisvesting van mensen die tij- felijk hun huis moeten verlaten we- "jns verbouwing. De vestigings- Eindhoven (ANP) - Drie mensen p^jn gistermorgen vroeg om het le- lïn gekomen bij een brand in een _Jindhoevens flatgebouw. De slach- Öffers zijn de 48-jarige W. J. M. 'ogels, diens 41-jarige echte ote, levrouw A. A. C. G. Vogels-Van rocjsten, en hun zevenjarige zoon in ton. I Magische bijzonderheid is dat de a pndweer aanvankelijk heeft aan- momen dat in de flat van de fami- vat Vogels niemand aanwezig was. at gebeurde op grond van aanwij- hgen van omwonenden, die meen- jfn dat er niemand thuis was. rn'e brand is gistermorgen tegen half Ijf ontstaan in een flat op de twee- flo* etage. Via de buitenkant van het ïbouw is het vuur overgeslagen aar de derde etage. Enkele bewo- •rs van het drie verdiepingen tel le gebouw konden zichzelf in vei- leid brengen. Anderen konden t de brandweer met ladders van balkons worden gehaald. Twee lts zijn geheel uitgebrand. Andere ;te»ts liepen zware waterschade op. blij »n de slachtoffers werd er één op It achterbalkon van de uitgebran- issi) flat gevonden. De andere werd, nitnen met het lichaam van de jon- regjn, in de keuken gevonden. Ook de :h Ind van de familie Vogels is in het 19)ur omgekomen. >na. vaa VO( N HAAG Minister Pronk van tvikkelingssamenwerking heeft loten een bijdrage te verlenen een aantal projecten en pro- imma's van de wereldraad van F tfken. In totaal is hiermee een be- ig van 3.4 miljoen gulden geoeid. ï,v$>r steun aan wereldraadprojec- in Laos op het gebied van de •arische ontwikkeling zegde mi- ter Pronk 1,4 miljoen toe. Een joen gaat naar een programma »r hulp aan politieke gevangenen '"'^Zuid-Amerika. Ten slotte gaat een miljoen naar projecten van wereldraad in Botswana en Tan- enenüa voor vluchtelingen uit Zuid- ""ika Deze projecten hebben be schikking op vorming en opleidig en ^betering van de voedselpro- ktie. fan een onzer verslaggevers JAANDEREN In het dorpje baanderen (gemeente Doetin- fhem) was het gisterenmorgen mdanks de neerstromende re ien dringen geblazen voor de -^jlfinkel van Rinus van Vliet. ten echte Sinterklaas deelde ratis drieduizend kilogram lantardappeis Uit: bintjes, doree's n eigenheimers. Het was een femelijk duur protest van een kleine groenteboer" tegen de Ich altijd naar voren kletsen- rtaaf »suPerPriisbrekers". Iroentehandelaar Van Vliet ti dat hij ze rauw lust, die rote jongens als Dirk van den Iroek. Ze weten altijd weer in et nieuws te komen. Dan met e koffie, dan met brood, dan let drank en nu dan weer met ^^t aardappeltje. plaats van de fabriek is nog niet bekend. De fabriek wordt gesticht door een nieuwe onderneming, de Kartonbouw BV. die gisteren enkele proefmodellen heeft gepresenteerd in Spijk, van welk dorp de helft moet worden vernieuwd en verbouwd. Het beginkapitaal (twee-en-eenhalve ton) is bijeengebracht door de acht particulieren die in de bv. deelne men. De verdere financiering moet nog worden afgerond. Er zijn onder meer contacten met de Noordelijke Ontwikkelingsmaatschappij (NAM). Op het project, is octrooi aange vraagd. De deelnemers zijn erg optimistisch. Een „voorzichtige aftasting" van de markt leidt volgens G. Post Wierse- ma, een van de deelnemers, tot de conclusie dat er in de komende vijf jaar 25.000 kartonnen woningen in Nederland kunnen worden afgezet. Vooralsnog zijn er echter niet meer werkelijke opdrachten binnen dan van tien woningen. Verwacht wordt dat ook het buitenland een goede klant zal zijn. De twee proefmodellen die nu zijn ontwikkeld kosten negen- en vijf tienduizend gulden. Daarvoor heeft men alleen het kartonnen omhulsel; elektra, waterleiding, sanitair, ver warming, keuken en wat dies meer zij moeten dan nog worden aange schaft engel'nstalleerd. Ook de (lich te) fundering is er niet bij inbegre pen. De nieuwe bv. tracht hiervoor zelf aangepaste ontwerpen te ont wikkelen. Kartonfabrikant ir. P. Gruppelaar uit Oude-Pekela ziet als belangrijk ste ontwikkeling niet zozeer het pro ject zelf maar veel meer het ontstaan van een geheel nieuwe markt voor de kartonindustrie, namelijk de bouw wereld. Men denkt aan het vervaar digen van allerlei in de bouwwereld te gebruiken onderdelen. De huidige afzetmarkten voor karton zijn de grafische sector (vooral boeken) en verpakkingsmateriaal. AMSTERDAM Onbekenden hebben donderdagnacht met een brandbom drie vlotten van de Amsterdammer Robert Jasper Grootveld en het ernaast gelegen schip van de voormalige „Lowlands Weed Company" in lichterlaaie gezet. Het schip brandde geheel uit en ook van de vlotten bleef niets over De drie verwoeste bouwsels waren van hetzelfde kaliber als het drij vend eiland „Tand des Tijds". dat Grootveld vorige maand op last van burgemeester Polak uit de Amster damse wateren moest verwijderen, omdat hij er geen vergunning voor had. De vlotten worden door de kun stenaar samengesteld uit allerlei vormen van afval, zonder gebruik van spijkers of schroeven. Wie er achter de actie zit is niet duidelijk. Grootveld zelf verdenkt een „terroristische medekunstenaar, die zijn activiteiten al jaren met lede ogen gadeslaat, en al eerder in zijn carrière brandbommen heeft gehan teerd De magiër is ontroostbaar over het verlies van zijn drijvende eilanden. Alles waaraan hij zeven jaar heeft gewerkt is nu teniet ge daan, want ook de „Tand des Tijds" bestaat niet meer. Na de „uitwijzing" door burgemeester Polak trachtte Grootveld ermee naar Friesland te varen, maar het vlot kapseisde ter hoogte van Marken. Toch is hij niet van plan bij de pakken neer te zitten. Hij hoopt op de toewijzing van een plekje waar hij zijn nieuwe droom kan verwezenlij ken: de bouw van een zeewaardig drijvend eiland. In eerste aanloop gaat het hier al leen nog om bungalow arrangemen ten samengesteld door de Provinci ale VW's van Gelderland en Over ijssel. Maar de volgende zomer al zal het pakket waarschijnlijk wor den uitgebreid met fiets- en rugzak vakanties in deze provincies. „Als deze proef slaagt." zegt voor zitter S.J. Mossel van de sectie reis agenten binnen de Algemene Ne derlandse Vereniging van Reisbu reaus. „zullen de pakketten de ko mende jaren verder worden uitge breid. Niet alleen met de gewone arrangementen van VWs in ande re provincies, maar ook met andere speciale aanbiedingen zoals zeilva kanties en boerderij-vakanties. Ook valt te denken aan korte aanbiedin gen in landen als België en Duits land." Voor de klant kan dit initia tief een overzichterlijker beeld leve ren van wat er in eigen land te koop is. Weliswaar kan men voor infor matie over de binnenlandse arran gementen ook wel terecht bij de grotere VW-kantoren, maar boe ken is daar onmogelijk. Bovendien geven lang niet alle VW-kantoren inlichtingen over mogelijkheden el ders in het land. Stiefmoederlijk Tot nu toe is de binnenlandse markt door Nederlandse reisorga nisatoren (de reismakers, die hun produkten via de reisbureaus ver kopen) nogal stiefmoederlijk ver deeld geweest. Er waren er wel enkele, maar die beperkten zich doorgaans tot de grotere (bunga- low)-projecten (NS is er een van de weinige uitzonderingen op). Wat beperktere aanbiedingen (bijvoorbeeld een weekendje in een landelijk hotelletje met wat franje eromheen) ontbreken veel al. Die worden voor het grootste deel alleen door de VW's op de markt gebracht, wat voor de con sument als nadeel had dat hij daarvoor altijd eerst contact moest opnemen met zo'n VVV- kantoor en daarna ook nog eens I ADVERTENTIE) UTRECHT (ANP) Drie Amster damse artsen hebben een nieuwe techniek ontwikkeld voor sterilisa tie bij de vrouw. De ingreep die onder plaatselijke verdoving via de schede wordt uitgevoerd, duurt tien tot vijftien minuten. Daarna mag de patiënte onder begeleiding naar huis met het advies om de rest van de dag uit te rusten. ADVERTENTIE PIANO'S-VLEUGELS ELEKTRONISCHE ORGELS Stemmen-onderhoud- verhuur Hanekamp - Zwolle Tel. 05200 - 35587 De volgende dag kan zij in principe weer alles doen. Alleen geslachtsge meenschap is de eerste week verbo den. Negentig procent van de be handelde vrouwen meent de nieuwe techniek te kunnen aanbevelen. In de proefperiode tot ruim een jaar geleden werden in het Amsterdamse Andreasziekenhuis 150 patiënten op deze manier behandeld. Volgens de auteurs in het Nederlands tijd schrift voor geneeskunde betekent dit een belangrijke vereenvoudiging van de gang van zaken, met als gevolg minder belasting voor de voor de vrouw, zowel lichamelijk als financieel. De ernst van eventuele bijverschijn selen varieert. Dit geldt zowel voor pijn bij de ingreep, als daarna en in de volgende dagen. Er kan, uiteenlo pend van enkele uren tot een paar dagen, een krampgevoel in de buik ontstaan, dat door de patiënten wordt omschreven als pre-menstru- ale pijn of soms als weeën. Ion?e Bokma. Vierkant in de fles. rond op de ion?. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG De Nederlandse Federatie van Onderwijsvakorganisaties (110.000 leden) is niet bij voorbaat tegen elke salarisverlaging, maar heeft veel kritiek op de manier waarop minister Van Kemenade hierover praat. Het Nederlands Genootschap van Leraren (16.000 leden) heeft inmiddels de oorlog verklaard aan de „in een roes van almacht" geraakt minister. Na de krijgshaftige taal van het N.GX. klinkt de verkla ring van het N.F.O-bestuur gematigd. Als beperking van inkomens nodig is, dan zal dat voor alle Nederlanders in gelijke mate moeten gelden. Ook voor docenten, maar niet alleen voor docenten, zegt het bestuur. De N.F.O. is altijd bereid ge weest om over de salarissen te praten. Maar dan moet uit onderzoek blijken dat de hui dige verhoudingen onjuist zijn. En er moet behoorlijk overleg mogelijk zijn over de resultaten van zulk onder zoek. De N.F.O. heeft wel ernstige kritiek op de rede die minis ter Van Kemenade op 25 juli J.i. in Amsterdam heeft ge houden. Daarin suggereert hij dat het voor de bestrij ding van de werkloosheid on der leraren wel eens nodig kan zijn de kosten per leraar te verlagen. Met hezelfde geld kunnen dan meer lera ren aan het werk worden ge houden. Door dit verband te leggen plaatst de minister de docenten in een ongunstige uitzonderingspositie, zegt het N.F.O.-bestuur. Evenals het N.O.L. heeft de N.F.O. kritiek op de manier waarop de salarisverlaging voor Jonge academici (en ver gelijkbare groepen) in het on derwijs is doorgevoerd. Belde organisaties bestuderen de mogelijkheid van een kort geding. Verantwoordelijk In dit verband is interessant wat dr. W. Drees Jr. hierover deze week in NRC-Handels- blad opmerkte. Minister Van Kemenade verschuilt zich achter het besluit van de mi nisterraad inzake een alge mene regeling voor alle jonge academici in overheids dienst. Maar in het Neder landse staatsrecht is elke mi nister verantwoordelijk voor zijn eigen daden, aldus Drees. Het gisteren versche nen weekblad van het Neder lands Genootschap van Lera ren heeft veel weg van een oproep tot mobilisatie. „De maat Is vol. Het N.G.L. gaat tot aktle over om te proteste ren tegen het onverantwoord personeelsbeleid van de rege ring", schrijft voorzitter F. J. Roefs. Op 24 augustus is een buitengewone algemene ver gadering belegd. 'Lomp' In een redactioneel commen taar schrijft het blad: „Bij velen rijst de vraag waarom een minister-werkgever zijn medewerkers zo lomp tegen zich in het harnas Jaagt. Van Kemenade die de mond vol heeft van de vermaatschap pelijking van het onderwijs, komt hier met een voorstel dat maatschappelijk vol strekt irreëel is. het is absurd dat werkloosheid in een be paalde sector van de samen leving alleen betaald zou moeten worden door de wer kers In die sector. Werkloos heid is een nationaal pro bleem en aan de bestrijding ervan moet door alle Neder landers naar draagkracht meegewerkt worden." Het commentaar eindigt: „Deze ongeduldige en ontac tische minister zal alles doen om de nivellering, die lande lijk niet hard genoeg gaat naar zijn zin, in elk geval door te drukken bij de men sen over wie hij vanuit zijn departement macht heeft. Wanneer de Kamer deze pri- vé-hobby van de heer Van Kemenade niet kan beper ken, zullen de leraren het he laas zelf moeten proberen te doen. Zijn vernieuwingen kan de minister dan wel ver geten." lU VAKMPéTiP 6RDOOR GtOM*TÜ II Deze tekening in het Weekblad voor leraren gaat er kennelijk van uit dat een salarisverlaging al ln kannen en kruiken is. Op het ministerie van onder wijs wordt ontkend dat thans een verlaging van salarissen in voorbereiding is. De rede van minister Van Kemenade in Amsterdam was niet meer dan een „filosofie van een de missionaire minister". De waarschuwingen van de mi nister zou gezien moeten wor den tegen de achtergrond van plannen voor een alge mene herziening van de sala rissen van ambtenaren. Die is op korte termijn echter niet te verwachten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3