Arbeid moet op den duur (apitaal gaan inhuren" Klad in tweede hands auto's Moeilijke tijden voor Europa Goud bleef onberoerd door dollar Vergunning nodig voor invoer textiel VWO verbolgen op wasautomatenkoning edingsbonden lanceren program „Ik en de rest" lanipulaties et op BV's inst ABN pet hoger I aal effectenverkeer fiu mogelijk Handel zit met grote voorraad inruilwagens Engels vakblad Petroleum Economist: JtebD' loed RDAG 13 AUGUSTUS 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 27 fRECHT „Tot dusver heeft de factor kapitaal steeds de factor arbeid ingehuurd. Wij willen op n duur komen tot een omgekeerde situatie, zodat de kapitaalverschaffers geen invloed hebben i het gebeuren in de bedrijven." -4 l t zei voorzitter Cees Schelling van Voedingsbonden FNV, vrijdag in i toelichting op het werkprogram t en de rest" van de bonden, dat üs de bonden het uitdrukken i mengsel van idealen, wensen en e jiepunten bevat. Waarom zouden iB pitaalverschaffers aldus Schel- g op een dergelijke basis geen ingen willen verstrekken aan be- jven, net zoals banken nu geld u tt gaat de kapitaalverschaffers (ners alleen om de vermeerdering J geld. Hun behoefte aan zeggen- 's tap houdt op op het moment, dat onderneming geen winst meer h Bkt. Dan wordt de zaak gesloten." het leggen van de zeggenschap r het bedrijfsgebeuren in handen de werknemers, wil Schelling het woord arbeiderszelfbestuur iruiken. Het gaat om zeggenschap 3 t èlle werkenden in de onderne- 5 ig, zoals die daarbinnen nu ook a ctioneren, aldus de voorzitter van voedingsbonden. 0 etsen 3 vertelde dat met de in het ont- ~"~b-program genoemde doelstellin gen idealen iets verder is gegaan, 28,oo wat politiek direct haalbaar is. «oioa willen wel eens zien wat in Ne- JlsJand de politieke bereidheid is. 32.5q is wat anders dan de politieke H5jbaarheid. We willen dat wel eens aoioSsen." 97,00 94 3 ,98fcCUM (ANP) - „In kringen van GAK bestaat een toenemende over de ontwikkeling, dat er ids meer beheersmaatschappij- 1 ïgevormd worden. Men heeft de loJar.k dat °P die manier tientallen, io?5iiet honderden miljoenen aan Jg^ssementen onttrokken worden." ,02» zei de heer T. Woonings, dis- isbestuurder van de Industrie- fl NVV gisteren. enz3 is betrokken bij een faillisse- 2itsaanvraag van de Gorcumse ^ijspoortenfabriek Van Winger- s Ruim honderd mensen dreigen "r ontslagen te worden. „Toen in si de NV werd omgezet in een BV, ffeten de eigenaren, de gebroe- 2e| Van Wingerden, hun bedrijf op Ifee werkmaatschappijen en een *fing. De holding, waarin de heren ^tovergrote deel van hun kapitaal 4Ïen ondergebracht, hopen ze schot te kunnen houden. Dat 3Jcent dat de gemeenschap mag Naaien voor achterstallige pre st loonbelasting, vakantiegeld, •jeiïngsregelingen en dergelijke", ,ï]Woonings. ,&ns hem (en mensen van het 2i delen die indruk met hem) is 2?,port praktijken wettelijk moge- i9itemaakt door de wet op de BV's. Schelling rekent er ook niet op, dat alle in het ontwerpen verwoorde wensen in de komende kabinetsperi ode verwezenlijkt zullen worden. „Maar we moeten in de komende jaren wel komen tot een eerste fase van verwezenlijking." Op dit moment is het, volgens Schel ling, nog maar matig gesteld met de zeggenschap in handen van de werk nemers. „In allerlei mogelijke formu leringen is er op papier wel wat aan gedaan. Maar als je kijkt naar de praktische uitwerking van dat alles, dan moet je constateren dat er fun damenteel niets is veranderd in de zeggenschapsstructuur." In hun ontwerp-werkprogram zeg gen de Voedingsbonden FNV o.m., dat de in december vorig jaar in werking getreden Wet melding col lectief ontslag nauwelijks aan de ver wachtingen blijkt te voldoen. Vaak staan de zaken voor de ondernemer al onwrikbaar vast. Het overleg tus sen vakbonden en ondernemer is niets meer dan een formaliteit. Inkomens De voedingsbonden gaan ook in op de inkomensverschillen. Zij wijzen een verhouding van bijvoorbeeld 1-5 tussen de laagste en hoogste inko mens in ons land van de hand. De inkomensverschillen blijven dan im mers groeien. Stijging van het mini mumloon heeft een vijf keer zo ster ke stijging aan de top tot gevolg, zo zeggen zij. Het verdient daarom voorkeur het maximale verschil bij een inkomenspolitiek te bepalen op een vast bedrag van voorlopig bijv. 50.000. Iedereen heeft volgens de voedings bonden recht op inkomen, ongeacht de vraag of daar nu direct arbeids prestaties tegenover staan. Maar niet alleen dat, ook de verschillen tussen inkomens van actieven en niet-actieven mogen niet te groot zijn, aldus het werkprogram. Eerste vereiste daarvoor is, dat de hoogte van de sociale uitkeringen veilig wordt gesteld. Op den duur zouden de inkomens van actieven en niet- actieven zelfs geheel gelijkgescha keld moeten worden. Daarnaast stellen de voedingsbon den voor om de hoogte van de pen sioenen op zeventig procent van het laatste inkomen te brengen. Om te voorkomen dat pensioenrechten ver loren gaan bij verandering van werkkring en dat pensioenen door inflatie in waarde dalen, willen ze één algemeen geldende regeling voor een waardevast pensioen. Vereenvoudigen De voedingsbonden vinden, dat het stelsel van sociale verzekeringen sterk vereenvoudigd moet worden. De ziektewet, de wet arbeidsonge schiktheidsverzekering (WAO) en de algemene arbeidsongeschiktheids wet (AAW) zouden op korte termijn samengevoegd kunnen worden tot één algemene arbeidsongeschikt heidswet. Eén werkloosheidswet zou de plaats kunnen innemen van de huidige wachtgeld- en werkloos heidswet. Op wat langere termijn zou dan een allesomvattende inkomensdervings- verzekering tot stand moeten ko men. De uitvoering van een dergelij ke wet zou in handen moeten komen van een beperkt aantal bedrijfsvere nigingen, waarbij de invloed van de werkgevers moet worden terugge drongen. Teneinde „oneigenlijk" ge bruik van de WAO tegen te gaan moeten werkgevers verplicht wor den ziekmakende werkomstandighe den te verbeteren. t Scherpe kritiek staat in het ontwerp ook op de gezondheidszorg. „Artsen- ondernemers hebben ongestoord hun gang kunnen gaan met hun hob by's: de praktijken, poliklinieken en ziekenhuizen. De belangrijkste lief hebberij lijkt echter te hebben be staan uit het opfokken van eigen inkomens." Volgens de voedingsbon den in het belang van de gezond heidszorg zo groot, dat de overheid ze rechtstreeks tot haar taak moet rekenen. Vrij ondernemerschap moet worden uitgebannen. ITERDAM (ANP) - De gecon- leerde winst van de Algemene k Nederland is in het eerste half- van 1977 ten opzichte van de eenkomstige periode van vorig met 14,2 pet. gestegen van B min tot 99,1 min. 'gesteld wordt een interimdivi- I van 11,50 per aandeel van naar keuze geheel in contan- dan wel 5,25 in contanten en ct. in gewone aandelen ten laste de (belastingvrije) agio-reserve. 5 jaar bedroeg het interimdivi- 1/11, naar keuze geheel in con- »n, dan wel 6,20 in contanten pet. in agio-aandelen. landelen zullen gerechtigd zijn et slotdividend over 1977 en het nd over volgende boekjaren, 'acht wordt dat de winststijging E geheel 1977 zodanig zal zijn, dat ikening houdende met de ver- bg van het aandelenkapitaal G8vf inst per aandeel over 1977 niet i25o ïgrijk zal afwijken van de winst aJ| landeel over 1976, die 49,45 kso ieg. 290 920 HAAG Het giraal effecten- w» er, dat sinds 15 juli 1977 wette- 460 iogelijk is, kan van start gaan 2^01 minister van financiën het ,4o?lands Centraal Instituut voor no I effectenverkeer (Necigef) te 'J^erdam heeft aangewezen als 175 lal instituut voor het giraal woenverkeer. Mr. E. A. Liefrinck, 76 «vervangend thesaurier-gene- 460 Ij het ministerie van financiën, 'aSoige wezen als toezichthouder op 2ooficigef. 5t giraal effectenverkeer heeft éctenbezitter, die zijn effecten 1470In bewaring heeft gegeven bij u00!ngesloten bank, niet meer het duele met nummer vastgeleg- ss «5jendom van een bepaald stuk, Ig^het mede-eigendom voor een i7 6*dig deel van de gezamenlijke '*J|#lheid effecten van dezelfde 40 a« in het veizameldepot. Hier- 20 5%ordt het effectenverkeer een weenvoudigd Van een onzer verslaggevers RIJSWIJK De Stichting Vergelijkend Warenonderzoek (VWO) in Rijswijk ontkomt niet aan de indruk dat de verkoopcijfers van „wasautomatenkoning" Gerard de Lan ge hem meer aan het hart liggen, dan het energie- en waterverbruik in Nederland. Op deze manier reageert een ver bolgen VWO op de manier, waar op De Lange haar onderzoeken „in diskrediet probeert te bren gen." De ongegronde verdacht makingen aan het adres van de VWO moeten helaas vooral wor den opgevat als een publiciteits stunt, zo wordt hieraan toege voegd. Opgemerkt wordt voorts dat De Lange sinds geruime tijd sugge reert, dat de VWO in haar onder zoeken van huishoudelijke appa raten te weinig aandacht zou schenken aan milieufacetten zo als energie- en waterverbruik. Dit terwijl de VWO al vanaf haar op richting zeer uitdrukkelijk heeft gewezen op het belang van een zo'n klein mogelijk energiever bruik van elektrische apparaten. In een onlangs afgegeven persre actie stelde Gerard de Lange, dat de VWO door zijn toedoen door het ministerie van Economische Zaken op de vingers was getikt. De Lange had een klacht bij het ministerie ingediend waarin hij deze onderzoekorganisatie van laksheid betichtte in haar laatste wasmachineonderzoek. De vijf machines die in dat onderzoek als de besten uit de bus kwamen wa ren niet ook alle vijf de zuinig sten. Op grond daarvan meende Ge rard de Lange dat de VWO de milieu-aspekten niet voldoende in haar eindbeoordeling had laten meetellen. Hij verzocht het minis terie van Economische Zaken hiertegen een maatregel te treffen. Het ministerie van Economische Zaken reageerde op het verzoek van De Lange echter met de op merking dat de VWO reeds lange tijd voldoende aandacht heeft be steed aan de energieaspekten van huishoudelijke apparaten. Voor de duidelijkheid, zo stelde het mi nisterie, zou de VWO gevraagd worden in de eindconclusies het energie en waterverbruik van de onderzochte apparaten uitdruk kelijker te vermelden dan voor heen aldus de VWO. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In de markt voor tweedehands auto's zit sinds een maand of twee duidelijk de klad. De voorjaarspiek is ook al uitgebleven. Het aanbod van gebruikte wagens is veel groter dan de vraag. Toch is er van een algemene prijsdaling tot op heden geen sprake, slechts hier en daar worden de „occasions" goedkoper aangeboden dan enkele maanden geleden. De belangstelling voor tweedehands is zo klein omdat veel meer mensen dan voorheen een nieuwe wagen ko pen, zelfs lieden, die vroeger met een zoveelste hands wagentje begonnen, schaffen zich nu een nieuw vervoer middel aan, zegt de heer Hoekseraa van de Bond van Motorvoertuigen bedrijven (BOVAG). Volgens cijfers van de RAI zijn in de eerste helft van rïJSdmin g dit jaar 15 procent meer wagens ver kocht dan in de eerste zes maanden van 1976 en zal heel 1977 waarschijn lijk een recordaankoop van 550.000 nieuwe wagens te zien geven. omdat iedere koper van een nieuwe wagen zijn oude inruilt. De dealer kan die inruil niet weigeren, want de adspirant-koper loopt dan on middel lijk naar de concurrent. Waarom er zoveel nieuwe auto's worden verkocht is ook voor de heer Hoeksema nog een raadsel maar het verklaart in ieder geval wel het uit blijven van de belangstelling voor gebruikte auto's. Aan de andere kant loopt het aanbod uit de pan De heer Hoeksema verwacht dat de prijsdaling op de tweedehandsmarkt bij blijvende slapte toch wel zal ko men en zich het eerste zal openbaren bij de inruilwaarde, dus de prijs die de dealer bereid is te geven voor de oude wagen, wanneer we een nieuwe kopen. In tweede instantie zal de verkoopprijs tweedehands dan om laag gaan. De heer K. van Dorp van Renault- dealer Dorzo uit viaardingen meent dat de naar verhouding nog steeds hoge inruilwaarde zich nog steeds handhaaft door de zeer scherpe con currentie bij de nieuwverkoop. De hoge verkoopcijfers zijn mogelijk zelfs extra gestimuleerd door de hoge inruilwaarde. Een dealer die zijn omzetcijfer voor nieuwe wagens ten koste van alles omhoog wil bren gen, zit daardoor met een voorraad slecht verkoopbare gebruikte auto's. Zelf zegt Van Dorp het met zijn inruilprijzen voorzichtig aan te doen en hij heeft ook weinig gemerkt van een slapte voor zijn occasions. Wa gens die tweedehands vier tot zeven duizend gulden doen, gaan het ge makkelijkst van de hand; oudere au to's raakt hij wat moeilijker kwijt. Een grote Amsterdamse dealer, die zijn naam liever niet in de krant ziet. is een goed voorbeeld van wat de heer Hoeksema constateerde: wei nig handel maar geen gezakte prij zen. De dealer zegt overigens niet alleen bij particulieren zijn tweede hands voorraad moeilijk te kunnen slijten. Ook de handel is weinig kooplustig. Toch denkt deze Am sterdammer niet aan prijsverlaging. Dat lijkt hem niet zo zakelijk. Wie weet trekt de vraag over een paar weken weer aan en dan zit hij met te lage prijzen. Knap vast De eveneens Amsterdamse dealer Smelt heeft zijn prijzen intussen wel wat laten zakken. De markt voor gebruikte wagens zit knap vast, vindt hij. Smelt: „Van je inruilers kom je niet af en ik verkoop op het ogenblik liever tweedehands dan nieuw. Toch accepteerde dealer Smelt maar niet alles wat hem ter inruil wordt aangeboden. Wagens van voor 1973 wil hij eigenlijk niet. Ook niet de inruilauto's waar kopers van gebruikte wagens mee komen, zijn voor Smelt een weinig begeerd arti kel, net als de meeste Japanse merken. Toch kan ook deze dealer, net zo min als zijn collega's zijn theorieën consequent doorvoeren. De concur rentie is groot. Daarom zit iedere autohandelaar voor het dilemma: of een niet gewenst lnruilwagen kopen of de klant voor een nieuwe auto naar de buurman zien gaan. Dat weet de consument uiteraard ook. ROTTERDAM (ANP) De olie-industrie maakt in West-Europa moeilijke tijden door. Het vervier- of vervijfvoudigen van de prijs voor ruwe olie in de afgelopen vier jaar heeft alleen de produce rende landen rijker gemaakt. De winsten van de bedrijven, die West-Europa olieprodukten verkopen, zijn echter aangetast, omdat concurrentie in dit gebied feller is dan ooit en de verkoop prijzen daardoor geen gelijke tred hebben kunnen houden met het stijgen van de kosten. Dit schrijft het Engelse vakblad Petroleum-Economist, hieraan toe voegend dat sommige kleine maat schappijen of dochters van grote on dernemingen zouden nu zelfs moe ten vrezen voor een faillissement. Het blad noemt West-Duitsland als het gebied, waar de olie-industrie het zwaarst getroffen wordt, mede door dat de overheid daar zich volstrekt niet met de prijsvorming bemoeit. Volgens de Petroleum Economist lijdt Esso in de bondsrepubliek mo menteel een verlies van vijftien mark per ton verkocht produkt, ter wijl de dochteronderneming van B. P. een verlies maakt van zo'n 500.000 pond (2,3 miljoen gulden) per week. Maar ook uit Frankrijk komen soort gelijke berichten. Zo meldde Elf- Aquitaine, dat zij twintig francs (tien gulden) moeten toeleggen op elke ton olieprodukten. De felle concurrentie in West-Europa wordt volgens het vakblad veroor zaakt door de reusachtige overcapa citeit van de raffinaderijen. Die over capaciteit zou dan weer het gevolg zijn van enerzijds de verminderde vraag naar olieprodukten (door het stijgen van de prijzen en de economi sche recessie) en anderzijds de uit breiding van de raffinaderijen, die niet meer te voorkomen was, door dat de opdrachten daartoe al zoals gebruikelijk een jaar of vijf tevo ren waren gegeven. Rond 1973 ging men er namelijk nog vanuit dat de vraag naar olieproduk ten zou blijven toenemen. Op dit moment hebben de raffinaderijen daardoor een capaciteit van 21 mil joen vaten (van 159 liter) per dag, terwijl de vraag slechts 14 miljoen vaten per dag bedraagt. Het overschot zou het grootst zijn in Nederland (Rijnmondgebied) en Ita lië, waar de raffinaderijen op twee derde van hun vermogen zouden draaien. Voor sommige raffinadeurs wordt het probleem nog verergerd, doordat zij geen installaties hebben om uit ruwe olie meer „lichte" pro- dukten (bijvoorbeeld benzine), waar wel veel vraag naar is, te maken dan normaal. Een woordvoerder van een van de grote oliemaatschappijen in Neder land bevestigde het verhaal van de Petroleum Economist. Hij legde uit, dat in Nederland de situatie niet wezenlijk anders is dan die in West- Duitsland. De prijzen van oliepro dukten worden weliswaar vastge steld door het ministerie van Econo mische Zaken, maar daarbij wordt wel degelijk rekening gehouden met de situatie op de wereldmarkt De woordvoerder wees erop, dat de prijs van superbenzine in één jaar is ge daald van 112,6 naar 107,6 cent per liter, terwijl de ruwe olie alleen maar duurder is geworden en ook de BTW met twee procent is verhooed BRUSSEL (Reuter) De Europese Gemeenschap heeft een systeem van vergunningen in het leven geroepen voor de invoer van bepaalde soorten textiel uit een aantal landen buiten de Gemeenschap. Dit hebben functionarissen van de EG in Brussel meegedeeld. De vergunningen worden automa- Van een onzer redacteuren AMSTERDAM De jongste gebeurtenissen aan het valutafront blijken weinig invloed te hebben gehad op de ontwikkeling van de goudprijs. De aloude vuistregel bij een zwakke dollar een vaste goudprijs en omgekeerd ging ditmaal niet op. Integendeel, de goudprijs heeft zich de laatste tijd vrij aardig op peil weten te houden. Weliswaar was er, toen de dollar eind vorige maand sterk onder druk stond, aanvanke lijk sprake van enig aantrekken van de goudprijs, doch toen de dollar zich deze week weer wat .had her steld gaf de goudprijs geen terugval te zien. Omtrent de toekomstige ontwikke ling van de goudprijs, die momenteel rond de 145 dollar per ounce (31,1 gram) schommelt is men in kringen van de handel in edele metalen vrij optimistisch gestemd. Zo vallen prij zen te beluisteren van 150-160 dollar per ounce tegen het einde van het jaar. Deze tendens weerspiegelt zich ook in de prijzen op de goudveilin gen, zoals die de afgelopen maanden door het Internationale Monetaire Fonds werden gehouden en waarin een duidelijk opgaande lijn valt te herkennen. Zoals bekend vinden deze goudvei lingen sedert begin 1976 plaats met het doel de rol van het goud in het valutasysteem van de westelijke we reld geleidelijk aan te verminderen. Daartoe besloot het IMF in augustus 1975 éénderde van het zich in haar bezit bevindende goud van de hand te doen en wel voor de helft door verkoop aan de ledenlanden van het IMF tegen de boekwaarde van 40,50 dollar per ounce en voor de helft door openbare verkoop op de vrije goudmarkt via veilingen. De op brengst van deze goudverkopen is bestemd om aan de armste ontwik kelingslanden op gunstige voorwaar den kredieten te verstrekken. Achtergrond van het optimisme met betrekking tot de toekomstige ont wikkeling van de goudprijs ls de verwachting, dat de industriële pro- duktie en daarmede de vraag naar goud van de kant van de Industrie zo langzamerhand weer zal gaan aan trekken. Daarbij is er ook nogal wat vraag naar het gele metaal voor be- leggtngsdoeletnden. Uiteindelijk speelt ook de inflatie één van de belangrijkste koopmotieven voor goud een rol. Volgens het „Handelsblatt" zal het totale aanbod van goud dit jaar bij 1570 ton liggen, waarvan 955 ton verkocht zal worden door Zuld-Afri- ka en andere westelijke landen en 300 ton door de Sowjet-Unie. Europa zal, naar het zich laat aanzien, even als de Ver. Staten, ongeveer 570 ton goud kopen. Naar het Verre Oosten zal 330 ton goud gaan en naar het Midden-Oosten 380 ton. Voor industriële doeleinden zal, zo wordt verwacht, 1130 ton goud wor den bestemd. Rond 880 ton goud hiervan zal dienen voor het vervaar digen van sieraden e.d. Voor tand heelkundige doeleinden en voor elektronica zal 250 ton goud nodig zijn. Ongeveer 150 ton goud zal wor den aangekocht om „in de oude Zoeken naar goud in de modder van een rivierbedding. Een beeld uit de Ver. kous" te worden opgeborgen. Ook Staten, toen de 'gold rush' in 1849 haar hoogtepunt beleefde, dat is nl. altijd nog hoewel goud Wie meer over goud wil weten kan daartoe tijdens de kantooruren terecht in geen cent rente opbrengt voor het kantoor van de Amrobank aan bet Abdissenbos in Zoetermeer, waar tot 25 veien aantrekkelijk augustus de tentoonstelling 'Goud door de eeuwen heen' wordt gehouden. tlsch verleend, maar maken het mo gelijk dat de Europese Commissie de omvang van de invoer in de gaten houdt. Zo nodig kunnen dan maatre gelen worden genomen. Vergunningen moeten worden aan gevraagd voor import van geweven katoenen stof en kleding (broeken, herenkostuums, colbertjasjes, rok ken en Jurken) uit Egypte, Tunesië. Marokko, Singapore, Macao en India. AMROBANK: heeft het halfjaar dividend over 1977 vastgesteld op 2,20 per aandeel van 20. naar keu ze in contanten dan wel voor 1,20 in contanten en voor nominaal 0,40 in gewone aandelen ten laste van de agioreserve. Dit dividend is gelijk aan het halfjaardividend 1976. Het dividend over geheel 1976 was 4,50 in contanten, of 2,50 in contanten en 0,80 in aandelen ten laste van de agioreserve. SLAVENBURG: Op 23 augustus staat d inschrijving open op de 50 min. grote obligatie lening van Slavenburg's Bank. De lening heeft een rente van 8 pet. en een looptijd van 10 jaar. De uitgifte- koers zal op 19 augustus voorbeurs worden bekendgemaakt. De stor tingsdatum ls 30 september. DEN HAAG De Tweede Kamer dient met de meeste spoed geïnfor meerd te worden over de komende reorganisatie bij Koninklijke Schol- ten-Honig (KSH). Aldus het Twee de-Kamerlid Beumer (CDA) in vrij dag aan minister Van der Stee (land bouw) gestelde schriftelijke vragen

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 27