DDR: Prestige of medailles FC Twente in overbruggings periode Banen in zwembad te kort Geen tennisnieuws van het damesfront Controle op gebruik van doping Eredivisie 77-78 Finale: Elly Vessies-Marijke Schaar Strijd tegen Amerika lijkt belangrijker dan EK in Jönköping Engelse zege Nog geen direct rendement van experiment met Heracles SATERDAG 13 AUGUSTUS 1977 SPORT Trouw/Kwartet 23 Jönköping Als de Olympische Spelen worden gehouden, is het bes te nog niet goed genoeg. De interna tionale bonden stellen hun eisen, het IOC gaat er achter staan en de organisatie van zo'n evenement is weer enkele miljoenen duurder ge worden. Als een organisatie echter in eigen beheer kampioenschappen laat afwerken, dan kan er plotseling best wat mis zijn zonder dat een official daar over zal vallen. Zo behoefde het zwemstadion voor de Europese kampioenschappen niet overdekt te worden, hoewel de avonden in Jönköping best fris kun nen zijn. Zo deert het ook niet dat de banen 3, 6, 7 en 8 twee millimeter korter zijn dan de andere banen. Op de 1500 meter loopt dat verschil op tot zes centimeter en dat voor een sport waarin de tijd tot in honderd sten van seconden wordt opge nomen. Vreemder is het nog gesteld met de waterdiepte. Twee jaar geleden al keerden de deelnemers aan het Eu ropees jeugd-waterpolokampioen- schap terug met de mededeling dat zij aan een kant van het bad konden staan. De waterdiepte is daar een meter tachtig centimeter. Officieel dient het bad bij waterpolowedstrij- den twee meter diep te zijn. Nu is die eis onder tafel gewerkt. Zelfs officiële protesten lange spelers zijn in het voordeel helpen niets. De kunstzwemsters tenslotte moe ten zich in het op dertig kilometer van Jönköping gelegen Nasjö hele maal behelpen. Het vijfentwintig meter bad is daar aan een kant nog geen anderhalave meter diep. Na de Olympische Spelen en de we reldkampioenschappen is besloten ook bij de Europese Zwemkam- pioenschappen een anti-dopingcon trole in te stellen. Nieuw is daarbij dat het gebruik van anabole steroi- den kan worden geconstateerd via een urine-staal. Veel informatie over de wijze waarop gecontroleerd zal worden, heeft de Europese Zwemfe- deratie nog niet verstrekt. Het kostte de Nederlandse ploegarts dokter EI- zerman vierentwintig uur eer hij in het bezit was van het doping-regle- ment. ,,Een nogal huichelachtig stuk van een paar pagina's waarin het hele woord doping niet voor komt," aldus de Haagse huisarts. De lijst van verboden middelen is gelijk aan die van de Olympische Spelen, de procedure daarentegen iets anders. Als een zwemmer of zwemster op medisch advies opwek kende middelen gebruikt, moet de ploegarts dit niet alleen melden aan de Europese federatie, maar ook aan de overkoepelende wereldbond. Sommige ploegartsen achten dat in strijd met hun ambtseed. Dokter Elzerman komt ook voor dat pro bleem te staan. Schoonspringster José de Frel heeft de laatste dagen nogal wat neusdruppels geslikt om in slaap te komen. Het middel bevat een stof die bij controle vaak wordt aangezien voor het op de „verboden lijst" staande efedrine. De anti-dopingcontrole kan eventu eel gevolgen hebben voor het water- polo-toernooi. Rudic speelt weer mee in de Joegoslavische ploeg. Hij is de man van wie beweerd wordt, dat hij constant positief reageert, ook al heeft hij geen enkel lichaams vreemd middel gebruikt. Bij de wereldkampioenschappen in Cali werd met hem de hele Joegoslavi sche ploeg gediskwalificeerd. De controle bij de Olympische Spelen liep Rudic mis, omdat hij enkele dagen eerder een middenhands- beentje had gebroken en dus niet kon spelen. Bij een onderzoek na de Spelen zou hij wel weer positief zijn bevonden. SCHEVENINGEN Elly Vessies en Marijke Schaar bereikten gisteren op de Metsbanen in Schevenlngen na hun tweede partijtje in het toernooi de eindstrijd in het enkelspel. Voor beide speelsters ls dit bepaald geen nieuw hoogtepunt in hun carrière. De 25-jarige Elly Vessies gaat haar vierde linale tegemoet. Alleen in 1975 was de Beverwijkse tot nu toe succesvol. Vorig jaar moest zij de eer laten aan de nu wegens geelzucht afwezige Tine Zwaan. JÖNKÖPING (ANP) Wat is belangrijker: Amerika verslaan of alles op alles zetten bij de Europese zwemkampioenschappen, -•die dinsdag in Jönköping beginnen. Dat is de vraag, die van I vitaal belang is voor Serge Wajzechowski, de chef-trainer van de Sovjet-Unie en diens Oostduitse collega prof. Karl Schramme. De recente ontwikkelingen in de zwemsport hebben ertoe geleid, dat beide Oostbloklanden elk hun eigen territorium beheren. Oost-Duitsland dat van de dames. De Sovjet-Unie, dat van de heren. Raakvlakken zijn er slechts weinig. Ondanks het feit dat de DDR twee procent van zijn nationaal produkt aan de sport besteedt (zeven jaar geleden was dat al zo'n 1.4 miljard mark) drijft het herenzwemmen er op de veelzijdigheid van routiniers als Roger Pyttel en Lutz Wanja, die hooguit op de vlinderslag en rugslag een bedreiging kunnen vormen voor de te verwachten Russische hegemo nie. Aan de andere kant hebben de Sovjets bij de dames alleen de ne schoolslag onder controle gekregen. Al is die greep dan ook zo stevig, dat Kosjevaja, Joertsjenia en Roessano- ,e va, die goud, zilver en brons op de 1200 meter veroverden bij de Spelen in Montreal nu aan de kant zijn gezet ten gerieve van de slechts dertienja rige Julia Bogdanova en de iets ou- trouwbare graadmeter zijn geweest. Veel hangt af van de vorm an de dag. Bert Sitters heeft er alles aan gedaan om oranje zo goed mogelijk voor te bereiden. Of dat ook geldt voor Oost-Duits- land en de Sovjet-Unie is een vraag, die pas achteraf beantwoord zal kun nen worden. Na de Europese kampi oenschappen steekt namelijk de Amerikaanse zwemploeg de oceaan over om Oost-Duitsland en de Sov jet-Unie in eigen land te ontmoeten. Waarop moet gepiekt worden? Drie jaar geleden probeerde Oost-Duits land twee vliegen in éélap te slaan. dere Penkaoeskaijte. Miar voor het overige behoeven de wemsters uit de DDR slechts twee zwemsters uit Nederland achter zich te houden om het abonnement op de Bredius-Beker (voor de beste totaal- irestatie bij de dames) met vier jaar e verlengen. Die twee zijn natuur lijk Enith Brigitha en Annelies Maas. Volgens de seizoenranglijsten moe ten zij in staat worden geacht met enige hulp van Diane Edelijn en Wij- ta Mazereeuw, Ineke Ran en Berber Kamstra het Nederlandse aandeel in bet succes vast te leggen in drie zilveren en vier bronzen medailles. Een vooruitgang ten opzichte van drie jaar geleden in Wenen, toen Bri githa vrijwel in haar eentje zorg droeg voor twee maal zilver en drie maal brons. Daarbij dient in aan merking te worden genomen, dat de ranglijsten van het voor-seizoen in het verleden lang niet altijd een be- PLYMOUTH (SID/AFP) Nog voor het laatste schip van de wedstrijd de Engelse haven Plymouth is binnen gelopen, staat reeds vast dat Enge land voor de zevende keer sinds 1957 de Admiral's Cup voor zaewaardige jachten heeft gewonnen. In het laat ste gedeelte van de wedstrijd, de „Fastnet-race" over de 605 zeemijl naar Plymouth, eindigden twee En gelse boten bij de eerste drie, waar door Engeland zijn voorsprong op de Verenigde Staten behield. De Fastnet-wedstrijd werd gewon nen door de Amerikaanse boot „Imp" in 141 uur 26 minuten en 53 seconden, maar daarna volgden de Engelse schepen „Moonshine" (141.32.31) en „Yeoman" (142.17.49). Het Sneekermeer heeft zijn invasie van meer dan duizend wedstrijdbm- ten in de 42e Sneekweek achter de rug. Na de laatste wedstrijden van gisteren, die onder ideale omstan digheden werden gehouden en waar bij voor de eerste keer van het nieu we startschip voor de wind kon wor den vertrokken, hebben de Konin klijke Zeilvereniging Sneek en de Sneeker Zeilclub toch hun twijfels gehouden. Twijfels of de Sneekweek in de toekomst wel op deze manier kan plaatsvinden. Met 1145 boten komt de organisatie niet in de moei lijkheden, wel door het enorm grote aantal klassen dat daarmee gepaard gaat. Om de 47 klassen van dit jaar op het water te krijgen, kwam het voor dat er zes uur achter elkaar moest worden gestart. Het eerste schot weerklonk niet zelden om ne gen uur 's morgen, het laatste pas tegen drie uur. De winnaars ln Sneek waren Stemklasse: Na gel (Edam); Flying Junior: Jonker (Uitgeest); Flits Postma (Orouw); Vaurlen: Hendriks (Haarlem); 420: Lom an (Rotterdam); Clipper: Boogaerdt (Oronlngen); Pampus Hepkema •Leeuwarden); Europe Moth: Lampe (Amster dam); Laser: Paullsch (Loosdrecht); 470: De Wit •Amsterdam): Spanker: Hiemstra (Uitwellln- K'rga); Ok-lollen: Hoedeman (Amsterdam); Yngllng: De Vries (Grouw); Sallhorse: Ferwerda •Leeuwarden): 30 m2: Geveka (Leeuwarden); 22 m2: Ouwes (Leeuwarden); Valken: Fokkema (Wolvcga); Centauer: Wlnsclaar (Franeker); Randmeer Gerritsma (Heeg); Flnn-Jollen: Vn- t«ma (Leeuwarden. Schakel Van der Pal •Grouwi, 18m2: Ruiterman (Delft); Slmoun-485: EUrtng (Apeldoorn) Voor Medemblik heeft de Ameri kaan Paul Wells de Europese titel in de Contenderklasse gewonnen. De beste Nederlander was Dominicus op de 22ste plaids. Het liep faliekant af. De ploeg, die in Wenen het ene record na het andere zwom, kwam uitgeblust in het Ame rikaanse Concord aan en verloor het prestige-duel om de wereldhegemo nie kansloos. Het zou best kunnen dat men ditmaal in het Russische en Oostduitse kamp het zwaartepunt verlegt naar de wedstrijden tegen de Verenigde Staten. Immers bij de Olympische Spelen van Montreal eindigden zowel de Sovjet-Unie (47 gouden medailles) als Oost-Duits land (40 gouden medailles) in de to taal-rangschikking voor de Verenig de Staten (34 gouden medailles), maar juist bij het zwemmen wonnen de Amerikanen: 13-11 tegen Oost- Duitsland gerekend naar gouden medailles, terwijl de Sovjet-Unie er niet aan te pas kwam. Het moge duidelijk zijn, dat het streven naar internationale erken ning (één van de vijf grondbeginse len van de sport in de DDR) meer gediend is met een zege op Amerika dan door een reeks medailles, die bij de Europese kampioenschappen worden weggesleurd voor de ogen van een concurrentie, die qua moge lijkheden en begeleiding zover ach ter ligt, dat van een strijd tussen gelijkwaardigen in het geheel niet kan worden gesproken. Als dat waar is zullen de Oostduitse en Russische PETRA THUMER, de grote uitblinkster in de DDR op de langere afstanden, hier op het podium tijdens de Spelen in Montreal na de 400 meter vrije slag. Links Shirley Basbashoff (VS), rechts Shannon Smith (Can.). sportleiders de accenten iets ver schuiven. Meer behoeven ze niet te doen. Maar in die smalle marge liggen de kansen van Annelies Maas en Enith Brigitha verborgen. De nijvere zwemster uit Wageningen is als ge volg van een twee maanden durende trainingsstage bij de Amerikaanse succestrainer Mark Schubert opge rukt naar de tweede plaats op de Europese ranglijst van de 800 meter vrije slag. Ruim zeven seconden scheiden haar nog van het nieuwe wereldrecord van de Olympisch kampioene Petra Thümer. Enith Brigitha staat voorlopig ruim een seconde in het rood ten opzichte van Barbara Krause voor de 100 meter vrije slag en bijna twee seconden op de dubbele afstand ten opzichte van Petra Thümer. Redelijke klasserin gen, maar zo op het oog geen gunsti ge uitgangsposities voor de sprong naar het goud. Als er echter in de sfeer van de Oostduitse voorbereidingen lichte verschuivingen zijn opgetreden, wordt het een heel andere zaak. Waarschijnlijk niet voor Petra Thü mer. Met haar trage beenslag en hoog armtempo (een voor Oost- Duitsland ongewone manier van zwemmen) won ze in Montreal de 400 en 800 meter. Ze is de eerste absolute uitblinkster uit Oost- Duitsland op de langere afstanden en haar overwicht moet groot wor den geacht. Anders is het gesteld met Barbara Krause. Een geweldige atlete zonder twijfel, maar wel een, die het nog moet maken. Kornelia Ender heeft niet alleen Enith Brigitha, maar ook haar landgenote jarenlang in de schaduw gesteld. Bij de wereldkam pioenschappen van Cali (1975) kwam Krause op de 100 meter vrije slag als vijfde binnen. Montreal mis te ze door een geheimzinnige keelin- fectie, die gepaard ging met een blindedarmontsteking. Brigitha heeft de slanke 1.80 meter lange Oostduitse dit seizoen tweemaal ontmoet. Op de korte baan van We nen won ze, op de lange baan van Milaan was Krause sterker. Achteraf bleek echter dat Brigitha bij die gelegenheid niet in vorm was. Door gebrek aan vitaminen was het ijzergehalte in haar bloed gedaald en had ze last van bloedarmoede. Daarvan is ze inmiddels geheel her steld. „Krause mag dan op de 200 meter beneden de twee minuten zijn gekomen, dat is toevallig ook mijn doel," aldus de 22-jarige Amster damse. die na alle badpaksores van het voorseizoen langzamerhand wat positiever staat tegenover het denk beeld haar zwemcarrière nog enkele jaren te vervolgen. Veel zal wat dat betreft afhangen van de finale van de 200 meter vrije slag van dinsdagavond. Brigitha heeft er de vlinderslag voor laten lopen. „Het moet lukken," aldus trainster Wil Storm, „het komt Enith gewoon toe.'" Marijke Schaar mag proberen haar zesde natinale titel te behalen. De 32-jarige speelster uit Valkenswaard staat voor de negende keer in de dameseindstrijd tijdens haar zeven tiende „nationale". Geen tennis nieuws van het damesfront. Elly Vessies had het moeilijker in haar halve finalepartij tegen Anne- loes Schothorst dan de cijfers aange ven: 6-4 6-3. In de tweede set stond de 23-jarige uit Harderwijk afkom stige, maar nu in Lanaken woonach tige Anneloes Schothorst met 3-2 voor. Elly Vessies raakte in tegen stelling tot haar gewoonte niet in paniek. Zij zocht en vond de zwakke plekken in het spel van Anneloes Schothorst en pakte vier games ach tereen. Het ziet er niet naar uit dat Elly Vessies nog eens in de voetsporen zal treden van de zeven jaar oudere Bet ty Stöve. Na de nationale titelstrijd van 1972, toen Elly Vessies van Betty Stöve verloor in de finale, besloot de blonde Noordhollandse in januari 1973 naar de Verenigde Staten te trekken om daar meer ervaring op te doen. Inmiddels is Elly Vessies er achter gekomen dat dit leventje niet zo voor haar geschikt is. „Er is ook nog wel wat anders in het leven dan alleen maar op de tennisbaan te staan", aldus Elly Vessies, „het geld is voor mij niet zo erg belangrijk. De afgelopen viereneenhalf jaar zijn erg leerzaam geweest. Maar als je als eenling bij zo'n Virgina Slimscircuit bent is er niets aan. Ik moet iemand bij me hebben, die me begeleidt, waar ik op terug kan vallen. Anders ga ik dood". Elly Vessies is er van overtuigd dat zij haar top nog niet heeft bereikt. „Dan zou ik al mijn aandacht aan het tennis moeten besteden. En dat kan ik nu echt niet opbrengen". Een hindernis voor Elly Vessies is nog altijd de grote nervositeit, die haar van tijd tot tijd op de baan besluipt en haar bij wijze van spreken ver lamd. „Daar ben ik nog steeds niet overheen en dat is erg jammer". Het is voor Elly Vessies onbegrijpelijk dat iemand als Betty Stöve in de Verenigde Staten niet voor enige op vang heeft gezorgd. „Denk maar niet dat Betty ooit een balletje met me ging slaan. Dat vind ik niet normaal. Als iemand als Inge Korsten graag naar Amerika zou willen gaan en ik was er ook zou ik haar heus wel helpen". Het scheelde weinig of de 26-Jarige Nota Lauteslager had voor de eerste keer in haar loopbaan een finale plaats afgedwongen. De Hilversum- se, die volgende week naar Amster dam verhuist, greep de eerste set overtuigend tegen Marijke Schaar (6-3). Daarna bleek Nora Lautesla ger steeds iets minder vast in het uitermate langdradige baseline duel: 3-6, 4-6. Beide speelsters wei gerden consequent een stap in de richting van het net te doen. Commentaar van Marijke Schaar: „Waarom zou ik naar het net ko men? Aan de baseline voel ik me het prettigst. Dat is de plaats waar ik aanval. Aan het net ben ik onzeker." Marijke Schaar deed in 1961 voor het eerst mee aan de strijd om de nationale titels. „Kort daarvoor stond nog de 56-jarige mevrouw Rol- lin Couquerque in de finale. Dat was een malaisetijd. Daarna is de op komst gekomen van speelsters als Betty Stöve. Elly Krocké, Astrid Suurbeek, Trudy Groenman en nog enkelen. Ik zou zeggen dat we nu in een overgangstijd zitten. De jeugd speelt aardig, maar komt toch nog niet zo erg ver. Het wordt wel tijd dat het gaat veranderen. Ik zie in Mariette Pakker wel iets. Haar spel lijkt wat op dat van Betty Stöve. En Inge Korsten is een echte knokker. Als ze die jonge speelsters maar niet te veel in de watten gaan leggen. Daar kweek je nu eenmaal niet de noodzakelijke hardheid mee." Als het aan Marijke Schaar ligt gaat ze nog een poosje door met proberen haar totaal finaleplaatsingen op te schroeven. „Och, waarom niet? Vol gend jaar ben ik 33, maar als ik fit ben wil er er toch bij zijn. Al moet ik toegeven dat ik me dit jaar voor het eerst niet erg thuis voelde tussen al die kinderen." DAMESENKELSPEL: halve finales Ellle Ves- sles-Anncloes Schothorst 6-4, 6-3; Marijke Schaar-Nora Lautenschlafer 3-6, 6-3, 6-4. HERENDUBBELSPEL halve finales: Theo Oorter/Heffels-Fok/Laudln 7-6, 6-3, 6-4, Fleury Hordijk-McUnk Vaartlcs 6-3, 6-2, 6-4. GEMENGD DUBBELSPEL halve finales: Elly Vessles'Wouter Fok-Martette Pakker Marian Laudin 6-4, 6-2; Marijke Schaar'Maarten Keu- ne-Els VeentjerMartin Koek 1-6, 6-3. 11-9. BASKETBAL - Rusland heeft dit keer geen enkele ploeg Ingeschreven voor de vijf toernooien om Europese bekers Er ls geen opgaaf van reden verstrekt. Rusland won de afgelopen dagen In Palermo (It) het toernooi om de Mondello-beker SCHAKEN - Na twaalf ronden In het toer nooi in Boedapest staat Hans Ree op een gedeelde derde plaats Met de Columbtaan Castro heeft hij 7 punten. Leider is de Rus Bronstein (8+1 afgvoor de Rus Glpslis 7'/i). WIELRENNEN - Wereldkampioen Freddy Macrtens (Belg) won In Kopenhagen een criterium over 60 km. In Wenen won Dieter Thurau (WDId) een omnium voor Merckx, Van Linden (beiden Belg! en Karstens (Ned). VOETBAL - Het publiek In Oostdultsland kan komend seizoen een „goed-gedrag-be- ker" winnen. Managers, scheidsrechters en Journalisten zullen het publiek bij wedstrij den punten geven. Het publiek dat de mees te punten verovert wint de beker Dc leden van het winnend publiek mogen de beker om dc beurt een half uur op de schoorsteen mantel zetten. PAARDENSPORT - Wegens het toedienen van een stimulerend middel aan het paard Nescio ls trainer/pikeur Martin Vergay voor drie maanden het recht ontzegd zich met paarden bezig te houden VOLLEYBAL - Tijdens het Europees kam pioenschap voor meisjes-junioren heeft Ne derland ln de strijd om de negende tot en met de twaalfde plaats met 3-2 (15-13, 10-15, 13-15. 15-8, 15-2) van West-Dultaland ge wonnen. door Johan Woldendorp ENSCHEDE Een tot mislukken gedoemd seizoen werd toch nog door de KNVB-beker gered. FC Twente balanceerde vorig seizoen wekenlang op het bestaansminimum van de eredivisie, vocht vervolgens, dapper terug en stootte (ondermeer ten koste van AZ'67) zowaar door naar de Nederlandse Cupfinale. Maar de bijna gênante wijze waarop PEC Zwolle eerst in de verlenging geveld werd, zegt waarschijnlijk meer over de huidige kracht van de niet meer zo soepel draaiende Enschedese formatie dan het machtsvertoon, waarmee na de halve eindstrijd de reis naar Nijmegen geboekt kon worden. Pessimisten voorspellen FC Twente een kortstondig verblijf ln het zinderende circus, dat Europa Cup heet. Vooral, omdat als tegenstander waarschijnlijk Glasgow Rangers fungeert. FC Twente is meegesleurd door de SELECTIE Andre van Gerven, Eddy Pasveer, Cees van Iers- sel, Epi Drost, Niels Overweg, Harry Bruggink, Henk van Santen, Michael van Braam, Frans Thijssen, Kick van der Vall, Theo Pahlplatz, Sip Bloemberg, Paul Krabbe, Piet Wildschut, Jaap Bos, Ab Gritter, Hallvar Thoresen, Ron van Oos- terom. NIEUW Geen. VERTROKKEN Jan Jeuring (SC Enschede), Kalle Oranen (Hera cles). In de loop van het afgelopen seizoen vertrok ken: Hans Aabech (De Graafschap, inmiddels naar AS Oostende), Eddy Achterberg (FC Gronin gen), Volkmar Gross (Tennis Borussia Berlijn, inmiddels naar Schalke *04), Mare de Clerk (Hera cles). TRAINER „Spitz" Kohn. nivelleringsgolf, die vorig jaar het Nederlandse voetbal rijk overspoelde. Steeds nadrukkelijker zijn realistisch denkende sportliefhebbers geneigd om te veronderstel len, dat de crisis waarmee de manschappen van trainer Spitz Kohn worstelden, geen langdurige black-out is geweest. Het zou precies „passen" in het slijtageproces, dat het Twentse voetbalbolwerk uitholt. Een aantal jaren achtereen moest FC Twente op gezette tijden topspelers verkopen, omdat het niet in staat was tegen de salarissen te concurreren, die Ajax wel zonder blikken of blozen op tafel legde. Op die manier verloor de fusieclub „vedettes" als Dick van Dijk, René Notten en Piet Schrijvers. Aan de andere kant werd het in de gelegenheid gesteld om frisse, naar erkenning hunke rende talenten bij te schrijven op de loonlijst. Die stroom werd vorig jaar ingedamd. Twente was te recht blij met het behoud van Frans Thijssen, maar de mogelijkheden om de groep kwalitatief sterk uit te breiden, zijn nu nihil geworden. Commercieel directeur Ton van Dalen en trainer Spitz Kohn moeten het hebben van jonge toevalstreffers. In de zomer van 1976 schoten ze twee keer in de roos. Plet Wildschut (ex-FC Groningen) en Hallvar Thoresen (een Noor, die zich nota bene zelf bij Twente aanmeldde) manifesteerden zich als zeer bruikbare eerste-elftalkrachten. Dat wel. Maar toch Spitz Kohn is een trainer, die niet graag van zijn behoudende concept afwijkt. De beminnelijke Luxemburger is geen voorstander van een rigoureuze verjonging. Volgens Van Dalen is er genoeg kwalitatief sterke jeugd voorradig; in de ogen van Kohn niet. Lichtelijk geïrriteerd zegt de laatste: „Ik kan toch niet kiezen voor jonge voetballers als ik ze niet heb? Welke jeugdspelers moet ik nu in de plaats van de ouderen zetten? Als Je elftal gemiddeld 23 jaar oud is, bestaan er geen problemen. Mijn team is ouder, maar er zit niets achter. Kijk maar naar de mensen, die op de bank zitten. Het enige wat ik momenteel kan doen, is met Henk van Santen schuiven. Dan raak je of Epi Drost of Cees van Ierssel kwijt. Maar het lost niets op." Ton van Dalen: „We zitten echt wel ruim in de Jonge spelers. Ga maar na: Van Santen is 22, Van Gerven 23, Bruggink 24, Thijssen 25, Bos 24, Gritter 28, Thoresen 20 en Wildschut 19. Pahlplatz is net 30 geworden, zodat je in feite alleen Van Ierssel met zijn 31 jaar en Drost, die 32 is, tot de oude garde kunt rekenen. Als je bovendien weet, dat libero's oud kunnen worden zonder hun vorm te verliezen, dan kunnen we nog een paar jaar mee. Persoonlijk ben ik niet somber gestemd over de nabije toekomst van FC Twente. Alleen wanneer Bos en Van Santen (het afgelopen seizoen langdurig geblesseerd FC Twente-manager Ton van Dalen red.) niet terugkomen, zoals wij ons dat voorstellen, zijn we in de breedte te zwak." Toch weet ook Van Dalen, dat er met deze selectie geen lange-termijn-planning mogelijk is. Kille cijfers als leef tijden zijn, zeggen in de praktijk betrekkelijk weinig over de mogelijkheden van een club. Het spel dat FC Twente het afgelopen Jaar speelde, was een perfecte blauwdruk van het systeem, dat Kohn vijf Jaar geleden al voor zijn manschappen had uitgestippeld. Wat toen als verfrissend en slagvaardig gold, is nu tot een vrij gemakkelijk te bestrijden tactiek gedegradeerd. De eredivisieclubs leren Twente steeds beter kennen. In vergelijking met het seizoen 1975-76 moest de Kohn- brigade het afgelopen jaar in zeventien thuiswedstrij den elf punten prijsgeven. Een onthutsende score, die bovendien aanstipt, dat de kleurloze mfddenmootposi- tie geen toevalstreffer was. Van Dalen: „Dat we in de eerste helft van de competitie zo in het verdomhoekje zaten, heeft verschillende oorza ken. In de eerste plaats hadden we een krankzinnig zwaar beginprogramma. In uitwedstrijden troffen we tegenstanders, waar we elk Jaar van verliezen, doch die minpunten vallen normaal gesproken in het niet omdat we dan al een positie hebben opgebouwd, die een stootje kan verdragen. In de tweede plaats werden we met een groot aantal ernstige blessures geconfronteerd. Natuur lijk komt er ook een stukje vergrijzing om de hoek kijken. Trouwens, wat betreft de verzadiging van som mige spelers geldt hetzelfde. Een aantal voetballers heeft al veel meegemaakt en zat hoog in de boom qua salarissen. Daarom hebben we de basisionen verlaagd en de premies aantrekkelijker gemaakt. Het publiek heeft er recht op de spelers negentig minuten lang te zien knokken. Als de vijfde oorzaak noem ik de over bruggingsperiode, waarin FC Twente terecht is geko men. Met het vertrek van Eddy Achterberg, Jan Jeuring (die overigens te snel wegviel) en Kalle Oranen hebben we de oude kern een beetje kunnen afbouwen. De laatste oorzaak, die Ik zou willen aanhalen, ls de speel- trant van FC Twente. Vroeger waren de clubs doodsbe nauwd voor ons. Ze vreesden suf getikt te worden. Onze gasten stellen zich nu opportunistisch op. Terwijl we lange tijd ln het Diekmanstadlon onklopbaar waren, hebben we er nu elf punten meer laten liggen dan in het jaar ervoor. Dat verklaart cijfertechnlsch onze matige klassering. Nummer vier in de competitie had elf punten meer." FC Twente's toekomst, hoe ziet die er uit? In het voorjaar werd Heracles bereid gevonden om voor Twen te een soort „kweekvijver"-rol te vertolken. Talentjes, die tussen het C-elftal van de Enschedese club en het eerste team in zweven, kunnen in de eerste divisie de onontbeerlijke ervaring opdoen. „Want," weet Ton van Dalen, „voor de toekomst op iets langere termijn maak ik me wel enige zorgen. Volgend Jaar moeten er waar schijnlijk weer drie oudere krachten afvloeien. Belofte volle krachten als Van Braam. Van Oosterom en Krabbe zijn weliswaar opgenomen ln de A-selectle. maar de twaalf nieuwe spelers voor het C-team zijn nog erg jong. Bovendien mag je van het experiment met Heracles niet direct veel rendement verwachten. De praktijk moet nog uitwijzen of deze proef voor onze A-selectle of voor een andere club het meest Interessant ls."

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 23