Zigeuners vrezen uitzetting Oommeritaar ruba en de Antillen (1) ruba en de Antillen (2) Kruba en de Antillen (3) Iverlegorgaan voor sociale werkplaats Tweehonderd mensen in schamele onderkomens in onzekerheid Voorspellingen een reisbureau voor dieren oud in australië vasthouden getergd bumper DAG 12 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet deze week op de Nederlandse tillen gesloten regeerakkoord theoretisch het maximum irtoe een centrale regering kan bij de toepassing van de be- jrlijke decentralisatie. Het ziet jraktisch gesproken echter naar dat zelfs deze voorstellen de trderheid op het eiland Aruba niet ver genoeg gaan. Ja, het is nog maar de vraag of er straks een tweederde meerderheid in Antilliaanse parlement zal zijn de basiswetten zo te veranderen de „verzelfstandiging" van de eilanden van de Antillen kan irgaan. betekent, zoals de kaarten nu en, dat de meerderheid van de ibanen heeft gekozen voor ver- pering en verzieking van de po ke verhoudingen binnen de An- n, in de hoop uiteraard straks er en betere boter uit de situatie kunnen braden. de laatste kabinetsformatie |(t formateur Rozendal (van het nd Curasao dat moet er irtaan waarschijnlijk steeds bij egd worden) consequent de po- istische MEP van Betico Croes len spel gehouden. Dat is psy- ilogisch misschien wel verklaar- ir uit persoonlijke geirriteerd- d over de pompeuze, maar niet jd even duidelijke en heldere itieke verklaringen van Betico Croes, maar of het politiek verstan dig is geweest, is een andere kwestie. Het is waar: met Croes en zijn partij is het moeilijk zaken doen. De partij is alleen maar duidelijk in wat zij niet wil: (namelijk: niets, maar dan ook volstrekt niets te maken hebben met Curasao en als conse quentie daarvan ook niet met de andere eilanden van de Antillen), maar over wat daarvoor in de plaats moet komen laat Croes zich nogal verschillend uit. De ene keer heeft hij het over een uit de Antillen losgemaakt Aruba, dat een heel speciale band met Nederland onderhoudt een twaalfde provincie of desnoods een gemeente waarvan er zoveel hon derd in Nederland zijn. Een andere keer evenwel spreekt hij van de soevereiniteit van zijn land Aruba en het zelfbeschikkings recht van de Arubanen, die moeten worden uitgedrukt in een eigen Arubaanse grondwet. Eventueel wil Croes nog wel, als het eenmaal zover is, een of ander samenwer kingsverband van die souvereine staten aangaan, maar die samen werking mag dan geen ander karak ter hebben dan de samenwerking binnen de Europese gemeenschap naar de opvatting van wijlen De Gaulle of een balsturige Brit van dit ogenblik. tar al is het dan onduidelijk wat oes wil het was misschien toch rstandig geweest hem te betrek bij de formaticbesprekingen, arin blijkens de resultaten het in ril 1977 uitgebrachte rapport van Tilburgse hoogleraar Jeukens er staatskundige hervormingen in Antillen zo'n belangrijke rol :eft gespeeld. Misschien was, al latende het denken van de*man at minder troebel geworden. itt bovendien: al worden de An- 'en zelf dan niet omgezet in -een atsverband naar EG-snit; de zes aderlijke eilanden krijgen des- lanks toch een eigen grondwet voor de centrale regering is er eens heel wat minder te regelen. >rtom: Aruba krijgt meer dan het Nederland heeft in dat proces nau welijks een rol dan de Arubanen jieeds maar weer voor te houden lit het een heilloze weg is, die hoes hun wijst. Ten eerste is o.a. jii een recente studie in het week- ïad Economisch Statistische Be- ichten nog eens gebleken dat Aru- a (een eiland zo groot als Texel et ruim 60.000 inwoners) econo- isch niet op eigen benen kan staan enzij Nederland tot in de lengte in dagen het eiland zou blijven eunen, maar-dat is irreëel, gezien >k in de internationale context aarin dit alles zich afspeelt) en ten yeede zal het politieke tumult dat roes nu veroorzaakt de basis van ruba's welvaart die voorname- onze sociaal-economische lactie [EN HAAG De sociale werk- latsen krijgen een „overlegor- vergelijkbaar met een onder- aingsraad in bedrijven. Het be- juit hierover is gisteren door minis- r Boersma bekend gemaakt. Er n enkele honderden sociale werk- latsen, en er werken bijna 66.000 llnder-valide werknemers in. nieuwe overlegorganen zullen 'aan uit vertegenwoordigers van t werknemers die in vrije algemene V h J 7jp Moeder met kinderen aan de Amsterdamse Basisweg. De kinderen gaan niet naar school. (foto's: Erwin Verheijcn) Behalve in tenten en caravans wonen de zigeuners ook in zelfgebouwde krotten. ooit gehad heeft sinds het al in de jaren dertig begon zich tegen Cura sao af te zetten. Maar nu is kenne lijk Croes op zijn beurt zo persoon lijk geraakt, dat er niets meer deugt hij heeft bovendien kans gezien zijn persoonlijke geprikkeldheid aan grote groepen van de bewoners van Aruba mee te delen. Het gevolg is dat onrust en stakingen het eerste optreden van het kabinet-Rozen- daal begeleiden. Het ziet er naar uit dat Aruba op déze manier een weg opgaat, waar op geen terugkeer meer mogelijk is, ai was het alleen maar omdat Croes al lang te veel woorden aan de „status aparte" heeft gewijd en zijn volgelingen nu eindelijk wel eens daden van hem willen zien. door Wim Jansen AMSTERDAM Meer dan tweehonderd zigeuners in Am sterdam maken nu angstige dagen mee. Zij kunnen ieder moment door de politie over de grens gezet worden, hun soort genoten uit Assen en Harden- berg achterna. Twee Amster damse advocaten zijn van me ning dat zigeuners niet zo maar tegen hun wil in op transport kunnen worden gesteld. Via een kort geding willen zij uit zetting voorkomen en de Ne derlandse regering dwingen een duidelijk standpunt in te nemen in het zigeuneipro- bleem. De uit Joegoslavië afkomstige zigeu ners in Amsterdam hebben twee we ken geleden van de vreemdelingen politie te verstaan gekregen dat zij zo snel mogelijk het land moeten verlaten. De groep woont nu al tien maanden in caravans, tenten en zelf gebouwde houten krotten, midden in de verlatenheid van een groot stuk onbebouwd industrieterrein, ongeveer vijf kilometer buiten de bebouwde kom van Amsterdam. Voorzieningen zijn er niet: water ha len ze in grote ketels bij een fabriek en in de avond leven ze bij het licht van petroleumlampen. Een paar ga ten in de grond dienen als wc. De vele donkere kinderen spelen de hele dag op blote voeten tussen de hopen huisvuil en ander afval, dat zich in de loop van bijna een jaar heeft opgestapeld rond de overbewoonde onderkomens. Cirkel rond De groep maakt deel uit van de vele in Europa rondtrekkende zigeuners, die nauwelijks grenzen of formalitei ten kennen. Zij vinden dat ze het recht hebben in Europa rond te trek- ken en zich te vestigen en werk te zoeken op een plaats die ze wel aan staat. In de praktijk echter zijn de meeste landen niet zo gesteld op rondtrekkende woonwagenbewo ners. Zo kan het gebeuren dat Neder land zigeuners uitwijst naar België, dat ze dan weer doorstuurt naar Frankrijk. Ook daar zijn ze niet ge wenst, zodat ze enige tijd later ge dwongen naar Italië moeten vertrek ken, waar ze snel worden doorge stuurd naar Joegoslavië. Het is in dit land voor zigeuners echter zeer moei lijk om werk te vinden, waardoor ze uitwijken naar Oostenrijk en Duits land, waar ze ook het land uitgezet worden. De Europese cirkel is dan weer rond. Zo kon het gebeuren dat de familie Hopic, vier jaar geleden Nederland uitgezet, na gedwongen omzwervin gen vorig jaar weer in ons land te rechtkwam en bij de gemeente Am sterdam aanklopte voor een stand plaats. Het gemeentebestuur was toen (en is nu nog) in een Juridische strijd gewikkeld rond de standplaats van zigeunerkoning Koko Petaio en wilde er niet nog een zigeunerpro bleem bij hebben. „Tweeslachtig" De Amsterdamse advocaat mr D. Koopman, die nu samen met zijn collega mr C. Everaert de belangen van de groep verdedigt, verwijt Am sterdam een tweeslachtige houding: „Tien maanden geleden stuurt de gemeente de zigeuners naar deze plaats, om ze vervolgens helemaal te laten barsten. Geen electriciteit, geen water, niets hebben ze gedaan om de omstandigheden op het ter rein waar de zigeuners bivakkeren te verbeteren. We hebben enige tijd geleden bijstand aangevraagd voor deze mensen, die vrijwel geen in komsten hebben. Tot nu toe hebben we nog geen enkele reactie ont vangen". Geen werk Een aantal leden van de Hopic-fami- lie heeft gepoogd werk te krijgen, maar zonder vergunning kunnen ze nergens terecht. De meesten zijn van beroep muzikant of kunstenaar en door optredens tijdens feesten en manifestaties komt er wel wat geld in het laatje. Dat is echter lang niet voldoende voor de ruim tweehon derd zigeuners. Lange tijd heeft de Vincentius Vereniging dagelijks voor maaltijden gezorgd, maar de middelen waren niet onbeperkt. Men is nu gestopt met het verstrek ken van tweehonderd maaltijden per dag, ook omdat de situatie uit zichtloos leek. Bedelende zigeunervrouwen met kleine kinderen op de arm zijn in middels een normaal verschijnsel in de Amsterdamse straten geworden. Desgevraagd geven de bewoners vpn de schamele onderkomens aan de Basisweg toe dat ze ook af en toe kinderen er op uit sturen om geld te stelen om voedsel te kunnen kopen. Eergisteren betrapte de Amster damse politie nog negen kinderen bij het zakkenrollen in het centrum van de hoofdstad. Door deze zaken is de houding van de Amsterdammers tegenover de zi geuners bepaald niet verbeterd; ze worden regelmatig uitgemaakt voor profiteurs die niet willen werken. Dat dit beeld niet helemaal klopt bewijst een experiment in een win kelcentrum in Amsterdan-noord. Met medewerking van de winkeliers mogen de bewoners van de Basis weg daar zelfgemaakte produkten verkopen, waarvoor veel belangstel ling blijkt te zijn. Het geld krijgen de zigeuners niet zelf in handen, dat wordt gebruikt om de leefsituatie op het terrein te verbeteren. „Druppel" Die verbeteringen zijn slechts een druppel op de gloeiende plaat. De twee advocaten proberen samen met Landelijk Woonwagenwerk via juridische weg wat meer zekerheid voor de groep te scheppen. Zij wij zen daarbij op de willekeur van het uitwljzingsbeleid: de familie Roma nov mocht na enig geharrewar in Lelystad blijven wonen, terwijl on langs in Assen en Hardenberg groe pen zigeuners werden opgepakt en het land uitgezet. Mr. Koopman: „Zigeuners zullen al tijd blijven bestaan en daarom moet er duidelijkheid komen over hun positie. De enige regel die de justitie nu hanteert is dat iedere illegaal zonder meer het land wordt uitge zet. Maar de vreemdelingendienst weet al tien maanden dat ze hier zitten en dat heeft men altijd getole reerd. Nu zouden ze Ineens weg moe ten," aldus advocaat Koopman, die in de behandeling van de Romanow- zigeuners een voorbeeld ziet van hoe het wel kan. Zodra het officiële bevel tot uitzet ting komt, zullen de advocaten hier tegen in beroep gaan. Ze achten het waarschijnlijk dat dit beroep wordt afgewezen, maar in een kort geding kunnen ze die afwijzing aanvechten. Dan zal de president van de recht bank zich uit moeten spreken over de uitzetting en mr. Koopman zegt goede hoop te hebben dat hij uitzet ting onwettig verklaart. Dan zal de overheid zich wel moeten bulgen over de opvang van zigeuners. lijk op toerisme berust ernstig aantasten. Dat zijn praktische argumenten. Wij laten dan maar omwille van de beknoptheid van deze beschouwing de meer principiële achtergronden (het racisme van Aruba's afzetten tegen de veel donker gekleurde Cu- ragaoenaars en de weigering van Aruba om ook maar iets van zijn extra verdiensten te delen met min der goed bedeelde landgenoten op Bonaire, Saba of St. Eustatius) maar buiten beschouwing. Waar Croes nu door een waar schijnlijk ongelukkige manoeuvre van Rozendaal toe wordt gedreven is cynisch-populisme in de slechtste zin van het woord. HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten verkiezingen worden gekozen. Daar naast zal iemand van de leiding van de werkplaats lid zijn van het or gaan. De voorzitter van het orgaan wordt door de leden zelf uit hun midden gekozen. Voor bepaalde besluiten van de lei ding van de werkplaats zal voortaan de instemming van het overlegor gaan vereist zijn. Voor andere be sluiten en onderwerpen zal verplicht het advies van het overlegorgaan tevoren moeten worden inge wonnen. Er is gisteren opnieuw hevig gemop perd op de weerdeskundigen. Vooral in noordoost-Nederland wordt er de laatste dagen smalend gereageerd op berichten over „Geen regen van betekenis" en vooruitzichten als „Droog, zonnig en warmer". Was het woensdagmiddag in Groningen al totaal mis in Uithuizermeeden viel veertien, Warffum achttien mil limeter regen gisteren kregen ook andere delen van Groningen en Friesland hun deel. In de Martini- stad viel sinds 's morgens zeven uur maar liefst tien millimeter water, Gorredijk en andere plaatsen wer den geplaagd met een urenlang aan houdende deprimerende landregen. In Almkerk is om vijf uur 's middags zowaar nog donderslag gehoord. Je krijgt haast de indruk dat de natuur eens even goed heeft willen doen voelen, dat het Hondsdagen programmaschema nog niet is afge werkt. Er is wat het weer van de laatste maanden betreft eigenlijk een parallel te vinden met het weer van de afgelopen winter. Was het toen zo, dat het droge vriesweer onze neus herhaaldelijk voorbij ging; in het als warm te boek staan de seizoen geldt ditzelfde voor zon neschijn en warmte. In beide geval len lijkt de natuur een eenmaal be treden kronkelpad met grote voor liefde telkens opnieuw te bewan delen. Als we deze zomer iets ervan geleerd hebben dan is het wel dit, dat lucht drukstijgingen in het zeegebied ten zuidwesten van de Britse eilanden niet automatisch en vooral niet di rect mooi zomerweer voor ons in leiden. Dit vooral wanneer een of andere depressie in Oost-Europa het vertikt mee te werken en de stromingen in de hogere lagen een cyclonale draai meegeeft, zoals ook gistermiddag duidelijk te constateren was op het 500 millibaarvlak zowel boven Duitsland, onze omgeving als oost- Engeland. Boven de oostkust van Engeland stond tot op grote hoogte een zeer krachtige Noordelijke stro ming (120 kilometer per uur op 11.000 meter). De barometers in Schotland en Scandinavië kunnen in zo'n geval stijgen wat ze willen, bij ons blijft het onstabiel. Zo is het op dit ogen blik zaak vooral naar het noordoos ten te kijken. Boven Oost-Duitsland lag gistermiddag een depressie van 1.015 millibaar, die een noordooste lijke koers volgde. De ermee samen hangende regen reikte over Dene marken. En het vervelende nu is dat die neerslag zich in westelijke tot zuidwestelijke richting gaat uitbrei den en vandaag al de Duitse Bocht bereikt. Dit geeft met name voor noordoost-Nederland weer her nieuwde onstandvastigheid en later wellicht onweerskansen. Die onsta biliteit wordt gevolgd door een dro ger en zonniger weertype dat Dene marken in de loop van weekeinde wel zal bereiken. In Polen was het gistermiddag al flink warm met Warschau op circa 25 graden. Ook Ukkel voorziet voor zondag on weer, wat ongunstig zou zijn voor de postduivenliefhebbers, die dit jaar al bijna ongekend veel jonge duiven verloren hebben zien gaan (een slecht seizoen). De zaterdagvliegers zullen het vermoedelijk wel redden, omdat er dan nog weinig tramme lant zal zijn op de route Frankrijk- Nederland. Geen wonder dat die duivenmensen wel eens wat verbit terd raken en... de weerlieden kriti seren. Hier een alinea uit Het Neder lands Postduiven Orgaan. Het stuk je heeft betrekking op tegenvallen de weersomstandigheden bij een vlucht uit Frankrijk. „Het is mij nog steeds een raadsel, maar ik geef bij voorbaat toe, dat het aan mij ligt, dat al onze meteorologische institu ten en de vrije weersvoorspellers als De Jong en Pelleboer geen zeker heid kunnen geven over twee uur lang geen storing en geen regen over een afstand van 170 kilometer. De ervaring leert trouwens dat ze het over 100 kilometer ook niet weten. En dus worden er in juli/augustus vooral tijdens de Hondsdagen hon derdduizenden jonge duiven ver speeld" Kom, kom, auteur v.d. H., ik kan met u meevoelen en uw trieste stem ming begrijpen, maar niet over drijven. STRANDWEER Vandaag zonnige perioden vooral ln het zuidwesten en westen, maar op de Waddeneilanden zwaar bewolkt en opnieuw regenkans. Verder het koelst daar bij noordelijke wind. Verdere vooruitzichten: weekeinde warmer met tijdelijk onweerskans. zwaar bew. 18 zwaar bew. 19 regenbul 17 zwaar bew. 18 zwaar bew. 19 zwaar bew. 17 zwaar bew. 18 regenbui 16 hall bew. 17 regenbul 17 onbew. 21 onbew. 33 zwaar bew. 26 regen 15 onbew. 27 zwaar bew. 18 licht bew. 22 licht bew 22 regenbul 20 hall bew 19 zwaar bew. 21 regen 19 licht bew. 23 licht bew. 25 licht bew. 23 hall bew. 17 hall bew. 34 onbew. 29 zwaar bew. 18 licht bew. 24 hall bew 28 hall bew 22 hall bew 28 onweer 29 geheel bew 18 zwaar bew. 19 half bew 21 zwaar bew niet ontvangen licht bew. 31 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vllssingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Oenève Helsinki Innsbruck Klagcnfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca MQnchen Nice Oslo Parijs Rome Spilt Stockholm Wenen ZQrlch Casablanca Istanboel Tunis Hoogwater zaterdag 13 augustus Vllssingen 1.55-14.14, Haringvlletsluizen 2.03-14,27, Rotter dam 3,58-16,05. Schevenlngen 3 06-15.33, IJmul- den 3.43-16.08. Den Helder 7.30-20.12, Harllngcn 9.46-22.34, Delfzijl 0.33-12.44 Steeds meer mensen willen hun ïuisdier meestal de hond mee- ïemen op vakantie. Helemaal niet lo'n gek idee, vooral niet als je als >udere een maand of wat gaat over winteren. Ten eerste is het vrij costbaar om een hond zo lang in ïen dierenpension onder te bren- Sen en vindt maar eens een ande- ■ebplossing! en ten tweede is het 'ngezellig om een dier waarop je zo 'esteld bent, zo lang niet om je 'een te hebben. Maar het heeft ook togal wat voeten in de aarde om dier mee te nemen op reis: hij noet tegen hondsdolheid ingeënt üjn in de meeste landen een 'oorwaarde om hem in te mogen voeren geldige inentingspapie- *n bij zich hebben, misschien noet er een stukje llevelingsspeel- 'oed mee (zo'n dier moet al die tijd och lets van thuis bij zich hebben), wellicht moet er wat «peciaal voed- fcl of medicijnen mee, en er moet 'oor gezorgd worden dat hij in het- lelfde vliegtuig mee kan, op schoot of in een kenneltje. En dan de angst onderweg, of de hond wel goed zit zo alleen in die ruimte. Een Amerikaan, Frank Hasenauer, die bij de luchtvaartmaatschappij Trans World Airways werkte, zag wel brood in een reisbureau voor dieren. Acht Jaar geleden stichtte hij in Los Angeles de „Jet Pets Inc." en de afgelopen jaren hebben hem gelijk gegeven: er was een grote behoefte aan zo'n dierenbu- reau. Zijn bureau neemt alle zorgen van de eigenaar over. De baas of bazin hoeft zelf nergens meer ach teraan. De firma haalt het dier dat op reis moet. thuis af, borstelt en wast het. zorgt voor inentingen en papieren, een geschikte „verpak king" voor op reis waarin het dier zo comfortabel mogelijk wordt overgevlogen, voor reisproviand en een liefdevolle behandeling, zodat de dierlijke reiziger zich echt op z'n gemak voelt. Desnoods kan de al dan niet harige passagier een paar dagen voor de aanvang van de reis bij Jet Pets in pension komen, on geacht of het om een hond, poes, kanarie, een boa-constrictor, een chimpansee of een leeuwenwelpje gaat. Aan bijzondere eisen komt de firma ook tegemoet. Zo was er eens een dame uit Hollywood die haar poedeltje mèt een van haar négli- gé's „verpakt" wilde zien; het dier tje zou zich onderweg dan niet zo verlaten voelen. De grote Amerikaanse luchtvaart maatschappijen zijn blij met de komst van het dierenreisbureau, net als de eigenaars van reizende dieren, want het scheelt beide par tijen veel moeite. Het kost natuur lijk wel wat extra, maar toch niet uitzonderlijk veel. Van huisdeur tot plaats van aankomst kost een nor maal model hond op de afstand Los Angeles-New York tussen de vier en zeshonderd gulden, evenveel on geveer als een normale „mensen- reis" in de toeristenklasse. Een ka narie vliegt al voor zeventig gulden naar New York, en hoe verder de reis gaat, hoe voordeliger: een Ierse wolfshond bij ons weten het grootste hondenras is vanuit de VS voor nog geen vijftienhonderd gulden naar Zuid-Afrika overgevlo gen. En wie meer dieren tegelijk verstuurt, betaalt volgens het voor deligste groepstarief. MEN ZEGT. dat men kinderen nooit pinda's moet ge. venJuist Al thans riet aan kinderen onder 3 jaar. Pinda's verteren niet door speekset en ...dat ouders vkrnde. rendiescheelkijken zich niet ongerust hoe. ven te maken,omdat het kind *et over die kwaal heengroeit. Or)juist !H!!!!H! dat het verstandig is.brand widen di. rekt na het ontstaan onder de kraan te hou den. Jursf.Vfces vooral royaal met dat (taude) water. Het kan veel brancMaren voortomen In de Australische staat Victoria is ongeveer negen procent van de be volking 65 jaar of ouder. Veel min der oudere mensen dan bij ons wo nen in een bejaardenhuis; al met al, mèt ziekenhuispatiënten en bewo ners van particuliere verpleeghui zen mee is maar zo'n zeven procent „uithuizig". Dat zit 'm onder meer hierin, dat de verhouding tussen kinderen en ouders in Australië heel anders ligt dan ln Nederland, vertelt ln het blad „Leef tijd" Cees van Tiggelen. Een paar jaar is hij geneesheer-directeur geweest van ,een Bredase bejaardeninstelling, de laatste anderhalf jaar doet hij iets dergelijks in Australië. In dat land, zegt hij, is er „duidelijk een tendens bij de Jongere mensen om zo lang mogelijk steun te geven aan hun ouders. Ook wanneer ze zorg behoevend zijn om ze zo lang moge lijk thuis te houden. Het is echt niet ongebruikelijk dat de dochter van een alleenwonende vrouw zo'n veertig, vijftig kilometer reist om de was te helpen doen of de kamer schoon te maken of iets dergelijks. Er is een duidelijke bereidheid om, laten we zeggen, verantwoordelijk heid te nemen voor zichzelf en zijn familie. Die zorgzaamheid schijnt overigens niet geheel spontaan uit het hart op te borrelen, want Van Tiggelen voegt daar aan toe: „Of dat ook allemaal vrijwillig is, is wat anders. De sociale voorzieningen in Australië zijn bij lange na niet wat ze zijn in dit socialistische luilek kerland". Stijldansen Is weer helemaal terug in ons land. „Dansen met vasthou den" noemen dansleraren dat, ln tegenstelling tot de moderne dan sen, waarbij Je op een (soms pret tig) afstandje van je partner blijft en maar wat om elkaar heen draait. Zoals vorige week al gemeld, hou den de oefenmeesters, aangesloten bij de Nederlandse Bond van Dans leraren, dezer dagen hun congres in Winterswijk en daar ls vooraltter Thomas Bus met de enigszins som bere mededeling gekomen dat het aantal Jongere dansleerlingen (zo tussen de veertien en achttien Jaar) aan het teruglopen ls. Tot 1980 ver wacht de bond er 70.000 minder op zijn scholen, tot 1990 moeten dat er zelfs wel 275.000 zijn. Beducht zijn ze er daarom nog allerminst voor, want de echtparen komen met veel meer tegelijk opzetten en dat maakt weer een hoop goed. Je weet trouwens nooit wat de reclame zal uithalen: deze maand nog begint er een omvangrijke publiciteitscam pagne, waarbij oud én jong via pos ters, radio en t.v. zal worden opge roepen ook de voetjes van de vloer te tillen onder het motto „dansen ls plezier voor twee". „Niets zo vitaal als de bloedgolven van mensen onderweg. Stoplich ten, zebrapaden, DAF-bezltters, zesentwintigjarige agenten die met een gedekt kapsel onder hun pet het verkeer in de war regelen, neus peuterende tegenliggers, lijn vier, overstekende bejaarden of ln leder uitgevoerd gepeupel op de motor het ls allemaal goed om de moord zucht en de moed er in te houden. Alleen tot het uiterste getergd kom Je vooruit ln de wereld". (Jan Blokker in de VPRO-glds in de beschrijving van zijn dagelijkse autoroute Amsterdam-Hilversum). George Kennedy, de man die in de t.v.-serte The Blue Knight de zeer menselijke politieman Bumper Morgan speelt, is sinds 1959 bij film 'en televisie aan het werk, maar houdt zich al heel wat langer met het theater bezig. De VARA-gids weet dat George, nu een vijftiger, als zevenjarige zelfs al een eigen radioshow had. Van muziek heeft hij ook verstand, want hij is orkest leider geweest en beroepsdanser was hij ook al, al zou Je dat aan zijn figuur niet zeggen. Maar dat is dan ook al eventjes geleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5