In Amsterdam academie voor natuurgeneeskunde Duisenberg versterkt zijn positie Rijkspolitie: wuivende handjes gevaar Voor overleg abortus weinig ruimte over A Verhuur vliegtuig aan Z.-Afrika van de baan Aruba In eerste cursusjaar plaats voor 50 studenten Rage wordt afgeremd met waarschuwingen en bekeuringen 'Druppel die emmer doet overlopen' VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1977 c BINNENLAND Trouw/Kwartet Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In Amsterdam wordt In oktober begonnen met de Nederlandse Academie voor Natuurgeneeskunde, die het eerste cursusjaar plaats zal bieden aan voorlopig vijftig studenten. De academie is een initiatief van de Nederlandse Werkgroep van Praktizijns, die deze hogere beroepsopleiding voorlopig zal (financieren, in afwachting van een subsidie. Voor de opleiding is een twintigtal docenten aangetrokken, zoals na tuurgeneeskundigen, fysiotherapeu ten, artsen, psychologen en diëtis ten, die voorlopig op part-time basis onderwijs zullen geven. Coördinator van de academie de eerste in Ne derland wordt de orthopedagoog A. A. Bergman uit Huizen. Er zal onderricht gegeven worden in vakken die de verschillende kanten en technieken van de natuurgenees kunde en oosterse geneeskunde om vatten, alsmede van de daarmee sa menhangende universitaire genees kunde. Die vakken bestaan uit onder meer acupunctuur, bewegingstherapie, chiropraxie, iriscopie, manuele the rapie, voedingsleer en yogatherapie. Er zal worden begonnen met de uni versitaire geneeskunde, waarna de oosterse en natuurgeneeskunde zul len volgen. In het tweede jaar komen de technieken aan de orde; in het derde jaar zal praktisch en klinisch onderwijs worden gegeven in de dan functionerende pollkliniek van de academie. Drie jaar studie De totale studietijd bedraagt voorlo pig drie jaar, maar zal tezijnertijd worden uitgebreid tot een vierjarige cursus. Hoewel aan het initiatief tot oprichting van deze academie tot nu toe geen ruchtbaarheid is gegeven er zijn alleen enkele honderden fol ders verstuurd aan mensen die daar- om vroegen hebben zich voor het eerste cursusjaar nu al veel meer kandidaten aangemeld dan er kun nen worden geplaatst. Voorlopig is er slechts plaats voor vijftig studenten en het jaar daarop eveneens. De academie in Amsterdam, waar- i aan volgens de werkgroep van prak- (izijns al jaren een grote behoefte bestaat, is opgericht in navolging van dergelijke instituten in de Vere nigde Staten, Engeland en west- Duitsland. Ze valt onder het hoger beroepsonderwijs en er is plaatsing aangevraagd op het rijksscholen- plan. Toelatingseisen Toelatingseisen zijn een diploma op middelbaar niveau en een voorkeur voor scheikunde, natuurkunde en biologie in het vakkenpakket. Andere eisen zijn verder: een redelij ke geestelijke en lichamelijke ge zondheid en een positieve instelling ten aanzien van de natuurlijke leef- en/of geneeswijze. Vooral deze laat ste eis zal bij de selectie zwaar wegen. Kandidaten die kunnen aantonen in deze richting actief bezig te zijn ge weest genieten de voorkeur. De opzet van de academie van hen bekwame en gemotiveerde natuur- therapeuten te maken. Op internati onaal gebied zal worden samenge werkt met soortgelijke academies in west-Duitsland en de VS, zodat de opleiding is opgezet volgens interna tionale maatstaven. Ook uit onderwijs De aanmeldingen zijn hoofdzakelijk afkomstig van mensen tussen de 18 en 35 jaar, voor een deel uit de medische en paramedische sector en voor een ander deel studerend aan universiteiten, maar ook wel uit het onderwijs. De academie wordt voorlopig ge- huisvest in het gebouw van het DEN HAAG PvdA-minister Duisenberg van financiën wil in Oost-west centrum aan de Achter- strijd tegen de werkloosheid „meer op zeker spelen". Hij vindt mr Vioit?^rrd?jï!' daarom bezuinigingen op de groei van de collectieve uitgaven tig studenten'zod^he^ ja^^aarop (overheid, sociale uitkeringen) nodig van zo'n acht müjard al zal moeten worden uitgekeken gulden in plaats van de vier miljard die nu in het formatie naar een groter gebouw, waarin ook akkoord van PvdA, CDA en D'66 zijn overeengekomen, zo de noodzakelijke polikliniek kan vertelde Duisenberg gistermiddag, worden ondergebracht. Voordat de plan met de academie te beginnen. Een woordvoerder zei dat men er geen vergunning voor nodig heeft. Anders wordt het als er ook hande lingen zouden worden verricht die volgens de wet op de geneeskunde alleen door bevoegde artsen mogen worden gedaan. Hij wees erop dat de staatscommissie-Muntendam bezig is met het inventariseren van de natuurgeneeswijzen in Nederland en dat deze tevens de mogelijkhe den onderzoekt voor het functione ren van deze geneeswijze naast offi ciële geneeskunst. Ook bij het ministerie van onderwijs was men onbekend met deze acade mie in oprichting. Een aanvrage voor plaatsing van het rijksscholen- plan was nog niet binnengekomen, zei men daar desgevraagd. Overi gens zal pas na verloop van tijd bekeken worden of deze aanvrage kan worden gehonoreerd, waarna men voor subsidie in aanmerking zou komen. Prins Claus had gisteren de handen vol in het vijfhonderd jaar oude Drentse Nijeveen: hij opende daar een herbouwde korenmolen én een nieuw zwembad. Op de foto is de prins bezig de naam van de korenmolen te onthullen. Die naam bleek 'De Sterrenberg' te zijn. De uit 1786 daterende molen is afkomstig uit het Duitse plaatsje Weener en werd door de vorige eigenaar voor niets aan Nijeveen geschonken. Het rijk maakte de herbouw financieel mogelijk. CDA ziet ontwerp als „uiterste grens" van onze parlementsredactie DEN HAAG De CDA fractie wenst in overgrote meerderheid niet te wikken of wegen als het gaat om een inhoudelijke regeling voor het abortusprobleem. Het nog liggende abortuswetsont werp Van Leeuwen-Gardeniers, dat vorig jaar onhaalbaar was in het parlement, geeft de uiterste grens aan tot waar de CDA- fractie wenst te gaan. Het wetsontwerp gaat uit van het principe „Nee, tenzij met zorgvuldi ge afweging," en strafbaarheid voor de arts, als hij de regels overtreedt De fractie voelde niets voor de sug gestie uit het abortusprobleem te komen door er een studiecommissie op te zetten. Met deze stellingname, door geen der aanwezige CDA kamerleden aan gevochten, heeft het CDA de ruimte voor inhoudelijke onderhandelingen met PvdA en D'66 uitermate gering gemaakt. De fractie heeft nog geen standpunt ingenomen over de vraag wat er moet gebeuren indien, zoals verwacht, PvdA en D'66 weigeren het voorstel Van Leeuwen-Garde niers te volgen. De programcommissie heeft daar voor een suggestie gedaan: huidige ADVERTENTIE nMETZLER- brilieders oogmerk door Johan van Workum cursus op 3 oktober begint zal zater dag 1 oktober om twaalf uur de academie officieel worden geopend met een klein aantal genodigden. Geen vergunning nodig Bij het ministerie van volksgezond heid wist men nog niets af van het Duisenberg wenste ook gisteren nog in het midden te laten of hij zich beschikbaar zal stellen voor de post van financiën In het nieuwe kabinet- Den Uyl. Hij vindt de publiciteit over zijn reserves tegenover het formatie- akkoord over de economische poli tiek „nogal overtrokken". „Ik heb bezwaren op dit onderdeel. Met veel andere belangrijke punten in het ak koord ben lk het eens. Maar ik zal eerst nog het hele pakket van alle afspraken die de formatie oplevert, moeten zien. Aan een eindoordeel ben lk nog niet toe." Gisternacht en ook weer gistermorgen heeft Duisen berg uitgebreid beraadslaagd met formateur en partijgenoot Den Uyl over zijn reserves Inzake de afgespro ken omvang van de bezuinigingen. wen willen stellen. Als deze figuur langs de kant zou blijven staan roe pen dat Den Uyls beleid niet deugt, zou dat een lastiger horzel in de pels van de PvdA en het nieuwe kabinet zijn dan een heel grote PPR ooit zou hebben kunnen worden. Er is de formateur daarom veel aan gelegen deze Duisenberg in zijn ministers ploeg te houden. En Duisenberg zelf zal zijn troefkaart, zijn uiteindelijke „ja" als de formateur hem vraagt minister te blijven, pas op het aller laatste moment uitspelen. Lubbers: „ja" ïan onze Haagse redactie DEN HAAG De verhuur door Fokker van een F 28 Fokker Fellowship aan de Zuidafrikaanse luchtvaartmaatschappij Suidwes-Lugdiens is van de baan. Het ministerie van economi- houdtag overigens 'niet zo vreemd. sche zaken heeft Fokker gisteren meegedeeld dat de gevraagde ais het beleid tot sterke matiging vergunning voor deze verhuur niet zal worden verstrekt. Een woordvoerder van Fokker zei gisteren: uit finacieel en commerci- j eel oogpunt is het jammer, maar we zullen ons aan het besluit houden. Minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) heeft negatief over de ver huur geadviseerd en dat heeft bij economische zaken de doorslag gegeven. De afgelopen weken hebben Tweede Kamerleden (Scholten, CDA en Ter Beek, PvdA) vragen gesteld om de transactie te voorkomen. Ook ver scheidene actiegroepen hebben in deze zin een beroep op de regering gedaan. De Suidwes Lugdiens onderhoudt chartervluchten tussen Kaapstad in Zuid Afrika en Namibië, het door Zuid Afrika nog steeds bezet gehou den Zuid West Afrika. De tegenstan ders van de verhuur wezen erop dat de maatschappij met haar burger- vliegtuigen ook vaak troepen ver voert. Verhuur van een Fellowship daarvoor zou dus strijdig zijn met het Nederlandse Anti-apartheldsbe- leid in het algemeen en met het Nederlandse standpunt dat Zuid- Alrika Namibië zo spoedig mogelijk zelfstandigheid moet verlenen. Het CDA Kamerlid Scholten toonde zich gisteren desgevraagd gelukkig over de regeringsbeslissing. Volgens hem is deze beslissing ook voor Fok ker in commerciële zin niet nadelig. De SWAPO (de grootste bevrij- dingsbeweging in Namibië) heeft verschillende Afrikaanse landen van de zaak op de hoogte gesteld. Daarbij zijn ook landen waar een mogelijke markt voor Fokker ligt. Fokker zou haar eigen belangen in die landen hebben geschaad indien de F 28 toch voor gebruik in Nami bië was verhuurd" aldus Scholten. Inmiddels heeft CLAT-Nederland, de solldaritelts-beweging met de de mocratische vakbeweging in Zuid- Amerika, de directie van de Fokker fabrieken gevraagd af te zien van de produktie van de F 28 Fellowship in Brazilië. van inkomens onvoldoende slaagt en Duisenberg lijkt daar nu al van overtuigd is het de speciale ver antwoordelijkheid van de minister van financiën ervoor te zorgen dat de dan noodzakelijke aanvullende be zuinigingen er ook daadwerkelijk komen, en op tijd. Sterke kaarten Duisenberg heeft sterke kaarten. Hij geniet niet alleen bij het CDA veel prestige. Hij is ook zowat de enige in het socialistische kamp in wie de dwarsliggende organisaties van werkgevers en wantrouwige topondernemers nog enig vertrou- CDA-minister Lubbers (economi sche zaken) schijnt de houding van zijn PvdA-collega ook zo te taxeren. Zelf zegt Lubbers „ronduit ja" tegen het formatie-akkoord over het eco nomisch beleid, en ook hoopt hij vurig dat Duisenberg als minister van financiën zal aanblijven, want „dan zal ie het ook doen", aldus Lubbers, doelend op de afspraak om voor drie miljard gulden aanvullen de bezuinigingen voor te bereiden voor als een soort reserve achter de hand. Die reserve zal door de nieuwe ministersploeg „concreet besproken en ingevuld moeten worden. Want als dat is gebeurd, zal er ook de politieke wil zijn deze bezuinigingen zonodig uit te voeren." Het dilemma voor Duisenberg is, aldus Lubbers, In welke mate hij straks als minister van financiën zal kunnen rekenen op loyale medewerking van zijn col lega-ministers. Tot kort voor de verkiezingen heeft Minister Duisenberg Duisenberg bij herhaling gezegd dat hij niet gelooft dat het mogelijk is de werknemers voor meerdere jaren genoegen te laten nemen met de nullijn. Hij ziet dat gewoon niet ge beuren. Toch stemt hij nu wel volle dig in met Den Uyls plan voor een tweejarige nullijn. „De situatie is dan nu ook veel ernstiger dan ik toen had vooralen," aldus Duisen berg gisteren. Hij is nu vol lof over de instemming in principe van de vakbeweging met de inkomensmatiging. „Ik ben geweldig verheugd dat de vakbewe ging zich zeer verantwoordelijk heeft opgesteld. Ik had graag gezien dat dat ook door de werkgevers was toegejuicht." Waarom dan toch nog twijfel aan Den Uyls voorstellen voor de Inko mensmatiging? Dat zit 'm, aldus Duisenberg, in het idee dat de „inci dentele loonstijgingen" (waaronder extra promoties) zelfs nog zouden kunnen worden teruggedrukt, ter wijl de normale lonen al op de nul lijn staan. „Ik weet niet of dat alle maal wel zo kan lopen. Ik heb daar niet genoeg bewijs voor. Daarom is mijn voorkeur om meer op zeker te spelen". Ook blijft Duisenberg zich zorgen maken of met het nu uitge zette beleid het draagvlak van de marktsector voldoende sterk zal blijven. Dat draagvlak immers moet, via belastingen en premies, de collectieve sector voeden In eigen partij Door zijn actie heeft Duisenberg zijn positie in zijn eigen partij, de PvdA, overigens niet versterkt. In de fractie was men verrast dat Dui senberg blééf bij zijn afwijzende houding, die hij eerder al had inge nomen. Vier andere fractieleden (Van der Hek, Dankert, mevrouw Epema en Laban), die aanvankelijk de reserves van Duisenberg deelden, zijn uiteindelijk akkoord gegaan met het bereikte onderhandelings resultaat. Er was stilletjes op gere kend dat Duisenberg dat ook zou doen. „Hij had onze onderhande laars wel eens kunnen waarschu wen. Dan hadden ze daar misschien nog rekening mee kunnen houden", zo werd opgemerkt. Vorig najaar ondernam Duisenberg ook al een weinig succesvolle solo actie in zijn partij. Toen stelde hij zich aan de voorhoede van enkele partijleden die ferme taal uitsloegen tegen de ontwerp-resolutie van PvdA en PPR over voorwaarden voor samenwerking met het CDA. Het kabaal van de „kroonprins" van Den Uyl bleek achteraf echter niet veel uitwerking te hebben gehad. Uiteindelijk was alleen het gewicht van Den Uyl zelf bepalend voor een afzwakking van de beruchte reso lutie. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het ziet er naar uit dat de rage om wuivende handjes voor autoruiten te plakken binnenkort van hogerhand zal worden afgeremd. Naarma te het aantal vriendelijk wuivende plastic handjes toeneemt kijken sommige politiemensen minder vriendelijk, omdat deze raamversiering de nodige geva ren met zich meebrengt. Er zijn al enige bekeuringen uitgedeeld, wat met de verkeerswet in de hand kan. ADVERTENTIEI Via een ftmro Pnv/£ RekerilD^ kun >e de accept ui foi van de waverietdm</ betalevo (Kraan dichi en naar de Amr»,du\.) „Deze handjesrage is de druppel die de emmer doet overlopen. We treden al een tijdlapg op tegen automobi listen die hun ruiten volplak ken met stickers, of die mas cottes of andere aandacht trekkende zaken in hun au to's plaatsen (in december bijvoorbeeld verlichte kerst bomen). Sommige mensen maken van hun autoruiten schilderij- wanden. De auto-industrie heeft de afgelopen jaren veel geld uitgegeven om de auto ruiten groter te maken, het blikveld voor de inzittenden te verruimen. Dat is niet ge daan om de mensen meer ge legenheid te geven er aller- leid dingen op te plakken", zei gisteren een woordvoer der van de algemene ver keersdienst van de rijkspoli tie ln Driebergen. „Het begon met gewone handjes, toen kwamen er tek sten en morgen kan een of andere fabrikant wel op het idee komen vrouwengedaan ten die heen en weer bewegen ln de handel te brengen als autoruitverslering. Behalve dat het uitzicht wordt belem merd is het gevaar groot dat mensen gaan kijken wat er voor opschriften op dit hand jes staan. Naarmate meer fa brikanten zich met het ln de handel brengen van handjes bezighouden zijn er ook meer mensen die, als ze een handje zien dat hen aanspreekt, pro beren te lezen of ze de her komst kunnen ontdekken. Dat kunnen we niet toestaan, evenmin als we dat doen met andere dingen die mensen op de autoruiten bevestigen", aldus de rijkspolitie. „Die handjesplakkerij gebeurt meestal uit onwetendheid", zegt de rijkspolitie. Vandaar dat er, als de overtreders het niet te bont gemaakt hebben, in de komende weken behal ve bekeuringen ook waar schuwingen zullen worden uitgedeeld. Op het ogenblik zijn er al vier miljoen handjes in de handel gebracht. „We zijn er in mei mee begonnen, nadat Fred Oster in de Weekendkwis van de AVRO handjes had uitge deeld", zegt de heer F. Lub- bersen van Briljant Plastics in Amersfoort, de grootste le verancier van wulfhandjes. „Hoewel die handjes voor ons bedrijf een vreemd artikel zijn, wij houden ons in de regel bezig met het vervaar digen van technische artike len als opbergsystemen voor cassettes om maar iets te noemen, moet Je als een rage zich aftekent en je zo'n arti kel op de markt kunt bren gendaar meteen Inspringen. Dat hebben wij gedaan. We leveren nu handjes over de hele wereld, aan bijna alle westeuropese landen, maar ook aan Koeweit en met de VS hebben we contacten ge legd", aldus Lubbersen. Groter assortiment Het assortiment van deze ln Nederland ontketende rage breidt zich nog dagelijks uit. Er is nu keus uit meer dan twintig verschillende hand jes in allerlei kleur en met opschriften die variëren van Hallo, tot Wauw, Stop, You are too close, Goodbye en Miss Me. Ook voetbalclubs hebben ontdekt dat wulf handjes met opschriften voor hun fans een begeerd artikel zijn. In opdracht van beken de clubs als Manchester Uni ted, FC Utrecht en Feljen- oord zijn reeds duizenden handjes gemaakt. Ook hand jes met provincienamen gaan gretig van de hand. „Wij gaan rustig verder met het afwer ken van opdrachten. Bij ver keerd gebruik kunnen die handjes inderdaad gevaarlijk worden, dat geef lk toe, maar in onze huidige auto's met zoveel glas is er best een tac tisch plekje te vinden waar Je zo'n handje kunt plakken. Bij een verantwoord gebruik zie ik geen gevaren. Zo'n handje is niet groter dan een sticker en die zie je ook op bijna alle autoruiten. Ik be grijp niet waarover de politie zich opwindt. Van deel 3 van het kentekenbewijs en stic kers van veiligheidstesten of verzekeringsmaatschappijen zegt de politie toch ook niets", meent de heer Lub bersen. Over het gevaar dat teksten op handjes kunnen opleveren zegt de heer Lubbersen: „Misschien is dat wel zo maar lk kan me nauwelijks voor wetgeving handhaven en uitspraken over lopende abortuszaken van de Hoge Raad afwachten. Deze sugges tie ligt echter zeer slecht ln PvdA- kring, zodat op het ogenblik nie mand in Den Haag nog weet hoe het abortusprobleem op te lossen valt. In tegenstelling tot Den Uyl wil Van Agt als eerste van de nog te behan delen punten van het regeerak koord, het abortusprobleem behan delen. Andere punten Andere punten die het CDA in elk geval nog aan het lijstje van tlerv punten van Den Uyl toegevoegd wil zien ls het probleem van het particu lier Initiatief tegenover de „albedil- lerlge overheid", onderwijsbeleid („voortzetting, niet zonder wijzi ging"), terwijl de PvdA juist voort zetting zonder wijziging gegaran deerd wil zien), versterking van de positie van midden- en kleinbedrijf, en versterking van de politie. De politie staat óok op de oorspronke lijke lijst van Den Uyl, maar ls daar. tot grote woede van Van Agt, door de PvdA weer van afgehaald. Aanvullende punten van de PvdA voor het lijstje van Den Uyl zijn: spreiding rijksdiensten, Zuid Afri- ka-beleid, en zoals gezegd, voortzet ting onderwijsbeleid. De PvdA heeft op het punt van defensie, de discus sie over de defensie-uigaven ge schrapt (zie daarvoor pagina I). Den Uyl zal vandaag in overleg met de fractieleiders Van Thijn (PvdA), Van Agt (CDA) en Terlouw (D'66) de definitieve lijst van nog te behande len punten opstellen. Daarna gaat hij zich aan de Inhoud van die pun ten wijden. stellen dat mensen bij het snelverkeer van nu proberen te lezen wat er op die handjes staat". Gemeentepolitie De Nederlandse politie windt zich er overigens nog niet erg over op. „We handelen naar omstandigheden", zegt de politie in Den Haag. „We vra gen ons af welk normaal mens handjes ln zijn auto gaat plakken, maar zolang het bij een handje blijft ma ken wij er geen drukte over. Als Iemand 22 handjes op zijn achterruit plakt, dan pakken we hem", is de reac tie van de politie in Hilver sum. In Rotterdam maakt de politie zich er evenmin druk over. In Breda komen hand jes nauwelijks voor, zodat de politie het ln die stad met de handjes helemaal niet lastig heeft. De politie in Amsterdam zegt: „WIJ lopen er niet warm voor. Als Iemand zijn hele auto volplakt met handjes wordt het wat anders maar we zijn ln Amsterdam toch al zo zwaar belast. De politie heeft hier wel iets anders te doen dan op wuivende hand jes te letten. Die handjes zijn bedoeld als een vriendelijk gebaar. Als mensen aardig te gen elkaar willen zijn wil de Amsterdamse politie niet on aardig doen". Via een Amro Privé* kun een ckieaue ui>scwijven voor ■fwee ejri-ra wiexjje*, fwee ^pietzakken fvuee e*Ka rammelaar} twee exKa Trotse vaders naar de Amro, dus.) Vervolg van pagina 1 landse betrekkingen zijn krachtens het Statuut opgedragen aan het Ko ninkrijk, dat wil zeggen: aan Neder land. Voor Betico Croes gaat dit alles nog niet ver genoeg. Hij had al eerder, toen hij bij de formatiebesprekin gen buiten de deur werd gehouden, gedreigd met acties tegen Curasao. De betoging van gisteren, die de aanleiding vormde voor de onrust, was gericht op vrijlating van twee gearresteerde vakbondsleiders. Deze hadden zich in een pamflet op felle wijze uitgelaten over de PPA een andere politieke partij van Aru ba, die drie zetels ln het centrale parlement heeft en wèl met de rege ring-Rozendal meedoet. De Aru baanse vakbonden zijn tegen het door Rozendal bereikte regeerak koord. De nieuwe regering-Rozendal be staat uit drie ministers van de de mocratische partij van Curacao (waaronder premier Rozendal), twee van de Nationale Volksunie van Cu- ragao, drie van de Patriottistische Arubaanse Partij (PPA), één van Bonaire en één van de bovenwindse eilanden. Rozendal beschikt in theorie over een meerderheid ln het parlement: veertien van de 22 zetels. Onver wacht heeft gisteren echter één van de PPA-parlementsleden, GullJer- mo Trinidad, laten weten dat hij het regeerakkoord niet heeft onderte kend. Ons commentaar staat op pagina 5. (ADVERTENTIE) „Het valt niet mee om Rita die pillen te laten innemen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3