IKV richt zich op kernwapenopslag In memoriam ds H. van Benthem Vit brieven van lezers Vonnis Silvia Gingold stond tevoren vast Nationale veiligheid bedreigt christendom Nieuwe aanpak tijdens vredesweek Verlof uit cel voor kerkversiering De kerken en het militarisme (III) VANDAAG VOORBIJGANGERS Paus antwoordt Lefebvre niet meer VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1977 KERK Trouw/Kwartet DEN HAAG Het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) wil de komende vredesweek van 18 tot 25 september benutten om een algemene beweging in ons land op gang te brengen tegen de kernbewapening en om te beginnen alvast tegen de opslag van Amerikaanse kernwapens. Het IKV stapt hiermee al van het tot dusver gebruikelijke model, waarbij een deelkwestie uit de totale proble matiek van oorlog en vrede slechts ter studie werd gekozen. Het IKV vond dit te weinig verplichtend en weet hieraan de afnemende belang stelling die er tn ons land bleek te bestaan voor de vredesweek. Het Interkerkelijk Vredesberaad hoopt met de actie „Help de kernwa pens de wereld uit; om te beginnen uit Nederland" binnen vijl g tien jaar be bereiken dat de Verenigde 8taten de kernwapens die zij in ons land hebben opgeslagen weghalen. Het IKV mikt op de vorming van kern groepen die politieke partijen moe ten zien te bewegen tot druk op de regering, zodat deze de Verenigde Staten tot een verhuizing weet te brengen. Het IKV grijpt in zijn actie onder meer terug op het hervormd kernwa penrapport uit 1962, dat zich radi caal tegen het gebruik van dit soort wapens uitsprak. De nieuwe voorzit ter van het IKV, drs. B. J. Th ter Veer, vindt dat we sinds 1962 genoeg tijd gehad hebben om via zachte actie de bewapeningskwestie aan de orde te stellen. Het IKV acht de kernbewapening moreel niet langer verantwoord en meent ook dat het alschrikkingsevenwlcht eens zal blij ken niet te voldoen. Voordat het te laat is vindt het IKV, moeten we de kernbewapening wegdoen. In het IKV nemen acht kerken, waaronder de grootste, deel. Ten behoeve van de vredesweek komt het IKV op de markt met een uitgebreide serie boekjes en brochures waarvan de vredeskrant de ruimste verspreiding zal ontvangen. Opmerkelijk in de vredesweekpublikaties is een cahier, geschreven door de economisch on derzoeker Sami Faltas over de mili taire produktie in ons land. WITTEN - Tijdelijk verlof uit de gevangenis kreeg de Westduitse iko- nenschilder Eberhard Greven, om een muur van het nieuwe Lukas- centrum in Witten (Roergebied) te voorzien van een schildering van de evangelist Lukas. Greven, die tot levenslang Is veroordeeld en al der tien jaar gevangen zit, heeft zich als autodidakt de erkenning van de vakwereld verworven als ikonen- schilder. Hij wilde geen geld hebben voor zijn bijdrage aan het Lukas- centrum. Korte du«fel«|k geschreven, befst aan één kant getypte, getfusd naar Secretaris Hootdredacfte Trouw/Kwartet. rdt de naam van de schnper vermeld Postbus 859. Amsterdam Maria-beeld (2) Ik heb geen verdere gegevens over een eventueel wenende Madonna in Syrié, dan Juist de berichtjes uit Trouw. Maar waarom moet de Van daag-schrijver bij voorbaat de zaak belachelijk maken? Hij zou als christen moeten weten, wat zich te Syracuse afspeelde van 29 augustus- 1 september 1953 met een fabrieks- Madonna van geglazuurd gips, die zelfs weende op het politiebureau, ten overstaan van de onderzoek commissie van het bisdom. Deze tranen hadden een zoutgehalte als van mensen tranen en reageerden „menselijk" op anti-menseneiwit- antllichamen. Van mij hoeven die chemische en biochemische reacties .ook niet. Het Is mij genoeg, als „zij" weent en als getuigen verklaren, dat .Zij" daarbij een zo smartelijke ge laatsuitdrukking heeft, dat hun hele leven erdoor veranderd is. En waar om dat allemaal? Gaat u dan maar even naar Syracuse, dan zult u daar zien dat lammen zijn gaan lopen, blinden zien. en doven horen en tal loos velen daar zich tot het Christen dom bekeren. En tenslotte: als God nu eens „tekenen" wil geven door middel van een Maria-beeld, als te ken dat hij de wereld wil helpen door de tussenkomst van haar. van wier vrijwillige instemming Hij af hankelijk verkoos te zijn voor Zijn incarnatie (slecht vertaald door menswording), dan zal een protes tant dat niet tegenhouden. Buiium dr M. Stampei Toon Hermans Een groot artiest is hij, maar nog groter, na zijn positief getuigen over zijn geloofsbeleving. Het staat er toch maar. zonder enige reserve. Wat een Interview in ons dagblad Trouw en wat een voorbeeld voor duizenden anderen in zijn „vak". De uitspra ken: „Je kunt niet zonder geloof, dat is onzin en ieder ouder behoort het kind bidden te leren, niet maar een opgezegd gedreun, maar wezenlijk". Geweldig Toon Hermans, mogen ve len die openheid van het Godsbele- ven ook gaan beleven. Met Qod kun je tn Christus voor de dag komen, Hij is aan te bevelen. Zelfs in de arties tenwereld Dank u wel Toon Her mans, u bent groots!!! Rozcndaal (GId.) F. Vos Wereldraad Wat ls er met de wereldraad van kerken aan de hand? Hoe komt het, dat de vergadering van het centraal comité zo n matte indruk maakte (lk baseer mij op Trouw en andere me dia)? Het ging juist deze keer toch om dat. wat de kerken het nauwst raakt, de ..confessing community", het belijden van Christus in de we reld van nu? Velen zagen daarom juist naar déze vergadering uit. Hoe komt het. dat dan alleen de oosters- orthodoxe afgevaardigden wat te zeggen hebben? Hoek komt het. dat de 134 afgevaardigden alleen lijken op te veren, als het spel „Tweede Kamertje spelen over wereldpolitie ke problemen" aan de orde komt (Zuld-Afrika ojn.)? Hoe komt het, dat volgens dr. Lukas Vlscher maar honderd van de 288 ledenkerken ge antwoord heeft op het dringend ver zoek om reactie op de wereldraad- studie over doop. avondmaal en ambt? Waarom i^dr. Vlscher vol gens eigen zeggen al blij. wanneer een kwart van de kerken (lees: kerk leidingen) de moeite neemt op der gelijke stukken te reageren? Waar aan ligt de kennelijke moeite van de „kerkelijke leiders" zich te uiten, zodra het om de meest elementaire dingen van geloof en kerk-zijn gaat? Ugt het misschien daaraan, dat deze vragen toch te ver verwijderd zijn geraakt van hun dagelijkse bu siness? Hamvraag: hebben wij hier wellicht het antwoord op de vraag, waarom zoveel Jonge mensen het In de traditlonale kerken niet meer zien zitten? Rotterdam J. de Leeuw van Weenen Verontwaardiging (2) door ds c. Mak Onze adressen: AMSTEROAM: Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948 Westbtaek 9 Rotterdam Tel 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwole Tel. 05200-17030 In het collectivistisch conflictmodel van de Wereldraad is een ieder die blank is in Zuld-Afrika, afgeschre ven op grond van het feit dat hij blank is. Emigratie naar Bolivia heet „export van rassenwaan". Is iedere Nederlander die emigreert ook een hasj-rokend exportpro- dukt? Ten opzichte van de proble matiek rond Zuid-Afrika schijnt de Wereldraad in een toenemend sta dium van bewustzijnsvernauwing te geraken, waarbij ieder gevoel voor nuances, alsmede de creativiteits- zin, tot nul gereduceerd zijn. Welk eenvoudig, gelovig mens ziet het verband nog tussen het evangelie van de zachtmoedige Verlosser Je zus Christus en een nieuwe uitke ring van een klein miljoen, bestemd om ver van eigen bed volkerengroe- pen tegen elkaar op te zetten? Ouderkerk aan de Ussel L. M. van der Vlist Rijksarchieven Het feit. dat het Rijk een enorme achterstand in de archiefverwerking heeft was mij bekend. Naar aanlei ding van uw artikel rijzen bij mij echter een paar vragen. Hoe kon die achterstand ontstaan? Stelde en stelt het Rijk voldoende arbeids plaatsen voor archiefmedewerkers? Hoeveel vacatures staan er op dit moment open ter vervulling? Im mers in uw artikel wordt gesproken van „personeelsgebrek". Waarom gaat het ministerie van BZ „probe ren" om (pas) In de loop van 1978 tweehonderd werklozen in te zet ten? Als er werkelijk werkloosheid heerst in (ook) de administratieve sector, dan moet het toch mogelijk zijn om In de loop van dit jaar nog te starten? Archiefbeheer is een vak apart en niet iedereen zal dit werk kunnen doen. Maar welke waarde kent het Rijk zelf toe aan deze tak van arbeid en aan degenen, die hier in hun dagelijkse taak uitvoeren? Zuidhorn K. J. Warntjes Beroepingswerk NED HERV. KERK Afscheid op 14 aug. van Hien en Dodewaard: F. van Dieren, ber. te Broek op Langedijk; van Steende ren: J. G. Eelderink, ber. te Leid- schendam; van Maasdijk: B. C. de Gelder, ber. te Lisse; van Oss: J. J. van Lienden, ber. te Apeldoorn; van Lunteren: B. M. Meljndert. ber. te Voorthuizen; van Den Burg (Texel): Sj. te Roest ber. te Usselo; van Ou derkerk a/d Amstel: W. H. van Schuijlenburg, ber. te Sneek; van Bergschenhoek: G. J. van Wisger- hof, ber. te Amersfoort; van Dirks- land: H. N. van Hensbergen wegens emiritaat per 1 sept. Intrede te Wierden: J. Bogaard uit4 Rotterdam-Delfshaven; te Putten: Ant. Gooljer uit Zeist; te Noordwij- kerhout: W. A. Kalkman uit Uit hoorn; te Amsterdam: N. M. A. ter Linden uit Lith; te Zwijndrecht: H. W van den Toorn uit Delft; te Uit- huizermeeden: C. L. Verbaas uit Krabbendijke; te Pernis: C. van Wijngaarden uit Makkum; te Ter- neuzen (tbv. past. ziekenhuizen): D. W. Koelman uit Katwijk aan Zee; te Poederoijen: kand. M. van Campen uit Papendrecht. GEREF. KERKEN Afscheid van Papendrecht: A. van der Deijl ber. te Arnhem; van Hilver sum: J. O. C. Bouma wegens ben. godsd. Ier. te Amsterdam; van Om men: R. Fernhout wegens ben. we- tensch. medew. theoL fac. VU; van Utrecht-West: H. J. van Duinen Lv.m. ben. Ier. godsd. te Arnhem. Intrede te Nijmegen i.s.m. herv. kerk voor streekgem. Maas en Waal: H. A. Klijn uit Oostzaan; te Surhuister- veen: N. J. Goris uit Haarlemmer meer-Oostzijde; te Drachten: N. H. Helner uit Alblasserdam; te Ensche de: A. Hootmeijer uit Nieuwendijk (N-Br); te De Lier: H. Mol uit Zwijn- drecht-Groote Lindt; op 20 aug. te Spijkenisse: H. 8. Munnik uit Oude water. GEREF. KERKEN (VRUG.) Beroepen te Appingedam en te NiJ- verdal: kand. A. O. Reitsema te Lelden. Afscheid van Zuldwolde (Gr): H. E. Nieuwenhuis ber. te Ermelo; van Hardenberg: J. J. Wildeboer ber. te Bunschoten. Intrede te Rozenburg: kand. A. van Hout uit Zwijndrecht CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Dordrecht-Centrum: H. C. v.d. Ent te Katwijk aan Zee. BAPT. GEMEENTEN Afscheid van Winschoten: P. van der Werf ber. te Apeldoorn. EVANG. LITH KERK Afscheid van Ede: A. Jense ber. te Apeldoorn. ALG. DOOPSGEZ. SOC. Afscheid van Dantumawoude J. Mantel ber. te Grouw (streekgem. Midden-Friesland). In de nacht van woensdag op don derdag overleed op het onver wachtst ds H. van Benthem, mode- ramenlid van de generale synode van de gereformeerde kerken en predikant te Middelburg, in de leeftijd van 52 jaar. Toen ik van dit ontstellende gebeuren op de hoog te gebracht werd, schoot psalm 69 vers 10 door mij heen. „De ijver voor Uw huis heeft mij verteerd". Ik weet wel dat volgens Johannes 2 dit woord ten diepste slaat op de Here Jezus, maar waarom zou het niet tevens zien op sommigen die deze Heer volgen? Henk van Benthem werd predi kant in 1950 en diende achtereen volgens de kerken van Holwerd, Wleringerwerf, Leeuwarden, Apel doorn en Middelburg. Hij was lid van de synode van Haarlem en werd door de synodes van Maas tricht en Zwolle tot assessor geko zen. Daarnaast diende hij de ker ken in zware deputaatschappen die in de loop der jaren moeilijke problemen te verwerken kregen. Zo waren de dagen van Henk van Benthem de laatste tijd tot aan de rand gevuld met arbeid voor de kerk. Een lange dag in Leusden werd bij hem vrijwel altijd gevolgd met avondwerk in de gemeente en nachtwerk op de studeerkamer. Meer dan eens suggereerden wij, zijn vrienden in het moderamen van de synode, hem dat het ook wel wat minder kon. Maar zijn antwoord was steevast een humo ristisch verslag van één van zijn vele belevenissen met mensen, waarachter hij zijn gedrevenheid om altijd maar weer te helpen en in te springen verborg. Bij zijn ijver was hij echter een bedachtzame man. Boos heb ik hem nooit zien worden. Slechts dan kwamen de emoties los, wan neer hij het vermoeden kreeg dat iemand een zaak verdedigde uit andere motieven dan de liefde tot Christus en de kerk. Maar zijn ei gen motivatie en al zijn bezighe den waren dan ook onverdacht. Psalm 69 eindigt met deze woor den: „En wie Zijn naam liefhebben zullen wonen in Sion". Zijn vrouw en kinderen, zijn vele vrienden en» mede-arbeiders hebben houvast en troost aan deze belofte! Ds Mak is praeses van de generale synode van de gereformeerde kerken. Ds H. van Benthem AMSTERDAM Rechter Kern heeft maandag in het pro ces „Land Hessen gegen Gin- gold" in het Westduitse Kassei uitspraak gedaan. Het vonnis stond eigenlijk al van tevoren vast. Want Silvia Gingold kon zich vanaf het begin niet aan de indruk onttrekken dat de „rechters met een vast omlijn de mening" aan dit proces be gonnen waren. Dit was echter niet het enige dat bij velen een vieze smaak achterliet. Voor Silvia bewijst het proces waar in haar een „beroepsverbod" werd opgelegd de „historische conti nuïteit" in de Duitse geschiedenis. Niet alleen werd aan de hand van haar proces ln de Bondsrepubliek duidelijk dat communisten zij is lid van de Duitse communistische partij (DKP) opnieuw „vervolgd en onderdrukt" worden, voor vele anti-fascisten kwam het zeer pijnlijk over dat zij ook nog de dochter was van communisten die actief in het Duitse verzet tijdens de oorlog had den gezeten en mede daarom door de nazi's vervolgd werden. Nog pijnlij ker was het feit. maar voor de rech ters en de Hessische minister van cultuur Krolleman niet onoverkome lijk, dat zij de dochter was van Duit se Joodse communisten. De lijn in de Duitse geschiedenis lijkt er duimen- dik bovenop te liggen. Vader Gin gold: „Onder Bismarck werden we vervolgd omdat we „reichsfeinde" waren, onder Hitier waren we Jüdi- sche volksfeinde" nu ls onze dochter een „verfassungsfelnd". Proefkonijn Helemaal bedenkelijk wordt het pro ces tegen Silvia wanneer men be denkt dat zij als proefkonijn werd uitgekozen. Het vonnis moest een precedent scheppen en opnieuw wa ren Joden de proefkonijnen. Op basis van het oordeel van rechter Kern, door James Dorsey dat zij als lid van de DKP in de toekomst (let wel niet vandaag, maar heel misschien in de toekomst) in gewetensconflict zou kunnen komen met haar verplichtingen jegens de Westduitse grondwet, zullen voort aan in Hessen communisten uit de overheidsdienst worden geweerd. Silvia zou namelijk geen garantie kunnen geven, dat zij te allen tijde op de bres zai staan voor vrijheid en democratie. De smakeloosheid van een dergelij ke stelling spreekt voor zich. Toch ging dit proces van smakeloosheid, ongevoeligheid en Duitse superiori teitsgevoel aan alles botweg voorbij. Toen vader Gingold de achtergron den van Silvia tijdens zijn getuigenis wilde schilderen, wist Kern niets be ters dan hem te onderbreken met de woorden: „Uw lotgevallen tijdens het Hitler-regime ken ik nu wel. Dat heb ik gisteren nog op de televisie gezien." Verontwaardigd vraagt Silvia: „Hoe kun je denken dat ik met mijn ach tergrond, met ouders die hun leven op het spel hebben gezet om tegen het fascisme te strijden, me niet met volle overtuiging zou inzetten voor de democratie?" Voor haar was het proces een „schending van de men senrechten en een principe dat in strijd is met de grondwet. Mensen moeten naar hun daden worden be oordeeld. Dat heeft Krolleman toe gegeven. Maar mijn werkzaamheden als lerares, waarvoor ik nu een be roepsverbod heb gekregen, zijn in het proces niet ter sprake gekomen. Er is alleen over mijn toekomstige houding gepraat, iets waarvoor nie mand bewijzen kan leveren." De ab surditeit van deze gang van zaken werd door een van Silvia's advoca ten, Peter Becker, onderstreept. „Sil via heeft goede getuigenissen van haar werk. Sterker nog, minister Krolleman heeft zijn bijzonder ver trouwen in haar tot uitdrukking ge bracht, toen hij haar uitnodigde deel uit te maken van de commissie, die de leerplannen moet samenstellen." Macaber Het proces was naar Silvia's gevoel „macaber". „Macaber, omdat na wat mijn familie is overkomen mij iets dergelijks nog moet overkomen. Ik ben de derde generatie in mijn familie, die om politieke redenen ln Duitsland wordt vervolgd. Alleen deze keer hangt het samen met anti- communisme. Tijdens het fascisme waren de joden het slachtoffers, nu zijn het de communisten. Er kunnen duidelijke parallellen worden ge trokken." Volgens advocaat Becker moet dit proces anderen intimideren. Nadat eerder een rechtbank geweigerd had Silvia, simpelweg omdat zij DKP-Iid is, te verbieden in dienst van de overheid les te geven, speelde de zaak nu voor de hoogste rechterlijke macht in de deelstaat Hessen. Het vonnis is voor het verdere beleid van minister Krolleman „richtingge vend". Silvia is stellig van mening dat de beroepsverboden dienen als hefboom om leden van de DKP te discrimineren en in een hoek te drukken. Om de democratische schijn in de Bondsrepubliek over eind te houden en uit opportunisme wordt de partij niet verboden. Het provocatieve karakter van het proces tegen Silvia Gingold is in binnen- en buitenland niet geheel onopgemerkt gebleven. Vorige maand drongen de Nederlandse contactgroep verzetsgepensioneer- den en enkele voormalige gevange nen van het concentratiekamp Sachsenhausen in een telegram aan de rechtbank in Kassei aan op volle dig eerherstel van Silvia. Ook de Partij van de Arbeid liet zich niet onbetuigd. Terwijl voorzitster Ien van den Heuvel een solidariteits- brief aan Silvia stuurde, was PvdA- senator Wielek als waarnemer bij het proces aanwezig. Namens Ien van den Heuvel, de Franse socialis tenleider Mitterrand en de Franse verzetsstrijder en advocaat Kaldor liet hij weten het vonnis van rechter Kern als een provocatie te beschou wen. Ook binnen de gelederen van Krollemans sociaal-democratische partij is men niet gelukkig met het door hem aangespannen proces. SPD-voorzitter Brandt en de vice- voorzitter van de SPD-parlements- fractie Koschnick zagen zich beiden genoodzaakt hun aarzelingen in het openbaar tot uitdrukking te brengen. Beroep Het provocerende van het proces werd door Kern in zijn vonnis onder streept door te bepalen dat Silvia niet in beroep mag gaan. Een bepa ling, die in overeenstemming is met de Duitse wet, daar immers volgens Kern het proces niet van „funda mentele" betekenis is, maar die bij democraten het gevoel van onbeha gen niet kon verminderen. Voor ad-4 vocaat Becker is dit oordeel „ex treem". Inmiddels hebben Silvia en haar advocaten besloten om bij het Bundesverwaltungsgericht in Ber lijn, het hoogste administratieve hof in de Bondsrepubliek tegen de be slissing, dat geen beroep mogelijk is, protest aan te tekenen. door Aldert Schipper In november houdt de wereldraad van kerken ergens in de buurt van Zurich een eerste consultatie over de opzet van een program ma inzake militarisme en bewapeningsloop. Een van de mensen' die ln Genève aan de voorbereiding werken is dr. Julio de Santa Ana uit Uruguay. Hij vertelde kortgeleden dat er een tweede consultatie op het programma staat voor het voorjaar van 1978, het liefst gekoppeld aan de speciale zitting van de Verenigde Naties over ontwapening. Dat de wereldraad een man uit Uru guay (en de Indiër Ninan Kosji) aan de voorbereiding laat werken is niet zomaar toevallig. De Santa Ana is een banneling, gevlucht voor het mi litarisme in zijn eigen land. In La tijns Amerika beleeft de ideologie van de nationale veiligheid op het moment een hoogtepunt. Deze ideo logie maakt geweld dienstbaar aan de handhaving van de macht van de militaire leiding van elk van de lan den in Latijns Amerika. De Santa Ara wil deze militaire politici geen fascisten noemen. Het zijn autoritai re regimes, die in tegenstelling tot de fascistische leiders geen steun vin den bij de massa van het volk. Zij omschrijven hun doel met handha ving van de nationale veiligheid, maar wat zij eigenlijk willen ls hun eigen handhaving, ook al is de natie er niet van gediend. Keuze In Latijns Amerika botst de kerk steeds meer op het militarisme. ZIJ ontdekt dat deze ideologie niet al leen tegen de mens is maar ook te gen God. Deze ontdekking komt steeds meer kerkmensen op vervol ging en zelfs de dood te staan. In landen zoals Argentinië, Brazilië en Chili zijn tientallen mensen het slachtoffer geworden van de botsing tussen het christelijk geloof en de ideologie van de nationale veilig heid. Hoewel wij de regeringen ln deze landen van De Santa Ana wel niet fascistisch mogen noemen, een feit is dat hier toestanden ontstaan zoals In het Nazi-Duitsland van de dertiger Jaren, compleet met een Be kennende Kirche en een sectie gelo vigen. die Instemmen met tot machtsdenken. Het kiezen is voor veel christenen niet zo gemakkelijk, omdat de politieke leiders zonder teveel bedenkingen gebruik maken van christelijke slogans voor de ver dediging van hun politiek De aandachtige lezer zal opgemerkt hebben dat het wereldraadprogram ma twee oogmerken heeft: het mili tarisme en de bewapeningswedloop. De praktische moeilijkheid waar het programma op stuit is dat heel wat kerken deze verschijnselen veraf met kracht afwijzen, maar de eigen bewapening zien als onvermijdelijk en het eigen militarisme vaak niet eens als zodanig herkennen. Kritisch Zo is er van Oost-Europa uit met instemming op de plannen van een oecumenisch programma gerea geerd, terwijl de kerk in deze landen zeiden bezwaar uit tegen de eigen bewapening van deze staten. Een uitzondering wordt gevormd door de evangelische kerk in de DDR. Op haar laatste synode in Görlitz be sloot men een eigen programma op te zetten ten gunste van een wakker en kritisch ontwapeningsbewustzljn onder de kerkleden. De synode had zich gestoten aan de wijdverbreide gewenning aan leger, bewapening, militaire opleiding en de militarise ring van belangrijke onderdelen van het maatschappelijk leven. Een moedig plan, dat wij menige Nederlandse synode nog niet zien navolgen, als het om de Nederlandse Volksarmee en bewapening gaat. Julio de Santa Ana herhaalt echter steeds met nadruk dat een oecume nisch programma tegen het milita risme niet tegen de militairen gaat Ook militairen (de goede dan) kun nen slachtoffer worden van het ge- weldsdenken. Een aantal weken ge leden waren een groot aantal officie ren met enkele legerpredikanten en aalmoezeniers samen in de buurt van Genève. De Santa Ana had deze Navo-mensen niet kunnen uitnodi gen, maar zij vroegen hem om te komen. Daar ls een hard gesprek gevoerd, dat nog om een voortzet ting vraagt, want ook al gaat De Santa Ana volgens velen te lang zaam. de militairen gaat het nog veel te rap. (Dit is het derde artikel in een serie. Het eerste en tweede stond in ome krant van 9 en 10 augustus). Ramsey en de paus Al eerder zijn er vanuit de anglicaanse wereld geluiden vernomen in de richting van een aanvaarden van de paus bij een eventuele hereniging met de kerk van Rome. Nu heeft dr Michael Ramsey, die indertijd een nogal spectaculair bezoek aan Rome bracht, zich hiervoor uitgesproken. Hij wil bij een komende intercommunie de paus dan niet zien als onfeilbaar hoofd, maar als voorzittend bisschop. Ook in bepaalde protestantse kringen kan men deze gedachte wel eens tegenkomen. Toch hebben de laatste jaren in de oecumenische ervaring hier weinig steun aan gegeven. Zelden verwierven de beslissingen van Rome ten aanzien van brandende problemen de instemming van het protestantisme. Hier kan uiteraard alleen van zulke grootheden als „protestantisme" e.d. gesproken worden. Het vasthouden b.v. aan het celibaat, ondanks alle onmogelijkheden daarvan, terwille van conservatieve vleugels van de kerk en terwille van weet ik wat voor praktische en politieke overwegingen kan nog steeds in protestantse kringen weinig waardering vinden. Er zijn in Rome een aantal onopgeefbaarheden die m.i. een geweldig struikelblok vormen, tenzij Rome veel beslister wil voortzetten wat met Johannes XXIII en zijn tweede Vaticaanse concilie begon. Men kan dan wel van een voorzittend bisschop spreken, omdat een onfeilbaar hoofd der kerk voor de anderen totaal onaanvaardbaar is en ook nergens op steunt, maar het ligt toch meer voor de hand de kerken dan de vrijheid te geven in zulk een geval zelf een voorzitter te verkiezen. En miljoenen zouden dan best van mening kunnen zijn, dat het, gezien de geschiedenis van de kerk, dan voorlopig maar niet de bisschop van Rome moet zijn. Ds. R. Bakker In de ouderdom van 75 jaar is over leden ds. R. Bakker te Rotterdam, die in de gereformeerde kerken ruim 35 jaar predikant is geweest voor de evangelieverkondiging onder Israël. Na vijf jaar gemeentepastoraat in Sint Pancras. werd ds. Bakker in 1935 predikant voor wat toen nog „de Jodenzending" heette. Met Rot terdam als standplaats werd zijn werkterrein heel Zuid-Nederland en België. Na de oorlog was ds. Bakker vooral de man, die internationale contacten wist te leggen. Zo bewerk te hij, dat de gereformeerde kerken en de hervormde kerk metterdaad in de staat Israël gingen werken door te participeren in de arbeid van de kerk van Schotland rond het christelijk ziekenhuis van Tiberias. Zelf werkte ds. Bakker in 1955-56 negen maanden in Tiberias, toen de predikantsplaats daar vacant was. Door zijn jarenlang deel uitmaken van het International Commitee on Christian Approach to the Jews (thans de sectie Kerk en het Joodse volk van de wereldraad van kerken) zorgde hij al voor een gereformeerde inbreng in de wereldraad, lang voor dat de gereformeerde kerken offici eel lid geworden waren. Eind 1970 ging hij met emeritaat. C. van Viegen Gisteren is in Eist begraven de heer C. van Viegen (82), die als hulppredi ker in de omgeving van Veenendaal een belangrijke plaats heeft ingeno men. Van 1924 tot 1960 werkte hij in Achterberg, aanvankelijk vanuit de hervormde gemeente van Rhenen. Uiteindelijk kon in Achterberg een zelfstandige hervormde gemeente worden gesticht. Na 1960 was hij in Overberg werkzaam. De heer Van Viegen was een van de eerste hulp predikers, die het recht van sacra mentsbediening in de hervormde kerk kregen. ROME (UPI/Reuter) Paus Paulus wil geen enkel contact meer hebben met de geschorste Franse aartsbis schop Marcel Lefebvre. Een woord voerder van het Vaticaan zei giste ren, dat de paus heeft besloten op geen brief van Lefebvre meer te rea geren, „tenzij hij een brief schrijft, waaruit een ware kerkelijke gehoor zaamheid blijkt, zonder reserve of voorwaarden." Dit was de reactie op de klacht van Lefebvre, dat hij nog geen antwoord heeft op zijn verzoek van 7 Juli om een audiëntie. „Het is onmogelijk voor de paus, Lefebvre te ontvan gen, zolang deze doorgaat eigen machtig priesters te wijden en de besluiten van het concilie te bestrij den," aldus de woordvoerder. De aanhangers van Lefebvre ln Lon den krijgen waarschijnlijk een kerk tot hun beschikking. Zij staan onder leiding van pater Peter Morgen, een ex-anglicaan, die zijn herscholing ln Econe heeft gehad. De groep onder handelt met de hervormde kerk om een kerkgebouw In Islington te huren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2