üant spaart miljoenen pit met vrije komeprijs j)E gaat door de knieën Huis van karton als tijdelijk verblijf Credietverzekering zorg over toekomst Stijging huizenprijzen tot staan gekomen jjjruideniers in de slag na loslaten prijsbinding Vraag echter of tendens doorzet Auto-industrieën willen fabriek in Algerije stichten hor boeken en tabak nog vaste marges Scholten Honig: Paniekverkopen beurs ongegrond' Oplossing voor periode dat woning wordt hersteld mag weer kleine ziken invoeren Griekenland 'Wisselwoningen' in Spijk te zien Meer Chileense appels naar Europa „Aanvechtbare" betalingen door Coca-Cola Oogst rogge, vlas wintergerst groter 3HI UDAG 12 AUGUSTUS 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P 13 - RHS 15 S »j i 1 A At 14V« ttv.|n een onzer redacteuren «S ISTERDAM De afschaffing van de verticale prijsbinding door Douwe Egberts scheelt de ■fS"' derlandse consumenten honderd miljoen gulden per jaar. Dit zegt Konsumenten Kontakt in j reactie op het loslaten van de vaste prijzen voor koffie en thee door Douwe Egberts, de laatste ensmiddelenproducent die dit systeem nog hanteerde. Konsumenten Kontakt noemt het ».„rdwijnen van de vaste prijzen goed nieuws, zij het dat de afschaffing wat laat komt. Ook de ,s;"insumentenbond toonde zich verheugd. 5.61 so'/.kiat de prijs van een pak Douwe zeven jaar geen Douwe Egberts kof- berts rood merk vorige week nog fie meer omdat hij zich niet aan de 64-/. laagd was van 6,85 tot 6,32 per verticale prijsbinding wilde houden. s2J/ijc van 250 gram ziet DE er met Maar direct gisteren al heeft hij weer 8'/. ang van vandaag maar helemaal zakelijke contacten met het DE-con- af een bepaalde prijs aan de cern aangeknoopt. Die nieuwe con- lideniers voor te schrijven. Voor- 26v!larde is slechts dat de afnemers 32'£ t onder de inkoopprijs van 5,62 ^'faien. Gevolg van dit besluit was 30'/. Albert Heijn van 6,32 naar 65 gaat en bovendien de prijzen 53«{i zijn eigen merken wat laat da- Edah biedt DE roodmerk aan 5,62, Simon voor 5,50 en k van den Broek (inclusief Bas der Heijden etc.) zelfs voor 98 tacten gingen van de kant van Her mans gepaard met nogal wat stunt werk in de vorm van reclamevlieg tuigen en kolossale bloemenmanden die aan de DE-directie werden aan geboden. Inkoopprijs rije markt aagd of hij het niet met Douwe terts aan de stok zal krijgen, om- hij onder de inkoopprijs zit, ant- irdde de heer J. van den Broek hij zijn DE roodmerk niet bij iwe Egberts heeft gekocht maar le vrije markt. Daarom acht Van b 12911 Broek zich niet aan de prijs van 62 gebonden. 569 a 134 partijen op de vrije markt zijn ^6 gens Van den Broek afkomstig 2381 mensen die toen de koffie fors ïrder werd, grote hoeveelheden pben ingekocht. Nu de prijzen een ^ere daling vertonen, willen deze ittlen hun partijen maar al te graag ijt. Van den Broek verwacht dat s Ier invloed van de verdere prijs- s ing het aanbod van de vrije par- en wel verder zal toenemen en dat 9«rdoor de koffie voor de consu- I nt nog wel goedkoper zal worden. k Jac. Hermans zegt partijen op 'J vrije markt te kopen en,daaruit •ynmerkloos „roodmerk" samen te 0, alen. Deze wordt al sinds enkele i ten voor 4,50 aan de man ge- cht. Hermans verkoopt al sinds Het Konsumenten Kontakt spreekt er in het gisteren verschenen koffie- joumaal zijn verontwaardiging over uit dat DE in feite toch een mini mumprijs handhaaft, nl. de inkoop prijs. Winkels die zich daar niet aan houden kunnen door de koffiebran- der worden uitgesloten. Konsumen ten Kontakt noemt deze verkoop voorwaarde een verkapte vorm van verticale prijsbinding die „helaas" door het ministerie van economi sche zaken volledig wordt goedge keurd. Met minimumprijzen op basis van de inkoopprijs treden trouwens zo nu en dan moeilijkheden op. Heine- ken dat voor zijn eigen merkbier anderhalf jaar geleden de vaste prij zen liet varen, laat niet toe dat win keliers onder de inkoopprijs verko pen hoewel dat nu en dan toch ge probeerd wordt. Konsumenten Kontakt vindt dat de consument onder het systeem van de verticale prijsbinding jarenlang veel meer betaald heeft dan nodig was. Douwe Egberts heeft altijd be weerd, zo meent KK, door de vaste prijzen de middenstander te be schermen. De principes die DE vorig jaar nog stellig beweerde te hebben, als zou hij de kleine middenstand niet in de steek willen laten, noemt het KK na deze afschaffing „voor goed doorgeprikt". Kruideniers In de middenstand zelf wordt ver schillend gedacht over het verdwij nen van de vaste prijzen, zegt voor zitter H. van der Veer van de Chris telijke Kruideniersbond. Dat was hem gisteren ook gebleken tijdens besprekingen op het Vakcentrum voor de levensmiddelenhandel, de organisatie waarin de drie kruise- niersbonden samenwerken. In het algemeen kon de heer Van der Veer wel vaststellen, dat zelfstandige kruideniers die volgens de discount formule werken (beperkt assorti ment met scherp concurrerende prijzen) wel gelukkig zijn met de maatregel. De doorsnee zelfstandige supermarkteigenaar of de kleine kruidenier vindt het echter minder prettig. Wel moet de heer Van der Veer van het hart dat de manier waaop DE de vaste prijs heeft afgeschaft, zijns inziens laakbaar is. Vroeger bij prijsverhogingen werd er altijd uitvoerig met DE overlegd waarbij wij vochten voor een voldoende winstmarge, zegt de heer Van der Veer. Ditmaal echter werd zowel de vertegenwoordigers pan de zelfstan dige winkeliers als de grote filiaalbe drijven van het ene ogenblik op het andere meegedeeld dat het was af gelopen met de vaste prijs. Over de hele verticale prijsbinding vril de heer Van der Veer nog wel als zijn persoonlijke mening kwijt het jammer te vinden dat die nu is afge schaft. Je gegarandeerde winst op bepaalde artikelen is nu weg. Tij dens de 'golf van enorme koffieprijs- stijgingen was de marge op DE-kof- fie voor de winkelier trouwens al gehalveerd. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het lijkt er momenteel op. dat aan de voortdu rende stijging van de prijzen van huizen even een halt is toegeroepen. Aldus de voorzitter van de Makelaarsvereniging Amsterdam, de heer Engelsman. Het afschaffen van de vaste koffieprijs door Douwe Egberts was voor grootgrutter Jac. Hermans aanleiding een uitgebreide huldi ging op touw te zetten. Rechts de heer Hermans, links de heer A. Q. Beunier van Douwe Egberts Daarbij bestaat, volgens hem, een lichte neiging, dat de prijzen naar beneden zullen gaan. Of deze ten dens zal doorzetten is echter zeer de vraag. ROME WOLFSBURG - Fiat over weegt om samen met Volkswagen, Renault en mogelijk een Japanse onderneming een autofabriek te bouwen in Algerije. Dat heeft de directeur van het Fiat-concern, Gi anni Agnelli, gezegd. Een woordvoerder van VW hield zich op de vlakte toen hem om com mentaar werd gevraagd. Met diverse landen, waaronder Algerije, zijn be sprekingen gaande over de bouw van autofabrieken. Over de afloop van die besprekingen valt echter nog niets te zeggen, zo zei hij. Volgens Agnelli kan in Algerije al eind dit jaar met de bouw van een fabriek worden begonnen en kun nen de werkzaamheden over zes tot zeven jaar klaar zijn. Met Algerije zijn al meer dan twee jaar onderhan delingen gevoerd over deze kwestie. 3 TERDAM Dat Douwe Egberts het systeem van vaste winkelprijzen voor koffie en thee idelijk heeft opgegeven is het gevolg van een verzoek van het ministerie van economische zaken. Igens een woordvoerder van het DE-concern had het ministerie verzocht de verticale prijsbin- g los te laten, vooruitlopend op een verwachte wijziging van de wet economische mededinging. er veranderingen op til zijn is duidelijk. Op 1 november vorig had minister Lubbers al toege- 1 d een eventuele afschaffing van verticale prijsbinding te zullen erzoeken. Op 1 juni antwoordde ,otaé°P vragen van de PvdA-kamerle- i Kothoff en mevrouw Epema- J gman dat het onderzoek voorlo- i is afgesloten. Lubbers zei toen J Ier te willen voorstellen de wet zo 'eranderen dat per sector vanuit heldere visie bekeken wordt of .binding al of niet is toegestaan, antwoord van de bewindsman it in feite daarop neer dat in de lige situatie vaste prijzen zijn estaan tenzij dit om bepaalde n niet kan, terw'ijl het onder de we regeling juist niet zou wor- toegestaan, behalve in speciale illen. DE niet meer aan de winkelier •schrijft wat deze voor zijn koffie hee moet vragen, is het stelsel vaste prijzen voor levensmidde- definitief ter ziele. Nog maar een of vijf, zes geleden hadden tal bekende merkartikelen een vas- rijs. Samen hadden de fabrikan- van een aantal merkartikelen vereniging, de FIVA die een aan- ijke macht had. Hield bijvoor- el een winkelier zich niet aan de geschreven prijs voor DE-koffie, sloten ook de andere FIVA-le- hem uit van leveranties en kon winkelier wel inpakken. i —Her invloed van allerlei ontwikke- en werd de macht van de FIVA ter ondergraven en dat was de m dat de ene na de andere fabri- uit het verband stapte. Heine- 7$^ en Douwe Egberts vormden de iskte bastions. Nadat de bierbrou- M^pegin 1976 al bezweek, probeer- 290>E het nog, steeds processen voe- "s| tegen overtreders. Tegen de 16j|rae prijzenbeweging van de laat- satijd was de koffiebrander echter J^meer opgewassen. Toch betekent dit niet dat de verti cale prijsbinding vollledig uit Neder land is verdwenen. In de tabakshan- del- en industrie heerst het nog volop, niemand kan een pakje siga retten van 2,25 ergens in Nederland voor minder krijgen als we de belas tingvrije winkels op vliegvelden of boten buiten beschouwing laten. Ook boeken gaan nog tegen een voorgeschreven prijs van de hand. Het zelfbedieningswarenhuis Maxis heeft enkele malen geprobeerd het stelsel te doorbreken, maar de rech ter heeft het warenhuis tot nu toe geen gelijk gegeven. De boekhandel baseert zich op een toestemming van de Europese Commissie. Anders dan bij levensmiddelen speelt bij de boe ken een cultureel aspect mee. De boekhandel heeft een flinke marge op bestsellers nodig om boeken van literaire waarde, die een of twee maal per week over de toonbank gaan, toch in voorraad te kunnen hebben. Vaste prijzen bestaan ook nog bij een deel van de geneesmiddelen (merkartikelen) en in een gematigde vorm voor jenever en vieux. De slij ters moeten zich aan een laaggestel de minimumprijs houden, een prijs overigens die de winkelier slechts een geringe marge geeft. AMSTERDAM, (ANP) Ko ninklijke Scholten-Honig NV (KSH) vindt de paniekachtige verkopen van aandelen KSH op de Amsterdamse beurs on gegrond. De vooreitter van de raad van bestuur, dr. W. L. G. S. Hoefnagels, zei desgevraagd dat de situatie in vergelijking met een maand geleden onver anderd is. „Het wachten is op besluiten van regeringszijde over mogelijke financiële steun aan ons concern. Zolang hierover geen mededelingen zijn gedaan kan ik u ook niets zeggen, hoe graag ik ook zou willen", zei de heer Hoefnagels. Op de Amsterdamse beurs zijn de aandelen KSH deze week iedere dag minder waard ge worden. Gisteren noteerde het aandeel uiteindelijk 12,80 na aanvankelijk zelfs tot ƒ11,50 te zijn gedaald. De nominale waarde van een aandeel is 25,—. Vorige maand circu leerden op de beurs hardnekki ge geruchten dat KSH voor uitstel van betaling zou staan. Dit gerucht werd tegengespro ken met de mededeling dat het concern in afwachting was van overheidssteun. Na enkele we ken van afwachten conclu deerde de beurs dat de zaak minder goed liep, waarop de verkopen weer de kop op staken. AMSTERDAM Het sterk afnemen van de groei van de Nederlandse export en het uitblijven van een duidelijke verbete ring van de rentabiliteit van het bedrijfsleven in Nederland, geven door een verdere toekomst reden tot zorg. Aldus de Nederlandsche Credietverzekering Maatschappij. Volgens de NCM moet gevreesd wor den dat deze factoren hun invloed op het Nederlandse bedrijfsleven zullen doen gelden. Hierdoor zullen de gun stige resultaten van 1976 en vermoe delijk van 1977 in de toekomst niet licht worden geëvenaard. Bij een waakzaam acceptatie- en premiebe leid verwacht het bestuur dat voor komen kan worden, dat deze ongun stige factoren de bedrijfsresultaten van de NCM al te negatief zullen beïnvloeden. In de eerste helft van 1977 week het beeld van de gang van zaken bij de NCM niet veel af met dat in 1976. Nadat in de recessiejaren 1974 en 1975 een grote uitbreiding van zaken gepaard ging met een ongunstig re sultaat bij de verzekering van com merciële risico's, is de NCM nu in wat minder woelig vaarwater gekomen.- ESTEL (HOOGOVENS. HOESCH) maakt op 19 augustus de resultaten over het tweede kwartaal bekend. PAKHOED publiceert op 18 au gustus de financiële resultaten over het eerste halfjaar. SHELL komt eveneens op 18 au gustus met de halfjaarcijfers NEDERLANDSE WATER- SCHAPSBANK stelt op 18 augustus de inschrijving open op 100 mil joen 7,75 procents obligaties per 1983-85. Uitgiftekoers wordt op 16 augustus bekendgemaakt ZWITSERLEVEN in Amsterdam (verzekeringen) zag het verzekerde bestand vorig jaar toenemen van 10,25 miljard tot 13.1 miljard SIEMENS boekte in de eerste ne gen maanden van 1976/77 met DM 19,4 miljard 13 procent meer orders dan in dezelfde periode van het voor gaande boekjaar. De wereldomzet steeg met 8 proeent tot DM 8,4 miljard. TILBL'RGSCHE HYPOTHEEK BANK nettowinst eerste helft 1977 4,3 miljoen, of 844.000 meer dan in dezelfde periode van 1976. Porte feuille gestegen tot 435 (297) miljoen. VAN DORP (groothandel kantoor behoeften e.d.) is tevreden over het eerste halfjaar 1977. De omzet is ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar gestegen van 22 miljoen tot 28 miljoen en het bedrijfsresultaat steeg met 56 procent tot 1,77 mil joen. De verwachting is gewettigd dat, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, de positieve trend zich in het tweede halfjaar zal voort zetten De Europese Commissie, •dagelijks bestuur van de EG, it besloten het verbod op de in- van kleine perziken uit Grie land in de Gemeenschap op te s 1 augustus was de invoer van «e perziken met een doorsnede Jminder dan 6,1 centimeter ver- fn. Het verbod werd ingesteld »t in Italië meer dan vijftig mil- i kilo perziken tegen garantie- fen uit de markt moesten wor- 5 genomen en grotendeels moes- borden vernietigd. door Jan Sloothaak SPIJK (Gr.) - Als je huls her- steld en vernieuwd wordt, waar moet je dan zo lang wonen? In het Groningse Spijk meent men het antwoord te hebben gevonden: in kartonnen hui zen. Vandaag worden deze kar tonnen „wisselwoningen" voor het eerst getoond. Twee proef- woningen zijn tot en met 12 september te bezichtigen. Eén ervan is tevens ingericht als informatiecentrum. De dorpskern van Spijk met zijn fraaie door een ring van water, weg en huizen omgorde kern, is als be schermd dorpsgezicht aangewezen. Meer dan de helft van de vijfhonderd huizen moet worden vernieuwd in het kader van een project om het dorp zijn vooroorlogse gezicht te her geven. Nodig is wel dat de inwoners van het zestienhonderd zielen tellen de dorp meewerken. Een groot aan tal heeft toegezegd dit te zullen doen. Enkele huizen zijn al ver nieuwd. Waar laat je de mensen allemaal als er zo massaal huizen moeten worden verbouwd? Toevallig viel het begin van het project in Spijk samen met een experiment dat bij de Techni sche Hogeschool in Eindhoven al een eind gevorderd was. Ir P. J. M. Rolhfs was bezig met een onderzoek om kartonnen noodwoningen te maken. Hij dacht overigens in eerste instan tie aan rampgebieden, waar bijvoor beeld door aardbevingen veel huizen Kartonnen huizen (op proef) in Spijk en gebouwen worden vernield. Het experiment trok de aandacht van de onder voorzitterschap van de heer G. Post Wiersema werkende Stichting Dorpsbelangen Spijk. De bouwcom missie van Dorpsbelangen ging het prototype in Eindhoven bezichtigen. materiaal gewerkt. Ook is er karton gebruikt bij de bouw van het Olym pisch dorp in München. Het karton nen huis heeft tot ver over de gren zen belangstelling gewekt. Zelfs uit Azië zijn verzoeken om inlichtingen binnengekomen. Als het experiment slaagt, zal er mogelijk een fabriek voor wisselwo ningen worden gebouwd. Het kar tonnen huis kan behalve bij dorps- ook bij stadsvernieuwing gebruikt worden en de oorspronkelijke doel stelling het maken van een nood woning voor rampgebieden blijft ook tot de mogelijkheden behoren. De kosten van een kartonnen huis bedragen ongeveer vijftigduizend gulden. De wisselwoning gaat naar schatting drie tot vijf jaar mee. Veel belangstelling Men zag er wel iets in. De bouwcom missie werd later omgedoopt in de Werkstichting Spijk en omstreken. Ook van de zijde van het bedrijfsle ven is er veel belangstelling voor de woningen. Een bedrijfstak die zeer geïnteres seerd is in het project is uiteraard de kartonindustrie. Na het prototype dat In Eindhoven werd gebouwd (van golfkarton) zijn er later nog twee prototypes gemaakt bij de kar ton- en kartonnageindustrie Ceres B.V. te Oude Pekela (van massief karton). Enkele van deze laatste ty pen komen nu op proef in Spijk te staan en het is de bedoeling dat dan in september met de bouw van een serie (tachtig stuks) wordt be gonnen. BV opgericht Speciaal voor dit project is er een kartonbouw B.V., gevestigd te Gro ningen, opgericht Naast andere be drijven wordt in deze B.V. ook mee gespeeld door het juridisch planolo gisch adviesbureau P. Bergman te Groningen, dat in eerste instantie was aangetrokken om de technische ontwikkeling van het omvangrijke dorpsvernieuwingsplan te begeleb den. Verder is ook het kunstenaars collectief Omgeef Mij te Finsterwol- de erbij betrokken. Er zijn wel vaker experimenten ge weest met kartonnen maaksels. Vrij recent is een proef om de plastic vuilniszakken te vervangen door (milieuvriendelijke) kartonnen do zen. Dit experiment heeft weinig succes opgeleverd. In de kartonin dustrie heeft men goede hoop dat het deze keer beter zal gaan, temeer omdat de aanloop goed is geweest en ook omdat elders met succes karton als bouwmateriaal is gebruikt. In Nederland is een kartonnen vee stal gebouwd In Flevoland en in het buitenland met name Amerika wordt al lang met karton als bouw- Twee typen Er zijn in eerste instantie twee typen ontwikkeld. De hulzen omvatten een woonruimte-keuken, één of meer slaapkamers, een badkamer, een kastruimte en er kan naar believen een berging bij worden gebouwd. De kartonnen elementen bieden ook nog mogelijkheden voor variatie in de bouw en voor eventuele uitbrei ding. De wisselwoning kan meerma len worden gebruikt en naar belie ven elders worden herbouwd. Brand gevaar levert de woning volgens de ontwerpers niet op door een speciale bewerking met vocht- en vlammen- werende chemicaliën. De elementen zijn verder warmte- en geluidisole- rend, doordat het binnenste de vorm heeft van een met lucht gevulde ho ningraat. Het karton is bovendien bewerkt tegen inwerking van vocht, waarbij Is uitgegaan van het vochti ge klimaat in Nederland zelf. Volgens de heer Engelsman moet de huidige stagnatie in de stijging van de huizenprijzen o.a. worden toege schreven aan de vakanties en aan het feit, dat het publiek voorzichti ger is geworden met het innemen van nieuwe posities. De mensen, zo zegt hij. zijn wat huiveriger momen teel, met name omdat zij niet weten wat het nieuwe Kabinet straks zal brengen. Verder ziet hij als een mqgelijke oor zaak van de onderbrekingln de prijs stijging het feit. dat de financiering van woningen de laatste tijd moeilij ker en ook duurder ts geworden. Be paalde voorspellingen ten aanzien van de komende ontwikkelingen wil hij niet doen. Toch lijkt het hem wel. dat de markt voor huizen (vrij van huur) in wat rustiger vaarwater is gekomen. Voor eerste klas beleggingshuizen is de schaarste echter nog even groot als een tijd geleden het geval was. DEN HAAG (ANP) - Chili, dat dit jaar 38.600 ton appels naar de negen landen van de gemeenschappelijke markt zou uitvoeren, had eind mei reeds 35.314 ton geëxporteerd Dit heeft de Europese Commissie, het „dagelijks bestuur" van de EG gisteren meegedeeld in antwoord op vragen die de Tweede-Kamerleden De Koning (CDA) en Laban (PvdAi als lid van het Europese Parlement hadden gesteld Chili. Zuid-Afrika. Argentinië, Aus tralië en Nieuw-Zeeland hebben de commissie meegedeeld, dat zij dit jaar ca. 300.000 ton appels naar de Europese Gemeenschap willen ex porteren Oorspronkelijk wilde Chili 35.000 ton appels exporteren; vol gens een latere raming 38 600 ton. De commissie acht dit niet bezwaar lijk, omdat de appelprijzen in Frankrijk en Italië, die de grootste voorraden hebben, veel hoger zijn dan in vorige seizoenen en boven de basisprijs liggen. Ook voeren Aus tralië en Nieuw-Zeeland minder uit. ATLANTA. GEORGIA iUPI' - De Coca-Cola Company heeft bekend gemaakt. dat zij in de laatste zes en een half jaar ..aanvechtbare betalin gen" ter waarde van 1.3 miljoen dol lar (dat is ruim drie miljoen guldeni in 20 landen heeft gedaan Een onderzoek van negen maanden door een advocatenfirma in Was hington heeft aangetoond, dat werk nemers die bij de onwettige of onge oorloofde transacties betrokken wa ren. van mening waren dat zij „in het beste belang van de zaak" han delden en dat geen hunner er naar alle waarschijnlijkheid zelf beter van is geworden. Volgens Coca-Cola staat het bedrag aan ongeoorloofde betalingen in geen verhouding tot de algemene omzet, die tussen 1 januari 1971 en de datum waarop het onderzoek werd afgesloten, 14 miljard dollar (bijna 34 miljard gulden) in 135 lan den groot was. DEN HAAG - De Nederlandse graanboeren zullen dit jaar. volgens een voorlopige raming van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, on geveer 77.000 ton rogge en ongeveer 53.500 ton wintergerst oogsten. Voor rogge ls dat 18 procent, voor winter gerst 13 procent meer dan vorig jaar. De oppervlakte rogge ls iets toege nomen en bovendien ligt de op brengst per hectare (3.600 kilo) 16 procent boven die van vorig jaar en eveneens 16 procent boven het ge middelde van de afgelopen vijf Ja ren. De oppervlakte wintergerst is sinds vorig jaar met ruim duizend hectare gestegen. De opbrengst per hectare (5.000 kilo) is even groot als vorig jaar. maar 11 procent groter dan het vijfjaarlijks gemiddelde. Het CBS verwacht een oogst van 31.000 ton koolzaad, 10 procent min der dan vorig Jaar De met dit gewas beteelde oppervlakte is ingekrom pen, terwijl de hectare-opbrengst 2.750 kilo 2 procent beneden die van vorig Jaar en 4 procent beneden het vijfjaarlijks gemiddelde ligt. Er wordt 1.700 ton karwijzaad ver wacht, bijna de helft minder dan in 1976. De oppervlakte verminderde met 700 hectare, de hectare-op brengst sinds vorig Jaar met 22 pro cent en ten opzichte van het vijf jaarlijks gemiddelde met 7 procent Dp oogst van ongerepeld vlas zal. volgens de voorlopige verwachtin gen, wel 38 procent groter zijn dan vorig Jaar, namelijk 44 550 ton. Sinds vong jaar is de oppervlakte met 400 hectare en de hectare-op brengst met 29 procent toegenomen Ten opzichte van het vijfjaarlijks gemiddelde steeg die hectare-op brengst maar één procent

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15