Weer groep zigeuners uit land verwijderd Geen eredoctoraat voor Govan Mbeki jgen grondwet voor k Antillen-eiland :deTijd lieTijd Pioniers in de prairie,een scholier in Detroit leTijd leTijd leTijd 'General Electric' zwaar in gebreke Vervalste muziek kwam uit België: vier mannen voor rechter olieman: ;sprek issen Aruba en Nederland nodig ™f)e PPR na het ^debacle ijCunst: Documenta Nog tientallen mensen in Amsterdam met uitzetting bedreigd Hoe eerlijk is llbert Heijrt? lierenarts en Herenliefde Veekblad ,,Te weinig wetenschappelijke verdiensten" Rotterdamse sleper vastgehouden I3ER lERDAG 11 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet "Heen onzer verslaggevers HAAG De Nederlandse Antillen krijgen een nieuwe ituur om op die manier enigszins tegemoet te komen aan de i van Aruba naar een „status aparte". Trouwens: ook op de e eilanden Saba en St. Eustatius leeft een verlangen naar grotere verzelfstandiging van de eilanden. i vorming van een nieuwe Antil- 1e regering heeft formateur Ro- J een regeerakkoord afgeslo ot voorziet in zes afzonderlijke wetten voor de zes eilanden die i de Nederlandse Antillen tn. ans als grondwet voor het land ionerende eilandenregeling dan te vervallen. Wel komt er egeling voor de samenwerking e zes eilanden. Daarin zal wor- oorzien in de stichting van een Itutioneel hof, dat eventuele lllen tussen de eilanden kan jhten. iet parlement wordt gewijzigd, in zijn bevoegdheden als in ANJESTAD/ARUBA fP) Er moet een direct iiprek komen tussen Neder- d en de politieke leiders op iba. Als dat niet gebeurt, men er op het Antillenei- d de gekste dingen ge- 97» heeft het PvdA-Kamerlid- lleman gisteren op Aruba gd. De situatie op Aruba is érnstig voor een formalisti- e opstelling van Nederland, [erland kan niet doen alsof niet bij de zaak betrokken ildus Henk Molleman. (ADVERTENTIE) ut 'ennj A Het verkiezingsdebacle vormde —Voor de Politieke Partij _Jladikalen het sluitstuk van een slappe campagne en een »Q periode vol ruzie en O verdeeldheid. Rob Vermaas schetst het profiel van een kleine partij die grote fouten televnaakte. flink werd afgestraft ner^naar toch niet van wijken weet. 3 pei gigant loopt storm in Kassei voor draal)ocumenta g, de uitputtende ihow van zichtbare en moderne kunst. ior vien Kroon zag de onzichtbare en vindt dat met <hoderne kunstenaars steeds vieer weg hebben van en v^etenschappelijke ms *joofdarbeiders. Drie pagina's documenta. nt, E< surst# onplal erhoogj in ef, ext iet zijn samenstelling. Zo krijgen bij voorbeeld nu ook de eilanden Saba en St. Eustatius een eigen vertegen woordiger in het parlement. Tot nu toe was er maar één parlementslid voor de drie zogenaamde Boven windse eilanden: St. Maarten, Saba en St. Eustatius.' De nieuwe Antilliaanse regering zal steunen op een coalitie van twee Curagaose partijen, de DP en de NVP-U, de Arubaanse PPA en de vertegenwoordigers van Bonaire en de Bovenwindse eilanden in het par lement. De grootste partij van Aru ba, de MEP van Bertico Croes, gaat tot grote woede van Croes zelf in de oppositie. Een belangrijk struikelpunt bij de vorming van een nieuwe Antilliaan se regering was de positie van de ALM, de Antilliaanse Luchtvaart maatschappij. Er is nu overeenstem ming bereikt in die zin dat de zaak formeel wordt ondergebracht bij het ministerie van justitie (beheerd door Leo Chance van de Arubaanse PPA), maar dat de beleidskwesties zullen worden beslist door het hele kabinet. De Antillen blijven in Den Haag ver tegenwoordigd door de huidige ge volmachtigde minister E. Maduro. KINDERBOEKEN KINDERPHF.KWN KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KINT 5N KINDER „Heel lang geleden, toen alle grootvaders en groot moeders van nu nog klein waren, in de wieg lagen, of nog niet geboren waren, verlieten Pa en Ma en Mary en Laura met kleine Carrie hun Kleine Huis in de Grote Bossen van Wis consin. Ze reden weg en lieten het eenzaam en leeg achter tussen de grote bo men en ze zagen dat kleine huis nooit terug. Ze waren jp weg naar Indiaans land". Met „Het Huis aan het Zil- vermeer" heeft Ploegsma nu de tiendelige levensro man van Laura Ingalls Wilder in paperbacks overgebracht, 15.90, elk deel zorgvuldig vertaald door A. C. Tholema, die als uitgave van Breda de serie in ons land bracht. Weinig boeken in de grote traditie van fantasie voor kinde ren hebben zoveel te bie den als deze opvallende romans. Ze zijn gebaseerd op feiten, en geheel natu ralistisch. Ze beschrijven een wereld die in tijd en plaats net ver genoeg van je verwijderd is om op fan tasie te lijken. Weinig verhalen hebben een zó grote aantrekkings kracht op kinderen. Om het avontuur van het on bekende, om het trekken naar Indiaans gebied (in de tweede helft van de ne gentiende eeuw). Op zoek naar een leven zonder compromissen. Met span nend veel onveiligheid, maar met daarbinnen de veiligheid van een geor dend, hecht gezinsleven, dat je nauwelijks meer te genkomt. Zelfs in een huif kar middenop de prairie hoef je niet te verloederen. „Schiet op met je ontbijt, Laura", zei ma. „Denk aan je manieren, ook al zijn we dan honderd mijl overal vandaan. Ze wasten de borden af terwijl Ma de bedden in de huifkar op maakte. Ze zetten de scho ne borden netjes in de kist, raapten takjes op en legden die op het vuur, hout stapelden ze op te gen het wagenwiel. Toen was alles in en om het kamp netjes. „Als Pa wa ter gaat putten, zodat Ma de was kan doen zegt hij: je zou de kinderen in de kreek kunnen wassen, zo als de Indiaanse vrouwen doen". Ma: „Als we als In dianen wilden leven zou den we een gat in het dak kunnen maken voor de rook en vuur in het huis hebben, op de vloer. Dat •doen Indianen". Men ziet: een „fatsoenlij ke" stijl van leven wordt gehandhaafd. Maar be schreven met preciese aandacht voor alle details van het kampleven: van een dier, een vogel. Hoe je een eenvoudig meubel stuk maakt, of een blok hut bouwt. Dat trekt kin deren aan, ze zouden die dingen het liefst zelf doen (nu ze niet hoeven). De prairie wordt opgeroepen in al zijn stemmingen en kleuren, en ik voor mij zal dat eerste boek nooit ver geten, zo visueel is het ge schreven. En daarom lees je verder over dat gezin: Het kleine huis aan de Ri vier, de Grote Hoeve, De Lange Winter (en wat een winter was dat!). De kleine stad op de prairie; een huis voor Laura; de Vier Prairiejaren en Onderweg. In het Huis aan het Zilver- meer tenslotte trekt het gezin weer naar het Wes ten, geen leven langs de rivier meer. Laura is „geleide" voor de blindgeworden Mary, en ze ziet veel in dat nog niet lang bewoonde land. Op haar wilde ponytochten ziet ze de mannen die de spoorlijn aanleggen, glij dend op het bevroren meer is zij degene die door de geweldige wolf tenslot te het nieuwe land op spoort, dat Pa dan op zijn naam iaat inschrijven. Dan Is de Familie „gesett- led". Weer is alles met pre cisie van detail beschre ven: gevoel voor plaats, voor vriendschap van bu ren. Voor dramatische ge beurtenissen ook: het ge zin is vaak dagen geïso leerd geweest in zijn hut, door sneeuw, wolven, of huilende Indianenstam men, en getroffen door rampen als malaria. Maar door de trouw van de ge zinsleden aan elkaar kan er veel. Dat doet ouder wets aan, helaas. Je ver langt naar zo'n nest, „waar het niet gaat om de dingen die je hebt, maar om wat je er zelf van maakt." De tekeningen van Garth Williams zijn beroemd ge worden: hij heeft de hele tocht van Laura (het ver haal strekt zich uit van haar vijfde tot haar 23ste, als zij trouwt) afgelegd; met mensen die haar tus sen 1870 en 1889 kenden, gepraat, foto's, kranten bekeken. Deze familiero man in tien delen is mis schien het levendigste ver haal gezien door een kind, die veel zag en het overige observeerde: de eerste nacht op de grote vlakten van Kansas (uil, prairie- wolven, sterren, onbe stemde geluiden) is onver getelijk. Geschiedenis, op deze manier persoonlijk gemaakt, zal kinderen al tijd boeien, omdat ze vol feiten zit, met verbeel- door Gertie Evenhuis dingskracht gebruikt en verwerkt. Interessant is nu om daar naast eens een totaal he dendaags dagboek te le zen over Amerika nil. „Ik ga toch weer naar Huis" van Jutta Richter, Leo pold, 13.90). Haar scho lierenwissel jaar brengt ze door in een gezin, maar toch op eigen benen, en zeer alleen. Verwende vijf tienjarige uit Duitsland, gesteld op aandacht, wordt ze met sprongen volwassen. Door allerlei mensen en feiten. Een groot gezin, een strenge moeder, een afwezige va der. een baby er nog bij, de crisis als dat kind ziek wordt, dat alles. Ook de angst voor zwarten, „die altijd in groepen bij elkaar opduiken" (hier dacht ik aan Ma's Indianen) en' die je dwingen op te staan in bus of trein. Angst om ver nietigd te worden in dat grote land, vreugde om ontdekkingen te doen an derzijds. De stereotiepen die over iedereen bestaan! Duitsers komen uit Beie ren, eten zuurkool; alle Italianen zijn Mafia-leden; etc. etc. Hoe voel je je in zo'n land, in de ontzaglijke steden als Detroit? Wat wil Je zelf? Je kunt voortdurend denken: Ik ga toch weer naar huis. Maar Jutta krijgt een baantje in het ziekenhuis. Ze maakt daar de dood van twee oude mensen mee, van nabij. En ongemerkt kom je be halve die zaken heel wat te weten over een stukje Amerika 19NU, gezien door de ogen van een Duitse tiener. (De wat stroeve vertaling is van Jan de Zanger). Wél min der veiligheid dan in het Prairiehuis. Maar juist daarom ook goed om ken nis van te nemen! Van een onzer verslaggevers HARDENBERG/AMSTERDAM Vijftig buitenlandse zigeuners, die op het woonwagenkamp in het Overijsselse Hardenberg stonden, zijn door de plaatselijke politie van het kamp verwijderd. Met hulp van mobiele eenheden heeft de politie het gezelschap de grens overgezet. Het gemeentebestuur van Hardenberg had om de verwijdering van de zigeuners gevraagd. De uitzetting in Hardenberg volgt op een soortgelijk incident, dat zich een week geleden in Assen voordeed en waarbij drieëntwintig zigeuners op transport naar Frankrijk werden ge zet. In Amsterdam worden enige tientallen zigeuners, die aan de Ba sisweg in westelijk havengebied ver toeven, met uitzetting bedreigd: twee juristen in de hoofdstad prpbe- ren deze actie te voorkomen. De vijftig zigeuners, die gistermor gen in Hardenberg tot ongewenste - T personen werden verklaard, streken INOg OVCFlCg ongeveer een half jaar geleden in de Overijsselse gemeente neer. Sinds die tijd leefden zij in voortdurende onmin met de woonwagenbewoners, die er al lange tijd vertoefden. De ruzies tussen beide groepen resul teerden twee weken geleden in de verhuizing van de vaste bewoners van het kamp naar een ander terrein binnen de gemeente. Volgens het ge meentebestuur van Hardenberg ge droegen de zigeuners zich agressief en vormden zij een gevaar voor de openbare orde. Bovendien beschikte de groep niet over geldige papieren en konden de leden niet aantonen over voldoende bestaansmiddelen te beschikken. Nu de zigeuners van het oude terrein zijn verwijderd, zullen de vaste bewoners daarheen spoedig terugkeren. De groep woonwagenbewoners, die onder asociale omstandigheden aan de Basisweg in Amsterdam verblijft houdt, heeft al diverse keren van de vreemdelingenpolitie de aanzegging gekregen Nederland te verlaten. Ge meentelijke instanties voeren op dit moment nog overleg met het minis terie van justitie over de Joegoslavië sche zigeuners, wier aantal op hon derd geschat wordt. Niet alleen de twee Amsterdamse juristen trekken zich het lot van de zigeuners aan, ook het Landelijk Woonwagenwerk is bij de zaak be trokken. Deze organisatie vreest nog meer uitzettingen als in Assen en Hardenberg. De Amsterdamse zigeuners verblij ven ongeveer tien maanden in Ne derland. Over hun verzoek om een nooduifkering volgens de bijstands wet heeft de gemeente Amsterdam nog geen beslissing genomen. Ge wacht wordt op een uitspraak van het ministerie van justitie, dat blij kens de gebeurtenissen in Harden berg het beleid ten aanzien van ille gaal in ons land verblijvende zigeu ners niet gewijzigd heeft. De ongeveer honderd Joegoslavische zigeuners, die onder asociale omstandigheden aan de Amster damse Basisweg bivakkeren, worden met uitzetting bedreigd (foto Erwin Verheijen). >baari,upergrutter Albert Heijn heeft olgens het Konsumenten iontakt niets terecht gebracht 111 un de belofte de prijzen van ivensmiddelen laag te ouden. Alles wordt immers uurder. Een forse aantijging ie even fors wordt ontkend, loeten we de reclameleuzen an AH óf de snelle conclusie an Konsumenten Konthkt met an korrel zout nemen? r zijn mensen wier vensgeluk afhangt van de Dede gezondheid van één Ier. Daarom kan de dierenarts rchten voor het leven van een bndepup en dat van een ziek irken van louter economische Ctoren laten afhangen. Ton ostveen ging op stap met een lerenarts en stond voor de aag: dierenliefde, wat is dat? on voor proefabonnement weken de Tijd voor 5 gulden. ode» post/egel /enden aan de Tijd. Ilwoordnummcr S. Amsterdam ■aliny na ontvangst van acceptgiro "•t te troop I 2.2b Ktnnementtn til 070 23 39 M DONGEN (ANP) Vervalste grammofoonplaten, die in Noord-Brabant over de toonbanken gingen, blijken afkom stig van Belgische platenpersers. De Belgische justitie zal deze producenten binnen afzienbare tijd een toontje lager laten zingen als de technische apparatuur in beslag wordt genomen. Dit is de rijkspolitie in Dongen en de STEMRA (de stichting tot uit oefening en handhaving van me chanische reproduktierechten van auteurs) in Amsterdam dui delijk geworden. Marktonderzoekers troffen in het voorjaar in Breda en omgeving illegaal maar goed gekopieerde platen aan. Een inspecteur van de STEMRA had er oren naar en de politie werd ingeschakeld. De politie hield in april In Goirle, St. Willebrord, Breda en Dongen vier mannen aan. Tegen hen werd proces-verbaal opgemaakt we gens overtreding van de auteurs wet en wegens het helen van ge stolen auteursrechtgoederen, al dus de STEMRA. Het is de bedoe ling, aldus de rijkspolitie in Don gen, dat het viertal voor de rech ter verschijnt. Naast de nagemaakte platen met dito labels en hoezen doken even als in Brabant in de rest van ons land platen op die verhandeld werden onder de labels „Organe", „Hannibal", „Greenville" en „Ol dies". De kwaliteit van de muziek was vrij goed: in de gebieden voor de hoge en lage tonen was het geluid niet perfect, maar dat is gewoonlijk voor een leek niet te onderscheiden, aldus de STEMRA. De politie in Brabant nam onge veer duizend platen in beslag. Hiermee werd het kwaad van de verkoop van de vervalsingen in ons land wel bezworen. Daarmee bleef de handel beperkt tot kunst uitingen van een klein groepje mensen: Abba, Chicago, Jack Jer sey en Rod Stewart, alsmede tot een paar verzamelplaten. De STEMRA veronderstelt dat de Beige zo'n 50.000 platen persten, waarvan meer dan de helft naar Nederland werd uitgevoerd. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Zuidafrikaanse vrijheidsstrijder en oud- vooreitter van het African National Congres Govan Mbeki, die op het verbanningsoord Robbeneiland een levenslange gevange nisstraf uitzit krijgt geen ere-doctoraat in de sociale wetenschap pen. Na tweemaal in een besloten zitting bijeen te zijn gekomen heeft het college van dekanen van de universiteit van Amster dam dit met tien tegen negen stemmen besloten. Het college van decanen, samenge steld uit de voorzitters van de (sub-)- faculteltsraden, Is van mening dat Mbeki's boek „South Africa: The Peasants Revolt" te weinig weten schappelijke verdiensten bezit voor een benoeming tot ere-doctor. Twee maanden eerder waren vertegen- woorigers' van politicologen, sociolo gen, psychologen, pedagogen en an- dragogen unaniem tot de conclusie gekomen, dat Govan Mbeki wel vol deed aan alle eisen, die aan een po tentiële eredoctor aan de sociale fa culteit kunnen worden gesteld. Het was de opzet, dat aan de 67- jarige Mbeki het eredoctoraat zou worden uitgereikt ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan van de faculteit der sociale wetenschappen in november. Er zou op dat jubileum een serie lezingen worden gehouden door voorstaande fascisme-kenners, terwijl tevens iemand tot ere-doctor zou worden benoemd, die baanbre kend sociaal-wetenschappelijk werk op zijn naam heeft staan en daar naast ook een rol speelt in de vrij heidsstrijd tegen fascistische of ra cistische regimes. De jubileum-com missie dacht in Govan Mbeki de ideale kandidaat te hebben ge vonden. Te weinig recensies Het college van dekanen is echter een andere mening toegedaan. Een minieme meerderheid vond, dat er te weinig recensies van zijn werk waren verschenen in vaktijdschriften en dat hij in feite maar één belangrijk wetenschappelijk werk had geschre ven. Argumenten, dat hij voor le venslang verbannen ls naar Robbe neiland en dat hem zelfs een spreek verbod is opgelegd, mochten geen verandering in dit standpunt brengen. Een woordvoerder van de universi teit van Amsterdam zei, dat hij op deze affaire, die tot verontwaardi ging heeft geleld bij veel weten schappers, geen commentaar kon geven. Hij verwees naar De Groene van deze week, waar de zaak uit de doeken wordt gedaan en waarin rec- tor-magnlficus Den Doef, die tevens voorzitter is van de decanen zegt: „Geen commentaar, het was een be sloten vergadering". ROTTERDAM (ANP) - De Neder landse zeesleper Thames van Smit Internationale uit Rotterdam, wordt als sinds mei van dit jaar vastgehouden in de Soedie-Arabi- sche havenplaats Damman. Volgens de maatschappij mag het schip de haven niet verlaten, omdat de Tha mes niet op de juiste wijze zou zijn ingeklaard. Elf bemanningsleden zijn inmiddels per vliegtuig in Ne derland teruggekeerd. Hun vrijlating was het resultaat van onderhandelingen tussen Smit en vertegenwoordigers van het Neder lands ministerie van buitenlandse zaken eneizijds en de autoriteiten anderzijds. Kapitein J. Pannekoek mag Damman niet verlaten. Tegen hem is een aanklacht ingediend. De kans is groot dat de heer Pannekoek voor de rechtbank moet ver schijnen. Het is de Rotterdamse bergings maatschappij een raadsel wat er verkeerd kan zijn gegaan bij het inklaren van de goederen. Bekend is dat Saoedie-Arabië zeer strikt de voorschriften hanteert voor het in klaren van goederen. Vervolg van pagina 1 Ht college van b. en w. van Bergen op Zoom heeft gisteren in een brief aan General Electric het bedrijf uit genodigd voor een gemeenteraads vergadering op 26 augustus, om vra gen van de gemeenteraad te beant woorden. Uit de brief blijkt dat het college de verontrusting van het se niorenconvent van de raadsfracties deelt. „De feiten liegen er niet om", aldus b. en w. van Bergen op Zoom gisteren. „Hier valt nleU goed te praten." Verstoord Overigens heeft de ontsnapping van de gevaarlijke gassen ook de ver houding tussen de gemeentebestu ren van Bergen op Zoom en Halste ren ernstig verstoord. De burge meester van Halsteren beschuldigt Bergen op Zom ervan zich niet te hebben gehouden aan de gemeen schappelijke regeling voor het in dustrieterrein waarop het chemi sche bedrijf staat. Burgemeester en wethouders van Bergen op Zoom hebben daarop gis teren verontwaardigd gereageerd. Zij stellen dat juist Halsteren ver schillende malen tegen de gemeen schappelijke regeling heeft gezon digd. Volgens het college heeft Hal steren in vier gevallen een vergun ning voor bouwaanvragen aan Gene ral Electric Plastics gegeven zonder die voor te leggen aan Bergen op Zoom, zoals de regeling voorschrijft. Onlangs zou dat nog gebeurd zijn bij de bouw van een produktiehal voor siliconen, waarmee een investering van anderhalf miljoen gulden ge moeid is. De gemeenteraad van Halsteren heeft besloten tienduizend gulden uit te trekken om Inwoners van de gemeente die vrezen van de uitstoot van gassen lichamelijk nadeel te hebben ondervonden, medisch te la ten onderzoeken. Ook zal geld wor den uitgetrokken om te laten na gaan in hoeverre de kwaliteit van het Oosterscheldewater is achteruit gegaan, sinds General Electric daar veel meer dan de toegestane hoe veelheid loost. Volgens het WD Tweede-Kamerlid NIJpels zouden rijk of provincie, of belde, de kosten van medisch onder zoek voor hun rekening moeten ne men. Het gaat, vindt hij, in deze kwestie 'immers primair om het fa len van rijks- en provinciale Instan ties'. Simpkins „Ze hadden geen geld voor een grotere taart

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9