'Zwakzinnigenzorg bedroevend' II De tekening van een lezer 15 A. «v mm y Commentaar geneden de maat Joop Fennis: Buitenwereld moet eerst wat 'zwakzinniger worden' >k positie Andriessen wankel Moed houden |e DICHTBIJ i VE BIX BB eer buitenlanders onze taal boeldag S~V: :C'- 1 geloven bed ÏNDERDAG 11 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 5 lister Duisenberg van Financiën ►ft met de portemonnee geram- ►ld nu Nederland zijn bestuursze- in het Internationale Monetaire ids (IMF) dreigt te verliezen, dat gebeurt, waarschuwde Dui nberg, zal ons land zijn bijdrage in het „Witteveen-fonds" (voor iden, die door tekorten op de ïlingsbalans op de rand van het ikroet staan) met de helft ver leren. Nederland had aanvan- lijk aan dat in het weekeinde in rijs opgerichte fonds 600 miljoen len toegezegd; dat wordt dan •honderd miljoen. is voorstelbaar dat Nederland bestuurszetel bij het IMF graag houden, maar de manier waarop [isenberg heeft gereageerd is be de maat. Ons land moet lts maken voor de olielanden die steeds grotere financiële macht rmen, op ruime schaal aan het ^F bijdragen, maar niet in het ktuur zitten. Ómdat met name de [renigde Staten weigeren het be- "lur (nu twintig man) uit te brei- moet ons land zijn stoel inleve- 0n. Ook al omdat het de directeur het geldfonds Witteveen geleverd. s^t is niet meer dan redelijk dat de Aloedrijke olielanden worden ver- ,^jenwoordigd in het bestuur van IMF. Daarnaast is echter ons ^?\d één van de weinige landen met n gezonde economie en een over- f\iot op de betalingsbalans (daar- H was het in het weekeinde ook in xijs vertegenwoordigd, in tegen- tiling tot bijvoorbeeld Frankrijk). hele probleem van het al dan ut#1 opgeven van de Nederlandse toetel kan omzeild worden door het 'difctuur te vergroten. Mogelijk is de van Duisenberg ook bedoeld dat te bewerkstelligen. blijven van Nederland is ook verstandig omdat ons land vaak een eigen stem heeft laten horen in het IMF-bestuur (tegenover die van West-Duitsland bijvoorbeeld). Ver der heeft het zij het met mate in het bestuur gepoogd wat weer stand te bieden tegen het vaak com merciële leningenbeleid van het geldfonds, waarbij ontwikkelings landen de duimschroef wordt aan gezet, willen zij krediet krijgen. Dat het IMF een gezonde economie ver langt, is niet meer dan redelijk, maar niet zelden ging een dergelijke druk wel ten koste van onderliggen de groepen in derde landen. Ook gezien deze soms overdreven maar onmiskenbare houding van ons land in het IMF-bestuur (met het belang van de derde wereld in het achterhoofd) is het vreemd dat Duisenberg onmiddellijk dreigt de bijdrage aan het „Witteveen- fonds" te halveren. Daar zouden in de eerste plaats de ontwikkelings landen het slachtoffer van worden. Zij het niet die landen, die een beleid voeren dat de hele bevolking ten goede komt, maar een politiek bedrijven die de verschillen eerder vergroot dan verkleint (Brazilië en Mexico bijvoorbeeld). Het „Witte veen-fonds" is dan ook vooral inge geven door de zorg van het IMF om een financieel gezonde wereldeco nomie (die met voortdurende over schotten aan de ene en tekorten aan de andere kant nimmer kan ont staan), wat inderdaad zijn eerste taak is. Mocht ons land inderdaad besluiten de bijdrage aan het fonds met drie honderd miljoen gulden terug te brengen, dan zal dat geld elders besteed moeten worden. En wat ligt meer voor de hand om het dan wel ten goede te laten komen aan de allerarmste ontwikkelingslanden. Het nu wat benedenmaats aandoen de dreigement van Duisenberg kan dan nog een positieve keer krijgen. door Kees de Leeuw „Een onomstotelijk uitgangspunt lijkt mij, dat de zwakzinnige zwakzinnig is en dat mag blijven. Niet alleen diep in zijn hart, maar evenzeer in zijn uiterlijk en gedragingen. Echter even onomstotelijk lijkt mij, dat hij zoals hij is een ontwikkeling kan doormaken, al lijkt die misschien niet op die van een niet- zwakzinnige, noch in tempo, noch in richting. Het zien en stimuleren van deze ontwikkeling is de eerste opgave van de zorgende". Dit schrijft Joop Fennis in zijn nieuwe boekje „Spe len met de wolken" met als ondertitel: (Lucht)spiegelingen over zwakzinnigenzorg. Centraal ln dit boekje staat het gege ven, dat een zwakzinnige evenals ie der ander mens het recht heeft zich zelf te ontplooien, dat wil zeggen zich te ontwikkelen overeenkomstig zijn eigen mogelijkheden en verlangens. Twee Jaar eerder verscheen van zijn hand „Het vuile schort", waarin hij nogal wat kritische vraagtekens zet te achter de totale structuur van de zwakzinnigen-Inrichtingen. Dat eer ste boekje, waarvoor eerst geen uit gever was te vinden, maar waar in middels een derde druk van is ver schenen, veroorzaakte een niet ge ringe opschudding onder de werkers in de zwakzinnigenzorg. Temeer om dat Joop Fennis zo zijn bedenkingen had en heeft tegen de huidige zwak zinnigenzorg en daar een eigen visie tegenover stelt, waarin de zorg voor de (diep-)zwakzinnigen centraal staat. is echter een misverstand, dat veelal voortkomt uit het feit, dat de volwas sene ook hier het kind niet zijn eigen spel laat spelen, maar hem bepaalde spelactiviteiten opdringt. In feite gaat de volwassene zelfs hier het zwakzinnige kind proberen te condi tioneren en in „Spelen met de wol ken" probeer ik duidelijk te maken, dat dit niet lukt, omdat spelen en conditioneren niet met elkaar te ver enigen zijn". Hij vertelt, dat na het uitkomen van „Het vuile schort" er veel uitnodigin gen kwamen om lezingen te houden en discussies te leiden voor de wer kers in de zwakzinnigenzorg. „Soms liep dat uit op een ware happening en werd er daarna in eigen kring verder gepraat, maar de grote vraag, die steeds terugkwam, was: wat doen we nu zelf met ons instituut en het ^et instituut zwakzinnig mogen zijn. JOOP FENNIS: een zwakzinnige is niet normaal. (Foto: Peter Drent) Stof woei op in onze parlementsredacteur idjgN HAAG Binnen de CDA-frac- ;vei lijkt de positie van de voormalige eij^P-leider Andriessen even wankel worden als die van minister van lanciën Duisenberg binnen de ■^rdA-fractie. In toenemende mate Ijkt er binnen het CDA onvrede nu iiriripsspn na twee weken geleden. tegen het VAD-akkoord te heb ben gesstemd, gisteren ook stemde tegen de overeenstemming op soci aal-economisch gebied. In alle geledingen van de fractie wordt de opstelling van Andriessen als foutief beoordeeld. Daarmee is ook de politieke toekomst van An driessen in het onzekere geraakt. Joop Fennis (49), die als orthopeda goog Jarenlang heeft gewerkt in een zwakzinnigen-inrichting en nu als le raar is verbonden aan een pedagogi sche academie in Nijmegen, zegt dat het nog steeds bedroevend is gesteld met de zwakzinnigenzorg. „Het vuile schort" deed nogal wat stof opwaai en. Er waren twee soorten reacties, één van de wetenschappelijke kant, die enorm afwijzend was en één van uit het veld de groepsleiders en leidsters waarbij mijn pleidooi veel bijval oogstte. De „wetenschap pers", de mensen die zich met rese arch binnen de inrichting bezighou den en zo, verweten me dat ik een veel te negatief beeld had geschetst en dat daar nauwelijks iets positiefs tegenover stond. Om daaraan enigs zins tegemoet te komen heb ik een tweede boekje geschreven, waarin ik laat zien dat conditioneringstechnie ken, waarbij het kind „gedresseerd" wordt tot handelingspatronen die niet bij hem passen, moeten worden verworpen en dat er betere mogelijk heden zijn te bereiken met het snel". Joop Fennis: „Nog maar al te vaak wordt ervan uitgegaan, dat een diep- zwakzinnig kind niet kan spelen. Dit antwoord wa$ steevast, dat het niet mogelijk is om buiten de „toplei ding" de zaak om te gooien. Je kunt wel hier en daar individueel verbete ringen aanbrengen, maar een be paalde structuur is niet zo maar even te veranderen. Het taboe dat er ligt, kun je niet een, twee, drie doorbre ken. Daarvoor moeten eerst nog al lerlei remmingen worden overwon nen. Dat is een proces van lange jidem." Respecteren Joop Fennis: „Met dat taboe bedoel Kijk, er wordt veel gepraat over inte gratie, maar eigenlijk zie ik dat op dit moment nog helemaal niet zitten. Eerst moet het instituut, dat toch voor de zwakzinnige in het leven is geroepen maar eens emanciperen. Daar heeft men, dacht ik, de handen vol aan. Gebeurt dat niet, dan is er alleen sprake van een aangepaste integratie en wordt het taboe rond zwakzinnigheid verder in stand ge houden". 'Deskundigheid' Hij zegt dat er veel wordt gesproken ik acceptatie. Ik vind inderdaad, dat over deskundigheid, waarmee dan je de zwakzinnige in zijn zwakzinnig- wordt bedoeld dat men een bepaalde zijn moet accepteren. En ik vind ook, studie heeft gevolgd. „Dat heb ik zelf dat je je bij zijn zwakzinnig-zijn 0ok gedaan, maar ik laat me er abso- moet neerleggen. Ik ga zelfs nog ver- iuut niet op voorstaan. Van de ortho- der en vind, aat je hem in zijn zwak- pedagogie heb ik nauwelijks veel ge- zinnig-zijn moet respecteren. Maar dat betekent allerminst, dat de zwakzinnige mij daarom in wezen niet zou Interesseren of dat ik hem in zijn eigenheid en ontwikkelingsmo gelijkheden niét interessant genoeg meer vind." Hij wijst erop dat de maatschappij nog niet zover is, dat de zwakzinnige wordt geaccepteerd. „En dat kan ik me nog voorstellen ook, al is het intolerant, maar goed. Vandaaruit zeg ik: laat hem dan in ieder geval in leerd. Wel ben ik in het werk gedo ken en heb in de inrichting eigenlijk gedaan wat ook de leidsters en lei ders doen. Ik ben niet bij het ver schijnsel zwakzinnigheid als zodanig stil blijven staan, maar heb doorge zocht en daardoor zelfvertrouwen ge kregen in het op een andere men selijker wijze omgaan met zwak zinnigen. Die zogeheten deskundig heid eis ik niet voor mezelf alleen op, maar die geldt voor iedereen, die zich aangetrokken voelt tot dit werk." Joop Fennis: „Je kunt zeggen, dat ik me een beetje de spreekbuis voel van de mensen die in het veld wer ken, omdat ik toevallig het vermo gen heb om te verwoorden wat bij hen leeft. Ik ben destijds uit teleur stelling geleidelijk uit de zwakzinni genzorg gestapt, maar ik heb me er nooit echt los van kunnen maken. Er zat toch onvrede bij me en ik kreeg steeds sterker het gevoel, dat ik er over moest schrijven. Dat ik in een soort testament moest zeggen, wat ik ervan denk. Het resultaat daarvan is „Het vuile schort" gewor den, waarop dan nu een vervolg is verschenen. Ik zou best wel in de zwakzinnigenzorg terug willen, maar zie het aan de andere kant nu niet zitten. Ik beschouw mijn eerste boekje als een sollicitatiebrief en gezien de kritiek van de „deskundi gen" daarop koester ik me geen en kele illusie over het feit, dat welke inrichting dan ook daar op zou in- 'Doeltreffender' Bovendien ben ik van mening, dat wat ik nu doe het schrijven over zwakzinnigen en het houden van lezingen doeltreffender is. Je be reikt meer mensen en wat je doet, spreekt kennelijk aan. Uiteindelijk blijf ik er toch mee bezig en kan ik vrij-uit spreken. Dat alles bij elkaar brengt me tot de slotsom, dat ik nu meer doe voor de zwakzinnigenzorg dan ln al die Jaren, dat ik erin heb gewerkt." Hij vertelt, dat hij echt wel het ver wijt krijgt ondanks zijn kritiek aan de kant te blijven staan. „En dat verwijt is niet geheel ten onrechte, maar dan wordt vergeten dat ik wel degelijk als een bezetene geknokt en gevochten heb om veranderingen door te voeren. Niet alleen in het instituut, maar ook landelijk. Het verwijt ligt er echter en na een ge sprek mot groepsleiders ga ik naar huls en zij gaan terug naar hun pupillen, maar toch doe ik er niet het zwijgen toe. Ik ben bereid mee te denken en te praten over een andere zwakzinnigenzorg, waar de (diep)- zwakzinnige wordt aanvaard zoals hij is en niet, zoals de buitenwereld graag zou zien dat hij was." Joop Fennis: „In mijn laatste boek je uit ik nogal wat bezwaren tegen de techniek van conditioneren, die in de inrichtingen wordt gehan teerd. Eigenlijk is het een vorm van dresseren, die soms wel goed is, als hij wordt gebruikt om een zwakzin nige geen gevaarlijke dingen te la ten doen. Veelal echter wordt hij geconditioneerd naar het normale toe en daar heb ik bezwaar tegen. Een zwakzinnige is niet normaal en hierdoor ontkent men zijn zwakzin nigheid. Het motief bij conditione ren mag nooit zijn het normaal ma ken van een zwakzinnige. Dit nor maliseren het normaal maken zie ik als de grote zonde van de zwakzinnigenzorg. We accepteren een blinde die met een witte stok loopt of een dove die een bordje met SH op zijn fiets heeft. Waarom mag een mongool niet mijn zijn tong uit z'n mond lopen? In feite is dat ook een soort bordje, maar dat accepte ren we niet, want dan ziet iedereen, dat hij zwakzinnig is. En dat mag blijkbaar niet." En tot slot: „Natuurlijk ben ik er voorstander van, dat een zwakzinni ge wordt opgenomen in de maat schappij, mits hij ook zwakzinnig mag zijn. Dat Juist zit er niet in. Daar ligt nog een geweldig zwaar taboe op. Daarom vind ik, dat eerst de buitenwereld maar wat meer -,.zwakzinniger" moet worden, voor dat er over integratie wordt gespro- keh. Dat die meer aanvoelt, wat het unieke is van de zwakzinnige. Hoe boelend het is zo iemand te zien en er mee om te gaan, maar ik besef ook wel dat dat nog een echte utopie is." De boekjes „Spelen met de wolken" en „Het vuile schort" van Joop Fen nis zijn uitgegeven door Dekker Jc Van de Vegt in Nijmegen. li. tekeningen,,J>j^ voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, f^msterdam. .Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten Is' er eeri boakenbonT HET VVEER door Hans de Jong Terwijl dikke grauwe wolken velden over mijn waarnemings station gleden en zo af en toe een regenvlaag fietsers en wan delaars noopte een schuilplaats op te zoeken, terwijl waarnemer Veldman Ten Post met 0.2 milli meter raiddagregen, de grootste etmaal-hoeveelheid aan water serdert tien juni, registreerde (het werd daar niet warmer dan zeventien graden tegenover 33 graden op tien augustus 1975!) hielden we er de moed toch maar stug in. Vandaar ook dit maal een in majeur opgesteld' verhaal. Tenslotte maakt het noorden, nu eenmaal het stief kind van de natuur deze zomer, niet alleen de dienst uit. De be richten blijven overigens gun stig. Er is reden om aan te ne men, en ook de computers dra gen in deze hun steentje bij, dat de zomer binnenkort eindelijk weer eens bezit zal nemen van ons land en daarbij denk ik vooral aan het zuidwesten, ei genlijk eerder dan het noord oosten. Zo tegen het weekeinde zal het in de bevoorrechte gebieden wel weer eens 25 graden worden, ge schraagd door de zon die dan door een droge atmosfeer schijnt. De grote animator van deze, let wel verwachte verbete ring, is een 1026 millibaar sterk hogedrukgebied van de Azoren tot zuid-Scandinavië, maar vol gens de laatste BBC-berichten van gisteravond bleef dit nog nen 70 tot 145 kilometer per uur kan bedragen, dus ga maar na wat er gebeurt als zo'n kei van vier tot viereneenhalve centime ter doorsnede de grond bereikt. Sommige koelen liepen na de bui met dikke bulten en tussen de gewassen trof men veel dood geknuppelde vogels, patrijzen nagenoeg stationair en dat mag en zelfs konijnen aan. Men vond natuurlijk niet zo blijven wil het vrijdag en zaterdag werkelijk droog, zonnig en warmer wor den, zoals de KNMI ln mijn prognose aangeeft. Nog even iets over de zware on weersbui van zondagmiddag. „Het was net of ze ons met een mitrailleur beschoten", aldus een kop in het Nieuwsblad van het Noorden boven een artikel over de drie kwartier durende hagelbui op een kampeerterrein in Dieverbrug. Het waren punti ge brokken ijs, die uit de hemel tuimelden en die dwars door tenten heenschoten. Hagelste nen sloegen dwars door een op een kop staande plastic emmer heen. Toen men later probeerde met een hamer zo'n gat in een emmer te slaan mislukte dat. Op de motorkap van een nieuwe auto zaten twintig deuken. In de literatuur, staat vermeld, dat de valsnelheid van grote hagelste- pootaardappelen die zelfs onder de grond nog door hagelstenen waren getroffen. Heeft het zin dergelijke buien over de radio aan te kondigen? Het is zondag Jongstleden niet gebeurd en naar aanleiding daarvan gaf een landelijk dag blad het KNMI een reprimande in de trant van „Er is duidelijk sprake van een oneffenheid in de organisatie: Of men reageert niet soepel genoeg of andere in stanties lopen het KNMI voor de voeten". Het KNMI zelf blijft er zeer nuchter onder. De vraag of het zin heeft „severe weather" aan te kondigen is enkele jaren gele den al onderwerp geweest van breedvoerig beraad met diverse belanghebbenden en instanties waaronder de politie. Conclusie: hoogstens tweemaal per Jaar ln ons land voorkomt, via de om roep aan te kondigen. Het pu bliek is er niet aan gewend en er kan gemakkelijk paniek ont staan op de wegen. Die zal meer slachtoffers kunnen eisen, dan de zware bui op zich. Strandweer: Geduld mensen, maar het wordt beter met meer zon vooral in het Zuidwesten. Voor de andere ge bieden geldt: Is het vandaag niet, dan morgen wel, ln elk ge val tijdens het weekeinde ook aan zee als de computers het Amsterdam regenbul 16 De Bilt zwaar bew. 17 Deelen regen 16 Eelde geheel bew. 17 Eindhoven zwaar bew. IS Den Helder zwaar bew. 17 Rotterdam zwaar bew. 16 Twente regenbul 16 VUsslngen hall bew. 17 Zd. Limburg zwaar bew. 18 Aberdeen onbew. 20 Athene onbew. 32 Barcelona licht bew. 25 Berlijn geheel bew. 20 Bordeaux hall bew. 26 Brussel zwaar bew. 18 Frankfort zwaar bew. 23 Oenève licht bew. 22 Helsinki hall bew. 21 Innsbruck regen 15 Klagenlurt hall bew. 22 Kopenhagen llcbt bew. 20 Lissabon onbew, 26 Locamo licht bew. 26 Londen half bew. 22 Luxemburg hall bew. 21 Madrid onbew. 94 Malaga geheel bew. 26 Mallorca onbew. 27 MOnchen regen 15 Nice hall bew. 24 Oslo zwaar bew. 23 Parijs hall bew. 23 Rome zwaar bew. 26 Spilt Stockholm lonbew. 29 geheel bew. 18 Wenen onweer 17 ZOrtch 'zwaar bew. 17 Casablanca zwaar bew. 24 Istanboel .onbew. 26 Tunis zwaar bew. 31 Het is ongewenst noodweer, dat W) ^et rechte eind hebben. 1 il >nder redactie van Loes Smit i een vreemd land wonen en wer- ïn zonder de taal machtig te zijn, niet alleen vervelend omdat je in niet met anderen kunt praten, et is niet genoeg om Je in een en inkel een beetje verstaanbaar te raien maken. Wie niet weet wat j se^J kan doen en moet laten, omdat EsP. van rechten en plichten, larpels en voorschriften snapt, laat ifiii Ch alles welgevallen en blijft het tfst maar stilletjes ln een hoekje n veften uit angst dat er iets misgaat. r ree^arom is negen jaar geleden in irecht de stad met naar ver- 1, rosiuding het grootste aantal bui- Ob, ganders de WIB, werkgroep 23. sJfirnationaal beleid, opgericht, ode.fo groep die buitenlanders wil pen met problemen als huisves- molg en emancipatie in het alge- 4en. In 1973 ontstond binnen die 21. b een onderwijsgroep om de bui- 28 Sanders onze taal bij te brengen en lets over hun rechten en plich ten, zodat ze minder geïsoleerd en kwetsbaar in deze maatschappij komen te staan. Het mes snijdt sindsdien aan twee kanten, omdat de inhoud van de taallessen gaat over voor gastarbeiders belangrij ke onderwerpen: de sociale wetge ving, trekarbeid, vakbonden, ploe gendienst en als het zo uitkomt, over een individueel probleem van een van de leerlingen. Naast de lessen wordt er ook actie gevoerd, waarbij degenen die les geven, nauw betrokken zijn. De lesgevers hoeven geen speciale opleiding te hebben en in principe kan ledereen hier dus „voor de klas"; wel leggen ze zich van tevo ren vast om het hele cursusjaar (september tot en met mei) mee te blijven werken, ze moeten het met de doelstellingen eens zijn, zich in de door de WIB samengestelde scholingsmap verdiepen, ze ver plichten zich om ln september drie scholingsavonden bij te wonen, verder tweemaal per maand tijd uit te trekken voor de werkgroep en na de dinsdagavondles met de leerlin gen na te praten en koffie te drin ken. Kortom: wie mee wil werken, moet zich ook echt voor buitenlan ders willen inzetten. Vorig Jaar kre gen alleen in Utrecht zo'n 250 Ma rokkanen, Turken, Spanjaarden, Italianen en Grieken les. Voor de „klas" staan ook het komende sei zoen weer vaste krachten en vrij willigers (de laatsten steeds met z'n tweeën), die zondagmiddag en/of dinsdagavond twee uur les geven. Wie tweemaal per week kan, krijgt een kleine vergoeding. Voor de komende cursua xljn weer vrijwilligers nodig. Wie in Utrecht wil helpen, moet wel ln de »tad of er minstens dichtbij wonen. En voor wie (veel) verder weg woont en toch graag vrije tijd aan zo'n lesproject wil geven, weet de WIB ook wel een oplossing. Er worden ln meer plaat sen ln het land door weer andere Instellingen taalcursussen aan bui tenlanders gegeven; de contacta dressen zijn bij de werkgroep be kend. In elk geval dus maar bellen met een van de volgende telefoon nummers: 030-936881. 030-945994 (allebei niet voor 5 uur 's middags), of overdag, maar pas na 15 augus tus: 030-713431. 3^ .-H'j $#4 vv.y,:. ,v:r.v Wie ooit Tokio io het echt of op een film gezien heeft, weet wel dat het er zo krioelt van auto's en voetgangers, dat je daar niet bepaald voor je plezier een eindje gaat fietsen. Nu wil bet geval dat veel Japanners juist dol zijn op fietsen en daarom hebben ze net zo lang gepiekerd tot ze een veilige oplossing vonden. Buiten de stad is nu een fietscircuit aangelegd, waar jong en oud een fiets kunnen huren. Niet één soort, maar wel vijftig modellen, en veel exemplaren van elk model, want er is een enorme belangstelling voor. „De mensen moeten een arts dur ven vragen wat er aan scheelt, an derzijds moet men meer vertrou wen hebben ln wat de arts zegt. In het algemeen vertel ik alles, maar als Ik zeg dat het niks ls, dan moe ten de mensen het ook geloven." (Kinderarts K. Kwent van het Dia- konessenhuls Leeuwarden ln het ziekenhuis-personeelsblad Singel 88). Nu alvast noteren: op zaterdag 3 september ls het voor de elfde maal alweer „boeldag" ln Erme- lo. Een leuk dagje voor mensen uit Ermelo die er aan meewerken, voor de bezoekers die uit alle delen van het land komen, en een belangrijke dag voor de plaatselijke hervorm de, gereformeerde en rooms-katho- lieke kerken. De baten van de boel dag zijn namelijk voor die kerken bestemd en vorige jaren liep dat bedrag op tot zo'n vijftigduizend gulden. Wat er te doen en te zien is: er zijn wel veertig kramen met alle moge lijke waren, van spullen uit groot moeders tijd en andere curiosa tot meubelen en het traditionele Ve- luwse gerecht „kruüdmoes", die al bm negen uur open zijn; van half twee af wordt het „betere goed" onder leiding van een notaris ver kocht en om vijf uur is de trekking van een loterij, 's Morgens worden ook al ballonnen opgelaten en dui ven gelost, en zelfs al vrijdagsmor gens begint de verkoop van meubi lair, omdat daar zo'n enorme hoe veelheid van ls. Het ls bekend: nergens slaap je zo lekker als in je eigen bed. Ouderen die naar een bejaardentehuis over stappen, zullen dan ook wel moeite hebben met het bed dat op hun nieuwe kamer voor hen klaar staat Veel tehuizen hebben eenheidsbed den in de kamers gezet, maar ge lukkig al steeds vaker zie Je dat mèt de eigen meubeltjes ook het eigen bed meegenomen mag wor den. Zo ook, lezen we ln „De Be jaarden", ln het centrum „Wilgen- plas" ln Rotterdam. Weliswaar zijn bij de opening dertien jaar geleden alle kamers van een „tehuisbed" vooralen, maar wie er nieuw ln komt, mag dat nu desgewenst voor het eigen, vertrouwde bed ver- ruilen.-, Spaans Vllegende-schotelvaar- ders spreken 8paans, beweert de gezagvoerder van een Colomblaans vliegtuig. Boven de beruchte „Ber muda-driehoek" ontmoette hij al thans een onbekend, rond, lichtend voorwerp, dat hij vla de boordradlo veraocht wat omhoog te gaan. Dat gebeurde onmiddellijk, net als toen de captain ter controle het tegen deel vroeg. De schotelbemanning zei zelf niks,' en verdween bliksems nel uit het gezicht, maar dat het tamelijk Spaans toeging is zeker. Klokkenspel - Op alle vrijdagochtenden en zaterdaga vonden die deze maand nog resten spelen zes Nederlandse beiaardiers op de beiaard van de Eusebluskerk ln Arnhem. Ze zullen klassieke en wat lichtere klanken over de Arn hemmers uitstrooien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5