Saneringsplan werven noet verder uitgewerkt Veiligheidskleppen maken een riskant beleid aanvaardbaar Snelle wijziging warenwet bepleit Landelijke makelaar komt als eerste met eenzijdig tarief /ooral op aandrang van de CDA-fractie: Idustriebond CNV aanvaardt hoofdlijnen, maar: ÖGEM-complex in Saoedi-Arabië Ontslag 550 SMDK-mensen Luchtverkeer Nederland-Canada weer op schema Van Wingerden failliet verklaard Verder afnemend belang verwacht Kleiner aandeel OPEC in olieproduktie Amerikaans graan voor Sowjet-Unie Moeilijkheden bij Italiaans staatsconcern IOE( :RDAG 11 AUGUSTUS 1977 een onzer verslaggevers )TTERDAM(UTRECHT Het aanvaarden van de hoofdlijnen van het plan voor „Werfgroepe- ig I" (dat zijn grote schepen en off-shore materieel) betekent voor de Industriebond CNV nog it, dat daarmee het totale plan wordt geaccepteerd. De hoofdlijnen zullen nader dienen te rden uitgewerkt, aldus de keer Bas Nieuwland van de Industriebond CNV. FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P 13 - RHS 15 dat deze uitwerking gereed is, zal Industriebond CNV zich nader raden op de totaliteit van het ui, dit door „indringende gesprek- f met de achterban. christelijke bond realiseert zich el goed, dat met de aanvaarding D het plan voor 'Werfgroepering I' risico bestaat, dat een niet onbe- igrijk aantal arbeidsplaatsen eveel dat er kunnen zijn durfde de >r Nieuwland gisteravond niet te ;gen verloren gaat. Het gangspunt van de bond is echter, t gedwongen ontslagen zoveel mo- jk moeten worden voorkomen. Industriebond CNV gaat er van dat. als onverhoopt tóch gedwon- i ontslagen zouden vallen, dit een terst beperkt' aantal zal zijn. endabel nadere uitwerking van het plan r, zo zegt de bond nog, duidelijk óe moeten bijdragen, dat in Oferfgroepering I" binnen afzienba- tijd weer zal kunnen worden ge- iken van een gezonde en renda- le scheepsbouwindustrie, die ertoe n bijdragen dat de scheepsbouw- justrie in ons land een zo groot jgeiijk aantal arbeidsplaatsen ivat. de vergadering van 1 augustus ivaardde de Beleidscommissie leepsbouw de hoofdlijnen van dit dat de werven omvat van de ïerlandse Dok- en Scheepsbouw (NDSM) in Amsterdam, Verolme ik- en Scheepsbouw Mij (VDSM) te ienburg, Verolme Machinefa- iek (VMIJ) in IJsselmonde, Rotter- imse Droogdok Mil (RDM) te Rot terdam. Piet Smit in Rotterdam, IHC-Gusto te Schiedam, Wilton Fye- noord in Schiedam en De Schelde te Viissingen. In de nadere uitwerking van het plan zullen verdere voorstellen wor den gedaan ten aanzien van 1) pro- duktiepakket en taakverdeling tus sen de deelnemende werven, 2) noodzakeüjke investeringen en des- investeringen, 3) produktiecapacl- teit van de groep en aantal perso neelsleden. 4) mogelijke efficiëntie- verbetering ten opzichte van de be staande situatie, 5) sociale en werk gelegenheidsaspecten, 6) tijdsche ma met betrekking tot de volledige realisatie van het plan. Inkrimping De hoofdlijnen omvatten een in krimping van de nieuwbouwcapaci- teit van de betrokken werfgroepe ring ten opzichte van eind 1975 met circa veertig procent. Hierbij zal de grote scheepsbouw (inclusief de gro te offshore) worden geconcentreerd bij NDSM en VDSM in verminderde bezetting. De helling van de RDM zal voor de bouw van schepen buiten gebruik worden gesteld. De RDM zal echter wel als toeleveringsbedrijf en kleine offshore-bouwplaats worden ge handhaafd. IHC-Gusto zal als bouw plaats worden opgeheven. Bij Piet Smit zal de afdeling scheepsnieuw- bouw niet worden voortgezét. VMIJ blijft in gereduceerde bezet ting gehandhaafd als toeleverings bedrijf voor de VDSM. Bij Wilton Fyenoord en De Schelde leidt het marinebouwprogramma niet tot vermindering van de bezetting. Ten aanzien van het aantal ar beidsplaatsen per eind 1975 bete kent dit exclusief Wilton Fyenoord en De Schelde) in totaal een terug gang van 7717 naar circa 4.150 en ten opzichte van het aantal ar beidsplaatsen per medio 1975 een teruggang van 6.730 naar circa 4.050. Nadat het plan in tweede fase is uitgekwerkt en besproken is in de beleidcommissie Scheepsbouw, zal een defintiief advies aan de betrok ken ministers Lubbers en Boersma worden uitgebracht. Bijzondere aandacht zal worden be steed aan het opvangen van de soci ale gevolgen in overeenstemming met de voorstellen neergelegd in hoofdstuk 4 van het beleidsplan van de Beleidscommissie Scheepsbouw, van januari 1977. Daardoor zal het aantal gedwongen ontslagen be perkt kunnen zijn in verband met een samenstel van maatregelen ten aanzien van omscholing en over plaatsingen. Dit is een model van het reusachtige wooncomplex, dat de OGEM gaat bouwen in Damman, in Saoedi-Arabië. Het gaat om 32 gebouwen van 13 verdiepingen, die in total 1664 wooneenheden zullen opleveren. Met de bouw van deze woontorens is een 600 miljoen dollar, dat is 1,5 miljard gulden, gemoeid. Het ontwerp voor het complex is afkomstig van het Amerikaanse architectenbureau The Eggers Group. Zoals bekend, worden de geprefabriceerde wanden en vloeren voor de gebouwen, die o.a. uit Nederland afkomstig zijn, per schip naar Saoedi-Arabië geëxporteerd. Er zullen in totaal 1900 man aan het project, dat in 24 maanden voltooid moet zijn, werken. DEN HAAG (ANP) De Consumentenbond en het Konsu- menten Kontakt willen een snelle wijziging van de Waren wet. In een verklaring zeggen de twee organisaties dat in verband met de op handen zijnde wijzigingen van de vlees- keuringswet inzake de „nadere keuring", het nodig is ook de Warenwet te wijzigen. En dit omdat anders de vleeskeu ringsdiensten op ongeveer hetzelfde terrein gaan opereren ils de Keuringsdiensten van Waren. De twee organisaties willen voor komen dat hierdoor onduidelijk heden en misverstanden ont staan. De „nadere keuring" ls de keuring die plaats vindt als vlees wordt vervoerd van het slachtdis- trict naar het consumptiedistrict. Vroeger werd een tweede keuring transport noodzakelijk geacht in verband met het risico van bederf. Met de moderne techniek, hygiënische koelwagens en derge lijke, is deze keuring overbodig geworden. De Vleeskeuringswet zal binnenkort in deze zin worden gewijzigd. De consumentenorganisaties hadden graag gezien, dat hieraan was gekoppeld een wijziging van de Warenwet. Dit omdat de vlees keuringsdiensten, die en taak kwijt raken, zich straks gaan be zig houden met een intensievere controle op vlees en vleeswaren in winkels en restaurants. Maar daar verschijnt ook de keuringsdienst van Waren. Deze laatste let echter alleen op de chemische samen stelling (sulfiet en dergelijke in gehakt), terwijl de vleeskeurders alleen letten op de hygiënische toestanden. De twee organisaties vrezen dat dit gebrek aan coördi natie en taakafbakening tot ver warring zal leiden. Zij vrezen dat het probleem op de lange baan zal worden geschoven. UTRECHT Het plan van bewind voerder Mr. W. Nije van de Utrecht se staalgieterij SMDK om bedrijven te interesseren voor de smelterij van de fabriek is mislukt. Dit heeft Mr Nije de vakbonden meegedeeld. Te vens heeft het ministerie van Econo mische Zaken een laatste reddings plan van de werknemers nader be studeerd, maar ook hierin geen ba sis gezien voor een gedeeltelijk be houd van de werkgelegenheid. Volgens districtsbestuurder J. Ab- benhues van de Industriebond NW in Utrecht betekent dit, dat het defi nitief ontslag van alle 550 SMDK- werknemers onafwendbaar is. De vakbonden hebben daarom beslo ten alle energie te richten op de begeleiding van de werknemers bij de afbouw van de gieterij. SCHIPHOL/OTTAWA (ANP) - KLM en Martinair verwachten dat vandaag de diensten tussen Neder land en Canada weer volgens sche ma kunnen worden uitgevoerd. Het Canadese parlement heeft gisteren een wetsontwerp aanvaard, waarbij de 2200 stakende verkeersleiders op de vliegvelden opdracht krijgen het werk te hervatten. De staking was drie dagen geleden begonnen naar aanleiding van een loongeschil. In het wetsvoorstel, dat na het spoed debat in Lagerhuis en Senaat werd goedgekeurd, wordt de staking on wettig verklaard en de loonkwestie geregeld. Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN Een in Eind hoven gevestigd makelaars kantoor met twaalf vestigingen elders in ons land, gaat over op het „eenzijdig tarief". Dat bete kent, dat bij de totstandko ming van een transactie in on roerend goed (bijvoorbeeld koop of verkoop van een huis), aan slechts één van de partijen makelaarscourtage in rekening wordt gebracht. Bij een koop- en verkooptransactie zal dit makelaarskantoor als eer ste landelijk werkzame makelaar, zo wordt opgemerkt slechts aan spraak maken op éénmaal de ander- half procent courtage (beloning) over de koopsom en wel te betalen door die partij, met wie dat vooraf overeengekomen is. Het uitgangspunt hierbij is dat de eerste opdrachtgever betaalt. De eerste opdrachtgever is de partijdie als eerste de opdracht tot bemidde ling aan dit makelaarskantoor heeft gegeven en dit zal vooraf altijd wor den vastgelegd. Als voorbeeld wordt de volgende si tuatie gegeven: Een partij (op drachtgever A) geeft aan het make laarsbureau in kwestie opdracht tot Van een onzer verslaggevers GORINCHEM De rechtbank te Dordrecht heeft gistermiddag de werkmaatschappijen van Van Win gerden Bedrijven te Gorinchem, de Wigo Ramen te Gorinchem en de constructiewerkplaats H. K. van Wingerden te Sleeuwijk, die als toe leveringsbedrijven voor de scheeps bouw al geruime tijd in moeilijkhe den verkeren, failliet verklaard. De directie had het faillissement zelf aangevraagd omdat zij zich niet in staat achtte het honderd man tel lende personeel de salarissen over augustus uit te betalen. Het faillissement heeft het gesprek van de vakbeweging met de directie, dat gericht was op het verkrijgen van een afvloeiingsregeling voor de werknemers, doorkruist. Districts bestuurder C. Benschop van de In dustriebond CNV zei in spanning af te wachten wat de door de recht bank aangestelde curator, mr. H. J. Jurrius, nu gaat doen: de zaak on middellijk liquideren en ontslagver gunningen aanvragen, of het nog aanwezige werk laten afmaken. Verlaging koffieprijs ZAANDAM - Albert Heijn (Ahold) heeft besloten vandaag de prijs van alle eigen merken koffie met circa 5 pet te verlagen gezien de ontwikke ling op de grondstoffenmarkt. koop of verkoop. Het is nu goed mogelijk dat dit makelaarskantoor al een gegadigde (opdrachtgever B> voor dat huis in portefeuille heeft. In dat geval betaalt opdrachtgever B de courtage bij totstandkomen van de transactie tussen A en B, want B was de eerste opdrachtgever. Als het makelaarskantoor evenwel nog géén gegadigde (opdrachtgever B) heeft en voor opdrachtgever A op zoek wordt gegaan, dan wordt A de eerste opdrachtgever en zal A bij totstand komen van de transactie courtage verschuldigd zijn. Iedere koper die reflecteert op een door dit makelaarskantoor door middel van advertenties aangebo den object, zal geen courtage behoe ven te betalen; er is dan immers al een opdrachtgever. ROTTERDAM (ANP) De wereld is voor de olievoor ziening in het eerste halfjaar van 1977 wat minder afhankelijk geworden van de OPEC-landen. Deze dertien olie exporterende staten zagen hun aandeel in de totale olieleverantie met 3,3 procent dalen. Toch neemt de OPEC met 5,6 miljard van de 8 miljard vaten nog altijd het leeuwendeel voor zijn rekening. Tot deze berekeningen is het Engel se vakblad Petroleum Economist ge komen dat zich baseert op de offi ciële cijfers van de producerende landen. De communistische landen zijn niet in de telling betrokken. Vol gens het bald heeft het geringere OPEC-aandeel de leiders van de olie landen tot matiging gebracht bij het vaststellen van hun nieuwe prijzen. Noordzee Vorige maand besloten elf van de dertien OPEC-leden af te zien van een prijsverhoging, naar men zei in ruil voor het feit dat Saoedi-Arabië en de Verenigde Arabische Emira ten, dei sinds januari van dit jaar hun olie vijf procent goedkoper ver kochten, erin hadden toegestemd de rijen te sluiten. De Petroleum Eco nomist verwacht dat de vraag naar OPEC-olie de komende maanden re latief nog verder zal afnemen. Dat de niet-OPEC-landen meer kon den produceren was voor een groot deel te danken aan het steeds meer óp gang komen van de oliestroom in MEMPHIS De Amerikaanse on derneming Cook Industries heeft 500.000 ton mais en 250.000 ton tar we aan de Sowjet-Unie verkocht. De transactie valt onder een tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie gesloten overeenkomst op grond waarvan de Sowjet-Unie tot 1981 jaarlijks ten minste zes miljoen ton graan in de VS moet kopen. Ook onder vorige graanovereenkomsten (toen de Russen met ernstige tekor ten kampten) verkocht Cook graan aan de Sowjet-Unie. het Britse deel van de Noordzee. De zeven olievelden in dat gebied lever den de eerste helft van dit jaar bijna 130 miljoen vaten op, tegen 27,5 mil joen in de overeenkomstige periode van 1976. Aangezien de produktie in Alaska nu op gang begint te komen en ook Noorwegen zich herstelt van het ongeluk op het platform Bravo, verwaht de Petroleum Economist dat het marktaandeel van de niet- OPEC-landen nog aanzienlijk groter zal worden. Buiten Alaska en de Noordzee meldden ook Egypte en Mexico produktiestljgingen. Overigens is de produktie in de gehe le niet-cortamunistische wereld nog niet op het niveau van voor de olie crisis (nog 2,5 procent daaronder). De grote „winnaars" van de algelo pen vier jaar zijn de Oostbloklanden, die hun produktie zagen stijgen met zo'n dertig procent. Volgens de Pe troleum Economist heeft het Oost blok, met uitzondering misschien van China, daarmee wel zijn maxi mumcapaciteit bereikt. De rest van de wereld daarentegen is nog lang niet aan haar plafond. Als het moet zou zij bij de huidige stand van de techniek ongeveer veertien procent meer kunnen produceren dan nu het geval is. ROME (DPA) - Het Italiaanse staatsconcern IRI (Instituto per la Ricostruzione Industriale) verkeert in ernstige financiële moeilijkheden, zo blijkt uit een gisteren gepubli ceerd rapport van het Italiaanse mi nisterie van staatsdeelnemingen. Het concern heeft tot eind 1978 ten minste zes biljoen Lire nodig. Dat is ongeveer 16,8 miljard gulden. Waar het geld vandaan moet komen is niet duidelijk. Het IRI-concern omvat onder ande re de gehele Italiaanse staalindu strie, de autofabriek Alfa Romeo, de luchtvaartmaatschappij Alitalia, 80 procent van de scheepswerven, vier grote banken en een groot aantal kleinere ondernemingen. Bij alle IRI-bedrijven samen werken onge veer 470.000 mensen. Het concern is via het Italiaanse staatsbedrijf voor olie en gas ENI (Ente Nazionale Idrocarburi) be trokken bij een groot aantal andere ondernemingen zoals het chemische concern Montedison en het levens- middelenbedrijf Motta-Alemagna. De ENI verkeert al evenzeer in fi nanciële moeilijkheden. Iet uitgangspunt van het economisch beleidsplan van forma- ïut Den Uyl ligt dichter bij het programma van het CDA dan bij U at van de PvdA. Sterke matiging van inkomens en een soberder jj ïvensstijl ademen de geest van het CDA-program, zoals ik in het na rtikel van gisteren betoogde. idaag wil ik ingaan op onzekerhe- en en risico's die het nu afgespro- tn beleid inhouden. Met het oog aarop zijn in het gesloten akkoord, iet name op aandrang van de CDA- actie, veiligheidskleppen inge- ouwd. Eheb betoogd dat loonmatiging een ilangrijke bezuinigende uitwerking left op de overheidsuitgaven. Dat (eet is tenminste zo groot als het- «n aan bezuinigingen werd voorge- imen in het CDA-programma. wil daarbij niet over het hoofd en dat de „bezuiniging" in de col- ctieve sfeer als gevolg van inko- ensmatiging een nominale „bezui- ging" is: er worden immers geen ken geschrapt, maar de bestaande ken gaan minder kosten door een ger loonkosten-aandeel. Er treedt, m je kunnen zeggen, een uitgaven- 'erdunning" op. Handhaving van it bestaande pakket taken is dan ihter alleen mogelijk bij een meer- hge matiging. Want alleen dan pas eedt de onmisbare „inverdiening" ier komt natuurlijk ook de vraag n de hoek kijken naar het uiteinde- k gewenst maximum van de hoog- van de overheidsuitgaven. Over e uiteindelijke begrenzing zal moe- n worden gesproken, en wel om 'ee redenen: 1. Het zou niet aanvaardbaar zijn als een nog veel groter deel van de nationale bestedingen via de over heid zou lopen. De keuzevrijheid van de burger zou dan al te zeer in het gedrang komen. 2. Activiteiten van de particuliere sector bepalen in belangrijke mate het draagvlak voor de over heidssector. Overheidsaandeel Gelet op de huidige economische situatie zal nu in ieder geval in een perspectief van stabilisatie van het beslag van de overheidsuitgaven op het nationale inkomen, moeten wor den gewerkt. Dit is nu ook als zoda nig in het bereikte akkoord opgeno men, In dit verband hebben vorig jaar al de CD A-fracties in de Tweede Kamer een motie ingediend, die ook is aangenomen. Daarin werd ge vraagd om een studie naar de meest wenselijke verdeling van het natio nale inkomen over collectieve uitga ven (overheid, sociale uitkeringen), lonen en salarissen, en overige inko mens (winsten). CDA-fractievoorzltter Van Agt heeft gezegd: we zijn bereid de formateur het voordeel van de aanzienlijke twijfel te geven. Hij doelde daar bij op de haalbaarheid van een zo sterke inkomensmatiging over een meerjarige periode. Hij doelde daar door Bouke Beumer Hierbij plaatsen wij het tweede artikel van drs Beumer, lid van de programcom missie van de CDA-fractie in de Tweede Kamer, en een van de financiële specialisten van deze fractie. Het eerste artikel verscheen in onze krant van gisteren. De artikelen gaan over het akkoord in de kabinetsformatie op het terrein van het economisch beleid. bij ook op het voorstel van de forma teur, de post incidentele loonsverbe tering (leeftijdsopslag, promoties) verder naar beneden te drukken dan waarmee was rekening gehouden. Natuurlijk is beperking van de inci dentele loonstijging wenselijk, niet in het minst ook in de overheidssec tor. Het mag er echter niet op gaan lijken alsof een deel daarvan niet zeker verdiend en ook nu te recht vaardigen is. De post „incidenteel" komt bovendien niet alleen in de hogere inkomenseroeDen voor. In het rapport van een aantal amb telijke top-economen wordt er zelfs rekening mee gehouden dat mati ging van inkomens een verhoging van de post incidenteel zal veroor zaken. Die weg zijn we (de CDA-fractie) niet opgegaan. Wel vragen wij ons af of de formateur zijn doel niet te hoog heeft gesteld, namelijk een in cidentele loonstijging van nog een half procent lager dan In (neutrale) ramingen van het Planbureau voor komt. Hier ligt een erg moeilijke opgave die niet tot echte onbillijk heden mag leiden. Overstappen Het CDA heeft de formateur laten weten met zijn beleidsopzet in te stemmen. Het kan dat doen gelet op eigen programdoelstelllngen. Het heeft wel gezegd: u moet het zó opzetten dat de kans op het berei ken van het gemeenschappelijke doel zo groot mogelijk wordt. Dat betekent ook dat onvermijdelijk ge worden aanpassingen, ook in de sfeer van de overheidsuitgaven, tij dig verwerkt moeten kunnen worden. Als we met de auto niet verder kun nen op onze reis, moeten we tijdig kunnen overstappen op de trein, waarvan dan de dienstregeling be kend moet zijn, zodat we op tijd komen voor onze afspraak. Ik vind het onzin om dan, zoals is gedaan, te spreken van een stok achter de deur ten opzichte van de vakbeweging. Er moet een beleid gevoerd worden om tot een door alle partijen gewenst doel te komen. Dat beleid moet dan ook zakelijk klop pen. Erkend moet worden dat daar ook voor de vakbeweging een aller minst eenvoudige opgaaf in zit. Bovendien kunnen net zo goed oor zaken van buitenaf de problemen vergroten. Goed bestuur vereist dat je dan alternatieven achter de hand hebt. In het akkoord is dan nu ook vastgelegd dat aanvullende maatre gelen zullen worden voorbereid. Het kabinet zal tijdig compenserende plannen ter grootte van enkele mil- iarden guldens voorbereiden. Ik zie eerder een stok achter de deur in door sommigen onder wie de socialistische economen Van den Doel en Van der Zwan gesugge reerde nieuwe loonmaatregelen. Die voorkeur heb ik niet. Het CDA heeft ook gesteld dat het financieringstekort van de overheid weer teruggebracht moet worden naar vijf procent van het nationale inkomen. Ook een financieringste kort betekent immers niets anders dan een beslag op financiële midde len. Een blijvend groter tekort dan die vijf procent zou de Inflatie weer kunnen stimuleren. Zo zou dan de winst die we op dat terrein duidelijk zouden gaan boeken, weer teniet worden gedaan. Ook is door het CDA voorgesteld de eerstkomende jaren belastingverho ging zo mogelijk helemaal achterwe ge te laten. De formateur zelf was al halverwege die weg opgegaan. In het akkoord is nu opgenomen dat de voorgestelde belastingverhoging in de eerste twee jaar .zoveel mogelijk achterwege" te laten. Dat zal im mers de mogelijkheden voor loon matiging vergroten en bijdragen tot lastenverlichting. Deze afspraken in het akkoord (tij dig voorbereiden compenserende maatregelen, achterwege laten be lastingverhoging) tasten de invals hoek en opzet van het door de for mateur ontworpen beleid niet aan. Wel zijn er nu grotere zekerheden ingebouwd voor het bereiken van een wezenlijke verbetering in werk gelegenheid en inflatie. Cijfers kunnen richtingen aandui den. Maar het zou onverstandig zijn erop blind te varen. We zullen ons voortdurend moeten blijven afvra gen of de gekozen route nog klopt. Andere routes moeten worden open gehouden. Zo'n andere route zou ook kunnen zijn het overhevelen van aanmerkelijke kapltaalhoeveel- heden naar de derde wereld. Daar liggen nog heel wat wezenlijker be hoeften braak. Zo'n beleid kan ech ter eigenlijk alleen effectief op Euro pese schaal. De Nederlandse beta lingsbalans biedt daarvoor wel ruimte. Zo'n beleid zou in dubbel positieve zin gunstige effecten voor de werkgelegenheid kunnen ople veren. Ook de gedachte van socialistische economen als prof. Driehuls om, voor zover het financieringstekort het toelaat, via gerichte overheids bestedingen (stadsvernieuwing bij voorbeeld) verdergaande inkrim ping van werkgelegenheid tegen te gaan, verdient bestudering. Het nu afgesproken beleid kan immers on derbesteding veroorzaken. Boven dien kan met gerichte overheidsbe stedingen éen adempauze worden geschapen, die vereist kan zijn om het bedrijfsleren de tijd te geven voor herstructurering. Evenzeer za ken als herverdeling van arbeid, voor zover die niet kostenverhogend werkt, verdienen bestudering. Ook in het CDA-programma is dat terug te vinden. Dat bij al die overwegingen doorzet ting van het beleid gericht op selec tieve economische groei, zal moeten plaatsvinden, is duidelijk voor wie zich de aandacht daarvoor in het CDA-program herinnert. Juist met het oog op selectieve groei was in het CDA-program al uitgegaan van een iets lager percentage voor de totale economische groei De discussies in de CDA-fractie zijn mij opgevallen door de bereidheid alle mogelijkheden te overwegen, ook minder traditionele Evenzeer viel mij de vaste wil op om een bijdrage tot een doeltreffende aan pak van werkloosheid en inflatie te leveren, en daarvoor offers te vra gen, in de eerste en voornaamste plaats van hen die daartoe het best in staat zijn. Dat is ook de strekking van het CDA-programma.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15