Dikmakers (*—1 vanaf425.- zonnetips L Groninger Museum presenteert: Kunstmanifestatie '16 Dagen' Spiegels met herinneringen oude techniek nieuw gebruikt „Nieuw Cinema", een bundeling van niet-commerciëie filmers G,r.„.Lagerweij 1 Voorburg Den Haagi ...EN 00K OP ZATERDAG ...EN OOKOPZATERDAGX Kraakdozen, stoelen, alfabet in een flesje Acht ton voor collecties beeldende kunst '77 Verdeeldheid over manifestatie onde de onderwijsbond Dichter Daan Zonderland (dr. D.G. v.d. Vat) overleden LIGBAD Fauna Fauna HOlVERDA DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1977 TROUW/KWARTET Ze zijn er weer, de dikma kers. Volkomen ten on rechte hebben aardappels die naam. Verleden jaar waren ze duur en moesten we elke aardappel op een goudschaaltje leggen. Nu was de oogst goed en zijn ze er En goedkoop Wie noemt ze de dikmakers? De aardappel was altijd volksvoedsel nummer één. Ineens hebben ze de naam gekregen dat ze dik ma ken. NIET WAAR! Wie aardappels met mate eet, wordt er niet dik van. Maar zo is het met alles. Maat houden is het pro bleem. De aardappel is zelfs zeer gezond. Er zit heel wat in dat we nodig hebben. Bijvoorbeeld: vi tamine C, BI en B2 en ook vitamine P. maar die laat ste is niet zo erg bekend. Wat maakt er nou dik van de aardappel? Niets. Wel de jus, die we er overheen gieten, dat is de boosdoe ner, die de aardappel de slechte naam bezorgd heeft. Laten we er met mate van profiteren, dat de piepers nu goed koop zijn. Soorten De meest bekende soorten zijn de eigenheimers, de bintjes, de doré's en niet te vergeten de malta's. Malta's komen uit het bui tenland en zijn dus geen Hollandse piepers. Maar wie weet dat? Ze zijn al zo lang ingeburgerd. De ei genheimer is een aardap pel met een gelige schil. Ze is, vastkokend', dat wil zeggen, ze blijft bij het ko ken goed in vorm. Ze is erg gevoelig voor stoten, daar krijgt ze blauwe plekken van (wie niet?). De bint is van zeer goede kwaliteit, maar niet iedereen lust ze. Ze is sterk bloemig. Ge schikt voor alle berei dingswijzen en vooral voor patat en chips. De doré is een aardappel die al vroeg in het jaar te krijgen is. Ook zij is bloemig, maar ze kookt niet af. Heeft een gele schil en kan wel tegen een stootje. Van aardappelen wordt ook lijm, meel, stijfsel en stroop gemaakt. Maar dat gebeurt van speciaal daar voor gekweekte soorten. Die zijn niet geschikt om er ons potje van te koken. Verder zijn er nog vele soorten aardappelen, te veel om hier op te noemen. Laten we even een aardap peltje schillen en een po tje ervan maken. Stoven Snijd gekookte aardappe len in schijven en leg ze in een vuurvaste schotel. Leg er enkele klontjes boter of margarine tussen. Wat schijfjes tomaat en schijf jes komkommer erbij. Be dek alles met schijfjes rauwe ui en strooi er ge raspte kaas overheen. Doe een klein bodempje water in de pan. Laat het ge recht in de oven warm worden en gaar stoven tot er een bruin korstje op komt. Bakken Aardappelen bakken kan in de frituurpan en in een gewone pan. Schil ze en snijd ze in schijfjes of reepjes. Was ze daarna en droog ze goed af. Dat kan met een keukenhanddoek of met keukenpapier. Maak vet in de pan heet en gooi steeds kleine hoe veelheden aardappelen in de pan. Laat ze lichtgeel worden, schep ze steeds om. Maak nu het vet dam pend heet en laat ze ver der bakken tot ze een goed bruin velletje hebben. Naar behoefte zout op de gare aardappelen strooi en maar beter is er géén zout bij te doen. Veel gezonder. Krabben Rasp de aardappelen op een gewone huishoudrasp. De hoeveelheid hangt af van het aantal eters. De schilfers vermengen met wat bloem en een ei. Zout en peper erbij en roeren tot het een gebonden pap je wordt. Schep hiervan een eetlepel vol in heet frituurvet en laat het bak ken tot het aan beide kan ten goudbruin is. De „krabbetjes" kan je net zo groot of klein maken als je zelf wilt. Met een theelepel worden ze kleiner. Let wel: het mengsel schuift niet makkelijk van de lepel het is dus wel een kunst om een „aardappelkrab betje" te maken. Neus Wie een glimmende neus heeft, waartegen niets helpt, vindt ook al bij de aardappel baat: schil een rauwe aardappel en wrijf ermee over de neus. Een goedkoop schoonheids middel en het helpt! Al even verrassend zijn pi kante aardappelen: het is erg eenvoudig. Ongeveer 1 kg aardappelen koken (het liefst in de schil), een blikje comedbeef erbij doen, een half pond uien in ringen snijden, ook er bij, de zaak in een half ons boter bakken en twee eet lepels maizena eroverheen strooien. Daama een klein blikje tomatenpuree en een bouillonblokje toevoe gen. Al naar belang of het dik of waterig moet wor den water erbij gieten. Tien minuten laten koken. Dat is een aardappel, die weer eens anders smaakt. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN In Groningen kan men van 5 tot 20 augustus een soort kunstmanifestatie bijwonen die de titel draagt „16 Dagen". Een programma van films, performances, installaties, in het kader van de Zomermanifestaties Groningen 1977. Er is een nogal onduidelijk program maboekje dat in de vorm van een bundeltje „Ansichtkaarten" (die je eventueel ook echt als zodanig kan gebruiken) laat weten wat er alle maal te doen is. Wat er gebeurt is in hoofdzaak te danken aan de activi teit van een aantal Groningse gale ries en kunstinstellingen (Waalkens in Finsterwolde, Corps de Garde en Galerie Magazijn in Groningen on der andere) plus enkele staf- en be stuursleden van het Groninger Mu seum. In feite wordt „16 Dagen" ge presenteerd door het Groninger mu seum (dat wegens verbouwing enke le Jaren gesloten is) op basis van voorstellen van genoemde instel lingen. Het gaat in vele gevallen, zo schrijft Wim Beeren (voorzitter bestuur Gro ninger Museum) in het programma boekje, „om kunst die de kunstenaar zelf in scène zet, of waarbij zijn eigen optreden essentieel is. Of het gaat om kunst waarbij de audio-visuele media niet documentair registreren maar (mede) het materiaal vormen waarin de kunstwerken worden ge realiseerd." Een kleine selectie uit wat er alle maal gebeurt. Taalhandelingen door o.a. Pier van Dijk „die eens gedich ten voorlas aan kippen" en die nu een alfabet in een flesje zal stoppen. nFive elements for Het Carillon". De „Ansichtkaart" waarmee in NnederUn3UwonïXUïwrdsl"unn programmaboekje het carUlonconcert van Charlemagne stenaar die o.a. een handeling met Palestine wordt aangekondigd, stoelen zal uitvoeren. Een project met „kraakdozen" van Michel Wais- visz die iets met elektronische mu ziek te maken hebben. Licht-compo- sities van Nan Hoover. Vertoning van films van o.m. Carolee Schnee- mann, Yvonne Rainer, Michael Snow, Jack Goldstein en Chris Langdon. Een en ander speelt zich in hoofd zaak af In en om de Martinikerk. Op het carillon daarvan geeft de Ameri kaanse beiaardier-componist-pia nist Charlemagne Palestine (die ook in het Jongste Holland Festival op trad) tot slot een Carillon Concert dat naar verwacht mag worden in alle opzichten zal afwijken van een ordentelijk carillonconcert. Het pro grammaboekje voor „16 Dagen" is verkrijgbaar bij het WV op de Grote Markt in Groningen. EINDHOVEN De in Nederland wonende kunstenaar Shinkichi Taji- ri die zijn grootste bekendheid kreeg door zijn sculpturen van ijzer, alumi nium en kunststof, legt zich sinds een aantal jaren toe op het werken met het fotografische procédé dat naar zijn uitvinder Daguerre is ge noemd. Daguerre ontwikkelde dat in de eerste helft van de vorige eeuw en tussen 1840 en 1860 zijn er in Europa en Amerika miljoenen „Daguerréo typieën" gemaakt. Het waren een malige produkten waarvan geen „af druk" kon worden gemaakt; het beeld was vastgelegd op de zilver laag van een koperen plaat. Tajiri werd gefascineerd door de schoonheid van het „zilveren" beeld met de grote schakeringsmogelijk heid van licht en donker. Hij koos voor een nieuw gebruik van deze oude techniek. Daarbij speelde ook een rol dat "daguerréotypieën" als een uniek produkt door middel van handwerk ontstaan na veel expert- AMSTERDAM (ANP) Makers van speelfilms en documentai res die sociale onderwerpen behandelen, willen zich gaan vereni gen in een op te richten Europese Federatie voor de Nieuwe Cinema. Van 12 tot 20 augustus komen daartoe Westeuropese makers van niet-commerciële films (die bijvoorbeeld onderwer pen als strijd van minderheidsgroepen, vakbondsstrijd, emanci patie, derde-wereldproblematiek en stadssanering tot onder werp hebben) in Utrecht bijeen. De meeste van deze films worden niet in de gewone bioscopen maar in buurthuizen, vormingscentra en scholen vertoond. Dat zijn er zo veel dat volgens Leonard Henny, die lid is van het organisatiecomité, per jaar meer films buiten dan in de officiële bioscopen worden vertoond. De filmers willen hun krachten bun delen omdat zij onder het huidige bestel niet aan hun trekken komen. Zij hebben vooral problemen met de distributie, het verkrijgen van subsi die en technische faciliteiten. In Ne derland wordt tot de Nieuwe Cinema gerekend het Bredase Filmcollectief „De rode lantaarn" en het „Amster dams Stadsjournaal". In de weekeinden voor en na afloop van de werkconferentie zullen in het cultureel centrum 't Hoogt in Utrecht films van de Nieuwe Cinema worden vertoond. Onder meer een film van de Cubaanse Sara Gomez over vrouwenemancipatie, de film La Causa van Arturo Ripstein over Cesar Chavez, de vakbondsleider van Mexicaanse druivenplukkers in Californië. Nederlandse films die worden vertoond zijn „Algerijnse tijd" van Rudolf van den Bere en films van het Amsterdamse Stads journaal en van Johan van der Keuken. DEN HAAG Voor het samenstel len van tentoonstellingscollecties die in Nederland in roulatie worden gebracht heeft de minister van CRM voor het jaar 1977 een bedrag van 800.000 gulden beschikbaar gesteld. Er worden kunstwerken aangekocht en opdrachten verstrekt voor de uit voering van projecten op het gëbied van de beeldende kunst. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG De ambtenaren den ABVA en KABO en de or wijsvakorganisatie ABOP hoi op 24 september een onderwijsn festatie in het Congresgeboui Den Haag. Deze organisaties w hiermee benadrukken dat onder J bij de opstelling van de begro weer een belangrijke plaats r!l gaan innemen. Bovendien is de 8 nifestatie gericht tegen het sa en personeelsbeleid van de i heid. Het algemeen Comité voor 0. heidspersoneel (ACOP) wilde vankelijk dat alle amtenarencer les aan deze manifestatie zou meedoen en stelde dit dan ook in een vergadering van deze een les. De andere vier ambtenaren trales bleken hiervoor echter niets te voelen. Zij wilden eers nieuwe begroting afwachten. Voorzitter Jan Huisman van de! testants Christelijke Onderwijl, korganisatie vindt deze manife tie ook nogal voorbarig. „Als gevraagd wordt onze aanhankel heid met de manifestatie te be I gen, zullen we dat wel doen, maar doen er niet aan mee," zegt hij. j. Van een onzer verslaggevers Na een langdurige ziekte is in Den Haag overleden dr. D. G. van der Vat, die overigens in brede kring bekender is geworden als de journa list Daan van der Vat en vooral als de dichter Daan Zonderland. Van der Vat, die in 1909 in Gronin gen werd geboren, was een eminent kenner van de Engelse taal- en let terkunde en gesierd met zijn doc torstitel en voorletters medewer ker aan tal van wetenschappelijke bladen. Maar ook was hij een kenner van het Engelse leven en als zodanig open baarde hij zich in de kolommen van het dagblad „De Tijd" voor welke krant hij van 1945 tot zijn pensione ring in 1974 correspondenties (tot 1967 vanuit Londen) schrééf; journa listieke beschouwingen waaruit dui delijk meer liefde en belangstelling voor het kleurrijke detail dan voor sobere feiten sprak. Een deel van zijn indertijd vermaard geworden beschouwingen is gebundeld, o.a. in „Britten, beesten en buitenlanders" en „Mietje met de kalfsogen". Ook als dichter stond Van der Vat in een Engelse traditie. Hij introdu ceerde hier onder het veelzeggende pseudoniem Daan Zonderland het in Engeland, ook bij heel wat serieu ze dichters, zo populaire nonsens vers. Een aantel van die gedichten is o.a. gebundeld in „Redeloze rijmen". menteren, en in die zin niets te ma ken hebben met het moderne foto grafische procédé dat in hoofdzaak in handen is van de fotografische industrie met haar ontwikkel- en af- drukcentrales. In het Van Abbemuseum in Eindho ven worden van 19 augustus tot en met 11 september 101 Daguerréoty pieën van Tajiri tentoongesteld on der de titel „Spiegels met herinne ringen". 'Occasions met B0VA6-GARANTIE Aacona 16S1976, mét gas Aacona 1600. okt. '76.27.000 km 12.900 ƒ13" 7.500,— -8.950,— Ford 2300 coupé 1973 6.950,— RanaultR4,1973 4.950,— Flat 127 Special, 1975 6.950,— Opel Kadett Caravan 1972.58.000 km 4.250,— VW Kever 1973 4.100.- 2 CV 1974,34.000 km4.750.— Al deze auto's zl|n Ie eigenaar-auto's. Scheepersstraat 179-1 fc 1 Den Haag. Tel. 070-646791 Service in eigen werkplaats. Donderdagavond en zaterdag geopend. ZAKENFLITSEN Hep. KUNSTGEBITTEN v.d. Waalsstr. 44, Leic'en. Telefoon 071-125566, GEOPEND VAN 8-17 UUR OF VOLGENS AFSPRAAK wit 170 cm 69,- in kleur 125,- duoblok beige o! groen 168,- wastafel met zuil 99,- gasboiler 115 It. of 80 It. f 375,-, Philips laaghangend reservoir 48,- r.v.s., blad, 152 cm met 1 bak midden 87,-, 1 gasmengkraan 29,-. Ideaal Keukens, Morsweg 21, Leiden. Tel. 071-120848. biedt u een unieke vogelshow van papegaaien, lorrie's. div. ara's, beo's, parkieten, trop. vogels, ka naries. kippen, eenden, ganzen, fazanten en pauwen. Ook hengel sport- en aquarium benodigdhe den. Teveps vele soorten trop. vissen en planten. Alles op gebied om uw huisdier te veraangena men. pok hondenvoeding, o.a. verse vuile pens 1.50 per kilo. In- en verkoop van alle, soorten huisdieren. Tuincentrum „Westergeest" in Lisse TEL 02521-13689 ALLES VOOR TUIN, BALKON EN TERRAS. B.V. TUINSCHERMEN 180x180 VOOR 41.50 In of rondom Leiden vragen wij gem. en/of gestoff. KAMERS, HUIZEN, FLATS of BUNGALOWS. „De Woonbeurs" Lelden, tel. 071-142793. KREIDLER dealer YAMAHA alle chroom ond. Rijwielen en Kinderfietsen ELE MULDER Regentesselaan 168 Den Haag Tel. 637622 graszoden direct van onze kwekerij, f 3,25 per m2, tuinaarde en mest in zakken, alles Iranco thuis, v.d. Meer. graszoden, NoordwijK. Tel. 01719-13939. Gebr. Groeneveld b.z.a. voói GRONDWERK tegelpaden, terrassen, sierwerk en siertuinen ophogen. 12.50 per m\ tel. 01827-3276. ,Het allernieuwste in butaangas apparatuur. Grote sortering tuin meubelen. parasols, koelboxen- patronen, kachels, transistor TL enz. De Speciaalzaak voor Lei den en omgeving. Beatrixstraat 21-23, Lei den. Telefoon 071-126534. DATSUN DEALER AUTOBEDRIJF BROERTJES SASSENHEIM 02522-12921 UITKNIPPEN T. V-reparaties bij u thuis, ook 's avonds, vooraf prijsopgaaf schriftelijke garantie. Finan iering persoonlijke lening mogeli|k. Levering van (zo mogelijk) elektrische artikelen. U wordt gehaald en gebracht Rijks-Erkend Bedrijf Aether, Bs 05550. Hammarskjöldlaan 213 - Tel. 070-935893. UITKNIPPEN Geldleningen voor elk doel Financieringen - Persoonlijke leningen - Hypotheken Rijks Erkend Bedrijf Bemiddelaar Aether, Bs. 05550 Hammarskjöldlaan 213, tel. 070-935893. Ideaal b.v., Morsweg 21, voor keukens, centrale verwarming, sanitair enz. Schitterende showroom met compleet ingerichte keukens en sanitair. Kom vrijblijvend kijken en dokumentatie ha len U bent welkom, ook op donderdagavond. ideaal B.V. SA keukens Morsweg 21, Leiden. Tel. 071-12084S Royaal woonhuis a.d. Kon. Wilhelminalaan, voorz. van c.v. Zit-eetkamer 10.50 m x 4.15 m. 1e verdieping: 3 sl.kamers, badk. 2e toilet. 2e verdieping: 2 sl. kamers, grote overloop en zolder. Vraagprijs 265,000,- k.k. Inl. H. Poot, Mak./lid NBM. Tel. 01880-12051. Keurig onderhouden 3 mer appartem. aan Zwetstraat voorzien c.v., zit-eetkamer 6x4 moderne keuken, 2 slat kamers en badkamer n ligbad. Vraagprijs 62.000,- kJ 100% hypotheek mogi Inl. H. Poot, Mak./lid NBM, tel. 01880-12051. V,- R.l oge* PEDAGOGISCHE AKADEMIE van het HAAGSCH GENOOTSCHAP Zandvoorlselaan 146, 's-Gravenhage vraagt voor zo spoedig mogelijk een DOCENT HANDENARBEID voor 6 lessen in de havo-afdeling. Inlichtingen bij en sollicitatie aan de directeur, de Heer A. Wiegman, Zandvoorlselaan 146 Ie 's-Gravenhage. Tele foon 070-25 74 33 en 23 24 44. Chr. M.T.S. 'Marinus A. Potter' kJzerwerf 23-25, 's-Gravenhage vraagt voor lijdelijk tot omstreeks december, wegens zwangerschapsverlof. LERAAR/ES WISKUNDE voor 8 uur per week op dinsdag- en dunder- dagmorgen. Indien deze uren niet schikKen, is overleg mogelijk. Sollicitanten kunnen telefonisch een afspraak maken via de administratie van de school (tel. 070 - 29 SO 90) oc O O O «X Volautomatische diaprojektor Vöigtlander Spezial. Met verlichte dia-monitor. Voor- en achteruitprojektie en scherpstelling, zowel op afstand als op de projektor te bedienen Zeer heldere 24 V-150 Watt halogeen lamp. Scherp tekenend objektief Heidosmat 2 8-85 mm. Kompleet met lamp en magazijn. Twee jaar garantie, behalve op de lamp. Nu twee dagen lang: van 189 - voor vrijdagvoordeel vrijdagvoordeel vrijdagvoordeel vrijdagvoordeel vrijdagvoordeel vrijdagvoordeel Maxi nachthemd In polyester/katoen. Keuze uit zes verschillende modellen en kleuren. In pracht .je rand- dessins. Maten: S-M-L Sfeervolle open- weave gordijnen Bijzonder fraai bedrukt. Diverse kleur stellingen. Maak uw keuze uit twee motieven. Breedte 120 en 150 cm Afvaljurnl Speciaal geschikt voor de alom in gebruik zijnde vuilniszak Sluit reukloos af. Binnen en buiten te gebruiken. Kleur: beige/bruin Sportieve heren ankiets Van 70% acryl/ 30% polyamide. Rib gebreid. In diverse uni kleuren o.m.: zwart, marine en rood. Schoenmaat 39-45. Per 2 paar 3.751 Luxe opbergmap Voor al uw belang rijke documenten. Met tien insteek- vakken en tien etiketten. Sluit d.m.v. lint. In diverse kleuren Passpiegël Grote zelfklevende passpiegel voor bad- of slaap kamer. Gemakkelijk zelf te bevestigen. Formaat 33x118 cm Dames- of herenfiets Een degelijke fiets met terugtraprem. Kompleet met verlichting, slot, standaard en pomp. Verkrijgbaar in diverse moderne kleuren. Wielmaat 26 x 1.50. Nu twee dagen lang: van 210.- voor 4*4% j I I I I Schoenmaat 39-45. I VROOM\3 DREESMANN IQV.- 16.-1 11.951 17.951 Per 2 paar 3.751 9.951 19.951 ook geldig op de plaatselijko koopavond 'epie^e' ZOIineUPS naar en de Costa del Sol in 3-sterren hotel JJJJ inclusief verzekeringen en luchthavenbelasting Boek snel, bij het reisburo van Vroom Dreesmann! VROOMS DREESMANN

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 10