)ruk voor 'rits Don zwaar 'Ziektedagen' verbruikt Volendam gaat met nieuwe tijd mee J America Cup alleen voor kapitalisten NAC ten onder bij SSS: 2-1 Eredivisie 77-78 jmmes geblesseerd uit strijd Uj it Kosten gemiddeld 3,5 miljoen Portisch en Spasski opnieuw niet in actie Volleybalmeisjes zonder winst Pé Mühren: 'Periode van vroeger komt niet meer terug' ISDAG 10 AUGUSTUS 1977 SPORT Trouw/Kwartet 5VENINGEN Het herenenkelspel van de „nationale" op •tsbanen in Scheveningen is dinsdag in de eerste ronde n al van twee hoog geplaatste spelers beroofd. Fred nes (nummer twee) trok zich terug met een spierblessure lat hij een bal had geslagen en Frits Don, als vierde gschikt, ging roemloos ten onder tegen de 18-jarige Frank les, titelhouder in 1970 en 1971, tveel last van twee beknelde es in het rechterdijbeen. Na lalf uur oefenen op maandag jatief advies van het medisch im in Zoetermeer besloot Hem- ilet in enkel- en dubbelspel uit ten. „Ik heb er eigenlijk al een ar last van," aldus de assis- mdscoach, „maar vorige week 6 een toernooi in Amersfoort tiet erger." Don kon de druk voor het eerst itst te zijn niet verwerken. De rde Hagenaar had tegen de pas \ge Frank Lapre steeds minder Strengen: 6-4 4-6 3-6 1-6. „Een [Afeet raadsel," aldus bonds- Rinus Buitelaar later. „Als er laatste tijd constant heeft tpelen is het Frits Don wel. Ik lat de druk bij de laatste vier ten komen teveel voor hem is it. Hij moest zich per se waar en daar kon hij niet tegen." >eler Don van De Metselaars geen excuus: „Die jongen ewoon goed staan te spelen en ie uit." De jeugdige Lapre was ns erg verbaasd over zijn suc- k heb laatst tijdens het toer- i Pijnacker ook al bijna van iwonnen. Ik stond met 6-3 5-4 naar verloor toch nog. Ik wist r geval dat ik hem kon heb- ,apre, die uit Indonesische ou- p Rijswijk werd geboden, het fcpel in Suriname leerde en in woont, had tevoren een dul- plan getrokken. „Ik moest ichterin zien te houden, want hij niet zo vast. In het begin Jn forehand niet zo goed, later vickhand. Daar heb ik goed op [g. De atletische Lapre, die de «Eweek tijdens de jeugdkampi- ™appen zesde werd en zich net latsje voor de kwalificatiewed- n verwierf, komt in de volgen- Ie tegenover de oude rot Hans van Scheltema te staan. *y ENKELSPEL:eerste ronde: Marian Piet Veentjer 4-6, 0-6, 7-5, 6-2, 6-1. Coek - Rene Gorter 6-4, 6-4, 6-1. Huub liniil ckel - Theo Oorter 1-6, 6-4, 6-4, 6-3. ipre Frits Don 4-6, 6-4, 6-3, 6-1. Louk - Rob Krullaards 6-2, 6-0, 7-5. Rolf Uen Peter Vaarties 7-6, 6-2, 6-2. Rob Men- fter Bootsman 2-6,6-4,4-6, 6-0,6-3. Otto I- Fried Schmttz 6-1,6-1,6-7,6-3. Wouter ine Heffels 6-4, 6-0. 4-6, 6-7, 7-5, Guldo h - Peter Geraerts 7-5, 3-6, 6-1, 6-1. Keunen - Nico Welschen 4-6,6-3,6-1,4- ïans Adama van Scheltema - Mare |6, 6-3, 6-4, 6-3. Jan Hordijk - Mlchiel l 64. 6-3, 4-6, 7-5. Niek Fleury - Bas i-3, 7-6, 6-4. ilspel: eerste ronde: Anneloes Schot- fiskla Krens 6-0, 6-2. Marcella Mesker - mberg 6-0, 6-3. Judith Salome - Micky •2, 6-2. Annette Bouwer - Hetty Tap- I, 6-1, 8-6. Marlette Pakker - Marianne [Torre 3-6, 6-4, 7-5. Ik-Alt pg-Vi fVaar erdiil Adem NEWPORT (Reuter) De eerste serie wedstrijden tussen de moge lijke uitdagers van de Verenigde Staten in de strijd om de America Cup is gisteren gestaakt. Twee van de deelnemende Jachten waren niet in staat uit te varen. De France I moest naar de werf voor een repa ratie beneden de waterlijn, het Zweedse jacht Sverige had een boom verloren. Aangezien elk van de deelnemers tenminste zes wed strijden heeft gevaren start men op 11 augustus met de halve finales van de reeks wedstrijden tussen de uitdagers. De Australia komt daar bij uit tegen de France I en de Gretel II tegen Sverige. De Australia van de Australische grootgrondbezitter Alan Bonds heeft in de eerste serie wedstrijden de beste resultaten behaald. Het won zesmaal en verloor slechts tweemaal. Het per computer ont worpen Zweedse jacht Sverige be gon slecht, maar won de laatste drie wedstrijden. Daarbij inbegre pen een overwinning op de laatste dag met een verschil van 1 minuut 51 seconden op de Australia. Het buitengewoon luxe. maar kennelijk trage Franse jacht France I van Baron Bich en Bruno Trouble ver loor zeven wedstrijden achtereen. Deelneming aan de zeilwedstrijden om de America Cup, die eenmaal in de drie, vier jaar worden gehouden en die op morgen vervolgd worden met de halve finales, is niet wegge legd voor de modale man. Uitslui tend zeer kapitaalkrachtigen ko men in aanmerking voor dit evene ment, dat bestaat uit een serie van 18 wedstrijden (de zogenaamde round-robin-series) om de uitdager aan te wijzen en de werkelijke strijd tussen uitdager en de Vere nigde Staten. De kosten per deelne mer worden in een normaal geval geschat op zo'n 3,5 miljoen gulden. Dit geld wordt opgeslokt door het ontwerp en de bouw van een daar toe geschikt 12-meter zeiljacht, door een elfkoppige bemanning plus werktuigkundigen en zeilma kers en door het transport naar Rhode-Island, waar de wedstrij denreeks traditioneel wordt ge houden. Uitzondering op de regel vormt de Franse miljonair, Baron Marcel Bich, eigenaar van het wegwerp ballpoints, aanstekers en scheer mesjes imperium. Bich, die dit jaar De France I (links) en de Sverige tijdens de start van een van de races in de eerste serie om de America Cup. voor de derde keer deelneemt, heeft tot nu toe naar schatting zo'n 10 A 11 miljoen gulden in het pro ject America Cup gestoken. Met weinig succes tot dusver, want na twee eerdere vergeefse pogingen, in 1970 en 1974, lijkt ook de derde geen positief resultaat op te leve ren na de zeven achtereenvolgende nederlagen. Baron Bich nam in 1970 voor de eerste keer deel. Daarvoor liet hij het zeiljacht, de France I, ontwer pen. In de series werd hij uitgescha keld door het Australische schip, Gretel II, dat in de finale verloor van het Amerikaanse jacht Intre pid. In 1974 volgde de tweede po ging met hetzelfde schip. Bich werd in de series weer door een jacht van Australische makelij, nu de Sou thern Cross, geklopt. In de finale verloor de Southern Cross van de Coura Geous uit de Verenigde Sta ten. Driemaal is scheepsrecht en Marcel Bich schreef voor 1977 weer in. Tesamen met de Jachten Aus tralia en de opnieuw uitgeruste Gretel II uit Australië en het per computer bestuurde, Zweedse schip Sverige. Bich liet een nieuw zeiljacht bouwen, de France II, dat in proefvaarten een ernstige mis lukking bleek te zijn. Nog voor de start van de wedstrijdenreeks werd een gedeelte van de France II, waaronder de mast, overgeplaatst op het oude schip, de France I. Zonder succes, al zijn de verschil len geringer dan vroeger. Zeker in vergelijking met 1970, toen Bich, op een mistige dag de keerboei miste en recht doorzeilde. Baron Bich, vrijwel altijd gekleed in een crèmekleurig linnen pak staat elke wedstrijd zeker de helft van de pace aan het roer. Hij be perkte zijn dagelijks commentaar tot „wij hebben goed gezeild, het schip liep goed, we moeten alleen nog iets agressiever varen." Zijn zoon en officiële woordvoerder, Bruno Bich, wil over de tot dusver gemaakte kosten niet veel kwijt. „De Amerikanen spreken over zo'n 3,5 miljoen gulden per wedstrijdse rie. Onze kosten liggen in datzelfde vlak. Het grote verschil is echter, dat het bij ons gaat om privé-geld, dat overblijft nadat de belasting zijn deel heeft gehad." Waarbij Bruno Bich doelde op de Ameri kaanse financieringswijze. Deelne mers uit de Verenigde Staten laten de belasting voor 70 van de kosten opdraaien. De resultaten van de France I zijn ondanks de zeven nederlagen in de eerste serie beter dan in de vooraf gaande jaren. In twee wedstrijden, tégen de Sverige en de Gretel II, heeft de France I lange tijd de leiding gehad om vlak voor het einde achterhaald te worden en met miniem verschil te verliezen. In de halve finales lijkt de kans op succes voor Baron Bich gering. Te genstander is het nieuwe Australi sche Jacht, Australia, die in de eer ste serie de snelste tijden liet note ren. De Bichs worden er niet door ontmoedigd. „Iedere deelnemer aan de America Cup heeft vijf tot tien procent kans om de Cup te winnen en dat vormt de basis voor onze deelname," aldus Bruno Bich. PLYMOUTH (Reuter) De deelnemers aan de Fastnetrace, de laatste en grootste wed strijd, die meetelt voor de Admiral s Cup hebben te kampen met zwakke wind Maan dagmiddag, toen zes Jaar geleden de Ameri kaan Ted Turner de haven van Plymouth binnenvoer met de beste tijd ooit In de 605 mijl lange race ooit gemaakt (3 dagen 7 uur en 11 minuten), waren de 320 deelnemende Jach ten nog niet eens gevorderd tot de Fastnct- rock, de uiterste zuidpunt van Ierland, die zl) moeten ronden alvorens weer koers te zetten naar Plymouth. Het Britse Jacht Moonshine en de Spaanse boot Odlseus profiteerden van een plotselinge windvlaag ter hoogte van de Scllly-ellanden en hebben thans een voor sprong. (bclspct: •Albert/Vletter 6-4 2-6 4-6 6-3 6-4. 8an- ig-Van Boeckel/Pufkus 3-6 6-2 6-2 6-4. 'aartles-Panman/Panman 6-3 6-4 6-4. rdiJk-De Boer/Boers 7-5 6-3 6-4. Kool; idema Van Schettema/Welschen 6-1 2- [61. Fok/Laudln» Bootsman/Koning 6- Theo Gorter/Heffels - Bielefeld/Veent- •5, 6-3. I dubbel.- eerste ronde: Marlette Pak- lin-Yvonne v.d. EeckhoubAppelboom L. Blelefeld/Veentjer-Judith Salome/ 4 4-6 6-4. ,1. SPWNT I ORANGE - De Argentijn mo Vilas heeft zijn vierde envolgende toernooi-over- behaald. In de finale van MlOO dollartoemooi van South (New Jersey) versloeg hij de »S *ede geplaatste Amerikaan Tanner met 6-4, 6-2. Laatst ede. die beschikt over een ge- opieSbarde opslag, sloeg zeven Amp Jas geen enkele. Desondanks Argentijn gemakkelijk door ere conditie en grotere accu ser- Sinds hij In de derde ronde mbledon door Billy Martin n T(K/slagen heeft Vilas 22 partij ereen gewonnen. Zijn laatste ig op gravel dateert van de aliaanse kampioenschappen toen Franulovic van hem ei Argentijn verstevigde daar- n 1 "Jn leidende positie in de ,!!Prix. De overwinningen in ormJton (25 juli), Louisville (1 s) en South Orange (8 au- hebben hem een flinke voor- '«.OezoTgd op de nummer twee, 1 rottlried. "■""«He van het dubbelspel zege- rofftl Colin Dibley (Austr.) en »ÖMWFibak (Polen) met 6-1. 7-5 llUermo Vilas (Arg.) en Ion nd 4oem opaal - „^POLIS APOLIS Het Ameri- r- L- Ampioenschap verharde ba- t ondanks een prijzengeld minder dan 160.000 dollar 'en kipspeelsters heeft kunnen iren. is op de openingsdag smer één kwijtgeraakt. Het jmerikaanse Kathy May, die J6-3 verloor van haar landge- ry Hamm. Dat gebeurde na- Mof voor een uitste' van twee munalf uur had gezorgd. Zo verrassender was de EMENfNog van do 27-jarige Aus- rooRö Lesley Hunt. De nummer srs het schema verloor met 6-1, 'dRddSan de tien jaar oudere Bra- Maria Bueno. Bij de heren Titelverdediger Louk Sanders in actie tegen Rob Krullaards. Sanders won in drie sets. kwamen van de geplaatste spelers alleen de nummer zeven Jaime Fil- lol en de nummer acht Phil Dent op de baan. Fillol won met 2-6, 6-3, 6-2 van de Fransman Jean Haillet en Dent versloeg de Amerikaan Bill Maze met 7-6, 6-1. Het eerste optre den van de nummers één en twee van het schema Jimmy Connors en Manuel Orantes werd uitgesteld. GENEVE (ANP, Reuter) De twaalfde partij in de halve finales van het kandidatentoernooi tussen Portisch en Spasski is op verzoek van Portisch uitgesteld tot vrijdag 12 augustus. Bgide grootmeesters hebben nu hun drie „ziektedagen" verbruikt en moeten in het vervolg op iedere officiële speeldag (dinsdag, vrijdag en zondag) aantreden. Niet opkomen door welke oorzaak dan ook betekent automatisch verlies van de partij. Door hernieuwd uitstel van de twaalfde ronde is in een tijds bestek van veertien dagen slechts één partij gespeeld. De stand na 11 ronden is 5'/» 5'/>. Viktor Kortsjnoj, de naar Nederland uitgeweken Russische grootmeester, die zich inmiddels al heeft geplaatst voor de finale van het kandidaten toernooi met daarin de winnaar van de tweekamp Portisch-Spasski als tegenstander, heeft in een interview gezegd, dat een Westduitse zaken man bereid is drie miljoen dollar op tafel te leggen voor een tweekamp tussen hem en Bobby Fischer, de vroegere Amerikaanse wereldkampi oen, die zijn titel weigerde te verde digen en al enkele Jaren niet meer speelt. Er zou volgens Kortsjnoj zelfs al contact zijn geweest met Fischer. Voor volgende maand is een reis naar Amerika gepland, waar Kortsj noj persoonlijk met Fischer over de match gaat spreken, die in februari 1978 zou moeten plaatsvinden. Kortsjnoj stelde voorts, dat hij liever een driekamp zou zien tussen Fi scher, Karpov en de winnaar van het kandidatentoernooi. Overigens: de naam van de West duitse zakenman, die bereid zou zijn drie miljoen dollar op tafel te leggen (volgens Kortsjnoj de eis van Fi scher) is Wilfried Hilgert. Het wérkelijk doorgaan van een tweekamp Fischer-Kortsjnoj (de Rus verloor de tweekamp tegen Ana toli Karpov om de vacante titel van Fischer indertijd met 3-2) staat gezien de voortdurend circulerende berichten over een mogelijke come back van de Amerkiaan al met al zeker nog niet vast. Integendeel. Wél zeker is het doorgaan van het inter nationale toernooi van Tilburg. De aanwezigheid van wereldkampi oen Anatoli Karpov en elf collega grootmeesters maken het toernooi, dat van 22 september t/m 6 oktober wordt gehouden, zelfs tot de sterkst bezette krachtmeting in Nederland sinds veertig jaar. De ELO-rating ervan bedraagt niet minder dan 2574.5 pnt, waarmee het thuishoort in klasse veertien: de hoogste cate gorie die de wereld-schaakbond kent. Alleen de kandidatentoernooi en in hun oude vorm werden door de FIDE evenhoog ingeschat. Voor het evenement is een prijzenfonds van ƒ25.000,— (winnaar ƒ7500,—) be schikbaar en het toernooi moet uit groeien tot een Jaarlijkse gebeurte nis. Daarvoor zal dan steeds een keuze worden gedaan uit de 25 grootmeesters, die aan het einde van het voorgaande jaar het hoogst op de ELO-ranglijst staan. Ditmaal had de standing van het toernooi nog iets hoger kunnen zijn, als de Russische grootmeester Tal aanwezig had kunnen fcijn. Zijn ge zondheidstoestand is echter niet op timaal. In overleg met de Russische schaakbond is hij vervangen door Joeri Razoetvajev. Deze is met een rating van 2510 de 'minste onder de grootmeesters'. De twaalf deelne mers zijn: Anatoli Karpov (Rusl.), Joeri Balasjov (Rusl.), Jan Timman (Ned.), Genna Sosonko (Ned), Ro bert Hvlbner (W.Dld), Fridrik Olafs- son (IJsland), Ulf Andersson (Zwe den), Anthony Miles (GB), LJubomir Kavalek (VS), Szetar Gligoric (J.S1), Vlastimil Hort (Tsj.sl) en Joeri Ra zoetvajev (Rusl). Tenslotte: de Nederlandse schaak meester Hans Ree heeft zijn partij voor de tiende ronde van het toer nooi in Boedapest tegen de Oost duitser Knaak afgebroken. Bron- stein kwam remise overeen met de Hongaar Csom en heeft de leldiitg met 7'/i pnt. Gipslis volgt met 6'/. KLAASWAAL Eredivisieclub NAC heeft gisteravond in de laatste oefenwedstrij'd voor de het komend weekeinde beginnende competitie in Klaaswaal van zaterdagamateur- club SSS verloren. Het werd na een 0-0 ruststand 2-1, waarbij Ad Brou- wes pas kort voor tijd voor de Bre- danaars tegen kon scoren. Voor SSS zorgden Ad Hulsman en Jan Rodel voor de treffers. ASSEN Het Deventer Go Ahead Eagles is in Assen bij zaterdagclub ACV aan een nederlaag ontsnapt. De stroef draaiende ploeg van trai ner Wiel Coerver (,Dit ^CV heeft een sterke formatie') hield de score uit eindelijk met moeite op 1-1: een stond die al bij de rust was bereikt door doelpunten van Bert Hooyer (ACV) en Jacques van de Pas. Bij Oo Ahead ontbrak de geblesseerde Van Kooten. Zijn positie in de spits werd ingenomen door de van NAC overge komen Jan Groenenweg. Er waren in Assen, waar de van FC Groningen gekomen Jan Schipper als nieuwe ACV-ausputzer een sterke wedstrijd speelde, 3000 toeschouwers. BOXTEL Belangrijker nog dan de 16-1 overwinning (na een 9-0 rust stand) die PSV op Boxtel behaalde, was het feit dat in de Eindhovense ploeg drie van blessures herstellen de spelers weer een half duel hun opwachting maakten: René van de Kerkhof, Willy van van de Kerkhof en Kees Krijgh. Boxtel speelde voor 2500 toeschouwers positief voetbal, bood PSV daardoor mogelijkheden en achtte het resultaat van onderge schikt belang. Willy van der Kuylen (5), Nick Deacy (3) en René van de Kerkhof (3) waren de PSV topsco rers. WAGENINGEN - Eredivisienieu weling Vitesse behaalde in Wagenin- gen bij ONA'53 een 0-3 overwinning, die pas na de rust (0-1) duidelijk gestalte kreeg. Charley Bosveld, Hans Bleyenberg (hij miste nog een strafschop) en Herman Gerdsen scoorden voor de Arnhemse ploeg. WAALWIJK Amateurhoofdklas ser RKC heeft het eredivisienieuwe ling Volendam niet gemakkelijk ge maakt. Na een 1-1 ruststand werd het in Waalwijk 3-3. Bond en twee maal Jonk namen de Voiendamse produktie voor hun rekening. UTRECHT De „generale" van FC Utrecht tegen de amateurs van Elinkwijk heeft de FC een 2-7 over winning opgeleverd. DORDRECHT Eerstedivislevere- niging Excelsior heeft in Dordrecht tegen amateurclub Fluks met 1-1 gelijkgespeeld. Kok scoorde na rust 1-0 voor de amateurs, Sjaak Rogge veen maakte gelijk. GR AD AC AC Het Nederlandse meisjes volleybalteam heeft ook de vierde wedstrijd voor groep A van het toernooi om het Europese kam pioenschap verloren. In de Joegosla vische plaats Gradacac was Bulga rije te Sterk voor Nederland. De uit slag was 3-2 met als setstanden 15- 11, 14-16, 9-15, 16-14, 15-7. Overige uitslagen in groep A: Qost-Duits- land-Polen 1-3, Turkije-Joegoslavlë 3-1. door Johan Woldendorp VOLENDAM Volendams verrassende terug komst in de eredivisie woelt een periode los, die volgepropt is met nostalgie. In de Jaren zestig groeide de eenvoudige club uit het vissersdorp bijna uit tot een legendarische verschijning op de voetbalvelden. Met louter eigen kweek wer den de groten van de voetbalaarde bestreden. De „zonen", die het waagden elders carrière te maken (Janny Schilder en Dick Bond bijvoor beeld) werden voor verraders ultgemaaakt. Im port was eveneens taboe. Deze sprookjesachti ge strategie bleek geen al te stevige basis voor een langdurig verblijf in het hoogste milieu te zijn, Volendam gleed na verloop van tijd weer terug naar de ook toen al anonieme eerste SELECTIE Fred André, Dick de Boer, Billle Bond, Dick Bond, Jaap Braan, Paul Bijvank, Moons Fog, Kees Guijt, Frans Hoek, Jaap Jonk, Piet Koning, PYank Kramer, Klaas Kwakman, Wim Kwakman, Kéje Molenaar, Hans Mol, Jan Schokker, Kees Tol, Klaas Tulp, Jaap Visser, Johnny van Wensveen, Cor Zonneveld. NIEUW Frank Kramer (Telstar), Jaap Visser (FC Am sterdam). VERTROKKEN Jan Hoogland, Jan Harsten, Ruud Suurendonk, Sem Wokke (allen naar amateurs). TRAINER Jan Mak (nieuw). divisie. Maar bezeten van de onblusbare drang te top te willen bereiken, keerde het regelmatig terug. In juni 1977 voor de vierde keer. Er is intussen veel veranderd In het Voiendamse. De zin voor realiteit heeft het gewonnen van de jongensdroom achtige ambitie om zonder vreemdelingen stuntwerk af te leveren. Het gezelschap is al enkele Jaren een even trouwe klant in de transferwinkel als alle andere vereni gingen en stichtingen in het betaalde voetbal ook. Het etiket „club" is losgewe.ekt van de organisatie. Volen dam heeft noodgedwongen, dat wel voor de in het profmetier meer geëigende vorm van stichting gekozen. Het dorp, waar ook meisjes nog in authentieke kleder dracht rondstappen, heeft begrip voor die eigentijdse structuurwijzigingen getoond. „De Volendammer is van origine nuchter", weet voetbalambassadeur Pé Mühren. „De betaalde afdeling heeft nu geen leden meer. Iede reen moet dus betalen. Maar de mensen hebben, nuch ter en zakelijk denkend als ze zijn, ingezien, dat het niet anders kon. Zo hebbben ze ook geaccepteerd, dat het niet langer haalbaar ls om met eigen krachten eredivi sievoetbal te spelen. Iemand van buiten, die beter is, wordt van harte welkom geheten." Pé Mühren is onlosmakelijk met Volendam verbonden. Toch heeft de „aartsvader" van het voetballeven aan de ooorderl van het IJsselmeer geen officiële functie meer in het bestuur van de stichting. Hij is sinds kort belast met het voeren van de administratie en leeft zich verder als vanouds uit in het behartigen van de public relations. Mühren was de man, die destijds octrooi mocht aanvra gen op de naam „Heen en weer", waarmee de „voetbal- botter" in tijden van voor- en tegenspoed wordt gesierd. Van hem zou je verwachten, dat hij nog altijd wordt overspoeld door de golven van romantiek, die meer dan tien jaar geleden tegen de dijk klotsten. Niets is echter minder waar. „Nee, ik ben heus wel een mannetje met zin voor realiteit. Je kunt je wel nostalgisch blijven gedragen, maar die periode van vroeger komt toch niet meer terug. Natuurlijk was het een belevenis, toen ik vanuit Limburg een ooggetuige-verslag moest maken van de eerste wedstrijd, die Volendam in de eredivisie speelde. In de plaatselijke bioscoop en op het plein ervoor stonden speakers opgesteld. Het zag, hoorde ik later, zwart van de mensen. Natuurlijk was het ook een feest, toen de botter voor het eerst uitvoer. Dick Tol had als enige bezwaren tegen de naam. Hij wilde er niet in. omdat het opschrift de mogelijkheid van degradatie Pé Mühren (rechts) en Dick Bond, twee oudge dienden van het anno 1977 realistisch denkende Volendam. open hield. Maar intussen hebben we de vierde „Heen en weer" al gehad. Nostalgisch en romantisch doet de krakkemikkige ac commodatie van Volendam bepaald niet aan. De staan- tribune is afgekeurd, de bestuurskamer ls te popperig om er een delegatie van een eenvoudige amateurclub te ontvangen. „Dat is een lachertje", erkent Pé Mühren volmondig, „Zoals het ook een lachertje ls, dat een professioneel ingestelde zaak als een betaalde voetbal club geleid wordt door amateurs. Het is toch te gek, dat niet-betaalde bestuursleden dag en nacht in de weer zijn om werknemers geld te laten verdienen?" Een Volendammer was vroeger bezeten van de wil om de top te bereiken. Dat goed niet alleen voor een voetballer, maar ook voor een musicus. The Cats, BZN, Left Side en het Volendams operakoor waren daarvan sprekende voorbeelden Die ambitie lijkt verwaterd. „Toch niet", vindt Dick Bond, één van de spelers, die ook het Volendam van toen van nabij heeft meege maakt. „Een Volendammer wil nog steeds uitblinken in zijn sport. Het punt is, dat de voetballerij meer concur rentie heeft gekregen. Ondanks het feit, dat ik voetbal ler ben, Juich ik dat toe. Het zou een onzinnige zaak zijn, wanneer alle aandacht zich op het voetbalgebeuren zou concentreren." Dat heeft tot gevolg, dat er voor hengelaars ln de kweekvijvers met Volendams voetbaltalent weinig meer te vissen valt. Bond. „Vroeger was het gemakkelijker om de dorpsjeugd door te laten stromen naar het eerste elftal. Gewoon, omdat het peil lager lag. Vanzelfspre kend zijn er mensen, die zweren bij de stelling, dat het vroeger zoveel beter was. Maar wanneer je er serieus tegen ln gaat, komen ze algauw tot de conclusie, dat ze ongelijk hebben. Natuurlijk, de „Knoest" (wijlen Dick Tol) was een legende. Die had om de zoveel tijd zijn explosies. Maar het voetbal in zijn totaliteit was slechter." Dick Bond trad elf Jaar geleden ln de voetsporen van de naar Sparta afgereisde Janny Schilder door zich naar Telstar te laten transfereren. De lange verdediger werd indertijd door de halve gemeenschap voor deserteur uitgemaakt. De stap van Bond viel evenmin in goede aarde, maar de wond die Schilder open had gereten, was al zover geheeld, dat diens volger een klein beetje genade werd geschonken. Bond nu: „Het was een waan zinnige situatie met Schilder. Het was een verraders- streek, waar de hele familie op aangekeken werd. Bij mijn vertrek waren de reacties minder heftig, al vonden tal van mensen, dat ook ik het dorp in de steek liet." Frans Hoek en Kees Guijt, die zich in de na-competitle in de kijker van AJax speelden, kunnen bij eventueel vertrek op meer clementie rekenen Het zijn geen „ech te" Volendammers". De talentvolle doelwachter en de even beloftevolle voorstopper hebben dit Jaar echter toch nog voor Volendam gekozen. Het moeilijke eredivi sieseizoen wordt door hen als een uitstekende testcase voor hun verdere carrière gezien. Bovendien heeft ma nager Joop Brand zijn spelers er van weten te overtui gen, dat er niemand gemist kan worden. Ook Dick Bond (33) niet; ai had hij luidruchtig aangekondigd te zullen stoppen. „Ik weet het. ik heb dat al vaak uitgeroepen. Daarom zeg ik het niet weer bij voorbaat. Ik kap er echt niet uit onvrede mee, maar wel omdat ik mijn hele leven niet aan het voetbal wil ophangen. Ik heb er nu vijftien jaar als seml-prof opzitten; ik heb een stuk van mijn leven gemist, dat ik straks terug wil pakken."

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9