Israël wantrouwt houding VS Elizabeth op levensgevaarlijk jubileumbezoek lomalië biedt bemiddeling lian in strijd om Ogaden 'Zuid-Afrika houdt 579 man vast zonder aanklacht' "'Vertraging ontwikkeling rn Russische economie Grenzen Tijdstip Ulster-reis kon niet slechter gekozen zijn TL0-verklaring werpt nieuw licht op missie Vance Engelse ziekte in Australië Gevangen anarchisten slaags met bewakers CANNOT FORGET THAT I WAS CROWNED QUEEN OF ENGLAND AND NORTHERN IRELAND" ENSDAG 10 AUGUSTUS 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet EL AVTV, BEIROET, CAIRO (AP, UPI, Reuter) De Amerikaanse minister van ïitenlandse zaken, Cyrus Vance is gisteren in Israël aangekomen voor vermoede- k moeizame gesprekken met de Israëlische regering. In Jeruzalem heerst grote verontrusting over berichten over een soepelere houding van de Verenigde Staten gens de Palestijnse Bevrijdingsbeweging (PLO). itermiddag ontmoette Vance de raëlische minister van buitenland zaken Mosje Dajan voor wat ge- >emd werd „voorbereidende be- rekingen". Dajan suggereerde dat nee mogelijkerwijs naast de ge ïnde besprekingen met het Israëli- le onderhandelingsteam onder lei- ig van premier Begin een aparte .vé-ontmoeting met Begin zou iben. mtraal in de besprekingen van nee zal het vraagstuk staan van Palestijnse deelname aan de Ge- veilige en erkende grenzen. Boven dien, stelt de resolutie, mag een land haar gebied niet uitbreiden door middel van militair geweld. Daar mee eist de resolutie dat Israël zich uit de in 1967 bezette gebieden terug trekt. De Palestljnen, die in het ver leden deze resolutie categorisch van de hand hebben gewezen, willen de uitspraak van de Veiligheidsraad nu erkennen, onder de voorwaarde dat er niet zoals tot nu toe over vluchte lingen wordt gesproken maar over de „legitieme nationale rechten van het Palestijnse volk". N efse vredesconferentie over het Idden-Oosten. Deze vraag is nu Waqhinflrton *1» ig brandender geworden, omdat in afgelopen 48 uur duidelijk is ge- irden dat de PLO onder bepaalde orwaarden bereid is om resolutie ips2 van de Veiligheidsraad van de 'elijrenigde Naties te aanvaarden, ergl ize resolutie erkent het recht van mee staten in het Midden Oosten op erg\_ In Jeruzalem is men zeer verbolgen over het feit dat Washington ten gevolge van deze standpuntveran dering van de PLO zijn eis heeft laten vallen dat de PLO ook veran deringen moet aanbrengen in haar nationale handvest. In dit docu ment wordt uitdrukkelijk om de ver nietiging van de staat Israël ge vraagd. Aanvaarding van 242 door dePLO is voor Israël niet voldoende. Israël eist dat de PLO ook haar handvest verandert voordat er over onderhan delingen geproken kan worden. Wanneer de PLO tot een dergelijke stap zou besluiten, zou de „PLO de PLO niet meer zijn" volgens Jeho- schafat Harkabi, hoogleraar aan de Hebreeuwse Universiteit in Jeruza lem en voormalige adviseur oud-pre mier Rabin voor Arabische zaken. Israëlische functionarissen hebben gisteren duidelijk laten weten dat zij met „deze bende van moorde naars''' (namelijk de PLO) in Genève niet aan een tafel wensen te zitten. „Onder geen enkele voorwaarde zal Israël met de PLO onderhandelen zelfs al erkent deze resolutie 242", aldus deze functionarissen. DDIS ABEBA (UPI, Reuter, AP) Somalië heeft Ethiopië gisteren het aanbod gedaan te middelen in de strijd tussen Ethiopië en de afscheidingsbeweging in de Ogaden-woestijn. rerigens tekent Somalië bij dit aanbod aan dat de enige oplossing voor het vraagstuk Is de woners van dit gebied toe te staan gebruik te maken van hun recht op zelfbestemming. Hij zei dat Ethiopië al twaalf Migs-21 had neergeschoten, maar dat deze toestellen van Somalië onmiddellijk waren vervangen door Egypte en Sa- oedl-Arabië. De ambassadeur gaf toe dat zijn land al een groot deel van de Ogaden-woestijn had verloren, al noemde hij negentig procent een te hoog getal. De ambassadeur bena drukte dat de verliezen tijdelijk wa ren. Hij wees op de moeilijkheid dat Ethiopië ook kampt met opstande lingen in het noordelijke Eritrea. Mo menteel stuurt de Ethiopische rege ring extra troepen naar het grensge bied met Somalië. ,alië heeft het bemiddelingsvoor- ingediend nadat de Somalische ster van buitenlandse zaken s weggelopen van de vredesbe- •ekingen die onder auspiciën van ^Organisatie voor Afrikaanse Een- n vald (OAE) in de Gabonese hoofd- 3 eejd Libreville werden gehouden. De ïrinfcingen van de OAE een einde te rlarfkeu aan de strijd tussen Ethiopië gt de bevrijdingsbeweging van de Fe. z- Ogaden, die gesteund wordt door Somalië, zijn op niets uitgelopen. Ethiopië heeft Somalië gisteren op nieuw beschuldigd van actieve deel name aan de strijd in de Ogaden- woestijn. De Ethiopische ambassa deur in Kenia, Mengiste Desta, ver klaarde gisteren dat geen enkele be vrijdingsbeweging beschikt over Migs, tanks en pantservoertuigen. rugUi meeASHINGTON (AP, Reuter) De economische ontwikkeling jeed n de Sowjet-Unie zal de komende jaren waarschijnlijk aan- JJSL nlijk vertraagd worden. Tot deze conclusie komt een rapport jJJrJ i de Amerikaanse inlichtingendienst CIA, dat door de econo- >tivitlsche commissie van het Congres is gepubliceerd. 'aldec n onj vertraging in de economische Unie kunnen blijven groeien met on- ring. wikkeling wijt de CIA aan een geveer vier procent per jaar tot 1980 van ital factoren. Tot deze factoren teruglopend tot tussen de 3 en de 3,5 ne dëoren potentiële tekorten aan ar- procent in het begin en midden van rklariP en olie- een ondoelmatig land- de jaren tachtig, en viwsysteem een beperkte moge- Het heid om harde valuta te verdie- wonl waarmee technologie en graan men worden betaald en een lang- ïere groei in de produktie van i dat ^taalgoederen. ad injRUSSiSche economie komt in de „T. ..VB 1976. lende tien jaar onder zware druk rapport zouden de economische pro ving Jtaan", aldus het rapport en een blemen toenemende eisen stellen a andjienlijke terugval in de economi- aan het leiderschap van de Sowjet- ch la) groei lijkt in de jaren tachtig Unie en zou het gedwongen kunnen if socia onvermijdelijk. Hoogstens, zo worden een keus te maken tussen et mt in het rafeport, zou het bruto militaire behoeften en consumptie- de lfcnaal produkt van de Sowjet- goederen, iden steeg in 1. De CIA meent dat de economische groei in de Sowjet-Unie in de jaren zelfs tot 2 2,5 procent zou kunnen teruglopen als de regering niet krachtig optreedt ten aanzien van het energieprobleem. Volgens het Na het vertrek van de Somalische minister van buitenlandse zaken uit Libreville heeft de Organisatie van Afrikaanse Eenheid gezegd dat de grenzen van de Afrikaanse staten onaantastbaar zijn, wat neerkomt op steun aan de regering van Ethiopië. De OAE nodigt de betrokken partij en uit een einde te maken aan de onderlinge vijandelijkheden. De strijd tussen Ethiopië en de West- somalische bevrijdingsbeweging be gint het openbare leven in Ethiopië steeds sterker te beïnvloeden. Door de gevechten is de spoorwegverbin ding tussen Addis Abeba en de ha venstad DJlboeti verbroken, waar door de aanvoer van de noodzakelij ke levensbehoeften en olie sterk be perkt is. De prijzen rijzen momenteel de pan uit. Politieke waarnemers houden er dan ook rekening mee dat verlies van de strijd in de Ogaden- woestijn door Ethiopië ernstige ge volgen zal hebben voor de positie van de huidige militaire machtheb ber, kolonel Mengistle Haile Mariam. Bij zijn aankomst in Israël bena drukte Vance dat hij niet alleen over procedurele kwesties maar ook over inhoudelijke zaken met de Israëli's wenst te praten. Vermoedelijk doel de Vance met zijn verwijzing naar inhoudelijke zaken op de verander de houding van de PLO. Volgens het Israëlisch dagblad Maariv heeft Vance in een telefoon gesprek met de Amerikaanse presi dent Carter duidelijk gesteld dat het Amerikaanse aanzien in de Arabi sche wereld sterk zou dalen wanneer er nu geen vorderingen zouden wor den gemaakt in de Palestijnse kwes tie. Vance, die advocaat van beroep is, schijnt van mening te zijn dat aanvaarding van resolutie 242 door de PLO Juridisch voldoende zou zijn om feitelijk de bepalingen van het Palestijnse Nationale Handvest bui ten werking te stellen. De Egyptische minister van buiten landse zaken, Ismail Fachmi, heeft een belangrijke rol gespeeld in de indirecte kontakten tussen Was hington en de PLO. Washington vroeg de PLO om resolutie 242 te aanvaarden en daarbij duidelijk haar bedenkingen te uiten tegen de verwijzing naar het vluchtelingen probleem. Deze dpvatting werd gisteren door Fachmi aan Achmed Sidki Dajani, lid van het uitvoerende comité van de PLO meegedeeld tijdens een bij eenkomst van de Egyptisch-Pales- tijnse coördinatiecommissie. Deze commissie was gisteren in spoedzit ting bijeengekomen nadat Fachmi een dringende boodschap van Van ce had ontvangen. Ook PLO-leider Jasser Arafat wordt nu bij deze besprekingen betrokken. Deze zal vandaag in Cairo aanko men, waar men rekening houdt met een ontmoeting tussen Arafat en Vance die morgen in de Egyptische hoofdstad wordt verwacht. Vertrouwen Dajani liet gisteren weten dat de PLO een definitief standpunt zal laten weten direct na de bijeen komst van het centrale comité van de PLO volgende week in Cairo. Dajani stelde wel dat de PLO het Amerikaanse standpunt zonder „vooringenomenheid en met ver trouwen" overweegt. Palestijnse functionarissen bena drukten gisteren echter wel dat er kenning van resolutie 242 niet zou betekenen dat de PLO het bestaans recht van de staat Israël erkent. Volgens Aboe Ijad, een van Arafat's naaste medewerkers, heeft de „PLO in het geheel niet de bedoeling om Israël te erkennen of om zich met de Joodse staat te veraoenen. Wij eisen nog altijd de stichting van een onaf hankelijke Palestijnse staat op welk stuk grondgebied van Palestina dan ook." Volgens Aboe Ijad zou de PLO de 242-resolutie, waarin weliswaar de veilige grenzen van alle staten in het Midden-oosten worden erkend (maar waarin Israël niet met zoveel woorden wordt genoemd), pas willen erkennen als wijziging van de reso lutie ten aanzien van het vluchtelin genvraagstuk door de Veiligheids raad is goedgekeurd. Over een der gelijke amendering van 242 wordt is westerse diplomatieke kringen al gesproken. Frankrijk zou van plan zijn op de komende Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties een voorstel ter amendering van 242 in te dienen. CANBERRA (Reuter) In Austra lië is grote beroering ontstaan over een beschuldiging van de minister van industrie Ian Sinclair, dat Brit se immigranten de Engelse ziekte naar Australië hebben overge bracht. Op een bijeenkomst van de nationale plattelandspartij waarvan Sinclair de leider is zei de minister dat Britse immigranten de voor Groot-Brittannië kenmerkende ar beidsonrust hebben meegebracht uit hun land en zo het arbeidskli- maat in Australië bederven. Minis ter Sinclair verklaarde dat daar maar eens wat aan gedaan moet worden. Na de storm van kritiek die over de opmerkingen van de minister is uit gebroken, verklaarde hij gisteren dat die storm aantoont dat er ken nelijk wel wat waars in zijn uitlatin gen zit. Sinclair verklaarde voorts heel wat steunbetuigingen voor zijn betoog te hebben ontvangen. De Australische premier Malcolm Fraser probeerde gisteren olie op de golven te werpen door te verklaren dat er heel wat waardevolle immi granten uit verschillende landen wa ren gekomen naar Australië, onder wie ook mensen uit Groot-Brittan nië. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance is gisteren in Israël aangekomen waar hij van het vliegtuig werd gehaald door zijn Israëlische collega Mosje Dajan (rechts). Op het vliegveld waren zoals gebruikelijk, weer de nodige microfoons voor de Amerikaanse minister klaar gezet. STUTTGART (DPA) Acht gevan genen, die tot de harde kern van de Baader-Meinhof-anarchisten gere kend worden, zijn ln de gevangenis van Stuttgart slaags geweest met bewakers. Over het verloop van het gevecht en het aantal gewonden ga ven gevangenisdirectie en de advo caten van de gedetineerden gisteren tegenstrijdige berichten. Volgens de gevangenis weigerden acht gevangenen - onder wie Andre as Baader, Gudrun Ensslin en Jan Carl Raspe tijdens het gemeen schappelijk luchten een celdeur te laten sluiten. Toen de gevangenen de deur blokkeerden, kwam het tot een handgemeen met ongeveer 20 bewakers, waarbij aan beide zijden gewonden vielen. De advocaten spreken echter van „een volledig ongemotiveerde over val" van circa 50 bewakers op de gevangenen. De gevangenen waren daarbij geslagen en getrapt. Ze wa ren in hun cellen opgesloten, na kor te tijd eruit gehaald en opnieuw geslagen. Alle gevangenen hadden kwetsuren opgelopen. JOHANNESBURG (Reuter, UPI) De Zuidafrikaanse veilig heidspolitie houdt 579 mensen in hechtenis zonder dat er tegen hen een aanklacht is ingediend. Dit meldt het onafhankelijke instituut voor de betrekkingen tussen de rassen in Johannes burg. Het instituut geeft bovendien de na- Grote groepen scholieren hebben men van mensen die sinds maart vorig Jaar zijn omgekomen terwijl ze in de gevangenis zaten. Het instituut merkt hierover op: „De frequentie waarmee arrestanten van de veilig heidspolitie sterven zou de hele ge meenschap zorgen moeten baren" Officiële onderzoeken naar de sterf gevallen hebben geen definitieve conclusies over de doodsoorzaken opgeleverd. De familie van de omge komen mensen gelooft dat de sterf gevallen „voortvloeien uit de onder vragingsmethoden in eenzame ops luiting", aldus het rapport van het instituut, dat opnieuw aandringt op onderzoek naar de omstandigheden bij het verhoor en de gevangen schap. De Zuidafrikaanse politie heeft als oorzaak voor de achttien sterfgeval len opgegeven: zelfmoord door op hanging (zevenmaal), dodelijke val of sprong (driemaal), natuurlijke oor zaken als beroerte en hartaanval (viermaal), gerechtvaardige doods lag door de politie (éénmaal), geweld toegepast bij de nek, zonder nadere aanduiding (éénmaal) en onbekende oorzaak (één maal). gisteren voor onrust gezorgd in di verse zwarte voorsteden van Johan nesburg en Vereeniging. Tenminste 1500 leerlingen verlieten de middel bare school van Brakpan, een zwarte gemeenschap 16 kilometer ten oos ten van Johannesburg. Twee auto's van het Bantoebestuur werden door de jongeren met stenen bekogeld. In de zwarte woongemeenschap Kathe- r r<WKI]jK ma, ook aan de oostkant van Johan nesburg, werden 21 scholieren door de politie gearresteerd. Een Zuidafri kaanse politiefunctionaris verklaar de dat de bezetting van de scholieren in Soweto slechts vijftien tot twintig procent bedroeg. den van Johannesburg. Er brandde hier een bestelauto van de PTT uit. Verslaggevers werden niet in het ge bied toegelaten „omdat de gespan nen situatie door de berichtgeving zou kunnen worden verslechterd", aldus de Zuidafrikaanse autori teiten. Vorige week waarschuwde minister van politie Jimmy Kruger dat scho len die niet meer door de leerlingen bezocht worden gesloten zullen worden. In de zwarte woongemeenschap Evaton bij Vereeniging zijn volgens een mededeling van de politie 230 jeugdige zwarten opgepakt voor on dervraging om achter de identiteit te komen van degenen die twee zwarte arbeiders en een Indiër had den gestenigd. Een aantal van hen is weer vrijgelaten. Het was voor het eerst dat er ohgeregeldheden wer den gemeld uit deze woongemeen schap bij Vereeniging, een indus triestad tachtig kilometer ten zui- Zuid-Afrika hoeft niet meer te reke nen op Franse wapens. Franse auto riteiten hebben gisteren meegedeeld dat er een totale stopzetting van de wapenleveranties aan Zuid-Afrika komt. Reeds getekende contracten voor de levering van twee onder zeeërs en twee oppervlakteschepen .zullen wel doorgaan. Het Franse besluit geen wapentuig meer te leveren komt aan de voor avond van een bezoek van de Franse minister van buitenlandse zaken. Louis de Guiringaud aan Kenia, Zambia, Mozambique en Tanzania. Enige tijd geleden deelde president Giscard al mee dat zijn land al een gedeeltelijk embargo voor wapenle veranties had afgekondigd. helft een 1 ideren. Bnvijbr Bert van Panhuis ;nt bei nen te klein aantal Noordieren zal het bezoek van de Britse agenajngin Elizabeth II aan Ulster niet meemaken. Toen zij een odiging in de brievenbus kregen om de vorstin persoonlijk te noeten hebben ze voor zichzelf en hun gezin snel een vakan ti Spanje of een ander ver land geboekt. We staan liever op de rte lijst van Elizabeth maar na de serie verontschuldigin- voor het verstek gaan is dat niet zeker dan op die van de redeneerden deze onderdanen. Want het leger van de NST Mikeinen had ze laten weten dat ze zeker op die lijst zouden en als ze de festiviteiten zouden bijwonen. 368 iie, hengst van deze Noordieren is te- i de injm voor de hoogspanning waar- itigd Sihet tweedaags bezoek vandaag irhuizerlorgen van de Britse koningin ird gaat. Degenen, die voor de heid van Elizabeth zorg moe- ragen, van jan soldaat en de ikaanse FBI-agent tot premier s Callaghan toe zullen morgen ucht ademhalen ais blijkt dat m ongelukken zijn gebeurd, ist Rijs )en gaan steeds meer mensen Èfvragen hoe het zóver heeft :essie m komen. Noord-Ierland is niet 16 au$ het gevaarlijkste deel van het lastingeigd Koninkrijk, de koningin n 22 aucr naar toe in de voor de repu- 1 nen meest omstreden periode 26 au£t Jaar- Gisteren was het name 's jaar geleden dat honderden s zijn en van IRA-sympathieën irchiillaïht€ ingezetenen van de pro- numm( zonder vorm van proces wer- pgesloten in speciale kampen, srmorgen is het acht jaar gele- flt de protestantse „Mars van xlingen van Derry" geweldda- otheken ether. _J de hand liep en sindsdien is thate Britse leger in Noord- 1 gedetacheerd. en kijf Is buiten kijf dat de koningin kader van de jubileumreis door haar rijk ook Noord-Ierland zou aandoen. Ontraden zou niet hebben geholpen zo heeft het verleden ge leerd. In de 25 jaar dat ze op de Britse troon zit heeft ze tweemaal een reis gemaakt, die haar om veilig heidsredenen sterk is ontraden.In 1961 was dat het bezoek aan de oud kolonie Ghana. De toenmalige presi dent Kwame Nkroema had de wind tegen en er waren al enkele aansla gen op zijn leven verijdeld. De Britse leiders waren bang dat zij getroffen zou worden door een voor Nkroemah bestemde kogel maar Elizabeth wil de van geen afgelasten weten. „Ik ga alleen niet als er een absoluut ver bod van het kabinet komt en daaruit zal ik dan mijn consequenties trek ken" moet ze hebben gezegd daar mee haar reputatie van onverschrok kenheid en koppigheid bevestigend. Ook een bezoek in 1964 aan Frans Canada ging ondanks geruchten van aanslagen door omdat de vorstin niet voor dreigementen wenst te wijken. Met deze kennis had men dan in ieder geval een ander tijdstip kun nen kiezen, zo wordt verwijtend ge zegd in met name gematigd katho lieke kring. Verzoeken om het be zoek alsnog van het reisschema te schrappen hebben nu echter nauwe lijks zin meer omdat het kabinet zich een dergelijk gezichtsverlies niet meer kan permitteren. De premier en zijn minister voor Noord-Ierland Roy Mason hebben tot nu toe steeds gezegd dat de Britten in de strijd met de IRA aan de winnende hand zijn en een toegeven aan de dreige menten van de republikeinen dat ze het bezoek gewelddadig zullen ver storen zou de positie van de regering in de provincie ernstig schaden. En dus is het andere plan uit de kast gehaald en dit houdt in dat er veilig heidsmaatregelen zijn getroffen als nimmer tevoren. Zelfs niet bij het vorige bezoek van Elizabeth aan Noord-Ierland in 1966 toen er hoog vanuit een gebouw een brok steen op het dak van haar auto werd gewor pen en een vrouw een drankfles te gen een raampje smeet. Ditmaal zijn 32.500 man politie en militairen inge schakeld. Zij moeten het „gewone werk" doen: het bemannen van con troleposten in de wijde omtrek van het te bezoeken gebied en het con troleren van allerlei voorwerpen die een bom zouden kunnen zijn. Fijnere werk Voor het fijnere werk, de bescher ming van de koningin en haar ge volg, is een speciaal bataljon van 500 man uit Schotland overgevlogen. Het koninklijke Jacht Brittannia, waarmee Elizabeth, prins Philip en hun zoons Andrew en Edward de Noordierse wateren zullen binnenva ren staat onder constante bewaking van de marine en kikvorsmannen zwemmen rondom het vaartuig om een aanval van onderuit te voorko men. Voorts zijn er specialisten aan getrokken voor het geval er een aan val met raketten zou worden gedaan. Van de kant van de IRA is de indruk gewekt dat de helikopters waarmee in Noord-Ierland zelf zal worden ge reisd, tot de doelwitten zullen beho ren. Tenslotte ls zelfs de Amerikaan se federale politie aanwezig. Presi dent Carter heeft iets positiefs willen stellen tegenover de activiteiten van de Amerikaanse organisatie Nor thern Aid Committee. Deze groepe ring meent aan de situatie in Noord- Ierland haar steentje te moeten bij dragen door grote hoeveelheden geld en wapens in handen te spelen van de IRA. Carter overweegt overigens een eind te maken aan deze gelegali seerde patriottische hoogstandjes door Northern Aid te verbieden en er voor te pleiten dat het geld nu aan niet-politieke charitatieve instellin gen ten goede zal komen. De binnen- en buitenlandse troepen macht moet proberen te zorgen dat Elizabeths bezoek zonder Incidenten zal verlopen. Van de kant van de organisatie is zoveel mogelijk ge tracht kwetsbare gebieden te vermij den. In de eerste plaats is dat al toegepast op het vervoer: vaar- en vliegtuig in plaats van het kwetsbare voertuig de auto. Als ontmoetings plaatsen zijn twee plekken gekozen, die redelijk te bewaken zijn, name lijk Hillsborough Castle en de uni versiteit van Coleralne. Daar zijn ontvangsten en een rechtstreekse te levisieuitzending op het programma gezet. Beide terreinen worden her metisch afgesloten en iedereen wordt gefouilleerd. Zelfs de promi nentste gasten zullen hun wapens, die zij voor bescherming van lijf en leden ln broekband of handtas dra gen, moeten afgeven. Daarna wor den de ontwapende genodigden met door politie geëscorteerde speciale bussen naar het kasteel en de univer siteitsgebouwen gereden Het staat vast dat mocht er onverhoopt toch iets gebeuren met de koningin de ellende ln de provincie in alle hevig heid zal losbreken. De protestantse para-militaire organisatie UDA heeft al bekend gemaakt dat ze een lijst met de namen van 207 IRA-gezlnden heeft opgesteld, die stuk voor stuk in koelen bloede zullen worden koud gemaakt als er maar lets met Eliza beth gebeurt. Intussen ls de stem ming onder katholieken al flink ge daald want zij beschouwen de vor stin toch altijd nog als het symbool van de overheersing door Londen. De koningin is daar niet voor niets bekend als Eiiza-brit. Een hoge amb tenaar verzuchtte van de week dan ook: „Waar elders ln het Verenigd Koninkrijk de rondreis van de vor stin het volk vereend heeft daar wor den de bevolkingsgroepen hier weer ver uit elkaar gedreven." De IRA uitte zijn dreigementen deze week nog eens op de voorpagina van het republikeinse lijfblad Republican News. Foto's van slachtoffers van de strijd in Noord-Ierland en de overigens verkeerd geciteerde zin uit de jubileumrede in het parlement „Ik kan niet vergeten dat ik gekroond ben tot koningin van heel Groot- Brittannië en Noord-Ierland" gaan vergezeld van de kreet „Ze zal het nooit vergeten!"

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7