"Normale leven weer beginnen' e tekening van een lezer Kinderen in Bovensmilde weer naar school ommentaar aadselaehtig protest (1) idselachtig protest (2) Gemeente kan de Molukse problemen alleen niet aan .CÖD S^VETttt Strandweer rgeten doe je het nooit een sierlijke buiging na de voorstelling gevoel voordeeltje uit de boze ENSDAG 10 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet ambtenarenbonden van het V bereiden acties voor. Er is ike van demonstraties. Ook sta- |en van overheidspersoneel wor- niet uitgesloten, zelfs als het om vitale diensten als de poli- Waar tegen geageerd zal wor- is echter een vraagteken. In het nuniqué van de bonden wordt iroken van „dreigende voorne- i" van de regering tot eenzijdige asting van de rechtspositie van tenaren. nu toe zijn blijkbaar alleen de len van NW-ambtenaren op de »te van geheime voornemens, en (ezien deze bonden hierover i onthullingen hebben gedaan, t het voor ons gissen waardoor „ernstige verontwaardiging" wel mag zijn opgewekt. communiqué spreekt meer con- Jt over bepaalde uitlatingen van Iractie-leiders van PvdA (Van Thijn) en D'66 (Terlouw) tijdens het formatiegebeuren rondom het Haagse Binnenhof, en van minister Boersma van sociale zaken. Recente openbare uitlatingen van Van Thijn over de ambtenaren zijn echter niet tot het nieuws in de media doorge drongen. Zonder nadere informatie is een oordeel daarover dus niet mogelijk. Terlouw heeft op een persconferen tie in de formatie gesproken over rekenwerk van zijn financiële „rech terhand" Nypels, waaruit zou blij ken dat een maximering in het pen sioen van hogere ambtenaren een rechtvaardige zaak is. Deze uitlating kan echter onmogelijk verkeerd zijn gevallen bij de NVV-bonden. Voor zitter Dutman van de NVV-ambte- naren heeft immers zelf openlijk laten weten dat een lager pensioen maximum voor hogere ambtenaren bespreekbaar is, wat hem betreft. ma wordt gewraakt vanwege uitspraak dat de welvaartsvast- van het ambtelijk pensioen discussie" moet komen. De len van NVV-ambtenaren kla- nu dat ze zonder voorgaand (leg en inspraak dreigen te wor- overvallen door juist dezelfde pen gedoeld wordt op Boers- die anders zo hun mond vol leu^>en over overleg, em: hutfs een hee' raar verwijt. Boers- de heeft immers uitsluitend nog i lajedrongen op discussie. Concre- Jonjeuwe plannen of voorstellen van tendering ziJn niet gedaan, ge- ik Jn omdat ze nog niet bestaan. kofj fie.'Wiscussie waarop Boersma aan- hiJlgl, lijkt ons overigens zeer zin- 0eet Slechts enkele beperkte groe- teu' werknemers buiten de over- jj j^dienst hebben een pensioen- •ziening, die enigszins de wel- tsvastheid benadert. De ambte- nm^nbonden zeggen dan dat de gnodige rechtvaardigheid moet _j!en verkregen door voor alle jmemers een uitstekende pensi- voorziening als die voor ambte naren, te bewerkstelligen. Maar dat is een slecht argument. Het staat immers als een paal boven water dat zeker de komende tien jaren het geld daarvoor er niet zal zijn. Het ambtelijke pensioen zal nog lange tijd voör het gewone be drijfsleven onbetaalbaar blijven. Intussen moeten die prachtige pen sioenen voor ambtenaren wel ai die jaren uit het nationale inkomen op gebracht worden. Vinden de NVV- ambtenaren dat dan een eerlijke verdeling van de begrensde nationa le koek? Ons lijkt op zijn minst te overwegen dat de ambtenaren zelf meer gaan meebetalen aan hun uit stekende voorziening. Voelen de bonden van NVV-ambte naren soms zichzelf zo arm aan goe de argumenten dat zij op voorhand de discussie, waarom Boersma vroeg, willen voorkomen? Een an dere oplossing voor het raadsel van deze vroegtijdige eruptie van „ern stige verontwaardiging" zouden we Politi6 op dit moment niet kunnen be denken. BOVENSMILDE De in mei gegijzelde kinderen uit Bo vensmilde gaan deze week, evenals hun leeftijdgenoten el ders in het land, weer naar school. Een maand vinden zij onderdak in een leegstaand schoolgebouw in Assen. Daar na verhuizen de kinderen ook de Zuidmolukse naar hun dan gereedgekomen nood- school met negen lokalen naast de bibliotheek in Bovensmilde. De openbare lagere school in het centrum van het dorp, waar 105 kin deren vier dagen en vijf (later vier) onderwijzers bijna drie weken door vier jonge Zuidmolukkers werden gegijzeld, zal worden afgebroken. Het indertijd door pantserwagens zwaar gehavende gebouw staat er echter nog steeds, omgeven door prikkeldraad en andere versperrin gen. Burgemeester P. de Noord van Smilde verzekert dat het gebouw in gevolge de wens van de gemeente raad zal worden afgebroken, zodra de gemeente daar kans toe ziet. De laatste zichtbare herinnering aan de gijzeling in Bovensmilde zal dan zijn verdwenen. Of dat de bewoners de gebeurtenis zal doen vergeten is echter de vraag. De moeder van twee gegijzelde zusjes wil het wel: „Mijn man en ik willen er niet meer over spreken. Wij zijn intussen op vakan tie geweest en mijn dochtertjes gaan weer naar school. Het normale leven in ons gezin moet dan weer be ginnen". Veel Nederlandse ouders in Boven smilde blijken er zo over te denken. De verontwaardiging over het ge beurde en de vrees voor herhaling is weggeëbd, meentf burgemeester- De Noord. Slechts twee Bovensmilder gezinnen zijn in verband met de gij zeling naar andere gemeenten ver huisd. De rest zal blijven, voorspelt de burgemeester. Wat hem vooral dwars zit is de toe komstige verhouding in Bovensmil de tussen de zevenhonderd Zuidmo lukkers en de Nederlandse gemeen schap. Hij erkent, dat er strubbelin gen zijn geweest na de schoolbezet- ting en dat er nog steeds irritaties over en weer bestaan. In de super markt van het dorp is bijvoorbeeld in de afgelopen maanden nog wel eens ruzie ontstaan tussen Neder landse en Zuidmolukse vrouwen. De Noord vindt dat logisch en tilt er niet zwaar aan. De kinderen uit Bovensmilde gingen gisteren voor het eerst na de gijzelingen weer naar school, voorlopig naar een school in Assen. Over een maand zullen zij de dan gereedgekomen noodschoot met negen lokalen in Bovensmilde in gebruik kunnen nemen. Op de foto het vertrek van de kindern per bus uit Bovensmilde. Serieuzer neemt hij de klacht van Molukkers, dat het rijkspolitiekorps in Smilde kort na de gijzelingen fors is uitgebreid. Normaal moet Smilde het stellen met tien k elf agenten, nu zijn het er zo'n dertig. De Molukkers zeggen last te hebben van de vele. politiepatrouilles in hun woonwijk, maar de burgemeester vindt daft een logisch gevolg van de uitbreiding van het korps en bovendien, zegt hij, is de extra politiebewaking tijdelijk: „Minister Van Agt heeft slechts toe gestemd in een voorlopige uitbrei ding van het korps. Over enkele maanden zal de zaak opnieuw wor den bekeken". De Molukse gemeenschap in Bo vensmilde dreigt overigens na de gij zelingen nog meer dan in voorgaan de Jaren te vervreemden van de rest van het dorp. Contacten met andere dorpsbewoners zijn er wel, maar min of meer toevallig: in winkels, op straat en in de bus. Andere contac ten zijn er sinds de gebeurtenissen eind mei/begin juni nauwelijks geweest. Enkele weken geleden poogden de hervormde en de gereformeerde Ker ken in Bovensmilde de „partijen" wat dichter bijeen te brengen. Tus sen een aantal Nederlandse en Mo lukse gelovigen ontstond een later als „goed" omschreven, vier uur du rend gesprek, maar daar is het voor lopig bij gebleven. Een tweede initiatief kwam een maand geleden van voorzitter W. W. Lambers van de buurtvereniging Bo- vensmilde-Oost. Hij stelde de ge meente voor een algemeen bewo nerscomité op te richten voor zowel Nederlanders als Zuidmolukkers. De gemeente heeft hierop tot nu toe niet geantwoord. Het gemeentelijk apparaat in Smil- Verklarina de blijkt overigens nauwelijks con- 59 tact te hebben met Molukkers. Vroe ger praatten wij als gemeentebe stuur nog wel eens met de Molukse wijkraad, maar daar is ook niet veel meer van over, aldus burgemeester De Noord. De laatste jaren kwamen vooral jonge Molukkers bij de ge meente aankloppen voor subsidie, maar telkens als wij vroegen naar een begroting of ledenlijst van hun opgerichte comité, hoorden wij er in Bovensmilde, dat vooral het con tact met de gemeente Smilde ver broken zal worden, omdat „dat toch niets opleverde". Burgemeester De Noord ontkent dat laatste: „Wij zijn altijd bereid geweest Molukkers te ontvangen en hun subsidie te geven. Zij moeten dan wel voldoen aan de subsidie voorwaarden volgens de Nederland se wet en dat betekent op z'n minst het bij de overheid indienen van plannen en een begroting," aldus De Noord. Er is geen sprake van dat alleen de gemeente Smilde „weiger achtig" is. Het Ministerie van CRM is precies dezelfde mening toege daan, zegt hij. Klein deel Overigens gelooft De Noord, dat de verklaring door slechts een zeer klein deel van de Molukse bevolking wordt gesteund. Hoe is het anders te verklaren, zegt hij, dat een dag na de verspreiding van de verklaring het eerste elftal van de plaatselijke voetbalvereniging BSVV normaal trainde onder leiding van hun Mo lukse oefenmeester. Ook enkele spe lers zijn Molukker. Het Smllder gemeentebestuur noch enige andere gemeentelijke instel ling heeft trouwens de verklaring toegestuurd gekregen. De burge meester zegt niet geschrokken te zijn van de verklaring: „De zaak is wat overtrokken". Het Smilder gemeentebestuur is overigens van mening, dat proble men met en rond de Molukkers slechts landelijk benaderd en opge lost kunnen worden. „Dat is geen taak van de gemeente Smilde, wij kunnen dat ook niet aan." niets meer van. Bovendien zeiden deze jongeren vaak de gehele Mo lukse gemeenschap in Bovenspilde te vertegenwoordigen, maar bij na vraag bleek dan, dat op vergaderin gen slechts een handjevol mensen aanwezig waren geweest, aldus bur gemeester De Noord. De Smilder burgervader vermoedt, dat dit de achtergrond is voor de onlangs gepubliceerde verklaring, waarin vijftig Jonge Molukkers uit Bovensmilde zeiden alle relaties met Nederlandse instanties en per sonen te zullen verbreken. Het ging hun met name om justitie en politie. Later verklaarden deze jongeren, die ook hier zeiden %te spreken na mens de hele Molukse gemeenschap Nazorg Smilde heeft heel wat te „stellen" met de zo moeilijk toegankelijke Molukse bevolkingsgroep. Daar komt nu bij, dat ook de Nederlandse gemeenschap in Bovensmilde sinds de gijzeling en de treinkaping bij De Punt meer dan „normale" gemeen telijke aandacht vraagt. Die aandacht ligt dan vooral op het terrein van de geestelijke nazorg voor de gegijzelde kinderen en hun ouders. Dezen hebben zich welis waar in de afgelopen periode meer dere keren lovend uitgelaten over hun opvang door gemeente, provin cie, rijk en andere instellingen, maar toch overleggen de gemeente Smil de en onder andere het ministerie van CRM nog over de wenselijkheid van verdere nazorg. leningen, Sterdam. bjj_voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. >ran< .dezT cheil airei egge eer ii st or Jlaire sn ei n eei lesor en ei HET WEER door Hans de Jong Uit de versukkeling Het lagedrak-kerntje dat zon dag op zo'n ouderwetse manier onweer ontketende, is ten noorden van ons land in de ver sukkeling geraakt. Het waren gisteren dan ook nog wat zwak kere impulsen, die hier en daar een regenbui tot stand brach ten. Plaatselijk heeft het ook nog geonweerd, onder meer in de stad Groningen. Zoals het KNMI ln het middagweerpraa- tje al meedeelde, zijn de baro meters op de route Azoren- Scandinavië op een stijgende toer geraakt. Het is te hopen, dat zij aan dat stijgen verslaafd zullen raken. In dat geval is er voor ons weer eens een stand vastiger weertype met droogte en zonneschijn in zicht. Erg vlug zal die overgang vermoedelijk niet zijn, maar dat is in de mees te gevallen toch wel een gunstig teken. Langs de wegen der gelei delijkheid komt er vaak iets be ters tot stand dan bij zeer snelle luchtdrukstijgingen. Gunstig lijkt ook, dat de hoogte stromingen boven de Britse ei landen (gistermiddag nog over wegend uit nnw) een stuk zwak ker zijn geworden. Als de wind nu binnenkort ook in de hogere lagen op de draaiende toer gaat, namelijk van west naar noord oost, zit er inderdaad een betere periode aan te komen, al gaat het mij veel te ver, nu al over een hittegolf in de tweede augustus- helft te roepen. Zoals gezegd. de hoogtewinden dienen in het spel betrokken te worden. Zo lang dat niet het geval is en de hondsdagen zijn pas 18 augus tus voorbij kunnen ze een zwak warmtefrontje de Britse eilanden binnenvoeren, dat daar voornamelijk in het noordwes ten wat regen brengt. Als het gebied van hoge druk boven Scandinavië inderdaad rugge- graat krijgt, zult u daar de ko mende dagen nog van horen. Gistermorgen belde de me vrouw uit Veenendaal op, die eerder een melding had doorge geven over sneeuw tijdens de onweersbui van zondag jongst leden. Het bleek anders te zijn geweest dan de krant van giste ren suggereerde: geen laag sneeuw van één centimeter („Ik bloosde ervan, toen ik het las", onthulde zij mij.), maar natte sneeuwvlokken van een centi meter doorsnee, die zij in de koude, dalende tak van de bui tezamen met hagelkorrels om laag zag komen. Natte sneeuw in de zomer wat het dan ook is (mogelijk in een vrij ver stadium gesmolten hagelstenen, zoals sommige meteorologen den ken), een koude douche was het wèl. Dick Alderliesten in Almkerk beschrijft, hoe hij in de nacht van zaterdag op zondag jongst leden het rommelen van de don der zeer zwak hoorde van een bui erg ver weg in het west noordwesten. Er waren nog ster ren te zien op circa dertig gra den boven de horizon en toch was het geluid hoorbaar. Als wij aannemen, dat de buien zich op dat moment boven Rozenburg hebben bevonden (er kwam een rapport daarover binnen), he melsbreed circa vijftig kilome ter verwijderd, moet het geluid ongeveer honderdvijftig tellen na de bliksem onderweg zijn ge weest, alvorens des waarnemers oor te treffen. Alderliesten zei dan ook, dat hij in de stilte van het platteland het geluld meer gevoeld dan gehoord had. Het kan zijn dat een warm plafonne tje op iets grotere hoogte de geluidsimpulsen over grotere af stand dan normaal weer naar de aarde heeft teruggebogen. In de avond van 6 november 1955 doemde aan de Noordhol- perioden met zon V-c Weerrapporten landse kust plotseling een on weersbui uit zee op. De waarne mer in Callantsoog beschreef deze bul, die zich bij zware mist voordeed en rond middernacht erg zwaar uitpakte zonder re gen. Het geluid van dit onweer is destijds gehoord (alleen bij nauwlettend luisteren) tot in Neede in de Achterhoek: af stand 130 k 140 kilometer van de bron. Het geluid trof het Gelder se oor driehonderdnegentig tot vierhonderdtwintig tellen na de flits. Vandaag grotendeels droog, wolkenvelden, maar ook hier en daar wat zon, gematigde tempe ratuur. 19 k 20 graden bij noord westelijke tot noordelijke wind. Verdere vooruitzichten: heel ge leidelijk aan iets vriendelijker. Amtterdam rwaar bew. 19 0.4 De Bill licht bew. 19 0.1 Deelen twaar bew. 19 10 Eelde 21 4 Eindhoven licht bew. 19 2 Den Helder motregen 17 Botterdam licht bew. U 0 Twente rwaar bew. 19 7 Vlisslngen licht bew. 19 0 Zd Limburg licht bew. 20 0 Aberdeen hall bewolkt 19 0 Athene onbewolkt 34 0 Barcelona halt bewolkt 27 0 Berlijn licht bew. 24 0 Bordeaux half bewolkt 26 0 Brussel holf bewolkt 18 4 Frankfort licht bew. 25 0 Genéve half bewolkt 22 0.1 Helsinki twaar bew. 21 Innbrürk regen 24 16 Klagenfurt twaar bew. 21 6 Kopenhagen licht bew. 20 0 Lissabon onbewolkt 24 0 Locarno regenbui 22 9 Londen half bewolkt 21 0 Luxemburg twaar bew. 21 0 Madrid licht bew. 34 Malaga onbewolkt 28 0 Mallorca onbewolkt 31 0 Münchcn regen 21 6 Nice twaar bew. 2S 0 Oslo twaar bew. 20 0 Farijs licht bew. 23 0 Rome half bewolkt 28 0 SPlit onbewolkt 29 0 Stockholm half bewolkt 23 0 Wenen half bewolkt 27 2 Ziirirh twaar bew. 20 21 Casablanca 24 O Istanboel licht bew. 29 0 Las Palmas licht bew. 2S New York half bewolkt Tel Aviv licht bew. 29 0 Tunis licht bew. 33 0 Vkkingen, angsten, dromen en venningsverschijnselen, ze ho er (soms allemaal) bij voor de ige roker die probeert te stop- In het augustusnummer van juis bnaandblad „Mensen van nu" ellen een paar ex-rokers wat ze sten doormaken. 3. sp 7. b^erBellJk mijn niet meer roken idverÊens met een amputatie," ver maalt 52-Jarlge man die er al tien «1 (al*011 a* is- Je voor dat Je na 20. ppngeluk bijvoorbeeld Je linker Sei, zou moeten missen. Dat is na- 27. verschrikkelijk. Je leert er lofllte leven, maar vergeten doe Je hooit." aalf g g 5 pns een 38-jarige vrouw, die al I. schf dan eens is opgehouden met 10. en binnenkort een nieuwe sch^g waagt, is het belangrijkste i>uwlaJe het echt uit de grond van je luwwf^t. Ik vind het overigens ook 6 vlaPerschrikkelijk vieze gewoon- e pui# ,0°P de hele dag m'n tanden te poetsen om die smaak kwijt te raken." Een man van 32, die wel twee pak jes sigaretten per dag rookte en nu alleen af en toe een damessigaartje opsteekt, gooide op zomaar een avond radikaal zijn sigarettenvoor- raadje weg. Hij had het er erg moei lijk mee, vertelt hij: „Ik ben meer gaan eten, drinken en vooral snoe-, pen. De eerste weken was in chag rijnig en sliep ik vreselijk slecht. Ik droomde soms over grote sigaret ten die als frisse witte zeppelins door mijn slaapkamer zweefden, en het vertrek vulden met een verruk kelijk zoete, oosterse geur. Na een paar maanden hield ik het niet meer uit: ik stak een sigaartje op. Wat een heerlijk moment was dat. Inhaleren deed ik niet, de geur en de prikkeling van de rook waren op zichzelf al voldoende om mij tevre den te stellen. En zo is het ge bleven." Of de ophouders volhouders zijn, Vertederd kijken tribunes vol Moskovieten naar het tafereeltje in de piste van Moskou's circus, waar de voormalige wilde-dieren-temster Valentina Simonowa met haar koeien optreedt. Zoals we al eerder meldden, is Valcntina helemaal wèg van haar intelligente, zachtaardige koeün, die volgens haar kunnen voetballen, raadsels oplossen, bloemen aanbieden en dansen. Hier is dan het resultaat van de training: de „artiesten" hebben hun voorstelling beëindigd en maken tot slot een sierlijke reverence voor Valcntina en de toeschouwers. zal nog moeten blijken. Zelfs die man die er al tien jaar van af is, verzucht: „Ook al heb ik in tien jaar geen sigaret meer aangeraakt, toch ben ik er zeker van dat ik, als ik er nu een zou opsteken, er direct weer aan verslingerd ben. Maar ge lukkig heb ik die aanvechting nooit. Eigenlijk ben ik een verslaaf de roker die niet meer rookt." „Dat het gebouw waarin we wonen, luxueus is ingericht, is plezierig, maar niet noodzakelijk. Dat het eten uitstekend is, stemt leder tot tevredenheid, hoewel er altijd wel iemand is die iets heeft aan te mer ken, maar het belangrijkste en es sentiële om ons hier een klein beet je gelukkig te voelen is de manier waarop men met je omgaat. Laten ze ons toch alsjeblieft het gevoel geven, dat we nog een beetje vol waardig mens zijn. Al zijn we ge brekkig en hulpbehoevend, daar om hebben we ons gevoel nog wel" (Brief van een 96-jarige mevrouw uit een verpleeghuis, afgedrukt in het maandblad Leef tijd). Een lapje grond ln Callfornië: ruim een miljoen gulden. Eten en drin ken: 50.000. Cadeautjes voor fa milie en vrienden: meer dan 100.000. Diversen: 300.000. Zo ziet het huishoudboekje over de laatste twee maanden er uit van het echtpaar Melchlor en Victoria Javier Jr. uit Manilla. Daar komt nog een en ander bij, waaronder 200.000 voor de broodnodige rechtskundige bijstand, want hele maal eerlijk zijn de Javlers niet aan al dat geld gekomen. Weliswaar hebben ze het niet gestolen, maar ln feite is het niet van hen: de Mellon Bank in de Amerikaanse stad Pittsburgh zou duizend dollar op Javiers rekening bij een bank in de Filippijnse hoofdstad overboe ken, maar zette er, per ongeluk natuurlijk en oliedom, drie nullen teveel achter, één miljoen dollar dus. Het echtpaar, dat op die ma nier een kleine 2'A miljoen gulden teveel ontving, boekte het geld ij lings over op een nieuwe rekening en begon links en rechts geld te beleggen en uit te geven. Toen de Mellon Bank al gauw na de vergis sing bij de Javiers aan de bel trok, lieten ze weten dat er nog maar goed 30.000 over was, en dat de rest „bindend belegd" of gewoon op was. De bank heeft ln Manilla een proces tegen het echtpaar aan gespannen en hoopt nu maar dat de manipulaties van de Javiers ook voor de Filippijnse wet niet door de beugel kunnen. Intussen zijn de echtelieden allerminst van plan het geld terug te geven; ze hebben zelfs gedreigd die resterende 30.000 ook te zullen verdonkeremanen als de bank de klacht niet onmiddel lijk intrekt. Afgezien van de etherpiraten zijn er heel wat zendamateurs met ver gunning, die vanuit een hoekje van hun huls praten met wildvreemden in Japan, Amerika, Rusland, Aus tralië en zelfs met de Noord- of Zuidpool. Hier en daar is het na tuurlijk veel vroeger of veel later dan bij ons, en dat maakt dat zen damateurs voor de lol soms halve nachten „moeten" opblijven. Ze kunnen erg veel, maar niet alles mag, zoals zendhobbyïst A R. Krummfuss in het dagelijks le ven bij Verolme in Amsterdam wer kend in het personeelsblad van Rijn-Schelde-Verolme bekent: er mag niet over politiek gesproken worden en vloeken is uit de boze. evenals het draaien van seksplaat- jes: een amateur die dat laatste toch deed, kreeg een levenslang zendverbod. „en dat is maar goed ook", vindt de heer Krummfuss.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5