Democratie gebaat bij lokale omroep Voorlopig vier miljard bezuinigingen Plannen voor waterzuivering in Rijndelta Nieuwe organisatie Zuidmolukse jeugd fracties Voorlopige afspraak verzekeraars over rampschade Tenerife Prins Willem-Alexander fotografeerde zijn ouders Deze week in litelle mmnm p Gunstige ervaringen met kabel-televisie Onderwijzer met ziekteverlof Kijkers laten zich niet klakkeloos voor buis scharen Verdergaande plannen zullen tijdig worden voorbereid De helft geschrapt van plannen voor belastingverhoging Bouw van installaties kan binnen een jaar beginnen Waterschappen vallen plan Rotterdam aan [NSDAG 10 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet IJMEGEN (ANP) De experimenten met lokale kabeluitzendingen zijn geslaagd. De kijkers iten zich niet klakkeloos voor de buis scharen. Lokale omroep is niet de grote concurrent van de laatselijke pers gebleken. Verenigingen en organisaties hadden weinig voordeel, maar ook weinig voorzitter Eibertse van het schoolbestuur Bt van de lokale omroep. In de vrij nieuwe vestigingen Dronten en Zoetermeer moest meer orden voorgelicht dan in Goirle en in Melick en Herkenbosch, waar vooral problemen werden legellcht en discussie werd gevoerd. De democratie functioneert beter door kabelomroep. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Zuidmolukse jongeren uit Assen, Bovensmil- de, Tiel, Eist, Heer, Vught en Hatert hebben een nieuwe organisa tie aangekondigd, de Susunan Pusat Pemuda RMS in oprich ting. Deze organisatie zal zich onafhankelijk opstellen, maar wil een goede verstandhouding opbouwen met andere organisaties van Zuid-Molukkers. vutontci ciiuciwc van iicu oviiuuiucsvuut It hebben de onderzoekers van het stituut voor massacommunicatie in de katholieke universiteit in Nij- egen neergelegd in hun tweede in- rim-rapport. Ze zijn nog niet klaar: m nadere uitwerking kan nog wel tn wat ander beeld opleveren. et onderzoek wordt in opdracht |n rijksoverheid ingesteld. Nu )rdt een overzicht geboden van de itwikkeling van de experimenten, oral van de houding van het pu- lek tegenover lokale kabelomroep, onderzoekers constateren dat er voldoende mate gekeken en/of ge- Isterd wordt naar de lokale om- ep. Zij veronderstellen, dat afge- in van schommelingen een pro- amma door ongeveer twintig tot rtig procent van de inwoners irdt bekeken en soms door aan- inlijk méér. Van de Nederlandse perimenten kan niet gezegd wor- n, wat wel van Amerikaanse werd Btgesteld: eigenlijk wordt niet ar programma's gekeken die ama- ïrs hebben gemaakt trgelijking h de experimenteerplaatsen ver- ijkt men de programma's van de ;ale omroep met actualiteitenpro- tmma's: informatief, soms met lusement versierd. De kijk- ihtheidscijfers voor de lokale ult- idingen komen nagenoeg overeen !t of zijn hoger dan voor de lande- te. Programma's voor speciale >epen van de bevolking bereikten te groepen ook méér. te het precies komt, dat niet klak- loos wordt gekeken istnog niet na te gaan. De onderzoekers vonden wel, dat in Melick, in Goirle en in Dronten de hoogste kijkdichtheden werden behaald door de program ma's, die de makers zelf belangrijker vonden dan andere programma's. Via de kabel werden ook radio-pro gramma's uitgezonden. In Goirle was de luisterdichtheid tien pro cent. Dronten en Zoetermeer haal den lagere cijfers, maar daar was men ook zeer laat met radio begon nen. Over deze mogelijkheden valt' daarom nog niet veel te zeggen. In Melick en Herkenbosch heeft men niet regelmatig radioprogramma's uitgezonden. Gebleken is, dat het kabelnet toch vooral wordt opgevat als een voor ziening voor televisie. Daarnaast kwam er de omstandigheid, dat men lange tijd de radioprogramma's slechts kon ontvangen via het tele visietoestel. Deze twee aspecten zijn extra hindernissen gebleken op de weg naar de ontplooiing van kabel- radio. De radioprogramma's worden door de luisteraars over het alge meen gunstig beoordeeld. Over de tv waren de kijkers over het alge meen tevreden. Niet iedereen denkt hetzelfde over de programma's, „maar een aanzienlijke afwijking van het gemiddelde oordeel komt slechts weinig voor,". In Melick, Dronten en Zoetermeer vormen de kijkers „een normale doorsnee van de bevolking". Van de bevolking blijkt een groot deel meer of minder naar de locale tv te kijken. Voor Dronten-kern is dat 87 procent, voor Goirle 8 pro cent, voor Melick en Herkenbosch 73 procent en voor Zoetermeer 54 procent. Naar de locale radio in Goirle luistert 73 procent van de bevolking. In de verhouding twee staat tot drie kan het publiek van Melick en van Goirle worden ver deeld in mensen die veel, dan wel weinig kijken. In Dronten is die ver houding bijna een op twee en in Zoetermeer een op drie. Van onze onderwljsredactie UTRECHT De omstreden onder wijzer R. van de Utrechtse Tweede Mariaschool is door het bestuur van die school geschorst. Bovendien heeft hij zelf ziekteverlof gevraagd. De onderwijzer kwam gisteren in het nieuws toen een groep ouders van de school aankondigde te zullen verhin deren dat de onderwijzer les zou gaan geven. De man wordt er door de ouders van beschuldigd de kinderen herhaaldelijk geslagen, geknepen, beledigd en zelfs gebeten te hebben. Het schoolbestuur heeft al jaren ge probeerd de onderwijzer tot beter gedrag te brengen. Enige malen heeft het bestuur aangetekende brie ven gestuurd, maar R. reageerde daar niet op en ging gewoon door met zich te misdragen ten opzichte van de leerlingen. Volgens voorzitter Eibertse van het schoolbestuur is R. geschorst om de rust op de school te bewaren. Over eventueel verder te nemen stappen, wordt contact gezocht met het Cen traal Bureau voor het Katholiek On derwijs, een adviserende instantie voor besturen van katholieke scholen. R. zou gisteren voor het eerst aan de Tweede Mariaschool beginnen. Voorheen heeft hij les gegeven aan de Eerste Mariaschool, die echter door een sterk terug gelopen leerlin genaantal gesloten moest worden. Het gedrag van de betrokken onder wijzer is hieraan waarschijnlijk niet vreemd. De onderwijzer deelde gis ternacht aan het bestuur mee dat hij met ziekteverlof wil, gezien de publi citeit die rond zijn aanstelling is ont staan. Henk Slwabessy, stafmedewerker van de Pattimura-stichting in Assen en lid van de initiatiefgroep van de nieuwe organisatie, zegt dat men zich nog in de „inventariserende fase" bevindt. Wel is het zo dat de SPP-RMS geen „losstaande zaak" is. De Initiatiefgroep heeft, volgens Si- wabessy, gereageerd op „aanvragen uit de gelederen van de Zuidmolukse jongeren om bestudering van de mo gelijkheden van bundeling van de krachten van de Zuidmolukse Jon geren". De SPP-RMS wil los van alle be staande Zuidmolukse organisaties de jeugdgroepen en onafhankelijke Zuidmolukse jongeren organiseren. Na afsluiting van de „inventariseren de fase" wil de SPP-RMS een eigen Zuidmoluks Jongerencongres organi seren. Wanneer dit congres zal plaatsvinden kan volgens Slwabessy nog niet worden gezegd. Slwabessy ontkende de berichten dat militante Zuidmolukse jongeren gelijktijdig met het congres van de Badan Per- satuan (het Zuidmolukse parlement) een eigen congres in het gebouw van de Pattimura-stichting in Assen zou den houden. Volgens Slwabessy zullen de Zuid molukse jongeren zich loyaal opstel len tegenover het „leidinggevende orgaan" van de Zuidmolukkers, mits deze zich „loyaal opstelt tegenover het volk en rekening houdt met de belangen en de wensen van het volk." De SPP-RMS vindt dat de bestaande Zuidmolukse jeugdorga nisaties te veel steun geven aan het beleid van ir; Manusama. Meningsverschil Over dit laatste punt lijken er bin nen de nieuwe organisatie echter meningsverschillen te bestaan. Vol gens Frieda Tomasoa, die op 23 Juni tegenover Trouw reeds verklaarde dat men bezig was een nieuwe orga nisatie van Zuidmolukse jongeren op te richten, zijn er nog geen afspra ken gemaakt over het beleid van de SPP-RMS. Frieda Tomasoa wil eerst afwachten wat de houdlgen zal zijn van de Zuidmolukse gemeenschap jegens de SPP-RMS. Deze toetsing zal op het komende Badan Persatu- an congres kunnen plaatsvinden. Van onze Sociaal-economische redactie DEN HAAG Het nieuwe kabinet zal voorlopig slechts vier miljard gulden aan bezuinigingen aan brengen in de groei van de collectieve uitgaven (over heid, sociale uitkeringen) tot 1981. Wel zal het kabinet „tijdig compenserende plannen ter grootte van enkele miljarden (guldens) voorbereiden voor het geval het nieuwe beleid niet de gewenste resultaten alwerpt. Die compen serende plannen omvatten niet alleen eventuele verdergaande bezuinigingen. Ook worden plannen voor eventuele „vergroting van de overheidsbestedingen" voorbereid. r Vervolg van pagina 1 situatie in te zien. Men zal over- gd moeten worden van de zin en irg noodzaak van inkomensmati- U). tg. ik ken geen hardere instru- en juten dan de overtuiging." n Uyl is „niet zo pessimistisch" ihet niet zou lukken de .inciden- inl loonstijgingen te beheersen. In 00j beleid is een jaarlijkse stijging i 0,75 procent vooralen. Dat is |d nog een miljard gulden per f voor incidentele verhogingen, is de formateur. Hij wees erop iS er na de oorlog jaren zijn ge- de st met een incidentele loonpost in min twee en min drie procent, rijl in 1975 nog deze post beperkt len !f tot 0,2 procent. Den Uyl ver ht vooral ook effect van het Op We wetje op openbaarheid van jse mens, waar het beheersing van. 1W. lentele loonstijging betreft. 'ew ade ibtenaren ler* Uyl ontkende voornemens om fissen van ambtenaren extra te irken, of de welvaartsvaste pen- len van ambtenaren aan te tas- „Ik verbaas me over de verhalen ambtenarenorganisaties hiero- Er is amper over gesproken in irmatiegesprekken. De gedach te wel geopperd, maar juist niet rko-aarc*' Er geen sPrake van dat d elvaartsvaste pensioenen eraan of de salarissen een half pro- extra zouden moeten matigen." de vanlomens ^op {vdA-fractie acht het „van ui- belang", dat er nu een apart jnse komt met regels voor niet Inkomens en vrije beroepen, fractieleider Van Thijn gis- het®nd- Ook is er. ingenomenheid der-! socialisten dat de politiek tot n en lining van inkomensverschil- anti.rordt voortgezet, en dat de tracht van de laagstbetaalden de veiliggesteld, ven- ^tóting olte-n van de punten die niet met öncreet cijfer zijn ingevuld, DDA-fractieleider Van Agt op praak om de belastingverzwa- an twee miljard die was voor- chopoveel mogelijk achterwege te door „onze fractie is dus uitslui- van{ebonden aan deze tekst dus cone- een cijfer. Dit betekent dat vanoinisters en -Kamerleden vo- recht hebben om straks te van,; die volle twee miljard zal rachtjogen doorgaan", aldus Van de afspraak om een alter- pakket van 'enkele miljarden' s klaar te maken voor eventu al uitgaven of extra bezuini- over van de overheid ingeval orzituitgestippelde beleid mislukt rechtaan Agt dat hij onder enkele n dien versgaat 'minimaal drie o{i'. vond Van voorts de, dat een bruto Inkomens- nog altijd een netto voor- ten, Set zich mee zal moeten bren- maatregelen heb- I dool wel eens tot gevolg, dat een etferhoging leidt tot een netto- M. Whg of netto er niet meer op gaan. Abortus Formateur Den Uyl wil de nu nog resterende programmatische pro bleempunten van de kabinetsforma tie in de komende weken buiten de publiciteit om met de fractievoorzit ters regelen. Hij wil de komende dagen na over leg met de afzonderlijke fractievoor zitters voorstellen op papier zetten voor die resterende punten; zelf noemde hij daarvan de abortus, de kernenergie, de defensie, enkele punten van het huisvestingsbeleid, het openbaar verover en de beper king van het energieverbruik. PvdA- leider van Thijn voegde daar gister avond nog het emancipatiebeleid aan toe. Den Uyl ontvangt vanmiddag de drie fractievoorzitters afzonderlijk om afspraken te maken over de pro cedure voor de resterende program matische onderhandelingen. Daar na zal hij, zo stelt hij zich voor, opnieuw de fractievoorzitters ont vangen om hen dan afzonderlijk wat voorlopige denkbeelden mondeling voor te leggen. In enkele ronden stelt hij zich voor tot resultaten te komen. Den Uyl wil de onderwerpen wel tegelijkertijd bespreken maar als los van elkaar staande punten zonder onderlinge samenhang. De fractievoorzitters zullen vanmid dag met de door Den Uyl voorgestel de procedure akkoord gaan. Van Agt gisteravond daarover: „Als de abortus maar niet in een grote tom bola vanonderling uitwisselbare za ken terechtkomt." Dit is een van de punten uit het akkoord dat formateur Den Uyl gis teren heeft gesloten met de fractie leiders van de PvdA, CDA en D'66. De hoofdzaken van de voorstellen van de formateur zijn daarin ver werkt Zo zal gestreefd worden naar matiging van Inkomens over de hele linie. De koopkracht van het modale loon (rond 28.000 gulden bruto per jaar) zal, ook zonder toevallige pro moties, gehandhaafd worden. Maar van inkomens „boven 45. 50.000 gulden zal een reëel offer worden gevraagd". Vrije beroepen Er komen met ingang van volgend Jaar nieuwe wettelijke regels om ook lonen die niet onder een CAO vallen, alsmede inkomens uit vrije beroepen „aan vergelijkbare regels worden on derworpen als CAO-inkomens". Het nieuwe kabinet zal „zo spoedig mo gelijk" een commissie instellen die onderzoekt hoe het .incidentele loon" beheerst kan worden, zowel bij overheid als in het bedrijfsleven. De plannen voor belastingverhoging met twee miljard gulden worden voor de helft geschrapt. Voorts zul len de komende twee jaar, wanneer geen start-verhoging van CAO-lonen zal móeten plaatsvinden, „belasting en premiemaatregelen zoveel moge lijk achterwege gelaten worden". Geen bla-bla Geen afspraken zijn gemaakt over de precieze invulling van de vier miljard bezuinigingen, die er in elk geval komen. In een toelichting zei Den Uyl dat hij zich heeft verzet tegen uit de losse hand onderwerpen van bezuinigingen te noemen. „Dat zou neerkomen op het uitslaan van bla-bla. Daarvoor is grote deskun digheid vereist, en moeten tal van betrokken instanties worden inge schakeld". Den Uyl sloot niet uit dat al in oktober of november concrete voor stellen voor bezuiniging de Tweede Kamer zullen bereiken. Wel is in het akkoord neergelegd dat de bezuinigingen „bij voorkeur doch niet uitsluitend" zullen worden ge vonden bij de sociale uitkeringen. Dat veroorzaakt het minste verlies van werkgelegenheid. Bovendien zijn eerdere bezuinigingen vooral in de eigenlijke overheidsuitgaven aangebracht. Verder staat in het ak koord dat bij de bèzuinigingen op sociale uitkeringen het draag krachtbeginsel nadruk zal krijgen, en dat de sociale minima niet zullen worden aangetast. Verder komt er een „strikte uitvoering" van de wet, die bepaalt dat in elk bedrijf min stens twee procent van de werkne mers zal moeten bestaan uit minder- validen. Genoemd percentage zal bovendien geleidelijk worden ver hoogd. Niet in het akkoord is opgenomen dat de selectieve investeringsrege ling (SIR, een vergunningenstelsel voor grotere investeringen) zou wor den uitgebreid van de randstad tot het hele land. „Waarnemers" De Sociaal-Economische Raad zal met spoed advies worden gevraagd over het plan om waarnemers van de regering te benoemen bij „grote financiële instellingen, ten behoeve van wederzijdse informatie". Hierbij moet worden gedacht aan banken, verzekeringsmaatschappijen en der gelijke. Voorts krijgt de minister van financiën de uiteindelijke be voegdheid in beslissingen over be leggingen door overheidsinstellin gen. De centrale beleggingsraad zal voortaan slechts adviseren. De wet investeringsrekening (pre mies voor Investeringen) zal zo spoe dig mogelijk in werking moeten tre den. Het aandeel van gerichte pre mies zal worden vergroot. Er komen zo snel mogelijk aparte premies voor kleinschaligheid (hogere pre mie dan was voorgenomen), stads vernieuwingsgebieden, zuinig ge bruik van energie en grondstoffen, maar ook voor technologische ver nieuwing en „verbetering van mana gement." In het akkoord is een apar te paragraaf gewijd aan het „stimu leren en sturen van technologische vernieuwing," vooral ook vanwege „de noodzaak tot versterking van ons exportpakket". Studie Het Centraal Planbureau krijgt opdracht een studie te maken naar het aantal nieuwe arbeidsplaatsen dat de komende jaren per sector en per regio tot stand gebracht moet worden. De volksverzekering tegen ziekte kosten een soort nieuw zieken fonds voor iedereen krijgt geen haast. Wel zullen de zaken die ver goed worden uit de AWBZ (bijzon dere ziektekosten) worden uitge breid „in het perspectief van een zo spoedig mogelijke totstandkoming" van de nieuwe volksverzekering. „Met kracht bevorderd" wordt de algemene aanvullende pensioen voorziening. Het gaat hierbij om het plan elke werknemer een pensioen te verzekeren van zeventig procent van het laatst verdiende loon. Even tueel zal voorlopig een regeling wor den getroffen waardoor een werkne mer geen pensioenrechten verliest door verandering van werkgever. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Vooruitlopend op de uitspraken van de Neder landse en Amerikaanse raden voor de luchtvaart over de vraag wie de schuldige is geweest van de vliegramp op Tenerife, hebben verzekeraars al een voorlopige verdeelsleutel opgesteld voor de aan nabestaanden uit te keren vergoedingen. Het gaat hier om verzekeraars van zowel KLM, als PanAm de vliegtuig fabriek Boeing en de luchthaven van Tenerife. Over de percentages wil men zich echter niet uitlaten. Be- ADVERTENTIE) Libelle is overal te koop voor maar 1?o richten als zouden de verzekeraars van KLM 40 procent, die van PanAm 30, die van de luchthaven Tenerife 20 en die van Boeing 10 procent moeten betalen, wil de Nederlandse Lucht- vaartpool, een van de verzekeraars van de KLM, niet bevestigen. De KLM onthoudt zich van elk com mentaar „omdat dit helemaal een zaak van assuradeuren is". Tot het opstellen van de verdeelsleu tel hebben de verzekeraars besloten, omdat met de uitkeringen velen hon derden miljoenen guldens gemoeid zullen zijn, bedragen waarvoor zij tijdig moeten reserveren (bij de ramp verloren zoals bekend ruim 580 mensen het leven onder wie 248 Nederlanders er gingen twee Jum bo's verloren). Voorlopig Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Drie waterschappen in de delta van de Rijn zullen binnen een jaar een begin maken met de bouw van installaties, die het afvalwater moeten zuiveren van de agglomeraties Rotterdam en Den Haag. Vrijwel al het afvalwa ter uit de rioleringen van deze stedelijke gebieden wordt momenteel ongezui verd op de Nieuwe Waterweg en de Noordzee geloosd. f vo 2*d :hololng r Rotterdam (met onder meer. Vlaardingen, Schiedam en IJsselmonde) en Den Haag (met onder meer Delft, Was senaar en Zoetermeer) beho ren hiermee wat het lozen van biologisch afbreekbaar afval betreft tot de grootste vervuilers van de Rijn. Zij worden voor de bereiding van drinkwater echter niet als zo danig beschouwd, omdat zij hun afval aan het eind van de rivier lozen. Vorige week nog in Straatsburg liet het Comi té Rijnappel, dat de demon stratieve fietstocht langs de Rijn organiseert, weten dit een ernstige vertekening van de werkelijke situatie van de Rijn-vervuiling te vinden. Bij de intocht van de fietska- ravaan in Rotterdam, giste ren, lieten de hoogheemraad schappen Delfland en Schie- land en het waterschap IJs selmonde weten de plannen voor de zuivering Inmiddels zo ver rond te hebben dat met de voorbereidingen voor de bouw kan worden begon nen. In Vlaardingen, in Kra- lingseveer bij Rotterdam en op een nog niet vastgestelde plaats ln IJsselmonde zullen drie zuiveringsinstallaties worden gebouwd, terwijl de bezinklngsinstallatle ln Den Haag (van waaruit het riool water via een persleiding tweeënhalve kilometer in zee wordt gepompt) zal worden omgebouwd tot een zuive ringsinstallatie. De kosten zullen meer dan vierhonderd miljoen gulden bedragen, ter wijl met de aanleg van leidin gen en aanpassingen van rio leringen nog eens enkele hon derden miljoenen guldens zijn gemoeid. Omstreeks 1982 zal de eerste installatie in gebruik kunnen worden genomen, maar het zal nog tot in het midden van de ja ren tachtig duren voor al het rioolwater uit de Zuid-West vleugel van de randstad zal zijn gezuiverd. De vervuiling van het water met organisch afbreekbaar materiaal wordt aangegeven met vervuilingseenheden: de gemiddelde hoeveelheid die ieder mens door de gootsteen en het tollet spoelt. De totale vuillast in Nederland be draagt momenteel 33 miljoen vervuilingseenheden, de ver vuiling van de aardappel meel- en strokartonfabrieken in Groningen niet meegere kend. Hiervan wordt momen teel ln 520 zuiveringsinstalla ties zeventien miljoen vervui lingseenheden schoonge maakt Deze zuivering vindt vooral in het oosten en het zuiden van ons land plaats, terwijl in Rotterdam en Den Haag (goed voor drie miljoen vervuilingseenheden) nog geen kwart miljoen vervui lingseenheden wordt gezui verd. Mr AP. van den Berge, dijkgraaf van het hoogheem raadschap Delfland: „We hebben vroeger altijd ge dacht dat de zee de beste zuiveringsinstallatie was. Aan het eind van de rivier wordt daarom zo veel meer rioolwater ongezuiverd ge loosd. Nog pas in 1967 werd de rioolperslelding van Den Haag in gebruik genomen. Sindsdien echter is er een kentering in het denken over lozen op zee. De laatste Jaren is duidelijk geworden dat het vuil van de Rijn langs de kust van de Noordzee stroomt en de Waddenzee binnendringt. Daarom is deze zuiverings operatie, die de grootste zal worden die ooit in Nederland is uitgevoerd, pas zo laat op gang gekomen." De drie waterschappen die de operatie uitvoeren, wijzen de kritiek van de hand, die de Rotterdamse wethouder Mr J. Mentink maandagavond voor de televisie uitte, dat Juist de waterschappen schuldig zijn aan de vertra ging. Mr Mentink zei dat men aanvankelijk te laconiek is geweest, maar dat toen de gemeenten eenmaal plannen tot zuivering hadden, de zui- veringstaak werd overgedra gen aan de waterscahppen. Mr Van den Berge noemt dit onjuist: „De gemeenten zijn er vele jaren niet in geslaagd een opzet te maken en daar om heeft eind 1974 de provin cie Zuid-Holland de water schappen opgedragen de zui vering ter hand te nemen. Be gin dit Jaar hebben we die plannen op tafel gelegd en nu al hebben we een ingenieurs bureau opdracht kunnen ge ven de plannen technisch ge reed te maken." De-waterschappen uitten ook kritiek op het vorige gelan ceerde plan van Rotterdam een ondergrondse zuiverings installatie in de Dokhaven aan te leggen. De water schappen zeggen hier niets van te hebben geweten, vre zen vertraging en zijn bang dat de geplande installatie in IJsselmonde op de tocht komt te staan. De drie zuiveringsinstallaties in de Rotterdamse agglome ratie zuilen in totaal 1,4 mil joen zuiveringseenheden aankunnen; de installatie in Den Haag (waarvoor eerst een proefinstallatie wordt ge bouwd omdat een ander sys teem van zuivering moet wor den gebruikt door ruimtege brek) zal met 1,5 miljoen zui veringseenheden de grootste in Nederland worden. Met nadruk zeggen de verzekeraars dat de getroffen overeenkomst slechts een voorlopig karakter heeft. Als uit het onderzoek blijkt dat de schuldverhoudingen anders liggen, zal de verdeelsleutel worden aange past. „Maar", aldus een woordvoer der van de Nederlandse Luchtvaart- pool, „dit zal geen gevolg hebben voor de nabestaanden. Het gaat hier om een zuiver veraekeringstechni- sche zaak. die alleen van belang is voor de verzekeringsmaatschappijen zelf". Intussen is tot nu toe met enkele tientallen nabestaanden van slacht offers al een regeling getroffen, onge veer gelijkelijk verdeeld over Neder landse en Amerikaanse eisers. Vol gens de Nederlandse Luchtvaartpool ontlopen de totalen van de uitge keerde bedragen ln Amerika en Ne derland elkaar nauwelijks. Dat door Amerikaanse rechters hogere uitke ringen kunnen worden bevolen dan het maximum van de honderdvijftig duizend gulden, die in de Warschau conventie wordt genoemd, ls tot nu toe niet gebleken. Op de grootte van het totaal, dat door nabestaanden is geclaimd, zegt de Nederlandse Luchtvaartpool geen zicht te hebben „Elk bedrag dat nu wordt genoemd, ls een slag ln de lucht. Er moeten nog zoveel dag vaardingen worden geformuleerd, dat zo'n totaal nauwelijks ls te geven". Overigens is het onderzoek naar de oorzaak van de ramp nog steeds ln volle gang.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3