Ds. Van der Kam: Voor mij geen 'Samen op weg' Ons land speelt ook mee in de wapenindustrie Pauselijke commissie: Geef arme landen rijkdom van de zee Uit brieven van lezers 'Zuid-Afrika randt godsdienstvrijheid aan' De kerken en het militarisme (II) VANDAAG Hervormd predikant wordt doopsgezind Restauratie kathedraal Brusselse Joden na zes eeuwen gerehabiliteerd Catechetencursus geref. bond nu ook in Harderwijk J VOORBIJGANGERS WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1977 KERK Trouw/Kwartet e 2 K s Van een onzer verslaggevers LEEUWARDEN Emeritus-predikant L. J. van der Kam is uit de hervormde kerk getreden en doopsgezind geworden vanwege „Samen op weg". Ds Van der Kam meent, dat er voor vrijzinnigen geen plaats meer zal zijn in een eventuele toekomstige verenigde kerk van hervormden en gereformeerden. Volgens ds. Van der Kam zijn de gereformeerde kerken nog altijd een ..belljdeniskerk". Hij verwacht dat een verenigde kerk ook het karakter zal hebben van een „belljdeniskerk". Het gevolg zal dan zijn. dat het hu manistisch christendom tussen wal en schip komt te vallen. Trouwens, „De enorm opkomende vloed van gereformeerde bonders en confessio nelen" geeft volgens ds. Van der Kam nu al theologisch een sterke verrechtsing van de hervormde kerk te zien. Waar sprake ls van plaatselijke sa menwerking van hervormden en ge reformeerden, betreft dat volgens ds. Van der Kam rechtzinnig hervorm den Dat deze twee groepen tot el- kaar komen, ontmoet bij ds. Van der Kam overigens geen bezwaar Hij meent zelfs, dat er „alle reden" is. om het samen-op-weg-gaan van gerefor meerden en rechtzinnig hervormden toe te Juichen. Ds. Van der Kam: „Daardoor blijft een stuk christen dom bewaard, dat anders tot mach teloosheid en zelfs ondergang zou zijn gedoemd In een sterk secularise rende wereld." Eerlijkheid Maar het is volgens hem een kwestie van eerlijkheid, wanneer humanisti sche christenen buiten deze toenade ring blijven. Voor hen zijn grote de len van de traditionele belijdenisge schriften onaanvaardbaar. Het hu manistisch christendom (voor wat dat is. verwijst de Leeuwardense pre dikant naar de vroegere VPRO) volgt heel andere lijnen uit de bijbel se boodschap. „Samen op weg? Voor ons als huma nistische christenen is deze weg ge blokkeerd. Laten onze wegen maar parallel lopen," aldus de 69-jarige predikant. velen van zijn geestverwanten de hervormde kerk verlaten hebben en wegens hun toch al zwakke kerkelij ke bindingen nu geheel dreigen te vervreemden van christendom en kerk. Organisatie is nooit de kracht van humanistische christenen geweest. Zelf heeft hij gekozen voor aanslui ting bij de doopsgezinden vanwege het volstrekt open karakter van hun broederschap: een vrije organisatie, een vrije belijdenis, een vrije doop en doopformule en een ruime, geestelij ke bijbelbeschouwing. Beginselen i- Ds. Van der Kam betreurt het, dat JOHANNESBURG (ANP) - De Zuidafrikaanse raad van kerken heeft zijn bezorgheid uitgesproken over wat hij noemt de „geleidelijke, systematische uitholling van de godsdienstvrijheid" in Zuid-Afrika. In een verklaring wijst de raad op de ve^aardag van de Soweto-onrusten op 16 Juni. De minister van politie wees toen aan. wie in de kathedraal van Saint Mary in Johannesburg mocht preken en greep daarmee in in de Interne aangelegenheden van de kerk. De staat heeft zich het recht aangematigd, de bijbel naar eigen goeddunken te interpreteren. De moderator van de blanke neder- duitse gereformeerde kerk, ds. Ge- ricke, kreeg van minister Kruger (Justitie) de opdracht om in zijn ge sprekken met de Westberlijnse oud- bisschip Kurt Scharf de arrestatie van politieke tegenstanders op bij belse gronden te verdedigen, aldus de raad van kerken. Verder heeft de raad kritiek op het feit, dat radio-preken zijn onderwor pen aan voor-censuur, dat gezamen lijke diensten van blanken en zwar ten verhinderd wordeaen dat kerke lijke medewerkers zonder reden wor den opgepakt, verhoord en soms ge arresteerd. Hij hoopt, dat er naast de grote kerken een sterk christelijk huma nisme blijft. Ds. Van der Kam: „Het gaat niet om grote getallen. Het gaat om de kracht der beginselen. Wan neer Jonge mensen in hun Jonge ge zinnen aan hun kinderen de heilige beginselen weer bijbrengen, onder de tucht en de leiding van Woord en Geest, kan er, in samenwerking met gelijkgerichte groepen van remon stranten, luthersen, hervormden en buitenkerkelijke christen-humanis ten een enorme invloed uitgaan op ons volksleven, maatschappelijk le ven, politiek leven en gezinsleven." In een brochure „Niet samen op weg!" (Ds. Van der Kam: „onherroe pelijk mijn laatste geschrift) heeft hij de motieven voor zijn overgang neergelegd. Het boekje is voor 6,70 te bestellen bij drukkerij Banda te Kollum. Het kan overigens wel ingewikkeld gaan. Want in deze zelfde tijd is de doopsgezinde predikant van Meppel c.a., ds. J. Rowaan, overgegaan naar de hervormde kerk. Dat is ds. Ro- waan's tweede overgang, want voor dat hij doopsgezind werd (in 1967), was hij predikant in de gereformeer de kerken. In Oost-Berlijn wordt druk gewerkt aan de restauratie van de kathedraal van Berlijn, die in 1944 bij een bombardement zwaar werd beschadigd. De voorgevel is bijna gereed en ook de koepel begint weer vorm te krijgen. Het werk, dat in 1975 begon op basis van een overeenkomst tussen de staat en de bond van evangeli sche kerken, zal in 1980 voltooid zijn. BRUSSEL (CIP) In tegen woordigheid van kardinaal Suenens namens de r.k. kerk, opperrabbijn Dreyfus namens de Joodse gemeenschap en de voorzitter van de protestantse kerk, dr. A.J. Pieters, namens de kerken van de Reformatie, zal woensdag 23 november in de Sint Michielskathedraal te Brussel een bronzen plaat wor den onthuld. Op deze plaat staat officieel vermeld, dat de in 1370 gedateerde schending van het allerheiligst sacrament (de hostie) door leden van de Joodse gemeenschap in Brus sel nooit heeft plaatsge vonden. Met de onthulling van deze plaat wordt definitief een ein de gemaakt aan de al zes eeu wen oude legende van sacra mentsschending door Joden. De beschuldiging heeft op 21 mei 1370 wel twintig Brusselse Joden een tragische dood be zorgd op de brandstapel. Van Joodse kant is niet geëist, dat nu ook de gebrandschilder de ramen en de wandtapijten in de kathedraal, die aan de 1 gebeurtenissen uit 1370 herin neren, worden verwijderd. Brussel staat overigens niet al leen in de valse beschuldiging aan het adres van de Joden. Ook in andere plaatsen van Europa zouden in de Middel eeuwen hosties hebben .ge bloed als gevolg van ontering, die in het algemeen aan Joden werd toegeschreven. Van een onzer verslaggevers ZEIST De cursus geestelijke vor ming en de catechetencursus, die de gereformeerde bond in de hervorm de kerk geeft, zullen met ingang van het nieuwe cursusjaar behalve in Zeist ook in Harderwijk worden gegeven. Hiertoe is besloten omdat het aantal cursisten van jaar tot jaar toeneemt. Nieuwe cursisten kunnen dus kiezen tussen Zeist (gebouw Calvijn, Berg weg 6) en Harderwijk (wijkcentrum Stadsdennen, Jacob Catsstraat 3). De openingslessen zullen worden ge houden op 20 augustus in Zeist en op 27 augustus in Harderwijk, aanvang om half tien. Dan zullen uitvoerige inlichtingen worden gegeven. Het gaat bij dit onderwijs om verbre ding en verdieping van de kennis van het geestelijke en kerkelijke le ven. De benedenbouw wordt afgeslo ten met het diploma geestelijke vor ming, de bovenbouw met het testi monium van catecheet. Conferenties Stervenshulp: opgave en onmacht Vier cursussen (telkens met hetzelf de programma) voor verpleegkundi gen, pastores, werkers in bejaarden zorg, artsen e.a., 6-7 sept., 8-9 sept. 1-2 nov., 3-4 nov., Den Alerdinck, Laag Zuthem (tel. 05190-541). Arm en rijk. Landelijke werkdag over ontwikkelingssamenwerking, georganiseerd door de hervormde kerk en de gereformeerde kerken, zaterdag 10 september van half elf tot half vier in Amersfoort. Spre kers: drs C. M. Boerma en drs L. J. Hogebrink. Inl. en opg. tel. 070-653915. Korte duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven hunnen worden gestuurd naar Secretans Hoofdredactie Trouw/Kwanet. Postbus 859. Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schnjver vermeld Geschiedenis In zijn bespreking van de WP Ge schiedenis der Nederlanden stelt W. F. Stafleu dat het zoetjes aan tijd werd dat er na Geyl en Romein eindelijk eens een uitvoerig en up to date werk over onze vaderlandse geschiedenis op de markt kwam. Maar het moet hem toch bekend zijn dat er sinds 1956 een niet onver maarde vijfdelige uitgave bestaat, getiteld 'Dlspereert niet' twintig eeuwen historie van de Nederlan den. waarvan sindsdien zeven druk ken zijn verschenen in een gezamen lijke oplaag van plm. 28.000 exem plaren. Niet alleen dit verkoopsuc ces, maar ook de onverdeeld gunsti ge pers die dit werk.geschreven door de gebroeders Algra, heeft ontvan gen. wettigt de opvatting dat in de beoordeling van een werk als deze WP, waarin vergelijkingen met an dere uitgaven van eenzelfde niveau en dito uitvoerigheid worden ge trokken. het bestaan van 'Dlspe reert niet', op z'n minst verméld wordt. Gebeurt dit nief. dan is er óf sprake van een merkwaardige omis sie als boven bedoeld (en die kan alsnog worden recht gezet) óf men heeft zijn redenen om dit werk dat zéker bij het protestantse deel van ons volk 'een begrip' geworden is, bewust niet te vermelden. Franekcr L. Wever (Het laatste is niet het geval. Ro mein en Geyl en in een ander ver band. De Rek en Verwey, werden bij wijze van voorbeeld genoemd, en daarbij hadden de Algra's zeker ver meld kunnen worden Daarom als nog alle eer aan 'Dlspereert niet', waarvan de zevende druk uitver kocht is; een achtste is in voorberei ding Red.) Kleine luchtvaart Zelf nogal nauw bij de vliegerij be trokken. ais luchtmachtpredikant en sportvlieger, trof mij het kopje Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 9. Rotterdam Tel. 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030 boven het artikel van drs. Noorde- graaf in Trouw van 29 Juli: „Maatre gelen tegen de kleine luchtvaart." Tendentieus gesteld: maatregelen nemen we tegen zaken, die alge meen als een kwaad in onze maat schappij beschouwd worden, als werkeloosheid, criminaliteit, in flatie. Hoort de kleine luchtvaart daarbij? Als de heer Noordegraaf dat niet bedoelde, had hij het niet zo moeten stellen. Maar ook het stuk zelf ls tendentieus. Het genoemde schrij ven van mr. Raben doet een beroep op de verantwoordelijkheid van de vliegers. De heer Noordegraaf vindt dat kennelijk niet voldoende, hij wil „maatregelen." En geen halve: ik vermoed, dat als alleen maar het staken van iedere financiële steun aan de vliegvelden gerealiseerd zou worden, dat praktisch het einde van de kleine luchtvaart zou beteke- nene. Is dat de bedoeling? Ik hoop van niet. De kleine luchtvaart is daar voor van té groot belang, zakelijk en ook voor de actieve en passieve re creatie! Gilze-Rijen ds. A. Kamman Neutronenbom (6) 1. De rol van de neutronenbom (NB) een kernwapen is niets anders dan die van een tactisch kernwapen, dat wil zeggen bestemd voor beperk te militaire doelen. 2. In tegenstel ling tot zijn voorgangers (en tacti sche kernwapens) produceert de NB minder druk, hitte en (als gevolg van de kleinere stralingsradius) minder radioactiviteit: is directer en bete? hanteerbaar 3. De NB past op dé moderne precisiewapens (artillerie) en is door die grotere trefzekerheid meer doelgericht en daardoor min der risicodragend voor de burgerbe volking (dat wil zeggen minder slachtoffers) en dat is. hoe dan ook, vooruitgang. 4. De NB kan de taak van de bestaande tactische kernwa pens overnemen en dit betekent (mijns inziens) Juist voor de Neder landse regering die de rol van de kernwapens Immers wil terugdrin gen dat de NB wel eens zeer aanvaardbaar kan zijn. Niet als doel. maar als een eerste stap! 5. Geen enkel wapen is ..schoon" of mooi, ook niet een mes. dat, zo maar op het Rembrandtspleln, in ie mands rug wordt gestoken. Het vak- Jargon van militairen, maar ook van artsen e.a., is vaak heel hard, maar daarom nog wel nuchter en zakelijk. Dit neemt niet weg dat ook de „schone" NB toch een vuil en Intens gemeen wapen is. 6. Ideaal zou zijn „alle wapens afschaffen." Maar in onze zondige wereld kunnen we het nog steeds niet stellen zonder politie en krijgsmacht De taak van wapens ls daarbij „afschrikwekkend te zijn" en zonodig de tegenstander „uit te schakelen." Samen zitten we met het dilemma van de onbruikbare, maar onmisbare wapens. ROME (CIC) De rijkdommen van de zeeën moeten aan allen ten goede komen en allereerst aan de armere landen. Aldus een document van de pauselijke commissie Justitia et Pax (gerech tigheid en vrede), naar aanleiding van de zeerechtconferentie, van de VN, die in Juli zonder veel resultaat haar zesde zitting Privébezit beëindigde. elkaar worden afgesteld naargelang de situatie zich wijzigt, nationaal en op wereldvlak. Volgens de commissie ls de opvat ting, dat de volle zee eigendom van niemand is en dus van ledereen, ach terhaald, sinds men ontdekt heeft, dat de oceanen niet zo onuitputtelijk zijn als men aanvankelijk dacht. De huidige vrijheid komt alleen ten goe de aan de landen die er toch al warmpjes bij zitten, aldus Justitia et Pax. De commissie wil een functionele aanpak onder leiding van een inter nationaal gezag. Zij bepleit een sa menspel van nationaal en supra nationaal bezit, die regelmatig op Het document wijst hierbij op het bijbels beginsel, dat de goederen van deze aarde er zijn voor iedereen. Dit beginsel moet leiden tot moedig on derzoek naar grondspeculaties. Een verkeerd begrip van eigendom al dus de pauselijke commissie houdt vaak af van vernieuwende op lossingen. De kerk heeft het privébe- EdeCasteau H. Meyer door Atdert Schipper Zou er in ons land plaats zijn voor een programma Inzake militarisme en bewapenings wedloop? Voor sommigen zal het stellen van deze vraag te vens de beantwoording er van inhouden. Een andere, zeer grote, groep Nederlanders vindt dat onze bewapening nog best wat verder kan wor den ontwikkeld. Helaas hoort hier ook het Christen Democratisch Appel bij. En hoe zit het met het denken over geweld? Kortgeleden zag ik dat onze eigen christelijke radiovereniging een te levisieprogramma met heel wat fy siek en geestelijk geweld en drie of vier doden op een heel harmonieu ze manier liet volgen door een pro gramma over mooie kerken. Wat ls militarisme? Men kan het militarisme verengen tot een leer of systeem dat waarde hecht aan oor log en in de staat en samenleving voorrang verleent aan de strijd krachten. Dit ls in het kort hoe de Encyclopedia van Sociale weten schappen met dit begrip omgaat. Op een studiedag in april over mili tarisme. belegd door de raad van kerken in Nederland, stond deze opvatUng van het begrip militaris me tegenover de bredere, zoals ver woord door de Oroningse polemo loog dr. Hylke Tromp. Militarisme omvat volgens hem twee dingen: de opvatting dat geweld een aan vaardbaar middel is om problemen tussen mensen te regelen, plus alle organisaties die uit deze opvatting voortkomen en er hun bestaans grond aan ontlenen. BIJ de wereld raad van kerken zien velen milita risme als aanpassing van de maat schappelijke structuren aan wat In het leger gebruikelijk ls. Vermilita risering van de maatschappij is precies het tegenovergestelde van het streven naar meer deelneming van de mensen aan het bestuur van hun eigen samenleving en dat laat ste ls nu Juist de kem van de visie op de samenleving, die binnen de oecumenische beweging is ontwik keld: een rechtvaardige en op in spraak gerichte maatschappij- Militarisme Hoe staat het in Nederland er voor met de opvatting, dat geweld een aanvaardbaar middel is om proble men tussen mensen te regelen? Een van de problemen waarmee onze maatschappij te kampen heeft, ls dat van de criminaliteit. Hoe we deze kunnen terugdringen is een vraag, waar men globaal twee antwoorden op kan verne men: harder optreden van politie en justitie of maatschappelijke ver beteringen. Het eerste antwoord past bij een neiging van sommige mensen maatschappelijke conflic ten. met behulp van geweld op te lossen: militarisme. Bij een recent onderzoek van de stichting Maat schappij en Onderneming kwam vast te staan, dat niet minder dan achtenvijftig percent van de Neder landers voor een strenge aanpak kiest. Eenendertig percent is voor maatschappelijke verbeteringen. Hoe hoger het opleidingsniveau, hoe meer men voor de sociale bena dering van de criminaliteit is. Bij een landelijke enquête naar ge weldsmisdrijven door de Neder landse Stichting voor Statistiek (1973), noemde de helft van de on dervraagden strenge straffen ais middel om dit geweld terug te drin gen. Zes procent sprak zich zelfs uit voor de doodstraf. Dit denken over geweld ls in ons land niet iets van de allerlaatste jaren. In 1965 zei eenentachtig procent van de onder vraagden bij een Nipo-enquète, dat de politie harder moest optreden tegen demonstranten en andere verstoorders van de openbare orde. Uit deze cijfers kan men de conclu sie trekken dat meer dan de helft van ons volk voor meer geweld te gen misdaden in het algemeen en dat meer dan tachtig percent voor meer geweld is tegen geweldsmis drijven. Voor iemand die de Neder landers beschouwt als een vredelie vend en weinig tot geweld neigend volk, schrikbarende cijfers. Dit geloof in geweld kwam bij de laatste verkiezingen in ons land nog tot uitdrukking in een zij het matige overwinning van politie ke partijen, die gaarne meer geld zouden uitgeven voor bewapening. Tot deze partijen behoren naast de WD ook de CDA-partijen. Men kan dus stellen dat het militarisme in ons land een brede basis onder het volk heeft en dat veel christe nen niet zo afsteken bij de rest. Wapenexport Ook in een van de schadelijkste uitwassen van het militarisme, de export van wapens naar ontwikke lingslanden speelt ons land een rol. De nadruk ligt daarbij op de vlieg tuigindustrie (Fokker), de elektro nische industrie (Philips), de opti sche Industrie (D'Oude Delft), de scheepsbouw (RSV) en de auto-in dustrie (DAF). Hoeveel van de mili taire prod uk tie van deze bedrijven precies voor export naar ontwikke lingslanden bestemd ls, kan moei lijk gezegd worden. In verhouding tot andere landen gaat het hier om matige aantallen, maar volgens het Sipri in Stockholm verkocht Ne derland vorig jaar voor 72,5 miljoen gulden wapens aan ontwikkelings landen. Dat bedrag is voor een hoog ontwikkeld industrieland als Nederland niet zo schandelijk, maar die 72,5 miljoen had ook aan ontwikkeling besteed kunnen worden. (Dit is het tweede artikel van een serie. Het vorige stond in onze krant van gisteren) MOEILIJK GELOOF Hadden we het gisteren over de tranen van Maria en lieten we de I moeder van Jezus er zoveel mogelijk buiten, want die heeft er natuurlijk |j niets mee te maken, evenmin als een dergelijke mirakelverering iets met 15 christelijk geloof te maken heeft, 0 vandaag nog enkele heugelijker tC berichten. Augustus is de Maria-maand. De Gazet van It Antwerpen meldt „Op maandag 15 s augustus e.k. zal om 17.00 uur in en u ronddeBenediktijnerabdij e Affligem te Hekelgem naar rl jaarlijkse gewoonte een grootse Mariahulde worden op het getouw gezet." Ook Bergen op Zoom zal deze maand weer z'n beroemde t\ Maria-ommegang beleven (28 ie oogst). De berichten zijn hierom >i heugelijker, omdat het hier oude it tradities betreft die gelukkig c langzaam maar zeker een reëler Ie aanzien krijgen. Vanaf 1964 zijn de processies in Hekelgem „gezien de veranderde omstandigheden" s omgezet in sobere bidtochten, zo t) weet de Gazet eveneens te ir vermelden. En in Bergen op Zoom ai wil men een stukje Kerk, Bijbel en n Geloof op straat brengen. Wel lees ik ir dan weer: met „onze Lieve Vrouw" als centrale figuur. Hoe lang zullen p wij het geloof toch zo moeilij k n blijven maken voor mensen die een si beter inzicht tonen door zich in te a zetten voor de naaste? We dachten u dat we op de goede weg waren door een concentratie op Jezus als de L Bevrijder. Vooral in de Katholieke Kerk was hiertoe een grote aanzet n gegeven. Gaan we weer terug? Op een andere bladzijde bericht de -j Gazet van een robuuste u pater-ekonoom die een Turkse jV inbreker in de abdij van Zevenkerken te St. Andries-Brugge l( in zijn nek greep en later aan de |t politie overleverde. Kan ik het' helpen dat ik bij al die berichten aan de Middeleeuwen denk? De Turken u bij Brugge tot staan gebracht! Wie weet gaf op hetzelfde moment een straat verder een andere pater Turken les in onze taal en in ons geloof. Een vreemd wereldje maar weer. zit van personen en groepen vaak verdedigd tegen onderdrukking door de staat om de vrijheid en de eigen verantwoordelijkheid veilig te stel len. Ten onrechte aldus het docu ment is dit door velen uitgelegd, alsof de kerk het privébezit als iets onaantastbaars beschouwt. „In feite vereist de leer van de kerk over het eigendom een permanent onderzoek, of de bestaande vormen van eigen dom nog wel beantwoorden aan het doel van mens en samenleving," al dus de commissie. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen: naar Middelburg (toez) L. Korevaar te Tienhoven (U), die bedankte voor Geldermalsen en g voor Sleeuwijk. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Berkel en Roden- rijs t.b.v. geest. verz. in niet-conf. ziekenh. te Rotterdam P.N.B. Pool 1 te Woerden. |c Prof. dr. H. Berkhof j, Prof. dr. H. Berkhof te Lelden is J uitgenodigd als hoofdspreker op de 6' synode van de hervormde kerk in 1 Amerika in 1978. Deze oudste kerk van de Verenigde Staten, die een J kwart miljoen leden heeft, viert vol- w gend jaar haar 350-jarig bestaan. Op 10 april 1628 stichtten Nederlandse kolonisten in wat toen nog Nieuw- Amsterdam heette (het huidige New York) de eerste kerk. De Amerikaan se hervormde kerk heeft door de eeuwen heen de band met Neder- land bewaard. Elisabeth Kasemann l Het Westduitse ministerie van bui- tenlandse zaken heeft met beslist- heid het verwijt van de hand gewe-j: zen, dat het niet alles gedaan zou hebben om de dood van Elisabeth Kësemann in Argentinië te voorko-fj men. Volgens de verklaring heeft de ambassade in Buenos Aires ruim&, dertig maal stappen ondernomen, sinds 22 maart bekend werd, dat de dertigjarige sociologe, dochter vanfl de bekende theoloog Ernst Kase mann, gevangen was genomen opi^ beschuldiging van subversieve acti- viteiten. In Bonn is de Argentijnse ambassadeur meermalen ontboden»] op het ministerie van buitenlandse® zaken. Het ministerie heeft vanaf het51 eerste begin nauw contact onder-'.1 houden met professor Kasemann en** met kerkelijke kringen in Argenti-r< niëe en West-Duitsland. De moeilijk-0 heid was, aldus de verklaring, dat dev ambassade niet over doorslaggeven de bewijzen beschikte over de plaats., waar Elisabeth K&semann werd ge-1* vangen gehouden en over de folte-n ringen. 0 Lefebvre De geschorste Franse aartsbisschop® Marcel Lefebvre heeft gezegd, dooiT te zullen gaan met het wijden vanje priesters. Zijn seminarie in Econe- zou al weer 27 aanmeldingen vanoj nieuwe priesterstudenten hebben* Lefebvre zei dit in Cannes terug van,; zijn naar eigen zeggen „onverwacht^ succesrijke" reis door Latijns-Ameri-vi ka. p. Kardinaal Staffa Op 70-jarige leeftijd is in Rome over leden kardinaal Dino Staffa, voorzit-u ter van de hoogste pauselijke rechtKi bank (het hoge tribunaal van die apostolische signatuur) en expert oji'. het terrein van het kerkelijk recht.. Ziekenpastoraat. Voor psycholob gen, psychiaters en predikanten, Jei en 6 september, Ernst Sillemhoeveiv Lage Vuursche. Georganiseerd dooi 1 de hervormde raad voor kerk eife ziekenzorg. Inl. en opg ds G. M. Wh| 8teen (tel. 03405-2897).

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2