Nadere uitwerking irincipe-akkoord ijkt nog moeilijk Feodale resten in Gelderse Achterhoek Schip zinkt: vier opvarenden vermist D r Eerste hond met bril Trein sleurt auto over drie kilometer mee jlaoedi-Arabië geeft 2,5 miljard Plan voor koffiefonds in verregaand stadium ^rHxio^zliêk?meantleóm^ Gemeente werkt met mee aan verspreiden werkstuk bortus volgende formatie-probleem Jongeman komt om Vakantieganger verdrinkt in Maas Slachtoffers van weekendverkeer Huis politieman werd beschoten Demonstratie tegen reactor in Kalkar Prijsstabilisatie op wereldmarkt V a General Electric Plastics op matje AANDAG 8 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet in onze parlementsredactie !N HAAO Kabinetsformateur Den Uyl zet vandaag met de ictieleiders van PvdA, CDA en D'66 en hun sociaal-economi- 1e specialisten de besprekingen over het sociaal-economische leid voort nadat vrijdag al over de hoofdlijnen.van dat beleid incipe-akkoorden waren bereikt. Den Uyl zal die akkoorden ndaag op sommige punten nog nader formuleren. is Uk Igs jdag bleken PvdA en D'66 het iert Van Agt (CDA) eens dat de voor enkoihende jaren door Den Uyl nog irziene belastingstijging van 1 jard gulden voor een groot deel tl iterwege kan blijven. Ze hebben (dag echter niet een bepaald be- voor de minder grote belas- itijging afgesproken. Dat zal het iwe kabinet moeten doen, zo mo lk eind augustus al bij de afron- van de begroting van 1978. Uit- jgspunt voor de verlichting in de fcistingen en de druk van de socia- remies zal de handhaving van de fpkracht voor de laagst betaalden n 1. Die koopkracht dreigt een beet- h de knel te komen door Den Uyls enfcangspunt voor de komende twee r namelijk geen werkelijke stij- g van de inkomens. n lis bekend eist het CDA bezuini- gsplannen voor het geval dat die jk.üjn voor de inkomens mislukt, n JA en D'66 zijn er vrijdag mee loord gegaan dat het nieuwe ka- et et voor enkele miljarden (het be- g is niet precies aangegeven) be- jiigingsplannen voorbereidt. De JA heeft daar tegenover geëist le er ook plannen door het kabinet anrden voorbereid om via de over- d nieuwe arbeidsplaatsen te Har- minister Van Agt trek heeft den een ijsje, gaat hij vaak naar cht^ns, de ijscoman, die al jaar °^e,dag op het Haagse Binnenhof dei ld» scheppen indien blijkt dat het parti culiere bedrijfsleven dat onvoldoen de doet, ondanks de vergrote win sten. Het akkoord over beide plan nen „voor het geval dat", is nage noeg rond. De vandaag verder te bespreken on derwerpen betreffen met name uit werkingen van het beginsel dat de overheid meer greep op het econo misch gebeuren moet krijgen, de zogenaamde economische struc tuurpolitiek. Voorts is nog aan de orde de invoering waardoor h it ver schil van fondspatiënten en particu lieren komt te vervallen. Abortus Na het sociaal-economische pakket komt direct het abortusprobleem, ook niet het geringste in deze kabi netsformatie, aan de orde. De PvdA wil een procedure-afspraak waar door vast komt te staan dat het nieuwe kabinet, en met name de minister van justitie daarin een door het parlement aanvaard abortus wetsontwerp ook kracht van wet zal geven. PvdA wil die procedure-af spraak, er vanuit gaande dat er met het CDA toch geen inhoudelijke overeenstemming over een nieuwe abortuswet te bereiken is. Het CDA voelt niet zo veel voor zo'n procedu re-afspraak omdat de PvdA met de hulp van de VVD dan een abortusre geling kan ontwerpen die strijdig is met de CD A-inzichten. Vanuit de CDA-programmacommissie is de suggestie gekomen om alvorens aan nieuwe wetgeving te beginnen eerst de uitspraken van de Hoge Raad in een aantal lopende abortuszaken af te wachten en die dan als richtlijn te gebruiken. Het is echter onbekend in hoeverre de CDA-fractieleider Van Agt een juridisch deskundige bij uitstek het hiermee eens is. De CDA-vooizitter Steenkamp zei dit weekend voor de TROS-radio: „Ik zou niet weten hoe we uit het abortusprobleem zouden moeten komen met een oplossing die zowel voor het CDA als voor de PvdA aanvaardbaar is." Steenkamp zag de abortusproblematiek als een mo gelijk breekpunt in de formatie. Hij toonde zich overigens „ook niet he lemaal tevreden" over de afspraken die in de formatie over de sociaal- economische problematiek ge maakt zijn. Van een verslaggever ROTTERDAM De zesjarige grijze poedel Cherie van de familie W. Disse, heeft sedert kort een bril. De hond was erg verziend, met alle gevolgen van dien. Het beest hapte naast zijn etensbak, viel van de trap en had de neiging zijn tanden te zetten in het eerste het beste „ding" dat hij niet direct onderscheiden kon. Aangezien dat ook wel eens een mense lijk been was, begon de situatie wat moeilijk te worden. Het Kamerlid mevrouw Hannie van Leeuwen is dit weekeinde in Noordeloos uitgekomen in de „Nederlandse kampioenschappen kuiltje knikkeren". Geconcentreerd doet ze hier een „uppie". Cherie heeft al vanaf de prilste levensjaren last van een oogafwij king, maar tot voor kort was daar mee te leven. De laatste tijd ech ter kreeg Cherie meer last en be gon de handicap ook voortdurend gevolgen te hebben. Mevrouw Disse is op het idee van een bril gekomen na het zien van een televisie-uitzending. Dat pro gramma ging over honden in Pa rijs, die altijd al wat modegevoeli- ger zijn geweest. Mevrouw Disse stapte naar de dierenarts A. W. Kramer, die van meet af enthousiast was. Hij wil de graag meewerken en stapte met Cherie naar 'n opticien, ten einde de mogelijkheden te bekij ken. In gezamenlijk overleg ont wikkelden de beide heren een me thode om de ogen van de poedel door te meten. Dat gebeurde met behulp van lichtstralen. De beide heren ontdekten dat Cheries lin keroog een afwijking had van plus 1,25 en het rechteroog van plus 0,75. Toen wist men genoeg. De opticien vervaardigde een pas sende bril met glazen van kunst stof. Een riempje er aan en Cherie was klaar. Hij was op dat moment de eerste Nederlandse hond met briL Hij gedraagt zich sedertdien ook als een hond met normale ogen, zo zegt mevrouw Disse. Ze heeft de bril intussen betrek kelijk goedkoop gehad. De hele operatie kwam op 202,20, zijnde de kosten van de speciaal ontwor pen bril. De dierenarts en de opti cien vonden het zo leuk aan deze primeur mee te werken dat ze geen rekening stuurden voor het overige werk. ADVERTENTIE Van een verslaggever UTRECHT - Tot diep in de nacht van vrijdag op zaterdag is de NS bezig geweest de ravage op te rui men die was ontstaan,- toen vrijdag avond laat een auto tegen een goe derentrein botste. Dat gebeurde op de met automatische knipperlich ten beveiligde overweg in Koeken- gen. De 24-jarige G. Meijer uit Uit hoorn botste met zijn wagen tegen de trein, en kwam om het leven. Naar later bleek was een deel van de trein al gepasseerd. De auto kwam tegen de zesde wagon terecht. Daar om staat de politie nog voor een raadsel over de juiste toedracht. Bo vendien heeft de machinist van de trein het ongeluk niet gemerkt. Het wrak van de wagen werd over een afstand van drie kilometer meege sleurd, tot het station Breukelen. Over die afstand is veel schade aan gericht aan de elektrische installatie voor seinen en wissels. Daardoor wérd het treinverkeer tussen Utrecht en Breukelen onmogelijk, LUIK Uit de Maas in Wezet is zaterdag het stoffelijk overschot ge borgen van een Nederlandse toerist. Het slachtoffer is J. R. uit Valken burg. Vervolg van pagina 1 P^iedi-Arabië is .met 2,5 miljard dol- "®(ca. 6 miljard) veruit de groot- contribuant, onder de olielanden eke^oen dodar- Andere contribuan- 7ii ziJn Venezuela, Qatar, de Vere ntte Arabische Emiraten. Koeweit Nigeria, waarvan de laatste twee len nog geen bedragen hebben joemd. Bij de industrielanden jben de Verenigde Staten het 1 door Iran met ongeveer 800 jjJtste bedrag toegezegd, nl. 1,7 •nefS dollar 4,3 miljard). Naast ^JSerland zijn nog gelden beschik- dr Sesteld door West Duitsland, Rupië. Canada en Japan, Grote af- tuigen in Parijs waren Engeland, nIrrl 11, an Ttalia lan/lan rlla 7olfc ikrijk en Italië, landen die zelfs le nu tweemaal gehouden econo- :he topconferentie mee mochten Deze drie hebben echter zelf 7.ahftige moeilijkheden met hun be- ngsbalans en verkeren daarom in een positie van een extra ,x „Jrage aan het IMF te kunnen satie) jaarlijks een contributie en dat zelfde land is dan gerechtigd een tweemaal zo groot bedrag bij het IMF op te nemen. Door de dratische gestegen olieprij zen werd de betalingsbalans van sommige landen evenwel zo slecht, dat de oude faciliteiten te weinig zoden aan de dijk zetten. Door het Witteveen-fonds hoopt het IMF nu meer te kunnen doen. De veertien landen hebben het geld toegezegd in de vorm van leningen waarvoor zij voorlopig 7 procent rente krijgen. Dollar De Amerikaanse minister van finan ciën Blumenthal en zijn Westduitse collega Apel, beiden in Parijs aan wezig, hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt de zwakke positie van de dollar te bespreken. Ze zei den echter vertrouwen te hebben in de kracht van de dollar en de Ameri kaanse economie. Apel zag geen noodzaak voor een waardeverande- IMF-topman prof. H. J. Witte- veen ring van een aantal munteenheden als gevolg van de sterkte van de Duitse markt. hetgeen vrijdagavond aanleiding gaf tot veel moeilijkheden. Veel rei zigers die in Amsterdam het voet baltoernooi Amsterdam 702 hadden bijgewoond, strandden in Breukelen en moesten verder worden vervoerd. WEDDE De 19-jarige J. G. Zomer uit Oude Pekela is gistermorgen in Wedde (Gr.) verongelukt. De jongen botste tegen een boom en kwam daarna in een sloot terecht. Enige tijd later werd hij door een voorbij ganger gevonden. Hij was toen al overleden. ST. OEDENRODE Een slip met de auto heeft zaterdagavond het le ven gekost van de 46-jarige me vrouw H. van de Kerkhof Van Stip hout uit Helmond. De door haar man bestuurde wagen sloeg enkele keren over de kop. De heer Van de Kerkhof moest zwaar gewond in een ziekenhuis worden opgenomen. OMMEN Doordat hij de macht over zijn stuur verloor is de 17-jarige J. Bolks uit Ommen (Ov.) van de weg afgeraakt en tegen een boom geslagen. De jongeman, die in een auto reed, zou volgens de politie te hard hebben gereden. MIDDELBEERS De 30-jarige Leo Wouters uit Middelbeers is met zijn motor tegen een boom gereden en om het leven gekomen. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. GENNEP Onbekenden hebben vier schoten hagel afgevuurd op het huis van de groepscommandant van de rijkspoltie in het Limburgse Gen nep. De grote ruit van de woonka mer werd vernield. Ook het interieur liep schade op. Overigens was nie mand in de woning aanwezig toen de schoten vielen. ARNHEM Op zaterdag 24 septem ber wordt in het Duitse plaatsje Kal kar, waar een snelle kweekreactor in aanbouw is een internationale de monstratie gehouden. Eind septem ber 1974 werd in Kalkar een demon stratieve manifestatie gehouden, waaraan ongeveer tienduizend voor namelijk Nederlandse demonstran ten deelnamen. Via een Amru Privé RekeninU' kun je de rekening" van jetuin- manuetelen. (Zet 'n boom op bij de Amro, dus.) Van onze redactie economie BOGOTA Vijf Latijns-Amerikaanse landen zijn het tijdens een bijeenkomst in de Boliviaanse hoofdstad Bogota eens gewor den over een fonds dat moet bijdragen aan de stabilisatie van de wereldkoffieprijzen. -1- v v.. V 1 v f - Een archieffoto van de Telana ROTTERDAM (ANP) - Een grote zoekactie naar vier vermiste opva renden van het Nederlandse vracht schip Telana, dat vrijdagmiddag is gezonken, had gisteravond nog geen resultaat opgeleverd. Het schip, ge bouwd in 1967 en eigendom van de Verenigde Scheepvaartbedrijven (VSB) in Rotterdam, maakte plotse ling slagzij, vermoedelij doordat de lading is losgeraakt en gaan schui ven. De Telana was op weg van Li verpool naar Lissabon met een la ding spoorrails. Het schip zonk vijf tig mijl ten zuiden van de Scilly- eilanden, tussen Frankrijk en Enge land. Acht van de twaalf opvarenden wer den opgepikt door Russische sche pen, die ze naar de Franse haven Brest brachten. Ze hadden toen tien uur in het water gelegen. Twee van hen liggen gewond in een ziekenhuis. Onder de geredden bevond zich de kapitein, die pas na aankomst in Brest de VSB telefonisch over de ramp kon inlichten. De vermisten zijn de 34-jarige eerste machinist L. R. van Hilst uit Eindho ven, de 31-jarlge echtgenote van de tweede stuurman, mevrouw B. G. Jol uit Capeile aan de IJssel, de 39-jarige matroos C. F. Lopez en de 54-jarige kok Gomez Fereira, beiden afkom stig uit Portugal. Gisteravond zijn de verbijsterde overlevenden op Schiphol aangeko men. Twee van hen moesten wegens opgelopen verwondingen in het zie kenhuis worden opgenomen. Op de luchthaven stond een invalidewa gentje gereed voor de meest versla gen man, de eerste stuurman Jol, wiens vrouw bij de vermisten is. Zij kon niet zwemmen en daarom moet worden aangenomen dat ze is ver dronken. Haar negenjarig zoontje wist zich, samen met zijn vader, de kapitein en vijf andere opvarenden te redden. nTjitergrond de 6ewone IMF-spelregels eëre! eërei weini8 kon worden gedaan landen met economische ont- ^htingsverschijnselen. Volgens .bepaalde verdeelsleutel geeft ie- „lid van het IMF (meer dan hon- of en r ie Z.UU *a" uau tiuu- ri landen zijn lid van deze organi- ADVERTENTIE door Jac. Lelsz HUMMELO/KEPPEL De Gelderse Achterhoek is rijk gezegend met kastelen. Ook de gemeente Hummelo en Keppel bezit er enkele. Namen die er nauw mee verbonden waren of zijn: de Van Palandts, de Van Heeckerens, de Van Rechteren Limpurgs. Landgoederen betekenen voor de streek een stuk schoon heid en karakter, maar ze hebben ook te maken met feodalisme, horigheid. Drie Utrechtse antropologie-studenten hebben aan Hummelo en Keppel een kandi- daatsonderzoek gewijd. afgobin0 Pnve Reken 'Ooplkun je de- verzetering- wh'Voor een verre [ewelf^S van 26.0» an d -talen. 2 I 0, naar dc Amro, Jus.) Zij concluderen dat de in vloed van de landheren ook in deze tijd niet te verwaarlo zen is. Volgens de studenten (F. Blankenberg, S. Custers en J. van Donselaar), die hun stu die de titel „Feodale Finale" meegaven, is de sfeer in Hummelo en Keppel er nog een van gehoorzaamheid en onderdanigheid. Het verle den trok diepe sporen. „Je hoeft maar een half uur bij iemand te zijn of er wordt al over de graaf gesproken." Nog Is de grond in deze ge meente voor een groot deel in handen van de adel. De gemeente heeft bij nader inzien geweigerd mede te werken aan verspreiding van het door de studenten uitge geven rapport. Aanvankelijk werden honderd exemplaren verkocht, die op het gemeen tehuis voor de prijs van viji' gulden per stuk beschikbaar waren voor eventuele be langstellenden. Het gemeen tebestuur besloot er op terug te komen nadat bleek „dat een aantal mensen zich op de tenen getrapt voelde". Vol gens gemeentesecretaris D. A. Huntelaar heeft men zich toen afgevraagd of men er wel goed aan deed bij te dra gen tot de verspreiding. Het betreft in de eerste plaats geen studie waarvoor de ge meente opdracht gaf of ver antwoordelijk zou zijn. De wetenschappelijke betekenis ervan moet niet te veel ac cent krijgen en gemeentese cretaris Huntelaar vroeg zich persoonlijk af of een derge lijk werkstuk zich eigenlijk wel voor publikatie leent. Sluimerend Naar de mening van de drie anthropologie-studenten, die met 70 mensen van allerhan de schakering hebben ge sproken, is de invloed van de landheren niet alleen op de boeren en op de kerk, maar ook op de industrie en op de gemeente groot geweest. Wat dat laatste betreft consta teerden ze „resten van het verschijnsel dat het volk lan ge tijd buiten het bestuur ge houden is". Er is nog veel terughoudendheid om van de gemeenteraad een politieke arena te maken. Burgemees ter G. W. Baris citerend, wordt gezegd dat er nog spra ke is van „sluimerende effec ten van het feodalisme". Laatstgenoemde moet ook opgemerkt hebben dat de Achterhoeker niet gauw op de barricade staat. De adellijke heren en dames wordeh niet over één kam geschoren: de één was anders dan de ander. Er leefden landheren die niet in het minst bereid bleken zich zelf te relativeren. Kermissen wa ren een eerbetoon aan de grondeigenaren. Volgens een informant was er een graaf die de viering van de verjaar dag van de koningin als con currentie beschouwde. Zondags bleef ieder in de kerk tot de gravin buiten was. Een gravin stelde eens de voorwaarde dat Iemand chauffeur bij haar kon wor den mits hij niet zou trou wen. De gravin liet haar per soneel elke dag na het ontbijt opdraven om opdrachten in ontvangst te nemen. „Men stond dan in een rijtje achter elkaar, met de handen op de rug, de orders aan te horen". Solidair Het pachtcontract was een willekeurige zaak. „Als Je van de gravin een stuk land kreeg aangeboden dat net van je buurman afgenomen was, durfde je het niet te weige ren. Je wilde haar niet voor het hoofd stoten. De angst voor de gravin was groter dan de solidariteit met de gedu peerde buurman. Je was ei genlijk solidair met elkaar in de angst. Daarom konden de boeren zich in die tijd zo moeilijk organiseren". Na de inwerkingtreding van de Pachtwet (1958) werd de posi tie van de pachter aanzien lijk beter, maar het is geble ken dat de verpachter soms in belangrijke mate invloed uitoefent op de bedrijfsvoe ring. In het 87 pagina's tellende rapport van de studenten wordt aan het slot gezegd dat zij de indruk hebben gekre gen dat het aantal mensen in Hummelo en Keppel van me ning is dat de landheren geen enkele Invloed meer hebben, terwijl anderen Juist van oor deel zijn dat die invloed nog bijzonder groot is. „Wij con stateerden vaak een zekere tweeslachtingheid in de ver halen; enerzijds wees men op de onrechtvaardigheden, an derzijds gaf men blijk van respect voor de landheren. Een houding waarin scherpe kritiek en goedpraten werden gecombineerd." De vijf landen Colombia, Costa Rica, Mexico, Venezuela en Panama zullen hun plan naar voren brengen op een conferentie van koffie produ cerende en consumerende landen, over een paar weken in Nairobi. Het fonds moet dienen om te voorkomen dat de koffieprijs boven bepaalde maximum- en zekere minimumprij zen komt. Als absolute minimum prijs wordt genoemd 2 dollar 4,90). De laatste weken bewogen de koffie- noteringen zich tussen 1,80 en 2,16 dollar per pound (453 gram). Naar verluidt zou Venezuela al heb ben toegezegd een bedrag in het fonds te storten. De bedoeling is dan dat koffie producerende landen met geld uit het fonds koffie aankopen op de wereldmarkt wanneer de note ring onder de afgesproken mini mumgrens dreigt te komen. Brazilië, de grootste koffieproducent ter wereld, was niet bij de besprekin gen in Bogota aanwezig maar ook dit land voert een politiek van mini mumprijzen. Zeker is dat geen van de producenten terug wil tot een prijsniveau van voor 1975 toen als gevolg van de vorst in Brazilië de prijs tot ongekende hoogte ging stijgen. In feite voert Brazilië al in zijn eentje een soort stabilisatiepolitiek. Het land legt de export aan banden om de notering niet te laten kelderen. Anderzijds wordt hierdoor een voor raad aangelegd die kan worden ver kocht als vorst opnieuw schade aan de oogst zou berokkenen. Van onze correspondent BERGEN OP ZOOM De raads fracties van Bergen op Zoom heb ben aan B en W gevraagd de directie van General Electric Plastics uit te nodigen om bij de raadsvergadering van deze maand aanwezig te zijn. Er zullen dan aan de directie vragen gesteld worden over de recente „ver dwijning" van 600 ton benzeen en 400 ton methyleen chloride. De uit nodiging wordt deze week verzon den wanneer het college van B en W er goedkeuring aan heeft gegeven. Loco-burgemeester Van Heijst is er zich van bewust dat er pijnlijke vra gen te beantwoorden zullen zijn. „Het bedrijf zal echter een stuk ver trouwen terug krijgen door gehoor te geven aan de uitnodiging," aldus de heer Van Heijst. Er is in het seniorenconvent ook gesproken over de eventuele uitbreiding van het bedrijf. De fractie-voorzitters vonden unaniem dat het goed zou zijn voor de realisering van de nieu we plannen als de directie een af vaardiging naar de raadsvergade ring zou sturen. De betreffende ver gadering wordt eind augustus ge houden. WINTERSWIJK Aannemer B. H. Wiggers (37) uit Winterswijk is vrij dagavond om het leven gekomen doordat hij bij het schoonmaken van een betonmolen met zijn hoofd in de machine bekneld raakte. „De muziekleraar was ziek en daar om heb ik i>u maar mijn eigen mu- ziekuurtje gevuld."

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3