Vakantie is een heerlijk ding Veiligheid produkt van onze samenleving Ernst Bloch, filosoof van de hoop Uit brieven van lezers 'Het ruime hemelrond' klonk in de Zwitserse bergen Een reis vijftig jaar geleden Dode bij brand in bejaardentehuis 8 ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet door J. G. A. Thijs Vijfennegentig gulden (alle maaltijden en alle excursies inbegrepen) kostte de zes daagse reis naar Zwitserland, die zo'n honderd vijf tig men sen in het begin van de zomer- vakantie-maand nu vijftig jaar geleden maakten. Een reis die de deelnemers zo en thousiast maakte en zo dank baar stemde dat zij in een onvergetelijk mooi bergland schap spontaan psalm negen-, tien ('Het ruime hemelrond, vertelt met blijden mond' en wat daar verder in de oude berijming volgde) aanhieven. Als de zware stoomlocomotief op maandagmorgen 1 augustus 1927 de trein met vakantiegangers op het Utrechtse station in beweging zet, begint voor heel wat van hen een enorme ervaring. Een vakantie reis, en zeker een buitenlandse is nog lang zo'n massa-artikel niet als nu, vijftig jaar later, en onder de vakantiegangers bevindt zich me nigeen die tot dan toe niet veel verder geweest is dan de grenzen van eigen land, eigen provincie of misschien zelfs eigen stad of dorp., Reisleider M. van der Hilst zal, als de tocht achter de rug is, vaststel len: 'Voor bijna alle medereizigers was het de eerste maal dat zij Zwit serland zagen en voor velen zal het' wel de enige maal blijven'. De reisleider schreef dit in 'Het Schouwvenster', de 'weekillustra-. tie voor het christelijk gezin', die de reis organiseerde en er haar lezers al maandenlang op voorbereid had. Allerlei wenken, waarschuwingen of adviezen werden gegeven: 'De dames kunnen voor den avond een extra japonnetje medenemen, maar wat U aan kleren medeneemt .zij eenvóudig en degelijk. Warm ondergoed is echter niet onge- wenschUomdat het toch steeds frisch is in de bergen en op de Zwitsersche meren. Een regen jas Is zekerheidshalve nooit een be zwaar'. Herhaaldelijk werd de le zers aangeraden tijdig werk te ma ken van een pas, die toen twee gulden vijftig en in een paar plaat sen drie gulden vijftig kostte. Dergelijke tips stonden verstrooid tussen nieuws, foto's en reportages uit die dagen: jhr mr dr H. A. van Karnebeek was onlangs na een mi nisterschap van ruim acht jaar af getreden nadat de Eerste Kamer het verdrag met België had verwor pen; in Tubbergen werd een stand beeld voor de in 1903 overleden dr Schaepman onthuld; de Amster damse burgemeester De Vlugt wordt met zijn vrouw gefotogra feerd in de tuin van de nieuwe ambtswoning; oud-premier Colijn, wiens kabinet ruim een jaar tevo ren aftrad na aanneming van het amendement-Kersten over afschaf fing van het gezantschap bij de Paus, woont in Scheveningen de opening van een naar hem genoem de school bij; op een zondagmor gen botsen bij Laren twee treinen op elkaar waarbij vier mensen om komen en zes gewond worden. De mededeling over dat ongeluk be gint zo: 'ZIJ zouden Zondag vieren in den tempel van ongekorven hout. Helaas niet op de wijze die de Heidelberger voorhoudt'. Een van de lezers ergert zich kenne lijk in niet geringe mate aan het nog vrij nieuwe verschijnsel van de ra dio, dat de rust en de intimiteit van de hulskamer vaak verstoort. Hij lucht zijn hart daarover in een ge dichtje dat als volgt luidt: ,,Wat konden wij gezellig boomen .Bij oom Louis en tante Jo Nu zwijgen wij in alle talen En spreekt alleen de radio." Over de vakantiereis die op die maandagmorgen 1 augustus om half tien in Utrecht begint beschik ken we over een tamelijk nauwkeu rig verslag, waarbij het opvalt welk een belangrijke plaats het gods dienstige element op zo'n reis in nam. Het verslag werd opgesteld door een lezer van Het Schouwven ster en het blad, dat steeds veel ruimte placht te besteden aan 'nieuws uit eigen kring', plaatste het in twee afleveringen. Omdat het altijd aardig is om te weten hoe Je (groot)ouders de zaken aanpak ten en bekeken laat ik er hier iets uit volgen. Rotsen en bliksem Als de trein om 's middags half twee Keulen passeert wordt in de trein een 'heerlijk maal' gebruikt. Daarna gaat het naar Mainz, door een tunnel onder de stad, en dan zien de reizigers aan de ene kant van de trein de wijnbergen en aan de andere de Rijn. 'Hoge rotsge vaarten zien op ons neert De trein snort met een reuze vaart voorwaarts. Om ongeveer tien uur ontlastte zich een hevig onweer met veel bliksemschichten, die wij vanuit onze coupé's konden waar nemen. De regen kletterde tegen de trein*. Na een overnachting in Bazel gaat de reis richting Luzern en daarbij rijdt men door een tunnel 'van plm. 8 minuten sporens', en de bericht gever in het Schouwnvenster voegt eraan toe 'Het nachtelijk duister in de trein deed ons vreemd aan'. In Luzern wordt het een en ander be keken, wordt gevaren op het Vier- woudstedenmeer en dan gaat de tocht, gedeeltelijk per tand radbaan, verder naar Interlaken. Daar komt onze verslaggever bijna woorden tekort om het moois dat hij er ziet te beschrijven. 'Als men uit zijn slaapkamer 's morgens vroeg op de 'Jungfrau' ziet, als de dagvorstin met haar stralen de gouden randen tovert om de 'Jung- frau'-kruin, dan wordt men met eerbied vervuld en men verstaat het Goddelijk woord 'Gij die he- melhooge bergen vastzet door Uw kracht'. Op de berghelling naar de Scheinl- ge Platte ziet het gezelschap een zwijnenhoeder met zijn varkens en 'onwillekeurig gingen onze gedach ten naar den Verloren Zoon'. Op de top van bijna tweeduizend meter hoogte wordt gestopt. ('Een sneeuwlawine hoorden wij bulde rend naar beneden storten') en daar gebeurt het dat het gezel schap 'met trillende stem' het lied over het ruime hemelrond zingt. 'Een onuitsprekelijk schouwspel. Men ziet Interlaken als een bouw doos in de diepe vallei' aldus de berichtgever die er wat nuchter op laat volgen 'Hier zijn groepskieken genomen'. De volgende dag, 4 augustus gaat de reis verder naar Lauterbrunnen en de Trümmelbach. Men ziet er de watervallen: 'Overweldigend zijn de werken der schepping Gods. Hier staat men perplex van de won deren der natuur'. Door een tunnel van wel zeveneneen halve kilome ter lang bereikt men de Jungfrau- top waar een 'schoone Februari- winterdag-temperatuur heerst, 2 graden beneden het vriespunt, al les sneeuw en ijs(.Zes onzer gingen naar den hoogsten top aan eengebonden met een dik touw, begeleid door een berggids. Dames toeristen ziet men er in volledig mannenkostuum'. 's Avonds is er vuurwerk in Interlaken: 'Het is als het rollen des donders, majestueus door de bergreuzen heen'. In de houding Vrijdag 5 augustus gaat het gezel schap naar Bern, waar een lunch klaarstaat. 'De Nederlandsche door dr. H. E. S. Woldring Een maand na zijn 92ste verjaardag is de Duitse filosoof Ernst Bloch overleden. Hij werd 8 juli 1885 in Ludwigshaven geboren als zoon van een joodse spoorwegbeambte; hij studeerde filosofie, natuurkunde en muziek en promoveerde bij de bekende Duitse wijsgeer Heinrich Rickert. Als jong geleerde trok hij tijdens de eerste wereldoorlog in Heidelberg de aandacht door zijn discussies met mensen als Max Weber, Troeltsch, Luk&cs e.a. Gedurende zijn hele leven stelde Bloch zich politiek links op. In de jaren twintig werd hij lid van de 7 L communistische partij in Duitsland. Hij was overtuigd pacifist, nam in de Jaren zestig aan veel Vietnamde- e monstraties deel en verklaarde zich ■I solidair met de studentenrevolutie v van de laatste tien jaar. Bloch was een van de velen die in de jaren dertig uitweken voor het nationaal- socialisme. Hij ging naar de Verenig de Staten, waar hij als bordenwasser in zijn onderhoud voorzag. Van 1942-'49 werkte hij aan de Cam- bridge-universiteit in de VS. In 1949 volgde zijn benoeming tot hoogle raar filosofie in Leipzig, maar toen de Berlijnse muur werd gebouwd wilde hij daar niet blijven. Voor zelfstan dig denken was in Oost-Duitsland geen ruimte. In 1961 aanvaardde de toen 76-jarige filosoof een benoe ming in Tübingen. Howel Blpch al vele jaren bijna blind was, bleef hij dank zij de hulp van zijn vrouw en andere voorlezers tot kort voor zijn dood actief; hij was bezig een boek te schrijven. Hoop De achtergrond van Blochs denken wordt bepaald door de joodse mys tiek, christelijk geloof, de filosofie van Hegel, die van Marx en van utopische socialisten. Ook werd hij geïnspireerd door de romantiek en door politiek-religieuze protestfigu ren als Luthers tijdgenoot Thomas Münzer (over wie hij een omstreden boek schreef). Het centrale thema in Blochs filoso fie is de hoop. Hopen is volgens hem niet zwevend, maar zoeken naar een nieuwe samenleving. Het gaat niet om de samenleving zoals ze Is, maar zoals ze veranderbaar is in een sa menleving zonder tegenstellingen. De filosofie heeft de taak ons te leren zien, dat de huidige samenleving on juist is; ook heeft zij de funktie van het heimwee naar die nieuwe samen leving, het „vaderland". Niet angst uit de existentiefilosofie van Heideg ger, maar de hoop is wezenlijk voor het menszijn. Niet begrippen als angst, dood, zinloosheid, absurditeit en tragiek, maar hoop, mogelijkheid, toekomst en utopie (wensdroom) zijn bepalend voor het leven. Marxist De utopische fantasie is het schep pend vermogen van de mens om kritisch te denken over de bestaande (foute) samenleving en over de toe komst. Zoals hoop niet zwevend is maar op een nieuwe samenleving gericht is, zo is ook utopie geen we reldvreemd droomdenken, maar ge richt op het reëel-mogelijke! Bloch noemde zich marxist, omdat hij deze gedachten in het marxisme terug vond. Door leninistisch-marxisten in Oost-Europa werd hij echter voor revisionist verklaard. De eerste twee delen van zijn hoofd werk Das Prinzip Hoffnung werden in Oost-Berlijn uitgegeven, maar het derde deel mocht daar niet verschij nen. In 1959 werden de drie delen in het westen gepubliceerd. Bloch wil de dialektisch-materialist blijven en het marxisme behoeden voor dog matisme en stalinisme. De onmense lijke, de samenleving verstikkende bureaucratieën verafschuwde hij. Een marxisme met een menselijk gezicht was zijn ideaal. Godsdienst In zijn filosofie van hoop wordt de godsdienst niet als opium gezien. Op dit punt perkte hij de kritiek van Marx op de godsdienst in door deze alleen op de kerkelijke traditie toe te passen. Ondanks alle dwalingen zag hij in de godsdiensten nog iets sche meren van een hoop op het werken aan de toekomst. Jezus en Thomas Münzer zijn rebellen van de hoop en in onze tijd is het marxisme de dra ger van de hoop. Toch wordt de godsdienst niet helemaal naar de samenleving toegebogen en geredu ceerd tot maatschappijkritiek. Als de klassenloze maatschappij aange broken is (het „rijk van de vrijheid" volgens Marx), is zij nog niet het „vaderland" van de broederschap waarnaar Bloch verlangt. In de klas- Dr. Woldring doceert sociale wijsbe geerte aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Lerarensalarissen (9) Tachtig procent van de onderwijs- gelden verdwijnt aan salarissen, dus bezuinigen verzucht Van Kemena- de. Een gemeen stukje voorlichting aan buitenstaanders. Zelf verdien ik als eerstegraadsleraar geen cent meer dan toen ik ambtenaar aan de universiteit was logisch, we zijn gekoppeld in salaris. Waarom alleen ons salaris nu lager? Vanwege die 80 procent enz. De universiteit bijvoor beeld komt alleen tot een lager per centage omdat zij ook nog indru kwekkende apparatuur- en gebou- wenlasten kent; scherper gezegd: wij worden opgehangen aan ons goedkoper zijn. Als politicus kun je leuke dingen doen met getallen! Bo vendien zijn juist in het onderwijs meer „matigingen" al zichtbaar. De nog recente arbeidstijdverkorting voor ambtenaren gold niet bij ons, de 10 procent avondschool toeslag verdween, elders krijgen ambtena ren avondwerk wel vergoed. Kort om: niet minder, maar meer werk voor hetzelfde geld. Bij het nieuwe 18-salarisschalen- plan van de overheid mag de eerste graadsleraar wel ambtenaar zijn; lo gisch, er éit een loonsverlaging in verwezenlijkt, zelfs de vierde voor ons. daar ook de iets hogere start van een leraar afgeschaft is hierbij. Vroeger zei men: de leraar begint direct in volle zee, de ambtenaar wordt een jaar ingewerkt, dat ver schil moet betaald; nu zegt men evenals bij de afschaf van avond toeslag er zijn toch leraren zat Ik dacht dat het verfoeilijke liberalis- Korte duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/Kwartet. Postbus 859. Amsterdam. Bi| publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. me de werkgever vroeger kans gaf een arbeidsoverschot uit te buiten, maar dat het socialisme ons daar juist van bevrijd had! De Bilt R. Bosselaar Lerarensalarissen (10) Laat men niet generaliserend over „de leraren" gaan spreken. Daar weet men niets van. In onze fami liekring zitten verschillende leraren die hun salaris echt nodig hebben om hun kinderen te laten studeren en hun gezin netjes door het leven te laten gaan. Zij krijgen (b.v.) geen beurs. Zij betalen alle belastingen onverkort, zij worden op alle manie ren geplukt, omdat zij in de zg. mid dengroepen zitten. Denk ook aan de studie en de „stress" bij het werk. zeker in de onderwijswereld van deze dagen nu de leraren nooit de gelegenheid krijgen wat jaren achte reen rustig door te werken: de ene verandering vliegt na de andere het departement uit Utrecht L. C. van Dam Lerarensalarissen (11) Een zeer groot percentage van de goed gesalarieerde leraren heeft zich meester gemaakt van de avondop leidingen. Aan zo'n avondopleiding wordt ook nog het een en ander verdiend en geeft eveneens een pen sioen. Er zijn er die conrector zijn van het VWO en rector van een avondopleiding. Hun pensioen wordt vermoedelijk hoger dan hun laatst genoten salaris aan de dagop leiding. Als ze zo bewogen zijn met de begin nelingen en de werkelozen, laten ze dan hun extraatjes ter beschikking stellen van die collega's evenals hun trend en eventuele prijscompensa ties. Trouwens, die hele trend geldt ook voor andere hogere rijksambte naren. Hoe hoger salaris hoe hoger trend. En de gevolgen zijn duidelijk. Als zij dan zo sociaal en christelijk denkend zijn, laten ze dan bij de minister met een reëel voorstel ko men. Laten de fracties van PvdA en CDA daar hun tanden maar eens op breken, als humanisten en Christe nen het niet uit eigener beweging doen! Wezep DsJ. Hoeve. Lerarensalarissen (slot) Sta mij toe te protesteren tegen de beledigende tekening, die u hebt op genomen in uw nummer van 3 au gustus. Degenen, die deze tekening met instemming bekijken, dienen wel dit te bedenken: le De leraren zijn niet verantwoor delijk voor de werkeloosheid op on derwijsgebied. 2e Iedere beroepsgroep zou protes teren, wanneer zij als enige werd aangewezen om gekort te worden op rechtens vastgestelde inkomsten 3e Als werktijdverkorting en ver mindering van Inkomsten ter wille van werkverruiming toegepast moe ten worden misschien wel een juiste maatregel dan dient dat niet alleen te gelden voor de be roepsgroep der leraren, maar voor allen. Ulvenhout Ondertiteling (3) De tv-criticus merkte op dat bij na tuurfilms beter Nederlands com mentaar gesproken kon worden in plaats van die vermoeiende onderti teling. Uit mijn eigen omgeving er vaar ik dat mensen die geen woord van de tv verstaan omdat ze doof zijn, enorm genieten van dergelijke uitzendingen. Ze beleven niet alleen plezier aan de beelden maar weten ook waarover het gaat. Dus voor deze grote groep mensen onder titeling waar mogelijk! Rotterdam H. C. van Rooden-Wouda De deelnemers aan de zesdaagse Schouwvenster-reis van 1927 in Interlaken. Driekleur begroette ons. Piano en viool speelde en tokkelde het Wien Neerlandsch Bloed en Wilhelmus en wij zongen plechtig staande mee'. Het diner 's avonds wordt door een van de reisgenoten ge opend met een 'schoon gebed' en weer speelt een strijkje 't Wien Neerlandsch Bloed en 't Wilhelmus 'wat wij staande aanhoorden'. Het is de laatste avond vóór de thuis reis: er worden afscheidstoespra ken gehouden 'waarna wij twee coupletten zongen van het 'dankt, dankt nu allen God'. Aan het eind van het verslag kan de berichtgever zijn poëtische nei gingen niet langer onderdrukken: Vacantie is een heerlijk ding Heeft d'arbeid ons vermoeid Het is dan wel het bergenoord Dat het oog bekoort en boeit. In een afzonderlijk stuk noemt de reisleider Van der Hilst de reis, die op zaterdagmiddag in Utrecht ein digt, 'bijna een droom'. 'Wat een genot was het', schrijft hij, 'als broeders en zusters van hetzelfde huis te mogen samenreizen. Wat kwam die saamhorigheid uit bij het afscheidsdiner Hier waren we allen nu eens eendrachtiglijk bij een: Gereformeerde, Hervormde, Lutherse en andere broeders'. Een andere lezer schrijft nog dat de beste manier waarop allen die mee- geweest zijn naar 'Het Paradijs van Europa' hun dankbaarheid voor 'de grote offers van de Schouwvenster- redactie' niet beter kunnen uiten dan door 'minstens één nieuwen abonné' aan te brengen. door M. H. von Meijenfeldt Wanneer je als militair schrijft over een politiek of militair strategisch onderwerp en je gaat daarbij dan ook nog in op bepaalde ethische of morele aspecten, dan ontvang je altijd wel een reactie in de geest van: hoe kan een christen zich met het oorlogsgeweld inlaten of hoe kan een christen in deze tijd dienen in de krijgsmacht. senloze maatschappij is de economi sche vervreemding opgeheven, is een economisch geluk bereikt, maar is de menselijke waardigheid nog een probleem. De pijn, het negatieve is niet meer van economisch-financiële aard, maar heeft betrekking op ver veling, de nog niet overwonnen uit zichtloosheid: de dood. De gods dienst heeft op dit punt een taak. Als Bloch over het rijk van God, verzoening en andere bijbelse be grippen spreekt, dan interpreteert hij deze naar de toekomst toe. Zij hebben betrekking op de nieuwe sa menleving van harmonie die door de mensen tot stand gebracht moet en kan worden. Hij spreekt niet over een levende God die geen mens is, hij zegt zelfs dat zonder atheïsme geen messianisme kan bestaan en dat alleen een atheïst een goed chris ten kan zijn: bovennatuurlijke aflei dingsmanoeuvres zijn dan namelijk onmogelijk. Niet alleen filosofen en sociale we tenschappers hetben zich met Bloch bezig gehouden. Ook theologen (o.a. Moltmann in: Theologie van de hoop) hebben met hem gediscus sieerd. Onder Nederlandse theolo gen, bijv. Ter Schegget en andere „christenen voor het socialisme" is zijn invloed van betekenis. Ook niet- geestverwanten zullen de overleden filosoof als een groot marxistisch denker eren. Dr. J. Wyties Ik vind deze vragen belangrijk ge noeg om er eens afzonderlijk op in te gaan. Laat ik voorop stellen dat ik begrip heb voor de zorg die achter deze vragen schuil gaat. Wie de ont wikkelingen op militair gebied volgt, kan niet anders dan onder de Indruk komen van de voortdurende wapen wedloop en zich afvragen, waar dit alles op moet uitlopen. Immers Navo en Warschau Pact beschikken over voldoende vernietigingskracht om een einde te maken aan onze bescha ving. En als Je dat nu weet, hoe kan je dan als christen nog functioneren in één van beide systemen? Ik acht het onjuist om bij het spre ken en denken over deze problemen de schijnwerper te richten op de christen-militair. Dat geeft mijns in ziens blijk van onvoldoende kennis van en inzicht in de situatie waarin wij verkeren en de ontwikkeling in het denken over oorlog als middel voor het oplossen van internationale politieke conflicten. Bij laatstge noemd aspect wil ik even stilstaan. Voor, tijdens en vlak na de tweede wereldoorlog was zeker in refor- IJsselmeervloot naar Volendam VOLENDAM De Organisatie van Rand- en IJsselmeervissers houdt op zaterdag 13 augustus te Volen dam een IJsselmeervisserijdag en vlootschouw, waaraan naar schat ting 60 IJsselmeervissersvaartuigen deelnamen, alsmede 20 originele zeilbotter. De visserijdag is bedoeld om een zo groot mogelijk publiek op de hoogte te stellen van het bestaan van de IJsselmeervisserij als een ge zonde bedrijfstak, die een aantas ting van dat bestaan vreest bij in poldering van de Markerwaard. Om die reden zal de gehele deelne mende vloot tijdens de schouw een blauw spandoek meevoeren met daarop in rode letters de tekst „Open Markerwaard is Goud Waard". Belangstellenden worden in de gelegenheid gesteld om het middaggedeelte van de Visserijdag bij te wonen, waarbij zij welkom zijn aan boord van de IJsselmeervissers vaartuigen om deel te nemen aan de vlootschouw. Het ligt in de bedoeling dat aan boord van de schepen tijdens de vaartocht aan alle aanwezigen ge rookte paling zal worden gepresen teerd. De O.V.R.IJ. hoopt met deze visserijdag de sympathie van een breed publiek te krijgen en daarmee begrip te verwerven voor de bezwa ren van de visserij tegen een inpol dering van de Markerwaard. BRUINISSE Bij een brand in het bejaardentehuis In 't Opper in Brui- nisse is de 94-jarige G. van Dommele om het leven gekomen. Hij was de oudste bewoner van het tehuis. In zijn kamer ontstond door onbeken de oorzaak brand. De brandweer wist uitbreiding te voorkomen. Het bejaardenhuis telt ongeveer tachtig bewoners; van hen werd verder nie mand gewond. matorische kringen de rechtvaar dige oorlog een actueel discussie onderwerp. En daarbij ging het voor al om de aanvaardbaarheid van oor log als een uiterste middel ter verde diging van het bestaan tegen een onrechtmatige aanval, om de beper kingen die bij het gebruik van dit middel in acht genomen moesten worden en om de taak van de over heid. Maar sinds de invoering van het kernwapen is het gesprek over dit onderwerp vrijwel verstomd. Men heeft leren Inzien dat zeker in de westerse samenleving oorlog geen bruikbaar politiek middel meer is: de relatie doel-middelen is volledig verbroken en een rechtvaardige oor log is niet meer mogelijk. Voorkomen Vandaag de dag, zeggen wij, gaat het dan ook niet meer om het voeren, maar om het voorkómen van oorlog en wij vinden die gedachte terug in de doelstellingen van het nationale en internationale politiek strate gisch beleid. Een probleem is echter dat de krijgsmacht bij de uitvoering van dit beleid (nog) een rol is toebe deeld en dat het aanhoudend wan trouwen tussen de volken van Oost en West en het gewicht van techni sche en economische belangen, zor gen voor een verdere perfectionering van de strijdkrachten en een toena me van de vernietigingskracht. Deze ontwikkeling heeft belangrijke gevolgen, onder andere op financieel gebied. In 1976 bedroegen de militai re bestedingen in de wereld rond 330 miljard dollar (Navo en Warschau Pact meer dan 220 miljard). „Dit cijfer komt overeen met het comple te bruto nationaal produkt van een gemiddeld modern industrieland met zo'n 50 miljoen Inwoners en ligt ongeveer 25 maal zo hoog als dat van de buitenlandse hulp aan de ontwik kelingslanden". (Wapenfeiten 1977; uitgave NIW). Onzeker is ook de uitkomst van een politiek die om oorlog te voorkomen, (militaire) macht stelt tegenover macht. De kans is groot dat wij ons doel voorbijschieten en dat wij vroeg of laat toch in een gewapend conflict met het oostblok worden gewikkeld. De discussie over de „rechtvaardige oorlog" is afgesloten. Maar mij lijkt de tijd meer dan rijp om het gesprek te beginnen over de rechtvaardige oorlogsvoorbereiding. Is wat wij op politiek-strategisch gebied onderne men om oorlog te voorkomen, nog wel toelaatbaar? Een antwoord op deze vraag verwacht ik niet alleen en zeker niet in de eerste plaats van de militair. Immers, bij de oorlogs voorbereiding zijn wij praktisch al len betrokken door onder andere onze politieke beslissingen, ons stemgedrag, de aard van ons werk, ons onderwijs en onze financiële be stedingen. Met andere woorden: voor de ontwikkelingen die ons ver ontrusten, zijn naast militairen ook anderen verantwoordelijk. Ons vei ligheidssysteem is een produkt van onze samenleving, zoals die in de loop der eeuwen gestalte gekregen heeft. Geen keuze In de huidige situatie is het verlaten van de krijgsmacht voor een chris ten dan ook geen keuze. Je zou hem of haar evengoed kunnen vragen om uit de Nederlandse samenleving te stappen. Wat wij beter kunnen doe- n,is elkaar herinneren aan en met elkaar spreken over de opdracht die wij allen hebben om een wereld te bouwen in vrede en gerechtigheid. Met die opdracht moeten wij aan de slag. Zij dwingt ons tot actie op tal van fronten. Ik denk aan: de verbe tering van de relatie tussen indivi duen en groepen van mensen; on derzoek naar andere methoden en middelen om internationale politie ke conflicten op te lossen; bevorde ring van een verantwoord mondiaal veiligheidssysteem; strijd tegen ar moede, discriminatie en onderdruk king, ook in eigen kring; strijd voor de bevrijding van de mens in de arbeidssituatie; strijd voor een eco nomisch systeem waarin aan arbeid voorrang wordt gegeven boven kapi taal en waarin economische doel stellingen zijn afgestemd op inter nationale politieke prioriteiten, bij voorbeeld ter zake van de verminde ring van de wapenwedloop. Wat die opdracht voor ieder van ons inhoudt, wordt vooral bepaald door de plaats die wij in de samenleving Innemen en de kwaliteiten waarover wij beschikken. De militair moet zijn weg zoeken in het spannings veld tussen enerzijds de eis van mili taire geloofwaardigheid en ander zijds de noodzaak om door zijn han delen het politieke beleid, gericht op wapenbeheersing en ontwapening niet in de wegte staan. Dat kan afhankelijk van de plaats die hij in het systeem bezet bete kenen, dat hij meewerkt aan de her ziening van de kernwapen-strategie en aan de beheersing van wapen- technologische ontwikkelingen, bij voorbeeld door afwijzing van de neutronenbom. Alleen als wij allen, wie wij ook zijn en op welke plaats wij ook staan, uitvoering geven aan die opdracht, mogen wij hopen, dat de ontwikkelingen die wij vrezen, een keer ten goede zullen nemen M. II. von Meijenfeldt in gene- raal-majoor van de Koninklij ke Landmacht. Simpkins ,,Dat is in dit bedrijf voor jeu de enige manier om ho gerop te komen

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9