Tegenvaller voor Vance geen reden hoop op te geven i Nyerere verwacht strijd in Rhodesië China zwengelt economie aan Politie verbiedt betoging Soweto De Joden en de pElPhEwM I5J wHELP My I V. Sowjet-Unie stuurt Ethiopië wapens Carter lijdt nederlaag met benzine Mogelijk nieuw bezoek aan Syrië CIA hervormd door Carter Rhodesische aanval op Mozambique Morgen massale bijeenkomst Gewelddadige actie in Ankara IRA-aanslagen in Noord-Ierland IN r ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1977 BUITENLAND T rouw/Kwartel«7 AMMAN (Reuter, UPI, AP) De Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Cyrus Vance gaat onver droten door met zijn pogingen de grondslagen te leggen voor een nieuwe Geneefse vredesconferentie. Dit ondanks de ernstige tegenslag, die het afwijzen door de Syrische president Assad van een voorberei dende conferentie betekent. Assad wees het Ameri kaans-Egyptische plan af omdt hij er weinig heil van verwacht. Vance is gisteravond in Jordanië, het vierde land op zijn rondreis-schema, aangekomen. Ook daar heeft men tot nu toe tamelijk koel gereageerd op het plan voor een vooroverleg. Verwacht wordt dat Vance na giste ren ook vandaag nog een geprek zal hebben met de Jordaanse koning Hoessein. Het belangrijkste gespreksonderwerp zal waarschijn lijk de toekomst van de door Israël bezette westelijke Jordaan-oever zijn. Bij zijn vertek uit de Syrische hoofd stad Damascus sloot Vance de moge lijkheid niet uit dat hij voor een kort tweede bezoek zou terugkeren na de eerste ronde besprekingen. Hij noemde de besprekingen met Assad „vriendschappelijk en nuttig" en wilde nog geen conclusies trekken over de resultaten. Teleurstelling Israël heeft zich gisteren onthouden van commentaar op de besprekin gen tussen Vance en Assad. Een woordvoerder van de regering in Je ruzalem zei dat dit commentaar aan Vance bekend zal worden gemaakt WASHINGTON (UPI) - President Jimmy Carter heeft de Amerikaanse geheime diensten gereorganiseerd. Het hoofd van de centrale inlichtin gendienst CIA, admiraal Stansfield Turner, heeft hierbij meer macht gekregen. Zo krijgt Turner, die een oude vriend van de president is, de volledige controle over de begrotin gen van de CIA en alle andere gehei me diensten. Ook heeft hij nu het recht om elk van de betrokken orga nisaties opdrachten te verlenen, ter wijl bij hem de verantwoordelijk heid berust voor het verschaffen van ramingen op het gebied van de ge heime diensten aan de president. Het doel van de reorganisatie is, het toezicht van het Witte Huis op de betrokken diensten te vergroten en misbruik tegen te gaan. Zo komen er twee nieuwe organen, zoals een co mité binnen de nationale veilig heidsraad, dat op kabinetsniveau onder leiding van Turner de priori teiten voor de geheime diensten be paalt. Van dit comité maken onder meer de ministers van buitenlandse zaken, defensie en financiën deel uit en de veiligheidsadviseur van de president. Daarnaast komt er een uitvoerend centrum waarin zowel burgerlijke als militaire functiona rissen zitting zullen hebben. In een crisisperiode zal de president wel licht de bevoegdheden van dit cen trum overdragen aan de minister van defensie. als deze volgende week in Israël de eerste gespreksronde komt afslui ten. Doorgaans welingelichte krin gen deelden mee dat Israël vanaf het begin weinig optimistisch is ge weest over de resultaten van een gesprek tussen Vance en Assad. Desondanks was men duidelijk te leurgesteld geweest over de abrupte afwijzing door Syrië van het plan voor het vooroverleg. Israël had ver wacht op deze manier te kunnen spreken met de Arabische leiders. In de Arabische landen is de ernsti ge terugslag in de besprekingen tus sen Vance en Assad aanleiding ge worden tot pessimistische uitlatin gen over het doorgaan van een vre desconferentie in de loop van dit jaar. Aangestipt wordt dat de ver schillen in opvattingen tussen As sad en de mede-vader van het plan Sadat op deze manier ook weer dui delijk aan het licht zijn getreden. Libanon In Zuid-Libanon is gisternacht een zwaar artillerieduel uitgevochten tussen Palestijnen en leden van de Libanese christelijke militie. Bij deze strijd, die niet ver van de Israë lische grens werd gevoerd sneuvelde één lid van de militie, terwijl ver scheidene gewonde christenen in veldhospitalen op Israëlisch gebied werden opgenomen. In een in Tel Aviv gepubliceerd in terview heeft de voormalige leider van de inlichtingendienst van de Amerikaanse luchtmacht George Keegan verklaard dat de Arabische leiders hun denkbeeld van een ver nietiging van Israël niet hebben op gegeven. Volgens hem maken Syrië, Jordanië en Irak 15 divisies gereed voor het Israëlische front. Het geld hiervoor zou uit Saoedi-Arabië af komstig zijn. De Tanzaniaanse president Julius Nyerere neemt zijn Amerikaanse ambtgenoot Jimmy Carter bij de arm bij aankomst op het Witte Huis. WASHINGTON (Reuter, UPI) De Tanzaniaanse president Julius Nyerere ziet geen vreedzame oplossing meer voor het geschil tussen blank en zwart in Rhodesië. Dit ondanks de druk van de Amerikaanse regering op het blanke minderheidsbewind in Rhodesië. „President Carter begrijpt waarom wij vechten en ziet de noodzaak van zwart meerderheidsbestuur in zuide lijk Afrika", zo zei Nyerere na een onderhoud met zijn Amerikaanse ambtgenoot. Nyerere zei niet op wel ke manier Carter het streven daar naar zal steunen, afgezien van de Amerikaans-Britse voorstellen voor een oplossing in Rhodesië. Deze zijn door de leider van het blanke min derheidsbewind, Ian Smith, van de hand gewezen. „Ik heb nooit geloofd dat Smith ervan kan worden over tuigd zwart meerderheidsbestuur te accepteren en daarom zulen wij vechten tot het einde", aldus Nyere re. We kunnen Smith en zijn vrien den verslaan zonder steun van het westen." PEKING, (Reuter) De Chinese communistische partij heeft ge zegd dat fabrieken met winst moe ten draaien en kwaliteitsprodukten op tijd moeten afleveren. In een artikel in het Volksdagblad werd felle kritiek geleverd op bedrijven die slecht worden geleid en met verlies draaien. Harder werken in met name kolenwinning, elektrici teitsvoorziening en vervoer kan volgens het Volksdagblad de hele economische ontwikkeling van China weer aan zwengelen. Deze heeft sterk te leiden gehad van de aardbeving van enige maan den geleden en van de politieke verwarring na de dood van partij leider Mao Tse-Toeng en het afzet ten van de 'bende van vier'. Deze stelde het voortzetten van de revo lutie in China boven de stijging van de produktie, terwijl de bende vijandig gezinde kaderleden in veel sectoren van de economie het veld moesten ruimen. President Carter daarentegen drong donderdagavond bij de zwart-Afri- kaanse landen sterk aan op samen werking met het westen. Alleen dan „moeten wij in staat worden geacht een vreedzame oplossing tot stand te brengen" in zuidelijk Afrika, aldus de Amerikaanse president. Carter hoopt Nyerere te overtuigen van de noodzaak van een topconfe rentie van de Afrikaanse „frontlijn- landen" (waarbij Tanzania) die het Amerikaans-Brits initiatief zouden moeten bespreken. Nyerere voelt hier echter weinig voor. Het voorstel van Londen en Wash ington behelst onder andere alge meen kiesrecht en het opnemen van leden van de zwarte verzetsbeweging Patriottisch Pront in het leger van Rhodesië Smith voelt daar niets voor en bepleit een „interne rege ling" waarbij de zwarten nauwelijks meer macht krijgen. Zij blijven in het parlement sterk ondervertegen woordigd (16-50). Bij deze poging zwart meerderheidsbestuur tegen te houden kreeg Smith deze week de steun van de Zuidafrikaanse minis ter van buitenlandse zaken Roelof Botha, die een bezoek aan zijn land bracht. De vrees van Nyerere voor een verhe viging van de strijd in zuidelijk Afri ka is woensdag opnieuw geïllus treerd door een aanval van Rhodesi sche troepen op Espungabera, een plaatsje in midden-Mozambique. In de Mozambikaanse hoofdstad Ma- poeto werd bekend gemaakt dat de Rhodeslërs werden gesteund door gevechtswagens en zwarte artillerie, maar dat zij door Mozambikaanse militairen werden verdreven. JOHANNESBURG (AP/Reu ter) De politie van Johannes burg heeft een grote betoging van zwarten, morgen in het zwarte stadsdeel Soweto, ver boden. Dr. Ntatha Motlana, één van de lei ders in de strijd voor burgerrechten, heeft de hele bevolking van Soweto opgeroepen aan de demonstratie deel te nemen. Motlana Is lid van de commissie van tien die streeft naar volledige zelfstandigheid voor het zwarte stadsdeel. De Zuidafrikaanse regering wil echter verkiezingen hou den voor een „gemeenschapsraad" met beperkte bevoegdheden in So weto, waarvan de leiding in handen zou blijven van zwarten. Deze zou de plaats moeten innemen van de ste delijke bantoeraad waarmee door een groot deel van de zwarte bevol king vorige maand de vloer werd aangeveegd. De leden van de ban toeraad werden beschouwd als zet bazen van het blanke bestuur in Zuid-Afrika. Gisteren schoot de politie in het zwarte stadsdeel opnieuw op beto gers en liet zij honden op hen los. Verschillende scholieren moesten voor schotwonden en hondebeten worden behandeld. De scholen in Soweto waren gisteren weer verla ten. De leerlingen eisen dat het on derwijs aan zwarten wordt gelijkge steld aan dat van de blanken, dat veel beter is. Volgens minister van politie Jimmy Kruger zal maandag een aantal scholen worden gesloten als de leerlingen niet terugkeren in de banken. Schietpartij WASHINGTON (Reuter) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft president Jimmy Carter gisternacht een zware nederlaag be zorgd door zijn voorstellen tot ver hoging van de benzineprijs met rui me meerderheid weg te stemmen. Deze klap komt hard aan, want de verhoging van de benzineprijs was één van de sleutelelementen in Car ters wetsvoorstellen voor energie besparing. Na de stemming in het Huls is het ten enen male uitgesloten dat er in de Senaat voor Carter nog wat te bereiken valt. De president had worgesteld de federale benzine-ac- cijns van vier dollarcent per gallon (3,79 liter) te verhogen tot negen dollarcent. Dit plan werd verworpen met 339 tegen 82 stemmen. Een tweede voorstel om de accijns met vier dollarcent te verhogen werd met 370 tegen 52 verworpen. De tegenstanders van de verhoging betoogden dat de voorstellen de mensen zouden treffen, die met de auto naar hun werk gaan en die voor het woon-werkverkeer geen andere mogelijkheden hebben. Dezelfde te genstanders zetten dikke vraagte kens achter het energiebesparend nut van hogere benzineprijzen. Acht zwarten zijn gedood toen Zuid afrikaanse militairen een groep van 60 Jongemannen en vrouwen met kinderen onderschept hadden die door guerrillastrijders uit Zuidwest- Afrika naar Angola werden ont voerd, aldus een Zuidafrikaanse woordvoerder Volgens hen waren drie van de do den guerrillastrijders die door de mi litairen werden neergeschoten. De andere vijf werden gedood door gu- errilleros die trachtten de groep bij een te houden. De guerrillastrijders behoorden tot de bevrijdingsbewe ging die in het zuidwesten van Ango la bases heeft. ANKARA, (Reuter, UPI, DPA) - Tenminste zes mensen zijn de afge lopen dagen in Turkije bij politiek getinte gewelddadige acties om het leven gekomen. Volgens de Turkse politie kwamen donderdagavond vier mensen een politieman en drie gewone burgers om toen uit een rijdende auto op hen werd ge schoten. Bij een wraakactie in twee koffiehuizen zijn twee mannen om gekomen. Alle drie de burgers uit de eerste groep zouden leden van ui terst rechtse groeperingen zijn ge weest. In Istanboel overlegde de nieuwe minister van binnenlandse zaken gisteren met functionarissen van de politie en de veiligheids dienst over de wijze waarop de orde zou kunnen worden gehandhaafd. LONDEN (Reuter) De voorlopige vleugel van het verboden Ierse repu blikeinse leger de IRA is gisteren een reeks aanslagen en brandstich tingen begonnen uit protest tegen het bezoek dat de Britse koningin Elizabeth II volgende week woens dag en donderdag aan Noord-Ier land zal brengen. De Provisionals hebben in het nabije verleden de vorstin een dag beloofd, die ze zich nog lang zal heugen. Elizabeth heeft verklaard er niet over te denken om het bezoek ter gelegenheid van haar zilveren ambtsjubileum af te gelasten. In Belfast, Lisburn en Dunmurry gingen in een tijdsbestek van ander half uur negentien brandbommen af, waarvan de IRA in alle gevallen de verantwoordelijkheid op zich nam. BEIROET/MOGADISJOE (UPI) De Sowjet-Unie is een uitge breide luchtbrug naar Ethiopië begonnen. Dit land strijdt op het ogenblik tegen afscheidingsbewegingen in de islamitische kust provincie Eritrea en in de woestijnprovincie Ogaden. Dit ls in Beiroet gezegd door één van de leiders van één van de drie op standige groepen in Eritrea ('t ELF, Eritrees bevrijdingsfront) Osman Saleh Sabbe. Het zegt de hele pro vincie In handen te hebben, met uit zondering van de drie grote steden. De Sowjet-Unie stuurt volgens hem tanks en artillerie waardoor de Ethiopische regering van Mengistoe Hatle Mariam de kans krijgt de strijd voort te zetten. Sabbe zei dat de meeste wapens naar de Ogaden- woestijn gaan waar door het buur land Somalië gesteunde guerrillero's actief zijn. Eerder kreeg Somalië wa pens van de Sowjet-Unie maar vol gens Sabbe is het tuig dat naar Ethi opië wordt gestuurd van betere kwa liteit. Sabbe zei dat er verder op het ogen blik drie tot vijf duizend Cubanen in Ethiopië zijn en een aantal Oostduit- se en Tsjechoslowaakse adviseurs. Cubanen trainen onder andere het „boerenleger" in Ethiopië dat de ge regelde troepen moet bijstaan in de strijd. Volgens de leider van 't ELF gaan de meeste Sowjetrussische wapens op het ogenblik nog naar het front in de Ogaden. maar hij vreest dat als de stroom groeit ze ook in Eritrea ge bruikt zullen worden. Anderzijds krijgen de opstandelingen in die pro vincie militaire steun van de moslem oiiestaten rond de Rode Zee door Victor Zorza y t Het wantrouwen van het Kremlin dat een internationaal Joods complot probeert de wereld te overheersen en het Sowjet-regime op te ruimen, begint zich weer eens te laten gelden ln de Sowjet- pers. Een bewijs is het show-proces tegen Joodse dissidenten, dat nu wordt voorbereid door de KGB en dat is bedoeld om aan te tonen dat de verdachten agenten waren van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA en bezig waren het Sowjet-systeem te ondermijnen. Dit laatste blijkt tenminste uit wat er in de Sowjetrpers is geschreven over Anatoli Sjtsjaranski, die in hechtenis is genomen, en zijn metge zellen. De propaganda over de inter nationale Joodse samenzwering is minder uitgesproken, maar het roept herinneringen op aan vroegere pers campagnes die begonnen met vage algemeenheden en eindigden met specifieke details en formele be schuldigingen. Kort na de Tweede Wereldoorlog lanceerde Stalin een campagne te gen 'kosmopolitische' invloeden in de kunst en de wetenschap. De ge heime politie zette dat om in een golf van arrestaties. Zoals Moskou na Stalins dood toegaf, resulteerde dat in de gevangenzetting en de executie van veel onschuldige Joden op grond van valse beschuldigingen dat zij betrokken waren bij een internatio naal complot tegen de Sowjet-Unie. De 'anti-kosmopolitische campagne' was in feite onderdeel van een inter ne machtsstrijd binnen het Kremlin, waarbij de Joden de zondebokken werden. Artsen-complot In het begin van de jaren vijftig, toen Stalin zijn eigen einde voelde nade ren, lanceerde hij een andere anti- Joodse campagne door middel van het 'artsen-complot'. Weer werden Joden gearresteerd en terecht ge steld. De eersten waren enkele art sen van het Kremlin zelf, van wie werd gezegd dat ze betrokken waren geweest bij een Internationale Jood se samenzwering om de Sowjet-lei- ders te doden. Het 'artsen-complot' was in werkelijkheid een gevolg van de strijd binnen het Kremlin over de opvolging van Stalln. Maar de gehei me politie veranderde het in een brede anti-semitische campagne, die de Joden in de gehele SowJetrUnle ten diepste trof. De 'samenzweer ders' die het overleefden, werden vrijgelaten en onschuldig verklaard na Stalins dood. Er waren ook anti-Joodse campag nes onder Chroesjtsjew en Breznjew en hoewel deze ln karakter verschil den van de hetzes onder Stalln. wer den opnieuw Joden gebruikt als zon debokken voor politieke fouten van het Kremlin. De conservatieven in het Kremlin brachten het Joodse element herhaaldelijk in de discus sies omdat Joden met hun liberale opvattingen en hun internationale contacten een bedreiging zouden zijn voor de stabiliteit van het regime. Het is goed dit ln het achterhoofd te houden bij de beoordeling van de beschuldigingen dat Sjtsjaranski en andere Joodse dissidenten militaire gegevens verzamelden voor de CIA. Zij onderhielden contacten, zo schrijft Izwestla, met mensen van de Amerikaanse ambassade in Moskou, die hen vertelden dat ze naar de Sowjet-Unie waren gekomen 'om haar fundamenten te veranderen'. Net als Nazi's Het populaire tijdschrift Ogonjek beveelt zijn lezers een boek aan, dat het bewijs heeft geleverd voor „de overeenkomst tussen zionisme en nazisme" en van de Joden zegt dat ze „net zo palavaren over het uitver koren land en de historische missie" BsnklCrS als Hitler deed. verhalen verschijnen. In 1975 werd enig gezag toegekend aan net zulke benepen oprispingen, door het se rieuze dagblad Moskwa in Moskou. In een bespreking- van een soortge lijk boek dat in Minsk was versche nen, sprak Moskwa over de „opval lende steeds terugkerende" leer van de joodse „wereld-overheersing", die was gebaseerd op de bijbelse opdracht dat „om Gods wil alle mensen de slaven van de Joden zul len worden". BIJ de aanvang van de twintigste eeuw was het kapitalisme veranderd in imperialisme „en daar bij was het geholpen door de joodse burgerij die al een groot deel van de aardse rijkdommen had vergaard en probeerde de handen te leggen op wat nog over was". Met dit doel hadden de Joden zionistische orga nisaties opgericht, waarvan de leden „alle instituten van de staat moes ten binnendringen". Een ander boek, dat vorig Jaar in de Sowjet-Unie verscheen legt uit dat de Joden zichzelf beschouwen als „het door God uitverkoren volk" op grond van hun geloofsovertuiging. Een Israëlisch schoolboek, zo wordt aangehaald, „probeert de kinderen ervan te overtuigen dat de Joden de elite van de mensheid vormen, spe ciaal geschapen om de Schepper te loven. Daaruit volgt dat zij slaven mogen houden en dat die slaven nlet-joden zullen zijn". Dit boek, verschenen in Lwow in de Oekraïne, zou misschien als een kleinsteedse uitwas kunnen worden beschouwd, ware het niet dat elders soortgelijke „Maar Joodse bankiers hebben nog niet overal de macht ln handen", zo vervolgde Moskwa. „Daarom" zo schrijft V. Begun ln zijn boek, „blijft het de belangrijkste taak van het zionistisch zenuw-centrum om de sleutelposten te veroveren in de be stuurlijke, economische en ideologi sche machine van de landen van de diaspora" waarover de Joden nu zijn verstrooid. Gezien het Joodse gedrag en de Joodse leer, zo wordt verder uitge legd. ,4s het natuurlijk dat zulk monsterachtig onderwijs waak zaamheid, afkeuring en zelfs vijan digheid wekt van mensen met ook maar een minimum aan begrip.' Daardoor kan het gebeuren dat 'an- ti-semitisme zal ontstaan als spon tane reactie van de geknechte groe pen van het werkend volk tegen de barbaarse uitbuiting die wordt uit gevoerd door de Joodse burgerij.' Dergelijke reacties, zo gaat het op marxistische toon verder, 'moeten eerder worden beschouwd als een manifestatie van de klassenstrijd dan als anti-semitisme.' Rechtvaardiging Er zijn er ln de Sowjet-Unie die dergelijke artikelen beschouwen als een voorbereiding op een ideologi sche rechtvaardiging van anti-semi tisme. Er begint een vergelijkbaar patroon te ontstaan. Het proces te gen Joodse dlssdenten die de CLA zouden hebben geholpen kan een 'legaal' excuus bieden voor anti-se mitisme. De strijd om de opvolging van Breznjew, die nu aan de gang is, kan anti-semitisme tot factor van de Interne Kremlin-polltiek maken. Sommige groepen kunnen Joden weer willen gaan gebruiken als zon debok, zoals eerder is gebeurd. Het SJtsjaranski-proces, opgezet om te bewijzen dat Joden met de Verenig de Staten samenzweren tegen de Sowjet-Unie, speelt politici in de kaart die vinden dat Breznjew te ver is gegaan met zijn politiek van ont spanning. Dergelijke patronen vielen in het verleden doorgaans samen met één of andere Interne crisis ln het Krem lin. De vraag is daarom of er op dit moment een nieuwe crisis opborrelt in het Kremlin. De vrouw van Sjtsjaranski tijdens een demonstratie in Londen waar ze de vrijlating van haar man bepleitte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7