Evacuatie Arnhem in discussie De tekening van een lezer Commentaar Huisartsen (1) Huisartsen (2) Steunde volksverhuizing van eind '44(90.000 mensen) eigenlijk nergens op? Vrijgezellen 'gediscrimineerd' goede ou.Ae^kijd keert. weer,.. +RoW Week-end zon Strandweer „Geschiedenis van stad 1940-1945 moet beschreven" pas op voor de afkortingen stuur een brief kampioenmeloen goede daad ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Het zou ongerijmd zijn, te veronder stellen dat huisartsen hun werk verrich ten in maatschappelijke afzondering. Integendeel, zij staan in dagelijks con tact met de samenleving in al haar vertakkingen. Des te meer is het ver wonderlijk hoe hun belangenvereni ging, de LHV, er herhaaldelijk in slaagt om standpunten te ontwikkelen die op vallen door een grote wereldvreemd heid. Terwijl leidinggevende politici ons be hoedzaam voorbereiden op de nullijn in de inkomensontwikkeling, terwijl de LHV al verwikkeld is in een honora riumconflict met de ziekenfondsen waarin het haar verbaast dat haar com promisloze standpunt niet aanstonds al gemeen als redelijk wordt ervaren, lan ceert de huisartsenvereniging nu ge dachten over een vestingingsbeleid die voor de modale dokter neerkomt op een incidentele loonstijging van 25 pro cent uitgesmeerd over drie jaar. Weliswaar is het de bedoeling dat op den duur de dokter minder mens voor hetzelfde geld intesiever en dus beter gaat heipén. Maar op korte termijn zou Van waar deze wereldvreemde opstel ling? Het moet naar onze indruk onge veer als volgt gelopen zijn. Het LHV- bestuur zag een omvangrijk en ingrij pend probleem naderen. Ondanks stu dentenstops zullen er de komende jaren aantallen jonge artsen afstuderen die de gegroeide marktverhoudingen grondig dreigen te verstoren. Wanneer hun in passing in het systeem niet zorgvuldig wordt geregeld, gaan jungle-achtige toestanden tot de mogelijkheden behoren. Er moet dus een vestigingsbeleid ko men, en als de artsen daar zelf niet voor zorgen, zal in het belang van de volks gezondheid, de overheid dat moeten doen. Die stok achter de deur pleegt vrij effectief te werken en zo kon het het resultaat ongetwijfeld zijn dat hij ongeveer hetzelfde aantal mensen helpt en daarvoor, tenzij hij een wel erg grote praktijk heeft, meer voor krijgt. In het hoge gebouw in Utrecht waar de organi saties der medici zetelen, heeft men kennelijk niet opgemerkt dat een derge lijk voorstel op dit moment een merk waardige indruk moet maken. De landelijke huisartsenvereniging voert aan dat de dokter per patiënt ook steeds meer te doen krijgt. Dat is op zichzelf niet onwaarschijnlijk, en het zou een goed argument zijn. Het is helaas wel oncontroleerbaar, en dat zal het wat de LHV betreft voorlopig ook blijven. Met filosofische berusting wordt vastgesteld dat tegen een systeem van onderlinge controle op wat de dok ter doet en hoe hij dat doet, nog te veel weerstanden bestaan. Aan het ontwik kelen van die intercollegiale toetsing moet volgens het bestuur van de LHV wel worden gewerkt. Maar dat die filo sofische berusting de geloofwaardigheid van de voorstellen bepaald niet ver hoogt, is de bestuurders in het hoge gebouw kennelijk ontgaan. gebeuren dat de artsenorganisatie zich voorbereidde om eigenhandig een stuk van de, anders zo gekoesterde, beroeps vrijheid af te breken. Dat deze emotioneel belastende arbeid geslaagd is, moet de LHV een gevoel van grote voldoening hebben verschaft, en dat is begrijpelijk. Het is misschien dat gevoel geweest, dat het zicht op de sociaal-economische onaanvaardbaar heid van de bedachte oplossing wat heeft versluierd. Als het inderdaad zo gegaan is, dan hoeven we de blauwdruk van de LHV bepaald niet negatief te benaderen. De huisartsen hebben een belangrijke emotionele horde geno men, en aan die financiële schoonheids foutjes moet best nog wat te doen zijn. door Jac. Lelsz ARNHEM Op zondag 17 sep tember 1944 begon de Slag om Arnhem, een van de meest dra matische episoden uit de Twee de Wereldoorlog. De klik van de Eusebius was op zeven mi nuten voor half twaalf stil blij ven staan omdat het elektrici teitsnet was uitgevallen, van daar dat het luchtalarm nooit is gevolgd door het sein „vei lig". Een week na de aanvang van de slag werd Arnhem ge- evacueerd. De ongeveer 90.000 ingezetenen werden verstrooid. Slecht het meest noodzakelijke werd door hen meegenomen. De stad, geschonden door de oorlog, verlaten door de bevol king, was een spookstad ge worden. Was die evacutatie wel nodig ge weest? Op die vraag wil de Arn- hemmr P. C. Heiser, die onder meer journalist is geweest (onder meer bij de Haagse Post) nu eindelijk wel eens antwoord hebben. Zelf is hij van mening dat die immense operatie, waarbij de mensen ongeveer negen maand van huis verdreven waren en het later vaak leeggepunderd terug vonden, volkomen ten onrechte is gebeurd. Hij wenst trouwens ant woord op nog een paar vragen, bij voorbeeld op deze of de wethouders er wel goed aan deden onder te dui ken, waardoor het gezag uit handen werd gegeven. De heer Heiser heeft deze kwestie herhaaldelijk bij het gemeentebes tuur van Arnhem aan de orde ge steld. De man zelf hij is medewer ker geweest aan het illegale blad „Je Maintiendrai" beschikt over een Arnhem na de slag: evacuatie van de burgerbevolking. Foto ontleend aan een in 1969 door het gemeentearchief verzorgd boekje „Arnhem september 1944". In deze tweetalige uitgave Nederlands en Engels werd summier stil gestaan bij de ramp die zich toen 25 jaar geleden in en rondom de Gelderse hoofdstad had voltrokken. VENLO (ANP) Vrijgezellen in het Noordlimburgse kerkdorp je Hegel- isem zijn niet erg te spreken over een maatregel van het kerkbestuur van de Heilige Hubertusparochie, waar bij besloten werd dat alleenstaan den in de toekomst op het plaatselij ke kerkhof op een aparte plaats be graven zullen worden. Om een uniformiteit op de begraaf plaats te krijgen besloot het kerk bestuur dat echtparen naast elkaar in vakken begraven moeten worden en dat alleenstaanden in een lange rij, die zich over de hele lengte van het kerkhof uitstrekt, begraven wor den. Het besluit van het kerkbe stuur heeft in het dorp veel stof doen opwaaien. P. C. Heiser: „Het kan nu nog worden naverteld" archief, waarvan hij zegt dat dr L. de Jong van Oorlogsdocumentatie er zijn vingers bij zou aflikken. De heer Heiser heeft zijn gegevens aangebo den aan de gemeente en hij wil deze nog veel meer informatie verschaf fen, desgewenst. Maar men heeft tot- nutoe nauwelijks asem gegeven, en dat terwijl Arnhem toch over voort reffelijke eigen historici beschikt, die nog steeds geen opdracht kregen voor het schrijven van een geschie denis over de jaren '40-'46. Toonbank Niets is er gebeurd hoewel burge meester en wethouders al in 1959 aldus zegt de heer Heiser in een dezer dagen in De Nieuwe Krant geplaatst ingezonden stuk in ant woord op vragen van de raad lieten weten dat de geschiedenis van Arn hem zal worden beschreven. Heiser: „Het maakt sterk de indruk dat er veel is gebeurd dat maar beter onder de toonbank kan worden gehouden. De van regeringswege bepleite open heid lijkt nog steeds niet tot het Duivelshuls (daarin zetelt het Arn hemse stadsbestuur, JL) te zijn door gedrongen. Het wordt thans, ruim 32 jaar na de bevrijding, toch wel de hoogste tijd, want elke dag wordt het aantal personen, dat uit de eerste hand de inlichtingen kan geven, kleiner. In verscheidene gemeenten heeft de meer officiële geschiedschrijving met betrekking tot de bezettingsja ren al plaats gehad. Arnhem blijft achter, hoewel het veel belangrijker is dan tal van gemeenten, waar men er al mee klaar is en hoewel het in het hele gebeuren een veel essentië ler plaats heeft ingenomen dan die gemeenten. Wil de heer Heiser dat er na zoveel Jaren nog hoofden vallen? „Het gaat me beslist niet om zoiets als een Bijltjesdag-achteraf". Kort na de oorlog hadden er reputaties kunnen sneuvelen, denkt hij. Nu zou openbaarmaking voor sommigen hoogstens wat onplezierig kunnen zijn. Het omgekeerde is ook denk baar. Misschien zouden al dan niet postuum, mensen gerehabiliteerd moeten worden. „Onder water" Midden september 1944 bliezen ver zetslieden een viaduct in de spoor lijn Amhem-Zevenaar op. De Duit sers reageerden met de mededeling dat een aantal Arnhemmers zou worden gefusilleerd als de daders zich niet op korte termijn meldden. Het is mogelijk dat de Arnhemse wethouders hebben gedacht dat zij het eerst in aanmerking zouden ko men om voor het vuurpeloton ge plaatst te worden. Zij gingen onder water en vertoonden zich niet meer en hun vertrek zou dan dus door angst en vrees zijn Ingegeven. Het is mogelijk dat het zo is gegaan, aldus de heer Heiser. maar intussen moesten enkele topambtenaren maar zorgen dat ze samen met de NSB-burgemeester E. Liera de za ken draaiende hielden. Die ambte naren lieten hem meteen weten dat ze zouden opkrassen zodra hij ook maar iets zou doen wat tegen het belang van de gemeente (en van het land) zou indruisen. Onder hen was de commies Gijs J. Numan, die een vooraanstaande plaats in het verzet innam en die later dan ook terecht burgemeester is geworden (van Har derwijk). Heiser: „Anderen werden aan de kant gezet. Sommigen deden veel goed werk. Er zijn er die er nu nog onder lijden. Terwijl mensen, die de stad in moeilijke uren in de steek lieten, geen enkele moeilijk heid hebben gehad." Visie De heer Heiser zegt dat dat zijn visie op de zaak is. Wanneer twee mensen hetzelfde waarnemen, zien ze echter nog niet hetzelfde. Daarom is, zegt hij, het zo nodig dat er een objectie ve beschrijving komt van wat zich destijds heeft afgespeeld. Alles moet vastgelegd worden: de ophef fing van het democratisch bestuur, de bezettingstijd in het algemeen, de Jodenvervolging, de ondergrond se strijd, de Slag om Arnhem hoe vaak ook van andere zijde beschre ven, enz. Ook de bevrijding, de pe riode van het Militair Gezag en het herstel van de Gelderse hoofdstad. En dan natuurlijk de grote, volgens de heer Heiser, zeer discutabele eva cuatie. „RK bruggehoofd" Over die evacuatie wil de heer Hei ser nog wel het een en ander kwijt. Maar eerst lanceert hij min of meer een niet geheel oninteressante hypo these, die ook op haar betekenis dient te worden getoetst. Namelijk deze dat men in het eerder bevrijde zuiden al uitgemaakt zou hebben dat Arnhem „het katholieke brugge hoofd benoorden de grote rivieren moest worden". Naderhand kreeg de stad inderdaad haar eerste r.k. bur gemeester in de persoon van oud wethouder C. G. Matser. De evacuatie van Arnhem is, naar het oordeel van de heer Heiser, in Tekeningen, Amsterdam. bi^yoorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. CLarJappels en koffie goedkoper... HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten U behoeft dit week-end niet veel zorg te hebben over het weer. De zon laat zich opnieuw zien en op de meeste plaatsen blijft het droog. Over een enkele bui willen we niet twisten. Het enige wat we vandaag zullen missen zijn zo merse temperaturen k la gisteren en eergisteren. In het binnenland is toen 24 of 25 graden bereikt. In de loop van vrijdag kwam er meer bewolking op. Al vanaf negen tien uur 's morgens kon men schaapjeswolken op middelbare hoogte waarnemen. Sommige er van waren duidelijk van het cas- tellanus-type: een rij opbollende kopjes naast elkaar op een line- aal-vlakke wolkenbasis. Zulke wolkjes de weerwijzer leerde het u misschien al zijn vrij zekere voorboden van onweer. Ze geven aan, dat vanaf een warm inversielaagje (vandaar die vlak ke basis) de temperatuur over eni ge afstand naar boven toe, sterker dan normaal afneemt: onstabili teit dus. Gisteravond om kwart over zeven vielen in Leeuwarden en Gorredijk de eerste regendrup pels. In het verdere verloop van de avond en de afgelopen nacht zul len we hebben kunnen vaststellen of het Engelse koufront er nog wat van heeft gemaakt in dit op zicht. In elk geval was het voor de foto-isten onder de weeramateurs in een zeer groot deel van het land een geschikt moment die pitto reske torentjes vast te leggen met hoe vroeger op de dag hoe minder bewolking erom heen. Ze teken den zich toen duidelijk af tegen de blauwe lucht. De weerkaart toont, dat zich achter het kou front bij Schotland een nieuwe hogedrukcel heeft opgebouwd die zich verder over Engeland naar de Noordzee zal verplaatsen. Hij be vordert de stabiliteit in de loop van het weekeinde afgezien van een enkele verspreide bui. De middagtemperatuur blijft van daag bij noordwestelijke wind steken op twintig graden, morgen of overmorgen valt er misschien weer een graadje winst te ver sieren. Het is in de afgelopen weken wel wisselvallig geweest, maar de neerslag bleef regionaal en be perkt tot een bui. De Londense computers voorzien ook in de rest van deze augustusmaand overwe gend „westelijke weertypen" ge lukkig met de aantekening dat er desondanks vrij veel droog en zonnig weer wordt verwacht. De pressies zullen vermoedelijk in hoofdzaak het noorden en westen van de Britse eilanden beroeren en in die gebieden een normale augustusregen tegenover een te kort in de zuidoosthoek. De ge middelde temperatuur zal daar ook boven normaal uitvallen. Er wordt minder onweer verwacht dan gebruikelijk. Vandaag mooie opklaringen en weinig of geen buien meer. Meest matige noordwestelijke wind, bij vlaagjes mogelijk kracht vijf. Lucht 19 tot 20, zeewater 18 gra den. Weinig kwallen. Amsterdam 21 De Bilt 24 Deelen 24 Eelde 21 Eindhoven 24 Den Helder 17 Rotterdam 21 Twente 24 Vllsslngen 19 Zd.-Llmburg onbew. 24 Aberdeen 14 Athene 31 Barcelona 2b Berlijn licht bew 25 Bordeaux 24 Brussel 24 Frankfort 26 Geneve 26 Helsinki 19 Innsbruck onweer 20 Klagenfurt 28 Kopenhagen 1» Lissabon 32 Locarno 27 Londen regenbul 22 Luxemburg Madrid 29 Malaga 2b Mallorca 26 München 24 Nice 24 Oslo 19 Parijs onbew 27 Rome 26 Spilt onbew 28 Stockholm 21 Wenen 28 Zürich 26 Casablanca 26 Is tanboel 27 Tunis licht bew. 28 HOOGWATER zondag 7 augustus. Vlls- slngen 8.21-20.41 Haringvlletslulzen 8.23- 20.46. Rotterdam 10.22-22 33, Schevenln- gen 9.12-21.42. IJmuiden 10 01-22 31. Den Helder 0.51-13.22, Harllngen 3.33-15.54, Delfzijl 6.08-18.21 strijd geweest met de opdrpchten die „Londen" en het gealliëerde op perbevel gaven. Hij zegt geen legi tiem evacuatiebevel te hebben ge zien. In een bevelsbrief van de com mandant van Arnhem van de Bin nenlandse Strijdkrachten stond op grond van aanwijzingen, die van ho gerhand kwamen, onder meer. „Laat u niet evacueren, doch blijft waar ge zijt, wanneer de oorlogshan delingen het gebied, waar ge woont of vertoeft, naderen". Kort daarop het schrijven was gedateerd op 12 september 1944 Hep de stad nage noeg leeg. Wie is Peter? Van wie kwam dat evacuatiebevel dat negentigduizend mensen in be weging zette? Het was afkomstig van een zekere SS-Obersturmführer Peter van het Oberkommando Wehrmacht, dat zich had genesteld in Insula Deï Klooster De Hesel- bergh aan de Apeldoornseweg. Be halve Peter zou geen enkele Duitser de evacuatie gelast hebben. Stand- ortenführer Spindler, zijn hoogste chef, die vele subalterne officieren onder zijn bevel had, kende Peter niet en wist van een evacuatie niets af. Niettemin liet de als „waarne mend burgemeester" optredende schoenhandelaar A. F. Hollaar, al dus Heiser, zich gebruiken om de ramp te voltrekken door het aan plakken van een smerig vodje pa pier met vele spelfouten, maar wel voorzien van een stempel „Politle- president te Arnhem". Bovendien werd door Jhr dr J. N. van der Does, kringcommissaris voor Gelderland van het Nederlandse Rode Kruis, eveneens „op bevel van de Dultsche weermacht", een soort gelijk bevel uitgevaardigd, dat waarschijnlijk een nog groter effect had dan de andere aankondiging, omdat Van der Does in tegenstelling tot Hollaar in Arnhem een algemeen geachte figuur was. De publlkatie van Van der Does gebeurde „na mens de evacuatiecommissaris voor Gelderland", mr A. baron van Heec- keren, die echter eveneens op last van de Duitser Peter handelde. Van der Does kwam, meent de heer Hei ser, al spoedig tot het inzicht dat hij verkeerd had gedaan, maar toen had de ramp zich al voltrokken. De volksverhuizing was niet meer tegen te houden. „Twee lessen" Heiser behoorde tot de ruim duizend Arnhemmers die bleven in de spook stad, waarvan de meeste verlaten straten een angstaanjagender aan blik gaven dan het meest huivering wekkende surrealistische schilderij. Hij zegt nu: „Twee lessen hebben de gebeurtenissen van september 1944 ons in elk geval geleerd. Ten eerste dat moraal en mentaliteit van geko zen bestuurders in moeilijke dagen voor de burgerij van eminent belang zijn en ten tweede dat het oude scheepsrecht, waarbij een verlaten schip prijs gegeven wordt, blijkbaar ook geldt als een soort ongeschre ven wet voor achtergelaten huizen. Want het zijn waarlijk niet alleen de Duitsers geweest, die Arnhem leeg geroofd hebben, al namen zij wel het leeuwedeel voor hun rekening. De Canadezen en andere geallieerden konden er ook wat van. En de Neder landers, die in de lege stad als dwangarbeiders tewerk gesteld wa ren, lieten zich evenmin onbetuigd." Desgevraagd gaf wethouder me vrouw C. Lavell-De Vries, tot wier portefeuille ook het Arnhemse ge meente-archief behoort, het volgen de korte commentaar: „De toezeg gingen voor een geschiedschrijving worden gestand gedaan. We gaan er zeker nog eens mee aan het werk. Ik kan me niet voorstellen dat er be zwaar tegen zou bestaan. Het be hoort echter nog niet tot de priori teiten van het gemeente-archief." De heer Heiser is van gedachte dat het niet te lang meer duren mag. want dan zullen degenen, die het nog uit ervaring kunnen navertel len, er niet meer zijn. onder redactie van Loes Smit Je weet nooit wat er achter zo'n advertentie steekt: iemand zoekt contact, is misschien al erg lang vreselijk alleen, en probeert het daarom nog maar eens „langs deze mij onsympathieke weg." Maar juist als de steller van de adverten tie het zo in-serieus meent snap je niet dat hij of zij zo onzorgvuldig met afkortingen omspringt. Na tuurlijk is een advertentie, zoals alles tegenwoordig, tamelijk duur, maar als er toch zoveel van die paar regels afhangt, gooi er dan een paar tientjes tegenaan, zou je zeggen. Dan voorkom je dat een geïnteres seerde bij het lezen van een kleine advertentie die dezer dagen in de kranten stond, zich eerst moet af vragen wat de „verl. j. man" wel voor een type mag wezen. Is hij wellicht een „verlopen jongeman?" Allicht niet, dat zou hij er nooit bij zetten. Een verliefde jongeman dan? Zou kunnen: verliefd op ie mand die hem gewoon niet ziet, en dus op zoek naar een ander, maar dat maakt hem weer geen aantrek kelijke partij voor zo'n ander. Er zijn trouwens nog veel meer moge lijkheden: de zich aanbiedende jon geman kan behalve verlopen of ver liefd of nog best verlokkelijk, ver leidelijk, verloederd, verliederlijkt, verlept, verlangend, verloofd, ver lost, verlicht, verloren of gewoon verlaten of verlegen zijn. Keus ge noeg, maar ook kans genoeg dat degene die op de advertentie schrijft, mooi een heel verkeerd type voor heeft. Er zijn meer van dat soort afkortin gen in advertenties, die makkelijk tot verwarring aanleiding kunnen geven, hoewel niet allemaal even erg als „verl." Waarschijnlijk zal geen enkele vrouw zich als „eer loos" aangesproken voelen als ze in een advertentie leest dat een heer een „eerl. j. vr." zoekt. Hier ligt het bedoelde „eerlijk" er vrij dik bovenop, maar met die „sl. vr." wordt het alweer heel wat lastiger Ze zal wel slank zijn, maar letterlijk voor hetzelfde geld kan ze net zo goed slaperig, slapeloos, slaapdron ken, slaafs, slobberig, slagers vrouw, slagvaardig, Slavisch, slecht, slopend, slijmerig, sleets, slim, slinks, slissend, sloverig, slof- fig, slonzig, slordig, sluikharig of slungelig wezen. En met die vaak ten onrechte gebruikte j. vóór 'man' of 'vrouw' mogen zo ook wel eens oppassen. Hoogstwaarschijn lijk wil de steller of stelster daar mee aangeven nog jong of jeugdig te zijn, maar wat kun je daar nog meer uithalen? Jarige, jachtige, Ja loerse, jammerlijke, jankerige, jen gelende, jeremiërende, jeuïge, jeu kerige, Jolige en joviale, om maar een greep in het woordenboek te doen: de meeste van die kwalifica ties zal toch nauwelijks iemand openlijk bij zijn naam willen hebben. Nog een enkele waarschuwing: de gene die tracht een „beslist ontw. hr" te vinden moet er wel voor waken een „ontwend, ontwijd, ont waakt of ontwassen" in plaats van een ontwikkeld heer op de stoep te krijgen en er zeker voor uitkijken dat er niet plotseling een ontwor teld of ontwricht heer aanbelt. En ook de heer die zichzelf als „veelz. bel." aanprijst, moet voorzichtig zijn; hij kan bijvoorbeeld voor een „veelzeggend belastingambte naar" of zelfs voor „veelzijdig be lastbaar" worden aangezien. In de Zwitserse stad Zürich worden dit weekend de Europese kampioen schappen „rol-skating" gehouden, niet te verwarren met rolschaatsen, ook al valt de naam nauwelijks an ders te vertalen. Wie aan rol-skating doet, staat wel op wieltjes en moet ook proberen er op vooruit te komen. Maar het verschil met gewone rol schaatsen zit hierin, dat je met twee voeten op één plankje staat, waaron der weer twee stel wieltjes zijn vast gemaakt. Een echte behendigheids- sport, reden waarom er hier op de oefenbaan in Lausanne druk wordt getraind. In de laatste oorlog was de Joego slaaf Dusan Brkié leider van de partizanen in Kroatië en Slowakije. Tot 1950 was hij een gewaardeerd man in zijn land; hij was er zelfs minister-president van de Kroati sche republiek, maar dat verander de snel. Op beschuldiging bij een boerenopstand tegen het gedwon gen collectivisme betrokken ge weest te zijn en „kominformist" te zijn, werd hij gearresteerd en tot 1956 op het interneringseiland Goli O tok gevangen gehouden. Sinds dien had hij zich weer in Belgrado gevestigd, waar hij literatuur en Engels studeerde, maar toen twee jaar geleden overal in Joegoslavië mensen, verdacht van „pro-sowjet" en „kominformlstische" Ideeën werden opgepakt, was ook de heer Brkié weer onder hen. Hij werd formeel beschuldigd van contrare volutionaire aanvallen op de staat en van het maken van opruiende propaganda. Hij en zijn medebe- klaagden zouden onder meer een verklaring hebben verspreid waar in ze zich „communistische inter nationalisten" noemen en zich be klagen over vervolging door de po litie op grond van hun politieke kleur. Dusan Brkié werd tot acht Jaar hechtenis veroordeeld. Hij is nu 64 jaar en wordt volgens be trouwbare rapporten onder zeer slechte omstandigheden gevangen gehouden. Zo zou hij streng geïso leerd gehouden worden en van alle lectuur verstoken zijn. Wie iets voor hem wil doen, kan zoals steeds in beleefde bewoordin gen Z.E. president Josip Broz Tito - Beograd, SFR Yugoslavia, kunnen vragen om Brkié's onmid dellijke invrijheidsstelling. Dat kan in het Duits of het Engels, maar wie naar de Joegoslavische ambassadeur in ons land wil schrij ven kan dat in het Nederlands doen. Zijn adres: Z.E. Tarik Ajano- vié, Groot Hertoginnelaan 30, Den Haag. De grootste watermeloen ooit er gens in de wereld gekweekt, woog bij de oogst twee Jaar geleden in de Amerikaanse staat Georgia in z'n eentje veertig kilo. Zo staat het tenminste in het bekende Guln- ness-recordboek, maar John Thornton uit Wetumpka ln de buurstaat Alabama wil die mede deling in de Guinness laten veran deren. Op zijn akker is een water meloen wel 54 kilo zwaar geworden. Thornton, een gewezen ambtenaar, wil dat de samenstellers van het recordboek het gewicht van zijn reuze-meloen noteren voor de vol gende uitgave. Weliswaar haalt vol gens een woordvoerder van de boe ren en tuinders van Alabama zelfs deze meloen het niet bij eentje van zestig kilo die ooit eens in de staat is tentoongesteld, maar die is nooit in de Guinness terechtgekomen en bovendien staat de jongste kanjer al als de allergrootste te pronk in een bankgebouw in Wetumpka, dus dat zal John Thornton een zorg zijn. Een NCRV-lid wilde een goede daad doen, daartoe zoals hij in de gids schrijft geïnspireerd door cursiefjesschrijver Jan Fillekers. Diens suggesties opvolgend over ledenwerving voor de omroep, deed hij het adresbandje fluks weer om de zojuist ontvangen gids en stopte die bij de buren in de bus. Lang gewacht, stil gezwegen, maar er ge beurde niets. Tot er een „roodgloei ende postbode" bij hem aanbelde die bij hoog en bij laag volhield de NCRV-gids goed bezorgd te heb ben. De man bleek bij zijn chef op het matje geroepen te zijn na een klacht van de buurvrouw, die het postkantoor had opgebeld om te zeggen dat de post zo onzorgvuldig bezorgd werd. Wèg goede daad en wèg NCRV-gids van die week. Boerendag Het Brabantse dorp Rijsbergen viert deze zater dag een lustrum: voor de 25e maal is er de „boerendag", een fokvee- dag met rood- en zwartbonte run deren plus een agrarische markt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5