Hoe psychiaters zich in dienst stelden van de onderdrukking i.tfrdag 6 augustus 1977 TROUW/KWARTET 17 et misbruik van de psy- üatrie voor politieke oelen in de Sowjet-Unie eeft een lange en inge- ikkelde geschiedenis, óór de dood van Stalin ond het Sowjet-regiem niet nodig politieke iderdrukking te verdoe len. De talrijke zuiverin- in tegen de „vijanden m het volk" waren een ildere demonstratie van stelling dat de klassen- rijd zich eerst ver- herpt als het socialisme ordt opgebouwd. Alleen werkelijke omvang van gebeurtenissen werd iheim gehouden, maar noodzaak de vijand te irnietigen als deze zich et wil overgeven werd >enlijk gepropageerd. martelingen tijdens het on- rcoek maakten het voor het echtoffer onmogelijk weer- and te blijven bieden met n beroep op de wet. De lange rioden van opsluiting, de tvoering van vonnissen-in- peede-termijn, honger, ondra- lijke dwangarbeid en recht- reekse uitroeiing van gevan- nen, dat alles veranderde de erkkampen van Stalin in aatsen waar mensen geen 9 ttop hadden er levend uit te Oder die omstandigheden en de mensen die ontoere- inlngsvatbaar werden ver aard en naar een psychia- isch gevangenishospitaal erden gestuurd in feite gered, n die tijd was dat een humane repassing van de forensische psychiatrie. In die periode wa- en er nog maar twee psychia- róche gevangenissen (in Ka- san en Leningrad) en wie daar precht kwam, had geluk. Daar reeg hij voedsel, hij werd niet (dwongen te werken. Het re- em en de regels ln de psychi- rische gevangenissen waren nservatiever dan in de rest het strafsysteem ln de >wjet-Unle. Zelfs in 1963 reeg ik nog van psychiaters te ,oren: „Waarom zouden we je Irugs geven? De muren gene- ten 11 wel." Maar de politieke situatie in let land veranderde snel en in 1959 voelde Chroesjtsjew zich I gedwongen openlijk te ver laren dat er in de Sowjet-Unie politieke gevangenen leer waren. Natuurlijk waren top dat moment wèl politieke pvangenen in de Sowjet-Unie, Dewel hun aantal onvergelijk- iar veel kleiner was dan ten ]de van Stalin. Maar de 8ow- t-Unie kon vanaf dat mo- ent niet meer opscheppen rer politieke onderdrukking. s gevolg daarvan werd de rd van de politieke verval ing veel gevarieerder. Bij- lorbeeld, als er een kans be- ond dat zekere gevallen erg lend zouden worden, gaven autoriteiten er de voorkeur n de betrokken personen als wone misdadigers aan te agen of gek te laten verkla- R. En de psychiaters, hande- zoals ze dat ln voorbije n waren gewend, geloof- n vaak oprecht dat ze nog eeds bezig waren mensen te dden. dat ik in 1963 was veroor- eld tot een verblijf in een ychiatrische gevangenis kon zelf meemaken hoe werd ge- oken met de gewoonte deze tituten als „zegeningen" te n. Er veranderde iets in de menstelling van het gevan- nenbestand en in de hou- ïg van de psychiaters tegen- er hen. Geleidelijk werd de ensieve behandeling inge- erd. (In die tijd werden in ningrad medicijnen vooma- tlijk toegediend bij wijze d straf voor het breken van regels; maar er waren al een ar gevallen van mensen die n intensieve psychiatrische handeling werden onderwor- n omdat ze hadden gewei- tl „berouw" te tonen.) ze periode viel eveneens sa- i met de groeiende invloed de zogenaamde Sneznews- :hool, een stroming in de rchiatrie die sterk op Mos- was georiënteerd en die werd erkend door de „Le d-school" onder leiding professor Sloechewski. diagnoses van schizofre- van de Moskou-school wer- herzien en verworpen door •hewski. Maar met de in van de autoriteiten be de Snezneski-groep al lig alle sleutelposten in forensische psychiatrie, de leer van Sneznewski nu tbewust beraamd met het de politieke onderdruk- zich bekommeren om de pu- bliekë opinie en, voor een deel, de psychiaters in het westen. Ik heb vaak gehoord dat mijn zaak ook wordt aangehaald als een voorbeeld van een gezond persoon, die Inderdaad gezond werd verklaard. Daarmee wordt gesuggereerd dat het he lemaal een zaak was van de psychiaters en de KGB er niets mee te maken had. Dat is niet precies hoe het is gegaan. De eerste commissie van des kundigen. die werd benoemd ln september 1971, verklaarde mij gek. Het was een commis sie van het Serbski-lnstituut, handelend ln directe opdracht van de KGB. Nadat mijn bun del over psychiatrische onder drukking in de Sowjet-Unie in het westen was verschenen, vond de KGB het beter dat ik zelf ook maar gek werd ver klaard, lijdend aan achtervol gingswaanzin, zodat ik in een inrichting kon worden opge borgen bij de mensen die ik in mijn bundel beschreef. Maar op dat moment werd er in het westen veel tam-tam gemaakt over mijn zaak, ook onder wes terse psychiaters die zich op maakten voor een wereldcon gres over psychiatrie in Mexi co. De Sowjet-autoriteiten werden er rechtstreeks van be schuldigd mij ln een gekken huis te willen weg stoppen en met het oog op het Mexicaanse congres gaven zij er de voor keur aan deze beschuldiging op een zeer praktische maniei te weerleggen. Op instructie van het Centrale Comité werd een nieuwe commissie be noemd van medici die niet aan het Serbski-lnstituut waren verbonden. Ik werd gezond verklaard. De Sowjet-propaganda maakt gebruik van een nieuw argu ment om de psychiatrische on derdrukking te verdedlgea Daarbij worden hele lijsten ge presenteerd van mensen, van wie ook wordt beweerd dat ze gek zijn verklaard, maar dan hier, ln het westen. De Sowjet- pers is hierbij niet zuinig met het verstrekken van leugens en falsificaties en het verdraaien van feiten. Als propaganda- tactiek is zelfs een groep van westerse psychiaters uitgeno digd naar het Serbski-lnsti tuut, waar ze kennis konden nemen van bepaalde dossiers. Daarna werden ze naar het zie kenhuis gebracht waar gene raal Grigorenko gevangen zat Gezien de lange ervaring die de Sowjet-autoriteiten hebben op het gebied van misleiding en afleiding mag het geen won der heten dat deze operatie een zeker succes had. Maar het Is goed er aan te herinneren dat je altijd een speciaal sa mengesteld dossier voorgelegd kunt krijgen, dat een plaats vervanger aan Je kan worden voorgeleid voor psychiatrisch onderzoek of, ln uitzonderlijke gevallen, de autoriteiten de mogelijkheid hebben hun ei gen tolk te gebruiken. Bij informele contacten, die onvermijdelijk zijn bij de tal rijke internationale congres sen, komen leden van de Sow- Jet-delegaties nog wel eens met de volgende gedachtengang: openlijke protesten zijn alleen maar schadelijk voor het werk van de eerlijke psychiaters en de zaak van de werkelijke „pa tiënten". Bij zulke verklarin gen moeten wc niet vergeten dat ze niet de mening weerge ven van eerlijke psychiaters, want die worden niet opgeno men ln zulke delegaties. Het werk van eerlijke psychia ters, zoals elk eerlijk werk, kan openlijk kritisch onderzoek best verdragen. Openheid kan alleen maar schadelijk zijn voor oneerlijkheid en mis bruik. Wat de gevangenen be treft, ze hebben er allemaal be lang bij dat hun lot in discussie is, want anders hebben ze geen hoop vrij gelaten te worden. De praktijk heeft het bewezen. De psychiatrie in de Sowjet- Unie is ln feite geen monoliet Het conflict tussen eerlijke ge leerden en de eisen van de au toriteiten is nooit verdwenen. Daarom gaat het niet om een totale boycot tegen alle 8ow- Jetpsychlaters. Maar er kan geen samenwerking zijn, geen professioneel contact met mensen die verantwoordelijk heid dragen voor de psychiatri sche onderdrukking in de 8ow- Jet-Unle. Daarentegen is het mogelijk en nodig contacten te leggen met eerlijke 8owjet- psychlaters en hen te steunen. Alleen op die manier zult u in staat zijn te helpen bij de sane ring van de psychiatrie ln de Sowjet-Unie. De Russische balling Boekowski schreef dit stuk voor het internationale congres voor psychiaters dat 28 augustus in Honoloeloe begint Geprobeerd zal worden aan dat congres een uitspraak te ontlokken over misbruik van psychiatrie voor politieke doelen king te dienen? Ik denk van niet. Het was simpelweg zo'n geval waarbij de leer uit zich zelf enkele eigenschappen be vatte die haar geschikter maakten voor de omstandig heden ln de Sowjet-Unie, ge heel volgens de theorie van Darwin. Als we de situatie van het be gin van de jaren zestig analyse ren kunnen we de volgende opsomming maken van oorza ken die er aan bij droegen dat misbruik van de psychiatrie, begonnen in enkele los van el kaar staande gevallen, uit groeide tot een geheel systeem. 1. Het aan de kaak stellen van stalinistische methoden, waar door politieke onderdrukking een schande voor het regime werd. Een politiek die opriep tot meer contacten met de bui tenwereld dwong de autoritei ten om zulke schande voort aan te vermijden. 2. De opkomst van marxisti sche kritiek op het totalitaire Sowjet-systeem. Aanklachten tegen het stalinisme kweekten binnen de partij en onder de jongeren het geloof dat het 8owjet-socialisme een perver siteit was. Er leek een nieuwe zuivering noodzakelijk, maar die kon op dat moment niet meer worden uitgevoerd. 3. Het voortduren van de illu sie bij psychiaters en psycholo gen dat er nog steeds mensen werden gered door ze gek te verklaren. Daarom boden slachtoffers van de psychiatri sche onderdrukking vaak nau welijks verzet als ze geestes ziek werden verklaard. En psy chiaters vonden het evenmin nodig ln te gaan tegen (Je „aan bevelingen" van de geheime dienst (KGB), omdat ze geloof den dat ze de betrokken gevan genen een goede dienst bewezen. 4. De opkomst van een bewe ging voor de rechten van de mens; een beweging van men sen die zich beriepen op de wet en wettige middelen hanteer de, zoals publiciteit. Deze ge dragslijn maakte het moeilijk hen simpelweg te veroordelen. 5. En, zoals ik al noemde, de „overwinning" van de Snez- newski-school binnen de foren sische psychiatrie. Als resultaat van al deze ge beurtenissen gingen de orga nen van onderdrukking zich wapenen met psychiatrische methoden. Dit proces kan ge makkelijk worden verduide lijkt met enkele gevallen die zich afspeelden in het eind van de jaren vijftig en het begin, van de jaren zestig: Fedor Fedorowitsj Sjoelts. Deze bolsjewiek was eveneens veroordeeld tijdens het Stalin- regime en werd ln ere hersteld in 1957. NaChroesjtsjewsbewe- ring dat er ln de Sowjet-Unie geen politieke gevangenen wa ren, stuurde Sjoelts een brief naar het Centraal Comité waarin hij uitlegde dat dit een leugen was gezien het feit dat hij zelf net vast had gezeten met politieke gevangenen die, voor zover hij wist, nog steeds in werkkampen verbleven. Hij werd gearresteerd, ontoereke ningsvatbaar verklaard en naar de psychiatrische gevan genis van Leningrad gestuurd, waar hij drie jaar bleef. Nikolai Nikolaiewitsj Samso- now. Deze geleerde, drager van de Stalln-prijs, werd gearres teerd in 1958 omdat hij een brief had gestuurd naar de Prawda waarin hij kritiek had op Chroesjtsjew omdat deze het stalinisme 'niet volledig had afgezworen. Hij werd ont oerekeningsvatbaar verklaard en ging naar een psychiatri sche inrichting in Leningrad, waar hij acht Jaar bleef. De eerste Jaren werd hij niet lastig gevallen. In het begin van de Jaren zestig echter werd hij aan een ander systeem onder worpen. Hem werd voortdu rend gevraagd berouw te be tuigen. Als hij dat weigerde, kreeg hij een intensieve psy chiatrische behandeling waar na hij bij agressieve patiënten werd opgesloten. Tenslotte, nadat hij al ernstige geestelij ke schade had opgelopen door deze behandeling, gaf Samso- now toe. Daarna werd hij on middellijk vrijgelaten. Hij stierf een paar Jaar na zijn vrij lating. Zelf werd ik gearresteerd in 1963 omdat ik twee foto kopieën had gemaakt van DJi- las' boek „De Nieuwe Klasse". Ik werd in eenzame opsluiting geplaatst in de Loebjanka-ge- vangenis. Dikwijls werd ik bij generaal Swetlitsnl geroepen (toentertijd hoofd van de ge heime dienst in Moskou) en kreeg dan het aanbod spijt te betuigen, te vertellen van wie ik het boek had en wie me bij het kopiëren had geholpen. Dan zou ik worden vrijgelaten. De opzet was duidelijk: ze wil den me laten samenwerken met de autoriteiten. Maar toen daar niets van te recht kwam kreeg ik een psy chiatrisch onderzoek. Ik werd geestesziek verklaard en naar Leningrad gezonden. Mijn vrij lating aldaar schrijf ik toe aan de strijd tussen de Leningrad- school en de Moskou-school die op dat moment nog aan de gang was: „Leningrad" ver wierp de diagnose van .Mos kou". In februari 1965 kwam ik vrij. Aan het eind van dat Jaar werd ik opnieuw gearresteerd we gens het organiseren van een betoging voor de rechten van de mens (ter verdediging van de gevangen dissidenten Sin- jawski en Daniel) waarbij ik de leuze droeg „Eerbiedig uw grondwet". Op dat moment stond er in het wetboek van strafrecht nog geen artikel 190 lid 3, dat spoedig daarna speci aal werd ingevoerd tegen der gelijke demonstraties. En wa ren sinds 1927 geen demonstra ties meer geweest en de wetge ver was daardoor vergeten te' zorgen voor een passende strafmaatregel tegen mensen die aan demonstraties deelna men. Het gevolg was dat er geen wettige grond voor be straffing was. Daarom werd ik simpelweg toegewezen aan één van de psychiatrische inrichtingen in Moskou met de bedoeling dat mijn oude diagnose zou wor den bevestigd zodat ik weer naar Leningrad kon worden gestuurd als iemand die tij dens zijn eerste verblijf aldaar toch niet helemaal was gene zen. Het plan van de geheime dienst werd ondermijnd door eerlijke Jonge dokters in stads ziekenhuis nummer 13 die een uitvoerig rapport opstelden met als conclusie dat ik niet geestesziek was. Ondanks de bevindingen van deze dokters werd ik naar een ander zieken huis gebracht, volgens instruc ties van de geheime dienst. In dit ziekenhuis vonden de dok ters me eveneens niet ziek en bleven er bij dat ik vrij gelaten moest worden. Opnieuw werd lk overgebracht, deze keer naar het Serbski-lnstituut, een instelling van justitie. Maar te genover de goed onderbouwde conclusies van twee ziekenhui zen durfde zelfs het Serbski- lnstituut het niet aan mij gek te verklaren. in die tijd bezocht mijn moeder generaal Swetlitsnl. Bij die gelegenheid stampte hij met zijn voet en riep: „Hij zal nooit vrij worden gelaten. Wij zullen hem laten rotten ln het asiel voor geestes zieken." Ondertussen had mijn geval grote aandacht gekregen in het westen dankzij de verkla ringen van Valeri Tarsis en de activiteiten van Amnesty In ternational Tenslotte werden de autoriteiten gedwongen een onafhankelijke commissie te benoemen. Maar vier speciaal opgeroepen professoren kon den niet tot een eensluidende conclusie komen. Twee van hen, vertegenwoordigers van de 8neznewskl-school, ver klaarden mij gek. De andere twee, tegenstanders van deze school, verwierpen die diagno se. Door dit alles bleef ik acht maanden gevangen, waarvan zes maanden ln het Serbski- instltuut. Denk niet dat het dispuut zuiver wetenschppe- lijk was. Het was ook een kwes tie van mentaliteit onder de artsen. De autoriteiten konden vóór dit geval, dat zoveel pu bliciteit had gekregen, niet ge noeg artsen vinden die zich schikten naar het heersende systeem. Ik werd vrijgelaten nadat een vertegenwoordiger van Am nesty International naar Mos kou kwam, rechtstreeks naar de directeur van het Serbski- lnstituut ging en hem vertelde dat mijn zaak voor het Russel- tribunaal zou worden gebracht als lk niet direct op vrije voe ten werd gesteld. Tegen het eind van de Jaren zestig was er een hecht stelsel van psychiatrische onderdruk king ontstaan. Het was ge groeid door een goede samen werking tussen de KGB en de psychiaters, waarbij de KGB de ideologische richting aan gaf door te zeggen dat tegen standers van het regiem gek moesten worden verklaard, en de psychiaters een systeem op bouwden met een wetenschap pelijke basis. De volgende groepen mensen kwamen het meest ln aanmer king om gek verklaard te worden: 1. Bekende figuren, wiens pro cessen uit oogpunt van propa ganda wel eens ongunstig kon den zijn. (Voorbeelden: gene raal PJotr Grigorenko en ZJo- res Medwedew.) 2. Zogenaamde revisionisten, dat wil zeggen mensen die het systeem aanvielen vanuit marxistische standpunten. (Leonid PljoetsJ, Iwan Jakhl- mowitsj en PJotr Egides). 3. Mensen die zich tegen hun veroordeling verzetten tijdens het onderzoek en daarbij wet tige middelen gebruikten en vasthielden aan hun recht dat ze zelf niets hoeven te bewij zen. (Wladimir Gersjoenl, Ni kolai Danllow en Natallja Gor- banewkaja). 4. Gelovigen, met Inbegrip van degenen die puur politieke aanklachten zonder enige „ge loofsartikel" tegen zich Inge bracht kregen. (Joeri Below). Gelijk met deze forensisch- psychiatrische vervolging ls er nog een andere methode van onderdrukking met behulp van de psychiatrie ontwikkeld. Tegen het eind van de Jaren zestig was het gebruikelijk ge worden mensen bij wijze van voorzorgsmaatregel ln een zie kenhuis op te nemen. Dat ge beurde op instructie van de KGB bij gebeurtenissen als partijcongressen, nationale feestdagen en bezoeken van Westerse staatshoofden. Als regel bestonden er geen medi sche gronden voor deze prak tijk. Het verschijnsel is al eens treffend aangeduid als „con- gressofrenie". De laatste tijd is deze vorm van psychiatrische onderdruk king toegenomen. Zeer vaak wordt deze methode toegepast bij oud-gedetineerden uit psy chiatrische inrichtingen. In de Jaren zeventig is het ook steeds vaker voorgekomen dat poli tieke gevangenen naar een psychiatrische inrichting wor den gestuurd vlak voordat hun straftijd in het kamp afloopt. Dit biedt de autoriteiten de gelegenheid de straftijd in fei te onbeperkt te verlengen. Onder deze omstandigheden heeft Iedere gearresteerde een panische angst dat hij gek zal worden verklaard en wordt het dreigen met plaatsing in een psychiatrische gevangenis als pressiemiddel gebruikt bij het onderzoek. Een andere uitleg die psychia ters vaak gebruiken om hun gedrag te rechtvaardigen is de bewering dat zij niet iedereen opsluiten, dat zij uit een groep mensen die hetzelfde hebben gedaan, alleen die mensen gek verklaren die werkelijk ziek zijn. die hun daden begingen toen ze niet toerekeningsvat baar waren en dus een dwang- behandeling nodig hebben. Om dit te bewijzen citeren ze dan uit bekentenissen van mensen die om vrij te komen niets anders konden doen dan toegeven dat ze ziek waren. Op dit moment worden in veel gevallen mensen gezond ver klaard omdat zowel de KOB als de psychiaters moeten wer ken onder de schijnwerpers van de publiciteit Zij moeten Deze methode heeft tegen woordig ook nog een andere toepassing: vlak voordat ze uit het kamp worden ontslagen worden politieke gevangenen psychiatrisch onderzocht. De „diagnose" blijft daarna als het zwaard van Damocles bo ven hun hoofd hangen. Ze kun nen zo weer worden opgeno men voor een dwangbehande- ling. Hoe proberen de psychiaters ln de Sowjet-Unie hun betrok kenheid in zo'n wijd verbreid systeem van onderdrukking te rechtvaardigen? Iedere poging om te suggereren dat ze, net als ten tijde van 8talln, nog steeds mensen „helpen" door ze naar psychiatrische Inrich tingen te sturen is niets anders dan huichelarij. Het huidige regiem ln psychiatrische ge vangenissen, waarvan geen psychiater kan zeggen dat hij het niet kent, omvat intensieve behandeling (zonder te letten op schadelijke gevolgen), on beperkte perloden van opslui ting, de els berouw te tonen om vrijgelaten te kunnen worden, het ln diskrediet brengen van de betrokkene en zijn ideeën, de voortdurende chantage en rechteloosheid na de vrijla ting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 17