Grieks-Cyprioten willen één presidentskandidaat Aziatische leiders soepel voor communisten 'Franse volk houdt van de valbijl' 11 m Bonn lanceert raketten in Zaïre Addis Abeba geeft terreinverlies toe deTijd deTijd deTijd deTijd deTijd ^Regeringscommissie pleit voor afschaffing doodstraf Kyprianou heeft meeste kans op stoel Makarios buitenland Somalië blijft ontkennen Chaos en files in centrum Parijs Scholieren aangehouden in Soweto Weekblad iC NICOSIA (Reuter, UPI, AP, AFP) Op Cyprus zijn gisteren al volop de besprekingen begonnen over de opvolging van president-aartsbisschop Makarios, die woensdag op 63-jarige leeftijd overleed. Getracht zou worden de vier belang rijkste Grieks-Cypriotische leiders achter de kandidatuur van één man te krijgen maar het is nog geenszins zeker dat dit ook zal lukken. niJOAG 5 AUGUSTUS 1977 Trouw/Kwartet De (unctie van staatshoofd wordt de :omende 39 dagen waargenomen loor de 45-jarige oud-minister van buitenlandse zaken en voorzitter van het parlement Spyros Kypria nou. Deze vertrouweling van Makari os wordt ondanks zijn zwakke ge zondheid beschowud als de meest voor de hand liggende nieuwe presi dent voor de periode tot volgend jaar februari, wanneer er reglementair nieuwe verkiezingen zijn. In het laat ste vraaggesprek voor zijn dood, met een Iraanse journalist, heeft Makari os Kyprianou genoemd als de meest gewenste kandidaat voor zijn opvol ging. Van Turkse zijde vindt men Kypria nou vasthoudend en niet genegen tot een vergelijk. Men levert vooral itiek op zijn campagne om het conflict tussen Griekse en Turkse Cyprioten te internationaliseren. Ongeveer een maand geleden be zocht Kyprianou de Verenigde Sta ten en bij zijn terugkeer zei hij dat Turkije via druk gedwongen moest worden aanzienlijke concessies inza ke Cyprus te doen wil er een regeling komen'. Turkse troepen houden se dert juli 1974 bijna veertig procent van het Cyprische grondgebied bezet. Clerides Een andere figuur, die veel wordt genoemd is de voormalige lucht machtvlieger Glafkos Clerides. Deze onderscheidde zich internationaal als een gematigd staatsman, die zich in het verleden veel moeite getroost te om via onderhandelingen met de Turks-Cyprioten tot een oplossing voor Cyprus te komen. Tegen zijn kandidatuur wordt echter veel ver zet geleverd door de communisten en de socialisten. Verder wordt de naam genoemd van de 43-jarige vice- vooraitter van het huis van afgevaar digden Tassos Papadopulos. Hij heeft onderhandelingen met de Turks-Cyprioten gevoerd maar som migen vinden dat hij niet genoeg ervaring heeft om president te worden. Ook Athene zal een belangrijke rol spelen in de manier waarop het Grieks-Cypriotische beleid zich na de dood van Makarios zal ontwikke len. De nieuwe president zal de in stemming van de Griekse regering moeten hebben, zo zeggen Westelij ke diplomatieke waarnemers. Eén belangrijke wijziging zal er in ieder geval komen: de kerk zal niet langer rechtstreeks in de Cyprische politiek betrokken zijn zoals onder Makarios het geval was omdat alle kandidaten leken zijn. Volgens diplomatieke kringen in Ni cosia heeft de dood van Makarios de hoop van de Grieks-Cyprioten een forse dreun gegeven want 'hij was de enige kaart, die de Grieks-Cyprioten in het spel hadden'. Makarios was van plan volgende maand in de alge mene vergadering van de Verenigde Naties de Turken te vragen te gaan onderhandelen over een nieuwe re geling voor het eiland. Makarios zou een dergelijk verzoek met veel meer gezag kunnen doen dan een andere Grieks-Cyprioot en bovendien heeft Turkije al verklaard de opvolger van de aartsbisschop niet als president van heel Cyprus te zullen erkennen. Ook de Turkse pers heeft zich al vijandig uitgelaten. PARIJS Het in Parijs verschij nende weekblad Afrique-Asie heeft in inhoud gepubliceerd van een con tract, waarbij de Afrikaanse staat Zaïre vroeger Kongo de volledige zeggenschap over de provincie Kivu afstaat aan de Westduitse raketten- firma Otrag (Orbital Transport und Raketen Aktiengesellschaft). Vol gens het blad heeft Zaïre „het volle dige genot van het grondgebied, met inbegrip van het recht het gebied zonder enige beperking te gebrui ken" overgedragen aan Otrag. Met de transactie zou een bedrag van 800 miljoen gulden zijn gemoeid. De firma Otrag in Neu Isenburg bevestigde dat de Westduitse rege ring een gebied ter grootte van de DDR heeft gepacht in Zaïre, ten westen van het Tanganjika-meer. Otrag bouwt daar lanceerinstallaties voor communicatie- en onderzoeksa- tellieten. Een eerste proefraket was op 17 mei met succes gelanceerd. Otrag zegt dat deze „Afrikaanse Cape Kennedy" de grootste lanceer- installatie ter wereld is, buiten de Sowjet-Unie. Met een nieuw, goed koop systeem van raket-aandrijving zouden hier satellieten voor derde wereld-landen gelanceerd worden. De raketten zullen In West-Duits- land vervaardigd worden. De Angolese president Agostinho Neto heeft eerder deze week gezegd dat een dergelijke raket-basis in het buurland een bedreiging voor Ango la kan betekenen. De installatie in Kivu kan gebruikt worden voor weer-satellieten, maar ook voor ra ketten met kernlading, aldus Neto. Hij zei dat Zaïre de souvereiniteit over een deel van zijn grondgebied heeft afg6taan aan een buitenlandse macht Volgens het stuk in Afrique-Asie mogen mensen alleen met toestem ming van Otrag in de zone wonen. De Zaïrese staat heeft zich verplicht om op verzoek van Otrag eventueel de bevolking uit het gebied te evacu eren, aldus het blad. De pro-westerse president van Zaïre, Moboetoe Sese Seko, heeft eerder dit jaar een bezoek gebracht aan West-Duitsland, terwijl de Westduitse minister van buitenland se zaken Hans-Dietrich Gcnscher enige tijd geleden in Zaïre was. Dit land zit door het gekozen ontwikke lingsbeleid en de ontwikkeling van de koperprijzen op het ogenblik vol slagen aan de grond. Er is amper geld genoeg om voedsel in te voeren, wat nodig is hoewel Zaïre enige ja ren geleden nog in de eigen behoef ten kon voorzien. Een paar maanden geleden stak in de Zaïrese provincie Sjaba (het vroe gere Katanga) een opstandige bewe ging de kop op die een einde wilde maken aan bet bewind van Moboeto. Met steun van Marokko slaagde deze er echter in de opstandelingen terug te drijven. NAIROBI (Reuter, UPI, AP) Ehtiopië heelt gisteren toegege ven dat Somalische troepen grote delen van oost- en zuidoost- Ehtlopië hebben veroverd. Het ls pas voor de tweede maal in de strijd tussen de beide landen dat het bewind ln Addis Abeba toegeeft dat Somalië aan de winnende hand ls. De Parijse automobilist verwenst momenteel de buitenlandse toerist. Speciaal voor die bezoeker is de Place de, la Concorde afgesloten en tot voetgangersgebied verklaard. Voor de automo bilist levert het chaos en lange files op. f KOEALA LOEMPOER (Reu ter, UPI) De leiders van de pro-westerse landen in Zuid- oost-Azië stellen zich soepel op tegenover de nieuwe commu nistische regeringen in dit deel van de wereld. Staatshoofden en regeringsleiders van Indonesië, de Fillippijnen, Ma leisië, Thailand en Singapore zijn op het ogenblik in de Maleisische hoofdstad Koeala Loempoer bijeen voor een topconferentie. Deze lan den werken samen binnen de ASE- -4N, de associatie van zuidoost-Azia tische landen. De Thaise eerste minister Tanin Kraivien zei dat hoewel de commu nistische landen een ernstige bedrei ging vormen voor Thailands veilig heid, er toch moet worden gezocht naar samenwerking. Deze week nog deden zich grensschermutselingen voor tussen Thailand en Cambodja. De bewindsman zei dat Thailand streeft naar vriendschappelijke be trekkingen, ondanks „politieke, en economische en sociale verschillen." President Ferdinand Marcos van de Fillippijnen, wiens régime dinsdag ls aangeklaagd door de internationale commissie van juristen wegens schending van de rechten van de mens dacht wat betreft samenwer king met communistische landen ln de eerste plaats aan Vietnam. Dit land moet volgens hem overtuigd worden van de noodzaak tot regiona le economische ontwikkeling in zuid- oost-Azië. De Vietnamese ambassa deur Vu Back Mai liet verstek gaan op de bijeenkomst van de ASEAN, die door Vietnam wordt beschouwd als een vijandig militair blok. Dit land wil echter wel economische be trekkingen aanknopen met de afzon derlijke leden van ASEAN. Omsmeden Gastheer Datuk Hoessein bestreed dat de ASEAN zich wil omsmeden tot een militaire macht, gericht te gen de Jonge communistische staten (behalve Cambodja en Vietnam ook Laos). Hij zei dat ASEAN slechts een economisch blok wil zijn, wat presi dent Soeharto aanvulde met de op merking dat het samenwerkingsver- bond in de eerste plaats de belangen van de 25 miljoen mensen ln de aan gesloten landen moet dienen. Wat betreft samenwerking met an dere landen wil A8EAN over de ei gen, regionale grenzen heenkijken. Daarbij verwacht het veel van Japan dat voor veruit het grootste deel van zijn grondstoffen aanvoer van de pro-westerse landen ln dit deel van de wereld afhankelijk ls. Eerste mi nister Lee Kuan Yew van Singapore wees tijdens de openingszitting na drukkelijk op de gesprekken die na afloop van de topconferentie zullen plaats hebben met eerste minister Takeo Foekoeda van Japan. Deze maakt dan een rondreis door een aantal landen in zuidoost-Azlë. Ver der zal dan worden gesproken met premier Malcolm Fraser van Austra lië en Robert Muldoon van Nieuw- Zeeland. Ook deze landen zijn ln voor economische banden met ASE AN. Ook de Europese Gemeenschap en de Verenigde Staten streven naar inniger contacten met het eco nomisch machtige blok. Industrie De ASEAN-landen leggen sterk de nadruk op industriële ontwikkeling. Er zijn in de verschillende landen vijf grote Industrieprojecten opge zet: kunstmest in Maleisië, Indone sië, de Phllippijnen en Thailand, en dieselmotoren ln Singapore. Radio-Ethiopië deelde gisteren mee dat Somalische troepen, gesteund door vliegtuigen, tanks en zware ar tillerie ver op het grondgebied van Ethiopië slag leveren. Grote delen van de Ogadenwoestijn zijn al vero verd door geregelde Somalische troepen, aldus radio-Ehtopië. Soma lië heeft tot nu toe vastgehouden aan de bewering dat het slechts gast om guerrillastrijders. De Somalische regering heeft giste ren ln een telegram aan de organisa tie van Afrikaanse eenheid (OAE) nogmaals bezworen dat haar troepen JOHANNESBURG (Reuter. UPI) - Meer dan zeventig scholleren zijn gisteren aangehouden in het zwarts stadsdeel Soweto, bij Johannes burg. Politie gebruikte opnieuw ge weren, stokken en honden om een menigte zwarte betogers t# versprei den. ZIJ eisen dat het onderwijs aan zwarten in Zuid-Afrika wordt gelijk gesteld aan dat voor blanken, dat beter is. Volgens de politie stroomden groe pen scholieren gisteren tot zeslceer toe de straat op. De politie loste schoten om de menigte te versprei den en arresteerde in één geval 25 scholieren, waaronder tien meisjes. Vijftig anderen werden in hun hul zen in 't zwarte stadsdeel aangehou den. Volgens de politie zijn zij be trokken bij de kaping van een vrachtwagen in 8oweto. door Bert van Panhuis Zoevend viel in de vroege morgen van de 23ste juni op de stille binnenplaats van de gevangenis van het Noordfranse Douai de valbijl enkele meters. Met dodelijke precisie kwam hij neer in de nek van de 36-jarige boerenknecht Jerome Carrein, ter dood veroordeeld wegens moord op een achtjarig meisje. Alles verliep geheel volgens het boekje: het in 1810 door Napoleon ingestelde wetboek van strafrecht (Code Pénal) zegt in artikel 12: „iedere doodstraf zal voltrokken worden door onthoofding". Met de terechtstelling van Carrein kwam een eind aan de hoop van een groep mensen, die sinds jaar en dag —ijveren voor afschaffing van de dood- istraf in Frankrijk en uit het verloop van enkele voorgaande processen de voorzichtige conclusie hadden ge trokken dat eind juli vorig jaar de jonge Christian Ranucci het laatste slachtoffer van de guillotine was ge weest. Maar president Valéry Dis card d'Estaing heeft in het geval van Carrein zijn persoonlijke afkeer van de doodstraf ondergeschikt gemaakt aan de mening van de meerderheid van het Franse volk. Toch blijven de pleidooien voor af schaffing van de doodstraf met re gelmaat binnen komen. De jongste bijdrage is van de zogeheten com- missie-Peyrefitte, genoemd naar de voorzitter en huidige minister van 0- justitie Alain Peyrefitte. Deze com- in missie, die bestaat uit juristen, mis- e- daaddeskundigen, filosofen en socio- logen, heeft een lijvig 700 pagina's dik rapport uitgebracht over „het geweld" in de Franse samenleving. Een pleidooi voor afschaffing van de doodstraf in een geheime schrifte- ïatjijke stemming met zes voor, drie 1 tegen en twee onthoudingen gedaan is het meest omstreden van de vele voorstellen. man of een militair, 3) als de ver dachte zijn slachtoffer gekozen heeft op grond van diens fysieke zwakte (kindermoord, roofmoord op bejaar den) en 4) als de verdachte reeds eerder gepoogd heeft iemand om het leven te brengen. De lange duur van de straf is bedoeld om de maat schappij toch enigszins tegemoet te komen in haar gevoelens van onvei ligheid. Opmerkelijk is in de rapportage de veroorzaker van deze toegenomen onveiligheid. De commissie heeft niet willen volstaan met een zuiver juridisch rapport en daarom is nage gaan welke maatschappelijke ont wikkelingen schuld dragen aan de sterke stijging met name sinds 1970 van de misdaad in Frankrijk. Op de achtergrond van de vervijf voudiging van de schietpartijen en het twintig maal vermeerderen van gewelddadige roofovervallen staat de verstedelijking van Frankrijk sinds het eind van de jaren veertig. ÏT;5^ Een uit de tijd van de Franse revolutie daterende guillotine. Signalement mVervangen De commissie wil de doodstraf ver vangen door een gevangenisstraf van 15 tot 20 jaar zonder mogelijk heid van strafvermindering. Deze angdurige straf zou in een viertal gevallen moeten worden gegeven: 1) Bis de verdachte een kind heeft ont voerd of andere mensen heeft gegij zeld en daarna zijn slachtoffer heeft gedood. 2) als de verdachte een aan- llag heeft gepleegd op Iemand, die in publieke dienst is zoals een politie- Peyrefitte en zijn commissie schet sen in het rapport het volgende sig nalement van „de misdadiger". Hij het is in het overgrote deel van de bekende gevallen een man is meestal tussen 16 en 25 jaar oud en woont in een stad, die meer dan 200.000 inwoners heeft. In die stad woont hij over het algemeen in een flatgebouw met meer dan zes verdie pingen in een nieuw gedeelte van de stad. Bijna altijd heeft hij moeite gehad met studeren en de verhoging van de leerplichtige leeftijd van 14 tot 16 jaar heeft hij als een ramp ervaren. In de 103 aanbevelingen gaat de commissie in op de feiten uit dit „portret van een misdadiger". Ze willen dat jongeren vanaf hun 14de jaar moeten kunnen kiezen uit een volledige dagstudie en werk ge combineerd met enkele dagen voortgezet onderwijs. Zij wil de rechtspraak over de Jongeren beter laten aansluiten bij de over het alge meen humanere kinderrechtspraak en pleiten daarom voor speciale Jongerenrechters". De leeftijd van de doorsnee verdach te brengt de commissie ook tot het voorstel het vak psychiatrie op te nemen in het opleidingspakket van het onderwijzend personeel. Duide lijk consequenties trekt zij ook uit het gegeven dat de man in een sterk verstedelijkt gebied woont. Naast uitbreiding van het korps wijkagen ten en dichter bij de gewone man brengen van „het bestuur" wordt ook verandering in de stedebouw als remedie aangedragen. Zo zouden steden in de toekomst niet meer dan 200.000 mensen mo gen herbergen en zouden wijken en steden met 30.000 Inwoners omge ven moeten worden door parken en groene stroken. De gebouwen in de wijken zouden minder massief moe ten zijn en dat geldt zowel voor flatgebouwen als voor ziekenhuizen, fabrieken en kantoren. Waar het maar kan zou de voorkeur moeten worden gegeven aan ééngezinswo ningen boven flats, kortom een plei dooi voor wat tegenwoordig bouwen op kleine schaal wordt genoemd. Eigen rechter President Valéry Giscard d'Estaing heeft meteen nadat het rapport hem was overhandigd opdracht gegeven te onderzoeken welke aanbevelin gen dit najaar al in de praktijk kun nen worden toegepast. Daar zal de afschaffing van de doodstraf zeker niet bij zijn. Minister Peyrefitte maakt dat bij de presentatie van het rapport al kenbaar. Afschaffing op korte termijn kan leiden tot gevol gen, die we juist willen voorkomen. De mensen zullen misschien voor eigen rechter gaan spelen omdat de rechterlijke macht volgens hen ln gebreke blijft, aldus Peyrefitte. Zijn vrees is niet helemaal uit de lucht gegrepen, dat heeft de afwikkeling van de zaak-Henry eerder dit Jaar wel bewezen. De 23-Jarige Patrick Henry had ln- zijn woonplaats Troyes het achtjari ge kleinzoontje van een rijke indus trieel ontvoerd. Later bleek dat hij het kind had omgebracht en vervol gens nog een hoog losgeld vroeg. Toen Henry werd aangehouden kostte het grote moeite hem van opknoping aan een boom te vrij waren Troyes eiste Henry's dood, een zan ger oogstte grote successen met zijn „Je suis pour" (ik ben voor zijn dood) en de kranten werden over stroomd met brieven waarin voor de niet in de Ogaden vechten. Wij «ui len nooit een daad van agressie ple gen tegen een ander land, aldus de regering in Mogadisjoe. De ontken ning komt aan de vooravond van een bijeenkomst in Gabons hoofdstad Libreville over het Ethiopisch-Soma- llsche conflict, waarbij de Somali sche regering niet aanwezig wil zijn. De 8owjet-Unle tracht momenteel de in de verdrukking geraakte Ehtto- piêrs te helpen met tanks en andere wapens, aldus Afrikaanse bronnen. In de eerste week van Juli zouden dertien Russische vliegtuigen vol materiaal, waaronder anti-tankge- schut en raketten, in het zuidoosten van Ethiopië lijn aangekomen. (ADVERTENTIE) Een revolutie in Israël In Israel heeft zich door de machtsovername van do rechtse Ukoed een politieke revolutie voltrokken. Mei de komst van Menachem Begin en zijn havikachtige partij is een gevaarlijke situatie ontstaan in het Midden- Oosten waarvan niemand weet hoe die zich zal ontwikkelen verdachte de dood door wurging aan de garotte (wurgpaal) of zelfs kruisi ging werd geëist. Menig schrijver beloofde Henry te zullen doden als deze niet de doodstraf zou krijgen. De Franse bisschoppen moesten er aan te pas komen om het volk tot kalmte te manen. Ondanks de grote druk, die op de Jury was uitgeoefend weigerde deze Henry naar de guillo tine te sturen. Pleiten De jury-uitspraak was voor het over grote deel te danken aan de wijze, waarop de bekendste pleiter voor afschaffing van de doodstraf, de strafpleiter Robert Badinter, zijn cliënt Patrick Henry verdedigde. Badinter raakte vijf jaar geleden bij de problematiek betrokken toen hij de terechtstelling moest meemaken van een man, die hij had verdedigd. Badinter werd hier zeer door gegre pen en stelde zijn ervaringen en die van zijn cliënt te boek in L'executi- on. Sinds die tijd staat de Jurist aan het hoofd van de groep abolitionis ten (afschaffers) zoals de tegenstan ders van de doodstraf worden ge noemd en zij putten Iedere keer weer moed uit gebeurtenissen als het verzamelen van drie miljoen handtekeningen onder een petitie aan de president. Badinter houdt zijn gehoor altijd voor wat het precies U om iemand naar de guillotine te sturen. „Hij wordt in tweeën gehakt. Hoe zult u zich voelen als tezijnertijd de dood straf wordt afgeschaft en u zult zich herinneren hoe u iemand in tweeën hebt laten hakken?" Daarnaast wijst hij op de onherroepelijkheid van de doodstraf en de vraag of met een executie het probleem van de moord en de kindermoord ln het bijzonder wordt opgelost De Jurist is pessimistisch over een spoedige afschaffing van de straf. En hij wordt daarbij gesteund door opiniepeilingen, die laten zien dat een forse meerderheid voor handha ving van de valbijl is. „Het Franse volk houdt van de guil lotine" zei Badinter onlangs nog. Ze houden ervan als een overblijfsel van de revolutie. Voor hen is het net zo iets als de tricolore, hij hoort bij het dagelijkse leven ln Frankrijk. Kerken versus multinationals De Wereldraad van Kerken in Genève heeft de aanval op multinationale ondernemingen geopend Het brein achter deze actie is de Braziliaan Oiogo de Gaspar. In een interview met Ton Oostveen beschrijft hij de strijd tegen de Gullivers als een noodzakelijke stap tegen de vervreemding. Coöperatie in Portugal De kurkfabriek in het Portugese Grandola werd na de anjerrevolutie door de arbeiders tot coöperatie verheven. Maar de roes van de 25ste april is voorbij en de arbeiders zien met lede ogen aan hoe de tegering probeert de klok terug te zetten Hermann Hesse De grote Hesso-golt van de jaren zestig leidde tot de verklaring: Hesse is God. Maar er zijn ook krlticl die hem de meest overschatte schrijver van de Duitse literatuur noemen Martin Ros over de laatste ridder der romantiek. Bon voor proefabonnement t waken di Tijd voor S guidon. piaati Zonder pottregtl renden aan da Tt|d. Antwoardnammer I. Amsterdam Betaling na ontvangt! van acceptgiro Oioral to koop: I 2.2S UW tol. ue OHM

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7