'Cultuurboer' botst met instanties i* IE DICHTBIJ i ERDER m De tekening van een lezer r Commentaar üuropa (1) Steun jongerenwerk Oude Pekela stuit af op aanpassingskwesties Europa (2) Kamervragen over strafpunten rijbewijs Zomerse renaissance Strandweer ^zingen als je voorgeslacht margaret buitentrap bloemen rockrage doucherecord fatsoen DAG 5 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND T rouw/Kwartet 'én van de eerste idealen, die de artsvaders van de Europese een- icid formuleerden, was „het vrije rerkeer van mensen en goederen tinnen de landen van de Europese ;emeenschap". Aan de doorvoe- ing van dat ideaal werd niet alleen en praktische, maar vooral ook en symbolische en psychologische gaarde toegekend. Jet afschaffen van wachttijden en :en omslachtige passen- en bagage- ontrole aan de grens, waardoor je iet zo gemakkelijk van Frankrijk laar Duitsland kon reizen (en om- lekeerd) als tussen Amsterdam en iaarlem zou de mensen van de wintigste eeuw het besef bijbren- ;en dat oorlogen tussen de staten :ven absurd hoorden te zijn als de legenstellingen tussen Amsterdam :n Haarlem in de middeleeuwen. Dat was het verhaal van de eerste 1 Europeanen en er is heel wat poli tieke lyriek aan gewijd. Sterker nog: het is tot op zekere hoogte allemaal nog tot stand gekomen ook. Alleen met die psychologische bij werking zit het nog niet zo lekker. Maar afgezien daarvan: de verkla- ring van de Franse minister is niet alleen onthutsend door haar bot- jheid en hypocrisie zij is ook igevaarlijk en benepen. De minister wekt de indruk dat (gelukkig maar!) n zulke netelige situaties een duide lijk herkenbare scheiding tussen bo zen en goeden mogelijk is op bij voorbeeld nationaliteit of taal. Wie zo handelt, werkt de stigmati sering van de aangeduide groep in Dat is deze week weer eens geble ken uit de woorden, die de Franse minister van binnenlandse zaken, Christian Bonnet heeft gewijd aan de gebeurtenissen bij de kerncen trale in het Rhonedal. Terecht had de minister geen goed woord over voor wat daar gebeurd is, maar zijn nadere verklaring doet wel wat vreemd aan. De minister had kennelijk de indruk, dat de raddraaiers geen landgenoten van hem konden zijn en hij wees dan ook met zijn beschuldigende vinger in de richting van Duitsland. Het ging „onmiskenbaar om anar chisten van buiten Frankrijk" zei hij ook nog en omdat Fransen in het algemeen en Franse politici in het bijzonder graag de indruk wekken nogal nauwkeurig te zijn met defini ties, is het de moeite waard minister Bonnets verklaring van zijn woord gebruik „anarchist" aan de verge telheid te ontrukken: „mensen die zich niets van nationale grenzen aantrekken". De Europeanen kunnen het zich voor gezegd houden. de hand. Juist om zo'n ontwikkeling te voorkomen (en heus niet in de eerste plaats om heel Europa te laten delen in de Franse wijnvoor- raad) hebben zulke grote Fransen als Robert Schumann en Jean Mon- net in de na-oorlogse jaren het idee Europa ontwikkeld. Het is kennelijk erg moeilijk voor de huidige Franse gezagsdragers met de praktische consequenties van dat idee te leven. DEK HAAG Voor een goede oor deelsvorming over het systeem van strafpunten op het rijbewijs is het noodzakelijk, dat er beschikt wordt over het resultaat van buitenlandse ervaringen met een dergelijk sys teem. Aldus het Tweede-Kamerlid Van der Doef (PvdA). Hij heeft dan ook gisteren hierover schriftelijke vragen gesteld aan minister Wester terp van verkeer en waterstaat. Enige tijd geleden lanceerde de be windsman tijdens een tv-uitzending zijn gedachten over het strafpunten- systeem. Volgens het Kamerlid heeft de persoonlijke suggestie van minister Westerterp reedis vele reac ties opgeroepen. Van der Doef wil ook weten of de minister reeds overwogen heeft de stichting wetenschappelijk onder zoek verkeersveiligheid te vragen een nadere studie te ondernemen naar de vele aspecten, die aan de invoering van het strafpuntensys- teem zijn verbonden. door Jan Sloothaak OUDE PEKELA - „Welkom bij Boer en Beat" staat harte lijk op een bord voor een boer derij aan de Achterweg in Oude Pekela. Beat staat voor jeugdwerk en daar gaat het wel goed mee, maar met de Boer gaat het moeilijker. Boer G. Begerman gaf zeven jaar gele den het verbouwen van aard appelen en houden van vee er aan om sociaal werker te wor den. Het werd zeven jaar strijd, omdat „Boer en Beat" tot nu toe niet in te passen bleek in de regeltjes van CRM. Begerman ligt voortdurend in de clinch met de Stichting Opbouw Oude Pekela. Voordien leidde hij een vreedzaam boerebestaan aan de rand van Oude Pekela. Dat werd anders toen de gemeente een boerde rij in de buurt kocht en er een jeugd soos in vestigde. Het werd rumoerig in de boeren- streek. „We waren rust gewend en dat was voor ons bedrijf ook nodig". Daar bij kwam dat men toch al niet veel op had met al dat „langharig tuig". Boer Begerman herinnert zich dat men net leefde in de tijd dat mari niers de Damslapers van de Dam in Amsterdam joegen. In Oude Pekela zei men bij de gemeente: je moet er maar mee leren leven. De jongens maakten muziek en joegen op brom mers langs de kippenhokken. Er werd over en weer gescholden. Tot er in 1970 een keer kwam in het leven van boer Begerman. De jonge ren wilden het record dakzitten ver breken en ze riepen Begerman toe of hij hen niet wilde steunen. Beger man: „Ik vond het maar weer een raar gedoe, maar zei toch: Vooruit, ik breng jullie wel eens een kop soep op het dak". Thuis gekomen vertelde Begerman aan zijn vrouw dat hij 'een verplichting op zich had genomen. Behalve soep ging er ook nog een hooivork naar boven om een tv-an- tenne op te bevestigen ten behoeve van de dakzitters. Boer Begerman raakte zelf ook enke le keren verzeild op het dak. „Ik merkte dat die jongens hun proble men hadden en toen ik 's nachts eens op dat dak zat onder een heldere sterrenhemel, dacht ik: je moet hier mee doorgaan. Die jongens moeten op de één of andere manier wel te bereiken zijn. Het was of ik een inge f 1 „Cultuurboer" Begerman voor zijn Boer en Beat-boerderij. ving kreeg. Toen ik daar zo zat tus sen al die jongeren, zei ik eens: vreemde combinatie toch eigenlijk: Boer en Beat. Chauvinisme Er kwam ook nog een stukje dorps- chauvinisme om de hoek kijken. Heel Nederland leefde mee met de stunters op het dak in Oude Pekela. Begerman werd door radio en pers vaak opgebeld met de vraag of ze er nog zaten, en er kwamen zeker twee honderd kaarten binnen. Het record werd gebracht op 270 uur en boer Begerman was in de ban geraakt. Hij volgde zijn ingeving en wat hij .eerst maar een vreemde combinatie vond Boer en Beat werd werkelijk heid. „Ik zag het eerlijk gezegd toch al niet meer zo zitten met die moder ne landbouwmethoden en ik kon die jongens toch ook niet zo maar laten zakken". Begerman wilde in het jeugdwerk, stapte naar de gemeente, kreeg een waarschuwing maar stelde toch een deel van zijn boerderij ter beschik king van de jongeren. De steungroep van notabelen, ter begeleiding van het werk in de door de gemeente beschikbaar gestelde boerderij, ver weet Begerman hen voor de voeten te lopen. „Maar lk merkte dat de Jongeren hen helemaal niet moesten. „Zij wilden zelfwerkzaamheid en iets met een horizontale structuur die hun niet werd opgelegd. De toenmalige direc teur van de Stichting Opbouw Oude Pekela zei échter dat hij gewend was voorop te lopen. Begerman bleef weg uit de officiële jeugdsoos, maar een deel van de Jongeren kwam naar hem toe. In 1971 sloot de gemeente de boerderij- jeugdsoos en Begerman en de jonge ren stichtten hun project „Boer en Beat", geheel naar eigen inzichten met een horizontale structuur en zonder bazen en baasjes. „Het liep storm. Er waren hier soms wel tweehonderd jongeren uit alle lagen van de bevolking". Dat laatste veranderde allengs. Over bleef een groep (nu ongeveer tachtig man groot), die doorgaans wel tot de pro- bleemjeugd wordt gerekend. Jonge ren die zich nergens lekker voelen en achterdocht koesteren tegen de in stanties die zich met hen willen be moeien. Het jeugdwerk liep dus goed, maar met boer Begerman liep het privé verkeerd. Hij had zijn boerenwerk en zijn inkomen eraan gegeven, zon der dat er een nieuw inkomen tegen over stond. Het was allemaal veel moeilijker dan hij had gedacht. Le ven op de zak van de Jongeren wilde hij niet. „Dat zou er een commerci eel tintje aan geven". Subsidie wilde de groep ook niet wegens de voor waarden (Inpassing ln de bestaande regels die de jongeren Juist afwezen) die daaraan verboden waren. De ge meente kon niet voldoen aan zijn verzoek om een weekloon (omdat men aan diezelfde regels gebonden ls) en Begerman werd steeds weer verwezen naar de Stichting Opbouw Oude Pekela. Die wilde hem alleen steuen als „Boer en Beat" onderge schikt werd gemaakt aan de struc tuur in de stichting. Na veel moeite kreeg Begerman een werkloosheidsuitkering, hoewel ook dat moeilijk was omdat men vond dat hij eerst zijn bezit (de boerderij) maar moest opeten. Begerman liep ondertussen ook al tegen de vijftig, maar omdat hij merkte dat een in komen als „culturele boer" alleen mogelijk ls als je op dat vlak ge schoold bent, ging hij naar de Socia le Akademle in Hengelo. Na twee niet zo gemakkelijke jaren kwam hij met een diploma op zak weer thuis. Ook dat hielp echter niet. Ook al was Je honderd keer gediplomeerd, salariëring was volgens de Stichting Opbouw alleen mogelijk als je je onderwierp. „CRM heeft regels waar wij met onze visies zonder bazen en baasjes niet Inpassen. Waarom kan het alle maal niet wat minder dirigistisch? Er word je iets opgelegd door nota belen dat is uitgedacht door sociolo gen". Ook een zeer positief rapport van de provinciale jeugdraad met een advies voor een aparte Juridi sche structuur werd door de werkers van de stichting van de tafel geveegd. Toch ls de afwijzing van „Boer en Beat" door de stichting niet abso luut. Onlangs kreeg Begerman het advies om maar als stichtingsmede werker te solliciteren. „Dat heb ik geweigerd omdat ik dan ingepast zou worden in die stichtingsstruc tuur. Er is geen denken aan dat de Boer en Beat-jongeren mij dan nog zullen accepteren." De volgende stap van de stichting is nu dat men Begerman eigener beweging een baan als medewerker heeft aange boden. Na intensief overleg met de groep heeft Begerman dit aanbod aangenomen, onder voorwaarde dat voor Boer en Beat dan wel een apar te juridsche structuur wordt be dacht, omdat de betrokken jonge ren nu eenmaal achterdocht hebben tegen elke instantie en hun eigen boontjes willen doppen. Het ant woord van de Stichting ls nog niet binnen. De gemeente staat volgens Beger man welwillend tegenover Boer en Beat. Feit is in ieder geval zo zei ons de hoofdcommissies L. Oene raal Dat de gemeente altijd voor stander is geweest van een onafhan kelijke inbreng van Boer en Beat in de Stichting. De gemeente is echter ook gebonden aan de CRM-regels en gaat er vanuit dat financiële steun alleen mogelijk is als de jeugdgroep wordt ondergebracht bij de Stich ting Opbouw Hoe dat gebeurt, is een interne kwestie van die stich ting. Het is echter niet mogelijk door te dringen tot de stichting en de motle ven achter de affaire aan de weet te komen. Projectleider Houke NIJdam en de andere opbouwmensen ln Oude Pekela weigeren de pers te woord te staan. Men beweert dat er een afspraak met Bergerman zou zijn om elke publiciteit te mijden. Bergerman ontkent dit. Stichting- voorzitter G. A. H. Oude Hendrik man wil ook niet praten. „Het wordt toch steeds weeer verkeerd uitge legd", zegt de oud-pastoor. Enige partner De stichting is en blijft de enige gesprekspartner voor Boer en Beat Een poging van Begerman om recht streeks via het minister van CRM steun te krijgen, leverde een briefje van staatssecretaris Meijer op dat zulke dingen op plaatselijk niveau geregeld dienden te worden. Jaar lijks wordt er een half miljoen CRM- geld ln de achtduizend zielen tellen de gemeente gestopt. „Dat geld zou toch moeten doorstromen naar de groepen die het nodig hebben, ook al werken die volgens een eigen structuur. Dat zou ook wel in de doelstelling passen, want de stich ting Opbouw is een zogenaamde OBS-stlchtlng (opbouw bijzondere situaties)", aldus Begerman. Begerman. „We hopen nu maar dat onze voorwaarde wordt aanvaard Anders zie lk het niet meer zitten en komen deze jongeren ln de kou te staan. Zakelijk gezien kan het zo niet verder, menselijk gezien mag je de zaak niet stoppen." HET WEER door Hans de Jong lift' tj-'fi f Weerrapporten Tekeningen, Amsterdam. b^ voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, iury politieke pront. Postbus 859, Naam en adres aan de acnterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. GtziCHT Augustus heeft zijn naam als zo- merproducent in de loop van deze week toch een beetje meer eer gegeven. Gisteren was feitelijk de eerste dag om echt overal ln het land van de zon te profiteren. Zeilers kregen weliswaar niet wat hen toekwam af en toe een vlaagje was veel te weinig maar andere categorieën, met name de fietsers, zullen de luiheid van de wind zeer hebben gewaardeerd. Het mooie weer hing samen met een hogedrukuitloper die zich juist over ons land tot Stavanger uitstrekte. Tezelfdertijd was het weer in Schotland een stuk verslechterd. Bij de Hebriden arriveerde 's mid dags voor de afwisseling weer eens een depressie met een tot 998 millibar uitdiepende kern. Dit mi nimum strooide rijkelijk om zich heen met waterdruppels. Nabij het bekende oord voor jeugdige trouwlustigen Gretna Green werd in zes uur tijd vijftien millimeter water opgevangen, ln delen van Ierland acht millimeter. Zo op het oog leek dat „spinneweb" een be dreiging voor ons week-end-weer in te houden. Aan de zuidzijde van de depressie verplaatsten zich trouwens ook een warmte- en een koufront on geveer naar het oosten. Ongetwij feld was deze prognose inderdaad in mineur gesteld, wanneer de stromingen ln de bovenlucht nog net zo gericht waren als de afgelo pen dagen, namelijk noord-weste lijk. De weerkaart van donder dagmiddag gaf echter boven de Britse eilanden een algemeen west-zuidwestelijke circulatie te zien. Dit hield ln dat het ergste ons bespaard zal blijven. Weliswaar kan met name de koufiontultlo- per later op vrijdag maar vooral begin week-end hier en daar enke le buien lospeuteren, maar daar blijft het vermoedelijk bij, afge zien dan van tijdelijk meer bewol king. Iets algemeners lijkt er niet op ons af te komen Vandaar mijn verwachting dat het ln de loop van het week-end overwegend droog zal blijven en wij een terugkeer van de zonnige perioden mogen verwachten. Het weer behoudt daarmee een vrij zomerse inslag met temperaturen boven de twintig graden. Bij de huidige drukverdeling zijn voor het zuiden van het land wat hoge re waarden weggelegd dan voor het noorden. Het continent be leeft ook een zomerse renais sance. Vrijwel overal ln midden-Europa keert het vriendelijke zomerweer terug met in Duitsland, Zwitser land en Oostenrijk mlddagtempe- raturen van 25 tot 28 graden, ln Zuid-Frankrijk tot 30 graden, in het binnenland van Spanje daar nog boven. Een herhaling van de klap van het vorige week-einde toen een depressie liit Zuid- Frankrijk ln midden-Europa he vige en langdurige regens veroor zaakte onder meer in delen van Polen de zwaarste sedert het be gin van deze eeuw lijkt niet op het programma te staan. Weliswaar onweerde het gister middag in Zuidoost-Frankrijk, Noordoost-Spanje en op de Balea ren, maar een krachtige trans- portwind in de hogere niveaus heb ik bijvoorbeeld boven de Rhóne-delta niet kunnen bespeu ren. Het overgrote deel van het continent blijft de komende drie dagen en vermoedelijk nog wel iets langer dan ook onder het be heer van een breed opgezette Azo- ren-hogedrukuitloper. In Joego slavië, Italië en Griekenland blijft het onveranderd heet. Vandaag overwegend droog en vooral aanvankelijk vrij zonnig strandweer. Later wat meer be wolking voornamelijk in de hoge re niveaus. Wind iets toenemend tot vrij krachtig uit zuid tot zuid west. Luchttemperatuur tot 20 22 graden, zeewater 18 graden. Verdere vooruitzichten: Tijdens het weekeinde hoogstens hier en daar een bui, voor de rest mooie zonnige perioden. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlisslngen Zd Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Spilt Stockholm Wenen Zürlch Casablanca Istanboel Tunis licht bew. licht bew licht bew. licht bew. licht bew. onbew. zwaar bew. hall bew onbew. onbew. regen onbew geheel bew. licht bew. half bew. onbew. licht bew. onbew zwaar bew. onbew. onbew. licht bew. onbew licht bew. half bew half bew. half bew. onbew onweer licht bew geheel bew. licht bew licht bew. half bew. onbew zwaar bew licht bew. onbew onbew. onbew. zwaar bew. 30 Hoog water zaterdag 6 augustus - Vllsslngen 7 28-19.43. HaringvlleUlulzen 7 37-19 57, Rotter dam 9 37-21 42. Schevenlngen 8 23-2046. IJmul den 9 10-21 33. Den Helder 0.23-12.49. Harlmgen 3 03-15.17. Delfzijl 5 29 17 36 II u ui f-' •- 'f: (onder redactie van Loes Smit I Hij moet er nog bijna net zo uitzien als in 1941, toen de allereerste druk verscheen van de bundel „Het Nederlandse volkslied": Iets groter van formaat nu, maar mét de min streel en zijn luit voorop. De sa mensteller* van deze bundel Jop Pollman en Piet Tiggers hebben nog bij hun leven kunnen meema ken hoe het Nederlandse volkslied er ln ging als koek. Toen Pollman - vijf jaar geleden overleed (Tiggers was al enkele jaren eerder gestor ven» waren er al een paar honderd duizend exemplaren opgezongen. - stukgelezen en uitverkocht; in elk geval hadden zoveel bundels hun weg naar Nederlandse boekenkas- ten gevonden. Nederlanders zijn kennelijk een zinggraag volkje, want dezer dagen is bij De t Toorts in Haarlem zelfs al een negentiende druk verschenen, waarmee de totale oplage op niet minder dan 555.000 stuks gekomen is En het is maar goed ook dat Toveel mensen er van houden om deze (meest, oude» liederen te zin gen. want, verklaren de bewerkers Jan Boeke, Gert Helmer en Frits de Nijs, „het zijn liederen, niet ge maakt om aanhoord, maar uitslui tend om gezongen te worden". Om wat voor soort liederen gaat het, dat er zoveel liefhebbers op af komen? Liederen uit (heel) vroeger eeuwen, geestelijke, maar meer we reldlijke, waarin voorvallen uit een menseleven weerspiegeld worden. Veel over de liefde dus, over am bachtslieden en boeren, over land, volk en geschiedenis. Kinderliede ren zyn buiten beschouwing gela ten, omdat er daarvan te veel zijn en er toch al goede verzamelbun dels van bestaan. Wel zijn er oude liederen bij de vleet van beroemde dichters: Bredero. Melchior, Franck. P C. Hoofts. Valerius, Mar- nix van St Aldegonde, en ook een paar van bijvoorbeeld 'onze' Huub Oosterhuis Liederen die veel men sen nog kennen (Als de grote klok ke luidt. Daar was e wuf die spon, Daar was laatst een meisje loos, De boer had maar enen schoen), en onbekender liederen (Den krepe- laar ging wandelen. Die nachtegaal die zank een lied, Een oud manne- kie wilde vrijen), en canons om meerstemmig te kunnen zingen. Het aardige van deze bundel is, dat de teksten altijd goed te begrijpen zijn, want de bewerkers hebben de woorden die al in geen eeuwen meer gebruikt worden, steeds ver klaard. Zo is het 'lodderig meisje' allerminst lodderig maar in haar tijd juist dartel, is 'den krepelaar' een kreupele, een zuipken een soep je, een krul een kroeg, zijn holle- blokskens klompen, is het balgje van de haring zijn buik en gaat en .kindje „krisjen", schreiend naar huis. Ook de muzieknotatie hebben de drie bewerkers in een apart hoofdstukje nog eens extra toege licht. Ieder die zijn kapotgezongen exemplaar wil vervangen of voor het eerst deze stokoude wolksliede ren wil bezitten om net als zijn verre voorvaderen te kunnen zin gen, kan de stevig gebonden bun del voor 14,75 in de boekhandel krijgen. „Bloemen houden van mensen? Dat is niet zo. Bloemen houden alleen van mensen die om ze geven". (Mellie Uyldert in Televizieri Een losse wenteltrap midden tussen twee huizen in? Dat lijkt maar zo, want de trap staAt alleen maar in verf op een blinde muur in de West- duilsc stad Munster. De schilder zette er ook nog een eeuwig vers blijvende slagroomtaart op, naar be neden gedragen door een bakkers knecht maar hel is nu wel duide lijk dat hij nooit op de begane grond zal arriveren. De Britse prinses Margaret, jonge re zuster van koningin Elizabeth, zou wel eens veel eerder hertrouwd kunnen zijn dan ledereen denkt. Dat staat althans in een nét in Londen verschenen boek van Willi Frischauer, die daarin de 46-jarige prinses als het intelligentste lid van de Britse koninklijke familie af schildert. Margaret, zoals bekend van tafel en bed gescheiden van fotograaf Anthony Armstrong-Jo nes (lord Snowdon), met wie ze ln 1960 getrouwd was, heeft altijd nogal wat stof doen opwaaien. Ze heeft zich volgens Frischauer haar leven lang tot de verkeerde mensen aangetrokken gevoeld en was van jongsaf jaloers op haar zuster Eli zabeth. Frischauer noemt dat in zijn boek „Margaret princess without a cause" een Jongere-zus- ter-complex, dat nog verergerde door de affalre-Townsend. Toen ze veertien was. wilde Margaret ook wel eens wat en liet haar oog vallen op de nieuwe adjudant van haar vader, de officier van dc koninklij ke luchtmacht Peter Townsend. Koning George de Zesde, Marga rets beste bondgenoot, mocht zijn adjudant wel, maar met prins Phi lip. toen nog Elizabeth's verloofde, was het anders gesteld Na twaalf jaar kwam er een eind aan de ro mance. omdat een huwelijk met de gescheiden Townsend schadelijk geacht werd voor de monarchie. Het huwelijk met lord Snowdon leidde al gauw tot spanningen, Margaret begon te veel te eten en te drinken en werd dikker en dikker. De affaire met playboy Roddy Lle wellyn liep dan wel op niets uit, maar maakte tegelijk een eind aan „Margarets zinloze huwelijk." Maar wat er verder ook gebeurt, volgens Willi Frischauer zal prinses Marga ret altijd „een kleurrijke karakter- speelster blijven op het koninklijke toneel, die het licht van de schij nwerpers naar zich toe zal weten te trekken." Hoe Je Je precies moet bewegen om de „rock" te dansen, wij weten het ook niet. Geen wonder, want Ne derlandse dansleraren moeten het zelf nog leren. Volgende week woensdag wordt het hun voorge daan door het duo Marcel en Ratna de Rijk, dat wèl op de hoogte is. De „rock" wordt in Europa een rage. voorspellen kenners en daarom wil len de leraren de nieuwe dans na tuurlijk in hun lesprogramma op nemen. Zij worden geïnstrueerd in Winterswijk, waar de Nederlandse Bond van Dansleraren dan toch een paar dagen bijeen is „Dansen is plezier voor twee" is het motto van hun congres, en kennelijk gaat dat plezier voor vele malen keer twee op. want in het afgelopen sei zoen namen meor dan vierhonderd duizend Nederlanders les bij een bij de bond aangesloten dans school. Van hen slaagden ruim hon derdduizend leerlingen voor de danstest, en zulke cijfers, zegt men tevreden bij de bond, halen zelfs de grote „danslanden" Engeland en Duitsland op geen stukken na. Clemens Mueter (37) en Michael Mueller (22) uit Keulen hebben sa men het wereldrecord douchen ver beterd. Dat betekende van tevoren al dat ze het erg lang zouden moe ten volhouden, want het oude re cord van de Amerikaanse student David Foreman was ook niet mis selijk: 175 uur en zeven minuten, meer dan zeven dagen dus. Maar ze hebben het gered. Ze zijn zelfs een volle dag extra onder de douche gebleven (net als de voorgaande dagen met om de drie uur een kwartiertje droge pauze) om zeker van de overwinning te zijn- „Fatsoen: Iets waarvan de grenzen onder geen beding overschreden mogen worden. Ir. de loop der Jaren is menig t.v -programma niet ge worden wat het had kunnen wezen, omdat er zoveel energie ging zitten in het bewaken van de fatsoensnor men Zie ook .faecallën' en .vertros sing'." (Uit het „gerenommeerde, geheel herziene Omroep-ABC" van KRO's omroepgids Studio).

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5