Superstars. Gasprijs weer omhoog Onderwijs consumentenzaken Toerist merkte lage vliegprijs bijna niet m Inzet moet beloond worden Turkse jongen door vriendinnetje gedood Geld voor UC-project zou beter besteed zijn aan energiebesparing Formatie Heerlijk,helderHeineken. Olieprijs moet geëvenaard worden Jarige prinses Sigaret voorlopig nog niet duurder Ernst Bloch overleden Idee van SER-commissie Voorstel Rijksluchtvaartdienst wordt binnenkort besproken Vakantie duurder VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND Mvmew>: r Trouw/Kwartet i i Van onze soc.-economische redactie DEN HAAG Hoogte van de op leiding, leeftijd en krappe arbeids markt worden beschouwd als za ken die onbelangrijk behoren te zijn bij de vraag hoeveel iemand moet verdienen. Dit blijkt uit een onderzoek dat de Utrechtse univer siteit dit voorjaar heeft verricht in opdracht van het ministerie van sociale zaken. Onder „krappe arbeidsmarkt" moet worden verstaan een beroep waarvoor weinig beoefenaars zijn. Voor het onderzoek werden 755 ge sprekken gevoerd met mensen die aan een steekproef hadden deelge nomen. In het algemeen werden voor de bepaling van het inkomen uit ar beid die vaardigheden belangrijk geacht, die offers of inspanning hebben gevergd. Zo werden als be langrijkste maatstaven genoemd: ijver/inzet, kwaliteit van het werk dat men levert, en besluitvaardig heid. Onder alle ondervraagden bleek grote overeenstemming te bestaan over deze zaken. Minder overeenstemming was er over de vraag of de verschillen tus sen hoge en lage inkomens verder moeten worden verkleind. Mensen met hogere inkomens en zelfstandi gen gaven vaker een negatief ant woord dan mensen met lagere inko mens. Werknemers met een loon tot 1700 gulden netto per maand waren voor 57 procent voorstander van verdere gelijktrekking. Bij werknemers met meer dan 3.000 gulden per maand was dit percen tage gezakt tot 32. Bij zelfstandi gen is de voorkeur voor gelijktrek ken duidelijk minder. Zelfstandi gen met 1700 of minder netto per maand zijn voor 35 procent voor stander van kleinere beloningsver- schillen en zelfstandigen met meer dan 1700 gulden netto per maand nog voor 26 procent. In het onderzoek werd ook de vraag gesteld of lagere inkomens erop vooruit mogen gaan ten koste van hogere inkomens wanneer er geen ruimte is voor algemene inkomens stijging. Een grote meerderheid zegt „ja" op deze vraag. Maar het aantal slinkt tot een klein percen tage als men zélf erop achteruit zou moeten gaan. Van alle ondervraag den met meer dan 1700 gulden net to per maand wil nog de helft de „lageren" erop vooruit laten gaan ten koste van de „hogeren". Maar als dat betekent dat men zelf erop achteruit moet, wil nog slechts 15 procent van de werknemers en 11 procent van de zelfstandigen de lagere inkomens erop vooruit laten gaan. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De gasprijs voor gezinnen zal over enige tijd weer omhoog gaan, ver moedelijk op 1 januari. Het ka binet heeft een beslissing hier over in voorbereiding. Wat be treft de omvang van de verho ging is sprake van rond drie cent per kubieke meter, een cijfer dat ook voor eerdere ver hogingen is toegepast. De prijsverhoging voor het lopende jaar ging 1 juli in, en bedroeg voor kleinverbruikers ook gemiddeld drie cent. De prijsverhogingen voor aardgas zullen doorgaan tot het gas ongeveer even duur is als olie. Er zit nu nog een groot verschil tugsen. De prijs verhoging dient verder om de tekor tenvan het Rijk te dekken. Drie cent prijsverhoging voor kleinverbruik le vert de schatkist rond driehonderd miljoen gulden op. Er is voor volgend jaar nog een gat van duizend miljoen te dekken op de rijksbegroting, er van uitgaande dat de economische plannen van formateur Den Uyl on der het nieuwe kabinet worden uit gevoerd. Voorts dient de prijsverhoging ook om meer zuinigheid met energie te bereiken. Hogere prijzen zijn dan „niet de sympathiekste, maar wel de effectiefse weg," zei gisteren minis ter-president Den Uyl na de wekelijkse kabinetsvergadering. Vo rig jaar is het energieverbruik in Nederland gestegen met ruim elf procent. Den Uyl vond dat een teken van slordig omspringen met energie. Onlangs besprak het kabinet voor stellen van de algemene energieraad om tot besparingen in het verbruik te komen. Binnenkort krijgt de Tweede Kamer een brief van minis ter Lubbers (economische zaken) over toekomstige maatregelen. Daarbij wordt niet alleen' gedacht aan hogere prijzen voor gas en ande re energiebronnen. Er komen ook nieuwe voorlichtings acties voor zuiniger energiegebruik, gericht op bepaalde groepen. Over-" wogen wordt isolatie verplicht te stellen voor nieuwbouw, en stadsver warming verplicht te stellen voor nieuwe woonwijken. Inzake de gasprijs is ook een andere Vorm van tariefsverhoging in over weging, namelijk een BTW-tarief van achttien procent in plaats van het huidige verlaagde tarief van vier procent. Dit zou neerkomen op een prijsverhoging van eveneens rond drie cent per kubieke meter voor kleinverbruikêrs. Vervolg van pagina 1 Andere punten uit de nadere voor stellen van Den Uyl zijn wel gunstig ontvangen bij het CDA. De meeste punten zijn echter nog zó weinig concreet, dat geen definitief stand punt is geformuleerd. Het achterwege laten van belasting verhoging in 1978 veroorzaakt een extra vergroting van het financie ringstekort van de overheid in dat jaar. Volgens de miljoenennota van vorig Jaar moeten namelijk vanaf 1978 de overheidinkomsten worden verhoofd met twee miljard gulden. De helft daarvan is al achterweg gelaten in het plan-Den Uyl voor sanering van de economische situa tie. Het CDA wil nu ook die andere helft achterweg laten. Het CDA acht dat verantwoord, omdat door de hele operatie „inverdien-effecten" optreden. In 1981 zou dan toch het tekort blijven binnen ,de gestelde norm (maximaal vijf procent van het nationale inkomen). De vermin dering van belastinginkomsten in 1978 hoeft dus in CDA-ogen niet perse met extra bezuinigingen te worden goedgemaakt. Het CDA ziet niet alleen het falen van de inkomensmatiging als een risico dat het plan-Den Uyl kan be dreigen. Ook zijn tegenvallers moge lijk inzake de wereldhandel, een koersstijging van de gulden, en af remmende economische politiek in belangrijke buurlanden zoals Duits land en België. Ook vanwege dit soort risico's moet een pakket reser ve-bezuinigingen van drie vier mil jard gulden worden klaargemaakt. De PvdA staat vooralsnog negatief tegenover stellige afspraken op dit Van een onzer verslaggevers KATWIJK De negenjarige All Isik uit Katwijk, zoontje van een Turkse gastarbeider, die maandagavond dood gevonden werd in het souterrain van een flatgebouw, blijkt gedood te zijn door een veertienjarig vriendinnetje tijdens een stoeipartij in de woning van het meisje. Vandaag1 wordt prinses Irene 38 jaar. Deze foto werd in april genomen. gebied. In Den Haag wordt' echter niet verwacht dat hierover nog tijdr ovende meningsverschillen zullen moeten wórden overbrugd. Het CDA vindt het niet nodig dat de vier miljard bezuinigingen, die op grond van het plan-Den Uyl ln elk geval zullen worden doorgevoerd, al tot in detail worden afgesproken tij dens de kabinetsformatie. „Dat wordt een van de eerste taken van het nieuwe kabinet", aldus Van Agt. Het meisje, dat met haar 22-Jarlge broer H. W. van S. door de Katwijkse politie werd gearresteerd, heeft een voorlopige bekentenis afgelegd. Haar broer ontkent iets met de dood van de jongen te maken te hebben. De vader van de twee, die eerst ook gearresteerd was, is later weer vrijge laten. Hij bleek niet thuis te zijn, toen het Turkse jongetje gedood werd. Nadat het meisje de jongen met een broodmes een steek in de hartstreek gegeven had, was hij onmiddellijk dood. Zij heeft hem alleen (of met behulp van haar broer, dat stond gisteravond nog niet vast) in een laken en twee plastic vuilniszakken gewikkeld en naar beneden gesleept. De schoenen en de sokken van het jongetje werden gisteren in de bosjes in de buurt van het flatgebouw ge vonden. De politie kwam op het spoor van de dader(s) doordat er sleepsporen lie pen van het souterrain naar de flat van de familie Van S. waarvan de moeder overleden is. Het meisje had, toen Ali bij haar in huis was, Juist het brood voor haar broer klaargemaakt. Toen ze daarna met haar vriendje aan het stoeien ging, had zij het broodmes nog in haar hand. Van onze redactie economie DEN HAAG Het is nog niet te zeggen wanneer de sigaretten duur der worden. De sigarettenfabrikan- ten hebben al enige tijd geleden bij het ministerie van economische za ken gevraagd de prijzen te mogen verhogen, maar het ministerie was toen niet overtuigd van de nood zaak, aldus een woordvoerder van economische zaken. Reden voor een eventuele prijsver- hoging zou zijn de gestegen ta- baksprijzen. De fabrikanten moeten echter eerst aantonen dat hun oude voorraden tabak zijn uitgeput en dat zij nieuwe duurder ingekochte voorraden moeten gaan aanspre ken. Ook moeten fabrikanten en het ministerie het nog eens worden over de calculatie van de grondstofprijs in het eindprodukt. Van een onzer verslaggevers ALMELO De 700 miljoen gulden die nodig zijn voor de uitbreiding van de ultracentrifugebedrijven in Almelo zouden beter gebruikt kunnen worden voor het scheppen van meer permanente werkgelegenheid, bijvoorbeeld op het gebied van energiebesparing (isolatie van gebouwen enzovoort). Het project brengt bovendien de wereldvrede in gevaar. Deze argumenten voerde prol. dr. E. de PPR aan op de hoorzitting over Boeker (theoretische natuurkunde, de voorgenomen uitbreiding. Het tij- Vrije Universiteit) gisteren namens dstip van die hoorzitting ontlokte nogal wat kritiek. De Tweede-Ka merleden Epema en Konings (PvdA) (ADVERTENTIE) Van onze onderwijsredactie DEN HAAG De commissie voor consumentenaangelegen heden van de Sociaal Economi sche Raad (SER) wil dat de scholen aandacht gaan beste den aan consumentenopvoe ding. In het basisonderwijs zou dit verzorgd moeten worden in het kader van andere vakken, terwijl de commissie voor het voortgezet onderwijs een apart vak „consumentenonderwijs" wil. Sinds de Tweede Wereldoorlog heeft de consument veel meer mogelijkhe den gekregen. Door de grote groei van de welvaart zijn allerlei duurza me goederen binnen het bereik van vrijwel iedereen gekomen. Dat bracht echter automatisch met zich mee dat het aanbod van allerlei arti- •n METZLER- bril: ieders oogmerk! Orgel Oegstgeest AMSTERDAM In ons artikel over het nieuwe orgel in de Groene Kerk van Oegstgeest zijn door onbekende oorzaak twee verschillende data ge noemd waarop het orgel in gebruik zal worden genomen. De juiste da tum is dinsdag 9 augustus. ADVERTENTIE kelen zo uitgebreid is geworden dat veel mensen er eenvoudig geen wijs meer uit kunnen. Verwarring Door een aantal oorzaken kan de consument gemakkelijk in verwar ring worden gebracht. Zo worden er tegenwoordig ingewikkelde techni sche apparaten aangeboden waar van de gebruiksmogelijkheden lang niet altijd duidelijk zijn. Ook worden allerlei gelijksoortige artikelen on der verschillende namen aangebo den, hetgeen het voor de afnemer ook niet duidelijker maakt. Boven dien is prijsvergelijking veelal een ondoenlijke zaak geworden. Volgens de commissie van de SER is de positie van de consument door al deze ontwikkelingen aanzienlijk ver slechterd. Weliswaar wordt door de consumentenorganisaties allerlei voorlichtingsmateriaal aangedra gen, maar daarvan wordt nog veel te weinig gebruik gemaakt. „Wil de consument binnen het eco nomisch bestel goed functioneren, dan zal het nodig zijn dat hem een kritische instelling wordt bijge bracht", aldus de SER-commissie in haar advies aan de regering, „zodat hij zich zelfstandig een oordeel kan vormen en zich bewust kan opstellen met het oog op het doen van keuzen uit het pakket aangeboden goederen en diensten." Inzicht De consumentenopvoeding zal zich onder meer moeten richten op het krijgen van inzicht in de invloeden van reclame en, status, het leren be oordelen van prijs en kwaliteit van de goederen en het verwerven van kennis omtrent de juridische positie van de consument. De commissie vindt dat de consu mentenopvoeding met name moet plaatsvinden tijdens de leerplichtige leeftijd, zodat een zo groot mogelijke groep mensen bereikt wordt. Boven dien verwacht de commissie dat de invloed van dit onderwijs niet be perkt zal blijven tot de schoolgaande jeugd, maar dat ook de ouders indi rect beïnvloed zullen worden. Voorlichting Op een aantal scholen wordt overi gens al aan consumentenvoorlich ting gedaan. Zo zijn vele scholen inmiddels geabonneerd op de Consu mentengids van de Consumenten bond. Aan de hand van dit blad worden tijdens verschillende vakken allerlei onderwerpen behandeld. De Consumentenbond is bovendien al bezig met het opstellen van een leer plan voor consumentenonderwijs, dat te zijner tijd aan de minister van onderwijs zal worden aangeboden. \lia een ÜE2IP Prii/e Rekeinino kun je. je abcvwe-vnêvit- op de sauna betalen. Rti (Aankleden en naar deAmro, dus.) en Beckers (PPR) hebben de rege ring al gevraagd, alsnog een hoorzit ting buiten de vakantieperiode te organiseren. Een woordvoerder van de Ultracentrifugewerkgroep Borne zei op de zitting gisteren de indurk te hebben „dat de zaak voor zoveel mogelijk mensen onbereikbaar moet blijven". De stukken lagen maar op enkele gemeentehuizen ter inzage; ze mochten niet worden gecopieeerd. Maar volgens de Overijsselse gede puteerde mr. W.J.E. Crommelin, die de zitting voorat, was alles volgens de wettelijke voorschriften en ter mijnen gegaan. Volgens prof. Boeker was de uitbrei ding overbodig. Het aanbod van ver rijkingscapaciteit voor uranium zou in de wereld tot 1988 groter zijn dan de vraag. Voor de periode daarna zijn geen cijfers beschikbaar, maar de commerciële vooruitzichten voor Almelo noemde Boeker ongunstig. De meeste deskundigen verwachten dat tegen 1990 het laser-verrljkings- proces een ernstige concurrent van de ultracentrifuge zal worden. AMSTERDAM De door de Rijksluchtvaartdienst voorgestelde verlaging van de minimum-prijzen van vakantievliegreizen zal voor de vakantieganger nauwe lijks en waarschijnlijk helemaal niet in zijn portemonnee te merken zijn. 1 3 i /II i li Via een Mmro Pnue Rekgniatf" kun ie. auiomatiscin ie. scnrifl-eiuke-cufsus Jlaten betalen «j wm (Nachlkrakers naar de Amro, dus.) Het voorstel is dezer dagen voorgelegd aan reisorganisa toren en luchtvaartmaat schappijen, die op 16 augus tus op het ministerie van ver keer en waterstaat mogen ko men vertellen wat ze ervan vinden. Het gaat hier om een verla ging van de bodemprijzen van 30 tot 250 gulden en af schaffing van de waajdecou- pons. Die laatste werden tot nu toe verstrekt om het ver schil goed te maken tussen de thans geldende minimum prijzen en de lagere prijs, die de touroperator kon bereke nen (die coupons moesten dan uiteraard wel betaald worden). Voorts behelst het voorstel ontkoppeling van de pakketreizen van de door de luchtvaartmaatschappijen vastgestelde IATA-tarieven. Tot nu gold de regel, dat "all- in"-reizen niet goedkoper mochten dan veertig procent van het voordeligste lucht vaarttarief. Verzet Al vele Jaren hebben reisor ganisatoren zich tegen alle regels, waarin ze alleen maar een krampachtige bescher ming door de overheid van de KLM zagen, fel veraet. De RLD hield echter tot voor kort voet bij stuk met als argument, dat minimum prijzen noodzakelijk waren om beunhazen van de rels- markt te weren. Dat men uiteindelijk toch door de knieën is gegaan, lijkt een overwinning voor de touroperators, maar is dat in feite nauwelijks. Want waar de prijzen van de vakantie- vliegreizen de afgelopen Ja ren gestaag omhoog zijn ge gaan, bleven er nog maar zeer weinig over, die onder de RLD-limiet lagen. Op de Ca- narische eilanden kwam het op sommige appartements- reizen nog wel voor, evenals op sommige Griekse bestem mingen (Rhodos). Voor de rest bleven ze echter beperkt tot incidentele uit schieters, die voor de vakan tieganger doorgaans niet van belang waren omdat ze om geven waren met sterk beper kende voorwaarden (bijvoor beeld een achtdaagse appar- tementsreis naar Zuid-Span- Je, die men alleen voordelig kon krijgen als men met vier of vijf personen in zo'n appar tement trok). Wél arrange menten overigens, waarmee de reisorganisatoren Juist met veel fanfare aan de weg timmerden omdat zulke knallers nu eenmaal aan dacht trekken. Nog minder Omdat verwacht kan wor den, dat volgende zomer (wanneer de nieuwe regels zouden moeten ingaan) de vakantieprijzen wel weer om hoog zullen gaan zal het aan tal arrangementen, dat onder de limiet blijft, waarschijn lijk nóg kleiner zijn. Die hogere prijzen hebben zich nu al aangekondigd in de eerste herfst- en winter- programma's van de tourope rators. door de bank geno men zit er een prijsstijging van acht tot tien procent in. direct gevolg van de hogere tarieven, die luchtvaartmaat schappijen berekenen. De felle concurrentiestrijd tus sen KLM, Transavia en Mar tinair. die vorig Jaar leidde tot fancyprijzen, lijkt ten ein de. Hoewel de luchtvaart maatschappijen dat ontken nen, houden touroperators het erop, dat zij ferme prijsaf spraken hebben gemaakt en niet meer dumpen. Coupons Enig voordeel is een admini stratief: de reisorganisatoren hoeven geen ingevdkkeld sys teem van waardecoupons te hanteren, wanneer zij onder de limiet aanbieden. Dat sys teem is overigens nooit hele maal waterdicht geweest. In principe mochten die bonnen alleen worden gebruikt voor extra's, zoals excursies, auto huur, maaltijden enz., maar in de prakrijk bleek het voor wie de weg kende ook mogelijk ze te verzilveren, zo dat het beoogde effect nihil was, even gering als de gevol gen van de nieuwe regeling voor de consument zullen zijn. Het mag dan heel wat lijken, dat de minimum-prij zen voor de Canarische eilan den verlaagd zijn van 682 tot 483 gulden, die van Malaga van 469 naar 369 en die van Rhodos van 658 naar 439, praktische betekenis heeft het nauwelijks. STUTTGART (UPI/AP/DPA) De Westduitse filosoof Ernst Bloch is gistermorgen op 92- jarige leeftijd in Stuttgart aan een hartaanval overleden. Hij was nog vitaal en werkte aan een nieuw boek. Bloch was een scherp criticus van het nationaal socialsime, van het kapitalisme en het communisme. Aangezien hij zijn aanvallen niet onder stoelen of banken placht te steken, heeft hij de nodige moeilijk heden gehad. In 1933, het Jaar van Hitiers machts greep. week Bloch ln verband met belediging van het regiem via Zwit serland en Frankrijk uit naar Ameri ka, waar hij al spoedig een kater kreeg van het kapitalisme. Daarom trok hij ln 1949 naar Oost-Duitsland, waar hij hoogleraar werd aan de universiteit van Leipzig. Zijn scher pe kritiek op de Russische interven tie in Hongarije in 1956, deed hem in ongenade vallen. In 1957 werd hij gedwongen met pensioen te gaan. Bloch vestigde zich in 1961 in de Bondsrepubliek en kreeg een profes soraat in Tübbingen. Bloch is een van de voornaamste vertegenwoordigers van het „utopi sche Marxisme". Zijn filosofie van de hoop, die raakvlakken met de theologie heeft, zocht naar een rijk van menselijke vrijheid, waarin de menselijke waardigheid centraal stond. Zijn voornaamste werk is „Das Prinzip Hoffnung". Bloch was op 8 Juli 1885 in Ludwigs- hafen geboren. In München en Würaburg studeerde hij wijsbegeer te, fysica en muziek. Na zijn afstude ren in 1908 woonde hij aanvankelijk als schrijver ln Duitsland, Italië en Frankrijk. „Alleen de kinderen met onderwater- horloges mogen de afwas doen

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3