Centraal comité heeft moeite met brief Zorg over tekort aan zendingsarbeiders 1233^^^32231 Alleen voor kerkse hervormden Verontwaardiging over Zuidelijk Afrika Bijbelexpositie: al meer dan 14.000 bezoekers siRG dan Geen PCR-geld voor Nederland VANDAAG Wereldraad: 293 leden k hertogenbosch Vöorbij'gangers bijbeltentoonstelling v«n «en onitr versiawevers Verklaring over Meer dan 20.000 mensen op zendingsdag martelingen Meer part-time predikanten VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1977 KERK T rouw/Kwartet2 door A. J. Klei De diakonle van de hervormde gemeente te Ooltgensplaat heeft een woonhuis-met-erf te koop. Nu kun Je misachten veel zeggen van de Ooltgensplaatse hervormde diake nen (ik zou overigens niet weten wit), maar niet dat zij het standpunt huldigen dat geld niet stinkt We behoeven heus niet te den ken dat zij het hervormde pand van de hand zullen doen aan de eerste de beste Liefheb ber. ook al zijn diens centen goed. Integen deel. de diakonle van de hervormde gemeen te te Ooltgensplaat stelt strikte voorwaar den aan mensen met begeerte naar en kapi taal voor het perceel Kerksingel 44 aldaar In het streekblad „EUandennteuwa" stond onlangs een advertentie, die een lezer zo attent was voor ons uit te knippen en waarin de genoemde diakonle zich als volgt tot de adspirant-kopers richt: „Gegadigden dienen hervormd kerkelijk meelevend te zijn, d.wz. dat men iedere zondag de kerk bezoekt". Roomsen, gereformeerden, lutheranen en heidenen kunnen dus terstond alle hoop laten varen, dat hun adres ooit nog eens zal luiden: Kerksingel 44. Ooltgensplaat Je hoort soms beweren dat er in de hervorm de kerk geen tucht heerst, maar nu zien we maar weer hoe gemakkelijk praatjes in de wereld komen. Neem nu Ooltgensplaat daar kan een hervormde woningzoekende die een beentje licht met zijn kerkelijke plichten, aan den lijve ondervinden dat Je in zijn kerk niet straffeloos de kantjes er af loopt. Intussen weten de ambtsdragers te Ooltgensplaat natuurlijk drommels goed dat er gebieden in ons land zijn waar de kerkelijke tucht helaas minder goed functi oneert en waar bijvoorbeeld iemand reeds als ..meelevend" te boek staat als hij een abonnement op „Hervormd Nederland" heeft. Vandaar dat de wakkere diakonle van Ooltgensplaat in haar advertentie laat we ten dat Je haar geen knollen voor citroenen kunt verkopen en dat Je pas voor „meele vend" geldt als je iedere zondag naar de kerk gaat. weer of geen weer Toch stuit ik hier op een zwakke plek In de advertentie. Er staat namelijk niet bij, wél ke kerk de gegadigden dienen te bezoeken. Dit brengt het gevaar mee dat er straks iemand in het pand Kerksingel 44 woont, die weliswaar elke zondag braaf ter kerke tijgt, maar dit niet ter plekke doet. Ik bedoel dit: de hervormde diakonle te Ooltgens plaat moet uitkijken dat ze de boel niet verkoopt aan een gegadigde die, eenmaal In het pand gezeteld, de gereformeerde bonds- prediking in zijn nieuwe woonplaats ver smaadt en zijn heil zoekt bij de buitengewo ne wijkgemeente te Middelharnis. Heeft de diakonle deze afschuwelijke mogelijkheid wel voldoende overwogen? Ook Is verzuimd In de advertentie aan te geven, hoe vaak de gegadigden des zondags naar de kerk moeten gaan. We weten toch allen dat één keer heel gemakkelijk tot géén keer wordt! Als ik de diakonle van de her vormde gemeente te Ooltgensplaat was, zou ik nadrukkelijk vermeld hebben, dat zowel de morgen- als de middagdienst bezocht behoort te worden, dan laat Je maar een nichtje of zo op de kleintjes passen, kom nou. Er is nog iets, en dat ls een beetje een teer punt. Ik kom er toch maar mee voor de dag. Is men zich er in Ooltgensplaat wel van bewust, dat genade geen erfgoed ls? Is beke ken of en hoe gehandeld kan worden, indien de nieuwe eigenaar van het woonhuis-met- erf aan de Kerksingel onverhoopt de her vormde gemeente de nek toekeert en (om maar Iets ergs te noemen) gereformeerd wordt? Moet hervormd Ooltgensplaat dan lijdzaam toezien hoe op het eens zo her vormde erf gereformeerde kindertjes spelen? Als ik alles overzie, ls mijn aanvankelijke geestdrilt voor de In Ooltgensplaat gehan teerde kerkelijke tucht eigenlijk nagenoeg „Weet je, ze gaat alleen maar naar de kerk om dat huis aan de Kerksingel te kunnen kopen verdwenen. Er zitten welbeschouwd toch veel te veel mazen in het net en als ze in Ooltgensplaat niet goed uitkijken, zit er straks een doodgewoon geboortelid ln het huis aan de Kerksingel. door Aldert Schipper GENEVE Het centraal comité van de wereldraad van kerken heeft gisteren de grootste moeite gehad het eens te worden over de brief, die het comité aan de plaatselijke gemeenten van de leden-kerken zal zenden. De brief, die ln 2ijn derde versie aan de plenaire vergadering werd voor gelegd. werd langdurig besproken en bisschop Henry Okullu uit Kenya merkte na enkele uren van discussie op dat het een beetje beschamend is voor de oecumenische bewegingen, dat zij niet tot meer in staat blijkt dan tot zo'n geschrift De Cubaan ds. F. Norniella noemde de brief een pastoraal schrijven, Van een onzer verslaggevers GENEVE De wereldraad van kerken heeft zijn verontwaardi ging uitgedrukt over de godslasterlijke en schreeuwende on rechtvaardigheden. die de regering en machtige onderdrukkers plegen in Zuid-Afrika, Namibië en Rhodesië (Zimbabwe). waar het profetische element aan ontbreekt. „Het ls een tijdloos docu ment, dat voorbijgaat aan de vragen van nu. Het is geen krachtige oproep om vandaag te reageren op de he dendaagse problemen," zei hij. Nor niella had de brief maar liever hele maal niet verzonden, om te voorko men dat hij een ongunstig licht op de wereldraad van kerken zou werpen. De Braziliaanse aartsbisschop Ar- thus Kratz had in de brief graag een veroordeling gevonden van de mar telpraktijken in de derde wereld en van de uitbuiting van deze landen door de multinationale ondernemin gen. Het lijkt wel alsof we voorbij gaan aan het feit dat de situatie in veel landen van de wereld aldoor maar ernstiger wordt, zei de aartsbis schop. Secretaris generaal dr. Philip Potter noemde de brief echter een goede weerspiegeling van de oecumenische discussie. Potter was het niet eens met de Indonesische voorzitter van de raad van kerken, generaal T. B. Simatupang, die van mening was dat de brief er het stempel van droeg, uit een klein groepje comité-leden af komstig te zijn en dat hij een kunst matig karakter had. „Hoe kunnen we zo'n brief aan de kerk geven," vroeg de generaal zich af. Bewust In de brief aan de gemeenteleden van de kerken heeft het centraal comité hen gevraagd zich bewust te zijn van hoe ze hun christen-zijn uitdragen ln het dagelijks werk, in gezin en naaste omgeving, welke be lemmering de christelijke gemeente zelf betekent voor dat belijden en welke veranderingen er op zouden treden als de christelijke gemeenten .werkelijk in de wereld Christus zou den willen belijden tegen politieke, economische en sociale structuren in, die daar niet mee overeen stemmen. De brief werd met vier stemmen tegen en vier onthoudingen goedge keurd. Op voorstel van secretaris generaal dr. Philip Potter zal de brief vergezeld gaan van resoluties en verklaringen, o.a. over Zuidelijk Afrika en het martelen, die de wereldraad nog vandaag zal behan delen. Bovendien zullen aanwijzin gen worden gegeven voor het ge bruik van deze brief, waarin reke ning zal worden gehouden met de zeer verschillende omstandigheden, waarin de kerken zich bevinden. Suggesties De brief geeft ook een tiental sug gesties voor voorbeden om de een heid van belijden in de kerken on derling te verstevigen. Er wordt op gewezen, dat tijdens de vergadering van het centraal comité getuigenis sen zijn gehoord van gemeenten over de gehele wereld. Daaruit bleek hoe martelaarschap, dood, gevan genschap, uitstoting uit de samenle ving het belijden van Christus ver gezellen. De brief zegt ook, dat chris tenen zich al te vaak kritiekloos conformeren aan de maatschappij, waarin zij leven, vrijheid voor de verdrukten opeisen, maar terug deinzen voor het betalen van de prijs voor de solidariteit met hen en de vrijheid in Christus beweren te bezitten, maar verstrengeld blijken te zijn in het kwaad. Van een onzer verslaggevers GENEVE Het speciale fonds van het PCR, het programma van de wereldraad van kerken ter bestrijding van rassen waan, keert dit jaar 530.000 dollar uit, bijna anderhalf mil joen gulden. Onder de giften is ditmaal geen bijdrage aan het werk van enige Nederlandse groep. In voorgaande jaren hebben enkele Nederlandse or ganisaties, zoals Kairos en het Angola-comlté geld ontvan gen, maar de wereldraad heeft besloten, het aantal giften aan Europese organisaties in te krimpen. Het meeste geld gaat dit keer naar de Swapo, de bevrijdingsorganisatie van Namibië. Deze organisatie die sterk gesteund wordt door de luther se kerk ontvangt 125.000 dollar. Naar Rhodesië (Zimbabwe) gaat 85.000 dollar. Voor hulp aan meest Indianen-bewegingen in Latijns- Amerika is 80.000 dollar bestemd. Verder doet het speciale fonds een groot aantal kleinere uitkeringen ter Eootte van vijf tot tienduizend dol- r aan verschillende steungroepen in Azië en Europa. Naar Zuidelijk- Afrika gaat in totaal 265.000 dollar. De uitkeringen uit het speciale fonds mogen alleen gebruikt worden voor humanitair werk, maar zijn voor het overige bestemd voor orga nisaties die de wortel van de rassen waan aanpakken. De organisaties zijn niet verplicht achteraf verant woording af te leggen van het do^l waarvoor de gift is gebruikt. De we reldraad verlangt dat soort verant woording niet, omdat hij daarmee zijn vertrouwen in de organisaties tot uitdrukking wil brengen, die metterdaad iets doen tegen rassen waan. Dat de Nederlandse organisaties geen geld hebben ontvangen, bete kent niet dat de wereldradad zich van hen heeft gedistancleerd. De wereldraad hoopt echter dat zij el ders geld kunnen krijgen. De kerken in Nederland hebben in totaal voor 958.261 dollar aan het speciale fonds bijgedragen. De be dragen worden elk Jaar groter. Vorig jaar bedroeg het Nederlandse aan deel 313.693 dollar. De Nederlandse kerken staan met hun bijdrage aan de top. Heel wat geld komt ook uit Zweden en Duitsland. OUD BOEKJE Min of meer toevallig kwam mij ln handen „Die Catechismus op vrage ende andtwoorde gesteltdoor FRANCISCUM ALARDUM Pastoor tho Wilster eertijt predicant Thantwerpen in De Schuere." Het dateert van 1568 en is opnieuw door prof. dr J. W. Pont uitgegeven in het Jaarboek der Vereniging voor Nederlandsch-Luthersche Kerkgeschiedenis (1909). De Catechismus bevat ln feite een gesprek tussen een Soon en zijn Live Vader. Vader vraagt en zoon antwoordt. Het lutherse karakter van dit boekje komt uiteraard duidelijk uit in de beschouwing van het avondmaal, de uitvoerige vergelijking (tegenover-elkaar-stelling) van wet en evangelie en de zeer uitvoerige behandeling van de rechtvaardiging door het geloof alleen. Ik heb het gelezen omdat ik er die frisse reformatorische geest in vermoedde die ik uit meer van. dit soort geschriften ken. Ik werd ook nu niet beschaamd. De laatste ernst van het gericht van God over mensenlevens ontbreekt niet, het boekje begint er mee, maar wöt later m.i. zoveel geloof bedorven heeft ontbreekt, nl. die onbijbelse gedachten over uitverkiezing die mensen ln een eindeloze onzekerheid ten aanzien van hun eeuwige staat stortte. Nog altijd zijn er christenen die dit het einde van alles vinden. Het ontbreekt bij Alardum. Bij hem gaat het niet om die mont-christen, die met een ingebeelde hemel ter helle vaart (wie heeft dit toch uitgevonden?), maar de mont-christen is bij hem de man die zich niet aan de geboden, ik zou willen zeggen, aan de bergrede stoort. De onderdrukker, de onverschillige, de ketterjager, de man van geweld tegen de zwakken. Al meteen verwijst Alardum naar de levenswijze van de eerste christenen, zonder hen te verheerlijken; het gaat om wat er staat. Een heleboel dingen zouden wij vandaag totaal anders onder woorden brengen en toch wil ik geloven dat het als uitgangspunt voor gesprekken over het geloof uitstekende diensten zou kunnen doen. En zeker een uittreksel ervan. De toenemende bevrijdlngsstrijd ln Zuidelijk Afrika heeft geleld tot steeds meer onderdrukking. In men selijke termen betekent dat een toe neming van geweld, het breken van het gezinsleven en wijdverspreid lij den. Het centraal comité dat giste ren deze verklaring aannam zonder een stem tegen, drukte tevens zijn zorg uit over plannen, blanke Zuid- Afrikanen naar Bolivia te emigreren en aldus de rassenwaan naar Zuld- Amerika te exporteren. De werel draad riep de blanke Zuid-Afrikanen op niet het land te verlaten, maar af te zien van hun positie van raciale bevoorrechting en zich te zetten aan de bouw van een rechtvaardige sa menleving ln eigen land. Het centraal comité vroeg aan de leden-kerken, druk uit te oefenen opdat dde grote olie-maatschappij en, zoals Mobil en Shell niet langer via dochtermaatschappijen of op an dere manier olie leveren aan de rege ring van Rhodesië. Regeringen moe ten het dienstnemen in het leger van premier Smith als een misdaad be straffen. Het centraal comité stelde vast dat er een toenemende wapenhandel is, tussen Zuid-Afrika en de grote We- terse machten. Het comité dringt er daarom bij de leden-kerken op aan dat zij hun regeringen brengen tot een wapenembargo tegen Zuid-Afri ka. De regering van Nederland werd gevraagd het cultureel akkoord met Zuid-Afrika op te zeggen. Het Centraal comité verwierp de ge ringe verbeteringen, die sommige be drijven aanbrengen in de behande ling van hun personeel als een be voorrechting van weinigen bij een voortdurende onderdrukking en uit buiting van de meerderheid. Van een onzer verslaggevers DEN BOSCH Het bezoek aan de bijbeltentoonstelling in de Sint Jan in Den Bosch overtreft alle verwach tingen. Verleden week werd de 14.000e bezoeker genoteerd sinds de opening op 15 mei. Zonder twijfel ls het bezoek in de hand gewerkt door het minder goede vakantieweer. Maar het lijkt toch vooral de pastorale opzet van deze tentoonstelling te zijn, die zo is aan geslagen. De oecumenische werkgroep, die verantwoordelijk is voor deze pre sentatie. heeft maar niet een „gewo ne" tentoonstelling opgezet van „de bijbel door de eeuwen heen." De presentatie blijkt zo te zijn, dat er een band ontstaat tussen de bele ving van de bezoeker en het boek en zijn boodschap. De mensen herken nen iets in de bijbel en worden er emotioneel door geraakt. Speciaal voor kinderen is het lees werkboekje „Ik ben" samengesteld, geschikt voor groepswerk op scholen of met vader en moeder thuis. Hierin wordt Iets verteld over het ontstaan en de Inhoud van „het verhaal van God met ons." Het is voor een gulden plus portokosten te bestellen bij de bijbeltentoonstelling Sint Jan, Choorstraat 1, Den Bosch. De tentoonstelling is dagelijks ge opend van negen tot zes uur en duurt nog tot 1 oktober. GENEVE Het aantal leden van de wereldraad van kerken is tot 293 opgelopen door de toetreding van enkele nieuwe, waaronder de chris telijke protestantse kerk ln Indone sië. die 150 000 leden telt en de epi scopaalse kerk in Soedan met 250 000 leden. Ook de nieuw ontsta ne verenigde kerk van Australië is lid geworden. Deze kerk ls de vrucht van het samengaan van de congre- gationalistische. de methodistische en de presbyteriaanse kerk in dat land. Het centraal comité van de wereldraad drukte er zijn spijt over uit dat een deel van de Australische presbyterianen niet aan de nieuwe kerkformatle wil meedoen. Burgemeester Burgemeester J. van der Zwaag van het Friese Hin- deloopen ls met ingang van 1 sep tember benoemd tot burgemeester van Goor (Ov De heer Van der Zwaag is 43 jaar. hervormd en lid van de Partij van de Arbeid. Hij is ruim vier Jaar burgemeester van Hindeloopen geweest. Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 859 WlbsulstrMt 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 9 Rotterdam Tal. 010-115588 OEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22 Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel 05200-17030 Van een onzer verslaggvers QENêVE Omdat de mens Gods beelddrager is, betekent marteling dat men God martelt. Deze opmer king maakte de Braziliaanse domi nee Manoel de Mello tijdens de be-x spreking ln het Centraal Comité van de wereldraad van kerken van een verklaring over martelingen in de wereld. De Mello zette uiteen hoe erg het is te worden gemarteld, om dat velen voor hun leven geschon den worden. Hij legde uit dat leder, die ln een land als Brazilië woont, waar het recht op een officieel pro ces van mensen opgeschort ls, in gevaar ls te worden gemarteld. De Palestijnse Jean Zaru uit Ramallah merkte op dat rparteling altijd het teken is dat een staat zwak is. Mar teling kan nooit in het echte belang van de veiligheid zijn, zei hij. Volgens de verklaring ls vrijwel geen enkele staat vrij van elke vorm van marteling. De comité-leden vinden unaniem dat de kerken zich moeten maken tot een van de sterkste krachten tegen het systeem van martelingen. Hun wordt daarom aanbevolen de verklaring van de rechten van de mens onder hun le den bekend te maken en hun rege ringen onder druk te zetten opdat zij de internationale overeenkomsten inzake de economische, sociale en culturele rechten ratificeren. In een andere verklaring vraagt het centraal comité opnieuw aan de le den-kerken. met kracht te bevorde ren dat er een nieuwe internationale economische orde tot stand komt. Op aandringen van een van de twee Nederlandse leden. dr. A H. van den Heuvel, vernieuwde het centraal co mité zijn oproep aan de kerken, twee percent van hun budget te be stemmen voor ontwikkeling en daarvan een kwart voor mentr.ll- teitsbelnvloeding Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN „Alle pogingen om het zendingswerk op het hart van de predikanten te binden, hebben tot nu toe geen resultaat gehad." Dit zei de voorzitter van de GZB (de gerefor meerde zendingsbond in de hervormde kerk) ds J. de Lange gistermorgen in zijn openingswoord van de 66ste zendingsdag van de bond, die een grotere opkomst zag dan vorig jaar: meer dan twintigduizend bezoekers. Ds De Lange liet zich somber uit over het gebrek aan arbeiders op het zendingsveld. Hij sprak over de zorg die het hoofdbestuur vervult door het gebrek aan predikanten voor het werk over zee. „Er zijn momenteel totaal zes vaca tures. de Toradjakerk vroeg om een predikant, de hervormde kerk van Oost-Afrika om twee predikanten, terwijl wij voor Peru graag drie pre dikanten ter beschikking zouden hebben," aldus de voorzitter van de GZB. Op deze zonovergoten zén- dlngsdag ln het Driebergse bos was als gast aanwezig de Schotse zende ling reverent MacPherson van de Vrije Kerk van Schotland. Ds MacP herson, die op de terugreis was van het zendingsveld in Peru, bracht de groeten over van de Iglesia Evangeli- ca Presbyterlana del Peru (de protes tantse kerk van Peru) en van zijn Schotse kerk. De GZB is het afgelo pen voorjaar namelijk een samen werkingsverband met de Schotse kerk, zowel als de Peruaanse kerk aangegaan. De bond hoopt nog dit jaar ds B A van Donkersgoed naar Peru uit te kunnen zenden. Sprekers Op de zendingsdag voerden verder het woord ds K. Schipper uit Dor drecht, ds J. Westland uit Amers foort, ds B. A. ven Donkersgoed, die als zendeling in Kenia werkt, de heer P. Boor uit Veenendaal, ds G. S. A. de Knegt uit Bameveld en ds H. T ais ma uit Den Haag. Ds. Van Donkersgoed noemde het een genade tot nu toe zeven jaar in Kenia te hebben mogen werken. Vol gens hem ls het werk daar rijkelijk gezegend: „We hebben nu zo'n veer tien predikanten en zeventig evange listen. De evangelisten vormen de ruggegraat van de kerk in Kenia. Ik kan u verzekeren dat er over het algemeen goed door deze evangelis ten wordt gepreekt. De verdorven heid en de verlorenheid van de mens buiten Jezus Christus wordt telkens aangetoond. Maar ook de heilsfeiten worden centraal gesteld: dat Chris tus gestorven ls voor onze zonden en opgewekt tot onze rechtvaardigma- king," aldus ds van Donkersgoed. Hij zei dat er juist voor zijn vertrek drieentwintig studenten na een drieja rige opleiding aan de Bijbelschool hun studie hadden afgemaakt en werden gezonden naar de verschillende pos ten in Kenia. Een andere groep van zesentwintig toekomstige evangelisten is nog bezig met de studie en hoopt die na twee jaar te beëindigen. De zendeling vertelde dat in de na- buurstaten Oeganda en Ethiopië de anti-christelijke machten zich breed maken Onder de naar schatting meer dan tweehonderdduizend mensen die in Oeganda zijn vermoord, bevinden zich ook vele christenen. En in Ethio pië wordep alleen al in de hoofdstad Addis Abeba dagelijks meer dan vier honderd mensen gedood onder wie ook vele kerkelijke leiders, zei ds van Donkersgoed, die dit in Nairobie van getuigen heeft vernomen. Hij besloot zijn betoog mef de opwekking te bid den voor meer zendingskrachten: „Ik weet dat ook in Nederland men kan nog moeilijk van Nederland spreken als van een christelijke natie predi kanten nodig zijn. Maar wat ik u smeek is: laat het werk hier in Neder land niet ten koste gaan van het werk overzee". Roeping Ds G. S. A. de Knegt uit Bameveld onderstreepte dat het „nu wel schijnt alsof antichristelijke mach ten en Ideologieën het alleen voor het zeggen hebben. Maar naarmate de druk van die kant groter wordt, moet de zendingsdrang in eigen land (inwending) en daarbuiten (uit wendig) al maar groter worden". Ds. de Knegt die sprak over de roeping van de kerk zowel ln eigen land („een volk dat van God en van Zijn Woord vervreemdt is") als daarbui ten de geestelijk dorre wereld te doorkruizen om zegen te brengen. Ds H. Talsma uit Den Haag drukte in zijn slotwoord de aanwezigen op de noodzaak van een persoonlijk geloof. „Het gaat erom dat uw geloof niet ls een louter verstandelijk aan nemen en voor waar houden wat er in de bijbel staat, maar dat het is: het ware geloof dat de Heilige Geest door het Woord werkt ln uw hart", aldus ds Talsma. Van een onzer verslaggevers ARNHEM - Binnenkort telt Gel-- derland acht hervormde gemeenten met een parttime-predikant. Dit ls kerkordelijk mogelijk sinds vorig jaar. Parttimers werken al in de gemeen ten Angeren, Bemmel, Driel, La thum, Rozendaal en Spankeren. Daar komen binnenkort Groesbeek en Voorthuizen (buitengewone wijk gemeente in wording) bij. Ook Rumpt en Scherpenzeel (b.w.i.w.) gaan parttimers beroepen. Naast hun parttime-predikantschap houden drie van deze predikanten zich bezig met studie, een met het huishouden en twee met inrichtings pastoraat. Een ls steenfabrikant en een godsdienstleraar. Conclusies zijn nog niet te trekken. Wel kan worden geconstateerd, dat gemeen ten, die niet meer een volledige pre dikant kunnen betalen, de voorkeur geven aan een parttimer boven een combinatie met een naburige ge meente. Een part-time predikant is een pre dikant, die met zijn kerkeraad een overeenkomst is aangegaan, vol gens welke hij slechts een deel van zijn werktijd in dienst van de ge meente staat. Over wat hij de rest van zijn tijd doet heeft de kerkeraad geen zeggenschap. Een al veel lan ger bestaande figuur ls die van de predikant die „nevenwerkzaamhe den" verricht (doorgaans enkele uren godsdienstonderwijs op een school). De laatste doet dat vanuit zijn volledig predikantschap, gedra gen door zijn kerkeraad en wat hij ermee verdient, mag hij maar tot op zekere hoogte voor zichzelf houden. Beroepingswerk NED. HERV. KERK. Beroepen te Geldermalsen: L. Kore- vaar te Tienhoven. Afscheid op 7 aug. van Rotterdam- Delfshaven: J. Bogaard ber. te Wier den; van Steenwijk; drs. E. J. C. Hamminga, ber. te Den Haag; van Doesburg: H. Hengeveld ber te Famsum c.a. van Putten; J. C. Schuurman ber. te Zoetermeer; van Delft: H. W. v. d. Toorn ber. te Zwijn- drecht; van Blaricum: H. P. Venema ber. te Hilversum; van Maastricht: drs S. IJpma ber. te Oosthem c.a.; te Lith c.a. (bijstand in het pastoraat): N. M. A. ter Linden ber. te Am sterdam. Intredete Zevenaar: G. Allers uit Oegstgeest (leraar godsdienst, kerk en zendingsgeschiedenis aan het chr. lyceum te Leiden; te Berkel- Rodenrijs: Jonkman uit Harkema- Opeinde; te Gelselaar: J. Kok, leraar godsdienst aan de scholengem. Jan van Arkel te Hardenberg. GEREF KERKEN Beroepen te Hengelo: J. W. Bats te Londen. Afscheidvan Woubrugge: J. Helze- bosch ber. te Steenwijk; van IJmui- den: P. C. Koster ber. te Aalten; van Roodeschool: J. W. Kuipers ber. te Oenkerk; van Oudewater: S. H. Munnik ber. te Spijkenisse; van Ka- pelle-Biezelinge: drs H. R. Plomp ber. te Pijnacker-Nootdorp. Intrede: te Hoogeveen: H. Bijlsma uit Bedum; te Hoogeveen: J. v. d. Klaauw uit Veendam; te Sneek: F. B. Fennema uit Zwijndrecht-Groote Lindt; te Assen: B. Fidder uit Rot- terdam-IJssélmonde; te Winscho ten: L. de Ruiter uit Wirdum (Fr.); te Ruinerwold-Koekange; C. Terspstra uit Oostermeer; te Urk; J. Wieringa uit 't Zand. CHR. GEREF. KERKEN Afscheidop 9 aug. van Middelburg: G. Leendertse ber. te Apeldoorn C. BAPT. GEM. Intrede te Sneek: O. Oldenburger uit Stadskanaal. Bisschop Raski In Wenen, waar hij een theologen conferentie bijwoonde, is plotseling overleden Sandor Raski, bisschop van de Hongaarse hervormde kerk. Hij werd 56 jaar. Na een loopbaan van twintig jaar als predikant werd Raski ln 1964 bisschop en lid van de generale synode. Als zodanig hield hij zich speciaal bezig met financiële zaken. Raski was internationaal ac tief in de christelijke vredesconfe rentie, de hervormde wereldbond en de conferentie van Europese kerken. Onderscheiding De heer E. K. Baumgarten, oud-verzetsjoumalist en speciaal adviseur van de direc teur-generaal van het bureau van de verenigde naties in Genève, is be noemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Zomerconfercptie doopsgezinde vredesgroep over het thema van de vredesweek 1977, 3-4 september, Broederschapshuis, Elspeet. Inl. en aanm. tel. 020-193680.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2