Kwaliteit vleeswaren moet beter worden KSH: geen splitsing bedrijf Steunpot ministerie is nog niet leeg Doorgaande daling aantal winkels in levensmiddelen Olielanden lenen aan derde wereld Producent scheepsramen wil 100 man ontslaan Werkgelegenheid er ook mee gediend Eiwitten Bedrijven in nood zijn nog te helpen Meer werklozen in Bondsrepubliek Inkrimping mogelijk Melckers (Olifant) in Frans bezit zal ill blij zijn als het zes uur is! Toch nog meer supermarkten Twijfels over reden sluiting Wonderlijk vulmiddel voor vakman en gezin Nader onderzoek van Nationale Investeringsbank Algerijns aardgas veroorzaakt geen prijsverhoging Forse order voor Stevin - VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1977 14 FINANCIËN EN ECONOMIE RIJSWIJK (Z.H.) (ANP) Het is gewenst, dat de Nederlandse vleeswarenindustrie geleidelijk aan naar verhouding meer fijne vleesprodukten van topkwaliteit in haar assortiment opneemt. Daarmee kan men de mogelijkheid tot voortbestaan der bedrijven vergroten. Dat vindt de „commissie onderzoek vleessector" van het Produktschap voor vee en vlees. a Het kwaliteitspeil van sommige vleeswaren, zegt de commissie in haar rapport, is in de algelopen jaren geleidelijk aan verminderd. Dat kwam doordat de consument, vooral in Nederland, meer prijsbewust dan kwaliteitsbewust was, terwijl er tus sen de bedrijven een voortdurende scherpe prijsconcurrentie bestond. Nu echter, zo is de indruk van de commissie, vragen de consumenten meer naar kwalitatief betere produk- ten en ze zullen dat blijven doen. Enkele veranderingen in het assorti ment dat de binnenlandse markt op neemt en verschuivingen in het as sortiment dat andere Westeuropese landen invoeren hebben bij de com missie die indruk gewekt. Kwaliteitsverhoging is naar haar mening dan ook wenselijk, als men de Nederlandse vleeswarenafzet wil handhaven en op sommige markten misschien zelfs wil uitbreiden. Het behoud van de werkgelegenheid zal er ook mee gediend zijn. Aan het bestuur van het Produkt schap geeft de commissie de raad, op kwaliteitsverbetering gerichte maat regelen te bevorderen. De minimum kwaliteitseisen, zoals die thans bij de warenwet zijn geregeld, zouden voor een aantal produkten moeten wor den aangepast en/of verscherpt. De commissie heeft zich ook gebo gen over het vraagstuk van de ver werking van niet uit vlees afkomsti ge eiwitten in vleesprodukten. De wettelijke mogelijkheid tot verwer king van deze (vooral uit sojabonen afkomstige) eiwitten zal binnen af zienbare tijd worden geschapen. De hiermee „aangevulde" vleesproduk ten, vindt de commissie, hoeven wat voedingswaarde betreft niet bij voor baat minderwaardig te worden ge noemd. Nadelen voor de werkgele genheid zijn ook niet te vrezen. Het is echter volgens de commissie niet uitgesloten, dat velen de aanwe zigheid van zulke produkten zullen ervaren als een statusvermindering van het vleesprodukt. Voorts is het niet onwaarschijnlijk, dat het ge bruik van het „vleesvreemde" eiwit ten koste gaat van de afzet van het varkensvlees. Een deel van de commissie beveelt een regeling aan waarbij die vlees- Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het ministerie van economische zaken heeft nog genoeg geld om in de rest van dit jaar individuele bedrijven in fttgnciële nood te helpen. Berichten, mede afkomstig van het NCW (Christelijke werkgevers), als zou de steunpot leeg zijn, worden ontkent door de woordvoerder van het ministerie. Ook blijkt, dat in 1976 niet 600 miljoen is uitgegeven aan steun voor individuele bedrijven, maar ƒ496 miljoen. Er was dat jaar wel 600 miljoen beschikbaar op de begro ting. Voor het lopende jaar had mi nister Lubbers op zijn begroting slechts 100 miljoen klaargezet. Zijn streven is namelijk om de problemen van de bedrijven meer structureel aan te pakken via hele bedrijfstak ken en sectoren. Ook vanuit de Tweede Kamer is daar al sterk op aingedrongen, vooral ook om con currentievervalsing tussen bedrijven in dezelfde sector te vermijden. Het nieuwe beleid komt echter nog onvoldoende van de grond. Al in februari heeft Lubbers daarom 225 miljoen extra gekregen uit het nieu we speciale program voor bestrijding van werkloosheid. Onlangs is op nieuw 200 miljoen overgeheveld naar de steunpot. Met het overgeble ven geld van vorig jaar is nu voor 1977 totaal ƒ630 miljoen beschik- Dit bedrag was per 1 augustus voor 360 miljoen besteed. Voor de laat ste vijf maanden resteert dus nog 270 miljoen. Het ministerie ver wacht daarmee wel ongeveer te kun nen rondkomen. Het aantal bedrijven dat bij het mi nisterie komt aankloppen voor steun, neemt overigens nog niet af. Wel worden sinds eind vorig jaar duidelijke criteria gehanteerd bij de behandeling van de steunaanvragen. De indruk bestaat dat daardoor meer aanvragen voor hetzelfde geld kunnen worden afgehandeld. De doorgaande stroom hulpvragen de bedrijven houdt waarschijnlijk verband met de onverwachte inzin king in de Nederlandse export. In het rapport van de commissie van topambtenaren, die in mei een stuk maakten voor de kabinetsformateur, werd er nog van uitgegaan dat de export dit jaar zou groeien met 6 procent. Inmiddels zijn de gereali seerde cijfers tot en met mei bekend. Daaruit valt al te leiden, dat het volume van de export in de eerste vijf maanden van dit jaar met nog geen 2 procent is gestegen. Er zou in het verloop van het jaar dus een enorme omslag in de export moeten optreden om het cijfer van 6 procent over het hele jaar alsnog te halen. NEURENBERG (Reuter). - In juli waren in West-Duitsland 972.624 mensen zonder werk vergeleken met 930.974 in de voorafgaande maand. Het percentage van de werkloosheid ging daardoor omhoog van 4,1 tot 4,3. In de overeenkomstige maand van vorig jaar telde de Bondsrepu bliek 944.609 werklozen (4,1 pro cent). Na een correctie voor het seizoen waren er in juli 1,05 miljoen werklo zen, vergeleken met 1,03 miljoen in de voorgaande maand en met 1,05 miljoen in dezelfde maand van 1976. In juni gold voor 256.490 werkne mers een verkorting van de werk tijd, vergeleken met 210.412 in Juli. Het aantal vacatures gaf een ver mindering te zien van 261.885 tot 256.724. waren, die gezien de gebruikte grondstoffen en de wijze van berei ding van hoge kwaliteit zijn, van een keurmerk worden voorzien. Deelne ming aan zo'n regeling zou vrijwillig moeten zijn. Rookworst en knak worst, produkten waarvan de kwali teit volgens deze commissieleden sterk heeft geleden van de prijscon currentie, zouden er in eerste aanleg voor in aanmerking moeten komen. De commissie vindt verder, dat het Nederlandse bedrijfsleven, in verge lijking met dat in omringende lan den, zwaar wordt belast met tarie ven van slachting en keuring. Zo lang de tarieven niet overal in de Europese Gemeenschap op basis van de werkelijke kosten worden vastgesteld, zo meent zij, dient een dergelijke basis voor de tarieven in Nederland afgewezen te worden. De commissie heeft uit haar onder zoek de algehele indruk overgehou den, dat de economische en finan ciële positie van de direct bij de vleeswarenfabricage betrokken be drijven niet gunstig is. Vooral de export ontwikkelt zich teleurstel lend en een verdere teruggang hier van is te verwachten. De grote exporterende vleeswaren- fabrikanten, zo kreeg de commissie tijdens haar onderzoek te horen, hebben stelselmatig alle mogelijk heden om deze ontwikkeling te ke ren nagegaan, maar het lukte hun niet tijdig een afdoende oplossing te vinden. Voortgaande inkrimping van de vleeswarenfabricage, vooral van de fabricage van gekookte ham men en schouders, is dan ook moge lijk. Een begeleide herstructurering van de gehele bedrijfstak is, volgens de commissie, moeilijk te verwezenlij ken, omdat er zoveel bedrijven zijn met zoveel verschillende structuren en afzetpatronen. Wèl kan herstruc turering voor bepaalde sectoren bin nen de bedrijfstak mogelijk en aan bevelenswaardig zijn. Toch betwij felt de commissie of zo'n operatie wel een blijvend effect kan hebben, gezien de openheid van de EG- markt voor de desbetreffende pro dukten en gezien het feit dat de vleeswarenindustrie elders in de EG al evenmin floreert. De commissie pleit tenslotte voor betere aanpassing van EG-invoer- heffingen en exportrestituties aan de marktomstandigheden. Het be-, leid dat te dien aanzien de laatste' jaren is gevoerd heeft naar haar oordeel de export naar landen bui ten de EG, die voor de vleeswarenin dustrie Juist van groot belang is, zeer nadelig beïnvloed. LONDEN (Reuter) De Franse maatschappij Générale Occidentale wil alle aandelen van het Britse le vensmiddelenconcern Cavenham in bezit krijgen. Zij heeft al een meer derheidsbelang. De twee ondernemingen hebben meegedeeld, dat ze een regeling heb ben getroffen die de volledige over neming van het Britse bedrijf door het Franse mogelijk maakt. Caven ham bezit in Nederland onder meer de distilleerderij Melchers (Olifant). De vakbeweging is intussen zeer ver bolgen op de twee directeuren van de houdstermaatschappij Van Win gerden, de heer H. en H.K. van Win gerden. De vakbeweging erkent dat ook de directie machteloos staat te genover de hopeloze positie van de twee werkmaatschappijen, die beide voornamelijk voor de scheepsbouw werken. Wigel Ramen maakt patrijs poorten en scheepsramen, produk ten die door de malaise in de scheepsbouw nauwelijks te verko pen zijn. Vorig Jaar moesten al 30 mensen worden ontslagen en twee keer moest werktijdverkorting wor den aangevraagd. Het is echter een andere zaak of de bedrijven zich koudweg van hun werknemers kunnen ontdoen met het excuus dat er geen geld is en zich verder niets van die werknemers be hoeven aan te trekken. Volgens dis trictsbestuurder C. Benschop de In dustriebond CNV is daar sprake van Benschop: „Juridisch staat de hol ding sterk en kan zij de werkmaat schappijen failliet laten gaan. Dat ls Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM „Volkomen uit de lucht gegrepen". Aldus de reactie van een woordvoerder van Koninklijke Scholten-Honig op berichten, als zouden er plannen bestaan het bedrijf in een aantal onderdelen op te splitsen. IADVERTENTIEI tucht die Mie txnntn. dal hoeii legenwoo'dig helemaal met mee> Een /aak d«e mei i'n tgd meegaat heelt airconditioning En een /aak d<e bovendien waa' voor n geld wil. kiest Carrier nr. 1 ter wereld in airconditioning. Zo zou een dergelijke herstructure ring van het bedrijf worden aanbevo len in een rapport, dat door de Natio nale Investeringsbank zou zijn op gesteld en dat inmiddels aan minis ter Van der Stee van landbouw en visserij zou zijn aangeboden. „Van de zijde van „Landbouw" is," aldus de woordvoerder van Scholten Ho nig, „tegenover ons het bestaan van een dergelijk herstructureringsrap port onjuist genoemd". Volgens o.a. de, in de aardappelmeel- industrie, circulerende berichten zou er over worden gedacht: 1. de aardappelmeelfabrieken van het concern (onderdeel van de vroe gere Scholten-Foxhol-groep) van de hand te doen aan de Avébé, een coöperatieve zetmeel organisatie. 2. de chemische fabriek van Schol ten Foxhol weer zelfstandig te laten opereren. 3. de Honig merkartikelengroep als een afzonderlijk bedrijf te laten draaien. 4. het hoofdkantoor van KSH in Am sterdam in het kader van een kosten besparing te sluiten. 5. de isomerosefabriek (isomerose is een produkt uit zetmeel o.a. uit maïszetmeel vervaardigd, dat bij de suikerverwerkende industrie vloeibare suiker kan vervangen) in Tilbury (Engeland) van de hand te doen aan de Britse Carglll-groep. Zoals bekend, houden de moeilijkhe den, waarmee KSH wordt geconfron teerd, met name verband met deze isomerose. Daarnaast kan worden gezegd, dat het na de fusie (in 1965) tussen Scholten-Foxhol en Honig tussen de beide partners eigenlijk nooit heeft geboterd. Dit laatste heeft, althans naar buiten, nooit tot ernstige consequenties geleid. Wèl was dat het geval met de landbouw politiek van de EG, die het concern danig in de wielen heeft gereden zodat het isomerose-project, dat zich aanvankelijk veelbelovend liet aan zien, nu als een steen rond de hals van KSH hangt. Wat ls nl. het geval? Toen KSH een aantal Jaren geleden in de Ver. Sta ten de exclusieve rechten verwierf voor de produktie van isomerose uit maïszetmeel en een aanvang maakte met één van de grootste investe ringsprojecten uit haar geschiede nis, nl. een fabriek voor isomerose in Engeland ten bedrage van zo'n 100 miljoen gulden, zag alles er nog zon nig uit. De EG verleende op mals een niet onbelangrijke subsidie in de vorm van een produktie-restitutie op maiszetmeel en ook andere (beper kende) regelingen, die in de EG wèl voor suiker golden, waren niet van toepassing op isomerose. De in verhouding goedkope produk tie van malssuiker, die op grote schaal in Engeland zou gaan plaats vinden, was de boeren en in het bijzonder de suikerbieten telende boeren in de EG een doorn in het oog. Via hun organisaties klopten zij ln „Brussel" aan en het gevolg was, dat de produktie van isomerose aan banden werd gelegd. Het gevaar be stond nl., dat veel suikerbietentelers het loodje zouden moeten leggen als de isomerose eerst goed zou gaan vloeien in Europa. EG-besluiten Vandaar het besluit van de EG om niet alleen de subsidie op de (te importeren) mals af te schaffen, maar daarenboven ook nog eens een heffing van 12 gulden per 100 kg geproduceerde zetmeelsulker ln te stellen. Dit alles met het doel zo de Europese suikerbietenteelt te be schermen. Door deze maatregelen van „Brus sel" zijn de lucratieve vooruitzich ten die KSH had van het isomerose- project nu wel aanzienlijk minder florissant geworden. Indien dan ook nog wordt bedacht, dat de fabriek in Tilbury, (voor een groot deel met geleend geld betaald), veel duurder is uitgevallen dan de begrote 100 miljoen gulden en de vraag naar zetmeel ln het algemeen nogal is teruggelopen, dan zal het duidelijk zijn dat KSH er heden ten dage niet bepaald rooskleurig voorstaat. Uit het laatste Jaarverslag over het boekjaar eindigende per 31 augus tus 1976, blijkt, dat het concern met 6200 werknemers over dat jaar een verlies leed van 16 miljoen gulden, terwijl op de balans tegenover het eigen vermogen een veelvoud aan schulden stond. Het concern zit dus in een uiterst moeilijke financiële oositie. Tegen deze achtergrond is het be- Trouw/Kwartet P13/RHS15 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Ook vorig jaar is het aantal zelfstandige levens middelenzaken weer met ongeveer 2.000 verminderd. Daarmee heeft het tempo van de daling ln 1975 zich in het afgelopen Jaar vrijwel onverminderd voortgezet. Waren er begin 1975 nog 39.565 zelfstandige levensmiddelenwinkels, een jaar later was het aan tal gezakt tot 37.367 en op 1 januari 1977 tot 35.534. De totaaltelling van de levensmidde lenzaken laat een wat geringere da ling zien, omdat het aantal filialen vorig Jaar met bijna 500 groeide tot precies 7000. Daarmee werd de da ling van 1976 meer dan goedge maakt. Van sommige vleeswaren is het kwaliteitspeil de afgelopen jaren geleidelijk aan verminderd, onder meer van rookworst en knak worst. Een belangrijke oorzaak is de prijsconcurrentie. Van een onzer verslaggevers GORINCHEM De ramenfabriek Wigel in Gorinchem en de constructiewerkplaats H. K. van Wingerden in Sleeuwijk, beide dochterondernemingen van houdstermaatschappij Van Winger den, staan op instorten. Voor in totaal circa honderd werknemers zal een ontslagvergunning worden aangevraagd. Wat een nieuwe klap is voor de werkgelegenheid in de regio Gorcum. Eerder werd deze stad al geconfron teerd met de ondergang van Neder- horst Staal. Gorcum heeft op het ogenblik officieel 1900 werklozen, en in feite nog enkele honderden meer. Naar verhouding was de teruggang vorig jaar het sterkst bij de zelfstan dige melk- en zulvelzaken, die hun aantal zagen afnemen van 7.266 tot 6.237. Kruidenierswinkels en groen tezaken verdwenen er ook bij hon derden terwijl er, ondanks de popu lariteit van de warme bakker, nog 300 meer broodzaken werden opge heven dan erbij kwamen. De slagers handhaafden zich vrijwel terwijl de detailhandel in vis en gevogelte zelfs iets uitbreidde. Onderbewinkeling De Stichting Centraal Bureau Le- vensmlddelenbedrijf, die deze cijfers publiceerde in haar Jaarverslag, te kent hier bij aan dat het probleem van de onderbewinkeling, waardoor de consument voor zijn boodschap pen steeds verder van huis moet, dan ook is toegenomen. De moeilijkhe den liggen met name in de kleine kernen, de oudere winkelcentra en de binnensteden. (ADVERTENTIE) nu eenmaal een onvolkomenheid in het ondernemingsrecht. Moreel is een dergelijke onverschillige hou ding echter bijzonder verwerpelijk, temeer omdat wij met vrij grote ze kerheid weten dat er contact ge weest is met een projectontwikke lingsmaatschappij over de verkoop van terreinen en gebouwen van Wi gel Ramen. Het aan de rand van de binnenstad liggende terrein zou voor woningbouw bestemd zijn. Vandaar dat wij tijdens een donder dag met de direktie gehouden be spreking inzicht in de vermogenspo sitie van de holding hebben ver langd. Men weigerde dat omdat dit ons niet aanging. Wij zullen echter niet accoord gaan met de aanvragen om ontslagvergunningen als niet aan onze eis wordt voldaan en we alsnog verder kunnen praten over wat er voor het personeel kan worden ge daan." Inmiddels is gebleken dat in Leer dam een nieuwe houdstermaat schappij is gesticht onder de naam Branddok met als werkplaats de constructiewerkplaats Branddok bv. Commissarissen zijn de heren H. en H.K. van Wingerden. Ook daar zou de vakbeweging het hare weieens van wilen weten. Kunsthars reparatiemortel met ein deloos veel toepassingen zowel buiten als binnen o m houtrot her stellen. betonreparatie, ragdun pleisteren, dik plamuren, bijwerken stopverl. Uitvlakken traptreden of vloeren Afdichten lek balkon goot, scheuren ot kieren, ook om leidingen Herstel natuursteen, keramiek, antiek Hechtvulling tus sen hout en steen (leggen plavui zen) Hechting aan elk materiaal droog ot vochtig, ook aan metaal ot glas.. Ideaal voor handenarbeid En dit is nog maar een greep uit de gebruiksaanwijzing vol adviezen, onder deksel van pot en emmer 0.6kg 1 kg 2kg 5kg 15kg ƒ6.10 ƒ9,45 ƒ16,80 ƒ33,25 ƒ74.25 Gratis adviesblad over (opneembaar) leggen van plavuizen op houten vloer Bel ot schrijf producent Fijnzand bv Hilversum. 035-47547 (4 lijnen) „Willen deze gebieden leefbaar blij ven, dan zullen er voorzieningen moeten worden getroffen, die aan een verdere uitholling van het win kelapparaat een einde maken," zo stelt het verslag. Intussen is de situa tie nu zo geworden, dat het aanta. verkoopplaatsen van kruidenierwa ren per 1.000 inwoners tot beneden de één is gedaald. Deze hele ontwikkeling kan natuur lijk niet los worden gezien zegt het verslag van de stormachtige schaalvergroting in de levensmidde lenbranche. Dat blijkt ondermeer uit een slinkend aantal zelfbedienings- bedrijven en een ondanks een teruggang voor de gehele branche steeds verder om zich heen grijpen van het verschijnsel supermarkt. De mijlpaal van 20 procent van de za ken die 80 procent van de omzet verzorgen en 80 procent van de za ken de overige 20 percent verkopen komt steeds dichterbij. Nu is het al zo dat grootwinkelbedrijf en verbrui kerscoöperatie met 9 procent van de winkels 36 procent van de omzet voor hun rekening nemen en de zelf standigen met grote winkels 14 pro cent van de verkooppunten hebben en 34 procent van de omzet. Voor de overige 73 procent van de winkels resteert dan nog 30 procent van de omzet. Consumentengulden Het Centraal Bureau levensmidde- lenbedrijf noemt de ontwikkeling van de bedrijfstak in 1975 en 1976 nog betrekkelijk positief maar zegt voor de komende Jaren met een ver hevigde strijd om de consumenten- gulden. De groei van de consumptie ve bestedingen van voedings- en ge notmiddelen zal gematigd zijn, meent het Bureau. De relatieve da ling van de bestedingen aan voe dings- en genotmiddelen dateert overigens niet van de laatste Jaren, zo laten cijfers in het verslag zien. Bij een vergelijking van 1963/64 en 1974/ 75 blijkt voeding in de eerstgenoem de periode nog 34,1 procent van de uitgaven te bestrijken en in 1974/75 nog slechts 28 procent. Binnen die groep voeding valt de grootste achteruitgang te constate ren ln de sector zuivelprodukten waar in 1963/64 nog 7,0 procent van de uitgaven naar toe ging en elf jaar later niet meer dan 4,3 procent. Het aandeel van brood, gebak en meel- produkten liep terug van 5,1 tot 3,7 procent en dat aan oliën en vetten van 1,5 tot 0,8 procent. Aardappelen, groente en fruit kwamen in 1963/64 nog tot 6,2 procent en ln '74/'75 tot •4,2 procent. De categorieën suiker houdende artikelen, dranken, vlees en vis wisten zich nog het beste te handhaven terwijl de sector „overige voedingsmiddelen" zelfs van 1,9 tot 3,6 procent vooruitliep. grijpelijk, dat allerlei geruchten de kop opsteken. Zo was er bijv. enige tijd geleden sprake van uitstel van betaling, wat door de directie is ontr kend. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Van de zijde van het ministerie van landbouw en vis serij ln Den Haag is verklaard, dat de uit een eerste onderzoek naar voren gekomen algemene problema tiek bij K8H voor de overheid aan leiding is geweest de Nationale In vesteringsbank te verzoeken ln overleg met de raad van bestuur van K8H een nader onderzoek in te stel len naar mogelijke oplossingen voor de problemen van KSH. Binnen het kader van dit vervolgonderzoek heeft de raad van bestuur inmiddels haar visie gegeven op mogelijke toe komstige ontwikkelingen. Door de Nationale Investeringsbank wordt momenteel aan dit vervolgrapport gewerkt. De Investeringsbank, heeft, zoals gemeld, op verzoek van de overheid een eerste onderzoek ingesteld naar de situatie bij KSH om na te kunnen gaan: a. welke voorzieningen eventueel ge troffen zouden kunnen worden ter realisering van de noodzakelijke mi lieu-Investeringen bij KSH en; b. om een Indruk te krijgen van de totale actuele situatie bij KSH. Een dergelijk onderzoek, aldus „Land bouw" ls gebruikelijk. WENEN (Reuter) De olie- uitvoerende landen hebben gis teren in Wenen besloten voor 375 miljoen gulden rentevrij te lenen aan derde landen zonder olie. Deze zijn het hardst ge troffen door de produktiebe- perking en prijsstijgingen tij dens de oliecrisis. De gelden zullen worden bestemd voor meer dan veertig ontwikke lingsprojecten op het terrein van weg- en waterbouw, bevloeiing, en elektriciteitsvoorziening in ontwik kelingslanden ln Afrika, Azië en het Caraïbisch gebied. Eerder brachten de olielanden 4 miljard gulden bij een voor steun aan getroffen derde DEN HAAG De aankoop van Al gerijns aardgas door de Gasunie zal geen Invloed hebben op het tempo van gasprijsverhoglngen. Dit heeft minister Lubbers van Economische Zaken geantwoord op vragen van het tweede-kamerlid mevrouw Epe- ma-Brugman (PvdA). Het ministerie van economische zaken moet het contract overigens nog goedkeuren. Het prijsbeleid voor aardgas ls erop- gericht om zo snel mogelijk de marktwaarde van aardgas te bere kenen aan de afnemer», zegt minis ter Lubbers Bij de beoordeling van het contract zal het ministerie van EZ bekijken of de prijs van het Algerijnse gas in overeenstemming is met de marktwaarde. Bij de beoordeling van het contract speelt niet mee hoe het vloeibaar aardgas in Nederland aan land komt. Of het gelost zal worden op de Maasvlakte of op een eiland voor de kust wordt door de betrokken over heidsinstanties apart bekeken, el- du» het antwoord van Lubber». landen. Het merendeel van het geld ls beschikbaar gesteld door Saoedl- Arabië en Venezuela. Het besluit werd genomen, door de ministers van financiën van de olie landen, die op het ogenblik in Wenen bijeen zijn. Van daaruit gaan zij voor het merendeel naar Parijs voor over leg met de Industrielanden voor be- talingsbalanssteun aan een aantal ontwikkelingslanden. Door de steeds duurdere invoer en de horten de uitvoer staan enkele aan de rand van het bankroet. De directeur van het Internationale Monetaire Ponds (IMF), de Nederlander Witteveen, heeft nu een speciaal fonds voorge steld voor hulp aan landen met beta lingsbalanstekorten. Tot nu toe ls 25 miljard gulden toegezegd aan het fonds, met ruim 6 miljard gulden van elk de Verenigde Staten en Saoudi- Arabië. UTRECHT Nigerian Dredging and Marine, een dochteronderne ming van de Stevin Groep, heeft opdrachten in Nigeria ontvangen voor in totaal ruim 80 min. De werkzaamheden, die in combinatie worden uitgevoerd, omvatten het opspuiten van terreinen waar de nieuwe stad Amuwo-Odofln zal wor den gevestigd, alsmede baggerwerk bij Lagos, aldus 8tevin De stad Amuwo-Odofln komt ten westen van de Nigeriaanse hoofd stad Lagos en zal woongelegenheid bieden aan ongeveer 100.000 men sen. De opspuitwerkzaamheden zul len ongeveer een Jaar duren enble- den werk aan ruim 120 man. ENNIA is het met de directie van de onroerend goedmaatschapptj Overbeek eens geworden over een bod op de aandelen. Ennla biedt per aandeel van 750 nominaal 1725. De aandelen Overbeek worden ver handeld op de Incourante markt

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15