Gevolgen van mijnsluitingen krijgen effect van aardbeving Herwaardering voor verstrekkingspakket van ziekenfondsen Ontwikkelingswerkers verdienen minder Nieuw onderzoek naar overgangsjaren vrouw docent(e) Nieuwe commissaris der Koningin van Limburg Uitlevering Pauksch is niet humanitair' Illegalen uit woonkamp over de grens gezet FAMILIEBERICHTEN ,n de aan ons fulltime/parttime Uw vakantiewoning VFUJDAQ 5 AUGUSTUS 1977 TROUW/KWARTET P&/RHS12 MAASTRICHT (ANP) De gevolgen van de mijnsluitingen krijgen voor de bewoners van Zuid- Limburg langzamerhand het etfect van een aardbeving, vooral ln de oostelijke mijnstreek, waar de inkomens zijn gedaald en de werkloosheid een ontoelaatbaar niveau heeft bereikt. Dit zei de nieuwe commissaris van de Koningin in Limburg, dr J. Kremers gisteren, nadat hij in een buitengewone zitting van provinciale staten was geïnstalleerd door het oudste lid van gedeputeer de staten, Ir L. Horsmans UTRECHT De commissie verstrekkingen van de ziekenfonds raad is momenteel bezig met een herwaardering van de zieken fondsverstrekkingen met betrekking tot de kunst- en hulpmid delen. Hieronder vallen onder meer brilleglazen, allerlei soorten prothesen, gehoorapparaten, orthopedische schoenen en anti conceptie middelen. Gedacht wordt onder meer aan een verho ging van de vergoeding aan de verzekerde, zodat deze meer aangepast wordt aan het huidige prijspeil. Dr Kremers, die voorzitter van de wetenschappelijke raad voor het re geringsbeleid geweest Is, noemde de problemen ln de oostelijke mijn streek ernstiger dan waar ook ln Nederland Het aantal werklozen is er twee keer zo groot als het lande lijk gemiddelde. De oplossing van deze problemaUek ls een zaak van nationaal belang, omdat de mijnen destijds ook om nationaal-economi- sche redenen zijn gesloten. Onzekerheid Dr Kremers vindt dat ln Limburg, waar de rooms-katholleke kerk van oudsher een dominante plaats in nam. grote onzekerheid ls ontstaan. Cijfers over geboorten, echtscheidin gen. ziekteverzuim en criminaliteit laten het beeld zien van een samen leving die ln menig opzicht van slag is, en die de nieuwe koers nog moei lijk kan vinden. Daarom wordt veel verlangd van het openbaar bestuur en met name van de commissaris van de Koningin. Gemeenten Over de plannen tot gemeentelijke herindeling van Zuid-Limburg, die door gedeputeerde staten zijn inge diend. zei hij: ..Die spreken mij wel aan. Het huidige grote aantal kleine gemeenten is vaak niet in staat om te voldoen aan eisen van een geïnte greerde beleidsvoorbereiding en deze gemeenten kunnen ook onvol doende tegenspel bieden tegen grote maatschappelijke organisaties, te gen bedrijven en andere overheden. Een toekomstig democratisch, effec tief en slagvaardig beleid vereist krachtige gemeenten." Kritiek heeft dr Kremers op de vor ming van „mini-provincies." Hij vindt dat de schaal van de provin cies zo moet zijn, dat werkelijke de centralisatie van rijlcstaken moge lijk is en dat toch de neiging om onnodige taken bij de gemeenten weg te halen beteugeld wordt EDE (ANP) In september zul len negenduizend vrouwen uit Ede. die tussen de veertig en zes tig jaar zijn, vragenformulieren ontvangen voor een nieuw onder zoek naar de overgangsjaren. Het onderzoek ls voor een deel een herhaling van een gelijksoor tig onderzoek, dat in 1967 onder zesduizend vrouwen uit Ede ls gehouden en dat onder leiding stond van de Edese vrouwenarts dokter K. Jaszmann en de arts P. C. Brand van de afdeling onder zoek van de Internationale ge zondheidsorganisatie ln Oenève. Het nieuwe onderzoek zou weten schappelijk moeten aantonen dat de overgangsjaren steeds later komen. Ook zullen nieuwe vragen worden gesteld, zoals over de rookgewoonten van de vrouw. Onlangs is gebleken dat deze In vloed kunnen hebben op de leef tijd waarop de menstruatie uit blijft. aldus dokter Brand. Uit het onderzoek van 1967 bleek onder meer dat sommige vrouwen al niet meer menstrueerden toen zij 41 waren, terwijl anderen dat nog wel deden op 59-Jarige leef tijd. De gemiddelde leeftijd waar op de menstruatie bij de vrouwen ln Ede ophield was 51,4 jaar. Dit is later dan voordien algemeen ln medische kringen werd aange nomen. Het vroeg of laat optreden van de eerste menstruatie bleek geen verband te houden met het vroeg of laat ophouden van de menstru atie. Evenmin was er een aan toonbare invloed van het wel of niet gebruiken van de pil, het aantal zwangerschappen, de schoolopleiding of de grootte van het gezinsinkomen. Wel werd ge vonden dat vrouwen die nooit ge huwd waren duidelijk vroeger stopten met de menstruatie. Ook klachtenpatroon uit de over gangsleeftijd (zoals opstijgingen, bot- en gewrichtspijnen, moeheid, prikkelbaarheid, slapeloosheid, en klachten op sexueel gebied) zal meer worden onderzocht. Uit het eerste onderzoek bleek dat onge huwde vrouwen, vrouwen die nooit zwanger waren geweest of ouder dan veertig waren toen zij de laatste zwangerschap door maakten, duidelijk minder over gangsklachten hadden dan de anderen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Nederlandse ontwikkelingsdeskundigen op academisch niveau zullen voortaan een behoorlijk bedrag minder gaan verdienen. Hoewel voor de negenhonderd huidige ontwikkelingswerkers van deze categorie met wie het rijk een contract heeft afgesloten voor een aantal jaren ontwikkelingswerk in de derde wereld, de verdiensten (inclusief verschillende toelagen) van 4134 tot 5620 gulden netto per maand niet aangetast zuilen worden, zullen deze bedragen voor de van nu af aan te stellen functionarissen verlaagd worden naar 3644 tot 4704 gulden netto per maand. Daarnaast wil men het verstrekkin genpakket kunst- en hulpmiddelen onderbrengen onder de AWBZ (alge mene wet bijzondere ziektekosten), zodat in principe iedere Nederlander ervoor ln aanmerking komt. Een en ander heeft secretaris F. H. Werkman van de vereniging Neder landse ziekenfondsen gisteren ge zegd. De commissie verstrekkingen is nu bezig met het opstellen van een voorstel, dat na behandeling in de ziekenfondsraad als advies aan staatssecretaris Hendriks (volksge zondheid) zal worden aangeboden. Het is de bedoeling, dat dat allemaal op vrij korte termijn gebeurt. De ziekenfondsen in ons land keer den ln 1975 ongeveer 81 miljoen uit aan verstrekkingen in de categorie, kunst- en hulpmiddelen, Inclusief de aanvullingsfondsen. Als het pakket onder de AWBZ komt, moet voor 1978 al gauw worden gedacht aan een verdubbeling van dit bedrag. Dit komt niet alleen omdat de bijdragen van de ziekenfondsen verhoogd wor den maar ook omdat er dan dertig procent meer mensen van profiteert. Zeventig procent van de Nederland se bevolking valt onder het zieken fonds. Volgens de Heer Werkman ls het hoog tijd dat de ziekenfondsbijdra gen aan de aanschaf van kunst- en hulpmiddelen over de hele linie om hoog gaan. Voor sommige verstrek kingen zijn de vergoedingen steeds aangepast, maar voor andere zijn de bedragen al Jaren op hetzelfde ni veau gebleven. De ziekenfondsen gingen daardoor als gevolg van prijs stijgingen ln verhouding steeds min der vergoeden. Als voorbeeld noemt de heer Werk man de vergoeding voor brilleglazen, die al Jaren niet meer is opgetrok ken. De bedoeling ls nu, dat de ver goeding fors omhoog gaat. Wel zal een bedrag tot vijfentwintig gulden niet worden uitgekeerd, omdat dan de administratieve kosten hoger zijn dan de bijdrage. De meerkosten van een brilleglas betaalt echter het zie kenfonds, aldus het voorstel. De commissie wil, dat alle bijdragen van de ziekenfondsen nu jaarlijks onder de loep worden genomen en eventueel worden bijgesteld. Daar naast bekijkt de commissie of er nieuwe voorzieningen ln het pakket zullen worden opgenomen. In de verlaging is een eigen huurbij- drage van tien procent van het bru tosalaris van de nieuwe ontwikke lingswerkers inbegrepen. Deze eigen huurbijdrage is echter nog maar een deel van wat het rijk aan huur be taalt voor de ontwikkelingswerkers. Bruto komt de verlaging neer op 11.8 tot 16.3 procent. De verlagingen hangen nauw samen met de verlaging van het aanvangs salaris voor Jonge academici, elders bij de overheid en in het voortgezet Tnqnprtip onderwijs. Ontwikkelingswerkers zijn in de strikte zin van het woord echter geen ambtenaren. Ze zijn niet in vaste overheidsdienst, doch heb ben slechts een contract. Dit houdt tevens in dat ze niet bij enige ambte narenbond aangesloten zijn. Gisteren is ook bekend gemaakt dat er een inspectie ontwikkelingssa menwerking is opgericht, die ln de ontwikkelingslanden moet nagaan hoe het Nederlandse overheidsaan deel ln ontwikkelingsprojecten kan worden verbeterd. Dit jaar wordt be gonnen met het aantrekken van drie inspecteurs. Volgend jaar komen er nog drie bij en na 1978 kan dit corps uitgroeien tot tien man. De Inspectie heeft geen betrekking op Nederlandse hulp die via interna tionale organisaties wordt verstrekt. Het onderzoek ter plaatse is niet gericht op financiële controle, maar op kwalitatieve verbetering van de hulp. Momenteel staat er voor onge veer één miljard gulden aan Neder landse ontwikkelingshulp uit. DEN HAAG (ANP) - „Uitlevering van deze man aan Zweden zou zijn dood betekenen. Welke zwaarwe gende belangen voor Nederland ook tellen aan de wensen van de Zweed se regering te voldoen, wij laten onze reputatie van humaniteit niet bezoedelen". Dit zei gisteren de Maastrichtse strafpleiter mr. M. Moszkowicz ln het Haagse Paleis van Justitie, waar hi) voor de Oost duitser Karl Pauksch (37) „verbod tot uitlevering naar Zweden" be pleitte. De als „narcotica-koning" bekend geworden Pauksch was zelf niet aanwezig bij het voor de presi dent van de Haagse rechtbank aan- gespannen kort geding. Door een misverstand werd hij niet aange voerd uit het Maastrichtse huls van bewaring, waar hij sinds zijn aan houding ln maart van dit Jaar ver blijft. Karl Pauksch werd ln Zweden we gens handel ln drugs (amfetamine) tot acht jaar cel veroordeeld. Daar van heeft hij er thans vier uitgeze ten. Begin dit Jaar wist hij naar .Nederland te vluchten. Na zijn aan houding in Nederland spande hij reeds in april voor de Haagse rechter een kort geding aan, teneinde uit wijzing naar Zweden te voorkomen. President Blaauw wees toen een tus senvonnis, omdat hij de beslissing van de minister van Justitie wilde afwachten en de vordering prema tuur achtte. Nu deze voor Pauksch negatief heeft beslist en met de Maastrichtse rechtbank en Hoge Raad uitlevering naar Zweden heeft gelast, betekende dit kort geding voor Pauksch een laatste redmiddel. Van een verslaggever ASSEN Drie en twintig buiten landse woonwagenbewoners zijn gistermorgen vroeg op transport ge steld naar Frankrijk. Dat gebeurde met begeleiding van veel politie. De buitenlanders waren onlangs op het regionale woonwagencentrum in As sen neergestreken. Op verzoek van het gemeentebestuur zijn ze nu ver wijderd. De nachtelijke actie begon om twaalf uur. Mensen van de mobiele eenheid zetten het kamp af. Vervol gens werden de mensen met hun wagens en caravans naar het politie bureau gebracht. Daar werden pa pieren onderzocht. Toen bleek dat de 23 illegaal ln ons land verbleven. Drie caravans en vier auto's werden op diepladers geplaatst. De mensen zelf zijn met een bus vervoerd. Zo ging het transport gistermorgen om vijf uur met begeleiding van politie richting grens. De actie is uitge voerd in overleg met de Belgische en Franse regering. De actie zo werd gezegd is niet bedoeld om de vrijheid van de mensen om te zwer ven aan te tasten, maar omdat de1 groep zich blijvend in Assen leek te hebben gevestigd. Bovendien waren er moeilijkheden in het Asser kamp. Vorige week heb ben Nederlandse woonwagenbewo ners het kamp verlaten. Naar hun zeggen uit angst voor de buitenlan- ders. I kunnen van maandag lot cn met vrijdag telefonisch van 9 00-19.30 uur opgegeven worden op nummer 020-9134S6. Op zondagavond Is d«t alleen mogelijk van 18 00-20.00 uur. VERLOOFD: Gertrude Verhagen en Willem van der Heijden 16 juli 1977. Holysingel 3, Vlaardingen Charlotte de Bourbonlaan 7, Vlaar dingen. Met dankbaarheid delen wij u mede dat onze ouders en grootouders A. de Graaf en W. de Graaf- Haverkamp D V 11 augustus a.s. de dag hopen te herdenken, waar op zij 55 jaar geleden in het huwelijk traden. Graag stellen wij u in de gelegenheid ze op die dag geluk te wensen tussen 19.00 en 21.00 uur in de „Witte Huisjes" te Bunnik, Dorpsstraat (naast de Herv. kerk) Hun kinderen en kleinkinderen Bunnik, Augustus 1977 Provincialeweg 57 Blij en dankbaar ho|>cn wij op 15 aug. a.s. met onze ouders, groot- en overgrootouders P. Dekker W. J. Dekker-Bakker „Zo ik niet had geloofd, dat in dit leven mijn ziel Gods gunst en hulp genieten zou, Mijn God, waar teas mijn hoop, mijn moed gebleven? Ik teas vergaan in al mijn smart en rouw." Psalm 27-7A Met groot verlangen, om Thuis te zijn bij Jezus, is na een korte, ernstige ziekte overleden onze vader, grootvader en huisgenoot Willem Pieter Schraverus weduwnaar van Neeltje Geertruida ter Hoeven, geb. 10 juli 1911. Huizen: C. Boor-Schraverus P. J. Boor Hedwig Wim F. Schraverus F. C. Schraverus-Gooijer Luc Franck Nijkerk: J. Schraverus M. J. Schraverus-Snel Peter Arjanne Mariska Huizen: E. C. Schraverus G. Schraverus-Vlaanderen Diana Willem-Jan W. P. Schraverus A. Schraverus-Maaren Leon Naarden: E. van Olst-ten Hove Naarden, 3 augustus 1977 Burg. Visserlaan 12. Corr. adres: F. Schraverus, Grasweg 15, Huizen Verzoeke geen bloemen. De begrafenis zal plaatshebben maandag 8 augus tus a.s. des n.m. 2.00 uur op de algemene begraaf plaats aan de Naarderstraat te Huizen. Aanvang van de rouwsamenkomst in de aula te 1.30 uur. Onze vader is opgebaard ln rouwkamer ..De Groot", Havenstraat 25 te Huizen. Bezoek aldaar: zaterdag 6 augustus 's avonds van 6.30- 8.00 uur. In plaats van kaarten In gelovig vertrouwen op haar Heer en Heiland ging van ons heen onze lieve moeder, groot- en overgrootmoeder Cornelia Touw-Prins weduwe van W. P. Touw in de ouderdom van 89 jaar. Arnhem: A. C. M. Rothuizen-Touw Arnhem: M. P. Rotshuizen-Touw J. Rotshuizen Toronto Canada: H. J. Touw R. M. Touw-Rogers klein- en achterkleinkinderen. Arnhem, 1 augustus 1977 Wagnerlaan 71. De teraardebestelling heeft in familiekring op „Heiderust" te Rheden plaatsgevonden. in de familiekring te herdenken dat zij 6 het huwelijk traden. Kinderen, klein- en achterkleinkinderen. i jaar geleden in Rotterdam, aug. 1977 Burghsluissingel 346 Bij deze betuigen wij onze hartelijke dank voor de vele blijken van belangstel ling ondervonden bij ons 45-jarig huwelijk op 21 juli. J. P. Baan C. Baan-Naeye Apeldoorn-Spinelstraat 1 De velen, die ons ter gelegenheid van onze jubilea, op welke wijze ook hebben gefeliciteerd, zeggen wij heel hartelijk dank. ds en mevr. de Kleer-Hoogeveeu. Nunspeet, Ben Viegersstraat 36 Aanvulling adv. van 29 Juli J.l. De receptie van het echtpaar Kooistra wonende Ade- laarsweg 82 te A dam vmdt plaats vanavond van 7 .90 tol 8.30 uur. Na een ernstige ziekte heeft de Here tot Zich genomen onze lieve broer, zwager en oom Willem Pieter Schraverus sinds 14 juni 1973 weduwnaar van Neeltje Geertruida ter Hoeven op de leeftijd van 66 jaar. Apeldoorn: J. M. T. Schraverus-Kroon Apeldoorn: J. P. Schraverus Apeldoorn: J. Moerkoert-Schraverus Harderwijk: P. W. Schraverus J. A. Schraverus-Jansen Apeldoorn: A Humnk-Schraverus H A. Hunink Apeldoorn: C. J Slothouber-Schraverus. B Slothouber Voorschoten: J, Schraverus. J. L. Schraverus-Doff neven en nichten Naarden, 3 augustus 1977 Burg. Visserlaan 12. „Beveel gerust uw wegen... naar Psalm 121. Heden nam de Here tot Zich onze lieve man, vader, schoonvader, grootvader en overgroot vader Cornells Post echtgenoot van Jansje Will op de leeftijd van 85 jaar. Soest: J. Post-Will Plumstead (Zuid-Afrika): C. L. Post J. J. Post-Zuidema, Rotterdam: A. J. Riesmeyer-Post A. A. Riesmeyer Barneveld: J. A. Koudijs-Post W. Koudijs Soest: J. M. Muts-Post T. G. Muts Kortenhoef: L. C. Post C. G. Post-Krijgsman Amsterdam: M. Post A. Post-Spelt Ommen: S. Boerema-Post D. Boerema Soest: W. Post H. N. Post-Maris Hoevelaken: E. Post M H. D. Post-v.d. Hurk Klein- en achterkleinkinderen Soest, 4 augustus 1977 Chr. Bejaardencentrum „Groot Engendaal" Corr.adres: Lindenlaan 4, Soest. Geen bloemen Thuis liever geen bezoek. Voorafgaand aan de begrafenis op maandag 8 augustus 1977 op de algemene begraafplaats aan de Veldweg te Soest om 14.00 uur, zal om 13.00 uur een korte rouwdienst gehouden worden in de aula van het Chr. Bejaardencentrum „Groot Engen daal", Dalweg 42, Soest. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de begrafenis-plechtigheid in de aula van de algeme ne begraafplaats Na een liefdevolle verpleging in het Verpleegte huis Alblasserdam-West heeft de Heere tot Zich genomen onze lieve moeder, groot- en overgroot moeder Geertruida Pieternella de Witte weduwe van Koop Jansen in de ouderdom van 88 jaar. Gelooft zij God met diepst ontzag; Hij overlaadt ons, dag aan dag, met Zijne gunstbewijzen. Hij kan en wil, en zal in nood zelfs bij het naad 'ren van den dood, volkomen uitkomst geven. Papendrecht: D. Jansen W. Jansen-Wullink Voorburg: M. C. Jansen-de Looff IJmuiden: B. J. Jansen D. S. Jansen-Okker Maasbracht: E. v.d. Linden-Jansen A. J. v.d. Linden Rotterdam: G. J. M. v.d. Most-Jansen W. v.d. Most Maasbracht: G. Jansen A. P. J. Jansen-Vos klein- en achterkleinkinderen Alblasserdam, 3 augustus 1977 Vijverhof 26 Corr.adres: Zernikelaan 382, Papendrecht. Gelegenheid tot condoleren in de aula op de begraafplaats te Papendrecht op vrijdag 5 augus tus 's avonds van 7 00-7.45 uur. Tevens na afloop van de begrafenis. De teraardebestelling zal plaats hebben D.V. op fzaterdag 6 augustus a.s. om 10.30 uur op de begraafplaats te Papendrecht. U wordt uitgenodigd de begrafenisplechtigheid bij te wonen en daartoe om 10.15 uur in de aula op de begraafplaats aanwezig te zijn. Het behaagde de Here tot Zich te nemen mijn geliefde man, onze zorgzame vader en grootvader Pieter Maarten Biesheuvel op de leeftijd van 80 jaar. Middenmeer: A. C. Biesheuvel-Bos I. Biesheuvel J. Biesheuvel-Terpstra B. Biesheuvel H. Biesheuvel-Westra Limmen: A. Biesheuvel H- Biesheuvel-Reitsma Kolham: M. Biesheuvel S. Biesheuvel-Winter en kleinkinderen Middenmeer, 4 augustus 1977 Stevinstraat 16 De rouwdienst zal gehouden worden op zaterdag 6 augustus 13.30 uur in de Geref. kerk te Midden meer, waarna de begrafenis op de algemene be graafplaats aldaar zal plaatsvinden Gelegenheid tqt condoleren, na de begrafenis, in hotel „Smit" te Middenmeer. Liever geen bezoek aan huis V. centrum ver- bonden opleiding C,ot psychiatrisch '•C-EN v verpleegkundige bestaat de vacature voor voor de lessen psychiatrische verpleeg kunde en eventueel ook voor de lessen somatische verpleegkunde. Vereiste opleiding: Staatsdiploma B (bij voorkeur B en A) ziekenverpleging, als mede de docentenopleiding of hiervoor studerende. Telefonische Inlichtingen bij het hoofd Opleiding, dhr. K. Zee, tel. 070-254177, toestel 316. Schriftelijke sollicitaties te richten aan het hoofd Personeelszaken van het Psychiatrisch centrum Rosenburg, Oude Haagweg 377, 's-Gravenhage. (bungalow/appartement) staat deze zomer in Algarve 8 dgn. a 396 (logies) Griekenland (Kinetta) 8 dgn. v.a. 657 (h/p) Griekenland (Haikidiki) 8 dgn. Mallorca 8 dgn. -Ar ibiza 8 dgn. La Manga 8 dgn. v.a. 583 (h/p) v.a. 515 (h/p) v a 393 (logies) v.a. 298 (logies) Costa del Sol 8 dgn v a 398 (logies) Perscombinatie reizen Wibautstraat 131 Amsterdam, tel. 020-914400 i

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 12