Akkoord tussen |ibië en Egypte lijdensweg der politieke gevangenen Indonesië Smith krijgt meer blanke oppositie Spanje polst de NAVO Weer onderhandelingen over kernstopverdrag jjjarter: Joodse dorpen Mestbank struikelblok ^middelaars delen mee: Chinees vuurwerk Tsjaad krijgt wapens uit VS Oreja dient aanvraag EG-lidmaatschap in Regering kwam beloften niet na =\G 29 JULI 1977 BUITENLAND T rouw/Kwartet7 rijJLO (Reuter, UPI, AFP) Libië en Egypte hebben ingestemd ,50>en Arabisch voorstel om een einde te maken aan de haat en verhouding tussen beide landen. Er komt een troepenschei- aan de grens en de wederzijdse propaganda-oorlog moet idigd worden. WASHINGTON (Reuter, UPI) De Verenigde Staten, de Sowjet- Unie en Engeland beginnen op drie oktober formele onderhandelingen over een totaal verbod op kern proeven. President Carter kondig de dat gisteren aan op een perscon ferentie. Vertegenwoordigers van de drie landen hebben de afgelopen dagen in aaAieuws van een Egyptisch-Ll- akkoord is bekend gemaakt Cpen woordvoerder van de Pales- Bevrijdingsorganisatie (PLO) ikkoord zou het resultaat zijn |e bemiddeling van de Palestij- lider Jasser Arafat en de minis- pi buitenlandse zaken van Koe- Al-Achmed. De rivaliteit 2P Libië en Egypte leidde vorige 101 ernstige botsingen aan de afs> x s uujns de Palestijnse woordvoerder militaire commissies van landen de afgelopen twee da- an^verlegd over de botsingen op vlak bij de Liblsch-Egyp- ae i grens. Beide landen zouden tepigang van aanstaande maan- oo/erder moeten afzien van lelijke aan het adres van de ander, i volgende maand zouden er besprekingen moeten volgen hoge regeringsleiders van aarfe en het Libische Volkscollec- rtcizoals het land van kolonel ia^daffi sinds enige tijd officieel Deze gesprekken zouden moe plaats vinden in Koeweit of «|gen )0 j heeft gisteren echter nog j^s een dodelijk stilzwijgen be- (j|l over de Arabische vredesiniti- De propagandaoorlog tegen werd zelfs nog verhevigd de uitvoerige kritiek van het V0Iche persbureau ARNA op de V(fikaanse wapenleveranties aan on)»te. Volgens het persbureau zijn leveranties vooral bedoeld voor Omrijd tegen Libië. De vijandige houding van Khaddaffi tegenover de Verenigde Staten heeft bij westelijke diplomaten in de Egyptische hoofdstad Cairo de vrees gewekt dat de Libische leider wel eens een aanslag zou willen laten plegen op de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Cyrus Van ce. De Amerikaanse minister begint volgende maand aan een diplomatie ke rondreis door het Midden-Oosten om de kansen voor een succesvol verloop van de vredesbesprekingen van Genève die in oktober zouden moeten beginnen, wat op te poetsen. De westelijke diplomaten wijzen op het bericht dat Khaddaffi enige ja ren geleden opdracht zou hebben gegeven het Britse schip Queen Eli sabeth n te torpederen toen het on derweg was met Joodse immigran ten naar Israël. Iets dergelijks zou zich mogelijk kunnen voordoen bij de overtocht van het vliegtuig van Vance, zo menen zij. Uithaal De Libische minister van buiten landse zaken, die momenteel een be zoek aan Parijs brengt, heeft giste ren opnieuw hard uitgehaald naar Egypte. Hij zei dat president Sadat er beter aan zou doen de sociale en economische problemen in eigen land op te lossen dan aanvallen te doen op een Arabische buur. Overi gens zijn westelijke waarnemers in Cairo zo langzamerhand er wel van overtuigd dat de Egyptische aanval op Libië een reactie was op een Libi sche overval op een Egyptische grenspost, waarbij acht Egyptena- ren om het leven kwamen en veer tien gewond raakten. e 1 "iSHINGTON, TEL AVIV (AP, AFP, Reuter) De Amerikaan- president James Carter heeft gisteren gezegd dat de erken- Hig door de Israëlische regering van Joodse nederzettingen in oceet Arabisch gebied een struikelblok is bij het overleg over het De president voegde eraan toe dat het struikel- •k overigens niet onoverkomelijk hoeft te zijn. Amerikaanse president zei dat zijn besprekingen met Israëls lier Begin de bestaande neder- ngen op de westelijke oever niet feprake waren geweest. De presi- t zou zich wel uitgesproken heb- Jjjover de onwenselijkheid van de png van nieuwe nederzettin- 1 Hij wees erop dat tot dusver de r1 ïrikaanse regering de nederzet- nejen op bezet gebied steeds als *aal heeft beschouwd. arJer noemde het Palestijnse pro- ïuiim een van de grootste moeilijk- ik.en voor het overleg in Genève. Verenigde Staten zullen deelna- van de Palestijnse Bevrijdingsor- Isatie PLO aan de conferentie niet steunen als de PLO haar vijan dige houding tegen over Israël niet laat varen. Het Russische persbureau Tass zei gisteren dat iedere mogelijkheid voor een vredesregeling door de Is raëlische expansiepolitiek in de grond geboord is. Tass vroeg zich af wat de rol van het Witte Huis eigen lijk is in het Midden-Oosten gezien het feit dat de legalisatie van de nederzettingen op bezet gebied kwam kort nadat premier Begin een bezoek aan de Verenigde Staten had gebracht. Op de groentemarkt van Berseba in het zuiden van Israël zijn gisteren 29 mensen eewond geraakt toen er een ln Genève een voorbespreking ge had over zo'n kernstopverdrag. Zij zeiden na afloop dat er zakelijk en grondig van gedachten was gewis seld. De Verenigde Staten, de Sowjet- Unie en Engeland kwamen in 1958 voor het eerst bi) elkaar om te praten over een verbod op kem proeven. Dat resulteerde in 1963 in een verdrag waarbij kemproeven in de lucht, in de ruimte en onder water werden verboden. Het lukte niet om het ook eens te worden over een verbod op ondergrondse kernproeven, vooral omdat de con trole op de naleving van zo'n af spraak moeilijk was. Voor een goe de controle zouden de landen ei genlijk waarnemers op eikaars grondgebied moeten hebben toela ten en daartoe bestond geen be reidheid. Een tegenvaller bij het verdrag van 1963 was dat China en Frank rijk ntef wensten mee te doen. Deze beide landen hebben daarna nog ial van kemproeven in de atmo sfeer genomen. President Carter heeft gezegd dat hij serieus wil proberen de rol van kernwapens in de wereld terug te dringen. Een kernstopverdrag zou een belangrijke stap in die rich ting kunnen zijn, vooral als na Amerika. Rusland en Engeland ook andere landen zouden gaan meedoen. Carter sprak gisteren ook nadrukkelijk de hoop uit dat „anderen met ons mee willen doen". Deze foto is gisteren verspreid door het officiële persbureau en zou volgens het bijschrift een beeld geven van .geslaagde proefontploffing van een waterstofbom". Er werd niet bij gezegd wanneer de ontploffing was geweest maar vorig jaar november maakte het persbureau al melding van een geslaagde proef met een waterstofbom. Hoe Kwo-feng had enige maanden daarvoor de macht overgenomen van Mao Tse-toeng. Volgens het bijschrift begroeten de toekijkende militairen op de voorgrond ,,met gejuich de inwijding van Hoea Kwo-feng als leider van de partij en het bevrijdingsleger". bom ontplofte. Een van de gewon den zou er ernstig aan toe zijn. Het was de zevende aanslag die deze maand in Israël plaats vond. De voormalige directeur-generaal van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken, SJlomo Avine- rei, heeft de vroegere premier van Israël, Golda Meir gevraagd bij de regering aan te dringen op hervesti ging van Israëlische Arabieren in de dorpen Biram en Ikrit langs de Liba nese grens. De bewoners van deze twee dorpen moesten in 1948 hun huizen verlaten uit veiligheidsover wegingen. WASHINGTON (UPI) De Vere nigde Staten willen wapens leveren aan de Afrikaanse staat Tsjaad, zo heeft het ministerie van buitenland se zaken in Washington gisteren be kendgemaakt. Amerika wil Tsjaad helpen bij het conflict dat dit land heeft met het noordelijk buurland Libië. Een deel van het woestijnge bied dat tot Tsjaad behoort wordt feitelijk bezet door Libië Blanke Rhodesiërs voor zwart hestuur SALISBURY (Reuter) Aan de parlementsverkiezingen in Rhodesië zal volgende maand een partij meedoen van blanken die ijveren voor een zwarte regering. De partij noemt zich de Nationale Verenigende Kracht (afgekort: NUF). NUF-leider Allan Savory zei gisteren dat de blanke Rhodeslsche kiezers de kans moeten hebben te stemmen op een partij die werkelijk een eind wil maken aan de strijd tussen blank en zwart. Hij beschuldigde de be staande blanke partijen (het Rhode- sische Front en de Rhodesische Ac tie-partij) ervan dat ze proberen de blanke heerschappij over Rhodesië voort te zetten. Savory herinnerde er aan dat hoge Rhodesische militairen hebben gezegd dat het onmogelijk is de guerrilla te beëindigen met uit sluitend militaire middelen. Daarom moeten de blanken de gelegenheid hebben „te kiezen voor een oplossing door onderhandelingen en een poli tiek einde van de oorlog". De partij van premier Ian Smith (het Rhodesische Front) heeft nu bij de parlementsverkiezingen concurren tie van twee kanten. Links staat nu de NUF, rechts de Actie-partij die vindt dat Smith al veel te ver is gegaan in zijn concessies tegenover de zwarte meerderheid. De drie par tijen strijden om in totaal vijftig zetels. De kansen van NUF worden overigens niet hoog aangeslagen. Dsicriminatie Smith heeft zich gisteren persoonlijk gemengd in een geval .van discrimi natie dat nogal wat rumoer heeft gewekt in Rhodesië. Het gaat om een gezin van gemengd ras dat al enkele jaren in een blanke wijk van Salisbu ry woont maar nu waarschijnlijk zal moeten verhulzen. Het bestuur van' de wijk heeft laten weten dat het gezin moet vertrekken omdat vol gens de geldende bepalingen het ge bied voor blanken is gereserveerd. Premier Smith zei gisteren dat hij „ernstig verontrust" was over dit „ongelukkige incident". Hij vond dat de gang van zaken volkomen in strijd is met wat zijn regering mo menteel probeert te bereiken in Rho desië. De premier zei dat hij een ondeizoek had gelast. Nkomo naar Cuba Joshua Nkomo. één van de leiders van het Patriottisch Front dat een guerrilla voert tegen het blanke regi- Ian Smith me, zal naar Cuba gaan om wapens te vragen. HIJ zei dat gisteren in een vraaggesprek met de BBC in Lon den. Nkomo verklaarde dat hij wel gedwongen was naar Cuba te gaan omdat Engeland niet bereid was ge weest hem van militair materiaal te voorzien. Hij voegde er aan toe dat Cuba niet zal worden gevraagd sol daten naar Rhodesië te sturen. Nkomo had gisteren in Londen een ontmoeting met de Britse premier Callaghan en diens minister van bui tenlandse zaken David Owen. Ge zegd werd dat Nkomo meer inlichtin gen had gevraagd over de Brits-Ame rikaanse plannen voor Rhodesië. BRUSSEL (Reuter, UPI, ANP) De Spaanse minister van buitenlandse zaken, Oreja, die in Brussel is in verband met de aanvraag van het lidmaat schap van de Eruopese Ge meenschappen, heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt met functionarissen van de Noordatlantische Verdragsor ganisatie te spreken over de mogelijkheid van militaire sa menwerking tussen Spanje en de NAVO. Minister Oreja voerde in Brussel be sprekingen met de secretaris-gene raal van de NAVO, Joseph Luns, en de opperbevelhebber van de NAVO- strijdkrachten, de Amerikaanse ge neraal Alexander Haig. Oreja zei in antwoord op vragen over een NAVO- lidmaatschap van Spanje: „Het NA- VO-lidmaatschap is een andere zaak. Daar wordt men voor uitgeno digd. terwijl het EG-lidmaatschap aangevraagd wordt. Over een even tueel NAVO-lidmaatschap zal eerst uitvoerig in het Spaanse parlement moeten worden gesproken, omdat een aantal partijen daar tegenstan der van is. Het EG-lidmaatschap is echter niet omstreden". De Spaanse koning Juan Carlos is gisteren van vakantie terug geko men om een vergadering van de nati onale defensieraad voor te zitten waar ook het NAVO-lidmaatschap ter sprake kwam. De Spaanse socia listische Arbeiderspartij PSOE en de communistische partij zijn tegen stander van het NAVO-lidmaat- EG Minister Oreja heeft gisteren het of ficiële verzoek overhandigd van de Spaanse toetreding tot de Europese Gemeenschappen. Bij de overhandi ging van het verzoek aan de Belgi sche minister van buitenlandse za ken 8imonet, momenteel fungerend voorzitter van de Europese minister raad, verklaarde Oreja dat het toe treden tot de EG het ideaal is van alle Spanjaarden. De Nederlandse regering verwel komt de Spaanse aanvraag van het lidmaatschap van de Eruopese Ge meenschap, maar zij verheelt niet dat er heel wat moeilijke problemen moeten worden opgelost voor het zo ver is. „Bij verschillende gelegenhe den heeft de Nederlandse regering haar waardering uitgesproken voor het democratiseringsproces dat in Spanje op gang is gekomen en dat vorige maand heeft geleid tot de eerste vrije parlementaire verkiezin gen in meer dan veertig jaar", zo verklaarde een woordvoerder van de Nederlandse regering gisteren „De Nederlandse regering verwelkomt dan ook de aanvraag van Spanje tot toetreding tot de Europese Gemeen schappen en wil op dit ogenblik her halen dat de politieke voorwaarden voor een lidmaatschap van deze de mocratische gemeenschap naar haar mening zijn vervuld". Het Spaanse verzoek zal in september op de eerst komende raadsvergadering aan de orde worden gesteld elli 11' Johan ten Hove de Indonesische autoriteiten zijn de politieke gevangenen in dat land communisten of if aft de communistische partij sympathiserende mensen, in ieder geval subversieve elementen, die vovrijlating meteen een gevaar zouden opleveren voor de veiligheid van de staat en de orde in het a«d. Herman Marcus, de man die in een tweetal brieven nadere informatie geeft over het van de politieke gevangenen in Indonesië, schrijft echter dat onder de term politieke een grote verscheidenheid aan mensen met ver uiteenlopende politieke overtuigingen or *en. 5 v slot waren onder hen christenen, ka- thlieken (in Indonesië worden pro- e Kanten christenen genoemd) mos- zow en boeddhisten. En naast com- nisten en hun sympathisanten en er veel nationalisten, socialis- leden van moslem-partijen, vrij- isstrijders, en zelfs mensen zon- enige politieke overtuiging." n 2l verwonderlijk overigens, want pate Marcus schrijft „is er in 1969 v< wet in elkaar gezet die de open- cht aanklager het recht geeft ieder- del te vervolgen en te arresteren die or lacht kan worden van het in ge- r brengen van de staatsveiligheid Hem daarna voor onbepaalde tijd deporteren naar welke plaats in Indonesische archipel dan ook." gens Marcus zijn er veel leden i de strijdkrachten (voornamelijk gstfandmacht) en veel ambtenaren et de verschillende departementen n de regering onder de politieke euïmgenen. Voor de rest zitten er mensen" vast, arbeiders, ten en handwerkslieden. Zo wer- er in 1975 in Midden- en Oost- a nog vele moslem-priesters met i volgelingen opgepakt, die ervan Jacht werden de bevolking aan te turten tot lijdelijk verzet tegen het isefind van president Soeharto en (kelens van weerstand tegen de •1 hing te stimuleren. ploften 'kefe verscheidenheid aan mensen Iween in de gevangenkampen als Itieke gevangenen", waarbij er "lende kampen zijn waar „specifieke" groepen gevangenen bij elkaar zitten. In zijn brief „schijn en werkelijk heid" van eind maart 1977, geeft Marcus aan hoe de Indonesische re gering binnen- en buitenlandse kri tiek probeerde te omzeilen door lege frasen als „Het is een interne aange legenheid, waar buitenlanders zich niet mee moeten bemoeien" of door het doen van beloften over komende vrijlatingen op grote schaal, of een „uiteindelijke regeling" van het pro bleem der politieke gevangenen. De Indonesische regering heeft ook inderdaad, onder druk van buitenaf, voor enige verbetering gezorgd in de huisvesting en behandeling van ge vangenen. Zo werden in 1969 enige duizenden gevangenen van de C-ca- tegorie (de „lichte" gevallen, die niet direct betrokken waren geweest bij de staatsgreep van 1965 en die geen banden met de communistische par tij van Indonesië PKI kon worden aangewreven) vrijgelaten. ZIJ wer den slechts verdacht van sympathie- en in die richting en hebben daar voor drie tot vier jaar achter de tra lies gezeten, zonder enige vorm van proces. Daarnaast werden er echter tussen 1969 en '71 ongeveer 10.000 politieke gevangenen van de B-categorie naar het eiland Boeroe in de Molukken overgebracht. (De B-categorie be staat uit leden van de communisti sche partij of aanverwante organisa ties. tegen wie nooit bewezen is dat ze daadwerkelijk bij de coup betrok ken waren). Zij worden door de hui dige overheid gezien als „staatsge vaarlijk". In en na '71 werden nog eens onge veer 7000 mensen van de B-catego rie vanuit verschillende delen van Java overgebracht naar werkkam pen op het eiland Noesa-Kamban- gan, ten zuiden van Java, waar ze te werk gesteld werden op rubber- plantages en in landbouw-projec- ten. Terwijl, zo merkt Marcus op, de conventie van de Internationale Ar beidsorganisatie ILO bepaalt dat politieke gevangenen niet gedwon gen mogen worden tot werk. Daar komt nog bij, aldus Marcus, „dat de Indonesische politieke gevangenen een dermate slechte gezondheid hebben en zo weinig te eten krijgen dat ze gewoon niet in staat zijn tot hard werken." „De feiten" In april 1971 werden 500 vrouwelijke politieke gevangenen van verschil lende kampen op Java overgebracht naar een speciaal vrouwen-werk kamp in Plantoengan, in de bergen van Midden-Java. „In 1974", zo zegt Marcus, „kwamen er in de Indonesi sche pers (weer door buitenlandse pressie) verklaringen van verant woordelijke regeringsfunctionaris sen over een massale vrijlating van politieke gevangenen. De feiten: slechts een paar honderd gevange nen werden vrijgelaten en de meeste van de vrijgelatenen moesten maan den doorbrengen in zogenaamde overgangskampen. Tegelijkertijd werden verschillende duizenden po litieke gevangenen van kampen op Java overgebracht naar Noesa Kambangan. In 1975, na de debatten in de Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties en kort voor het bezoek van de toenmalige Amerikaanse presi dent Gerald Ford aan Jakarta, orga niseerde de Indonesische regering voor radio en tv een grote show waarin opnieuw over „massale vrij latingen" werd gepraat. Op 15 de cember 1975 zou er mee begonnen worden en tegen het eind van 1976 zouden er geen politieke gevange nen in Indonesië meer zijn. De fei ten, aldus Marcus: in 1975 werden slechts 1300 politieke gevangenen vrijgelaten ln geheel Indonesië, ter wijl in dezelfde tijd er nog eens 2500 naar Boeroe werden overgebracht. In 1976 werden er weer 2500 vrijgela ten, maar ook opnieuw 2500 overge bracht naar Boeroe, zodat er daar nu 15000 in de verschillende kampen tewerk gesteld zijn. Na het bezoek van Ford verklaarde de procureur-generaal dat er eigen lijk geen politieke gevangenen in Indonesië meer waren, maar dat er slechts „gewone misdadigers" ge vangen zaten. Ook werdei) de men- sen die naar Hoeroe overgebracht werden „transmigranten" genoemd, hetgeen Amnesty International de angst en het vermoeden gaf dat de regering Soeharto het probleem van de politieke gevangenen „oplost" door mensen van de C-categorie, die zouden worden vrijgelaten, gewoon over te hevelen naar de B-categorie, en door politieke gevangenen „transmigranten" te noemen. Ook in 1975 werd bepaald dat de gevangenen op Boeroe niet weer te rug mogen naar de plaats waar ze geboren en opgegroeid zijn. Zij blij ven voor hun verdere leven banne lingen in hun eigen land. Weliswaar startte de regering een project tot gezinshereniging op Boeroe. doof vrouwen en kinderen van gevange nen naar het eiland over te brengen, Het gevangenkamp op Boeroe.' maar zo zegt Marcus, het is in Indo nesië onmogelijk zeg maar 20.000 vrouwen en kinderen naar Boeroe over te brengen, (dat is dan een vrouw en een kind per gevangene). Het project ontmoet veel weerstand bij de vrouwen, omdat zij, zodra ze op Boeroe zijn aangekomen, eigen lijk ook gevangenen zijn. Wind en storm In 1976 liet admiraal Soedomo, chef van het Kopkamtib (Commando voor het herstel van veiligheid en orde) en de „baas" over de politieke gevangenen, weten dat er dit jaar 10.000, en volgend Jaar nog eens 10.000 politieke gevangenen zouden worden vrijgelaten. In 1979 zou dan .de „rest" in vrijheid kunnen worden gesteld. Hij gaf geen informatie over de grootte van dit „restaantal". Mar cus vraagt zich ln zijn brief af wat de waarde is van deze belofte. Is het weer een verklaring voor buiten landse consumptie, of een nieuwe propagandastunt voor binnenlands gebruik? HIJ hoopt dat de publieke opinie in de wereld de admiraal aan zijn beloften houdt. Marcus ziet met angst en beven de toekomst tegemoet. Niet alleen heeft hij zijn scepsis ten aanzien van de beloofde vrijlating, maar ook vraagt hij zich af wat er in de toe komst gaat gebeuren met de kinde ren van de politieke gevangenen en de kinderen van de drie miljoen slachtoffers van de massamoorden na de coup. „Als de Indonesische regering haar harde en genadeloze houding tegenover de politieke ge vangenen volhoudt, dan worden hun kinderen (en Marcus schat het aantal gedurende tien Jaar op 7 tot 10 miljoen) opgevoed in een sfeer van verzet en wantrouwen, wat nooit ten goede kan komen aan de eenheid en de vrede in dit deel van de wereld." „Wie wind zaait, zal storm oogsten," zo eindigt Marcus. (Een eerder verhaal met informatie uit de brieven van Herman Marcus over de politieke gevangenen in Indo- nésië publiceerden wij 27 juli).

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7