feel prioriteiten aan ploegbelang' onnenbergh brassend rK '79 wielrennen in Nijmegen ABN Bank Vraag onze man in Abu Dhabi. redivisie 77/78 tars nieuwe coach Petescu vindt eigen speelplezier minder belangrijk m t wordt nog beremoeilijk' Dammer Smith alleen op kop Rooy Theo de dertiende Johan Cruijff geopereerd Opnieuw geen winst Kortsnoj nsor biedt mogelijkheid voor afvaardiging van twaalf renners naar Venezuela )RHg9 JULI 1977 SPORT Trouw/Kwartet P11RHS13 -han Woldendorp l/DOETINCHEM What's In a name? ng bleet de naam van de nieuwe trainer tar de opvolger van de naar Fortuna okken Joop Castenmiller achter een an volstrekte geheimzinnigheid ver en oud-international met een indruk te staat van dienst, smeulde het in de ard van allerlei speculaties over de op lijnde benoeming. Een gerenommeerde ester, een grote naam in de trainerswe- ild het Telstar-bestuur Castenmlller's t Henk Ellens voor. 1«' zij' voelde eveneens veel voor het opvullen van e vacature. Immers, kort voor het openstellen llicitatie behaalde de oud-Volewijckers-verde- A-diploma. Dat felbegeerde document com- ]n lfjst van aanbevelingen. De Inhoud van de tTIE ■er Meeren, Hegeman, Blschot, Hesta, Drie- lurgers, Van Essen, Kick, Caljouw, Kuut, f, Hendriks, Blomvliet, Krone, Massa, WeUerdieck, Mikkelsen, Van Oorschot, De Wit, Schroder, Dinu. r rs (NEC), Krone (DCG), Massa (NEC), Van lot (FC Dordrecht), Caljouw (Haarlem), Iks (NEC), Mikkelsen (Aarhus GF), Hesta kweek), Dinu (Dynamo Boekarest). ROKKEN Ikse (afgekeurd), Kok (amateurs), Matic (in ,ber 1976 naar Rennes), Van Velzen (FC icht), Kamphues (FC Amsterdam), Kramer dam), Pieneman (De Graafschap), Stout msterdam). VER ;u (nieuw). geloofsbrieven sprak voor zich: een gedegen scholing onder de voormalige Telstar-trainers Jan Rab en Joop Castenmiller, het officieus overnemen van de werk zaamheden van de laatste in de slotmaanden van de competitie en een in omvang toenemende populariteit bij de spelers. Maar Telstaris presidium koos voor een lotgenoot van de Amsterdammer Mircea Petescu, hulp trainer bij NEC. De ogenschijnlijk zorgeloze Ellens had enige tijd nodig om die mentale klap te verwerken. „Ik had er echt op gerekend, dat ik Castenmiller zou opvolgen. In het laatste jaar heb ik praktisch zelfstandig gewerkt. Ik zou echt niet weten, waarom ik werd afgewezen. Het bestuur van Telstar beloofde me dat schriftelijk uiteen te zetten, maar het antwoord hangt kennelijk nog steeds in de lucht. Ik zou er alle vrede mee hebben gehad, wanneer Telstar inderdaad een grote trainer had gecontracteerd. Misschien was ik dan ook wel als zijn assistent in Velsen gebleven. Ik wil niets afdingen op de capaciteiten van Petescu, maar hij heeft slechts twee jaar ervaring als hulptrainer. Van het Nederlandse voetbal weet hij min der dan ik." Petescu, begripvol: „Ik heb niet bij Telstar gesollici teerd. De club heeft mij benaderd. Maar ik kan me volledig in de gedachtenwereld van Ellens verplaatsen. De zou het ook onredelijk vinden. Tenslotte heeft hij al vier jaar in het betaalde voetbal gewerkt." Henk Ellens en Mircea Petescu zijn duidelijke vertegen woordigers van een nieuwe lichting oefenmeesters: de in de harde praktijk van het topvoetbal geschoolde derti gers, die van knecht baas worden. Ellens afscheid bij Telstar betekende geen transfer naar de kantoren van de gemeentelijke sociale dienst. De nieuwbakken eerste divisionist De Graafschap was graag bereid om met de Amsterdammer in zee te gaan. De overeenkomsten tussen Ellens en Petescu strekken zich trouwens uit over een nog breder terrein. Immers, ook de vroegere Roemeense topvoetballer verzekerde zich kort geleden van het A-diploma. De betaalde clubs tonen steeds meer de neiging misschien uit economische overwegingen om pas afgestudeerde oefenmeesters hun vertrouwen te schenken. Voor oudere trainers met een lange staat van dienst wordt het per jaar moeilijker om aan de slag te komen. Hoe groot is de stap naar de bovenste sport van de trainereladder? Petescu: „Ik vind die sprong niet zo groot Ik draag als voetballer en trainer een ervaring van Petescu collectiviteit voorop vijftien Jaar met me mee. Ik heb het voetbalgebeuren altijd kritisch gevolgd en getoetst aan mijn eigen denk beelden en ervaringen. Als speler kanaliseerde ik die ontwikkelingen reeds. Als trainer is dat uiteraard niet anders. Ik weiger om iemand te kopiëren: ik zou me geprostitueerd voelen. Bovendien is het onzin om te verkondigen, dat datgene, dat tien jaar geleden mode was, nu nog in het voetbalpatroon past. Telstar zal in geen geval zo voetballen als ik vroeger deed. Ik ben nooit verliefd geweest op mijn eigen carrière." Voor Henk Ellens is de praktijkervaring als voetballer eveneens de belangrijkste pijler, waarop een trainers loopbaan moet rusten. „Ik heb met De Volewijckers (tot op heden de laatste club, die het betaalde voetbal verliet-red.) in de eredivisie gespeeld en in de periode de overgang van het stopperspilsysteem naar 4-2 meege maakt. Je hebt alles zelf ondergaan. Je kent de voor- en de nadelen." Henk Ellens baalde daarom van pure voetballessen, die op het rooster van de A-cursus stonden gekrabbeld. „Het oefenen op combinaties vind ik niet zo zinvol. Die stof beheers je zo langzamerhand wel. Er zou meer aandacht aan zaken als bedrijfsvoering en communica tie met de pers besteed moeten worden. Laat toch bondscoaches opdraven. Laat toch managers komen. En laat toch iemand als Evert Grifthorst (voorlichter bij de KNVB-red.) een stuk cursuswerk doen. Dan krijgt zo'n A-cursus meer inhoud dan ze nu heeft." Openbaart de A-cursus nauwelijks nieuwe facetten, het kan niet anders of de Job van hoofdtrainer doet dat wel. Het is meer dan het verschuiven van de verantwoorde lijkheden. Het houdt niet op met het spuien van pure voetbalkennis. Het C-elftal doet dienst als kweekvijver. Prestaties tellen amper. Voor een hoofdoefenmeester gelden andere, (lees: hardere) normen. Petescu: „De prestaties van een C-team moet je niet vertalen in punten, maar in guldens. NEC is door het jeugdelftal zeven k acht ton rijker geworden. Kijk maar naar jongens als Jos Hendriks en Frans Coenen. De eerste stapte rechtstreeks Jong Oranje binnen, terwijl Coenen zich in de slotfase als één van de organisatoren in het eerste elftal van NEC ontpopte. Als trainer van de C- selectie ben ik er in geslaagd die Jongens klaar te stomen voor de hoofdgroep. Het presteren komt op de tweede plaats, maar dat wil niet zeggen, dat je je als hulptrainer los kunt maken van de noodzaak om goede resultaten te behalen. Je kunt een goede spelen niet onafhankelijk van competitiedwang laten groeien. Des ondanks realiseer ik me terdege, dat ik met enorme mentaliteitsverechillen te maken krijg. Ik zal er als hoofdtrainer moeite mee hebben, wanneer een speler zich niet professioneel opstelt. Hij mag niet te vaak zijn eigen speelplezier laten prevaleren boven het ploegbe lang. Een Oosteuropese gedachte? Van die ploegen hoor je inderdaad, dat ze zich als machines manifesteren. Collectiviteit staat voorop. Nou ja, voetbal is toch een collectief spel? En in dat geheel is een elftal net een cocktail. Je dient over verschillende kwaliteiten en persoonlijkheden te beschikken. Wanneer je dat tot een collectief kunt smeden, heb Je klasse." 3 Matoc LEM Honkbalbondscoach Ernie Myers kreeg tenslotte jlijk. Het opstellen van de twintigjarige Martin Ronnen- ils werper in de eerste van de vijf wedstrijden tegen Italië, Menigeen in eerste instantie de wenkbrauwen fronsen. me twijfel was woensdagavond tegen het middernachtelijk Veslagen in grote waardering voor de jeugdige heuvelaar. ~~öergh kweet zich uitstekend moeilijke opdracht en was die de grootste pluim ver- de toch wel verrassende 6- die Nederland voor zesdui- thousiaste toeschouwers na ijd en wijlen adembenemen- kbalconfrontatie op Italië Een dag later wordt de wer- Giants bij binnenkomst in i Muiier stadion links en gefeliciteerd met zijn over- N Zelfs één van de spelers van ledse nationale team, bezig warming up voor het duel panje, laat zijn waardering hek dat de tribune van het eidt, klinken. Iheiden, wat stille Amster- geniet: „Het is voor mezelf ook boven verwachtingen Ik had nooit gedacht, dat ik naai drie slag zou gooien. le Nicols gooi Je vaak niet Q twee of drie keer drie slag." Derghs prestaties (11-4-9-3) l er inderdaad zijn en ver- van de jongste speler van de adse selectie door Bertil in de laatste innings deed iar weinig aan af. Een home- Theodoro Alfieri bracht Ne- in die fase van de wedstrijd t aan de rand van een verlen- Myers achtte het toen beter Ronnenbergh terug naar de dug-out te halen. „Ik had vrede met die vervanging", zegt Ronnenbergh, „het was een be slissing van de coach maar het mees te werk had ik toch al gedaan." Ronnenbergh zat vol zelfvertrouwen. Een homerun van Ricardo Spica die hij al in de eerste innings om de oren kreeg, veranderde daar niets aan. Ronnenbergh: ,Jk was er helemaal klaar voor. Zenuwen heb ik alleen een beetje vóór de wedstrijd gehad, maar zodra ik op de heuvel sta, is alles weg. Die hele sfeer, die volle tribunes, dat is fantastisch. Een paar keer ben ik rustig met mijn ogen zo langs al die mensen gegaan. Het is een raar gevoel, dat die allemaal naar je kijken. Zelfs de Italianen hadden niet zoveel publiek ver wacht. Bovendien peppen de spelers elkaar geweldig op. Alleen in het begin was ik even aan het knoeien met de tekens van de catcher." Die homerun was een curve die wat bleef hangen. In zo een wedstrijd moet je bij elke pitch uitkijken. Als je bij die jongens een verkeerde bal gooit, is het een honkslag of hij ligt er helemaal uit. In de competitie kun je het wat dat betreft veel rustiger aan doen. Ik heb echt op mijn tenen gespeeld. Ik was ook helemaal op." Dat de eerste ontmoeting voor Ne- HOOGEZAND Tijdens de vierde ronde van het internationale dam- toernooi van Hoogezand heeft de Amerikaan Smith alleen de leiding genomen. Hij versloeg zijn landge noot Liddell terwijl Harm Wiersma opnieuw gelijkspeelde nu tegen Kaplan. 8TAND: 1. Smith 7 punten, 2. Wiersma en Jansen 8. 4. Kaplan 5, 5. Clerc (uit 3) en Sy 4,7. N'Dlaye (uit 3), Gendlenr.an en Verpoest 3. 10. Liddell en Van der Borst 2, 12. Malahe 1. De zeven Nederlandse werpers. V.l.n.r. Bertil Haage, Martin Ronnenbergh, Ade Fijth, Ferry Neuteboom, Carlo van Heijningen, Jan Dik Leurs en Bart Volkerijk. derland zo voorspoedig zou aflopen, was toch ook voor Martin Ronnen bergh, die studeert voor medisch analist, een beetje een verrassing. „Ik was bang, dat we niet zoveel zouden slaan. Maar we sloegen steeds rallies honkslagen. Dat was bij de Italianen niet zo. Ik vond dat ze nogal watlucky hits' hadden." Op weg naar de herovering van de Europese titel deed Nederland dus de eerste stap in de goede richting. Een opsteker voor de Amerikaanse coach van het Nederlandse team, Ernie Myers, die het jeugdig talent Ronnenbergh verkoos boven de rou tine van Jan Dik Leurs, wiens optre den als werper in de eerste ontmoe ting wat meer voor de hand lag. „Myers is een uitstekende coach", zegt Ronnenbergh, „eerlijk waar. Zijn trainingsopbouw is uitstekend geweest. Hij heeft een menselijke benadering en hij gaat ervan uit, dat iedereen voor zichzelf moet kunnen zorgen. Hij kijkt dus niet, of we wel allemaal op tijd aanwezig zijn. Als de prestaties goed zijn, zal hij daar niets over zeggen. Ik vind dat dat ook moet kunnen. Tenslotte zijn we allemaal volwassen." In feite begon het Europees kampi oenschap woensdagavond pas. Wat er voor die tijd gebeurde, drukte honkbalminnend Nederland op nieuw met de neus op de feiten. De verrichtingen van Spanje, België en Zweden tegen de beide grootmach ten Nederland en Italië bewezen, dat de kloof eerder groter dan kleiner is geworden in de afgelopen jaren. Ronnenbergh: „Spelend tegen die andere landen, daar heb je helemaal niets aan. Na het trainingskamp wa ren we goed in vorm. Maar na die wedstrijden tegen Spanje, België en Zweden merk je dat de concentratie verslapt. Je moet je dan echt op nieuw voorbereiden op de wedstrij den tegen Italië. Je kan veel beter alleen zeven keer tegen Italië spelen. Als er bij de andere landen dan een ploeg is, die de Europese kampioen wil uitdagen, kunnen ze dat doen." Vanavond volgt de tweede afleve ring van het vervolgverhaal Neder- land-Italië. Over de afloop van de serie kan Martin Ronnenbergh, die behalve honkbal ook een aardige partij basketbal speelt, nog niets vertellen. „Ik weet alleen, dat het nog beremoeilijk voor ons wordt. 8IMMERN Theo de Rooy was de beste Nederlander in de tweede etappe van de Ronde van Rijnland- Palts. HIJ eindigde als dertiende, op 45 seconden van de Duitse ritwin naar Wilfried Trott, die in de eind sprint zijn Zwitserse medevluchter Peter Schaer versloeg. Trott is na zijn overwinning leider in het alge meen klassement. De beklimming van de Hunsrück heeft de etappe over 150 km van bad Mariënberg naar Simmern beslist. Daar werd de kopgroep van vier met Bert Oosterbosch, Glaus (Zwi), Smyrak en Pries (W-dld) ingelopen. In het Moezeldal had het viertal zijn grootste voorsprong, vier minuten. Nadat de koplopers waren terugge pakt sprong de Duitse kampioen Trott weg en alleen Schaer ging mee. BARCELONA Johan Cruijff is gisteren in een ziekenhuis te Barcelona geopereerd. De spits en aanvoerder van Barcelona liep twee dagen geleden tijdens de vriendschappelijke wedstrijd tegen Hamburger SV een scheurtje in een kuitbeen op. Na een nauwkeurig onderzoek bleek een operatic noodzake lijk. Cruijff is hierdoor voor minstens twee maanden onge schikt om te voetballen. Eerder verklaarde Cruijff deze week in een interview dat hij toch zou kunnen deelnemen aan het Arasterdam 702-toer- nooi, dat volgend weekend wordt gehouden. Hij wilde er bij zijn „om de blamage van de 6-0-nederlaad tegen Hamburg SV uit te wissen". FC Amsterdam NOVI SAD FC Amsterdam heeft in het Joegoslavische Novi Sad de wedstrijd tegen Vojvodi- na voor groep 1 van de intertoto- competitie met 2-2 gelijk ge speeld. Stand groep 1: Vojvodina Novi Sad 5 3 11 7 13-7; Halmstad BK S 1315 7-7; Maccabi Jaffa 5 212 5 7-11; FC Amsterdam 5 0 3 2 3 6-8. Diefstal GRONINGEN Bij de FC Gro ningen is een bedrag van tien tot twaalfduizend gulden spoor loos verdwenen. Tot die ontdek king kwam de administrateur van de Groninger voetbalclub toen hij thuis de recette zat te tellen van de vorige avond ge speelde wedstrijd FC Gronin- gen-Telstar. Het kistje met geld, dat de opbrengsten van seizoenkaarten bevatte, had hij enige tijd op zijn kantoor onbe heerd laten staan. Volkvnar Gross GELSENKIRCHEN Oud- Twente-doclman Volkmar Gross mag zaterdag uitkomen voor Schalke 04 in het bekerdu el tegen-Gottingen. De Duitse voetbalbond heeft, in afwach ting van de definitieve beslis sing over de transfer van Gross naar Schalke 04, hierin toege stemd. Van onze schaakmedewerker EVIAN/AMSTERDAM De negen de partij in de tweekamp tussen de Rus Lev Poloegajevski en Viktor Kortsnoj is na 19 bloedeloze zetten in remise geëindigd. Kortsnoj die met wit speelde, was er op uit om zijn grote voorsprong te consolide ren en herhaalde op een gegeven moment de zetten. De stand is nu 6'/ï-2'/j in het voordeel van Kortsnoj. Wit: Kortsnoj Zwart: Poloegajevski 1. c4 Pf6 2. Fc3 e6 3. Pf3 b6 4. e2-e4 Lb7 5. Ld3 c5 6. 0-0. (Met deze zet geeft Kortsnoj te kennen, dat hij compli caties uit de weg wil gaan. In de eerste partij, die hij overigens won, ging Kortsnoj in op het kwaliteitsof fer 6. e5 Pg4 7. h3 Lf3x8. Df3x Pe5x 9. Da8x) 6. Pc6 7. e5 Pg4 8. Le4 f5 9. ef6x ep PfGx 10. Lc6x Lc6x 11. d4 cd4x 12. Pd4x Lb7 13. Lf4 Le7 (Als zwart nog wat wil proberen moet hij het trage 13. ...a6 spelen. Nu volgt vrij wel geforceerd een remise afwikke ling). 14. PcbS 0-0 15. Lc7 Dc8 16. Ld6 Dd8 17. Lc7 Dc8 18. Ld6 Dd8 19. Lc7 en Poloe claimde bij arbiter Lothar Schmid remise. (ADVERTENTIE) -rfze sportredactie —IK De wereldkampi- "lappen wielrennen van JeULlen waarschijnlijk in jen en omgeving worden JJIrkt. De KNWU streeft de titelstrijd voor zowel ^n als de weg in dezelfde y organiseren. „Nijmegen dit ogenblik de meest Je hand liggende kandi- 4 gaf de direkteur van de i. ounie, Harry Meuwese, «jn toe. ooi Men van de WK, getaxeerd op "^If k twee miljoen gulden, —-gedragen door een bierbrou- "Pjaarnaast streeft de KNWU er jjj^nenwerking met de sponsor i. jom een bedrag van minstens l te reserveren voor de ont- van de wielersport in Ne- Op de wereldkampioenschappen van dit jaar, eind augustus en begin september in Venezuela, is Neder land met 12 wegprofs vertegenwoor digd. Om budgettaire redenen kon den er aanvankelijk niet meer dan 8 renners worden afgevaardigd. Maar opnieuw is er een sponsor gevonden die de KNWU de helpende hand wil de toesteken. Vandaag worden de onderhandelingen van beide partij en algerond. „Mislukt het alsnog", aldus Meuwese, „dan gaan er toch 12 coureure naar de WK. In dat geval zorgen we voor een andere sponsor". De 12 uitverkorenen zijn: Hennie Kuiper, Jan Raas, Gerrle Knete- mann, Joop Zoetemelk, Fedor den Hertog, Bert Pronk, Henk Lubber- ding. Roy Schuiten, Cees Bal. Aad van den Hoek, Piet van Katwijk en Jos Schipper. Als reserves fungeren Cees Priem en Jan Huisjes. De eerste drie worden waarschijnlijk getooid met de kwalificatie „bescherme ren ner". Sportcommissieiid Eddie Beu gels acht hen op het lichtglooiende parcours het kansrijkst. De KNWU heeft zijn wegploeg vroegtijdig be kend gemaakt, omdat de geselec teerde coureurs enkele keren ingeënt moeten worden. Een beroepsrenner stelde zich niet beschikbaar voor de WK-ploeg: Gerben Karstens. De rode lantaarndrager van de Jongste Tour de France lijdt aan hyperventi latie. De overige renners hebben hun aanvankelijke bezwaren tegen een titeltoernooi op grote hoogte (1000 meter) laten varen. De baanploeg en de damesequipe worden na de Nederlandse Kampi oenschappen, volgende week in Utrecht, aangesteld. Bondscoach Frans Mahn hoeft niet op uitbrei ding van zijn minimale groep te re kenen. Zijn collega bij de stayers, Martin Wierstra, valt dat fortuin mogelijk wel ten deel. De kans, dat er een extra (derde) stayer naar Zuld-Amerika reist, is nog steeds niet uitgesloten. Maar ook in dat geval zal een sponsor uitkomst moe ten bieden. De nationale titelstrijd op de baan mag zich in een iets grotere belang stelling verheugen dan vorige jaar. De 30 km lange klassementsstrijd voor amateurs trekt de grootste in teresse: 39 deelnemers. De beroeps- sprinters daarentegen zijn het slechtst vertegenwoordigd. De op merkelijkste man in dit mtnigezel- schap van drie is good-old Piet van der Touw. De Wieirenunie maakt er geen geheim van, dat de wielersport volledig door sponsors wordt gere geerd. Sterker, de KNWU probeert hun machtspositie sterk uit te brei den door een lijvig boekwerk („Sponsoring van de Wielersport") in het bedrijfsleven te laten circule ren. In deze serie lessen onder het motto „Hoe word ik een goede spon sor" zet de bond gedetailleerd uit een hoe een coureur tot een levende reclamezuil kan worden omgeto verd. De heer R.R. Jager Gerlings. Direkteur van het ABN kantoor in Abu Dhabi. Nederlander, zoals vrijwel alle managers van buitenlandse ABN vestigingen. Meer dan 200 in totaal. In de praktijk betekent 't, dat u met iemand praat die uw bedrijf kent Dezelfde gedegen Nederlandse zakenmentaliteit heeft. Komt bij dat de heer Jager Gerlings uitstekend is ingevoerd in Abu Dhabi. Het emiraat met 't hoogste inkomen per hoofd van de bevolking. Allerhande projecten op 't gebied van wegen, irrigatie, gezondheidszorg, etc. worden momenteel in hoog tempo uitgevoerd. Anders gezegd: ook voor de Nederlandse ondernemer mogelijkheden te over. Het adres van de heer Jager Gerlings is: Algemene Bank Nederland, Sh. Hamdan Street, RO. Box 2720, Abu Dhabi. Telex: 2401. U kunt natuurlijk ook eerst kontakt opnemen met ons hoofdkantoor, Vijzelstraat 32, Amsterdam. Afd. Centrale Buitenlandse Kantoren, tel.: 020-293862. ABN mensen staan op vele plaatsen in de wereld voor u klaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13