'Het deed aari trouwen denkend s nderzoek naar orzaak ongevallen nvoldoende Ga allemaal maar op je kop staan! Gelijke monniken, gelijke kappen O er veiligheidsvoorlichting gewenst C evangenisstraf ar pyromaan longeman die na lühoord gearresteerd Svas, in vrijheid nVermanings stenen mn Drents museum Vrouwen stellen boekje over echtscheiding samen Advies om niet te overhaasten FNV verdeelt miljoenen Meer aan hygiëne doen in ziekenhuis IDAG 29 JULI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet P8RHS11 een onzer verslaggevers IDSCHENDAM Het Dfd van de afdeling jeugdge- hdsheidszorg van het minis- 5e van Volksgezondheid F. jfelbakker zegt ongerust te 1 over het gebrek aan onder- fe naar de oorzaak van onge- llen. B stelt in het jaarverslag van 1976 er niet alleen ongerustheid be te bestaan over ongevallen, ucht, rookgewoonten, alcoholge- lik en kindermishandelng, maar |t ook over het feit dat er weinig |t fundamenteel onderzoek naar e zaken wordt gedaan. ;end jongens en 400 meisjes on- de twintig sterven jaarlijks als olg van een ongeval, terwijl ieder r 20.000 jongens en 10.000 meisjes t ongevalsletsel in een ziekenhuis ht komen. Ongevallen vormen jiti i adinJal °"t ac Middelburg ianpi De rechL nk in Middelburg heeft de negen jarige E. A. B. uit Grauw euws-Vlaanderen) veroordeeld acht maanden gevangenisstraf, larvan vier voorwaardelijk met n proeftijd van drie jaar en behan- iling door een psychiater zolang jze dat nodig acht. De jongeman «ft eerder dit jaar vijf keer brand sticht in de omgeving van Grauw. it deed hij als hij zijn innerlijke yang tot brandstichting niet meer en bedwang kon houden. Geëist was weken gevangenisstraf waar om drie voorwaardelijk, TILBURG (ANP) De 25-jarige H. ran R. uit Tilburg, die verdacht ilwerd van moord op zijn verloofde, is-ie 24-jarige onderwijzeres Marlou mïantegoeds uit Tilburg, is op vrije le®eten gesteld. Volgens de politie is dat de jongeman het mis tri jf niet kan hebben gepleegd. De ntwikkelingen in deze zaak wijzen ,_J een andere richting. De politie ™oopt binnenkort nadere medede- jnPgen te kunnen doen. tg. seiSSEN (ANP) De omstreden ar cheologische vondsten van de ama- le sur-archeoloog Tjerk Vermaning m uilen worden tentoongesteld in het Irents Museum in Assen. Ook 'ordt overwogen alle niet aange archeologische vondsten Vermaning erbij te exposeren. jerk Vermaning werd onlangs door i rechtbank in Assen wegens op- ihting veroordeeld tot een maand irwaardelijk, omdat hij vervalste tien aan het Drents Museum zou ebben verkocht. Tegen dat vonnis 1*5 hij in hoger beroep gegaan. De t Imstreden stenen zullen worden eëxposeerd, zodra zij door de Justi- le worden vrijgegeven. bij de jeugd de voornaamste doods oorzaak. In de eerste levensjaren gaat het vooral om ongelukken in en om de woning, om de vijf „v's" val len, verstikken, verbranden, vergifti ging en verdrinken. Volgens Wafelbakker moet de veilig heidsvoorlichting zich in de eerste plaats richten op ouders en verzor gers. Hij meent dat er onvoldoende bekend is over de manier waarop voorlichting het best kan worden gegeven. Een grote verantwoorde lijkheid ligt ook bij fabrikanten van produkten waar veel ongevallen mee gebeuren. „Babytrappeltuigjes zijn soms zeer gevaarlijk, speelgoed kan ook gevaar opleveren, sluitingen op flessen met gevaarlijke stoffen zijn niet goed genoeg en te smakelijk gemaakte geneesmiddelen veroorza ken vaak vergiftiging bij kleuters omdat ze denken met snoep te doen te hebben." Wat betreft de veiligheid op straat vindt Wafelbakker dat er moet wor- dén gedacht aan scheiding tussen voetganger, fietser en gemotoriseerd verkeer, toepassingen van ongelijk vloerse kruisingen zoals die er nu zijn in Lelystad en de Bijlmermeer, bevordering van woonstraat en woonerf, en maatregelen die het doorgaand verkeer belemmeren. KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KINDEI Jl Toen de schrijver Guus Kuyer het vorig Jaar begrif- feld werd voor zijn (overi gens een jaar eerder ver schenen) Met de Poppen Gooien, werd door het zich ongevraagd opwerpend schrijverscollectief, dat stellingen ontworpen had hoe kinderboeken geschre ven dienen te worden (daar waren Wilmink, Dorrestijn, Riem, Moonen, Kampen, Eykman bij) gesproken over „geestelijke kleuters" en „hoed u voor auteurs die enkel kinderboeken schrij ven". Best een goeie, overi gens. Kuyer had al romans geschreven voor volwasse nen, en bleef dus buiten schot, naar hij vergenoegd vaststelde in het Hollands Diep van 9-10-'76. Want anders, zegt Dorre stijn, neem je te weinig risi co. Voor kinderen schrijf je over dingen die Je al weet, voor volwassenen over din gen die je nog niet weet. Schrijven is: jezelf op de proef stellen. En Ries Moon en: veel opvoeders en schrij vers van kinderboeken zijn uitsluitend geïnteresseerd in dit éne aspect van het kind, dat het volwassen wordt. Het getuigt van een enorme zelfoverschatting van het volwassen zijn. Het zou de moeite waard zijn te proberen de kindemormen en -waarden te ontdekken en daar als volwassenen naar toe te groeien in plaats van altijd maar andersom. (Dat heel wat schrijvers voor kinderen al jaren zo bezig zijn is het collectief dan wel ontgaan.; Guus Kuyer dacht: dat geldt misschien ook voor kinderlectuur die niet al leen literatuur in de dop is maar ook een eigen waarde. En misschien wordt de vol wassen literatuur ook wel enorm overschat. Jan Blok ker schreef eens dat kinder lectuur te zien valt. Maar, denkt Kuyer, eerst was er toch de „nursery rhyme" en vervolgens Paul van Ostay- en, eerst Wlnnnie the Pooh en toen Freud? Hij vindt Het Schaap Veronica ster ker dan de Gijsbrecht. Dat zal dan wel komen omdat dat voor hem geschreven is en door de emotionele her kenbaarheid die Karei Eyk man in een kinderboek wil zien. Of het goed geschre ven is kan hem minder schelen. Ik zou trouwens niet weten waar de pretentie vandaan komt dat kinderen minder recht op TAAL zouden heb ben dan zij. „Geef ze ple zier." zegt Dirk Bogardes grootvader als deze acteur wil worden',, en verrukking, geeft ze prachtige woorden en beur ze op, maak ze aan het lachen en hou van ze. op de manier waarop ik van jou hou." Wie zegt dat wel gekozen woorden een kind niet in verrukking kunnen brengen? Kuyper: mij kan het weinig schelen dat er „geworsteld moet worden" dat je jezelf op de proef moet stellen, dat een schrij ver het moeilijk moet heb ben, arm, hongerig moet zijn (zo is het toch in dit land?) maar hij voelt zich verdacht gezond sinds hij kinderboeken schrijft. Guus Kuypers boekje „Op je kop in de prullemand" gaat weer over het kind Ma delief, al zou best iemand anders hoofdpersoon kun nen zijn: de avontuurtjes op school kunnen elk kind overkomen. Er is een reuze originele meester, die soms irritant bijdetijds is, maar soms ook ontroerend men selijk, en niet beschaamd dat zijn kinderen te tonen („Heb jij ook zo'n hekel aan kinderen?"). Ik ben het met GK eens dat je zonder iro nie onverteerbare tabaks pruimen van boeken krijgt, maar een Jong kind voelt zich erg onzeker bij dit wa pen. wat blijkt in de scène in Madeliefs huis als moe en de meester in eigen geheim taal spreken (best een leuk staaltje van creatief taalge bruik, waar de twee bladzij den gebazel tussen twee kippen pover bij afsteekt), en waar Madelief tenslotte nijdig roept „Wil je mijn ka mer nou nog zien, of niet?" Maar ook een meester die zegt „Nu bén ik groot en' wat doe ik, ik die verTe rei zen wou doen en paden in oerwouden hakken? Ik sta op, ik ga naar school, ik ga naar huis, ik kijk tv, ik ga weer naar bed en ik sta weer op. Dót doe ik elke dag. Eten? Jawel, dat doet hij ook. Maar „soms krijg ik het op mijn zenuwen. Dan wil ik weg. Naar Rusland of China, mijn een biet. Maar ach, die zenuwen gaan over. Dan sta ik op en ga naar school. En dan vind ik het nog lollig ook. „Mance Post door Gertie Evenhuis tekende wat Kuyer dacht, Querido gaf het uit, 12,90. De Harmonie biedt voor 10.-. De Liedjes van Ome Willem, uit de film, door Ka- rel Eykman. Dat gaat over je bal. je kapotte auto, het soms in je vader of moeder willen klimmen, over rom mel die je spaart (dopjes van de colaflesjes, scheer mesdoosjes zonder mesjes en ook nog marspapiertjes, kauwgumplaatjes. zeven korte rode draadjes (een hele goeie). Over een dood vogeltje dat tenminste mooi begraven is- uitste kende observaties van ie mand die goed kijkt, al vind je hier niet de melancholie van een Wilmink en ook geen moeilijke lange zinnen die Dorrestijn best aan durft! 't Zijn teksten, lied jes, compleet met een mee- stamper, met tekeningen van Cies Hessels die vragen om gekleurd te worden door de lezertjes. Wat zal Ik verder zeggen? Eykman doet het zelf op de flap „dat liedjes voor kleu ters geen luisterliedjes zijn, maar een soort speelgoed, gebruiksvoorwerpen om mee te zeuren bij oom en oma: lees eens voor, lees nóg eens voor. „Wat nou? Wat doen grote mensen dan met gedichten? Ze zichzelf voorlezen toch zeker? „Het blijft gokken met kinderen, vindt Eykman, aan de ene kant lijken ze hem maar vage typen, en aan de ande re kant kunnen ze dingen haarscherp zien en onthou den. Overigens weet na tuurlijk niemand precies wat zich in de hoofden van kleine kinderen afspeelt." Zo is het maar net. KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM „Ik herinner me niet veel meer van de gang van zaken bij de officiële scheiding. Ik herinner me in ieder geval wel de drie heren achter een groene tafel. Boven hun hoofd een portret van hare majesteit, wij in twee stoelen naast elkaar vóór de tafel met onze beide getuigen, de advocaten. De entourage kwam me bekend voor. Ik wist alleen niet goed meer hoe en waar, totdat een andere vrouw eens zei, dat het haar aan trouwen had doen denken. Alleen heel wat duurder en heel wat moeilijker." Dit schrijft een gescheiden vrouw in het boekje „Meiden die scheiden", dat is uitgegeven door de vrouwen- hulptelefoon „Vrouwen bellen vrou wen". Bij deze telefonische hulp dienst voor vrouwen, die al in vier Nederlandse plaatsen bestaat, kreeg men zo veel vragen van vrouwen over echtscheiding, dat het goed leek een eenvoudig boekje samen te stellen met gegevens over echtschei ding, aangevuld met persoonlijke er varingen van vrouwen. „Er zijn wel wat boeken over echt scheiding, maar die bleken niet mak kelijk genoeg, niet alleen niet voor ons maar ook voor al die andere vrouwen, die ze te duur, te dik en te moeilijk vonden. Dus besloten we zelf maar een boekje te maken, dat niet duur en niet dik en niet moeilijk en wel bruikbaar is. Een aantal vrou wen van onze groep is zelf geschei den en wist uit eigen ervaring te vertellen, dat ze tijdens de echtschei ding zo onrustig en emotioneel gela den waren, dat het rustig lezen van een voorlichtingsboek er beslist bij inschoot. En toch moet je weten wat er gebeurt bij een scheiding, vandaar dit boekje," aldus de samenstelsters. In het boekje wordt vrouwen, die scheiden als de enige oplossing van hun problemen zien, aangeraden de ..Verloren officiële scheiding enige tijd te laten wachten en eerst uit eikaar te gaan. „Vaak moet je een zakelijk, Juridisch ingewikkelde echtscheidingsproce dure volgen, waarbij je goed moet nadenken, redelijk moet zijn en toch op Je eigen belang moet letten. Ter wijl je óp dat moment eigenlijk al leen nog maar zou willen huilen, schreeuwen, er niets meer mee te maken wilt hebben of Je man juist nog terug wilt hebben. Het is moei lijk in die tijd, dat er zoveel onbe daarde emoties bij je leven, te proce deren. Het kan dus een voordeel zijn pas officieel te scheiden, wanneer je al een tijd uit elkaar bent," aldus het boekje. Vaak kan dat echter niet, omdat er van alles geregeld moet worden, waarover man en vrouw het samen niet eens kunnen worden. Een vrouw vertelt hierover in het boekje: „Dat wij zo gemakkelijk gescheiden zijn met maar één advocaat, komt vol gens mij voornamelijk omdat wij geen problemen meer met elkaar hadden. We waren al een tijd uit elkaar en daaraan gewend. Alles liep alweer in goede banen. Het enige waarmee we ons toen nog bezig hoef den te houden was de officiële schei ding." me verloren. Ik zat te wachten in de gang met veel andere mensen. Steeds werd iemand afgeroepen. Daarbij werd genoemd waarvoor Je kwam. En ja, hoor: „Mevrouw Vis- KOUW ser, echtscheiding". „Ik schaamde me toch, alsof het iets is dat niet hoort. Ineens kreeg ik het gevoel, nu weet iedereen het. het is aan me te zien". door te drukken. Ik krijg wel eens de indruk dat zijn aureool van arts zijn eisen kracht bijzet bij de maat- schappelijk werker. Hij heeft altijd geprobeerd de kinderen te krijgen en daarvoor zelfs gesuggereerd dat ik verslaafd zou zijn aan de drank. Zelfs de rechtbank vond dit te gek om over te praten en wees mij de kinderen toe". Een nare ervaring bij het moeten verschijnen voor de rechtbank: „Toch vind ik het maar een rare zaak, zo'n echtscheiding bij de rechtbank. Ik kwam daar alleen in dat grote gerechtsgebouw en voelde De kinderen Een andere vrouw had moeilijkhe den bij de boedelscheiding (het ver delen van de eigendommen). Ze schrijft: „In het hele proces over de boedelverdeling dacht lk: „Ik maak geen ruzie over spullen, laat hij de hele handel maar houden, het kan me niet schelen". Anderzijds besefte ik dat lk weer wilde leven en spullen nodig had, dat ik al veel had voordat ik trouwde, dat ik in m'n huwelijk had meegenomen. Ik was in het hu welijk niet gewend iets voor mezelf te eisen en had almaar het gevoel te veel te vragen. Het drong maar lang zaam tot me door, dat ik iets kon eisen. Maar je scheidt, zoals je ge trouwd bent geweest, zeggen ze wel eens, en bij mij betekende dat dat ik bang bleef, niets voor mezelf durfde vragen en me nog steeds afhankelijk voelde". Een ex-vrouw van een arts over haar moeilijkheden bij de toewijzing van de kinderen. „Als er iets geregeld moet worden over bezoeken of va kanties van de kinderen, schakelt hij onmiddellijk de Raad voor de Kinderbescherming in om zijn zin Het laatste hoofdstuk van het boek je gaat over „praten". „Voor een vrouw, die haar partner verliest door een rechterlijke uitspraak, breekt er net zo goed een rouwperiode aan, als voor een vrouw, die haar man door dc dood verliest. Zo'n periode duurt meestal wel een paar Jaar: een perio de vol van vallen en opstaan, jezelf terugvinden, je plaats vinden tegen over die ander, die je nu kwijt bent. maar die er nog steeds is. Tegenover buitenstaanders moet Je je zo goed gedragen, zo verstandig, zo nuchter". „Omdat het fijn is toch over al je gevoelens te kunnen praten, zijn er her en der themagroepen „geschei den vrouw zijn en kinderen opvoe den" gevormd. Hier hebben we veel gepraat, in het begin meer over ons zelf dan over de kinderen. Het was geruststellend te merken, dat we niet alleen stonden in onze situatie, dat we al die specifieke, soms rancu neuze gevoelens konden, uiten tegenover vrouwen, die deze goed konden begrijpen. We zijn zo'n tien keer bij elkaar geweest en doen dat nu nog steeds, alleen wat onregel matiger. We doen het nu meer voor de gezelligheid maar tussendoor ko men dan heus nog wel eens proble men op tafel. Opvallend is dat nu ook mild over de verloren partner kan worden gepraat. Het rouwpro ces is voorbij". Inlichtingen over deze themagroe pen bij de verschillende vrouwente lefoons. in Amsterdam. Leeuwar den, Rotterdam en Roermond. Het boekje „Meiden die scheiden" kan voor vijf gulden besteld worden bij Vrouwen bellen vrouwen in Am sterdam en i> binnenkort voor 3,50 verkrijgbaar in vrouwenhuizen, vrou wenboekhandels etc.. Van een onzer verslaggevers PARIJS De mode is dit wintersei zoen erg veelzijdig. Alles mag, alles kan. Maar wedden dat ze allemaal één ding gemeen hebben! Niet al leen de omslagdoek waarmee we hoofd en oren kunnen omwikkelen zal mode worden, ook de capuchon. Nu is die de laatste jaren al erg in. Maar het wordt nog erger. Capu chons op jassen, jasjes, jurken, truitjes, peignoirs en nachtjapon nen. Op nachtjaponnen is een capu chon wel handig. Kan je de krulspel den verbergen als je zo nodig naar het kleine kamertje moet. De capu chons en de omslagdoek: eigenlijk zijn dit de enige vaste lijnen die in alle shows terugkomen. Verder mag alles. Maar up to date is het toch als het uit het verre Oosten komt. Oosters exotisch en een beetje excentriek. Dat is het eigenlijk. Je raag opvallen of beter nog: je moet opvallen. Op je eigen manier. Maar wel geïnspireerd door de modeont- "bj Een bontjas met een enorme capuchon als van werpers. Wij Europeanen moeten een Tibetaanse monnik: een creatie van Yves, maar op z'n Chinees gekleed gaan. Saint Laurent. L,n" ,unlekl en ,er«'u° Chinese rijsthoedjes op. Met die driehoekige punt bovenop. En ook de monnikskap is weer helemaal in. Je oren dicht, je hoofd dicht, alleen je gezicht. Een klein beetje van je gezicht mag er wel uitkijken, verder zit alles in verband gewikkeld. Ook de bolero's zijn modern. Vooral Yves Saint Laurent komt ermee. De bolero mag kort of lang zijn. Veel kleurig geborduurd of slechts afge biesd in een andere kleur. Saint Laurent maakt alle jassen korter dan de jurken. Goed, dan kunnen we de mini-jassen afdragen? Geen sprake van! Hopeloos uit de mode. Want de jassen zijn wijd en nog wijder. Het zijn bijna capes met mouwen. Voor de avond zijn er ook al Chinese jasjes. Van brokaat met schouders als een pagode. Allemaal leuk, maar moet dat nou zo nodig? Zijn we Europese vrouwen of Chinese? Nou ja, we zijn zusters van elkaar. Nu zal het wel nodig zijn dat we op elkaar Yves Saint Laurent bracht deze week China naar gaan lijken. Maar of we nou met Parijs met rijsthoeden en raandarijnenjasjes. elkaar willen ruilen? AMSTERDAM (ANP) De Federa tie Nederlandse Vakbeweging gaat een groot aantal ontwikkelingspro jecten, verspreid over de hele we reld, geldelijk steunen. Het totale bedrag dat hiermee in 1977 is ge moeid, bedraagt ongeveer vieren eenhalf miljoen gulden. Dit geld komt voornamelijk uit de ontwikke lingspot van minister Pronk, die het subsidiëringsplan van de FNV on langs heeft goedgekeurd. Ongeveer veertigduizend gulden heeft de FNV uit eigen contributiegelder, beschik baar gesteld. De FNV wil ruim drie miljoen gul den besteden langs de kanalen van de Internationale vakbeweging, het Internationaal verbond van vrije vakverenigingen (IVW) en het We reld verbond van arbeid (WVA). On geveer 1.1 miljoen gaat naar projec ten, die in rechtstreeks contact met de vakbeweging of daaraan verwan te organisaties in de derde wereld zijn geselecteerd. Een groot deel van het geld zal terecht komen in Afrika, ondermeer in gebieden waarin be vrijdingsbewegingen actief zijn. Zo krijgt bijvoorbeeld een scholingsin stituut in Zimbabwe (zoals Rhode- sië door de bevrijdingsbeweging wordt genoemd) een bijdrage. Uit „eigen zak" geeft de FNV steun aan de zwarte vakbeweging in Zuid- Afrika. Tot de eigen FNV-proJecten behoort bijvoorbeeld het opzetten van arbeidersstudiecentra in Namiblc. Vragen over piraterij DEN HAAG (ANP) Het PvdA- kamerild Van der Doef wil dat al het mogelijke wordt gedaan Nederland se schepelingen te beschermen te gen piraterij, zeeroverij en gijze lingsrisico's voor de kust van Nige ria. Van Minister Van der Stoel wil hij weten hoeveel gevallen van roof op Nederlandse schepen zich dit jaar voor de Nigeriaanse kust heb ben voorgedaan. DEN HAAG Staatssecretaris Hendriks heeft het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven gevraagd het voor ziekenhuizen die daarvoor ln aanmerking komen financieel mo gelijk te maken meer aan zieken- huis-hyglëne te doen. De staatsse cretaris vindt de betrekkelijk gerin ge financiële consequenties hiervan gerechtvaardigd. Simpkins „Wilt u een an der ogenblik kiezen voor het vragen van een bandteke ning?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11