^Vrijwillige jeugd-dienst afloop van leerplicht' Kruimel eens met beschuit Wisselvallige wintermode KUNST )ntwikkelingswerk in Suriname wekt kritiek -J oorstel op internationale lerarenconferentie: Kiezen tussen baan zoeken of doorleren 'tfscllttit Produktieve en sociale projecten veronachtzaamd )ok Arnhem krijgt hellicht mobiele jpenbare toiletten Inbrekers takelen vrouw ernstig toe Jazz-festival Laren zeer internationaal Overval in Arnhem: 42000 gulden buit [ederland: te veel geld voor wegen en poorwegen Franse componist schreef Vioolconcert van Mozart [NSDAG 27 JULI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet lIi onze onderwijsredactle P [STERDAM Na het eind van de leerplicht moeten jongeren gelegenheid krijgen enige tijd als - [williger te gaan werken. Zij zouden dan het recht moeten hebben daarna weer in het onderwijs *9 ig te keren. voorstel deed dr L. EmmeriJ, van het Institute of Social dies in Den Haag, gisteren op een ",eiernatlonaal congres van leraren Amsterdam. Volgens de heer Em- en rij kan zo'n vrijwillige jeugd- ij last de relatie tussen school en atschapplj verbeteren en de rkloosheid onder jongeren ver aderen. ïajmerij hield de leraren voor dat de m Akloosheid in de rijke landen van westen geen tijdelijk probleem mo[In de landen van de organisatie ldeJr economische samenwerking n jECD) zijn nu zeven miljoen jonge- t1 werkloos. Van het totale leger rklozen is dat veertig procent. ter- Hal de leeftijdsgroep beneden 25 ir niet meer dan ruim twintig pro- >t van de totale arbeidsmarkt uit- lakt. Overal blijkt dat jongeren t zwaarst door werkloosheid wor- Ii getroffen. De heer EmmeriJ zag niet veel in tijdelijke oplossingen voor dit blij vende probleem. De overheid kan proberen in het gewone bedrijfsle ven banen voor Jongeren te schep pen door werkgevers te subsidiëren. Dat helpt misschien even, maar zo dra de subsidies op zijn valt de werk gelegenheid weer terug. De bestrijding van de werkloosheid heeft de meeste kans van slagen als de overheid werk schept In de sfeer van de sociale dienstverlening. Die sector heeft het minst te lijden van de internationale concurrentie. Ook de jongeren moeten hier zinvol werk vinden. Het funderend onderwijs moet vol gens EmmeriJ eindigen met zestien, zeventien Jaar. Een langere leer plicht is zinloos en onverantwoord. Op deze leeftijd moeten jongeren de keus krijgen uit drie mogelijkheden. Ze kunnen gewoon op school blijven .en doorleren, ze kunnen gaan wer ken (wat niet betekent dat ze nooit meer op school mogen terugkeren) en ze zouden een of meer jaren vrij willigerswerk kunnen doen. De overheid zou hiervoor moeten zorgen. Ze zouden niet het volle mi nimum-Jeugdloon ontvangen, maar slechts een bescheiden vergoeding. Na bijvoorbeeld een Jaar kunnen ze dan beslissen of ze weer terug willen naar school of een vaste baan willen zoeken. Als ze besluiten terug te gaan naar school, is het voordeel dat ze dan waarschijnlijk meer bewust kiezen en dus beter leren. Het beschuitje is de laat ste tijd een beetje in de vergetelheid geraakt. We eten harde en zachte broodjes, Frans stokbrood en Duits boerenbrood. Maar niet zo erg veel men sen hebben nog een be schuitbus op tafel staan. Toch is Juist het knapperi ge beschuitje typisch Ne derlands. Anders Een beschuitje met jam of honing is een traditioneel beschuitje. Zo aten we het altijd. Maar dat knapperi ge rondje kan ook heel an ders smaken. Leg eens warme, gebakken appel- ringen met wat kaneel erop of meng door een pakje mon chou (kaas) fijngesneden peterselie, kervel, bieslook en wat ci troenmelisse. Snijd twee plakken ham heel fijn en roer ze door de mon chou. Besmeer daar het beschui tje mee. Nog een idee: maak 100 gram blue fort (kaas) fijn met een vork en roer er 100 gram boter door. Doe er een scheutje cognac bij. Smeer het mengsel op een beschuitje en garneer het met halve walnootjes. Dat is weer eens andere kost bij de borrel. Kunst Het smeren van een be schuit is een kunst apart. Het vereist enige handig heid. Het beschuitje wil gauw breken en dan is er geen plakken meer aan. De bovengenoemde kaas soorten zijn erg zacht en dus makkelijk te smeren. Gewone smeerkaas laat zich ook goed op een be schuitje strijken, evenals kwark. Maar wie het met roomboter zo uit de ijs kast probeert, zal er moei te mee hebben. Die boter is meestal vrij hard en het beschuitje zegt krak. Beschuit mag nooit in de broodtrommel bewaard worden en ook niet in de papieren rol waarin be schuiten meestal verkocht worden. Om lekker knap perig te blijven moeten de beschuiten in een aparte en goed afgesloten trom mel weggezet worden. Een tosti is, in plaats van met brood, met beschuit p*? n r eens wat anders. Beleg een beschuit met een plak kaas en een plak ham (of met andere dingen waar mee je een tosti kan beleg gen) en schuif het onder de grill. Er zijn ontzettend veel manieren te beden ken om van zo'n kale be schuit iets aparts te ma ken. Beschuit belegd met sardientjes, afgedekt met een sneetje roggebrood en een plak tomaat er bove nop is een goede variatie. Het hoeft niet altijd zoet te zijn. Het beschultbeleg moet wel stevig zijn. Ham met tomaat kan ook, maar alléén tomaat is wat ris kant omdat de beschuit gauw slap wordt als er nat tigheid bij komt. Een beschuit is eigenlijk een dubbelgebakken broos koekje. Het bestaat uit een mengsel van water, gist, wat suiker en een spe ciale soort bloem. Soms worden er ook eieren toe gevoegd (elerbeschuit). Dat het beschuitje zo broos is komt omdat de bakker er o.a. beschuitge lei aan toevoegt. De naam is een vernederlandsing van het Franse woord bis cuit, dat betekent „dubbel gebakken*. Fijnverkrui- meld beschuit wordt ook gebruikt als paneermeel of om ovenschotels mee te gameren. Maar met be schuit is ook koek te bakken. Beschuitkoek Een liter melk met een ci troenschilletje aan de kook brengen. Zes be schuiten klein brokkelen en ln de melk doen. De pap een paar minuten zachtjes laten doorkoken. Af en toe roeren dat het niet aan de bodem van de pan aankoekt. Ongeveer 40 gram suiker in de pap doen en-de citroenschil er uit halen. Pap kunnen we ook ma ken door in een soepbord 1 of 2 met boter besmeerde beschuitje te leggen. Hier op 2'/» deciliter kokende melk gieten. De pap kan met suiker bestrooid wor den en er kan ook jam bij gegeten worden Hartige pap wordt het als er een zachte kaassoort door ge roerd wordt. De pap be strooien met paprikapoe der. met gruyèrekaas of met bieslook en wat peter selie. m een onzer verslaggevers pN HAAG Nederland heeft nogal wat kritiek op de uitvoe- ag van het ontwikkelingswerk in Suriname. Er wordt teveel ild uitgegeven aan grote infra-structurele werken (wegen en loorwegen) ten nadele van de projecten ln de produktieve en de 'Ciaal-educatieve sector en de accountantscontrole op de uit- lering van de werken deugt niet, onder meer als gevolg van het ft dat bij de controle niet alle stukken voorhanden zijn. Het zou werkelijk een schok voor de muziekwereld zijn wanneer plotseling zou blijken dat „het" pianoconcert van Tsjaikowski niet door hem geschreven zou zijn, of dat Beethovens Vioolcon cert ten onrechte diens naam droeg. kt blijkt uit het verslag van de vende vergadering van de commis- t ontwikkelingssamenwerking Ne- irland-Suriname, de CONS, die vo- ie week in Paramaribo is gehou- ïn. Deze commissie, waarin zitting ibben drie Nederlandse en drie Su- naamse leden, is ingesteld bij het """Tiafhankelijk worden van Suriname Wieinde toezicht te kunnen houden Eff> de besteding van de ruim twee ;diiljard gulden ontwikkelingshulp 36|e Nederland voor de komende vijf- ■n jaar aan Suriname had toege- één van de eerste vergaderingen i de CONS was afgesproken dat |<tj de verdeling van de gelden als ^tregel zou worden gehanteerd: helft van de beschikbare gelden ir produktieve projecten, 25 pro- tt voor sociaal-educatieve projec- en nog eens 25 procent voor itructurele werken. -fitvoering •oral de uitvoering van de laatste ^RNHEM (ANP) De elf urinoirs ie Arnhem nog rijk is zullen waar- ihijnlijk verdwijnen. Ze worden i vervangen door een aantal toi- vagens die kunnen worden inge- H bij markten, kermissen en derge- Jke, aldus een woordvoerder van de tmeente. In tegenstelling tot de estaande openbare toiletten heb- en de toiletwagens ook damestoi- ïtten. projecten blijkt veel sneller te verlo pen dan de ontwikkeling en uitvoe ring van de produktieve projecten, die misschien wat minder spectacu lair zijn, maar waarin meer mensen werk kunnen vinden. Bovendien is er kritiek op de sprei ding van de verschillende projecten over de onderscheiden „concentra tiegebieden" binnen Suriname. De zaak is naar het oordeel van de com missie kennelijk zó uit de hand gelo pen, dat wordt aangekondigd dat de eerstkomende tijd alleen projecten van produktieve en sociaal-educatie ve aard in aanmerking komen voor toetsing. Ook kondigen de Neder landse leden van de CONS aan dat Nederland voortaan reeds begonnen werken slechts verder zal betalen als er een fiat is gekomen van de ac countants over de besteding van de reeds verstrekte middelen. Wat de concrete punten uit het ver slag betreft onder andere het volgen de: Het werk aan de openlegging van West-Suriname (voor de exploitatie van de bauxiet in het Bakhuisge bergte) heeft „een snelle en veelbelo vende start" gemaakt. Er is ook 200.000 Surinaamse guldens be schikbaar voor een landbouwproject in het district Commewijne en in voorbereiding is de instelling van een garantiefonds voor bedrijfscre- dieten. Veel minder Indruk maakt daarente gen het bericht dat het zogeheten „Adelaïde"-concert voor viool en or kest niet ais een compositie van Wolfgang Amadeus Mozart be schouwd moet worden. Weinig men sen hebben nl. dit concert ooit ge hoord. In tegenstelling tot zijn drie meest bekende vioolconcerten (ln O. E en A gr. terts) wordt het Adelaide- concert maar zelden uitgevoerd. Het is pas sinds het begin van de Jaren dertig van deze eeuw als zoda nig bekend. Een zekere Marius Casa- desus, Frans violist en componist, kwam er mee voor den dag. Hij had de solo-artij „ergens" ontdekt en er zelf aan de hand van fragmentari sche gegevens de orkestpartij bij ge schreven. Jeugdwerk Het wonderkind Mozart met zijn zusje NannerI tijdens een concert aan het hof van Maria Theresia van Oostenrijk. GRONINGEN, (ANP) - De 49-jari- ge mevrouw Werkman is in haar woning in Groningen zo ernstig door inbrekers met een mes toegetakeld, dat zij in het academisch ziekenhuis moest worden opgenomen. De steekpartij gebeurde nadat de vrouw haar woning binnenging en daar de twee mannen bezig zag. Eén van hen had een nylonkous over het hoofd, de ander droeg een bivak muts. Een vriendin van de vrouw, die te hulp kwam, werd nog geld afgeperst, waarna de twee er met ongeveer honderd gulden vandoor gingen. HILVERSUM (ANP) Het Jazz Festival Laren dan van 8 tot en met 13 augustus ln het Singermuseum wordt gehouden, heeft dit jaar een sterk internationaal karakter door dat de Europese Radio Unie haar jaarlijkse jazz-festival in het Laren- se heeft laten opnemen. Er komen musici uit Amerika, Bel gië, Canada, Denemarken, Enge land, Finland, Frankrijk, Hongarije, Noorwegen, Spanje, West Duits land, Zwitserland en Nederland. Onder hen beroemde namen als Sonny Rollins, Ira SuUivan, Betty Carter, David Murray en Stanley Crouch. Gelijk met het festival worden het „Laren Jazz Podium 1977", een workshop voor jonge jazz-musici, en tentoonstellingen over de ontwikke ling van de platenhoes, Jazz-foto's en bladmuziek gehouden. De NOS verzorgt elke avond van 23.00 tot ongeveer 02.00 uur uitzen dingen vla de radio. Bovendien wor den op latere data opnamen van de concerten uitgezonden. Ê'aniël Ie Bret laat zijn manne- uin een zwart broekpak met letaien versierselen dragen en een bloot stukje lijf. Van een onzer verslaggevers PARIJS Als het weer deze winter even wisselvallig wordt als de nieu we wintermode die de Parijse ont werpers nu tonen, zit het wel goed. Dan kunnen we met lekker wanne laarzen, die tot de lies reiken, rond stappen, maxirokken met petticoats laten zwaaien ofhartje winter een bloot middenrif tonen. De „diri genten van het grote modeconcert" laten deze winter alles toe. Ook elke wanklank. Trek maar aan waar je zin in hebt, durf jezelf te zijn en je bent altijd op en top „mode 1977". Pelerine Pierre Cardin heeft het al „heel een voudig" gehouden. Aan zijn winter jurken komen naald en draad nau welijks te pas. Mouwen hebben die jurken ook niet. Bij een rok wordt een grote pelerinekraag gedragen, die tot op de taille valt Soms worden er zelfs drie of vier pelerines over elkaar gedragen. Een blouse hoeft cr niet onder. Sommige pelerines heb ben een split, zoals een cape, om de handen erdoor te steken. Deze pele rines worden echter „Pierrot-kra gen" genoemd om aan te tonen dat we een nieuw modetijdperk ingaan. Op de eerste shows brachten bijna alle modeontwerpers deze pelerines, kort of lang. Ook zijn mantelpakjes heeft Cardin eenvoudig gehouden. Het jasje is gewoon een rechte lap stof met een gat erin voor bet hoofd. Makkelijker kan het al niet. Makke lijk om zelf te maken en ook goed koop. Alleen de door Cardin gemaak te kleren zijn minder goedkoop. Ook het huis Dior heeft pierrotkragen maar daar worden ze „domino kraag" genoemd. Alles bedekkend is de „Gigi-look" van bet huis Dior. Lange jurken, vaak van bedrukt flu weel, waaronder de wijde petticoats uitpiept. De kleuren: oudro&e, vio let, lavendel en fuchsiarood. Pofbroek Bij Jacques Esterel is de lengte van de rokken een flink eind boven de knie of tot de kuit. Hij brengt veel pofbroeken. (Gewoon een touwtje om de enkel en een wijde broek wordt hypermodern). Maar ook pof broeken tot de knie werden getoond, waardoor de mannequins eruit za gen als zwarte pieten. Er werden zwarte maillots bij gedragen. Yves Saint Laurent, die altijd al graag aan folklore deed, keek ditmaal naar de benen van de squaws (indianen vrouwen) en ontwierp laarzen met brede omslagen, bungelende franjes en veel borduursel. Al met al is wel duidelijk dat deze winter alles mag. Loop er maar bij als je eigen groot moeder, loop er bij als een middel eeuwse page, als een squaw, knoop alleen maar een lap om je schou der het zit altijd goed. Maar zit het ook warm Zo loopt „Gigi" van Dior erbij: lange bloemetjesjurk met pet ticoat er onder uit hangend. De ,,pierrot-"kraag van Pierre Cardin is tevens een blouse. Wel wat lulletjes voor de winter. Het zou een jeugdwerk van Mozart zijn, dat hij op zijn tiende jaar ln 1766 in Parijs had gecomponeerd voor prinses Adelaide. Niemand schijnt destijds op de gedachte te zijn gekomen de beweringen van Ma rius Casadesus aan de hand van het voorhanden materiaal op waarheid te controleren. Zelfs de beroemde Duitse componist Paul Hindemith werd zonder meer bereid gevonden er cadensen voor te schrijven en ln 1933 werd het concert uitgegeven. Nog geen jaar daarna nam de toen 18-jarige Yehudl Menuhin het op zijn repertoire en maakte er voor His Master's Voice een grammofoonop name (op 78-toerenplaten) van met het Symfonie Orkest van Parijs on der leiding van Pierre Monteux Een geliefd concert is het ondanks dat alles niet geworden. Afgezien van de critiek op de cadensen van Hindemith, die helemaal niet bij de stijl pasten, werd toch door kenners de authenticiteit van het werk in twijfel getrokken. In de „Gramo- phon Shop Encyclopedia of recorded music" van 1948 wordt bij de vermel ding van de HMV-opname met Me nuhin aangetekend dat het hier gaat om „een kortgeleden ontdekt con cert van twijfelachtige authentici teit". Ook andere naslagwerken (o.m. Grove's dictionary of music) maken bij de vermelding een duide lijk voorbehoud aangaande de au thenticiteit. En de Nederlandse Mo- zartkenner prof. dr. Marius Flothuis noteerde in een kort na de oorlog uitgekomen korte Mozartrblografie dat de authenticiteit van dit werk sterk betwijfeld moet worden. Welis waar is het ln de beroemde catalogus van L. A. F. Rltter von Köchel (1800- 1877) opgenomen (Köchels Anhang 294a). Maar daar toch ook als werk van nog omstreden authenticiteit Auteursrechten Aan de onzekerheid die overigens niemand slapeloze nachten zal heb ben bezorgd lijkt nu een einde te zijn gekomen. De thans 80-jarige Ma rius Casadesus heeft bekend ge maakt dat hij het stuk heeft geschre ven. Aanleiding daartoe was een vo rig jaar uitgekomen nieuwe opname van het werk (his Master's Voice», weer in een vertolking door Yehudi Menuhin, nu als solist en dirigent van zijn eigen Festival Orkest. Casa desus schijnt boos te zijn geworden omdat zijn naam niet als bewerker van de orkestpartij werd vermeld, waardoor hij de auteursrechten daarvan zou missen. Na bijna een halve eeuw zijn „geheim" zorgvuldig bewaard te hebben, meende Casade sus nu de tijd gekomen voor de ont hulling van de werkelijke auteurs naam. Bewijs Het merkwaardige van dit geval Is. dat nu bewezen zal moeten worden dat dit werk niet van Mozart is. Casa desus zal zeker over voldoende be wijsmateriaal daarvoor beschikken, en degenen die altijd aan de echt heid van dit concert hebben getwij feld zullen daardoor in het gelijk worden gesteld. Voor Marius Casade sus blijft tenslotte de voldoening dat hij destijds een vioolconcert schreef dat, ondanks omstreden kwaliteiten, toch voor een werk van Mozart kon doorgaan. Een soortgelijke voldoe ning als die welke de destijds be roemde violist Fritt Kreisler <1875- 1962) had van de stukjes van Vivaldi. Corelli, Pugnani en Boccherini die hij met veel succes op zijn recitals speelde, maar waarvan hij in 1935 onthulde dat hij ze zelf had gecom poneerd. Omdat de composities die hij onder eigen naam publiceerde nauwelijks aandacht kregen. Of dit ook in het geval Casadesus het mo tief was, zal nog moeten blijken. Van hem zijn tot nu toe geen andere composities bekend geworden dan dit „Adelaide-concert van Mozart" De His Master/s Voice-plaat met het Adelaide-concert in de vertolking door Yehudi Menuhin is in Neder land uitgebracht onder het nummer 063-02735. Aan de keerzijde is het Vioolconcert in D gr. KV 27la opge nomen. Ook al een dubieus geval, vermoedelijk niet van Mozart, maar zeker niet van Casadesus. Anders had hij dat tegelijk wel bekend gemaakt. ARNHEM, (ANP) - Twee naar schatting twintigjarige mannen hebben gisteren een hulppostagent schap aan de MiddelgTaaflaan in Arnhem-Zuid beroofd van 42.000 gulden. De mannen drongen gewa pend met vermoedelijk twee vuur wapens de boekhandel waar het agentschap is gevestigd binnen Terwijl een van hen het aanwezige personeel, twee meisjes en een chef. onder schot hield, maakte de tweede zich meester van het geld. Simpkins „Een noodge val, Simpkin», roep snel de zatter Geheim bijna halve eeuw bewaard door R. N. Degens

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9