Retour New KLM wordt York per goedkoper 'PPR moet minder gaan vergaderen' Akkoord nü f16,50 Personalia Protest Rotterdam tegen verhoging prijs tram en bus Wat vrouwen van het geslachtsleven verlangen Uitkering gemeentefonds 372 procent reëel omhoog Bijwerking van middel tegen suikerziekte Justitie ontdekt miljoenenzwendel John en Angie Newcombe bij uw boekhandel Nieuwe mijnenvegers Buit 90 mille na kledingdiefstal Meer coupe's in trein voor niet-rokers Hoogste boete wegens fraude Zestienhoven vervangen door Dinteloord' Vorig jaar minder werklozen in bouw Westerterp wil ,punten-rijbewijs' „Bisschop" wordt niet uitgeleverd Verdronken bij pootjebaden Ufet Beste Speciale commissie doet aanbevelingen voor toekomstig partij-beleid BINNENLAND Trouw/Kwartet 3 'an een onzer verslaggevers iMSTERDAM Het ministerie an volksgezondheid ls bezig met nderzoek naar schadelijke bijwer ingen van fenformine, een middel egen suikerziekte dat door de Ame- Ikaanse overheid maandag verbo ten is. Ilnister Califano van volksgezond- ieid gaf de Amerikaanse artsen 90 lagen de tijd om de betrokken pa- lënten een kleine 400.000 over e schakelen op andere medicijnen f een passend dieet. Het was de erste keer dat het ministerie ge- iruik maakte van de bevoegdheid tot zo'n verbod, die vijftien Jaar ge leden bij de wet werd ingevoerd. Califano verklaarde dat elk jaar uit stel van de maatregel volgens de meest optimistische schatting tien en volgens de meest pessimistische zevenhonderd mensenlevens zou kosten. De betrokken bijwerking is melkzuur-acidose. een ophoping van melkzuur in het bloed die kan lelden tot een totale ontregeling van de lichaamshuishouding. Volgens een woordvoerder van de Diabetesvereniging Nederland be staat bij de artsen hier al de neiging om minder vaak fenformine voor te schrijven met het oog op mogelijke gevaar van melkzuur-acidose. Ze proberen het eerst met voedings- voorschriften, en als dat onvoldoen de helpt met Insuline. Ook wanneer behandeling met me dicijnen geprefereerd wordt, is fen formine niet het eerste en zeker niet het enige middel dat de arts ter beschikking staat Fenformine, dat in Noorwegen en Canada al uit de handel is genomen, is in Nederland verkrijgbaar onder de merknamen Dlbotin, Dipar en Olucopostin. Voor veranderingen in de medicatie is. zeker bij suikerziekte, overleg met de arts noodzakelijk. ■Jaar aanleiding van plan-Skytrain: 'an een onzer verslaggevers iMSTELVEEN De KLM wil komend najaar haar retourtarie- n en op New York met 111 gulden verlagen en daarmee op 925 ulden brengen. Wanneer de rijksluchtvaartdiensten van Neder- en and en Amerika daarvoor toestemming geven, zal het nieuwe arief per 1 oktober ingaan. lanleiding tot dit initiatief is het lan van de Britse luchtvaartmaat- chappij Laker Airways per 1 okto- er een zogenaamde goedkope op- tapdienst tussen Londen en New 'ork te beginnen, de Skytrain. Deze jndienst, die zeven maal per week rordt gevlogen en slechts 650 gulden n ,ost, onderscheidt zich van andere id, jjndiensten behalve door de prijs ok door het boekingssysteem. Men lan maar zes uur voor vertrek boe rt en; is het vliegtuig vol dan moet of aen wachten tot de volgende dag. lm de prijs te drukken worden aan oord geen gratis maaltijden en a rankjes verstrekt Het nieuwe KLM-tarief kent als voorwaarden, dat twee maanden van tevoren wordt geboekt en betaald, terwijl de verblijfsduur niet korter dan 14 dagen en niet langer dan 45 dagen mag zijn. Verwacht wordt, dat andere lucht vaartmaatschappijen het voorbeeld van de KLM zullen volgen. British Airways heeft dit al aangekondigd. De Individuele verlaging door lucht vaartmaatschappijen is mogelijk doordat op de vorige week in Genève gehouden IATA-vergadering geen overeenstemming over een gezamen- I Vervolg van pagina 1 Dat fonds zal nu, zo als de PvdA steeds heeft gewild. C bestaan voor een grote meerderheid uit vertegenwoordigers van de vak-' beweging, aangevuld met vertegen woordigers van de overheid. Fonds-bestuur iar CDA-fractieleider Van Agt verklaar- de hierover, dat het hebben van werkgevers in het „fonds-bestuur" hlet meer zo belangrijk is, doordat hu is bepaald, dat de bestemming fan het collectieve VAD-deel uitslui- lend pensioenvoorzieningen zal zijn. Bovendien wees Van Agt erop, dat ls ie- afgesproken dat bedrijven in beroep ie. tullen kunnen gaan op bepaalde be- tlissingen van het „fonds-bestuur". Ipe afspraken die de fractieleiders gisteravond hebben gemaakt, lelden >r toe, dat van de totale opbrengst fan de VAD ongeveer dertig procent lal gaan naar de werkgevers in de Irtnstmakende bedrijven zelf. en on geveer zeventig procent naar het col lectieve VAD-fonds. Doordat het terstgenoemde deel (dertig procent) an tftrekbaar zal zijn voor de winstbe- an lasting, levert dit voor de bedrijven :ht ten lastenverlichting op van vijftien of procent van hun totale VAD-af- »id |lracht. De 37- CDA-fractieleider Van Agt vertelde >ok nog, dat hij aan het eind van het jesprek gisteravond over de VAD beeft voorgesteld, dat informateur Li- Mbeda de verdere besprekingen zal od- voortzetten over het tweede memo- tel. randum van de ex-formateur Den fjyl. Dit memorandum gaat over in komensmatiging (twee Jaar nullijn) en eventuele bezuinigingen op col- ers lectieve uitgaven (overheid, sociale lie- uitkeringen). De PvdA heeft zich len hiertegen verzet, want die partij wil 90- nu, dat Den Uyl weer als formateur lie draad zal kunnen opvatten. Van Agt had de indruk gekregen, dat Albeda zelf voortzetting van zijn ar- beid niet zo ziet zitten, wanneer hij us, toch nauwelijks kans op succes zou hebben door het verzet van de PvdA tegen zijn aanblijven als informa teur. 1MSTERDAM (ANP) De felle brand die in mei het grote opslag ent Pand van de firma Oma (Overdekte Markt Aanbiedingen) in Zwanen- öurg in de as legde blijkt het voorlo- nte ?ige sluitstuk te zijn van een miljoe- sse aenzwendel, waaraan minstens acht thi- malafide BVs op lucratieve wijze uilc nebben deelgenomen. Ruim 100 le- ;en reranciers, die aan deze BV's goede- óu- ren hebben geleverd, zijn gedu- elct Peerd. Zij kunnen naar hun geld (luiten. De BV's bleken onder lei ding te staan van een klein groepje flessentrekkers, van wie er in de van iigelopen twee weken tien zijn gear- MU h de afgelopen week waren bij het ^tinderzoek naar de brand van de eeniandelsonderneming OMA. waar- eeftjan de gearresteerde bokser R. L. ver*!irecteur was sinds 1 januari, aan prijzingen van opzettelijke brand- "eb|tichting gevonden. Bovendien metitwam aan het licht, dat de directeur uti-)ij de verzekering een schadevorde ring had ingesteld voor verbrande l"ts{oederen ter waarde van een mil- iaar oen gulden, terwijl getuigen nu ver- vanoaren, dat er in het afgebrande fler->and hoogstens voor 1 ton aan goe- leren aanwezig was. Daarmee laad- L. de verdenking op zich van een ^^oging tot oplichting van de verze- lering. (ADVERTENTIE) Tennis vereenvoudigde instructie voor ouderen en jongeren met 60 tekeningen en 100 foto's pdjs na 30-9-1977 f24,50 Accent De hoofdredactie van het weekblad Accent wordt per 1 augus tus uitgebreid met de heer Edo Brandt (32), tot voor kort correspon dent in de Verenigde Staten voor De Telegraaf. De hoofdredactie van Ac cent bestaat dan uit Hans Knoop, Edo Brandt en adjunct-hoofdredac teur Arnold Burlage. Nieuwe leerstoelen Aan de Utrechtse stichting tot bevordering van obstetrie en gynaecologie is toestemming verleend om een leer stoel in de leer van de menselijke vruchtbaarheid aan de universiteit van Utrecht in te stellen. De stich ting heeft dr. J. Kremer (53) be noemd in de functie van bijzonder hoogleraar voor deze leerstoel. Aan de stichting voor medische sexuolo- gie is toestemming verleend, een leerstoel in de medische sexuologie in te stellen. Tot bijzonder hoogle raar is benoemd dr. H. Musaph (62). Dr. Musaph is sinds 1975 hoofd van dp polikliniek voor sexuologie van het academisch ziekenhuis in Utrecht. Hoogleraren Ir. H. P. S. van Lchui- zen ls benoemd tot gewoon hoogle raar aan de afdeling der civiele tech niek van de technische hogeschool Delft om onderwijs te geven in de algemene civiele techniek. Met in gang van 1 september volgend jaar is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan dr. F. J. Tempel als gewoon hoogleraar aan de gemeen telijke universiteit van Amsterdam. Dr. R. Prins van het Koninklijke Shell Laboratorium in Amsterdam is benoemd tot gewoon hoogleraar in de afdeling der scheikundige technologie aan de technische hoge school in Eindhoven. Hij gaat onder wijs geven in de anorganische che mie. Van der Giessen-De Noord te Alblasserdam gaat mijnenvegers in opdracht van het ministerie van defensie bouwen. Gisteren verleende minister Stemerdink voorwaardelijke opdracht" voor twee van deze schepen. Het is de bedoeling dat Van der Giessen er vijftien bouwt. Meer nieuws hierover op de pagina economie. lijk tarief kon worden bereikt. Dit betekent, dat andere maatschappij en in principe nog onder het tarief van de KLM kunnen gaan zitten. Van onze correspondente PUTTE (N.B.) Bij een kledingma gazijn te Putte (nabij Roosendaal) is gisterennacht voor ongeveer negen tigduizend gulden aan kostuums en spijkerkleding gestolen. De daders kwamen binnen door een ruit uit de voordeur te halen. Ieder spoor ont breekt verder. Het speciale rijkspolitie-team dat zich met textieldiefstallen bezig houdt, stelt een onderzoek in.- UTRECHT ANP De Ne derlandse Spoorwegen zullen nog dit Jaar het aantal coupe's voor net-rokers opvoeren, zo dat de verhouding met de rookcoupe's tenminste fifty- fifty zal zijn. Bij het overgrote deel van het reizigersmaterleel zal een aantal asbakken wor den weggehaald of afgesloten. Bij treinstellen, die wat het aantal zitplaatsen betreft, niet precies in twee delen zijn op te -splitsen, zal meer ruimte wor den geboden aan niet-rokers. Op het ogenblik is de verhou ding tussen rook- en niet-rook- coupe's in de meeste gevallen drie op één. Volgens Ns moet deze verhouding worden ver anderd om haar ten gunste van de groep niet-rokers „beter in overeenstemming te brengen met de actuele situ atie." Kabinet komt niet met nieuw beleid Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet heeft besloten omdat het demissi onair is geen nieuw beleid te ontwikkelen met betrekking tot de uitkeringen uit het Gemeentenfonds. Dat houdt in dat voor 1978 deze uitkeringen aan de gemeentelijke overheid met 3,5 procent reëel zullen stijgen, terwijl daarnaast 45 miljoen extra onder de gemeenten wordt verdeeld. Evenals in 1976 en 1977 zullen de gemeenten ook in 1978 een bedrag van vijftig miljoen krijgen om de moeilijke personeelskosten-situatie op de gemeentelijke sociale diensten beter het hoofd te kunnen bieden. UTRECHT (ANP) De maximale straf van 20.000 gulden boete heeft de rechtbank in Utrecht uitgespro ken tegen de Utrechtse boekhouder J. van der G. Deze had in vijf jaar ruim 288.000 gulden achterover ge drukt. Zijn praktijken kwamen aan het licht toen hij betrokken raakte bij een verkeersongeluk. Een plaats vervangende boekhouder stuitte bij zijn tijdelijk werk op een dossier met het etiket „fraude-map", die een gedetailleerd verslag bevatte van de verduisteringen. Officier van Justitie mr A. Herstel had vierduizend gulden boete geëist en een gevangenisstraf van zeven maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Volgens mr Herstel was de meelijwekkende en ziekelij ke spaarzin van Van der G. de belangrijkste drijfveer. De bijna drie ton was belegd in spaarbrieven en brachten samen met het gespaar de kapitaaltje van Van der G. zijn totaal vermogen op zeven ton. Met dit geld kon hij de schade voor zijn ex-werkgever vergoeden. Deze was met rente-verlies en onkosten voor een accountants-onderzoek opgelo pen tot een half miljoen gulden. De raadsman van Van der G., mr A. Schellert, had het Utrechtse accoun tantskantoor Moret en Limpberg als mede-schuldige aangewezen. Vol gens de advocaat hadden deze ac countants de boeken van zijn cliënt niet behoorlijk gecontroleerd en over de administratieve opzet nooit een opmerking gemaakt bij Van der G's werkgever, die alle verantwoor delijkheid voor de boekhouding in één hand legde. Mr Schellart zei dat hij zijn kritiek op het accountants kantoor ook zal „vertalen" in een klacht. In een circulaire aan de gemeente besturen schrijven de minister De Gaay Fortman (binnenlandse zaken) en staatssecretaris De Goede (finan- Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Minister Wester terp van verkeer en waterstaat ziet de vestiging van een regionale luch thaven bij Dinteloord als een moge lijke ter vervanging van het vlieg veld Zestienhoven. Het gemeente bestuur van Rotterdam dringt al jaren aan op sluiting van dit vlieg veld wegens de geluidshinder. Bo vendien heeft Rotterdam de grond nodig voor het opzetten van een wijk met zo'n 9000 woningen. de minister, die zich voorheen altijd tegenstander toonde van sluiting van Zestienhoven, heeft nu ver klaard, dat dat vliegveld voor Rot terdam steeds meer onaanvaard baar wordt. Hij is echter van me ning, dat groot-Rotterdam als we reldhaven niet zonder vliegveld kan. Vandaar dat hij nu de Rijks-lucht vaartdienst opdracht heeft gegeven te onderzoeken of er bij Dinteloord een regionale luchthaven zou kun nen komen. Wethouder J. Mentink van Rotter dam liet gisteravond weten blij ver rast te zijn met dit nieuwe stand punt van de minister. Anderzijds vreesde hij, dat het nog wel tien tot vijftien jaar zou kunnen duren, voordat deze regionale luchthaven er komt. „En zolang kan Rotterdam echt niet wachten", aldus wethou der Mentink. „Die grond hebben we gewoon nodig voor woningen". ciën) dat de prijscompensatie van 1977 van vier procent is bijgesteld naar zes procent. Deze verhoging werkt door in de Jaren na 1977. Voor de financieel zwakke gemeen ten (de zogenaamde artikel-twaalf- gemeenten, die een extra uitkering krijgen uit het Gemeentenfonds en die financieel voor een belangrijk deel onder curatele staan van de rijksoverheid) geldt in 1978 een ver hoging van rioolrecht en reinigings recht met 6,5 procent. Voor reini gingsrecht komt het minlmum-hef- fingsbedrag nu op 55 gulden en voor rioolrechten in gemeenten met een zuiveringsinstallatie op 208 gulden en zonder zuiveringsinstallatie op 104 gulden. Als de „artikel-twaalf-gemeenten" de onroerendgoed belasting hebben ingevoerd, moet die in 1978 tenmin ste 186 gulden gemiddeld per woning bedragen. Hebben ze deze belasting nog niet ingevoerd dan moet het minimum van de grond- en persone le belasting, de straatbelasting en assurantiebelasting gemiddeld mini maal 163,50 per woning bedragen. In een voorlopige reactit toont de Vereniging van Nederlandse Ge meenten zich niet ontevreden over de beleidsvoornemens van het kabi net voor 1978. Alleen de zes procent prijscompensatie voor 1977 vindt de VNG aan de magere kant. UTRECHT Het aantal dagen, waarover het Sociaal Fonds Bouw nijverheid vorig Jaar een WW-uitke- rlng heeft uitbetaald, daalde met 39 procent van 5.9 tot 3.6 miljoen. Het aantal uitkeringsgevallen vermin derde tot 61.500 en de gemiddelde uitkeringsduur nam af van 64 tot 59 dagen. Aan het eind van het Jaar kregen 18 500 bouwvakkers een WW- uitkering, tegen 25.400 eind 1975. Het aantal werknemers in de bouw nijverheid zo meldt het jaarver slag van het SFB ging in 1976 minder snel achteruit dan het Jaar ervoor. De totale bezetting daalde met 8.500 man tot 231.000. Er waren 20.500 zieken en 19.000 mensen in de WW, zodat de „actieve" bezetting 192 000 was. Het aantal ziekmeldingen steeg met 1.2 procent tot 348.000, maar het aantal uitkeringsdagen daalde met 4 procent tot 7,16 miljoen. In het kader van de Algemene ar beidsongeschiktheidswet kende het Sociaal Fonds Bouwnijverheid aan zelfstandigen en vroeggehandicap- ten 600 uitkeringen toe (1200 minder dan werd verwacht). Het aantal mensen met een WAO-uitkcring steeg vorig jaar in de bouw van 44.000 tot 48.600. De totale ont vangsten van het SFB zijn in 1976 met bijna 219 miljoen gestegen tot ruim 4.5 miljard en de uitgaven met 350 miljoen tot ruim 4 miljard. DEN HA AO Minister Westerterp van verkeer en waterstaat overwee gt de invoering van een .punten- rijbewijs'. Wanneer men een be paald aantal malen overtredingen heeft begaan punten heeft verlo ren verliest men het rijbewijs en moet men opnieuw examen doen om weer aan het verkeer te kunnen deelnemen. Minister Westerterp zei gisteravond voor de AVRO - televi sie dat hij zijn collega-ministers wil voorstellen, een dergelijk nieuw rij bewijs in te voeren. Hij zei daartoe gekomen te zijn door de stijgende dodencijfers in het verkeer. MAASTRICHT (ANP) - De recht bank in Maastricht heeft de uitleve ring aan België van de 41-jarige Ge rard F. uit Schlnnen niet toelaat baar geacht en zijn onmiddellijke invrijheidstelling bevolen. De man die ex-buschauffeur is noemt zich bisschop van de oud-rooms-katho- lieke kerk en is de afgelopen maan den herhaaldelijk in het nieuws geweest. AMSTERDAM De dollar toonde dinsdag geen enkel teken van her stel. Op alle belangrijke Europese valutamarkten ging de Amerikaan se munt wederom iets naar beneden, waarbij ook het Britse pond werd meegesleept. In Frankfort was de dollarkoers DM 2,2463 wat nog een fractie lager was dan het laagtere cord van maandag. In Amsterdam zakte de dollar 0,4 cent tot 2,407. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het gemeentebe stuur van Rotterdam heeft bij mi nister Westerterp protest aangete kend tegen de tariefsverhoging per 1 oktober voor tram en bus met ge middeld vijf procent. Ook de treln- (ADVERTENTIE) MIDDELBURO (ANP) Bij Vrou wenpolder (Walcheren) ls gisteren het 8-jarige Duitse meisje Kerstin Sarazln uit Reckiinhausen verdron ken. Het meisje werd bij het pootje baden door een golf omver gesme ten en door de stroom weggevoerd. De rijkspolitie heeft nog een zoekac tie naar het meisje ingesteld, doch toen het gevonden werd was het reeds overleden. De Amerikaanse Shere Hite schreef een, inmiddels tol bestseller uitgegroeid, boek: "The Hite Report" Het is een verslag van haar onderzoek hoe de vrouw tegenover het geslachtsleven staat Shere Hite vertelt het een en ander over dit onderzoek en over de onthullende resultaten ervan m één van de 27 I, M., B«.. ,.n AUGUSTUS JL X. vu Readers Digest tarieven gaan met ongeveer dit per centage omhoog. Rotterdam voelt zich achtergesteld bij Amsterdam, omdat deze gemeente dit jaar een verhogingsronde heeft mogen over slaan, waardoor de hoofdstad bij de andere gemeenten naast Rotter dam, Den Haag. Utrecht, Dordrecht, Arnhem. Nijmegen, Groningen en Maastricht lager in tarief kwam te liggen wat betreft het openbaar (ge- meente-lvervoer. De tariefsverhoging, die overigens in april was aangekondigd en waar over we toen al berichtten, is nu van kracht geworden. De verhoging ls erop gericht de (zone-)tarieven voor het openbaar vervoer in het hele land gelijk te trekken. Deze maatre gel past verder in het streven van het rijk de tekorten van de openbaar vervoersbedrijven over te nemen. Voortaan zullen de tarieven één keer per jaar (op 1 oktober), maar dan geldend voor het hele land. worden verhoogd. De nieuwe maatregel van vijf procent past in het prijsbeleid van de regering ten aanzien van de kosten van levensonderhoud. De ta riefsverhoging gaat in tegenstelling tot de andere gemeenten in Amster dam op 16 oktober ln en het gemeen tebestuur van Rotterdam heeft mi nister Westerterp laten weten, dat het deze keer had willen worden overgeslagen. Hoewel de bewinds man heeft toegezegd dit te zullen bekijken, ziet het er naar uit, dat de verhoging ook voor Rotterdam per 1 oktober van kracht zal worden. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De PPR moet minder frequent gaan vergaderen en het democratisch uitgeoefend leiderschap binnen de partij moet aanvaard worden. Ook moeten de leden beter geïnformeerd worden over allerlei zaken. Dat zijn enkele aanbevelin gen van de speciale commis sie uit de PRR onder lei ding van minister Trip die zich bezig gehouden heeft met het analyseren van de verkiezingsnederlaag van 25 mei en het uitstippelen van wegen die de partij weer toe komst moeten bieden. Te veel gepraat De commissie komt tot de conclusie dat er de laatste tijd voor de verkiezingen te veel gepraat is over strategi sche zaken zoals het al dan niet samenwerken met ande re partijen. Gedoeld wordt onder andere op de heftige discussie over regeringssa menwerking met het CDA, die in de kerngroep en de partij ontstond na de val van het kabinet-Den Uyl. Achter af vindt de commissie nu dat dit soort discussies „zowel naar kwaliteit als naar kwan titeit" te veel aandacht heb ben gekregen en dat ze de discussie van Inhoudelijke politieke en organisatorische aard overwoekerd hebben. Ook naar buiten toe ls er te veel aandacht op gevestigd. Dialoog Volgens de commissie ligt de ideologische toekomst van de PPR vooral „in het verste vigen van de dialoog tussen het Joods-christelijk en het (weten- marxistische denken. Deze dialoog dient zowel binnen als buiten de partij plaats te vinden, waarbij tevens aan dacht zal moeten worden ge schonken aan de liberale be ginselen". Over de samenwerking met de PvdA beveelt de commis sie de PRR aan het met die partij gesloten regeerak koord de komende Jaren te handhaven „als belangrijk en bruikbaar uitgangspunt voor een in de komende vier jaar na te streven progressief be leid". Iedere regeringsdaad die uitvoering van dat ak koord is of onderdelen daar van bevordert zal ln de Twee de Kamer dan ook van PPR- zljde een goed onthaal moe ten krijgen, vindt de com missie. Deelname aan de regering, zegt de commissie, moet de PPR niet schuwen, hoewel de kans daartoe uiterst gering is. Inmiddels heeft het hoofdbe stuur van de PPR het rap port van de commissie via een speciaal nummer van het ledenblad PPRAK aan alle leden toegestuurd met het doel een brede discussie uit te lokken. „Ik zet de wekker op vijf uur. Heer lijk, om dan op je eerite vakantiedag weer verder te kunnen alapen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3