Geneesmiddelen zijn niet te duur eneesmiddelen- idustrie =roeit minder snel Giessen-De Noord bouwt mijnenvegers voor marine Vereldtextielgesprek in nieuwe fase Fokker-VFW genoemd als fusiepartner r In nationalisatie geen heil te L ^wachten Import steenkool steeg aanzienlijk Hypothc ïekren te pe r 25 juli 5 jaar 1 jaar Toch bankkrediet voor bezet bedrijf ^-commissaris Haferkamp waarschuwt voor protectionisme Alleen in Rusland steeg staalproduktie Van Duitse Messerschmitt-Bölkow Ruim 1,3 miljoen zonder werk in Engeland Fokker wil F-28 verhuren aan Zuid-Af rika iDAG 27 JULI 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE T rouw/Kwartet P11RHS13 gjg"' Clmiddclen zijn niet te duur in 3Su%nd, meent de Amrobank in idie naar de geneesmiddelenin- i. Met deze conclusie stelt de jch op tegenover de mening van isumentenbond. •iw bnsumentenorganisatie staaft fcning door een vergelijking van >i jzen met andere landen. Dan co 'jat de onderzochte geneesmid- In Engeland en Italië minder Jf zo duur zijn als in Nederland, fee ook in België en in Frankrijk x) Jat goedkoper zijn dan bij ons. 5» i a Js de Amro-bank is het echter iep 4 om uit deze bevindingen de In te trekken dat geneesmidde- crafts ÏNederland te duur zijn. In Italië worden octrooien op geneesmiddelen niet erkend, zodat fabrikanten daar gratis gebruik kunnen maken van het speurwerk dat elders is verricht en betaald. Het gevolg is dat consumen ten in andere landen wat zwaarder worden belast, omdat deze kosten toch op een of andere manier moeten worden terugverdiend. Het betekent ook, dat speurwerk in Italië zelf niet rendabel kan zijn. Als alle landen een dergelijk beleid zouden voeren zou de gezondheidszorg daar stellig onder lei den, aldus de branchestudie van de Amrobank. Geen navolging Ook de Britse National Health Service is bevoegd om onder bepaalde omstan digheden octrooirechten terzijde te zetten. In al de genoemde landen heeft de overheid prijsvoorschriften uitgevaardigd, die deels zeer stringent zijn en aan veel farmaceutische be drijven het leven hebben gekost. De ze gang van zaken verdient, aldus de Amrobank, beslist geen navolging. Een dergelijke druk op de winstge vendheid van producenten en hande laren schept immers het gevaar, dat op het gebied van de veiligheid con cessies worden gedaan. De prijzen van geneesmiddelen zijn overigens de afgelopen jaren in be trekkelijk bescheiden mate gestegen, zodat ze flink bij de prijsindex van de totale gezinsconsumptie zijn achter ge leven. inttr 9, :i ij si i» e* 51 een onzer redacteuren 12.64 oiai ITERDAM Het gebruik van geneesmiddelen zal in de 50,2 je toekomst minder snel groeien, onder meer onder invloed ziekenfondsen en consumentenorganisaties, zo schrijft de '.67 o-bank in een studie over de geneesmiddelen branche. De 137 ip wordt uitgegeven in de serie „Kaleidoscoop van het - -jjifsleven". 3,ts Jacht wordt verder, dat de vraag ito 2 goedkopere geneesmiddelen sg. loco-preparaten of niet-merk- J,ka ^smiddelen) zal toenemen ten 4e van de duurdere merkartike- Jje z.g. speciality's). De rol van de heker als bereider van genees- leien raakt vermoedelijk meer t oo teer op de achtergrond, aldus de !«b P-bank. em op de merkgeneesmiddelen i eerste instantie vooral de grote kanten in Nederland raken. Van her worden daar de specialité's fikkeld, terwijl de kleinere pro- inten sterker zijn aangewezen op oo preparaten. De kans is groot, jo tie grote fabrikanten hun markt- mb leel zullen verdedigen door zich jter op loco-preparaten te rich- <o De onderlinge concurrentie zal $0 rdoor aanmerkelijk toenemen, 2o is de Amro-studie. veel industrielanden spelen zich jelijkbare ontwikkelingen af. Op moment wordt bijna 70 procent de in Nederland geproduceerde Besmiddelen in het buitenland jocht. Hierdoor zal het toekomst- pectief voor de export waar- jnlijk minder rooskleurig wor- I Uitbouw in de derde wereld t moeilijk zolang de levensstan- jd er niet snel stijgt. e periode tussen 1967 en 1976 is imzet van de farmaceutische in- trie met gemiddeld 12,1 procent :m jaar gestegen tot bijna 1,7 mil- 'ot6gulden. In de komende jaren zal jo J industrie echter wel rekening ten houden met een veel be- ro jidener groei dan voorheen en toenemende druk op de rentabi- L Niettemin zijn de vooruitzich- riiet ongunstig. Er kan gerekend #-«rten op een redelijke aanwas, die een doorbraak in het speurwerk o sterk kan worden opgevoerd. 1 ligt een blijvende kans voor de 2 istrie. Tegen tal van ernstige ten zijn namelijk nog altijd geen o Itieve geneesmiddelen ge- 5 *en- o ns land hebben ongeveer 50 be- o 'en zich toegelegd op de genees- flelenproduktie. De branche telt )0 arbeidsplaatsen. De Neder- ise industrie heeft zich op een lief klein aantal produktgroepen jncentreerd en heeft daarmee op wereldmarkt een sterke positie in op te bouwen. Het gaat vooral hormoonpreparaten, kinine en verwante verbindingen en antibioti ca. De handelsbalans van de farma ceutische produkten vertoont een stevig en groeiend uitvoeroverschot van thans ruim 300 miljoen gulden (1976). Karakteristiek voor de farmaceuti sche industrie is, dat zij leeft bij de gratie van haar speurwerk. Dit vergt niet alleen veel geld, maar ook veel geduld. Volgens de Amro-studle duurt de ontwikkeling van een nieuw medicament nu gemiddeld ruim 9 jaar. Daarop komt een regi stratieperiode van 2 tot 4 jaar. Gege ven de vaste looptijd van octrooien van 18 jaar resteert voor de industrie een periode van 5 tot 7 jaar om de investering terug te verdienen. De hoge risico's en investeringen kun nen alleen bij voldoende grote be drijfsomvang worden gedragen. De kleinere bedrijven hebben het in dit opzicht niet gemakkelijk. Het aantal geregistreerde geneesmiddelen is de laatste jaren afgenomen van 4.305 merkgeneesmiddelen in 1968 naar 3.518 in 1975. Deze daling houdt ver band met strengere toelatingseisen. Parallelimporten Uitgebreid wordt in de Amro-studie ingegaan op de zogenaamde parallelimporten (de import van grossier naar grossier, die goedko per is dan de import van fabrikant naar grossier. Deze kwestie speelt in de invoer van valium en librium.) Volgens de Amro-bank is het twijfe lachtig of parallelimporten inder daad de kosten van de gezondheids zorg verlagen. De prijsvergelijkin gen beperken zich tot een paar goed lopende merkgeneesmiddelen en gaan voorbij aan het feit, dat de groothandel die zijn geneesmidde len van buitenlandse fabrikanten betrekt, verplicht is nagenoeg het hele assortiment te voeren. In dat assortiment bevinden zich niet al leen produkten met een snelle om zet, maar ook merkgeneesmiddelen die traag worden omgezet, bijvoor beeld geneesmiddelen met een klein indicatiegebied, die voor de patiënt van levensbelang zijn. Als door pa rallelimporten de krenten uit de pap worden gepikt zullen de totale kos ten van de dieilstverlening op een geringere omzet verdiend moeten worden, zodat tegenover prijsverla gingen van sommige artikelen prij sverhogingen van andere komen te staan. De geneesmiddelindustrie in Nederland biedt werk aan 13.000 personen. Op de foto het steriel maken van ampullen. De „Kaleidoscoop"-publicatie gaat verder nog in op de kritiek die de geneesmiddelenindustrie nog steeds te verduren heeft. Beweerd wordt, dat het speurwerk te zeer is gericht op commerciële doeleinden en te weinig op het vinden van werkelijk werkzame stoffen, dat de noden van de derde wereld veronachtzaamd worden omdat de industrielanden betere markten bieden, dat de in dustrie op onoorbare wijze invloed tracht uit te oefenen op artsen en dat ze lapmiddelen levert, die op symptomen zijn gericht in plaats van op bestrijding van (sociale) kwa den. De conclusie wordt dan getrok ken dat de produktie van genees middelen dient te worden genatio naliseerd. Merkwaardig De Amro-bank vindt de kritiek, dat het speurwerk te zeer op de commer cie is gericht, nogal merkwaardig. Industrieresearch is altijd commer cieel gericht, maar bij andere bedrijfstakken wordt dat niet laak baar geacht. Bovendien is het, aldus de Amrobank, niet waar dat deze oriëntatie vernieuwing in de weg staat. Veruit het grootste deel van de nieuwe geneesmiddelen is door de industrie ontwikkeld. Het verwijt ten aanzien van de be hoeften van ontwikkelingslanden is volgens de Amro-studie al even merkwaardig. Tegen zeer veel tropi sche en andere ziekten in ontwikke lingslanden zijn geneesmiddelen ontwikkeld. Dat in de derde wereld de gezondheidszorg niet optimaal functioneert kan de industrie niet worden verweten, meent de Amro bank. Met betrekking tot de kritiek dat de geneesmiddelenindustrie slechts lapmiddelen levert tegen ziekten, die door een sociaal stelsel worden veroorzaakt (prestatiedruk, die tot fysieke en mentale kwalen leidt), vraagt de Amro-studie zich af of een andere maatschappij tot minder spanningen zou lelden. Dit wordt betwijfeld en „dat de patiënten van vandaag dan maar zonder genees middelen moeten voorttobben tot dat utopia is gerealiseerd, lijkt ook voor hen die eraan geloven een hard vochtige conclusie." Nationalisatie Volgens de samenstellers van de Amro-studle is het niet aanneme lijk, dat nationalisatie enig voordeel biedt. Kostenvoordelen in de pro duktie zouden hoogstens door verre gaande centralisatie bereikt kunnen worden, maar zelfs dat is twijfelach tig omdat ook thans weinig dubbel werk wordt gedaan. Op verkoopbe vordering besparen zou voor de nationale geneesmiddelenindustrie een ernstig nadeel meebrengen ten opzichte van buitenlandse fabrikan ten, die toch al het merendeel van de Nederlandse markt beheersen. Be zuiniging op research zou op den duur rampzalig zijn. Een nationale industrie zou inderdaad meer voor de derde wereld kunnen doen, mits de belastingbetaler de kosten draagt. Maar onder deze voorwaar de zou de particuliere industrie dat ook kunnen, aldus de studie. de conclusie nadat vier weken •handelen in Genève over een zgn. „multivezelakkoord" dit einde op niets is uitgelopen. De ustrialiseerde landen aan de ant en de ontwikkelingslanden hzijds konden het niet eens wor- terwijl binnen de industrielan- ook meningsverschillen bleven *°ian. s ijoude vezelakkoord dat op 1 ja- 1974 van kracht was geworden «a ondermeer in dat ieder land e Slicht was zijn maximum aan in meren textielgoederen ieder jaar met 6 procent te vergroten. Deze grens bleek in de praktijk vooral voor de landen van de Europese Ge meenschap van veel betekenis. Azia tische landen en vooral Hongkong, Taiwan en Zuid-Korea hebben in de EG een belangrijk afzetgebied ge vonden en van de mogelijkheid om Jaarlijks 6 procent meer naar dit gebied te exporteren maakten zij dan ook dankbaar gebruik. Door het zeer lage loonpeil in landen als Hongkong hadden deze staten alle gelegenheid inderdaad ten volle ge bruik te maken van de toegestane 6 procent groei van de import binnen de EG. Concurrentie In de Europese textielindustrie wordt nu al enkele jaren geroepen om een beperking van de textielin- voer. Vooral voor producenten van vrijetljdskleding. blouses, onder goed en bijv. T-shirts, in het alge meen dus eenvoudige produkten, is het moeilijk concurreren tegen de goedkope Aziatische import en de werkgelegenheid in deze sector is niet onaanzienlijk aangetast. Andere artikelen zoals herenkostuums ko men slechts in geringe mate uit Azië maar op dit en ook andere deel terreinen hebben de Europese fabri kanten weer te lijden onder een trend naar minder formele kleding. Daardoor is het traditionele afzetge bied kleiner geworden. Hoe dit ook zij, dp Europese textiel fabrikanten hebben in zoverre ge hoor gekregen bij de autoriteiten in Brussel dat de EG-delegatie in de onderhandelingen over een nieuw multivezelakkoord een blijvende 6 procent importgroei onaanvaard baar hebben genoemd. De ontwik kelingslanden willen echter niets lie ver dan het huidige akkoord onge wijzigd verlengen. Dat de onderhan delingen in eerste instantie mislukt zijn, is in feite aan dit meningsver schil te wijten. Voordat de deelnemers aan de con ferentie in Genève uiteen gingen, hebben zij in ieder geval de principe afspraak gemaakt dat het huidige multivezelakkoord moet worden verlengd met de mogelijkheid van wijzigingen. Dat geeft de EG maar ook bijvoorbeeld de Verenigde Sta ten de mogelijkheid tot de bilaterale onderhandelingen die hierboven zijn genoemd, waarna de conferen tie in december hervat kan worden. Een kleine groep van ontwikkelings landen onder leiding van India en Brazilië is zich blijven verzetten te gen deze afspraak omdat naar hun mening de kans op ongewijzigde voortzetting van het akkoord nu vrijwel verkeken is. Ook Frankrijk is tegen omdat dit land een gunsti ger onderhandelingspositie voor de EG verlangde. Werkgelegenheid In textielkringen vreest men dat een uitblijven van een nieuw vezelak koord na 31 december de werkgele genheid in de EG kan aantasten van 1,6 miljoen textielarbeiders. De dan ontstane toestand van volledige vrijhandel zou In Nederland 15.000 mensen hun baan kunnen kosten, zo heeft de heer L. Kusters van de Nederlandse Economische Vereni ging voor de textielindustrie (NE- VEC) verklaard. De kans bestaat echter ook dat het niet tot standkomen van een nieuw akkoord geen ongebreidelde vrij handel tot gevolg heeft maar een uitgebreid stelsel van beschermen de maatregelen. Europees commis saris Wilhelm Haferkamp heeft da^r ernstig voor gewaarschuwd. Protec tionisme zou voor de EG, die Im mers exporteur nummer één in de wereld is, een levensgevaarlijke situ atie opleveren, meende Haferkamp. die binnen de Europese Commissie belast is met de externe betrek kingen. Volgens Haferkamp kan de EO zich geen protectionisme op grote schaal veroorloven omdat er dan eveneens een intern protectionisme zou ont staan, dat wil zeggen bij de handel tussen de lidstaten onderling. „Dit zou het einde van de Gemeenschap betekenen". Haferkamp zei verder ondermeer: „Handel is geen eenrich tingsverkeer. Als wij in de EG tex- tielmachines vervaardigen en die vervolgens exporteren, moeten we niet vreemd opkijken als daar elders textiel mee wordt gemaakt". DEN HAAG (ANP) De Import van steenkool uit de Sovjet-Unie en Po len is de laatste maanden, in verge lijking met de overeenkomstige pe riode van 1976. aanzienlijk toegeno men, aldus blijkt uit een overzicht, van het Bureau voor de Statistiek van de Europese Commissie. Ook de invoer uit Australië steeg aanzien lijk, maar die uit de Verenigde Sta ten minder. De Nederlandse invoer uit de Sov jet-Unie, in 1975 nog nihil en in 1976 63.000 ton, bedroeg de eerste vier maanden van dit Jaar 26.000 ton, die uit Polen, in 1975 739.000 ton en vorig Jaar 662.000 ton, bedroeg de eerste vier maanden van dit Jaar* 300.000 ton, tegen 163.000 ton in de eerste vier maanden van 1976. Ook de import uit Australië, in 1975 516.000 ton en vorig Jaar 604.000 ton, steeg de eerste vier maanden van dit- jaar aanzienlijk: 227.000 ton tegen 99.000 ton in de eerste vier maanden van 1976. De invoer uit de Verenigde Staten, met 1.488.000 ton in 1975 en 2.258.000 ton in 1976 de belangrijk ste leverancier, nam toe, zij het in geringer mate werd de eerste vier maanden van 1976 640.000 ton inge voerd. De eerste vier maanden van dit jaar bedroeg de invoer 766.000 ton. Uit andere EG-landen voerde Neder land in 1975 1.202.000 ton in, in 1976 890.000 ton. De eerste vier maanden van dit Jaar werd uit deze landen 302.000 ton ingevoerd, tegen 238.000 ton in de overeenkomstige periode van 1976. Naam bank Rente vast gedurende: Afsluitprov. (procenten) Rentepercentages met zonder gemeentegarantie ABN 1.5 1.5 9.- 8.75 9- 8.75 AMRO-Bank 5 jaar variabel 1.5/2.- 1.5/2- 9.25 9- 9.25 9- Bouwfonds 30 jaar 5 Jaar 2 Jaar 1.5 1.5 1.5 9.4 89 8.7 9.4 8.9 8.7 Centraal Beheer 10 jaar 89 8.9 Ennia 10 Jaar - 8.9 9.1 Nat. Nederl. 10 jaar 5 Jaar 8.9 8.9 9.1 9.1 Rabobank (adviesrente variabel 1.25 9.- 9.- Rabo-Hyp. Bank 5 Jaar 1.5 9.25 9.25 RPS 5 jaar 1.- 8.75 8 75 Stad A'dam 5 Jaar 1.- 8.75 8.75 Westland/ Utrecht standaard no risk budget Geldt voor alle 1 NVBL Ook dit keer zijn hypotheekmarkt fa (Publikatie samen foort). 5/10 Jaar 5/10 Jaar variabel «vensverzekeri Lie rentepercer lijft een stabit gesteld door 2.- 2.- 2.- igmaatschappi tages gelijk aai 1 beeld vertont e Vereniging 8.9 9.3 8.9 en die lid de vorige n. Jigen Hui. 9.1 9.5 8.9 zijn van de opgave. De in Amers- DEN HAAG (ANP) Minister Stemerdink van defensie heeft aan Van der Giessen-De Noord in Alblasserdam de voorwaardelijke opdracht verleend voor de bouw van twee mijnbestrijdingsvaar- tuigen. De twee schepen zijn de eerste in een reeks van vijftien. Het totale project levert Nederland zevenduizend manuren werk op en de kosten per schip zijn veertig miljoen gulden. I een onzer redacteuren STERDAM Bilaterale Verhandelingen tussen de 'opese Gemeenschap en w wikkelingslanden, dus ge- Q#vtkken tussen de EG en ie- ,3gland afzonderlijk, zullen de f nationale textielhandels- rekingen uit het slop moe- se,, halen. Pas wanneer deze pacten dit najaar bevredi gd verlopen, is er kans dat de 'Verhandelingen over een J®Éwe overeenkomst inzake Wereldhandel in textiel en 4$ls tegen het einde van dit met succes bekroond kun- i4o worden. In Alblasserdam komt een speciale montagehal voor de bouw die per schip ongeveer twee jaar duurt. De details van het definitieve contract moeten overigens nog worden uitge werkt. Van der Giessen-De Noord kan bij seriebouw twee a drie sche pen per jaar opleveren. De bouw van de vijftien schepen in met glasvezels versterkt polyester is in de defensienota van 1974 al aange kondigd. In 1975 gingen de marines van Frankrijk, België en Nederland een samenwerkingsverband aan om te komen tot een gestandaardiseerd type schip in hun vloten. Andere landen kunnen alsnog aan dit sa menwerkingsverband meedoen. Voordeel ervan zijn lagere kosten en gemakkelijker onderhoud, wat de le vensduur van de schepen ten goede moet komen. De drie deelnemende landen krijgen een gelijkwaardige economische in breng. Nederland levert de hoofd voortstuwing (onder andere diesel motoren van Stork-Werkspoor, tand wielkasten van Rademaker en schroefassen en schroeven van Lips). ROTTERDAM In de afgelopen vijf jaar heeft van de vijf grootste staalproducerende landen alleen de Sovjet-Unie haar produktie ver hoogd. Vorig Jaar leverde het land 147 miljoen ton Ijzererts tegen 125,6 miljoen ton ln 1972. Hiermee heeft Rusland de Verenigde Staten van hun leidende positie beroofd. Ameri ka produceerde vorig jaar 116,3 mil joen ton Ijzererts. Dit ls aanmerke lijk minder dan wat het land vier jaar geleden opbracht: 136,5 miljoen ton. Het Instituut voor Zeevaartverkeer in Bremen, dat deze cijfers ln een rapport vermeldt, stelt de totale we reldproductie van staal op 683,5 mil joen ton in 1976. Dit betekent een teruggang ten opzichte van 1974, toen een produktie van 707,7 mil joen ton werd bereikt. In vergelij king met vijf Jaar geleden is er spra ke van een geringe stijging met 8,4 procent. Deze toeneming is te danken aan de stijgende produktie van de Sovjet- Unie. De vier andere grote staalpro ducenten, Amerika, Japan. Duits land en China, zagen hun levering van ijzererts de laatste jaren terug lopen. Japan produceerde vorig jaar 107,4 miljoen ton. Het land bereikte zijn grootste productie ln 1973 met 119,3 miljoen ton. In West-Duitsland liep de levering van Ijzererts terug van 53,2 miljoen ton in 1974 tot 42,4 miljoen ton vorig Jaar. De Volksre publiek China produceerde ln 1976 26 miljoen ton ijzererts. Dit is een half miljoen minder dan het jaar daarvoor. Frankrijk levert de apparatuur voor het opzoeken en vernietigen van mij nen en de Belgische Industrie werk tuigelijke installaties en delen van de elektrische installatie. DIAMIJ De Nederlandse Mid- denstandsbank heeft zich alsnog be reid verklaard kredieten te verstrek ken aan het bedrijf Dlamlj ln Hoo- gerhelde, dat door twintig perso neelsleden wordt bezet. Dit ls het resultaat van het overleg in Utrecht tussen vertegenwoordigers van de Industriebond NKV en de hoofddi rectie van de NMB. De bank stelt zich de komende tijd garant voor de loon- en produktiekosten. Tot eind augustus gaat het om een bedrag van in totaal tachtigduizend gulden. Het overleg tussen de vakbond en de bank is het gevolg van de oproep vorige week van de bond aan zijn leden om de rekeningen bij de NMB op te zeggen. Aanleiding daartoe was de mededeling van de bank dat zij geen kredieten meer aan het bedrijf, waar diamantboren en -zagen wor den geproduceerd, wilde verlenen. Volgens een woordvoerder van de industriebond NKV is er „een goede mogelijkheid dat volgende maand een definitieve koper wordt gevon den voor het bedrijf". Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De almaar stijgende ontwikkelingskosten voor nieuwe vliegtuigen, waarmede de vliegtuigindustrieën in Europa en in de Ver. Staten worden geconfronteerd, maken dat deze industrieën er bij voortduring op uitzijn hun basis zo breed mogelijk te maken. LONDEN (Reuter) In Juli is het aantal werklozen ln Engeland met 40.900 toegenomen tot 1.393.800, na correctie voor seizoensinvloeden en schoolverlaters niet meegerekend. Het is de sterkste toeneming in één maand tijd sinds november 1975. In die maand steeg het aantal werklo zen met 41.000. In totaal waren er eind Juli in Engeland 1.613.656 men sen werkloos, wat neerkomt op 6.8 procent van de beroepsbevolking. Het betekent een toeneming met 163.901 waarvan meer dan 100 000 schoolverlaters ten opzichte van pind juni. Ook van de kant van Fokker-VFW is meermalen betoogd, dat een nauwe re samenwerking van de vliegtuigin dustrieën in Europees verband daar om gewenst is. Een dergelijke sa menwerking in Europa ls evenwel moeilijker geworden, nu de Franse vliegtuigindustrie (praktisch) gena tionaliseerd is. Iets, wat ook het ge val is met de Engelse. In feite zijn voor een samenwerking ln Europa daarmede alleen de Ne derlandse en de Duitse vliegtuigin dustrie overgebleven. Tegen deze achtergrond moeten dan ook de be richten uit de Bondsrepubliek wor den gezien, die melding maken van een mogelijke toekomstige fusie tus sen de Nederlands-Duitse vliegtuig industrie Fokker-VFW en de Duitse Messerschmltt-Bölkow-Blohm. In kringen van Fokker-VFW kan men overigens beluisteren dat het met een dergelijke fusie voorlopig nog niet zo'n vaart zal lopen. Weder zijds laten de betrokkenen (met name ook de Duitse regering, die grote bedragen heeft gestoken ln al lerlei vliegtulgprogramma's) echter wel zo nu en dan proefballonnetjes op. Daarbij gaat men er bij Fokker-VFW van uit. „dat het niet gebruikelijk is om wanneer Je verliefd bent dit aan de grote klok te hangen. Je reageert pas als Je Je officieel gaat verloven", zo zegt men. Terrein verkennen Men verheelt echter niet, dat als er geld bij moet en dat is met name het geval ln de civiele luchtvaartin- Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL - Fokker -VFW heeft bij het ministerie van economische za ken een aanvraag ingediend voor de verhuur van een F-28 Fellowship aan Zuld-Afrika. Het gaat hier om een contract voor een jaar. Het toe stel zou door de 8uidwes Lugdienst worden ingezet op de route tussen Kaapstad en Namibië. Volgens Fokker-VFW zal het toestel alleen dienst doen voor het vervoer van burgers en niet voor troepen transport. Dit laatste wordt ge vreesd door het comité Zuidelijk Afrika. Dit heeft de minister dan ook gevraagd geen vergunning te verlenen. dustrle, waar de zaken niet goed lopen het praten over reorganisa ties, saneringen en fusies snel toe neemt. Voorlopig is er, volgens Fok ker-VFW. echter alleen nog maar sprake van een terrein verkennen. Messerschmitt-Bölkow-Blohm in München-Ottobrunn werkt voor on geveer 60 procent voor de militaire luchtvaart. Voor de rest is dit bedrijf betrokken bij de produktie van de Airbus, terwijl zij ook een deel van de produktie van de VFW 614, het vliegtuig van de Duitse tak van Fok ker-VFW, voor haar rekening neemt. II1. De VFW-C14, het straalpassagiersvlirgtuig voor de middellange afstand van Fokker-VFW, waarvan er tot dusverre nog maar zestien werden verkocht. Per stuk kost het vliegtuig ruim 11 miljoen gulden. Onlangs sloot Fokker-VFW met Roemenië een overeenkomst, in ket kader waarvan voor dit land honderd vliegtuigen van het type VFW-614 tullen worden gebouwd

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13