Werkloosheid in Nederland UW PROBLEEM OOK HET ONZE De Weerwolf Rijksmuseum exposeert historisch document I Een buitenlandse arbeider eet zijn lunch, terwijl bedrijfssluiting en werkloosheid dreigen. (Bert Nienhuis) Toelichting De moeilijkheid bij toto's van dit genre ls de bijbehorende toelich ting, die niet gemist kan worden. Anders kan de foto van de man in het door sluiting bedreigde be drijf net zo goed een foto over de problematiek van gastarbeiders in bedrijven zijn en bij een man met zijn gezin is het ook niet zonder meer te zien dat hij werk loos is. Eddy Posturaa de Boer heeft dit handig opgelost door in een aantal van zijn foto's krante koppen te monteren, die betrek king hebben op het vastgelegde onderwerp. Bij de overige foto's is de toeschouwer met een slecht geheugen aangewezen op een zeer summier onderschrift. De geëxposeerde foto's schitte ren niet door grote fotografische originaliteit of mooifotografie, iets dat Je bij een historisch docu ment ook nauwelijks mag ver In de wachtkamer van het arbeidsbureau, hoop voor nieuw werk. (Bert Nienhuis) wachten. Toch levert de selectie een tentoonstelling op die zeker de moeite waard ls. Belangstel lenden kunnen tot en met 18 sep tember terecht Waarschijnlijk in het najaar komt er een tentoon stelling van Dolf Toussalnt en Han Singels, die als opdracht de kabinetsformatie en de verkie zingen hebben. WIM JANSEN VRAGEN uitsluitend in envelop eturen neer poetbue S07. Voorburg. Per vreeg een gulden in poetiegele. het tiefet In weerden ven 55 en 45 cte bijvoegen, en beelie' met een de buitenkant opplakken Geheimhouding verzekerd Urletkeenen worden terzijde gelegd: VRAGEN OVER VAKANTIESOU VENIRS: Wij worden tegenwoordig overstroomd met allerlei tekenin gen, dia's rmeestal niet. Ingeraamd) en foto's, vanuit het buitenland meegebrachte spullen, waarbij het verzoek gevoegd wordt, ouderdom, origine en waarde te bepalen. In vele gevallen is dat niet zo moeilijk, maar twijfelgevallen kosten ons zeer veel tijd. Teken bij het kopen van een reproductie aan, in welk mu seum het origineel aanwezig ls en de naam van de kunstenaar. Als u een of ander gebruiksartikel koopt in het buitenland, vraag dan direct, waarvoor het dient en schrijf dat op, enz. enz. Onze ervaring ls dat slechts kenners in staat zijn, dat ene echt antieke voorwerpje te vinden ln die talloze „Victoria bric brac" win keltjes, met stoffige waardeloze troep, waar men in Engeland zijn pondjes kwijt kan en dat die experts de toeristen vóör waren. Koop al leen wat u echt mooi vindt en wat betaalbaar is. Als er vragen zijn, waar u erg mee zit, willen we graag helpen, als dat in onze macht ligt, maar dat kan alleen, als u zelf alle mogelijkheden in uw eigen woon plaats (klokkemakers, tweedehands boekhandelaars, porcelljnwinkels enz. enz.) uitgeput heeft. VRAAG: Ik heb een Chinees servies- je. vrijwel gaaf. Men heeft mij ver tel teld dat het een Lange Lijzen servies is. Zou dit waardevol kunnen zijn? Zo mogelijk wil ik er een paar kopjes bij kopen. De merken aan de onder kant van de kopjes heb ik overgete- kend. Uit de theepot is een klein stukje gebroken, dat ik nog heb. Kan zoiets gemaakt worden? ANTWOORD: Lange Lijzen zijn voor ons onlosmakelijk verbonden aan de bezoeken, die we als kinde ren aflegden bij heel oude en lieve tantetjes en één van de oma's. Een van de oortjes was gelijmd. Nou, dat was een drama! Vandaar dat ik u de raad geef, met het theepotje eens te stappen naar een restaurateur van porceleln, die kan kijken, of het de moeite en de kosten waard is, dit potje te herstellen. Zo niet, dan vindt u op de weekmarkten bij de kopjes en schoteltjestent voldoende materiaal om het servies aan te vul len. Van het merkje is helaas niets te maken. VRAAQ: Wij aten in een hotel ln Frankrijk een gegratineerde groen te: Laltues en branches. Het was erg lekker, maar lk weet niet wat we aten Weet u het misschien? ANTWOORD: Uit ervaring weten we, dat het ln Frankrijk beslist niet gewaardeerd wordt, als men de vrouw des huizes, of liever des hotels vraagt wat men op zijn bord heeft, maar in dit geval is het niet zo moeilijk. Laitue (ons ouderwetse woord Latuw) ls gewone sla. Een klein kropje, waarschijnlijk even op gekookt ln bouillon en uitgelekt, netjes in een schaaltje, met wat ge raspte kaas en paneermeel onder de grüL En Branches betekent: ln zijn geheel verwerkt. U kan ook spinazie tot een bosje binden en zo klaar maken en natuurlijk ook lof. VRAAO: Elke week vind ik in ver schillende bladen een weekmenu, dat kennelijk van één bepaald adres afkomstig ls. Welk is dat adres en wie stelt die menu's samen? ANTWOORD: Zelfs met deze vrli vage gegevens ls het mogelijk u met 100 procent zekerheid het Juiste ant woord te geven: Deze menu's komen voor ln de persberichten van het Nederlands Zulvelbureau (Cort v.d. Lindenstraat 7, Rijswijk ZH). Elke week geeft dit bureau een dergelijk bericht uit. (Er zijn er al 1204 ver schenen-) Elke dag komt er natuur lijk wel iets van de zuivel bij te pas. Vla onze rubriek hebben we nogal eens met dit bureau (en met de zo populaire kooklessen in de zulvel- keukens) te maken en konden daar uit opmaken (hoezeer het ook als zeer conservatief bekend staat) dat het koop-kook-en eetgedrag van de Nederlandse hulsvrouw in deze Ja ren werd beïnvloed. Het ls de moeite waard deze menu's te bewaren ln een schrift of klapper (meteen een register van de recepten aanleggen). VRAAO: In de tuin van mijn zwager leven onder planken wel 20 grote en kleine padden of pon-en, net dikke kikkers. Zijn ze schadelijk. Waar le ven ze van en hoe raak Je ze kwijt? ANTWOORD: WIJ verwijzen naar het artikel van Henk van Halm van zaterdag 19 juni 1976. blz. 21: De Mr. Toad, de „enge Pad", zoals Ernest Shepard die zag. Zo ziet de pad er werkelijk uit padden ln mijn tuin, wrattige krui pers met prachtige ogen. We zonden een fotocopy van dit artikel naar de vragensteller (voor andere belangs tellenden ls er altijd de mogelijk heid, mits men de kop van deze rubriek ter harte neemt. om die eveneens thuis te kriJgenlT Volko men onschadelijk. Ze leven van ke vers, schadelijke torren en slakken, 's Nachts scharrelen ze rond en over- schag schuilen ze onder balken en planken. Padden, evenals kikkers en salamanders zijn door de wet volledig ln bescherming genomen. Doden en vangen ls behalve milieu onvriendelijk. ook strafbaar Om zo te zien, misschien niet aanlokkelijk, maar wie, net als Henk van Halm ze eens ln de ogen kijkt en ze bezig ziet als ze achter de slakken aangaan, kan er geen kwaad meer van horen.. Er zijn veel bakerpraatjes en tover- verhalen over padden ln omloop, die u rustig kan vergeten, maar die laat die padden dan ook maar rustig hun gang gaan. VRAAO: Wij hebben een oude IJze ren kachelplaat, die lang ln een vochtige schuur stond en lelijk ge roest is. Hoe krijgen we de plaat schoon en roestvrij? ANTWOORD: Ik vermoed dat de stukjes, die er afvallen, eerder vuil dan roest zijn, hoewel het laatste natuurlijk wel mogelijk ls. Als u een grote bak heeft, waar het ding ln kan eerst weken met petroleum. Is die bak er niet, dan met oude ln petroleum gedrenkte lappen de plaat bedekken en die lappen nu en dan opnieuw begieten. U ziet dan dat veel van het vuil er gemakkelijk afgaat. Daarna met een oude borstel en schuurzand aan het werk! Als het ergste weg ls, gaat u over op een grove pannenspons en ten slotte op fijne staalwol, tot alles glad ls. WIJ zien deze haardplaten vaak ln het buitenland ln de muren van moder ne landhuizen gemetseld en, o gru wel, glanzend zwart of zilver grijs gelakt Dat is natuurlijk niet de be doeling, u kunt uw plaat het best behandelen met gewoon kachel- zwart VRAAO: Welk merk ketel kan lk het best nemen, nu mijn oude CV-ketel het laat afweten? Het moet wel aardgas zijn. Hoeveel is de bespa ring dan? ANTWOORD: WIJ weten niets af van de woonsituatie, evenmin van het verbruik van de vorige ketel, de beste informatie kunt u dan ook krijgen bij uw eigen gas-en elektrici teitsbedrijf. waar men u precies kan inlichten over alles, wat in uw geval het voordeligst ls. Als u zich dan ook laat voorlichten bij het Bouwcen trum te Rotterdam en u neemt een vertrouwde installateur, om de voor deligste, maar ook de meest aange wezen installatie aan te doen bren gen, Ja dan kan er weinig mis meer gaan. In het wilde weg adviezen ge ven kunnen wij niet. VRAAO: Geen stomerij of wasserij biedt garantie bij het schoonmaken van een suède jasje. Weet u een goed middel? ANTWOORD: Als een goede stome rij of wasserij dat niet aandurft, blijf lk ook liever aan de veilige kant. Probeer het eens met een stevig stuk vlakgom, of met een stuk oud hard wittebrood. Heel fijne staalwol of een schuurplaatje kan ook ge bruikt worden. Nooit wasbenzine. Suède Jassenniet zonder sjaaltje dragen. VRAAO: In de 19de eeuw moesten de soldaten de volgende lengte heb ben: op kousevoeten. 5 voet, 6 duim 2 streep. Hoeveel ls dat? ANTWOORD: Een voet ls ongeveer 30,48 cm. een duim ongeveer 2,54 cm., een streep 3,175 mm. In de Franse tijd werd de Franse stan daardmeter Ingevoerd en zoals alle opgedrongen maatregelen, vond men deze, al was hij ook voortreffe lijk, niet Hollands en wilde men er weer af. Echter de vele stedelijke mogelijkheden om te meten hingen van allerlei nonnen af en een grote verwarring was het gevolg, zodat men op sommige dienstpapleren ln plaats van een meter, een oude el gebruikte (waarbij ook allerlei varia ties mogelijk waren). In plaats van 10 cm., nam men een voet, een vaam of een duim en de streek of streep mocht dan de plaats van de cm Innemen. Volgens de door ons ge noemde afmetingen komt men op een normale lengte uit. Ouderen herinneren zich nog wel het gebruik van de eikenhouten eilestokken, ter wijl ook verkocht werd door mars kramers en dergelijke verkopers, die de binnenkant van de arm (of kor ter) als maat gebruikten. NNSDAG 26 JULI 1977 TROUW/KWARTET RH 9 door Mink van Rijsdijk Honderd jaar geleden spookte het nog in onze contreien en niet zo zuinig. Neem nou de kat die daar iedere avond op de hekkepaal van de ouwe Toon zat. Dat was helemaal geen kat. Wie het wel was? Niemand kon het bewijzen, maar toen de Ruige in een drieste bui eens een schot hagel aan die kat waagde, liep ouwe Toon de volgende dag met zijn hoofd in de lappen. Noem dat maar normaal. Trouwens in de buurt van Toons huis hoorde men 's avonds gedurig een vreemde plons in de sloot. Geloof maar niet dat het een eend of een rat was, als die te water gaan maken ze ander geluid. Nee rondom het huis van ouwe Toon was het niet pluis. Nergens knoerste het hek zo allergriezeligst in de scharnieren als daar. Dat kwam niet door de wind, ze wisten wel beter, de weerwolf zat er achter met zijn «trucjes en pesterijen. Zijn naam noemden ze niet graag, ze praatten over „hem" en dat was voor iedereen duidelijk. Als „hij" op vrouwen loerde moesten ze aan heilige dingen denken, dan waren zei onschendbaar. Al bonkte het hart in de keel en al kon je eigenlijk aan niets, laat staan aan iets heiligs denken, cr zat niets anders op. Natuurlijk liep je je eigen huis voorbij, „hij" hoefde niet te weten waar je woonde, dat was wel zo veilig. Als de mannen onheil vreesden trokken ze hun mes uit de schede, bedacht op een onverwachte aanval van „hem". Niemand zou zo stom zijn dat mes in de rechterhand te houden. „Hem" kon je alleen met de linkerhand treffen, dat wist iedereen. Die donkere herfstavond dat Dirk langs het huis van de ouwe Toon moest, voelde hij dat er op hem ge loerd werd. „Hij" dreigde. Vlak voor Dirks voeten sprong de kat van de hekkepaal. Hij probeerde hem een trap te geven, maar miste; de kat vloog giftig blazend de bosjes in. Zo blaast een normale kat niet, wist Dirk heel beslist. Toen daarna het hek lang en doordringend bleef knoersen en hij tot drie keer toe een plons in de sloot hoorde, was het Dirk volkomen duidelijk. Zijn laatste uur was in aantocht, dit werd zijn einde. Hij probeerde nog gauw aan heilige dingen tc denken. Misschien had een man daar ook baat bij. Het lukte niet. er kwamen alleen grove cn vreselijke gedachten bij hem boven. Rennen voor zijn leven, het mes in de linkerhand geklemd, was alles wat hij kon doen. Haastig schopte hij nog zijn nieuwe klompen uit, sokken maakten minder herrie en misschien hoorde „hij" hem dan niet zo goed. Zou je Kee horen als hij zonder klompen thuis kwam. Thuis, maar daar belandde hij vast nooit meer en Kee zag hij niet weerom. Tranen sprongen in zijn ogen. Hij werd bang als nooit tevoren en deed het bijna in de broek van angst. Om dat te voorko men hurkte hij snel in het gras van de berm. „Hij" zou hem straks overrompelen, maar de smaad van een volle broek hoefde- de vernedering niet nog groter te maken. Zo snel mogelijk draafde hij weer verder. Nog twee bochten moest hij om, zou hij het toch redden? Was de atmosfeer niet iets minder onheilspellend? Nee, nee, „hij" zat hem plotseling vlak op de hielen, sloeg hem treiterig tegen de benen. Doodsangst cn haat joegen Dirk voort. Loeder, canaille, blijf van me af, bonkte het in zijn kop. Het baatte niet. Steeds venijniger werd hij gemept. Pijn brandde in zijn enkels en kuiten. Zijn longen scheurden bijna van ademnood. Bij de laatste bocht struikelde hij over een verdwaalde biet en viel hij plat voorover. „Pak me dan maar", kermde hij, „vermorzel me, maar maak het kort." Er gebeurde helemaal niets. De weerwolf spaarde Dirk. Dat hij een galg van zijn bretels had vergeten vast tc maken en dat de zwiepende punt daarvan hem bij iedere stap tegen de benen kletste, heeft hij nooit geloofd. Want „hij" En Kee? Het bebloede gezicht van Dirk maakte haar gemoed niet week. Welke kerel gooide nou toch nieuwe klompen weg. De weerwolf? Ze trapte er niet in. Ze rook bier. Acties bij de dreigende sluiting van het Nijmeegse bedrijf Tealtronic. (Eddy Posthuma de Boer) AMSTERDAM „Werkloosheid in Nederland nu" is het eerste fotografische document, dat in opdracht van het Rijksmuseum is gemaakt door twee bekende fotografen. Bert Nienhuis en Eddy Posthuma de Boer hebben in ongeveer honderd foto's de problematiek van bedrijfssluitin gen en werkloosheid vastgelegd en daarmee het materiaal gele verd voor een tentoonstelling. In 1975 stapte het Rijksmuseum over op een andere manier van geschiedschrijving. Sinds dat jaar krijgen jaarlijks één of meer Nederlandse fotografen de op dracht een voor dat jaar bepa lend onderwerp in een serie foto's vast te leggen. Op deze manier hoopt het museum een documen tatie in beeld aan te leggen, die in de loop der jaren een overzicht moet geven van de nieuwste ge schiedenis van ons land. Door het werk ten toon te stellen krijgt de bezoeker een aardig beeld van de ontwikkelingen in de Nederland se samenleving. Als eersten kregen Nienhuis en Posthuma de Boer eind 1975 de opdracht de werkloosheid in beeld vast te leggen. Geen een voudige opgave in een tijd van bedrijfssluitingen, bezettingen, vakbondsvergaderingen en weer een stijgend aantal werklozen, hèt grote probleem van de jaren- zeventig. Maar juist daarom is het voor de afdeling Nederlandse geschiedenis van het Rijksmu seum belangrijk een document over dit onderwerp te bezitten. In de omschrijving van de op dracht stond dan ook te lezen: „Een fototentoonstelling kan nauwelijks het antwoord ln beeld vastleggen op de problemen van de werkloosheid, dat de econo men ook niet kunnen formuleren. Wel kunnen foto's iets laten zien van de werkelijkheid. De werk- loosheidsdrelging voor de wer kers in fabrieken en op kantoren; de onderlinge verdeeldheid tus sen hen die met ontslag worden bedreigd. Het verzet tegen drei gende sluitingen en de macht of onmacht van de ondernemings raden". De selectie uit de foto's van Bert Nienhuis en Eddy Posthuma de Boer, die weggedrukt in de laat ste gang van de afdeling Neder landse geschiedenis tussen de spotprenten hangen, geeft een vrij compleet beeld van de werk lozen en hun gezinnen, het ar beidsbureau, de dreigende slui ting en de acties om de werkgele genheid te bewaren. Het is in leder geval een expositie die een betere en ruimere omgeving waard is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9