stelt welvaart Spanje uit tot manana Zeker twintig doden bij rellen op Srilanka ,De nieuwe tijd' bracht de Lappen slechts achteruitgang -[arder werken en broekriem aanhalen yritse communist a terugkeer uit ♦DR aangehouden Carter in de olie Carter zou iets willen doen voor Noord-Ierland Rellen in Chicago Twee Portugese parlementariërs kalkten leuzen Prawda geeft Carter er van langs IANDAG 25 JULI 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet or Herman Amelink STERDAM Spanje heeft al te lang boven zijn stand geleefd. Meer uitgeven dan je ontvangt, It op den duur onvermijdelijk tot een bankroet. Het tweede kabinet Suarez heeft het afgelopen keinde maatregelen bekend gemaakt om Spanje dit lot te laten ontgaan. Globaal komen de atregelen neer op een vergroting van de produktie bij een gelijktijdig aanhalen van de 'iem. werk, 6 procent van de bevolking. Dit cijfer is nog geflatteerd want jongeren die nog nooit een baan heb ben gehad, kunnen niet als werklo zen worden ingeschreven. Ook de vele Spanjaarden die in het buiten- Klippen land werken, verhullen de werkelijke werkloosheid van het land. 'I regering Suarez heeft ingrijpende LStinghervormingen aangekon- L De tot voor kort in Spanje tekende weeldebelasting wordt [evoerd en er komt een extra hef- op de hoogste inkomens. Bin- kort zal een wet worden inge- »nd die zware straffen stelt op het ""tduiken van de belastingen, een x>t euvel in Spanje. Behalve diver- belastingen zullen ook de prijzen ti benzine, elektriciteit en soja- ën aanzienlijk stijgen. De loonstij- ^gen zullen echter beperkt blijven. f^flatïe |(t i regering acht deze maatregelen r^dig ter bestrijding van de hollende filiatie, die op Jaarbasis dertig pro- amt bedraagt. Met behulp van de Uitere opbrengsten van de belastin- h wil de regering de economische drijvigheid stimuleren om de irkloosheid te bestrijden. Momen- ïl zijn 800.000 Spanjaarden zonder Spanje moet al zijn olie invoeren, zodat de economische groei aanzien lijk afgeremd werd. Ook stokte de groei in de toeristenindustrie. In de jaren zestig bevond Spanje zich in een periode van economische opgang. De regering van generaal Franco schiep voor investeerders zeer gunstige voorwaarden, waar door ze grote winsten konden maken bij betrekkelijk lage lonen. Het te kort op de handelsbalans werd goed gemaakt door de vele deviezen die de toeristen in die jaren Spanje bin nenbrachten. De economische ont wikkeling begon pas goed tegen te zitten na de sterk stijgende prijzen voor olie sedert de oorlog die in 1973 in het Midden-Oosten gevoerd werd. De politieke ontwikkelingen van de afgelopen anderhalf jaar maakten het onmogelijk de economische situ atie grondig aan te pakken. De eer ste regering Suarez had al haar stuurmanskunst nodig om alle klip pen op de route naar de democratie te omzeilen. Ze heeft in de afgelopen jaar met name van de rechter kant ook regelmatig te horen gekregen dat ze de economische ontwikkeling van het land verwaarloosde. De economische maatregelen die nu 'genomen zijn, de recente devaluatie 'van de peseta, de fiscale hervormin- 'gen en de verhoging van het discon- 'NDEN (Reuter) De communis- [che hoofdredacteur van het blad de Britse mijnwerkers in irkshire, Maurice Jones, is zondag de Londense luchthaven Heath- aangehouden, nadat hij was te- |ggekeerd uit Oost-Duitsland arheen hij op 27 juni met zijn in was uitgeweken. 33-jarige Jones was vier weken gleden naar de DDR gereisd, orn aat zijn gezin naar zijn zeggen was edreigd door de Britse politie, na- at hij zelf bij demonstraties bij het londense fotobedrijf G run wick was ■■aangehouden. Hij werd er van be- chuldigd bij zijn arrestatie de poli- le te hebben beledigd. Bij zijn voor- eleiding was hij echter op borg- Dcht vrijgelaten. Volgens de politie ield zijn arrestatie op zondag op «eathrow verband met het feit, dat dj niet voor de rechter was versche en toen zijn zaak aan de orde Wam. imes die lid is van de Britse com- tische partij, keerde uit Oost- irlijn terug, samen met zijn Finse iuw en hun driejarig dochtertje, zijn gezelschap bevonden zich ik de voorzitter van de mijnwer- !rs in Yorkshire, Arthur Scar gill, n een andere vakbondsfunctiona- na*. Zij hadden Jones er van afge- lacht politiek asiel in de DDR te •}eiagen. Volgens het Oostduitse .^rsbureau ADN had Jones al een ^dergelijk verzoek Ingediend en was |t%ze aanvrage in behandeling. n tyj het fotobedrijf Grunwick wordt mi verscheidene maanden gestaakt 1 Tn de directie te bewegen tot erken ning van een vakbond. Stakers die te Werkwilligen proberen buiten de fa- en fiek te houden, hebben de steun an linkse politici en vakbondsfunc- inarissen. nhL De Amerikaanse president Carter beëindigde zaterdag een tweedaagse reis door het zuiden van de Verenigde Staten. In de Golf van Mexico bezocht hij een booreiland. Daarvoor moest hij zich in het olie-goed steken. Hier helpt hij zichzelf weer uit de ruime overall. to naar acht procent, zijn een duide lijke blijk van de wil van de Spaanse regering het land economisch weer in evenwicht te brengen. Het grote gevaar voor de plannen van de regering is gelegen ln de politieke instabiliteit. De democra tie is nog niet erg diep verankerd in de Spaanse bevolking. Bovendien ontbreken de regering nu de dwang maatregelen die zij zich ten tijde van Franco kon permitteren. Het was dan ook niet zonder reden dat Suarez zijn economische plannen voor de indiening bij het parlement al besproken heeft met Felipe Gon- zelez, de leider van de voornaamste oppositiepartij, de Spaanse socialis tische arbeiderspartij (PSOE). Deze verklaarde na het overleg met de premier dat hij in de plannen van de regering veel terugvond wat de PSOE in haar programma had be pleit. Ook de communisten hebben zich tamelijk welwillend uitgelaten over de regeringsplannen. Hierdoor is premier Suarez ervan verzekerd dat de ontevredenheid die zeker on der Spaanse arbeiders zal ontstaan, geen politieke vertaling krijgt in een agressieve oppositie in het parle ment. De regering Suarez zal wel moeten rekenen met verzet van de banken en het bedrijfsleven. De voordelige positie die zij zich onder Franco hadden weten te verwerven komt op de tocht te staan. De vrijheid van handelen die ze hadden wordt door een groeiende bemoeienis van de overheid met het economische leven de komende tijd steeds verder inge perkt. LONDEN (AP) Volgens het Brit se zondagsblad Sunday Times zal de Amerikaanse president Jimmy Carter een vredesplan voor Noord- Ierland ontvouwen. Het Britse blad meldde gisteren, dat Carter ln de komende weken een toespraak zal houden, waarin hij hulp zal aanbie den voor de bevolking van Noord- Ierland. Over de vorm waarin de hulp moet worden gegoten zou de Amerikaan se regering de afgelopen tijd over leg hebben gevoerd met de Britse en Ierse regering. Ook zouden Noordierse politici zijn gepolst over een Amerikaans vredes-initiatief. De Sunday Times weet nog te mel den dat presdent Carters belang stelling voor Noord-Ierland is ge wekt door enkele vooraanstaande Amerikaanse politici van Ierse afkomst. Het blad noemt in dit verband de senatoren Edward Kennedy en Pa- De Amerikaanse stad Chicago beleef de zaterdag ongeregeldheden als ge volg van de spanningen tussen blank en zwart. Het begon met een demon stratie van zwarten, die werkgelegen heid en betere huisvesting vroegen. De demonstranten wilden door een wijk trekken waar voornamelijk blan ken wonen en die ter plaatse berucht is wegens de vijandige houding tegen over zwarten. De politie verhinderde echter de doortocht omdat zij bang was de demonstranten niet te kunnen beschermen tegen de blanken. De zwarten ontbonden daarop de stoet, maar er ontstonden toch vechtpartij en. Er vielen in totaal 23 gewonden. De politie arresteerde 24 mensen. Op dé foto: blanken koelen hun woede op een auto. trick Moynihan, de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden Tho- mes O'Neil en gouverneur Hugh Carey van de staat New York. Deze politici vinden dat de Amerikaanse regering iets moet doen dat als tegenwicht kan dienen voor de steun die het radikale Ierse Repu blikeinse Leger (de IRA) krijgt uit de Ierse gemeenschap in de Vere nigde Staten. Veel Iers-Amerikanen koesteren een onverholen sympathie voor de IRA en het staat wel vast dat deze organisatie (verantwoordelijk voor veel terreurdaden) geld ontvangt uit de Verenigde Staten. LISSABON (Reuter, UPI) De Por tugese politie heeft gisteren korte tijd twee communistische parle mentariërs vastgehouden nadat zij betrapt waren op het kalken van tegen de regering gerichte leuzen op muren in het noorden van Porto. Nadat beide heren hadden aange toond dat ze parlementair on schendbaar waren, heeft de politie ze weer vrijgelaten. De leuzen waren gericht tegen de wet op herziening van de landhervormingen die on langs door het Portugese parlement werd aanvaard. In een dit weekein de door de Portugese communisti sche partij uitgegeven verklaring staat dat de nieuwe wet veel natio nale onrust in het land zal veroor zaken. Afgelopen zaterdag vierde de socia listische minderheidsregering van premier Mario Soares haar eenjarig bestaan. In een interview verklaarde de premier dat de economische sta biliteit van zijn land toegenomen was, al ging het niet zo snel als men had gehoopt. Herstel van de econo mie is nodig omdat zonder dat her stel democratie en socialisme niet veilig gesteld kunnen worden, aldus de premier. Europa Spanje zal aanstaande donderdag formeel een aanvraag indienen voor toetreding tot de Europese Gemeen schap, zo is het afgelopen weekeinde in Madrid bekend geworden. De re cente devaluatie van de peseta heeft deze toetreding, waarover heel wat jaren zal worden gedaan, niet ge makkelijker gemaakt. Deze maatre gel beoogt Spanje namelijk goedko per te maken tegenover de overige landen van Europa. De uitvoer van Spaanse produkten werd goedkoper en de invoer van buitenlandse pro dukten duurder. Met name Frank rijk en Italië zien deze ontwikkeling met lede ogen aan. Zowel de Spaan se landbouw als de Spaanse indus trie concurreerde al sterk met de Franse en Italiaanse sectoren. De devaluatie van de peseta heeft deze concurrentie versterkt en als nu ook nog de laatste tariefmuren wegval len, is een verdere ondermijning van de Franse en Italiaanse landbouw en industrie onvermijdelijk. Er wordt de komende Jaren erg veel gevergd van de democratische ge zindheid van de Spanjaarden: be reidheid de buikriem aan te halen, harder te werken en een nieuwe be- lastingmoraal te accepteren. De re gering heeft de Spanjaarden opge roepen zich gezamenlijk één grote opoffering te getroosten om de eco nomische crisis te boven te komen. Met zoveel woorden is de Spanjaar den duidelijk gemaakt dat een gro tere welvaart voor iedereen tot ma nana moet worden uitgesteld. Eerst moet ervoor gewerkt worden. (Het Spaanse woord manana bete kent letterlijk morgen maar wordt vaak gebruikt in de betekenis van Sint-Juttemis). COLOMBO (Reuter, AFP) De Nieuwe regering van Srilanka heeft gisteren een reeks maatregelen afgekondigd om het politieke geweld, dat vrijdagnacht in alle hevigheid uitbrak, te beteugelen. Bij de ongeregeldheden, die dit weekeinde volgden op de algemene verkiezingen van donderdag, zijn ten minste twintig doden gevallen. De regering van premier Jajewarde- ne, die vrijdag werd beëdigd, heeft nu een uitgaansverbod ingesteld voor het dichtst bevolkte deel van Srilanka. In het hele land moeten de komende twee dagen alle café's en slijterijen gesloten blijven. Jajewar- dene riep gisteren in een boodschap de bevolking op orde en rust zo spoe dig mogelijk te herstellen. Mevrouw Bandaranaika, die bij de verkiezin gen een zware nederlaag had geleden en daarom als premier moest aftre den, deed eveneens een beroep op de bevolking de kalmte te bewaren. De ernstige ongeregeldheden volg den op een verkiezingscampagne die ook al verre van rustig was verlopen. Er deden zich herhaaldelijk botsin gen voor tussen de aanhangers van de verschillende politieke partijen. Daarbij vielen verscheidene malen doden en gewonden. Om het ergste te voorkomen had de regering de verkiezingspropaganda aan banden gelegd en was de politie in de steden versterkt met militairen. Tijdens de laatste dagen van de campagne, op de verkiezingsdag zelf en de dag daarna waren ook alle café's en slij terijen gesloten. Zodra dit verbod vrijdagnacht was afgelopen braken er rellen uit op tal van plaatsen in Srilanka. De politie meldde vecht partijen tussen politieke tegenstan ders, plunderingen, brandstichting en moorden. Volgens de officiële lezing was het dodental gisteravond twintig. Het aantal gewonden liep in de tien tallen. Bij de vorige algemene verkiezingen in Srilanka, in 1970 braken er na afloop ook ernstige ongeregeldheden uit. Daarbij vielen toen officieel 17 doden. Veel ernstiger was de gewa pende opstand die nog geen jaar later uitbrak, die anderhalve maand duurde en waarbij duizenden slacht offers vielen. MOSKOU (AFP, Reuter) - De Prawda, het blad van de communis tische partij in de Sowjet-Unle, heeft zondag weer scherpe kritiek geleverd op de Amerikaanse presi dent Jimmy Carter. Het blad schreef dat de campagne van Carter voor betere naleving van de mensenrech-, ten zeer schadelijk was voor de be trekkingen tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten. Het stuk ln de Prawda was kenne lijk geschreven naar aanleiding van de rede die Carter vorige week hield. De president legde daarin uit dat hij absoluut niet de bedoeling had de betrekkingen tussen de VS en de SowjetrUnie te schaden en dat zijn pleidooien voor de mensenrechten tegen geen enkel belang van de Sow- Jet-Unie waren bedoeld. De Prawda prijst Carter dat hij het grote belang van de relaties tussen de VS en de Sowjet-Unle heeft onderstreept en dat zijn rede enkele passages bevat te die „niet gek" waren. Maar voor de rest gaat het van dik hout zaagt men planken. Carter wordt verwe ten dat hij de haat tegen de socialis tische landen heeft aangewakkerd en de tegenstanders van de ontspan ning in de kaart speelt. Bovendien krijgt de president voor de voeten geworpen dat hij de bewapenings wedloop heeft aangemoedigd door de produktie van de kruisraket en de neutronenbom te versnellen. zi( isdoor Ron Bosman zaönze herinnering, de herinne- ejig aan ons verdwijnt. Wij ver aten en wij worden vergeten", we|chtte eens de Lap Mattlas dPderson. Het ziet er naar uit iot»t hij gelijk zal krijgen want en 1 zijn genoeg redenen om de Hekomst voor de Lappen som- T°^t in te zien. r ieds lang voor mijnwerkers, spoor- ^arbeiders en andere pioniers Jar het noorden van Zweden kwa- n;n woonden daar de Lappen, een Unadenvolk dat eerst voomame- k van de Jacht en de visserij en tama van de rendierteelt leefde. 6t woongebied van de Lappen /0l£ekte zich uit van het noorden van _3orwegen tot het Russische schier- iand Kola. In Zweden bewoonden het gehele noorden tot in de ber- i meer naar het zuiden toe. Ge- kelijk hebben de Lappen het |oit gehad. Ze hadden het klimaat ;en en ondervonden bovendien te- [nwerking vanuit het zuiden. De lenvolgende regeringen trachtten steeds te misbruiken om econo- ich voordeel te behalen. Er is een riode geweest dat de Lappen aan regeringen tegelijk belasting. >esten betalen! 'aa$e nieuwe tijd" bracht voor de Lap-< iePin slechts achteruitgang. Rendier- elt moest plaats maken voor be- mwing en ook de bewerking van de ajssen dreef de Lappen naar andere Pafco's. De viswateren werden door «deren overgenomen en voor ande- m.'doeleinden gebruikt. De Lappen satgen te maken met de geldecono mie en waar de Westerse cultuur ei,.|drong verloor die van hen terrein. er. Weidelijk aan begon hun aantal te ^•hninderen en tegenwoordig wo- |0-m er in Zweden nog maar zo'n 10.000 Lappen, van wie slechts 2000 van de rendierteelt leven. - Nomaden De belangrijkste verandering in de rendierteelt is de overgang geweest van de zogenaamde intensieve naar de extensieve teelt. Vroeger zorgde iedereen voor zijn eigen kudde en werd het rendier voor de melk, het transport en de slacht gebruikt. Het was de tijd dat de Lappen nog als echte nomaden leefden en met hun kudde meetrokken, 's winters naar de bossen beneden, in de zomer naar de bergen waar de dieren hun zomer- voedsel vonden en de mensen veilig waren voor de muggen. Tegenwoor dig bedrijft men de extensieve teelt. De kuddes worden 's zomers vrijer gelaten zodat ze zich meer versprei-, den en beter te eten krijgen. De functie van slachtdier is namelijk meer naar voren gekomen en dat past uitstekend in een tijd dat ook de Lappen op de geldeconomie zijn overgegaan. De kuddes zijn ook gro ter geworden omdat men nu een maal een minimum aantal dieren nodig heeft om zichzelf en zijn gezin te kunnen onderhouden. komen aan de zakelijke aanpak en velen van hen zijn er toe overgegaan gezamenlijk enkele mensen in loon dienst te nemen voor het bewaken van de kuddes. Een ander teken van de verzakelijking is dat de rendieren meer en meer ln een paar grote abat toirs worden geslacht. Verder zijn de Lappen hulpmiddelen gaan gebrui ken bij het bewaken en verplaatsen van de kuddes: radio- en zendappa ratuur, sneeuwscooters en vliegtui gen. Spik bijvoorbeeld laat zich per vliegtuig naar zijn zomerwoonplaats in de bergen brengen. De trek van vroeger en het nomadenbestaan zijn met dit alles dus ook aan het ver dwijnen. Aanpassen. Per vliegtuig „Wil Je dan ook nog zakelijk werken dan moet Je Investeren en heb Je er nog meer nodig", zegt Jowa Spik, een Lap met een grote kudde uit Jokkmokk. De Lappen zijn niet ont Het belangrijkste gevolg van deze ontwikkeling is geweest dat veel Lappen zijn weggesaneerd en zich hebben moeten omscholen. Je komt ze nu tegen in de verzorgende beroe pen, op kantoren, als leraar of als mijnwerker. Van de Lappen, die van de visserij of de Jacht leefden zijn er naar verhouding nog minder overge bleven omdat ze minder gemakke lijk waren in te passen in de geldeco nomie. Een klein aantal Lappen heeft emplooi gevonden in de toeris tenindustrie. Ze zijn de kledingstuk ken, messen en sieraden, die ze vroe ger voor eigen gebruik maakten nu in series voor de toeristen gaan ver vaardigen. is natuurlijk ook dat lk zo tenminste nog iets van de Lapse cultuur kan uitdragen. Maar ook ik heb me moe ten aanpassen." Al bedient Pirak zich dan van een aantal technische hulpmiddelen het zijn in ieder geval nog de traditionele gebruiksvoor werpen, die hij vervaardigt. En dat kan niet worden gezegd van de kur- ketrekkers en flessenopeners met een rendierpoot als handvat, die Je in sommige warenhuizen aantreft. Betogingen Een Lap met zijn rendier. Maar al konden deze Lappen dan gedeeltelijk op eigen terrein blijven werken, ook zij ontkwamen niet aan de aanpassing. Lars Pirak, die be kend staat als vervaardiger van het mooiste Lapse handwerk: „Eigenlijk heb ik het getroffen. Ik ben een van de weinige Lappen, die ook in hun nieuwe beroep iets van de oude vrij heid hebben kunnen behouden. Fijn Dat de toekomst er voor de Lappen als apart volk somber uitziet zuilen ze zelf als eersten beamen. Al in 1950 richtten ze de SSR op, een organisa tie, die hun belangen moest gaan behartigen. En de laatste Jaren is het zelfs niet ongewoon meer Lappen in demonstraties tegen te komen. Het zijn vooral de grote exploitatie van de bossen en de bouw van meer waterkrachtcentrales, waar ze zich tegen verzetten. De zware machines, die in de bosbouw worden gebruikt maken de grond ongeschikt voor de rendierteelt en het zijn vooral de „Boslappen" die het m..eten ont gelden. Ook de Lappen beginnen dus langza merhand voor hun rechten op te komen maar het is de vraag of het al niet te laat is. De diverse sociaal- economische ontwikkelingen zijn Immers niet terug te draaien. En ook de Zweden, de honderdduizenden, die generaties lang in het noorden hebben gewoond kunnen onderhand hun rechten doen gelden. Blijft na tuurlijk staan dat in de redenering dat de Zweden de Lappen hun land en dergelijke ontnomen hebben veel waars zit en in veel protesten hebben zij het gelijk aan hun kant. Men moet de Lappen bovendien nageven dat hun cultuur genoeg heeft, dat het behoud waard is. Geen vuist Een oplossing is niet eenvoudig te bedenken. De Lappen missen bij voorbeeld een organisatie, die wer kelijk een vuist kan maken. Ze heb ben dan wel hun SSR, maar die heeft slechts adviserende bevoegdheden. Bovendien lijken daarin de rendier- telende Lappen de boventoon te voe ren en zij zijn het die het naar ver houding het beste hebben geklaard. Zij zijn het ook, die het culturele „gezicht" van de Lappen grotendeels lijken te bepalen. Dat is dan wel een ontwikkeling, die hen opgedrongen is maar men kan zich voorstellen dat zij toch andere belangen en culturele waarden te verdedigen hebben dan de Lappen, die zich tot mijnwerker hebben laten omscholen. Een andere moeilijkheid is dat het probleem ook Internationale aspecten heeft. De Lappen zien zich terecht als één volk met een en dezelfde cultuur. Ze zijn echter over vier landen verspreid en in elk van deze landen weer onder andere omstandigheden. Iets heb ben ze intussen wel bereikt: in Kau- tokeino ln Noord-Noorwegen is sinds enkele Jaren een instituut gevestigd dat onder meer taalkundig, histo risch en veeartsenijkundig onder zoek verricht. De resultaten daarvan zullen de Lappen bij hun verdere strijd kunnen gebruiken. (Ron Bosman heeft het noorden van Scandinavië meermalen bezichtigd en er uitvoerig studie van gemaakt. Zijn eertte artikel over Noord-Zweden plaatsten wij in de krant van 22 juli.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5