Hongerstaking uiterste middel Plan voor aardgasopslag c LANDELIJK K0NTAKTMAN Eenzame boeren voo! twee ton opgelicht: vijf maanden geëist! m HET PAROOL Comité: lever Zuid-Afrika Protest Ethiopische geen Fokkervliegtuigen Steeds meer mensen grijpen naar geweldloze actie bij uitstek 1e en 2e graads leraren studenten tegen uitwijzing collega Vrouw belooft terugbetaling Twee-en-een-half jaar voor overval Steeds minder 1 aankopen door* prentenkabinet tsóncib.. J#SiAAfc«sl BINNENLAND ZATERDAG 23 JULI 1977 Trouw/Kwartet :F door Kees de Leeuw Hongerstaking door Mahatma Gandhi eens de geweldloze actie bij uitstek genoemd is een verschijnsel dat de laatste Jaren over de gehele wereld toeneemt. Wie naar dit uiterste middel grijpt en zich van voedsel onthoudt, ziet dit als een laatste wanhopige poging om recht te verkrijgen voor zichzelf en/of anderen. Het kan een boer zijn die elektriciteit wil, zoals onlangs nog in Nederland, of een politieke gevangene, die opkomt voor zijn mensenrechten. Dat steeds meer mensen overgaan tot een hongerstaking is op zichzelf geen reden tot ernstige verontrus ting. Men kan redeneren, dat de hongerstaker met zijn protestactie alleen zichzelf benadeelt en niet, zoals kapers, het leven van anderen in gevaar brengt. Hierbij wordt echter aan het lot van de honger staker geheel voorbijgegaan. Bo vendien zit er nog een andere kant aan deze zaak en dat is de houding van direct betrokkenen ais gevan genispersoneel, de overheid en niet te vergeten artsen. Hun reacties demonstreren vaak een ontstellend gebrek aan Inzicht in en begrip voor de motieven en instelling van de hongerstaker. Daarbij komt nog, dat men dikwijls in het geheel niet weet hoe het lichamelijk pro ces van de verhongering verloopt. Hoewel het verschijnsel hongersta king duidelijk toeneemt, is er in feite betrekkelijk weinig over be kend. Om hier iets aan te doen hebben drie artsen en een psycho loog over dit „machtsmiddel van de machteloze" een boekje ge schreven (Hongerstaking Het Wereldvenster, Baam. Prijs: 9,50). Nadia Lachlnsky en Jeanne Smeulers behandelen hierin de me dische aspecten, de klinisch psy choloog Laurens houdt zich bezig met de psychosociale kant van de zaak, terwijl de longarts Herman van Geuns het verschijnsel als zo danig beschrijft Van Geuns, die als lid van het hoofdbestuur van Am nesty International te maken heeft gehad met hongerstakingen in Noord-Ierland en West-Dultsland, gaat tevens in op de positie van artsen al dan niet in overheids dienst rond een hongerstaker. Gandhi Eén van de bekendste voedselwel- geraars is wel Mahatma Gandhi, maar ook vóór hem grepen er al mensen naar dit middel De oudste hongerstaking vond in 1889 plaats in het tsaristische Rusland, waar de sociaal-revolutionaire Vera Fig- ner door middel van voedselweige- ring protesteerde tegen de onrecht vaardige en onwettige wijze, waar op de gevangenisdirecteur zijn be wind uitoefende. In de Jaren dertig van deze eeuw werd de hongersta king vaak als strijdmiddel gehan teerd door antimilitaristen als pro test tegen het feit, dat ze als misda digers celstraffen moesten onder gaan. Een bekend voorbeeld in Neder land was Herman Groenendaal, die in 1918 als dienstweigeraar veertien dagen in hongerstaking ging. Hij werd daarna door artsen op ge welddadige wijze kunstmatig ge voed. Het was een manier van in grijpen, die ook toen al verontrus ting teweegbracht en waartoe de laatste Jaren steeds meer wordt overgegaan. Echter niet alleen an- tlmllitairlsten grepen naar het mid del van de hongerstaking, maar ook strijdsters voor vrouwenrech ten, zoals de Engelse suffragette mrs. Leigh. Duizenden Dat het verschijnsel toeneemt blijkt wel uit het feit, dat de afgelo pen vijftien Jaar ten minste enkele duizenden mensen in hongersta king zijn gegaan. Dit gebeurde in 29 landen, verspreid over bijna de hele werld met als „koploper" de 8owJetunle: ongeveer 200 honger stakingen. Vorm en duur lopen nogal uiteen. Een aantal hongerstakingen duurt kort en de staker geeft enkel een signaal om de aandacht op zijn situatie te vestigen. Verder zijn er hongerstakingen, waarbij vooraf een bepaalde termijn een paar weken of een maand wordt aan gekondigd. Tot slot komen ook langdurige hongerstakingen voor, waarvan alleen duidelijk is dat de voedselwelgering pas zal worden beéndigd als het door de staker gestelde doel is bereikt Voorbeel den hiervan zijn in Engeland de zusters Price (200 dagen), in de Sowjet-Unie Amalrik (117 dagen) en in West-Dultsland de Baader- Meinhof-groep (155 dagen). Dood De laatste Jaren heeft de honger staking van vier gevangenen de dood tot gevolg gehad. In Cuba overleed in 1972 na 59 dagen voed selwelgering Pedro Luis Boitel (zijn gewicht daalde tot 36 kg), in Enge land in 1974 Michael Gaughan na 66 dagen, in WestrDultsland in 1974 Holger Meins na 67 dagen (gewicht op het laatst 39 kg) en in Engeland in 1976 na 61 dagen Frank Stagg. Alleen van Stagg is bekend, dat hij tijdens zijn staking kunstmatig ge voed werd. Vooral bij langdurige hongersta kingen gaat het om protest tegen gevangenis- en kampomstandighe den, wreedheden of martelingen of om protest tegen het gevangen zit ten, de procesvoering of de politie ke situatie in een land. Wat Neder land betreft kan gewezen worden op het recente protest van buiten landse werknemers tegen de nieu we regularisatie-wetgeving. Hard tegen hard Bij een hongerstaking is aanvanke lijk het streven van de gezagsdra gers er doorgaans op gericht publi citeit naar buiten toe te vermijden. Men probeert de hongerstaker te overtuigen van de zinloosheid van zijn actie of men negeert deze. Daarnaast wordt wel gepoogd de staking te breken door (verleide lijk) voedsel neer te zetten of door drinken te onthouden. Heeft dit geen resultaat, dan wordt de hou ding verder bepaald door de hoog ste gevangenisautoriteit of diens superieuren. Belangrijk is daarbij of de hongerstaking inmiddels tot onrust onder andere gevangen heeft geleid en vooral of de staking .i -v fÉf'1 Marokkanen In hongerstaking tegen regularisatie-wetgeving in de buitenwereld publiciteit krijgt. Dit laatste heeft soms verbetering in de toestand van de hongerstaker tot gevolg, maar meestal gaat het „hard tegen hard". De voedselwei- geraar wordt bruut bejegend of mishandeld door bewakers, in een isolatiecel opgesloten, overge plaatst naar een strengere gevan genis of kamp of afgevoerd naar een psychiatrische inrichting. De houding van artsen, die bij een voedselwelgering zijn betrokken is nogal verschillend. Gaat het om een hongerstaking in een gevange nis of een psychiatrische inrich ting, dan staat de betreffende arts veelal in een (in-)direct dienstver band tot de „beheerders" van een dergelijke instelling. Hij zal dan eerder geneigd zijn zich te vereen zelvigen met deze autoriteiten en zich met hen verantwoordelijk voe len voor het welzijn van de honger staker. Omgekeerd zullen de ver antwoordelijke gezagsdragers maar al te graag gebruik maken van de deskundigheid van de arts om de schadelijke gevolgen van de hongerstaking tot een minimum te kunnen beperken. Zuiver medisch Voor die arts draait het dan alleen om de zuiver „klinische" vraag: wanneer moet ik ingrijpen? Is de diagnose gesteld, dan bepaalt hij de meest doelmatige „therapie", te weten de aard van de kunstmatige voeding en de wijze van toedienen. Uit onderzoek is gebleken, dat de meeste artsen een hongerstaking louter medisch benaderen. Er is maar een enkel geval bekend van een arts die hoewel in dienst van het (Westduitse) ministerie van Jus titie, het aandurfde te zeggen dat hij het breken van een hongersta king niet zonder meer in overeen stemming kon brengen met zijn medisch geweten. Buiten hem om werden collega's ingeschakeld, die hongerstaking al leen wensen te zien als ongeoor loofd. In de wetenschap dat dorst veel moeilijker is te verdragen dan honger en in de volle overtuiging van hun gelijk gaven zij het advies geen drinkwater meer te verstrek ken en het waswater met behulp van zouten ondrinkbaar te maken. Dit alles deed zich onder meer voor bij de Nederlander Ronald Augus tin, die in West-Duitsland gevan gen zit en met de Baader-Meinhof- groep in hongerstaking ging, meldt Herman van Geuns. HIJ maakte deel uit van een Nederlandse dele gatie, die in november 1974 door de Duitse autoriteiten werd uitgeno digd om zich op de hoogte te stellen van de omstandigheden waaronder Augustin gevangen werd gehou- denl In oktober 1975 stelde de „Worlds Medical Associaton" gedragsregels op voor artsen die betrokken zijn bij martelingen en hongerstakin gen. Eén van die regels ls, dat een hongerstaker niet kunstmatig worden gevoed, als bij een on< zoek door een arts blijkt dat gevangene weloverwogen tot besluit is gekomen en zich be^ is van de gevolgen van zijn voeds weigering. Gelet op het gebeu rond Augustin merkte Van Gei op, dat dit alles duidelijk on< streept hoe noodzakelijk het dat het. „Wereld-verbond van sen" gedragsregels opstelde. Met het boekje „Hongersl willen de schrijvers een biji leveren aan een verdere meninL vorming rond dit verschijnsel, D™ delijk komt eruit naar voren, c een langdurige voedselweigerT het besluit is van iemand, die ow, geen enkel ander middel meer schikt om zich te verdedigen, zoals de Russische dissident Vic Fainberg het omschreef: „Honi^ staking is een ultimatum; jij ve£j voor Je dood en zij vechten vooiL, leven", daarmee aangevend hoe genstrijdig de belangen zijn van direct betrokkenen. De Gasunie heeft, zo vermeldt de Havenbeleidsnota van Rotterdam voor bet komende begrotingsjaar, met de gemeente Rotterdam contact gezocht om medewerking te krijgen voor een op- en overslagbedrijf voor per schip aan te voeren aardgas in vloeibare toestand. Als mogelijk heid noemde de Gasunie een plaats bij de reeds bestaande vestiging van de Gasunie. Daarvoor zijn twee mo gelijkheden: óf tussen het Gasunie- terrein en de VOM, zoals op bij gaand kaartje aangegeven, óf even ten noorden van het Gasunieterrein aan het Beerkanaal. Ook de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Economische Za ken zijn daarover in gesprek met het Rotterdamse gemeentebestuur. Maar Rotterdam wenst in de eerste plaats garanties voor veilig tran sport en verder wil Rotterdam een oplossing voor de elektriciteitspro- duktie in Zuid-Holland. En daar over bestaat nauw contact met Rijn mond en Zuid-Holland. Provincie, Rijnmond en Zuid-Hol land hebben nu al afgesproken één lijn te trekken bij het bepalen van het beleid. Maar aan die beleids bepaling is men nog lang niet toe. Heel zwaar weegt daarbij de geva- renfactor voor drie op slechts enkele kilometers afstand gelegen woon kernen: Hoek van Holland, Oost- voorne en Brielle. iSTeo \rc antral e U. Bonovera Particuliere opleidingscursus (oa. Staatsexamen Mavo/Havo/V.W. O.) zoekt per 5 september 1977 in Amsterdam-Zuid en Leiden, voor alle examenvakken en lich oefeningen. Kleine klassen oudere leerlingen. Beknopte sollicitaties aan het Ned Opleidingsbureau, 'Nic. Maasstraat 114 b v.. Amsterdam. Op korte termijn zoeken wij voor de buitendienst van het advertentiebedrijf De aard van deze funklie verlangt inzicht op het gebied van de marke ting en in het bijzonder de reclame alsmede bekendheid met de moder ne technieken ten aanzien van mediaplanning. Er wordt gewerkt in een klein team, dat bij zijn aktiviteiten wordt onder steund door een afdeling marketing en mediaresearch. Leeftijd tot 35 jaar. Indien u belangstelling heeft voor deze aan trekkelijke lunktie kunt u uw schriftelijke sollici tatie richten aan de personeelchef commer ciële sectoren van Het Parool B.V., Wibaut- straat 131. Amsterdam. Ook kunt u telefonisch informaties inwinnen bij F. Romeijn. Tel. 914400. toestel 232. >c ZUTPHEN (ANP) De 53-jarige Dien W. uit Zwolle heeft voor de rechtbank in Zutphen moeten verantwoorden voor o oplichten van vooral ongehijwde en oudere boeren, die zij si' 1973 ongeveer tweehonderdduizend gulden afhandig zou hebf gemaakt. Van de acht gevallen had de officier van justitie er h drie ten laste gelegd. Hij eiste vijf maanden onvoorwaardell gevangenisstraf. AMSTERDAM (ANP) Het Comité Zuidelijk Afrika (het voormalige Angola comité) heeft een beroep op de Neder landse regering gedaan niet mee te werken aan de levering van transportvliegtuigen van Fokker aan Zuid-Afrika en het door Zuid-Afrika bezette buur land Namibië. Het comité vraagt In telegrammen aan de ministers Lubbers en Van der Stoel een exportvergunning voor een dergelijke levering te weigeren. Op de fabriek van Fokker op Schiphol bevinden zich volgens het comité piloten en technisch personeel uit deze landen om te worden vertrouwd gemaakt met de Fokker Fellowship, die bestemd is voor de Suidwes Lug- dlens van Namibië. Het comité vreest dat deze vliegtuigen gebruikt zullen worden voor het vervoer van Zuidafrikaanse troepen, zoals inder tijd de Portugezen in Mozambique de Fokker-Friendshlp voor troepen transporten gebruikten. Het comité wijst er op dat volgens een woordvoerder van de Ameri kaanse regering ook de regering Car ter haar beleid op dit punt wil her zien en de levering van Amerikaanse transportvliegtuigen aan Zuid-Afri ka wil vermijden omdat deze vlieg tuigen kunnen worden Ingezet voor het vervoer van troepen. Een woord voerder van Fokker-VFW zei „ver baasd" te zijn over het verzoek. Vol gens de zegsman ls het comité „klaarblijkelijk niet op de hoogte van de juiste gang van zaken". De woordvoerder zei dat het hier geen koopovereenkomst maar een huur contract voor één F-28 Fellowship betreft „WIJ hebben een overeen komst gesloten voor de huur van één F-28 Fellowship voor civiele trans porten met de Zuidafrikaanse maat schappij 8uid-Wes-Lugdiens. Dit toestel zal worden Ingezet op de dienst Kaapstad-Windhoek", aldus de woordvoerder van Fokker. Hij zei dat voor een dergelijke overe- nekomst geen exportvergunning van het Nederlands ministerie van eco- nonmische zaken nodig is. „Toen drie weke geleden deze overeen komst gesloten is heeft Fokker de directie buitenlandse betrekkingen van het ministerie van economische zaken wel in kennis gesteld. Men heeft van die zijde geen bezwaten tegen de overeenkomst te horen ge kregen", aldus de Fokker-zegsman. De Suid-Wes-Lugdiens is een onder deel van de in Kaapstad gevestigde koopvaardij-onderneming SAF Marines. Volgens de woordvoerder zijn op kor te termijn geen nieuwe orders voor de koop van Fokkervliegtuigen door Zuidafrikaanse maatschappijen te verwachten. Ook een uitbreiding van de nu gesloten huurovereen komst is volgens de zegsman niet aannemelijk. DEN BOSCH (ANP) De recht bank heeft de 25-Jarige C. W. en de 21-jarige R. de H., beiden uit Breda, in overeenstemming met de eis ver oordeeld tot twee-en-een-halfjaar met aftrek. Ze stonden op 7 juli terecht wegens het plegen van een gewapende overval op het posta gentschap te Stiphout, waar ze er met 1.600 gulden vandoor gingen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Unie van Ethi opische studenten In Nederland heeft gisteren bij de Tsjechoslo- waakse ambassade in Den Haag protest aangetekend tegen de uit wijzing van een Ethiopische student door de Tsjechoslowaakse regering. De student, Taüesse Abebe, heeft in Praag geprotesteerd tegen de bloe dige praktijken van Ethloplës ster ke man, kolonel Mengistoe. Deze protesten zijn hem door de Tsje choslowaakse regering niet In dank afgenomen en zij heeft daarom be sloten hem terug te sturen naar zijn land. In Ethiopië wacht de student een wisse dood, aldus een verklaring van de Unie van Ethiopische Stu denten in Nederland. Nog twintig andere Ethiopische stu denten in Tsjechoslowakije staat eenzelfde lot te wachten. Ook in andere landen van Oost-Europa worden maatregelen genomen tegen Ethiopische studenten die proteste ren tegen het optreden van kolonel Mengistoe. De Ethiopische studenten in Neder land vragen de student uit te wijzen naar een land van zijn keuze. Ze dringen aan op stopzetting van de wreedheden die ln hun vaderland begaan worden. Sedert enige tijd wordt het zich soci alistisch noemende bewind van ko lonel Mengistoe in Ethiopië ge steund door de Sowjet-Unie. De re laties tussen de regeringen van de Oosteuropese landen en de militaire machthebbers in Ethiopië worden door de Ethiopische studenten in Nederland beschouwd als bijzonder schadelijk voor de toekomstige be trekkingen tussen de volken van de betrokken landen. Een gewezen landbouwer uit Zwolle gaf haar in 1975 in termijnen in to taal 65.000 gulden, waarmee een huis zou worden gekocht waarin de twee, die Intieme relaties onderhielden, zouden gaan samenwonen. Dien W. kocht echter geen nieuw onderko men, maar liet niets meer van zich horen. De boer die de vrouw na aan gifte bij de politie met briefjes bleef achtervolgen en smeekte om bij hem terug te komen, zei tegenover de politie dom te zijn geweest maar te hebben gehandeld uit liefde voor de vrouw. Na de 65.000 gulden had hij nog eens 17.000 gulden gegeven voor de aanschaf van een woonboot. Ook van dat geld zag hij niets meer terug. De Utrechtse strafpleiter mr. B. F. Simon toonde de rechtbank een brief van de benadeelde boer waarin hij schreef het geld aan Dien te heb ben geschonken. Hij vroeg er voor te zorgen dat Dien geen straf zou krij gen. „Ik ben ook niet geheel onschul dig", zo schreef de boer. Volgens mr. Simon is het zeer de vraag of er sprake is geweest van oplichting. Dat kan volgens hem niet worden bewezen. „De man was gek op haar". Onbegrijpelijk" 99 Volgens officier van Justitie mr. P. Cremer was de boer het slachtoffer geworden van de vrouw die volgens hem de gevoelens van alleenstaande oudere boeren exploiteert. „Op on begrijpelijke wijze wordt haar zeer lichtvaardig steeds weer geld gege ven", aldus de officier. De vrouw stond naast de oplichting van de boer ook terecht wegens het aannemen van vijfduizend gulden handgeld van een boer ln ruste uit Ommen. Zij zou begin vorig Jaar hebben beloofd met hem samen te gaan wonen en de huishouding te doen. Zij moest een goede baan op geven en vroeg daarvoor als compen satie twintigduizend gulden. ZIJ ont ving uiteindelijk vijfduizend gulden, waarna ze niets meer van zich liet horen. In Uithoorn had ze volgens de I cier tweeduizend gulden gestoleJ een secretaire van een rustende I Zij kwam daar met een vriendil bezoek als reactie op een huwef advertentie die de man had plaatst. Tegenover de politie ga' de diefstal toe, maar tijdens de ting ontkende zij krachtig. 1 De vrouw zei dat zij de benadea( zal terugbetalen. Aan uitkerif ontvangt zij maandelijks 1.800, den. „Om alles terug te betaleii1 u wel het eeuwige leven moeten ;l ben", aldus mr. R. W. Reindeift de rechtbankpresident. Uitspin op vrijdag 5 augustus. 11 l»i AMSTERDAM (ANP) - Het prentenkabinet in Amste kampt met een „gevoelige" a< uitgang in het aantal nieuwe ten en tekeningen. De sterk st: de kunstprijzen zijn daarvan d zaak, aldus het rijskmuseum, in het kabinet is ondergebracl Een Jaar of vijftien geleden vei het rijksprentenkabinet nog vijfhonderd aanwinsten per jai genwoordlg moet het kabinet lijks genoegen nemen met zo'r derd nieuwe prenten. Het a: van het rijksprentenkabinet o nu één miljoen stuks, waarva kleine veertigduizend stuks tel gen, de rest ls prenten. De teru ln het aantal aanwinsten is vc directie van het rijksprentenkj geen aanleiding haar verzan leid te veranderen. De kwal norm blijft gehandhaafd en help ven blijft erop gericht de Nede$ se scholen zo breed mogelijk nen tonen, aldus het rijksmuar

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 8