Standpunt CDA biedt ruimte De tekening van een lezer Commentaar ^ilversum IV Bij Amro ook reizen H.I. Slechts twee echte „hobbels" VAD-soep niet zo heet gegeten Directeur van reisbureau nu gearresteerd Prettige temperatuur zelfs president zag ze vliegen ford stuur een brief Vierling RDAG 23 JULI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Van Doorn van CRM ^eft de radiozender Hilversum IV gegeven tot 1 april 1978. Dat ■Rekent een voorlopige verlenging de voorlopigheid van deze zen- die in januari 1976 bij wijze van »j»eriment is begonnen. Het pro- -wmma klassieke muziek moest in PTtober 1977 óf zijn waarde bewe- f ji hebben óf verdwijnen. De defi- ieve beslissing is nu verschoven ar het einde van dit jaar. Veel ngt daarbij af van de opvolger a de heer Van Doorn als minister a CRM, want van hun Hilver- nse bazen moeten de program- a-makers op Hilversum IV het (^t hebben. =pe zender is anderhalf jaar geleden fL-i Hilversum zendgemachtigden de keel gepropt, omdat de van de Hilversumse nu eenmaal niets voelt j>or het systeem van zenderstyle- hg dat wil zeggen: het systeem —Haarbij op één zender steeds een rogramma met een vast en duide- jT"jk herkenbaar karakter wordt uit Er is dan wel een Hilver- [jm III, maar dat is een verhaal part. Die zender is er alleen maar pkomen om de sterke commerciële bncurrentie de wind uit de zeilen te emen en om flink populair te kun- doen. lilversum IV mist zo'n drijvende iracht. Er bestaat een actie-comité,. Jaar het is nog maar de vraag of dat jbit gehoor zou hebben gevonden Is niet de heer Van Doorn toevallig minister van CRM was geweest. Ook de luistercijfers van Hilversum IV zijn, in vergelijking met Hilver sum III, niet indrukwekkend. Kort om: er is reden genoeg om het somber in te zien voor de toekomst van de klassieke radiozender. Het is daarom zaak dat ieder die gelukkig is met de nieuwe zender of zomaar meent dat het aanbod van radio programma's zo veelzijdig mogelijk moet zijn en er dus ruimte dient te blijven voor een zender als Hilver sum IV, de komende maanden even de nek uitsteekt. Daarbij moet overwogen worden dat het argument van de cijfers nogal betrekkelijk is. Ten eerste is Hilversum IV alleen maar overdag (op FM) in de lucht en dus zwaar gehandicapt in vergelijking met de andere zenders en ten tweede ligt het juist in de formule van deze' zender besloten om zich tot een minderheid te richten. Maar dat is op zichzelf toch geen negatief argu ment? Er zijn in onze samenleving heel wat verschijnselen die slechts gericht zijn op minderheden of er zeifs alleen maar zijn omwille van de minderheden. Naar onze mening is dat juist iets om trots om te zijn en zuinig mee om te springen. Trouwens: het gaat in absolute ge tallen gezien gemiddeld toch nog om een 80.000 luisteraars per dag. Dat zijn meer mensen dan alle con certzalen van ons land zouden kun nen bevatten. Samen met concurrent' een onzer verslaggevers kpKMSTERDAM De reisorganisatie ze«:olland International gaat vanaf ^nugustus ook vliegvakanties verko- ee^en via de 515 filialen van de Amro- a-.ank. Tot nu toe verkocht deze iank alleen trein- auto- en vaarva voor de organisatie. t dit akkoord is Holland Interna-, rliegvakanties betreft onder één lak gekomen met aartsrivaal Nec- die al enkele Jaren via de \mrobank vliegreizen verkocht. Dit overigens voor maar een beperkt 'leel. want naast de Amrobank be- Ichikt de organisatie ook over onge- _/eer 2100 reizenverkopende filialen ran de ABN en de RABO-bank. Met de ongeveer 1500 ANRV-wederver- kopers (reisbureaus) is het totaal aantal verkooppunten van Holland International nu op rond vierdui zend gekomen, veel meer dan Nec- kermann, die naast de Amrofilialen slechts verkoopt in 35 eigen kan toren. Doel van de inschakeling van ban ken is vooral de spreiding van ver kooppunten. Waar het gros van de reisbureaus gevestigd is in de rand stad, dreigden op het platteland wit te plekken te ontstaan. Met de bankfilialen konden die worden op gevuld. Zowel bij Holland Internati onal als bij Neckermann wordt on geveer een kwart van alle reizen via banken verkocht. door Johan van Workum DEN HAAG Er zit nog heel wat speelruimte in het CDA- standpunt inzake de vermogensaanwasdeling (VAD). De soep van de „tegenvoorstellen" van CDA-fractieleider Van Agt, waar formateur Den Uyl vorige week op is afgeknapt, blijkt bijna koud te moeten worden gegeten. Het CDA-Kamerlid drs Bouke Beu- mer schrijft deze week een interes sant artikel over de VAD-knelpun ten in het ARP-blad „Nederlandse gedachten". Beumer is een van de financiële specialisten van de CDA- fractie. Op dit ogenblik is echter vooral van belang zijn lidmaatschap van de commissie-Andriessen, de programcommissie van de fractie. Deze commissie draagt bouwstenen aan voor de discussies in de fractie tijdens de formatie, en dus voor de i standpunten waarmee Van Agt tel kens de onderhandelingen Ingaat. Beumer maakt In zijn artikel be zwaar tegen de formulering van twee van de negen „tegenvoorstellen" van Van Agt. Die formulering is afkom stig van Den Uyl. Beumer vindt dus dat Den Uyl de CDA-wensen niet goed weergeeft. Het gaat om de be zwaren die het CDA zou hebben te gen twee verlangens van Den Uyl om de opbrengst van de VAD te ver hogen. Die opbrengst werd aanvankelijk ge schat op zo'n vijfhonderd miljoen'" gulden per Jaar gedurende de begin periode van de VAD. Maar door „technische" wijzigingen in de ont- werp-regeling, uitgedokterd door de KVP-staatssecretaris van financiën, Van Rooijen, zou die opbrengst neer komen op vrijwel uitsluitend een paar honderd miljoen gulden uit de winst van de NAM (aardgas). De „ge wone" bedrijven zouden nog maar een miljoen of vijftig per Jaar in brengen. Verruiming Den Uyl wilde dat veranderen door het begrip „overwinst" wat te verrui men. Bepaalde effecten van de infla tie zouden niet dubbel geteld mogen worden bij de berekening van de „basiswinst" die voor de factor kapi taal van de onderneming is bestemd. De tweede wens van Den Uyl was om na een paar Jaar te bezien of de VAD zou kunnen worden uitgebreid tot andere bedrijven dan alleen NV's en BV's. Bijvoorbeeld tot commanditai re vennootschappen (zoals C en A). De tegenvoorstellen van Van Agt hielden, in de formulering van Den Uyl, in dat het CDA tegen beide wensen bezwaren maakte. Volgens Beumer is dat dus niet juist. Het CDA wil aangetoonde dubbeltel lingen bij de berekening van de ba siswinst best schrappen, als er maar „een reële winstbepaling" tot stand blijft komen. En voorts gaat het CDA, volgens Beumers artikel, wél akkoord met een „open bestude ring" van de vraag of de VAD na verloop van tijd tot andere bedrijven moet worden uitgebreid, precies dus eigenlijk zoals Den Uyl het had ge formuleerd. raadsel Zodat het dan ook een raadsel is waar Den Uyl vandaan heeft dat het' CDA bezwaren zou hebben tegen dit laatste punt. Of het zou moeten dat die bezwaren niet leefden bij het CDA (zoals Beumer schrijft), maar toch tegenover Den Uyl zijn ge noemd door Van Agt. (de CDA-frac tieleider heeft over zijn „tegenvoor stellen" van vorige week geen con tact onderhouden met zijn achter ban, niet alleen niet met de CDA- fractie, maar zelfs ook niet met de commissie-Andriessen). Beweging zit er ook in de CDA-wens om de bedrijven toe te staan hun VAD-verplichtingen af te trekken als kosten bij de berekening van de winst, voordat daarover winstbelas ting (vennootschapsbelasting) wordt geheven. Van Agt kwam met dit voorstel toen Den Uyl perse wil de dat bedrijven niet vijftien maar twintig procent van hun overwinst aan VAD zouden moeten afdragen. Nu bedraagt de winstbelasting 48 procent. Aftrek van de VAD-ver plichtingen zou dus inhouden dat het Rijk bijna de helft van de VAD gaat betalen uit de opbrengst van de winstbelasting. De PvdA vindt dit daarom een slecht voorstel. Het zou indruisen tegen de bestaande belasting filoso fie. Maar ook CDA-minlster Boers- ma van sociale zaken, eerste onder tekenaar van het VAD-wetsontwerp van het oude kabinet, is er fel tegen. In een vraaggesprek in het week blad De Tijd van deze week noemt Minister Boersma Boersma dit CDA-tegenvoorstel „een fundamenteel andere benade ring en een fundamentele breuk" met het wetsontwerp. Terwijl Van Agt vorige week Juist krachtig be toogde dat zijn tegenvoorstellen op geen enkel punt de grondgedachten van het wetsontwerp aantasten. Beumer schrijft over dit punt dat zowel aftrekbaarheid als niet aftrek baarheid „verdedigbaar" zijn vanuit de belastingfilosofie. Beumer wil dit punt „bespreekbaar" houden. Slechts bestuderen Dan is er het CDA-voorstel om be drijven toe te staan hun VAD-ver- plichting, voor zover bestemd voor de eigen werknemers, te rekenen met al bestaande winstdelingsrege- lingen voor diezelfde werknemers. Den Uyl formuleert het zo dat het CDA dit perse zou willen. Maar Beu mer schrijft nu dat het CDA dit alleen maar wil laten bestuderen. Een principiële hobbel tussen PvdA en CDA vormt het maximale bedrag dat een werknemer in een winstma kend bedrijf jaarlijks persoonlijk kan verwerven aan VAD-vermogen. Den Uyl, en achter hem PvdA en FNV, willen dit maximum stellen op rond duizend gulden per jaar, het bedrag dat ook in het wetsontwerp is genoemd. Het CDA wenst officieel minstens tweeduizend gulden, hoe wel er fractieleden zijn die vijftien honderd gulden ook al ruimschoots voldoende vinden (het CNV heeft vijftienhonderd of tweeduizend gul den voorgesteld). In Den Haag wordt verwacht dat op Drs. B. Beumer dit punt de PvdA een veer zal moe ten laten, en dat de twee partijen uiteindelijk op vijftienhonderd gul den zullen uitkomen. Het tweede zware punt is het CDA- voorstel om de VAD-gelden, be stemd voor alle werknemers als col lectiviteit, te laten beheren door een fonds waar ook enkele werkgevers in het bestuur zitten, naast een meerderheid van werknemers. Ook dit was volgens Van Agt geen afwij king van de grondgedachte van het wetsontwerp. Maar ook hier moet Boersma falikant met hem (Van Agt) van mening verschillen. In het weekblad De Tijd noemt Boersma dit CDA-voorstel een motie van wantrouwen tegen de vakbeweging. Bovendien is er in de fractie geen stemming over geweest, zo onthult minister en CDA-fractielid Boersma. Blijft Boersma? Interessant hierbij is dat in Den Haag serieus rekening wordt gehou den met het aanblijven van Boers ma als minister. Anderhalf Jaar gele den nog zei hij met grote stelligheid dat hij dit Jaar definitief wilde aftre den. Maar steeds nadrukkelijker volgde daarop de laatste tijd een of andere „tenzij"-zln. De kans is groot dat in een kabinet met PvdA en CDA het CDA opnieuw de posten sociale zaken en economische zaken krijgt. In het CDA doen echter nog weinig namen de ronde van mensen die Boersma zouden kunnen vervan gen op sociale zaken. Na Boersma's ferme taal in De Tijd is het echter uitgesloten dat hij een VAD-wetsontwerp zal verdedigen met daarin de bepaling inzake werk gevers in het bestuur van het VAD- fonds. Beumer schrijft over dit „tegenvoor stel" van Van Agt dat duidelijk aan Den Uyl is voorgesteld om „voor shands" de collectieve VAD-gelden te parkeren bij het (al bestaande) fonds met een minderheid van werk gevers in het bestuur. Dat woordje „voorshands" ontbreekt in de for mulering van Den Uyl inzake Van Agts voorstel. Overigens wordt in CDA-kring verwacht dat het CDA dit hele tegenvoorstel zal Inslikken. De positie van Boersma is trouwens weer interessant geworden in de for matie. Vier Jaar geleden werd hij door de formateur gehanteerd als breekijzer om een coalitie van PvdA en Christen-Democraten van de grond te krijgen. En nu heeft infor- piateur Albeda opnieuw Boersma in de formatie betrokken. Zogenaamd omdat hij als architect van de VAD zoveel kennis van zaken heeft. Maar ook wel vanwege zijn Interessante interview in de tijd, gaf Albeda deze week toe. AALSMEER (ANP) - Directeur J B van het Aalsmeerse reisbureau Con cordia, dat eind Juni einlge honder den bejaarden op Schiphol in de kou liet staan, is gearresteerd op verden king van flessetrekkerlj en oplichte rij. B. meldde zich bij de politie, na enkele weken in het buitenland te hebben gereisd. HIJ is voorgeleid aan de officier van justitie in Haarlem. Volgens de Aalsmeerse recherche heeft B. buitenlandse hotels opge licht voor een bedrag tussen de kwart en half miljoen gulden. De door B. benadeelde bejaarden wa ren op weg naar het Engelse Bristol. Zij kwamen echter niet verder dan Schiphol, omdat Concordia de ho telrekeningen in Bristol niet had be taald. De Engelse hotelier liet toen weten geen prijs meer te stellen op nieuwe gasten. Het door Concordia gehuurde vlieg tuig vertrok toen leeg van Schiphol teneinde een andere groep bejaar den uit Bristol op te halen. Deze tweede groep had een aantal dagen in het hotel zelf moeten betalen, hoewel de volledige relssom tevoren aan Concordia was overgemaakt. —fTekeningen. voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859. (Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. gel ijde iveli a al at t xvi toil n aari) ijde I is te rave ere) Nat itali nat eel<| nog ViU; :bbe a loch- d m HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten Een lekker temperatuurtje! Middagstanden van 20 tot 23 graden. Deze zijn dit weekeinde bereikbaar in een niet bepaald koele luchtsoort van subtropi sche oorsprong. Door de hoge vochtigheidsgraad zal het wat drukkend aanvoelen: een beetje typerend eigenlijk voor de Hondsdagen, de tijd waarin de bacteriën goed gedijen en het brood vlug beschimmelt. U zult het weekeinde zeker niet zono vergoten worden, allerminst ei genlijk, Ons land wordt van daag dan ook met een bezoek vereerd van een warmtefront en zulke systejnen plegen door gaans veel bewolking aan te sle pen en zien bovendien niet op tegen af en toe een drupple re gen of motregen. Toen het giste ren de Britse eilanden passeerde ging dat ook zo. De neerslag had op de meeste plaatsen echter niet veel om het lijf en ze zullen in ons land ook zeker de droogte niet kunnen doorbreken. „Vol verwachting klopt ons hart". Zo is het dit weekeinde wat betreft de zonneschijn. Er zullen zonnige doorbraakjes of - braken komen. Het zuiden van het land heeft de grootste kans hierop (het dichtst bij een Azo- renhogedrukloper, die via Frankrijk tot in West-Rusland reikt) en waar dit gebeurt kan het kwik de 23 24 graden nade ren of bereiken, België acht 25 graden mogelijk. Maar ook iets meer naar het noorden zal het vrij zomers zijn. „Het blijft zondag en maandag wisselvallig", denkt De Bilt en daarin konden de heren wel eens gelijk krijgen. In de zuidweste lijke tot westelijke subtropische luchtstroming ontwikkelen zich gebiedjes waarin het meer re gent dan er omheen. Zie bij voorbeeld naar de 10 mm van Rosslare in Zuidoost-Ierland. Over Zuid-Ierland gesproken- .genoemd station gaf gister middag bij bedekte lucht zo waar 23 graden Celsius door, Cork 22 graden. Het hoge vocht gehalte werd gedemonstreerd door de hoge dauwpunten: 17 graden in Brest en Londen, 18 in Exeter aan de Engelse zuidkust, 19 graden in Rosslare. Toch daar gevolg van die vochtigheid is: veel mistvelden in de zeege bieden rondom Zuidwest-Enge- land en West-Wales met name ook in het Kanaal. Een allesbe halve aantrekkelijk weertype voor de postduiven, die een broertje of zusje dood hebben aan een vochtige atmosfeer met inversies (temperatuur-omke- ringen), stratuslagen en mistvel den. Een weerstoestand met warm broeierig weer, dauwpun ten van 16 graden of hoger, mo tregens enzovoorts, is zeer on gunstig en geeft onregelmatige vluchten. Ook in de eerste helft van de volgende week blijft het in ons land zacht en nu en dan vermoe delijk wel vrij warm maar wel met de mogelijkheid van een van tijd tot tijd doorkomend regengebiedje of onweer. Gister middag meldde het Joegoslavi sche Split zwaar onweer. Binnen, de poolclrkerl was het in Ar changel 28 en in Moermansk 24 graden. VestmannaeiJJar aan de zuidkust van IJsland rappor teerde een orkaanwind van ge middeld 110 km per uur, het leek daar al volop herfst te zijn. De sneeuw van Leeuwarden. Een KNMI-woordvoerder ver klaarde er niet in te geloven. Men is op het instituut van me ning dat het heel fijne stuivende regen is geweest, die er witach tig kan uitzien. Volgens deze woordvoerder was het in de ho gere luchtlagen op dat moment niet koud genoeg geweest voor 'sneeuw. U ziet.het welles-nle- tesspelletje gaat door. Wellicht is het laatste woord er nog niet over gezegd. Strandweer Vandaag eerst bewolkt maar weinig of geen regen, later een wat grotere kans op een opkla ring. Wind zwak tot matig uit zuid tot zuidwest, later mogelijk vrij krachtig. Iets warmer met 18 tot 20 graden Celsius. Verdere vooruitzichten: een lekker va- kantietemperatuurtje maar wel af en toe gestoord. Weerrapporten van gisteren 17 uur. Amsterdam zwaar bew. 19 De BUt zwaar bew. 31 Deelen zwaar bew. 20 Eeldc zwaar bew. 20 Eindhoven zwaar bew. 21 Den Helder half bew. 18 Rotterdam geheel bew. 18 Twente geheel bew. 10 VUsslngen geheel bew. 18 Zd. Limburg zwaar bew. 20 Aberdeen regen 10 Athene onbew. 35 Barcelona ODbew 25 Berlijn zwaar bew. 10 Bordeaux licht bew 25 Frankfort zwaar bew. 22 Oenève onbewolkt 22 Helsinki ball bewolkt 15 Innsbruck zwaar bew. 17 Klagen!urt geheel bew. 17 Kopenhagen zwaar bew. 17 Lissabon ball bewolkt 29 Locamo onbewolkt 25 Londen geheel bew. 21 Luxemburg zwaar bew. 18 Madrid licht bew. 32 Malaga hall bewolkt 26 Mallorca zwaar bew. 25 Mdnchen hall bewolkt 18 Nice licht bew. 25 Oslo zwaar bew. 10 Parijs geheel bew. 21 Rome licht bew. 27 8pUt zwaar bew. 23 HOOGWATER tood«f 24 Juli, VHMingeo 8.12- 20.45, HaringvlleUlulxen 8 22 20.48, Rotterdam 10.23-22.21, Schevenlngen 0 12-21.42, Umuiden 10.01-22.31, Den Beider 1.28-13.31, BvUngen 0.» 12.38, Delftijl 1.08-18.20. HOOGWATER maandag 23 Juli Vlitsingen 0.20- 21.58, HaringvUeUlulten 8.24-21.35, Rotterdam 11.24-23.30, Scbeveolngeo 10.18-22.50, IJmuidrn 11.07-23 30. Deo Helder 2.11-14.22, HarUngen 4.38- 14.51, Delfzijl 7.08-18.27. Tegen een president van de Vere nigde Staten kun Je moeilijk zeg gen dat hij ze ziet vliegen. Mis schien was het eerste internationa le UFO-congres onlangs in Chicago dus wel te danken aan het feit, dat president Jimmy Carter zelf open lijk beweert met eigen ogen een ufo gezien te hebben, want dat durft natuurlijk niemand als een verzin sel af te doen. Een ufo Is, zoals bekend, hetzelfde als wat wij ln onze streken met „vliegende schotel" plegen te beti telen. De namen zijn wijd en zijd bekend, maar niemand kan zeggen wat er precies mee bedoeld wordt Een „ongeïdentificeerd vliegend voorwerp" de letterlijke beteke nis van het woord dat wel, maar hoe ziet zo'n voorwerp er dan uit hoe groot is zoiets? Misschien is het maar net zoals je bet zelf ziet of wilt zien, want op dat congres kwamen er wel heel verschillende beschrij vingen van ooggetuigen boven ta fel: er waren voorwerpen als „glim mende voetballen" gezien, oplich tende reuzekwallen, uit de krach ten gegroeide pannekoeken, fraaie bloemen en zelfs als een soort kerstboomversieringen. President Carters verklaring over „zijn" ufo. die hij op een avond vier Jaar gele den in Thomaston in de staat Geor gia ontwaarde, is ln het boek „Ufo exist" (Ufo's bestaan) opgenomen. Hij beschrijft zijn ervaring zo: „Het was het gekste ding dat ik ooit gezien heb. Het veranderde van kleur en had de grootte van de maan. We bekeken het een minuut of tien, maar niemand kón het thuisbrengen. Eén ding staat vast: ik zal me nooit meer vrolijk maken over mensen die zeggen dat ze ufo's hebben gezien." Nu maakt het merendeel van de mensheid zich altijd nog wél vrolijk over volgens hen gefantaseerde of normale verschijnselen die voor iets buitenaards worden aangezien, wat ook niet verwonderlijk is zo lang niemand lets over het wel of niet bestaan van vliegende schotels kan bewijzen. Er zijn zelfs geleer den die de term „belacheüjkshelds- barrlère" toepassen op mensen die beweren een vliegende schotel ge zien te hebben. Maar met een oog-) getulgeverslag van de eerste man van het land achter de hand had den zich toch heel wat serieuze academici naar het cöngres In Chi cago durven spoeden: astronomen, natuurkundigen, psychiaters, Inge nieurs, pedagogen en verder na tuurlijk veel nlet-gestudeerde ufo aanhangers en -waarnemers. Be halve dat die laatsten hun ervarin gen mochten vertellen onder hen was de eerste officiële ufo-waarne mer, de zakenman Ken Arnold uit de staat Idaho kwam ook dr. Allen Hynek aan het woord, astro noom, hoogleraar aan de Northwes tern universiteit en directeur van een ufo-studiecentrum ln de buurt van Chicago. „De mensen zien In derdaad heel wat vliegen," sprak hij, „maar er zijn toch wel een paar onverklaarbare gevallen die onze aandacht trekken, gevallen die niet afgeschreven kunnen worden als massa-hallucinatie. Het bekende Amerikaanse Insti tuut voor publieke opinie Gallup heeft vast kunnen stellen, dat zeker vijftien miljoen Amerikanen het vliegende vaatwerk hebben waar genomen. Oemelde verschijnselen elders ln de wereld, onder andere ln ons land, komen vaak sterk over- eenmet die in Amerika. Ze zijn allebei aan de kleine kant, deze mini-violen, maar het rechtse exemplaartje is toch wel het allerkleinste dat ze in het museum van muziekinstrumenten in het Oostduitse Markneukirch bezitten. Het twee centimeter brede viooltje is een van de „illustraties" bij een tentoonstelling over drie eeuwen vioolbouw. Een zekere Ford, die nog niet lang geleden het Witte Huls ln Washing ton bewoonde, krijgt een eigen t.v.- serie. HIJ zal althans de hoofdrol vervullen ln een serie, die het ko mende seizoen klaar is om op het scherm vertoond te worden. Hij speelt er een rodeorijder ln meldt de NCRV-glds die met zijn paard van plaats tot plaats trekt en on derhand allerlei avonturen beleeft. Al eerder Is hij ln Amerikaanse politieseries („The streets of San Francisco", „Barnaby Jones") te zien geweest, maar daar bleef het bij een bijrolletje. Om misverstand te voorkomen: het gaat hier niet over ex-president Gerald Ford van Amerika, maar om zijn nu twintig- Jarige zoon Steve. Roque Rómero werd in oktober 1975 gearresteerd ln de Argentijnse stad Cordoba, waar hij secretaris van de vakbond van technici was. Nog steeds zit hij gevangen, maar officieel beschuldigd of berecht is hij niet. Wel zoekt de Argentijnse regering naar een mogelijkheid om hem te beschuldigen van „het bezit van wapens, Intimidatie van het publiek en van het onderhouden van connecties met linkse organi saties". Vermoedelijk is de gevan genhouding van Romero zoals het er nu uitziet, voor onbepaalde tijd een gevolg van zijn vredelie vende vakbondswerk. Intussen ls Amnesty International wel ter ore gekomen, dat Romero door de langdurige afzondering en de slech te omstandigheden waaronder hij gevangen wordt gehouden, aan een chronische blndvliesontsteklng lijdt, waardoor hij blind kan wor den. Amnesty twijfelt aan de ver klaring van de gevangenlsdirectuer dat Romero een medische behan deling zou krijgen en bovendien gelooft Amnesty niet dat er wezen lijke gronden voor de beschuldigin gen zijn, die de autoriteiten ten nadele van Roque Romero overi gens een van de ruim 300 arbeiders en vakbondsleden ln Argentinië, van wie bekend is dat ze gevangen, ontvoerd of gedood zijn wil aan voeren. Vóór de coup van het leger in maart vorig Jaar mochten voor aanstaande vakbondsleden kleine, bij de wet toegestane vuurwapens bij zich dragen om zich tegen aan slagen van rechtse extremistische groeperingen te beschermen. Het kan zijn dat het bovenstaande u boos heeft gemaakt en dat u iets voor Romero wilt doen. 8tuur dan een brief (Spaans, Engels of Frans) ln beleefde bewoordingen, waarin u om de vrijlating van Roque Rome ro vraagt. Het adres: Senor Presi dente de la Repüblica Argentina. Oeneral Jorge Rafael Vldela - Casa Rosada - Buenos Aires, Argentina. U kunt ook gewoon in het Neder lands schrijven naar Z.E. de heer Rafael Maximlano Vazques, am bassadeur van Argentinië ln ons land, Javastraat 20. Den Haag. Een 29-Jarige kantoorbediende uit de Hongaarse stad Kesckemét, me vrouw Ferenc Kallal, heeft deze week een vierling gekregen. Vol gens de Hongaarse radio maken moeder en kinderen drie Jongens en een meisje— het goed. De kinde ren zijn wel wat te vroeg geboren. Omdat het gewicht van de baby's bovendien maar tussen de drie en vier pond ligt, blijven ze nog even in de couveuse.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5