Wereld voedsel situatie {verbeterde belangrijk Britten dreigen in visserij conflict I Appeloogst valt dit jaar tegen Mogelijk steun voor werven in Frankrijk [SH verliest kort ;eding tegen Staat Perzisch tapijt duurder en slechtere kwaliteit oor grotere graanoogsten >an aatste jaren i Markten weer open voor slachtvarkens Duitsers willen 100 pet eigendom van Euromast Oorzaak: koude weer in april Britse stop als EG-verbod op haringvangst in Noordzee afloopt enoncern blijft ageren tegen heffing "Makelaar bij uit stek geschikt voor opmaken koopakte Brandschade in vier maanden 118 miljoen Nieuwe boeken __£RDAG 23 JULI 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 23 IV» kMSTERDAM De situatie op de wereldgraanmarkten heeft de afgelopen vier jaar een „«.lelangrijke verbetering ondergaan. In de plaats van graantekorten en zeer hoge prijzen zijn >eze verandering moet voor een mjelangrijk deel worden toegeschre- en aan het herstel in de wereld' —^■aanproduktie, dat zich de laatste wee jaren heeft gemanifesteerd. ils gevolg van de oogsten in de eizoenen eindigende per eind juni 976 en eind juni 1977 zijn, zo wordt i leraarad, de wereldgraanvoorra- jen met niet minder dan 54 miljoen on toegenomen. Dat komt overeen net meer dan éénderde van de we- eldhandel in de laatste jaren. ^de graanvoorraden aan het einde an juni van dit jaar zijn daarmee 114ip het hoogste peil gekomen sedert 201071/72, Het oogstseizoen dat voor afging aan een periode van grote 3scekorten veroorzaakt door droogte. 482. ïeaïet herstel van de graanproduktie i9n de loop van 1975/76 en 1976/77 en £1e daaruit voortvloeiende weder- ipbouw van de voorraden aan raan heeft een opmerkelijk verbe- 509 ering van de wereldvoedselsitua- Ie ten gevolge gehad, vergeleken o net de precaire situatie uit de ja- en 1972/74. In tegenstelling tot o 972/73 toen de wereldgraanpro- £a luktie 25 miljoen ton lager was dan o ie produktieraming op lange ter- J nijn was de produktie aan granen 6 n het oogstseizoen 1976/77 naar o ichatting ongeveer 42 miljoen ton w loger dan deze raming. S Voorraden ce ca Vil de wereldgraanproduktie gelij ke te tred houden met de te verwach- en ontwikkeling van de vraag dan al. zo meent het Internationale Monetaire Fonds in een beschou- 3 ring over de wereldgraansltuatie, en jaarlijkse toeneming van de 3 roduktie met 34 miljoen tori nood- 5 ikelijk zijn. De wereldgraanvoor- iden (exclusief die van de Volksre- ubliek China en van Rusland, van 'elke landen geen cijfers beschik- 5 laar zijn) worden op dit moment eraamd op 163 miljoen ton. N ,otefe voorraden zouden daarmede fereenkomen met 18 procent van het wereldverbruik. Een niveau, dat overeenstemt met de veilig heidsmarge van 17 k 18 procent, die door de wereldvoedselconferentie van november 1974 werd aanbe volen. De verbetering van de wereld graansltuatie in de afgelopen jaren is des te opmerkelijker wanneer wordt uitgegaan van de ontwikke ling op langere termijn. In de 15 jaar, die zijn verstreken sinds 1962, is de wereldgraanproduktie met 50 procent gestegen tot 1,5 miljard ton, of met een jaarlijks groeiper centage van 2,9. Gedurende deze periode nam de wereldbevolking met 1,9 procent toe. Onder de belangrijkste graansoor ten steeg de produktie van tarwe (in hoofdzaak geproduceerd in de industriële landen) het snelst. Rijst daarentegen, merendeels geprodu ceerd in de ontwikkelingslanden, toonde het laagste groeipercenta ge. De produktie van grove graan soorten (maïs, gerst, rogge e.d.) nam ongeveer in dezelfde mate toe als de produktie van alle graan soorten te zamen. Wat de handel in granen aangaat bedroeg de jaarlijkse toename in de afgelopen 15 jaar voor alle graansoorten 3,8 procent. Dit voor namelijk als gevolg van de handel in grove graansoorten die twee maal zo snel steeg als de produktie. Rusland Een belangrijke factor in de we- reldgraaneconomie is de laatste Ja ren, volgens het IMF, de invloed van de bijzonder grote jaarlijkse schommelingen in de graanpro duktie van Rusland. Teneinde ge deeltelijk tegemoet te kunnen ko men aan haar binnenlandse tekor ten kocht Rusland zowel in 1972/73 als in 1975/76 ongeveer 30 miljoen ton graan aan. Deze zeer grote aan kopen, meer dan éénvijfde van de wereldhandel in granen vertegen woordigende, hadden belangrijke gevolgen voor de wereldgraan markten en -prijzen. Het volume van de handel maakt nl. maar een klein deel uit van de wereldproduk- tie (10-12 procent). Toch was, om dat de tekorten in 1975/76 in grote mate moeten toegeschreven aan Rusland en in geringere mate aan West-Europa, hun invloed op de graanprijzen minder belangrijk dan in 1972/73. Aangenomen wordt, dat het herstel van de wereldgraan produktie in 1976/77 een daling van circa 6 procent in het volume van de wereldhandel ten opzichte van 1975/76 tot gevolg zal hebben. De wereldgraanproduktie in 1975/ 76 was ongeveer 3 procent beter dan die van het tegenvallende oogstjaar 1974/75. Nagenoeg de ge hele vooruitgang kwam op reke ning van een sterke toeneming van de rijstproduktie, die met 9 procent steeg tot 348 miljoen ton. De pro duktie van grove granen steeg slechts met 1 procent tot 661. mil joen ton, terwijl de wereldtarwe- produktie met 352 miljoen ton iets lager was dan in 1974/75. Nieuw record Voor 1976/77 wordt de wereldgraan produktie geraamd op een nieuw record van 1.477 miljoen ton, dat is 116 miljoen ton meer dan in 1975/ 76. Behalve voor rijst, waarvan de produktie beneden de vorige recordoogst is gebleven, worden voor alle andere graansoorten be langrijk hogere cijfers verwacht. De grootste toeneming vermoede lijk bij tarwe, waarvan de produk tie naar het zich laat aanzien met 18 procent zal toenemen tot 416 miljoen ton. Dat is 12 procent meer dan het cijfer van de recordoogst van 1973/74. De verwachte stijging van de wereldgraanproduktie in 1976/77 moet vooral worden toege schreven aan een opmerkelijke ver betering (60 procent) in de Russi sche graanproduktie, die, zo wordt aangenomen, een record zal vesti gen met 224 miljoen ton, of 84 mil joen meer dan in het door de droog te geteisterde oogstjaar 1975/76. De internationale handel in granen steeg in 1975/76 met bijna 10 pro cent vergeleken met die van een Jaar tevoren. Een en ander weer spiegelt de gestegen graanaanko- pen door Rusland. De sterkste stij ging deed zich voor in de handel in grove granen, die met 10 miljoen ton toenam tot 72 miljoen ton. De wereldhandel in tarwe en tarwe meel daarentegen nam met niet meer dan 4 miljoen ton toe tot het op één na het hoogste niveau se dert 1972/73. Voor het oogstjaar 1976/77 wordt aangenomen, dat de handel in tarwe en tarwemeel met 7 miljoen ton zal afnemen tot 60 mil joen ton, het laagste peil van de afgelopen vijf jaar. Hoogste peil De grotere oogsten in 1975/76 en 1976/77 hebben een aanvulling mo gelijk gemaakt van de wereld- graanvoorraden, die door het be roep dat er in de drie voorafgaande jaren op was gedaan, waren ge daald tot het laagste peil sinds 20 jaar. De graanvoorraden bij de voornaamste exportlanden, die in 1975/76 tot 68 miljoen ton waren gestegen, waren, zo raamt het IMF, aan het einde van juni jl. 92 miljoen toh. Daarmede zouden de voorra den dan het hoogste peil sedert 1971/72 hebben bereikt. Sinds augustus/september 1975 heeft een scherpe concurrentie tus sen de voornaamste exportlanden van granen een constante druk op de wereldgraanprijzen veroor zaakt. Zo waren de gemiddelde ex portprijzen in april van dit Jaar 21—40 procent lager dan het rela tief hoge niveau van augustus/sep tember 1975. In deze periode daal den de tarweprijzen met 40 pro cent, de rijstprijzen met 30 procent en die van maïs en andere grove graansoorten met ongeveer 20 procent. Teneinde de druk op de prijzen weg te nemen hebben de voornaamste produktlelanden van granen on langs besloten hun steunprijzen te verhogen. Daarenboven gaan tal van belangrijke export- en import- landen hun nationale graanreser veprogramma's en opslagfacilitei ten uitbreiden. DEN HAAG (ANP) Gezien de gunstige ontwikkelingen op het ge bied van de varkenspest in ons land heeft minister Van der Stee (land bouw en visserij) besloten met in gang van 25 Juli de markten voor slachtvarkens onder bepaalde voor waarden weer open te stellen. De voorwaarden houden onder meer in dat: de veewagens na ontlading op de markt direct worden gereinigd en ontsmet en de afvoer van de markt per veewagen slechts geschiedt naar één slachthuis of één exportplaats met een geleidebiljet van de districtsinspecteur van de veerart- senijkundlge dienst. Ook na dit vervoer dienen de wa gens gereinigd en ontsmet te wor den. Door dit besluit komen per gelijke datum de aangewezen verza melplaatsen voor slachtvarkens te vervallen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Een groep West- duitse particulieren, die vorig Jaar al 55 procent van de aandelen Euro mast verwierf door aankoop van deze stukken van de EMS, wil 100 procent eigenaar worden van de Eu romast. De groep, bekend onder de naam Schwëbische Wlertschaft te München, tracht daartoe momen teel buiten het bestuur van Euro mast om particuliere aandeelhou ders Euromast te bewegen hun stuk ken van de hand te doen. Van enkele grote aandeelhouders zou de groep inmiddels al een aantal pakketten Euromast, waarvan de aandelen op de incourante markt worden verhandeld, hebben kunnen overnemen. Hierdoor zou het belang van de Duitse groep in Euromast thans ongeveer 70 procent be dragen. De Duitse groep, die via een Neder landse stroman opereert, biedt voor de aandelen Euromast (groot 100 nominaal) een bedrag van 90. De laatste tijd schommelden de koers van de aandelen Euromast op de incourante markt rond de 80-85 pro cent. Euromast heeft de laatste ja ren al geen dividend meer uitge keerd op de aandelen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De totale Nederlandse appeloogst valt dit jaar •tegen: 420.000 ton tegen 470.000 ton verleden jaar. Volgens de fruittelers is dit toe te schrijven aan het koude weer in april, toen het nachten achtereen heeft gevroren. Vooral de cox'orange heeft het met een opbrengst, die ongeveer 60 pro cent lager was dan vorig Jaar, laten afweten. De goudretnette heeft het er beter afgebracht Terwijl vorig Jaar de oogst van deze appel erg tegenviel door de vorst, is er dit Jaar sprake van een 65 tot 75 procent hogere opbrengst vergeleken met 1976. Ook de perenoogst in Nederland zal dit Jaar minder zija Volgens „De Fruitteelt", weekblad van de Neder landse fruittelers zal de totale op brengst dit Jaar 120.000 ton bedra gen. Verleden jaar was dat 145.000 ton. Ook in EG Niet alleen ln Nederland is de appel oogst minder dan in 1976 het geval was. In de gehele EG zal de appel oogst aanzienlijk minder zijn dan vorig Jaar. Voor 1977 verwacht de Nederlandse fruittelers organisatie een totale oogst van 5.258.000 ton: ruim éèn miljoen ton minder dan in 1976. Vooral in Italië, waar de oogst het grootst is, verwacht men dat de opbrengst tien tot vijftien procent minder zal zijn: 1.800.000 ton tegen 2.050.000 ton in 1976. Frankrijk schrijft de kleinere oogst van dit jaar (1.300.000 ton, tegen 1.670.000 ton vorig jaar) toe aan de watersnoodramp in het gebied ten zuiden van de Garónne. Hierdoor is een aantal fruitteeltbedrijven getrof fen. Hoewel niet het belangrijkste appelland, is Denemarken het enige land waar dit jaar een grotere appel oogst wordt verwacht: 80.000 tegen 75.600 ton in 1976. In Ierland tenslot te is de oogst bijna gehalveerd: 8.000 ton tegen 13.500 ton vorig Jaar. PARIJS (Reuter) De Franse regering zal volgende week waarschijnlijk maatregelen békend maken ter ondersteuning van de scheepsbouw, zo wordt door Franse scheepsbouwers verwacht. Naar alle waarschijnlijkheid zal de regering een hoe veelheid geld in de bedrijfstak pompen en zal de scheepsbouw zelf daar een reorganisatie tegenover moeten stellen. De regering zou bereid zijn een deel van het verschil tussen de prijzen, die Franse werven berekenen en die welke elders worden gevraagd, voor haar rekening te nemen. Mogelijk zal Parijs ook op gunstige voorwaarden exportkredieten verschaffen aan LONDEN (Reuter) John Silkin, de Britse tegenspeler van minister Van der Stee van landbouw en visserij in de Europese Landbouwraad, wil een nieuw Brits verbod op de haringvangst in de Noordzee als de Europese Commissie niet bereid is het EG- verbod, dat op 30 september afloopt, te verlengen. Silkin zei dit in het Lagerhuis. Silkin toonde zich teleurgesteld, dat de Europese Commissie (het dage lijks bestuur van de EO) het Britse !N HAAG Koninklijke Scholten-Honig heeft een kort iing tegen de Staat der Nederlanden verloren waarin werd iist een EG-belasting op zetmeelsuiker ongedaan te maken. aandrang van de bietsuikerin- itrie besloten de ministers van 1 flbouw van de lid-staten tot een fing van 17 per 100 kg isogluco- KSH wilde dat de Nederlandse ftt beroep zou instellen tegen deze Drdening. gens een woordvoerder van KSH i het concern getn hoger beroep ïn de uitspraak aantekenen, al ms niet in Nederland. Wel zal H volgens hem in Europees ver- ud sterk blijven ageren tegen de itregel. De AMRO Bank verwacht dat de Tltaten van het eerste halfjaar FOÏ slechts weinig lager zullen zijn i die van het bijzonder goede eer- a0) halfjaar van 1976. Voor het jaar uwf als geheel verwacht het bestuur 133( zodanige groei van de winst dat 2tok als rekening wordt gehouden 3 de aandelenemissie van 1 op 10 29&aart de winst per aandeel kan l&emen. Dit staat in het prospec- tübetreffende de uitgifte van nomi- 9® 200 min 8 pet obligaties 1977 1978/1987, waarvan de koers op eiuli wordt bekendgemaakt. 16) ftet eerste halfjaar heeft het be- afsvolume zich bevredigend ont beeld. De kortlopende kredietver- *ig ontwikkelde zich overeen- Jistig de verwachtingen; in de Kxjdeliange sfeer overtrof de groei planning in lichte mate. 34 Je ontwikkeling, mede in aanmer- 4| nemende de remmende invloed i«met name op het gebied van de ^trekking van woninghypothe- het gevolg zal zijn van de inmid- van kracht geworden kredietbe- isiende maatregelen doen de raad yM Bestuur verwachten dat het lo de jaar in totaal bezien qua groei 55belangrijk zal afwijken van de mistellingen. De rentemarge ligt in perste halfjaar 1977 nog duidelijk i64ir dan in dezelfde periode 1976 de marge zich op een hoog peil 2oDnd. In het tweede kwartaal 1977 is echter sprake van een toenemend herstel. DE HOLLANDSE KOOPMANS BANK heeft vorig jaar de winst zien stijgen van 736.000 tot 904.000. Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 8 procent. Bijzondere omstandigheden voorbehouden kan volgens de directie in het jaarverslag op grond van de tot dusverre bereik te resultaten worden uitgegaan van een bevredigende ontwikkeling in 1977. Het bedrijfsresultaat van de bank nam vorig jaar toe met 37 procent tot 1,86 min. Hierop is in minde ring gebracht een incidentele last van 150.000 voor backservicever- plichtingen voor de pensioenrege ling voor het personeel. de VMF-Stork werkmaatschap pij Conrad Stork in Haarlem heeft opdracht gekregen tot levering van een containeroverslagkraan met een bedrijfslast van 50 ton voor Combi ned Terminals Amsterdam BV. Met de order is 5 min gemoeid. De kraan moet in augustus 1978 in be drijf worden gesteld. BILTHOVEN „De koopakte dient ter vastlegging van de afspraken die tijdens de koop- en verkooponder handelingen worden gemaakt. Eventuele problemen holen in de voorbesprekingen aan de orde te komen. Daarom is de makelaar bij uitstek geschikt deze akte op te ma ken. Een notaris kan alleen het re sultaat van de onderhandelingen constateren en de afspraken juri disch vertalen. Dan ls het al te laat." Dit is het commentaar van de Ne derlandse Bond van Makelaars ln onroerende goederen op het streven van het notariaat om de koopakte door de notaris te laten opmaken. De makelaar, aldus de NBM, is een beëdigd bemiddelaar en een des kundige op het gebied van het on roerend goed. Zijn Juridische kennis is ruimschoots voldoende om een goede koopakte te maken. Zo nodig kan en moet hij met andere deskun digen, zoals notaris, accountant of belastingconsulent overleg plegen. Dat ln Amsterdam een ander ge bruik gegroeid is, is op zichzelf geen aanleiding dat landelijk door te voe ren. Daar spelen ook weer andere aspecten een rol. Zo wordt bijvoor beeld door de makelaar geveild. ADVERTENTIE: Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In de eerste vier maanden van dit jaar is door bran den in ons land voor ruim 118 mil joen gulden schade aangericht. Dit was meer dan in dezelfde periode van 1976, toen de brandschade bijna 103 miljoen gulden bedroeg. Dertig grote branden (schade van 100.000 en hóger) zorgden in de eerste vier maanden voor een scha de van bijna 9,5 miljoen gulden. In handel en industrie veroorzaakten 84 grote branden een schade van meer dan 43 miljoen gulden. In de overige sectoren hadden 98 branden van dit kaliber een schade van ruim 27 miljoen gulden tot ge volg. Kleinere branden tezamen in de verschillende sectoren brachten het totale schadebedrag op meer dan 118 miljoen gulden. De oorzaak van de helft van het aantal branden bleef onbekend. TEHERAN (UPI) Niet iedereen kan zich een Perzisch tapijt veroorloven. Zeker nu niet meer. De produktie daalt, de prijzen vliegen omhoog en de kwaliteit verslechtert. Als gevolg van de hoge staatsin komsten door de gestegen olie prijzen heeft de sjah van Perzië (Iran) een modernlseringsbeleid op gang gebracht, dat nu zijn tol vraagt aan de ingewikkelde en exotische tapijten. Het Perzische tapijt is niet meer wat het ge weest is", zegt handelaar Iraj Mehdizadeh, die beweert in zijn exclusieve winkel één miljoen meter Perzisch tapijt te hebben verkocht. Handelaren ln tapijten zijn van mening, dat de kwaliteit terug loopt omdat dorpsbewoners, die zich van oudsher met het tapijt- knopen hebben beziggehouden, zich meer en meer zijn gaan aan passen aan de modernisering van de Perzische samenleving. Forse loonsverhogingen helpen niet. „Geld houdt ze niet meer ln de dorpen", zegt Zahra Rajabi (43), leider van een tapljtfabrtek in de buurt van Persepolis. „Ze willen slechts het vermaak ln de stad, niets meer". In de schoolbanken Een andere factor is de campagne van de sjah ter bestrijding van het analfabetisme in zijn land. Hij bepaalde, dat ouders, die hun kin deren niet naar school sturen, in de gevangenis zullen belanden. De campagne heeft het analfabe tisme inderdaad sterk vermin derd, evenals het aantal tapijt- knopers. Jeugdige knopers zitten nu immers in de schoolbanken. Degenen, die thans nop bereid zijn tapijten te knopen, zijn in staat voorwaarden te stellen. De lonen stegen in de afgelopen drie jaar met 200 procent, waardoor het Perzische tapijt zich uit de lokale en de wereldmarkt dreigt te prijzen. Aan de andere kant hebben Immer-goedkope en over vloedige arbeidskrachten ln lan den als India, Pakistan, Afghanis tan, Turkije, China en Roemenië Jil staat gesteld zich een flink aan deel op de „Perzische" tapijten- markt te verwerven. Verschillende Perzische tapijtfa brikanten hebben hun zaken dan ook al naar Pakistan verlegd, waar de produktie van een vier kante meter tapijt 535 gulden kosten, tegen 2.857 gulden in Iran. De Iraanse tapijtexport daalde in 1976 tot 213 miljoen gulden tegen 267 miljoen in 1975. Deskundigen zijn van mening dat de dalende exporttendens zal aanhouden. verlangen naar een uitgebreide ex clusieve visserijzone niet wil inwilli gen. Groot-Brittannlë wil een exclu sieve visserijzone van 12 zeemijlen en voorkeursrechten voor de eigen vissers tussen de 12 en 50 mijl zo zei hij. Silkin gaf zijn collega's ln de Landbouwraad de waarschuwing, als dat deze Britse els niet wordt ingewilligd, het land zal terugkeren naar zijn oorspronkelijke eis van een exclusieve zone van 50 zeemijlen. Op de vraag van de conservatieve oppositie in het Lagerhuis of hij erop vertrouwde dat het vangstverbod door de Europese Commissie na 30 september zal worden verlengd, zei hij: „als de Gemeenschap niet in staat of bereid is maatregelen te nemen, dan zijn wij gedwongen onze eigen unilaterale beperkingen op te leggen". ontwikkelingslanden die in Frank rijk schepen bestellen. De Franse scheepsbouwers houden er rekening mee. dat de regering als tegenprestatie zal verlangen dat de werven in twee grote groepen wor den ondergebracht. De ene zou moe ten bestaan uit Alsthom Atlantique. Dubigeon Normandie en Constructi ons Navales et Industrielles de la Méditerranée. Deze ondernemingen zouden het er in beginsel al over eens zijn geworden om hun werkzaamhe den op elkaar af te stemmen. Met het vormen van de tweede groep worden echter problemen verwacht. Naar wordt aangenomen zou die moeten bestaan uit Chantiers de France Dunkerque en Chantiers Na- vals de la Ciotat. De werf in Duinker ken behoort tot het Schneider-con cern, dat bijzonder op zijn onafhan kelijkheid is gebrand. De Franse scheepswerven hebben met dezelfde moeilijkheden te kam pen als de werven elders in West- Europa: hevige concurrentie, met name van Japan, en een chronisch tekort aan opdrachten. Blijkens de jongste gegevens aan de Franse ver eniging van scheepsbouwers had de hele Franse scheepsbouw op 1 april voor 2,7 miljoen bruto registerton (brt) aan orders in portefeuille. De leveringstijden van de bestelde schepen lopen .tot eind 1983. Aange zien de Franse scheepsbouw over de capaciteit beschikt voor het bouwen van 1,2 miljoen brt per Jaar, is de orderportefeuille veel te dun om de werven volledig aan het werk te hou den. Er zullen de komende maanden meer opdrachten binnen moeten ko men, anders zullen er vele ontslagen vallen, zo zegt men in Franse scheepsbouwkringen. De Franse werven hebben momenteel 30.000 man in dienst. Macht in en rond organisaties, door A. W. J. E. van de Bunt, K. T. A. Halbcrtsma en M. Mulder, llitg. Sam son Alphen a/d Rijn. 219 bis. Prijs 24,75. De Orde van organisatiedeskundi gen en adviseurs en de Stichting Interacademiale opleiding organisa tiekunde belegden in mei '76 een conferentie over „het machtsaspect in het functioneren van organisa ties". De zeventien inleiders hebben hun bijdrage beschikbaar gesteld voor deze publikatie. Daarmede wordt beoogd belangrijke begrippen verder te ontwikkelen, theorievor ming te ontwikkelen en de praktijk ervaring te verklaren. Personeelbeleid in opspraak door in spraak, door dr. J. j. Ramondt c.a. llitg. Samson te Alphen a/d Rijn. 157 blz. prijs 21,50. In deze bundel, uitgegeven in de reeks arbeidsverhoudingen, staat de vraag centraal welke ruimte er is voor het personeelbeleid. Medewer king verleenden drs. J. L. J. M. van der Does Willebols, dr. H. J. van Dongen, dr. J. J. Ramondt (red) en drs. W Top. Shop stewards en arbeidersseggen- schap, door dr. M. J. Huis kam. Uitg. Samson Alphen a/d Rijn. 231 blr. Prijs 29,50. De heroriëntering van de vakbewe ging in ons land op het vakbonds werk in de onderneming is voor Huiskamp aanleiding geweest aan dacht te besteden aan het Engelse systeem, met name de shop steward (vrijgestelde werknemers). Hij wijst erop dat organisatie van en door arbeiders op de werkplek betekent, dat arbeiders minder aan willekeuri ge beslissingen zijn onderworpen en een gevoel van eigen waarde kunnen ontwikkelen. Het zijn de kleine, alle daagse dingen op de werkvloer waarvoor de werkplekorganisatie voor arbeiders zo'n grote betekenis heeft. In deze studie zijn de Engelse en Nederlandse situatie niet met elkaar vergeleken, omdat het vakbonds werk ln de bedrijven in Nederland en de relatie tussen vakbonden en ondernemers in een heel andere fase van de industriële ontwikkeling is ontstaan. Dat neemt niet weg, dat zich in het Britse systeem een aantal problemen en tegenstellingen voor doen, die ook hier van belang kun nen zijn. De belangrijkste zijn de spanning tussen categoriale en ge meenschappelijke arbeidersbelan gen. tussen medeverantwoordelijk heid en belangenbehartiging en tus sen centrale planning en decentrale zeggenschap. De auteur concludeert dat het Nederlandse bedrijvenwerk nog steeds ver van de werkvloer afstaat. Sla spijkers met koppen, word lid van het CNV! Samen sta je sterk! Bel 030-941041. L] li\ Chmlelyk Nationaal Vakverbond ^-yll Y flrechl. Ravellaan I. Potlbut 2475.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 23