Amerika verbergt niljoen llegalen tali aan se regering kreeg 'uitstel' van executie Stroom paupers niet te stoppen AJog te vroeg voor algemene verkiezingen IjRDAG 23 JULI 1977 BUITENLAND T rouw/Kwartet17 >or Rimmer Mulder imbtenaren van de immigratiedienst e luchthaven Kennedy bij New York en mij nooit het idee gegeven dat de rtfgde Staten een erg vrij land zijn. Ze »n je het hemd van het lijf, bestuderen oort en vliegtuigkaart met zichtbaar rouwen en laat nooit na erop te wijzen ieer je het land weer moet hebben Iten. Die controle zal de komende Ja- (vaarschijnlijk niet soepeler werden, imerikanen maken zich namelijk gro- rgen over aantallen buitenlanders die kans zien illegaal de Verenigde Sta- ilnnen te komen en daar dan blijven. de omvang van het probleem van „illegale immigranten" bestaan al maar schattingen. De illegalen laten niet tellen en registreren. Vast staat -"""se zeer talrijk zijn en dat hun aantal ikbarend snel groeit. De Amerikaanse igratiedienst schat dat er in de Vere- e Staten tussen de zes en tien miljoen sen onwettig verblijven. Andere schat- gaan tot twaalf miiljoen. Alleen in York zitten er al een kleine miljoen. —Angeles houdt het voorlopig nog op »le honderdduizenden, maar vreest dat ie huidige groei het miljoen over een jaar of vijf zal worden gepasseerd. In Was hington moeten er ook heel wat rondlopen. Ambtenaren van de immigratiedienst wil den daar vorig jaar eens een controle hou den onder de bezoekers van een voetbal wedstrijd tussen twee Zuidamerikaanse elftallen. Zodra de controleurs zich hadden vertoond ontstond er paniek op de tribu nes. Honderden toeschouwers sloegen op de vlucht. Zuid-Amerika Die controle bij een voetbalwedstrijd was niet toevallig. Voetbal is populair onder de „latino's" en verreweg de meeste illegalen zijn afkomstig uit Latijns-Amerika. Dat is niet verwonderlijk. De welvarende Vere nigde Staten moeten wel een enorme aan trekkingskracht hebben op de miljoenen paupers in Midden- en Zuid-Amerika. Aan legale emigratie naar dat paradijs in hét noorden hoeven ze niet te denken. De procedures zijn voor hen te ingewikkeld. De Verenigde Staten voeren een strak im- migratie-beleid. Per jaar worden er hoog uit 350.000 400.000 toegelaten. Mensen die alleen maar hun armoede en hun leven hebben te verliezen, proberen het daarom maar langs de illegale weg. Het zijn er jaarlijks vele honderdduizenden die deze gok wagen. Per jaar worden er ongeveer 900.000 illegale immigranten in de Verenig de Staten gepakt en op transport gesteld naar hun land van herkomst. Maar de immigratiedienst schat dat minstens even veel per jaar er in slagen het Tand binnen te komen en onder te duiken. De meeste illegalen komen binnen door gewoon de grens tussen Mexico en de Verenigde Staten over te sluipen. Die grens is meer dan 3500 kilometer lang en loopt door gebieden waar de natuur het verstoppertje spelen erg gemakkelijk maakt. De Amerikaanse grenswachten doen hun best. Bekende oversteekplaat sen worden in de gaten gehouden met helikopters en apparatuur dië passerende voetgangers verklikt. Iedere nacht worden er honderden illegale grensoverschrijders opgepikt door Amerikaanse patrouilles. Op één punt in Californië zijn op één nacht wel eens meer dan duizend arrestaties ver richt. Reisbureau's Het grootste deel van dit klandestiene grensverkeer wordt verzorgd door Mexica nen. (Ongeveer zeventig procent). Voor sommigen is de tocht naar de VS een regelmatig terugkerende gebeurtenis. Zij wonen betrekkelijk dicht bij de grens en gaan zo nu en dan naar Amerika om daar tijdelijk werk te zoeken. Een Amerikaanse onderzoeker ontdekte in het noorden van Mexico dorpen waar het al sinds mensen heugenis gebruik was dat groepen mannen illegaal naar Amerika gingen voor werk. Voor de meesten heeft de grensoverschrij ding een veel definitiever karakter. Velen hebben al een riskante tocht van duizen den kilometers achter de rug, voordat ze aan de grens met de VS staan. Er bestaan 'reisbureaus' die dik geld verdienen aan deze permanente stroom van Amerika- gangers. Het zijn (illegale) organisaties die mensen in bijvoorbeeld Ecuador een volle dig verzorgde reis naar Californië kunnen aanbieden: een vliegtocht naar Mexico- stad, vervolgens een dagenlange busreis naar de grens, een gids Voor de voettocht over die grens en vervoer naar steden als San Diego of Los Angeles. De reis is wel duur. Niet alleen moeten de organisatoren er goed aan verdienen, onderweg moet er ook flink worden geschoven om Mexicaan se functionarissen om te kopen. De men sen die van dergelijke organisaties gebruik maken hebben vaak jarenlang gespaard voor hun Amerika-reis. Het komt ook voor dat een hele familie zich diep in de schul den heeft gestoken om één man naar het beloofde land te kunnen sturen in de hoop dat hij daar genoeg geld zal verdienen om alle verwanten wat gelukkiger te kunnen maken. De kans dat hij voor de familie alleen maar verhalen mee terug zal nemen, bijvoorbeeld over die gids die nooit is komen opdagen of die Amerikaanse grens wachten die de reis onderbraken, is net zo groot. De 'Mexicaanse route' is wel de belangrijk ste maar niet de enige weg voor illegale immigranten. Duizenden komen gewoon binnen via de voordeur (de grote luchtha ven) met een tijdelijke verblijfsvergun ning. Als de termijn voor die vergunning eenmaal is verstreken, blijven ze. Anderen gaan als bemanningslid van een buiten lands schip in een Amerikaanse havenstad van wal en keren niet terug aan boord. Ook wordt er gebruik gemaakt van vervalste papieren. De Amerikaanse overheid heeft geen enke- le hoop dat de stroom van illegalen vanzelf wel zal opdrogen omdat het in Amerika immers ook niet meer alles is. Zolang er in het grootste deel van de wereld armoede heerst, zal de rijkdom van Amerika een lokkend perspectief voor miljoenen blij ven. In Amerika wordt met veel zorg geke ken naar de gestaag groeiende legers van ontheemden rondom grote steden in Afri ka en Azië. Het zijn grote massa's van mensen die eerst al van het platteland naar de stad zijn getrokken. Velen van hen zullen straks wellicht ook nog eens ae sprong wagen naar een ander land. India, Pakistan, Thailand en de Filippijnen zijn nu al belangrijke leveranciers van onge wenste immigranten. Voor die laatste lan den zal ook wel een rol spelen dat de Amerikaanse welvaart er altijd erg opzich tig aanwezig is geweest rondom de militai re bases. Tweederangs Die welvaart zullen verreweg de meeste illegalen in de Verenigde Staten zelf nooit bereiken. Als mensen die zichzelf buiten de wet hebben geplaatst zijn ze gedoemd te leven als tweederangs burgers. Hun eerste zorg is te voorkomen dat ze worden ge pakt. Ze kunnen nergens aanspraken op maken. Ze mogen blij zijn als ze een dak boven het hoofd krijgen en aan het werk kunnen voor een loon dat niet al te ver beneden het wettig minimum-inkomen ligt. Tegenover hun huisbaas en werkgever staan ze erg zwak daar ze altijd het risico lopen te worden verraden. Ook na een verblijf van vele Jaren in de VS kan een illegaal nog worden opgepakt en gedepor teerd. Maar hoe het deze ongewenste gasten van Amerika in het algemeen vergaat is alweer niet precies te zeggen. Ze blijven Immers zoveel mogelijk onzichtbaar. Onder de groep die door de voordeur binnen is geko men, zitten naar verhouding vrij veel gelet terden: studenten, vaklieden en zelfs wel academici. Zij hebben wel enige kans op te klimmen naar wat welvaart en status. Deze mensen willen er ook nog wel eens in slagen hun verblijf na enige tijd te legali seren. De overgrote meerderheid van de illegalen behoort tot de categorie van ongeschoolde arbeiders. Ze vinden in de Verenigde Sta ten niet meer welvaart dan in de krotten wijken van één van de grote steden of bij de uitgebuite seizoen-arbeiders op het platteland is te vinden. Misschien zijn ze daar toch nog wel beter af dan in hun eigen land. Voor de Amerikaanse overheid zijn ze echter niet meer dan een randverschijn sel dat is uitgegroeid tot een sociaal pro bleem. (In een volgend artikel zal worden ingegaan op de problemen die de Verenigde Staten met illegale immigranten menen te hebben). oor J. den Boef rslrj Italië hebben de christen-democraten in de algelopen iki-eken een overwinning geboekt, die bij nadere beschouwing benei eens een Pyrrhus-zege zou kunnen zijn, waarmee de ,el Hspraak verbonden is: „Nog zo'n overwinning en ik ben laiijrloren". et wordt de christen-democrati- she premier Glulio Andreotti als in succes aangerekend, dat hij er geslaagd is, zijn mlnderheldska- tet ongewijzigd door de politieke van de laatste maanden te ibben gesleept, zonder wezenlijke incessies te hebben gedaan aan andere partijen, de communis- n en socialisten voorop. Maar in trkelijkheid heeft Andreotti's ka- met geen uitstel gekregen. Het iu toch wel zijn aangebleven, om it er nu eenmaal voorlopig geen idere politieke mogelijkheden in ^pme zijn. politieke realiteit is dat de com- unistische partij van Enrico Ber- iguer zichzelf wat meer speel- limte heeft gegeven, door het iristen-democratische mlnder- tidskabinet nog niet naar huis te uren. Want het allesbeheersende •obleem in Italië is niet, hoe lang christen-democraten aan de tcht zullen worden gelaten, maar >le lang nog moet worden gewacht lordat nieuwe verkiezingen ge- luden kunnen worden. e Jongste (ook al vervroegde) par- mentsverkiezingen werden in Ita- I nog maar ruim een Jaar geleden (houden. Alle partijen hebben tot isver beseft dat zij hun positie innen schaden, als ze na betrek- dijk korte tijd al weer op kamer- itbinding en algemene verklezin- in aansturen. Vandaar dat Andre- ■tl er telkens opnieuw in slaagt, B premier aan het bewind te blij- in. Vanwege de vakantiestem- lng behoeft hij zich ook in de imende maanden nog weinig zor- in te maken over het aanblijven i in zijn kabinet. Daarna doet zich ihter een andere situatie voor. leferenda rote invloed op de gang van za- in in Rome kunnen de gemeente- adsverkiezingen hebben, die be- JfD november in geheel Italië ge- V lauden moeten worden. De uitslag larvan zou wel eens aanleiding innen zijn voor het uitschrijven ui vervroegde algemene verkie- Qgen in het komende voorjaar. Barbij kan van doorslaggevende ad.ïtekenis zijn, dat zulke verkiezin- m de enige mogelijkheid zouden eden om te voorkomen dat vol- tnd Jaar een groot aantal referen- i moet worden gehouden. Deze volksraadplegingen, waarvoor vooral uiterst linkse groeperingen zich inspannen, zouden het politie ke leven in Italië verder kunnen verlammen. Vooral de communistische partij (PCD kan er belang bij hebben om het doorgaan van de nagestreefde referenda te verhinderen. ZIJ kun nen de „vredesregeling" die com munisten en christen-democraten sinds de verkiezingen van juni vo rig Jaar zo uiterst voorzichtig heb ben uitgewerkt, drastisch versto ren. Een gevolg daarvan kan zijn dat bij voorbeeld door een refe rendum over een emotioneel gela den onderwerp als het abortus vraagstuk de populariteit die de PCI langzaam maar zeker heeft verworven, ernstig kan schaden. De partij van Berlinguer kan na voor haar gunstig verlopen ge meenteraadsverkiezingen alge mene verkiezingen als een uitweg uit het voor haar weinig aanlokke lijke referendum-doolhof beschou wen. Voor de PCI is het nu belang rijker dan ooit, de politieke wapen stilstand met de christen-democra ten te handhaven, totdat een con frontatie aan de stembus onvermij delijk wordt. Zij is bereid om veel concessies te doen, in de verwach ting dat zij na verloop van tijd de vruchten kan plukken van haar spit- en ploegwerk. Alleen door deze beloning in het vooruitzicht te stellen, kan zij haar achterban in bedwang houden. Mager In dit licht moet men het akkoord zien dat dezer dagen met medewer king van de communistische partij tot stand is gekomen. 'Het heeft lang niet alles geboden, wat de PCI er van verwacht had. Zo ls Andreot ti, die bekend staat als een knappe tacticus, er In geslaagd te voorko men, dat zijn minderheidskabinet van christen-democraten moest worden uitgebreid met enkele vak ministers die bekend waren om hun communistische sympathieën. Misschien ook Ls het laten vallen van deze voorwaarde door de PCI minder dan het tactische optreden van Andreotti te danken, dan wel aan het feit dat zij in het onderhan delingspakket was opgenomen als „wisselgeld". Niettemin is het resultaat van de Enrico Berlinquer onderhandelingen voor de PCI ma ger gebleven. Het laat geen „grote ommekeer* zien, die de communis ten min of meer hadden verlangd en het lijkt in geen enkel opzicht op het „historische compromis", dat de PCI nu al enkele Jaren met de christen-democraten wil sluiten. Het wekt zelfs verwondering om te zien dat de communisten niet al leen instemmen met versterking en reorganisatie van het polltle-appa- raat, maar zelfs met een hardere bestrijding van de criminaliteit door „uitgebreider mogelijkheden van voorarrest, huiszoeking en het afluisteren van telefoonge sprekken". Ook op sociaal-economisch terrein hadden de communisten inge stemd met maatregelen die door de werkende bevolking bepaald niet in dank zullen worden afgenomen. Was er eerst sprake van afschaffing van de automatische aanpassing van de lonen aan de stijgende prij zen, thans is zelfs overeengekomen dat de kostenstijgingen bestreden moeten worden door ingrijpende loonhervormlngen. De economi sche activiteiten van staat en ge meenten zullen worden afgeremd en de rol van de particulier bedrij ven voorzover zij willen investe ren wordt „erkend en gesteund". En dat ls nogal wat. Vraagtekens De communisten steunen ook kei harde maatregelen tegen de „irra tionele groei en de toenemende dis kwalificatie van de universiteiten". Er moet een „geprogrammeerde toelating" komen, „onproduktieve conflicten moeten worden uitge schakeld" en het „gewelddadige in grijpen in de 8tudievrijeheid" moet Giulio Adreotti tot staan worden gebracht. Een deel van deze maatregelen is recht streeks tegen de ultra-linkse krach ten gericht, die in de afgelopen maanden aan de PCI de oorlog hebben verklaard. Deze concessies waren allemaal nodig aldus ci teert het Westduitse weekblad Die Zelt de woorden, die Berlinguer tot zijn partijgenoten sprak „om te voorkomen dat we ons in een mis schien zeer agressieve, maar ook zeer steriele propaganda-actie af gezonderd zouden hebben". Men kan zich afvragen of de chris ten-democraten en de andere rilet- communistische partijen er goed aan gedaan hebben, met fel om streden maatregelen tevoorschijn te komen als de uitgebreider moge lijkheden van voorarrest, huiszoe king en het afluisteren van tele foongesprekken. Op zichzelf is het al van groot belang dat met derge lijke maatregelen bijzonder voor zichtig wordt omgesprongen om te voorkomen dat een politiestaat ontstaat. Het feit dat de commu nisten ermee hebben Ingestemd, had nog meer tot nadenken moeten stemmen. Want men zou de PCI het gebruikmaken van soortgelijke maatregelen niet kwalijk kunnen nemen, als zij na verloop van jaren alleen (of aan het hoofd van een volksfront) aan de macht zou komen. Het is niet aan twijfel onderhevig dat de niet-communlstische partij en die thans hebben Ingestemd met een hardere aanpak van de crimi naliteit, daar heel anders tegen aan zouden kijken, als zij gelast zou worden door een door de commu nistische partij gedomineerde rege ring. Verwijten zouden dan op deze partijen zelf terugslaan en hen er aan herinneren, dat zij in deze da gen wat te gemakkelijk naar uiter ste middelen hebben gegrepen. Internationaal Ook internationaal houden de Ita liaanse communisten zich wat meer op de vlakte. Het heeft er de schijn van gehad, dat zij zich in Moskou hebben opgeworpen als de verdedigers van de Spaanse partij secretaris Santiago Carrillo, omdat vrij snel na de publikatie van de frontale aanval uit Moskou op Car rillo een delegatie van de Italiaanse communistische partij een bezoek aan de 8owjet-Unie bracht. Deze reis was echter al geruime tijd tevo ren vastgesteld, zoals Giancarlo Pajetta, de leider van deze delega tie, in een gesprek met het West duitse weekblad Der Spiegel ver klaarde. „Het Spaanse probleem kwam als discussiethema bij de vele andere", aldus Pajetta. Deze is echter niet eens met het door Carrillo in diens omstreden boek uitgesproken oordeel, dat het maatschappelijke systeem in de SowjetrUnie geen socialistisch ka rakter heeft. Pajetta: „Wij geloven dat alle systemen, ook het socialis tische, in een ontwikkelingsproces verkeren. We zeggen niet dat het socialisme perfectie bezit en dat daar, waar geen perfectie heerst, geen socialisme bestaat. Ook het socialisme moet, zoals alle dingen op deze wereld, steeds verbeterd worden. De Sowjetrmaatschappij is socialistisch, ook al vertoont zij verschijnselen, die wij als anti-libe raal beschouwen". Pajetta beriep zich er in het Spie gel-interview op, dat politieke structuren door historische ontwik kelingen bepaald zijn en voegde daar - bijna verontschuldigend aan toe dat de opvatting van de zogenoemde Eurocommunisten (in Italië, Frankrijk en Spanje) over het bij elkaar behoren van socialis me en een pluralistische democra tie, slechts op West-Europa van toepassing ls. Op de vraag, of zijn gesprekspartners in Moskou de zorg hebben uitgesproken, dat het zogenaamde Eurocommunisme de stabiliteit in het Sowjetblok ver stoort, antwoordde Pajetta ontken nend. Niettemin voegde hij er aan toe dat de Sowjetleiders „altijd ver klaren, dat zij zo zeker zijn van hun macht, dat dit probleem zich in het geheel niet voordoet". Als men dit leest, gaat men zich wel afvragen, waarom de 8owJet-Unle en enkele van haar afhankelijke Oosteuropese landen zich dan zo lang al zó druk maken over alles wat te maken heeft met het "Euro communisme".

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 17